17th، جولای 2023
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com
در یکصد و چهل و چهارمین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان دزفول

امام جمعه دزفول: در ماه محرم زمینه جولان دشمن وجود ندارد ولی زمینه کار فرهنگی در منابر و مجالس وجود دارد.

باید از ظرفیتهای موجود برای رساندن پیامهای فرهنگی استفاده کرد.

زمان انتشار: 17th, جولای 2023 ساعت 1:27 ب.ظ | کد خبر: 95603

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” حجه‌ الاسلام والمسلمین قاضی رییس شورای فرهنگ عمومی شهرستان دزفول در یکصد و چهل و چهارمین جلسه شورای فرهنگ عمومی که با جلسه ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان دزفول ادغام شده بود ضمن تبریک اعیاد گذشته ماه ذی حجه و تسلیت فرارسیدن ماه محرم الحرام ماه حزن و اندوه اهل بیت گفت: کار فرهنگی کار بلند مدتی است که زودبازده نیست که نیاز به برنامه ریزی دقیق دارد و باید صبر و حوصله داشت.

افرادی که اهل فن نیستند متوجه آسیبهای فرهنگی نخواهند شد

رییس شورای فرهنگ عمومی شهرستان دزفول افزود: امروز با شرایط خاصی روبرو هستیم، دشمن در جنگ نرم و جنگ شناختی مقابل ما قرار گرفته و در این نبرد بسیار سنگین و به ظاهر خاموش اگر ذره‌‌ای غفلت شود ممکن است آسیبهای جبران ناپذیری داشته باشد.

امام جمعه دزفول اظهار داشت: خیلی از مسائل آشکار و روشن نیستند و در لایه‌های پنهان جامعه خود را نشان می‌دهند و افرادی که اهل فن نیستند متوجه آسیبهای فرهنگی نخواهند شد.

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی گفت: مسائل فرهنگی بسیار دقیق هستند و باید با حساسیت و و دقت و وسواس به آنها پرداخته شود.

در این مدت ۱۵ سال تلاش بر این یود که نگاه فرهنگی را در امور تقویت کرده و توازنی بوجود بیاوریم

وی با اشاره به اینکه پیوست فرهنگی موضوع کارشناسی شده و اثبات شده‌ای است ادامه داد: در هر کار و پروژه‌ای باید یک پیوست و نگاه فرهنگی باشد، اگر مدیر یک دستگاه و یا حتی فرمانده نظامی نگاه فرهنگی به کار خود نداشته باشد نمی‌تواند در کار خود موفق باشد.

رییس شورای فرهنگ عمومی شهرستان دزفول تصریح کرد: در این مدت ۱۵ سال تلاش بر این یود که نگاه فرهنگی را در امور تقویت کرده و توازنی بوجود بیاوریم.

کار فرهنگی مؤثر و تمیز آن است که ابتدا اولویت را تشخیص دهیم

امام جمعه دزفول با اشاره به اینکه کار فرهنگی مؤثر و تمیز آن است که ابتدا اولویت را تشخیص دهیم افزود: در مسائل فرهنگی باید ابتدا شناخت دقیقی از معضلات فرهنگی داشت، اگر این شناخت نباشد در زمینه تشخیص اولویتهای جامعه دچار اشتباه می‌شویم.

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی یکی از اولویتهای مهم کار فرهنگی را تشخیص و اشراف کامل نسبت به معضلات و مشکلات فرهنگی دانست و تأکید کرد: در جامعه‌ای که تشخیص داده نشود که دشمن روی ذهن و فکر جوان و نوجوان و زنان چه برنامه‌ای دارد و اگر بدون رصد نسخه‌ای پیچیده شود قطعا نسخه اشتباهی خواهد بود.

باید از ظرفیتهای موجود برای رساندن پیامهای فرهنگی استفاده کرد

وی با تأکید بر اینکه باید تحلیل درستی از اوضاع سیاسی اجتماعی و فرهنگی جامعه داشت گفت: در زمان جنگ نیروهای نظامی واحد اطلاعات عملیات داشتند، دشمن هم همینگونه است و دقیق بررسی و زمینه سازی می‌کند که شروع کرده و زمینه سازی می‌کند ولی ماه محرم به کمک ما آمده است.

امام جمعه دزفول تصریح کرد: در ماه محرم زمینه جولان دشمن وجود ندارد ولی زمینه کار فرهنگی در منابر و مجالس وجود دارد، باید از ظرفیتهای موجود برای رساندن پیامهای فرهنگی استفاده کرد.

باید منابر و مجالس بروز باشند

امام جمعه دزفول تأکید کرد: امسال نگاه هیآت مذهبی باید نگاه متفاوتی باشد مناسب شرایط سیاسی اجتماعی فرهنگی جامعه و به فرموده مقام معظم رهبری باید مبانی فکری دشمن را شناخت و به دشمن هجوم برد و حالت تدافعی نداشت و این بسیار مهم است.

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی به انسجام و هم افزایی در کارها اشاره کرد و اظهار داشت: جوان امروز شبهه امروز را دارد، باید منابر و مجالس بروز باشند و جواب شبهات را به تناسب شرایط روز بیان کنند؛ به سنتها و آداب و عادات اشراف وجود دارد باید فکر کرد و برنامه ریزی داشت.

هیچگاه سلایق شخصی را در جلسات دخالت ندادم

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی امام جمعه و رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان دزفول در آخرین جلسه شورای فرهنگی عمومی در دوران امامت جمعه خود بابت کمبودها و کاستی‌های احتمالی از همه عذرخواهی کرد و حلالیت طلبید و گفت: در تمام این سالها فقط مسائل کاری مطرح بود و هیچگاه سلایق شخصی را در جلسات دخالت ندادم.

سخنان فرماندار دزفول

فرماندار ویژه دزفول نیز با قدردانی از برگزاری ۲ حرکت فرهنگی خوب در سطح شهرستان در روزهای گذشته گفت: برنامه‌های امامت و ولایت و عید غدیر و راهپیمایی حجاب و عفاف به خوبی در شهرستان دزفول برگزار شدند.

علیرضا خردمند پخت حدود ۱۶۰ هزار پرس غذا به مناسبت عید غدیر در دزفول را یادآور شد و افزود: امسال برنامه‌های غدیر رنگ و بوی خاصی داشتند و در هر منطقه و حسینیه برگزار شدند.

وی ادامه داد: راهپیمایی باشکوه حجاب و عفاف با حضور مردم دزفول برگزار شد که بازتاب خوبی در رسانه‌ها و کل کشور داشت و امیدواریم این حضور ثمرات خوبی در بحث حجاب در شهرستان داشته باشد.

فرماندار ویژه دزفول با اشاره به برنامه ریزی‌های انجام شده برای عزاداری‌ محرم در این شهرستان اظهار کرد: ‏با توجه به گرمای هوا تدابیری اندیشیده شده تا عزاداران دزفول بتوانند به خوبی از این مراسم بهره‌مند شوند.

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج دزفول: لزوم اتخاذ تدابیر لازم در پارک ‌های ساحلی دزفول برای جلوگیری از حرمت شکنی در ایام محرم

‏ فرمانده ناحیه مقاومت بسیج دزفول نیز در این نشست با قدردانی از از دست اندرکاران برنامه های دهه امامت و ولایت و عید غدیر گفت: این جشن‌ها خالصانه و مردمی برگزار شدند و نشان دادند که مردم پای کار هستند.

سرهنگ بهروز حکمت پور افزود: ‏حضور هشت هزار نفری خواهران و برادران در راهپیمایی حجاب و عفاف دزفول با وجود گرمای هوا جای قدردانی دارد.

وی خواستار اتخاذ تدابیر لازم برای جلوگیری از حرمت شکنی در شب های عزاداری در اماکن تفریحی شهرستان نظیر علی کله شد و افزود: ‏نزدیک به ۱۵ هزار نفر شب‌ها در ساحل رودخانه دز حضور دارند که انتظار می رود دستگاه‌های مختلف شهرستان اقدام لازم را برای جلوگیری از حرمت شکنی ایام محرم انجام دهند.

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج دزفول با اشاره به اقدامات ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان دزفول بیان کرد: ‏هماهنگی با اساتید حوزه و دانشگاه برای حضور در رادیو، تولید کلیپ توسط واحد فضای مجازی، رزمایش حضور اعضای امر به معروف و نهی از منکر در نماز جمعه، نشست نخبگانی با افراد زیر ۲۰ سال و برگزاری نشست با شورای امر به معروف مداحان از جمله اقدامات انجام شده است.

وی برپایی نمایشگاه حجاب و عفاف در صفی آباد، راهپیمایی حجاب و عفاف و برگزاری کارگاه‌های آموزشی درخصوص حجاب و عفاف ویژه حراست‌های ادارات را یادآور شد و افزود: درمجموع ‏۳۷ برنامه در شهرستان دزفول ثبت شد که استان نیز از مجموعه شهرستان قدردانی کرد.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دزفول سه پایگاه خبری دزفول لغو امتیاز شدند

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دزفول نیز درخصوص برنامه ریزی گرامیداشت روز خبرنگار گفت: تلاش بر این است که به مناسبت روز خبرنگار آیینی در شان خبرنگاران شهرستان دزفول برگزار شود.

علیرضا چرخابی خواستار همکاری دستگاه‌های مختلف شهرستان دزفول در برگزاری آیین گرامیداشت روز خبرنگار شد و افزود: عملکرد خبرنگاران در طول سال رصد شده و بر همین اساس از خبرنگاران فعال تجلیل به عمل می‌آید.

وی وجود پنج دفتر نمایندگی رسانه‌های مکتوب در دزفول را یادآور شد و ادامه داد: خبرگزاری‌های ایرنا، مهر و فارس و ۱۳ پایگاه خبری در دزفول فعالیت دارند و سه پایگاه خبری لغو امتیاز شده‌اند.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دزفول با بیان اینکه شورای فرهنگ عمومی این شهرستان در سال‌های اخیر شورای برتر استان بوده است، اظهار کرد: پیگیری برگزاری مستمر جلسات، پیگیری مصوبات شورا و حضور اعضای اصلی شورای شهر با توجه به تصمیم گیری و تصمیم سازی ضروری است.

وی با بیان اینکه قرآن نفیسی توسط آذرنگ از هنرمندان دزفول در ۶۰۴ صفحه کتابت شده است، افزود: این کتاب نفیس در شب ششم ماه محرم در آیینی در حسینیه ثارالله رونمایی خواهد شد.

امام جمعه دزفول در این باره گفت: با توجه به چند کار ارزشمند کتابت قرآن کریم توسط هنرمندان دزفول باید از این ظرفیت به خوبی استفاده شود و موسسه‌های قرآنی در این زمینه استعدادیابی کنند.

۱۰۰ نقطه شهر دزفول متناسب با محرم آذین بندی می‌شود

شهردار دزفول نیز در این نشست با قدردانی از تلاش کارکنان شهرداری در مناسبت‌های اخیر گفت: شهرداری، پشتیبانی لازم را در آیین‌های مختلف شهرستان انجام می‌دهد.

محمد عتاب اهوازی افزود: با توجه به در پیش بودن ایام محرم، جلسات مختلفی برگزار شده و در حال حاضر در فاز اجرا هستیم.

وی ادامه داد: با وجود اینکه قیمت اقلام آذین بندی محرم بیش از ۳۰۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته اسن ولی سه تا چهار برابر سال‌های گذشته اقلام خریداری شده است.

شهردار دزفول با بیان اینکه ۱۰۰ نقطه شهر متناسب با ایام محرم فضاسازی شده است، گفت: المان‌های گذشته نیز بازسازی و استفاده می‌شوند.

وی با اشاره به خرید ۸۰ هزار متر ریسه قرمز و مشکی و یکهزار و ۵۰۰ پرچم ادامه داد: اکیپ‌های آذین بندی شهرداری از روز گذشته در حال آذین بندی شهر دزفول هستند.

عتاب اهوازی اظهارکرد: لکه گیری آسفالت و پاکسازی مسیر هیات‌های عزاداری در حال انجام است و پرچم بزرگ یا حسین(ع) در میدان رودبند نصب می‌شود.

وی برگزاری نشست هماهنگی با هیات‌های مذهبی را یادآور شد و افزود: حدود ۲۵۰ میلیون تومان بین هیات‌های مذهبی تقسیم می‌شود.

سخنان رئیس شورای اسلامی شهر دزفول 

رئیس شورای اسلامی شهر دزفول نیز با قدردانی از زحمات امام جمعه این شهر گفت: حجت الاسلام قاضی ۱۵ سال در این مسوولیت خدمت کرده و در تمام مشکلات همگام و همراه مردم بوده است.

محمدحسن پرآور با بیان اینکه خطبه‌های حجت الاسلام قاضی دزفولی همواره به روز بودند و ایشان ارتباط قوی مردمی داشت، افزود: حجت الاسلام قاضی از انقلاب اسلامی تاکنون در صحنه حضور داشته و از محضر آیت الله قاضی کسب فیض کرده است.

وی افزود: مردم ما شکرگزار هستند و فرق خائن و خادم را می‌دانند و خدمت در جایگاهی دیگر خواسته حجت الاسلام قاضی بوده است.

مهدیه خاضعی مسوول گروه سرود ایستاده تا ظهور نیز در این نشست خواستار ایجاد یک استودیو برای ضبط سرودها شد و گفت: امور مربوط به ضبط، بودجه زیادی می‌طلبد که گروه‌های سرود توان تامین آن را ندارند.

وی همچنین خواستار دعوت از مداحان کشوری با پیگیری مسوولان شهرستان شد و افزود: برگزاری آیینی به مناسبت میلاد پیامبر اکرم(ص) نیازمند مکان، نور و تزئینات است که انتظارمی‌رود دستگاه‌های مختلف در این زمینه همکاری کنند