26th، می 2023
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

زائر امام علی ابن موسی الرضا علیه السلام میهمان خداست. +متن کامل خطبه‌ها

از منظر پیامبر گرامی اسلام زیارت آن حضرت در خراسان باعث برطرف شدن غم و اندوه، بخشش گناهان و واجب شدن بهشت بر او می‌شود.

زمان انتشار: 26th, می 2023 ساعت 9:32 ب.ظ | کد خبر: 95241

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز“ در دهه کرامت نماز عبادی سیاسی جمعه دزفول با حضور اقشار مختلف مردم متدین و ولایت مدار دزفول، به امامت حجه‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی قاضی امام جمعه دزفول با رعایت شیوه‌نامه‎‌های بهداشتی در مصلای امام علی(ع) قرارگاه فرهنگی این شهرستان برگزار شد.

از منظر امیر مؤمنان حضرت علی علیه السلام ایمان بدون تقوا هیچ فایده و نفعی برای انسان ندارد

امام جمعه دزفول در خطبه اول نماز با دعوت خود و مردم به رعایت تقوای الهی گفت: از منظر امیر مؤمنان حضرت علی علیه السلام ایمان بدون تقوا هیچ فایده و نفعی برای انسان ندارد.

زائر امام علی ابن موسی الرضا علیه السلام میهمان خداست

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی در آستانه ۱۱ ذی القعده سالروز ولادت مسعود و خجسته ثامن الحجج علی بن موسی الرضا علیه السلام به تبیین فضائل زیارت اولیاء خدا پرداخت و افزود: زائر امام رضا(ع) میهمان خداست.

در روایات، زیارت ائمه اطهار علیهم السلام را به اندازه زیارت خانه خدا ارزیابی کرده‌اند

وی افزود: در روایات، زیارت ائمه اطهار علیهم السلام را به اندازه زیارت خانه خدا ارزیابی کرده‌اند.

میزان پاداش زائر بستگی به معرفت او دارد

امام جمعه دزفول با بیان این نکته که میزان پاداش زائر بستگی به معرفت او دارد گفت: ثواب زیارت امامان معصوم چون حضرت علی، امام حسین و امام رضا علیهم السلام  چندین حج عمره محسوب می‌شود.

زیارت یک سازگار تربیتی فوق العاده نورانی است که انسان را به خداوند نزدیک می‌کند

وی افزود: زیارت یک سازگار تربیتی فوق العاده نورانی است که انسان را به خداوند نزدیک می‌کند.

وی بیان داشت: وهابیون زیارت ائمه را شرک معرفی می‌کنند اما آنها متوجه مسئله نشده‌اند و در جمود فکری خودشان باقی مانده‌ان .

در نظام تربیتی الهی و آموزه‌های قرآن و عترت، زیارت اولیاء الهی در راستای رسیدن انسان به خداست

امام جمعه دزفول گفت: در نظام تربیتی الهی و آموزه‌های قرآن و عترت، زیارت اولیاء الهی در راستای رسیدن انسان به خداست.

در زیارتنامه‌های ائمه اطهار مفاهیمی وجود دارد که همه آن ذکر و پرستش خدای متعال است

وی افزود: در زیارتنامه‌های ائمه اطهار علیهم السلام مفاهیمی وجود دارد که همه آن ذکر و پرستش خدای متعال است.

فرازهایی از زیارت جامعه کبیره

امام جمعه دزفول با بیان فرازهایی از زیارت جامعه کبیره گفت: در زیارت جامعه آمده است کسی که ولایت شما را پذیرفت گردن به ولایت خدا نهاده و کسی که با شما دشمنی کرد خودش را در ردیف دشمنان خدا قرار داده است.

فضیلت زیارت جضرت علی ابن موسی الرضا علیه السلام

خطیب نماز جمعه دزفول با بیان چند روایت در باب فضیلت زیارت جضرت علی ابن موسی الرضا علیه السلام گفت: از منظر پیامبر گرامی اسلام  زیارت آن حضرت در خراسان باعث برطرف شدن غم و اندوه، بخشش گناهان و واجب شدن بهشت بر او می‌شود.

امام جمعه دزفول در پایان این خطبه تأکید کرد: هرگاه انسان گناهکاری امام رضا علیه السلام را با معرفت و علم زیارت کند؛  اگر حتی گناهان او به عدد ستارگان یا قطرات باران یا برگ درختان باشد به او ضمانت ورود به بهشت داده می‌شود.

 خطبه دوم: از منظر امیرالمؤمنین حضرت علی علیه السلام خلوص در ایمان هدایت را به دنبال خواهد داشت

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی در خطبه دوم نماز جمعه دزفول ضمن دعوت به تقوای الهی گفت: از منظر امیرالمؤمنین حضرت علی علیه السلام خلوص در ایمان هدایت را به دنبال خواهد داشت.

معرفت پیدا کردن به معارف اهل بیت(ع) و مهیا شدن برای عمل به این معارف باید مورد تأکید قرار گیرند

امام جمعه دزفول با تبریک ولادت امام رضا(ع) گفت: معرفت پیدا کردن به معارف اهل بیت(ع) و مهیا شدن برای عمل به این معارف، باید مورد تأکید و توجه همه دلدادگان خاندان عصمت و طهارت(ع) باشد.

بیان روایتی از امام هشتم شیعیان جهان در پاسخ به پرسشی در خصوص بهترین بندگان خدا

امام جمعه دزفول با بیان روایتی از امام هشتم شیعیان جهان در پاسخ به پرسشی در خصوص بهترین بندگان خدا گفت: بهترین بندگان پروردگار کسانی هستند که وقتی کار نیک و عمل صالحی انجام بدهند خوشحال و شکر گزار هستند و اگر دچار لغزشی شدند سریع توبه می‌کنند و در هنگام امتحان الهی اهل صبر و استقامت هستند.

باید مبانی اصلی سیاست خارجه جمهوری اسلامی در مراودات دیپلماتیک کشور مورد اهتمام جدی باشند

امام جمعه دزفول با اشاره به دیدار مسئولان دستگاه دیپلماسی کشور با رهبر معظم انقلاب گفت: رهبر معظم انقلاب در آن دیدار مبانی اصلی سیاست خارجه جمهوری اسلامی را بازخوانی کردند که باید این اصول در مراودات دیپلماتیک کشور مورد اهتمام جدی باشند.

عزت در سیاست خارجی به معنی نفی دیپلماسی التماسی است

وی با بیان اینکه عزت در سیاست خارجی به معنی نفی دیپلماسی التماسی است، افزود: متأسفانه در مواردی دیپلماسی کشور التماسی بود و این التماس اگرچه ممکن است در اظهار و بیان نباشد ولی در عمل ملتمسانه بود.

دستگاه دیپلماسی کشور با قدرت از اصول جمهوری اسلامی در سطح بین‌المللی دفاع کنند

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی تأکید کرد: دستگاه دیپلماسی کشور نباید در مراودات دیپلماتیک خود احساس ضعف و سستی کند بلکه باید از موضع قدرت بر مواضع اصولی جمهوری اسلامی در سطح بین ‌الملل پافشاری و ایستادگی کند.

سفر آیت‌الله رئیسی به اندونزی عزت‌آفرین بود

امام جمعه دزفول با بیان اینکه سفر آیت‌الله رئیسی به اندونزی عزت‌آفرین بود، گفت: استقبال گرم مردم اندونزی از رئیس جمهور کشورمان نشان از اقتدار جمهوری اسلامی داشت و نشانه‌ای از صدور انقلاب به جهان است و دشمن از الگوگیری کشورهای دیگر از ایران اسلامی واهمه و وحشت دارد.

حجه‌الاسلام و المسلمین سیدمحمدعلی قاضی با اشاره به سفر اخیر رییس جمهور به اندونزی گفت: اندونزی پرجمعیت‌ترین کشور مسلمان است و نقش و جایگاه ویژه‌ای در آسیا دارد و این سفر دستاوردهای مهمی برای کشورمان به همراه داشت.

مهار تورم با کنترل ۲ ناترازی بودجه‌ای و بانکی ممکن است

امام جمعه دزفول با بیان اینکه مهار تورم با کاهش ۲ ناترازی بانکی و بودجه‌ای در کشور ممکن است، گفت: بانک‌ها به میزان منابعی که در اختیار دارند تسهیلات و وام ارائه نمی‌کنند که این ناترازی میان منابع و تسهیلات بانکی یکی از ریشه‌های اصلی تورم در کشور است.

وی ادامه داد: منظور از تسهیلات، پرداخت وام‌های خُرد به مردم نیست بلکه تسهیلات چند هزار میلیاردی است که بانک‌ها به برخی پرداخت و به دلیل بازپرداخت نشدن این تسهیلات اقتصاد کشور با پدیده غیرقابل قبول ابربدهکاران بانکی مواجه است.

هزینه‌های دولت یکی از ریشه‌های تورم در کشور است

امام جمعه دزفول هزینه‌های دولت را یکی از ریشه‌های تورم در کشور دانست و گفت: بیش از منابع موجود در بودجه دولت، مصارف تعریف می‌شود و این موجب استقراض دولت از بانک مرکزی و پمپاژ پول بدون پشتوانه در بازار است.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی باید منافع ملی را بر منابع استانی اولویت دهند

وی با بیان اینکه نمایندگان مجلس شورای اسلامی باید منافع ملی را بر منابع استانی اولویت دهند، ادامه داد: برخی نمایندگان مجلس برای منافع استان و یا منطقه حوزه رأی خود بودجه سالانه دولت را دستکاری کرده و مصارف تعریف شده در بودجه را بیش از منابع تعریف می‌کنند که این نیز یکی از ریشه‌های تورم در کشور است.

روند فروپاشی اسرائیل سرعت گرفته است

خطیب نمازجمعه دزفول با بیان اینکه روند فروپاشی اسرائیل سرعت گرفته است، گفت: رژیم صهیونیستی ناتوان تر از همیشه برای مدیریت جنگ‌های طولانی است و این ضعف در آخرین حمله این رژیم جنایتکار به غزه به خوبی نشان داده شد.

وی افزود: پرتاب هزاران موشک از غزه به سمت سرزمین‌های اشغالی موجب به غلط افتادن رژیم صهیونیستی شد به گونه‌ای که این رژیم با وجود اعلام ادامه حمله به غزه، به میانجی گران برای آتش بس التماس می‌کرد.

اسرائیل برای جنگ با مقاومت باید هزینه بسیار زیادی پرداخت کند

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی با بیان اینکه اسرائیل برای جنگ با مقاومت باید هزینه بسیار زیادی پرداخت کند، بیان کرد: رهگیری هر موشک ارزان قیمت فلسطینی با سامانه‌های گران قیمت اسرائیلی هزینه سنگینی بر این رژیم وارد می‌کند به همین دلیل جنگ طولانی به مثابه تحمیل هزینه‌های بسیار سنگین بر این رژیم غاصب است.

چهارم خرداد عامل وحدت و انسجام مردم و مسئولان دزفول شده است

امام جمعه دزفول بزرگداشت چهارم خرداد روز ملی مقاومت و پایداری- روز دزفول را مورد اشاره قرار داد و گفت: چهارم خرداد به عامل وحدت و همدلی میان مردم و مسئولان دزفول تبدیل شده است.

قدردانی از حضور امیر سرلشکر موسوی فرمانده کل ارتش در مراسم چهارم خرداد دزفول

وی با قدردانی از حضور امیر سرلشکر موسوی فرمانده کل ارتش به عنوان سخنران اصلی مراسم چهارم خرداد دزفول افزود: چهارم خرداد امسال آبرومندانه و باشکوه برگزار شد.

امام جمعه دزفول اظهار کرد: طرح‌های متعددی در بخش‌های عمرانی، بهداشتی، زیرساختی، فرهنگی و ورزشی به مناسبت چهارم خرداد در دزفول کلنگ زنی و یا به بهره برداری رسید که این طرح‌ها بستر اشتغال در دزفول را فراهم می‌کند.

چهارم خرداد فرصتی برای بروز استعدادها بود

وی با بیان اینکه استعدادهای فراوان فرهنگی در دزفول وجود دارد که چهارم خرداد فرصتی برای بروز این استعدادها بود، افزود: کلنگ زنی هشت مدرسه خیرساز با ۴۵ کلاس درس از جمله طرح‌هایی بود که در چهارم خرداد انجام شد.

امام جمعه دزفول گفت: آیین‌های مشابهی برای گرامیداشت چهارم خرداد در تهران، مشهد، کرج، مشهد و قم برگزار شد که برگزاری آنها، ابزارهای مهم برای مقابله با جنگ ترکیبی و فرهنگی دشمن است.

قدردانی از رسانه ملی و مرکز خوزستان از پوشش مراسم چهارم خرداد روز دزفول

امام جمعه دزفول همچنین از پوشش رسانه ملی و مرکز خوزستان از مراسم چهارم خرداد روز دزفول قدردانی کرد.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

سَلامُ عَلَیْکُم جَمیعاً ورَحْمَهُ‌الله وبَرَکاتُهُ

اَعُوذُ بِاللّهِ مِنِ الشَّیطانِ الرَّجیم

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه، بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، اُوصِیکُم وَنَفسی بتَقوَى‌اللّه، همه شما و خودم را دعوت به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

امیرالمؤمنین(علیه السلام) در یک کلمه قصاری می‌فرمایند: «لاینْفَع الایمانُ بِغیرِ تقوی» یعنی ایمان بدون تقوا هیچ فایده و نفعی برای انسان ندارد؛ روح ایمان تقوا و خداترسی است؛ انسان باید برای تکمیل ایمان خود، برای کامل شدن ایمان خود، تقوا را سرلوحه زندگی خود قرار بدهد. ان‌شاءالله

چون در آستانه یازدهم ذی القعده سالروز ولادت مسعود و خجسته ثامن الحجج علی بن موسی الرضا(علیه آلاف تحیه و الثنا) هستیم، این خطبه را به فضائل زیارت اولیاء خدا اختصاص دادیم؛ در باب عظمت زیارت امام معصوم، همین بس که آن را با زیارت خانه خدا قیاس کرده‌اند؛ چراکه زائر امام(علیه السلام) ضیافت الله هست مهمان خداست.

در روایات ما زیارات حضرات معصومین(علیهم‌السلام) رفتن و زیارت کردن را با معیاری مانند زیارت خانه خدا ارزیابی کرده‌اند؛ مثلا زیارت امامان معصوم چون امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) و امام حسین(علیه السلام) و یا امام رضا(علیه السلام) در اندازه و پاداش، معادل چندین حج عمره محسوب می‌شود؛ البته میزان پاداش، بستگی به معرفت زائر هم دارد که هرچه زائر با معرفت بیشتری امر زیارت را انجام بدهد، اجر و پاداش او بیشتر است.

شاید علت این باشد که زیارت یک سازگار تربیتی فوق العاده نورانی است که انسان را به خداوند نزدیک می‌کند، برخلاف توهمی، این توهم شیطانی که وهابیون از آن حرف می‌زنند و به بهانه توحید و توجه به خدا، زیارت ائمه را شرک معرفی می‌کنند؛ آنها متوجه مسئله نشده‌اند، در جمود فکری خودشان مانده‌اند.

در نظام ربوبی و تربیت الهی و آموزه‌های قرآن و عترت، زیارت اولیاء الهی در راستای رسیدن انسان به خداست؛ انسان زیارت اوصیاء خدا، ائمه هدی(علیهم‌السلام) مشرف می‌شود به قصد تقرب الهی؛ عهد با امام که در زیارت تحقق پیدا می‌کند، انسان وقتی که زیارت می‌رود، با امام خودش، با آن ولیّ خدا و امام معصوم که زیارتش می‌کند، عهد می‌بندد؛ این عهد با امام چیزی جز عهد با خدا نیست.

فلذا در زیارتنامه‌های ما مضامین و مفاهیمی وجود دارد که همه آن ذکر و دعاست، کرنش و پرستش خدای متعال است؛ فلذا در زیارت جامعه کبیره می‌خوانیم، مَنْ والاکُم فَقَدْ والَى اللّهَ، یعنی کسی که ولایت شما را پذیرفت، گردن به ولایت خدا نهاده است وَ مَنْ عاداکُمْ فَقَدْ عادَى اللّهَ، و کسی که با شما دشمنی کرد، خودش را در ردیف دشمنان خدا قرار داده است وَ مَنْ أحَبَّکُمْ فَقَدْ أحَبَّ اللّهَ، و کسی که محبت شما در دلش قرار گرفت، محبت خدا در دل او قرار گرفته است وَ مَنْ أبْغَضَکُمْ فَقَدْ أبْغَضَ اللّهَ، کسی که غضب و ناخوشنودی شما را برانگیخت به تحقیق غضب خدا را برانگیخته است.

در این باب من خیلی مختصر، چون بحث مفصلی است، ای کاش فرصتی بود چندین خطبه به این بحث اختصاص می‌دادم، ولی اجالتاً سر فصلهای این مبحث را خدمت عزیزان و نمازگزاران تقدیم می‌کنم.

چند تا روایات را در باب فضیلت زیارت حضرت رضا (علیه السلام) خدمت شما عرض می‌کنم.

روایت اول از وجود مقدس و نازنین رسول گرامی ختم انبیاء محمد مصطفی(صُلِّیَ اللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ) که می‌فرماید: سَتُدْفَنُ بَضْعَهٌ مِنِّی بِخُرَاسَانَ مَا زَارَهَا مَکْرُوبٌ إِلاَّ نَفَّسَ اَللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ کَرْبَهُ می‌فرماید که: به زودی پاره‌ای از تن من در خراسان دفن می‌شود، هرکس او را زیارت کند و غم و اندوهی داشته باشد، خداوند عز و جل آن اندوه را از او برطرف می‌کند.

وَ لاَ مُذْنِبٌ إِلاَّ غَفَرَ اَللَّهُ لَهُ ذُنُوبَهُ می‌فرماید: هرکس هم گناهکار باشد، او را زیارت بکند خداوند گناهش را می‌بخشد و أَوْجَبَ اللَّهُ لَهُ الْجَنَّهَ وَ حَرَّمَ جَسَدَهُ عَلَیَّ النَّارِ می‌فرماید و خداوند بهشت را بر او واجب می‌گرداند و بدنش بر آتش جهنم حرام می‌کند.

روایت دیگری است از امیرالمؤمنین(علیه السلام) در فضیلت زیارت امام رضا (علیه السلام) که می‌فرماید: سَیُقتَلُ رُجُلٌ مِن وُلدِی بِأرضِ خُراسانَ بِالسَّمِّ ظُلما ، می‌فرماید: کشته می‌شود مردی از فرزندان من در سرزمین خراسان به سبب سَم خوراندنی که ظلم در حق اوست اسمُهُ اسمِی ، نام او نام من است؛ می‌گوییم حضرت علی بن موسی الرضا(علیه آلاف تحیه و الثنا) بعد می‌فرماید: و اسمُ أبِیهِ اسمُ ابنِ عِمرانَ موسى علیه السلام و اسم پدرش هم اسم فرزند عمران موسی(علی نبینا و آله) است؛ اَلا فَمَنْ زَارَهُ فی غُرْبَتِهِ غَفَرَاللهُ لَهُ ذُنُوبَهُ مَاتَقَدَّمَ مِنْها وَمَاتَاَخَّرَ می‌فرماید که: همانا آگاه باشید، هرکس او را زیارت بکند در آن غربتی که داشته است در آن سرزمین، خداوند عزوجل گناهان او را چه قبل از زیارت و چه بعد از زیارت او باشد، آن گناهان را می‌بخشد؛ البته در روایت بعدی عرض خواهیم کرد این زیارت باید توأم با معرفت باشد، توأم با عرفان باشد.

بعد در ذیل روایت می‌فرماید: ولو اینکه گناهان آن شخص به عدد ستارگان باشد، یا به عدد قطرات باران، یا برگ درختان باشد، این فضیلت زیارت امام رضا (علیه السلام) است. در یک روایت دیگری از امام صادق (علیه السلام) آمده است که هرکس فرزندم را در طوس زیارت کند، عارفاً بحقه می‌فرماید: من ضمانت می‌کنم ورود آن شخص را به بهشت.

سؤال شد فدایت شوم عرفان حق امام به چیست؟ چگونه ما معرفت پیدا کنیم به حق امام که زیارت آن توأم با معرفت باشد؟ حضرت پاسخ فرمودند: معرفت و علم داشته باشد به این معناست که امام را مفترض الطاعه بداند، واجب الاطاعه بداند و اینکه اعتقاد داشته باشد امام در غربت به شهادت رسیده است؛ این از جهات معرفت داشتن در زیارتی که باید به امام رضا(علیه السلام) داشته باشد که در ذیل روایت هم دارد خداوند به همچون شخصی که امام رضا(علیه السلام) را با آن شرایطی که ذکر شد زیارت بکند، اجر و پاداش ۷۰ شهید که در رکاب پیامبر به شهادت رسیده باشند، خداوند این اجر و پاداش را به آن زائر می‌دهد و زیارت کننده‌ای که توأم با معرفت باشد.

خداوند ان‌شاءالله در دنیا زیارتش را مکرراً نصیب ما بگرداند و در آخرت ما را از شفاعت آن حضرت بهره‌مند بگرداند.

 بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

والسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَهُ‌اللهِ وَبَرَکاتُهُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه، بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، همه شما و خودم را که کمترین هستم، به رعایت تقوای الهی دعوت و توصیه می‌نمایم.

امیرالمؤمنین(علیه السلام) می‌فرماید: هُدِیَ مَن أخلَصَ إیمانَهُ هدایت شد هرکسی که خالص نمود ایمان خودش را، چراکه ایمان جز با تقوا خالص نمی‌شود و خلوص در ایمان، هدایت را به دنبال خواهد داشت.

امیدواریم خدای متعال در همه عرصه‌های زندگی به ما تقوا کرامت بفرماید ان‌شاءالله.

ولادت موفور السرورِ امام هشتم حضرت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا (علیه السلام) را تبریک و تهنیت عرض می‌کنیم؛ ان‌شاءالله خداوند به ما توفیق بدهد به احکام و اوامر الهی معرفت پیدا بکنیم، معارف اهل بیت عصمت و طهارت را بهتر بشناسیم و خودمان را مهیا بکنیم و آماده بکنیم، برای عمل به دستوارتی که آن بزرگواران داده‌اند.

یک روایت زیبایی است از امام رضا (علیه السلام) آن را تقدیم می‌کنم خدمت عزیزان ان‌شاءالله عیدی ولادت ایشان باشد.

سؤال شد از امام رضا(علیه السلام) از بهترین بندگان خدا، سُئِلَ عَنِ عَن خِیارِ العِبادِ، که بهترین بندگان خدا چه کسانی هستند؟ در این روایت، امام رضا (علیه السلام) خیلی زیبا بندگان خدا و بهترین آنها را معرفی می‌‍‌کند.

فرمودند: فقال (علیه السلام) «اَلَّذینَ اِذا اَحسَنُوا أَستَبشَروُا اینها کسانی هستند وقتی که موفق می‌شوند کار نیکی، عمل صالحی انجام بدهند؛ أَستَبشَروُا خوشحال می‌شوند وَ اِذا اَسائُوا اِستَغفَروُا و وقتی خدای ناکرده دچار لغزشی می‌شوند، دچار گناهی می‌‍‌شوند سریع جبران می‌کنند، استغفار و توبه می‌کنند وَ اِذا اُعطوُا شَکَروُا وقتی توفیق یک بخشش و عطایی را پیدا می‌کنند، یک کار خیری را توفیق پیدا می‌کنند، صدقه‌ای در راه خدا، انفاقی در راه خدا، به خاطر آن توفیق، شکر گذار خدا هستند وَ اِذَا ابتَلَوا صَبَرُوا و وقتی هم موعد آزمایش و امتحان الهی می‌رسد، اینها اهل صبر و استقات هستند؛ وقتی گرفتار می‌شوند، خداوند آنها را امتحان می‌کند، اینها صبر می‌کنند وَ اِذا غَضِبُوا عَفَوا وقتی از دست کسی ناراحت می‌شوند، خشمگین می‌شوند، خشم خود را فرو می‌خورند و او را می‌بخشند و گذشت می‌کنند؛ اینها صفات و خصوصیات بهترین بندگان خداست.

امیدواریم که ما هم توفیق داشته باشیم این صفات را در خودمان بوجود بیاوریم که روز قیامت بتوانیم بهانه‌ای داشته باشیم برای شفاعت حضرت.

عرض بکنیم آقا ما روایت شما را در نماز جمعه دزفول شنیدیم، تلاش کردیم که خودمان را با آن روایت شما همسان بکنیم، هماهنگ بکنیم، همخوان باشیم با آن روایت شما، الان آمده‌ایم اینجا گناه کار هستیم، انتظار شفاعت داریم، ان‌شاءالله همه ما مورد شفاعت آن حضرت قرار بگیریم.

مطلب بعدی که باید اشاره‌ای داشته باشم، دیدار رهبر معظم انقلاب با کارگزاران وزارت خارجه و دیپلماسی کشور بود که دیدار بسیار مهمی هم بود که در آن دیدار رهبر معظم بار دیگر مبانی اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامی را دوباره بازخوانی کردند؛ فرصت نیست همه آن را بیان بکنم، یک گوشه آن را اشاره می‌کنم.

فرمودند در سیاست خارجی وقتی می‌گوییم عزت، یعنی نفی دیپلماسی التماسی؛ بعد فرمودند: ممکن است این فکر پیش بیاید ما داشتیم؟ بله متأسفانه مواردی داشتیم که دیپلماسی ما دیپلماسی التماس بوده است و دیپلماسی عزتمندی نبوده است؛ هرچند ممکن است که این نکته را هم بیان فرمودند در لحن ما التماس نبوده است؛ ظاهر سخنان ما و لحن ما التماس نبوده است به آن طرف مقابلمان در مذاکرات و دیدارهای ما اما باطن قضیه التماس بوده است.

فلذا می‌فرماید عزت یعنی نفی …؛ ما می‌گوییم در دیپلماسی باید عزت را رعایت بکنیم، عزتمند باشیم، یعنی اینکه نفی اینجور دیپلماسی. ما نفی می‌کنیم دیپلماسی که برگرفته از التماس باشد؛ یعنی نفی چشم دوختن به دست و زبان این و آن؛ ما با قدرت و با اقتدار بایستیم، با عزت هم حرف بزنیم، کسی در مذاکرات احساس ضعف از ناحیه ما نکند.

مطالب دیگری هم فرمودند در تفسیر و تصحیح معنای صحیح نرمش قهرمانانه هم مطالبی را فرمودند و بیان کردند، حالا فرصتی نیست ان‌شاءالله اگر زنده بودیم در یک خطبه دیگر توضیح خواهیم داد.

سفر رئیس جمهور محترم و عزیز کشورمان به کشور اندونزی را داشتیم؛ کشور اندونزی پرجمعیت‌ترین کشور مسلمان است و یک نقش ویژه‌ای و جایگاه ویژه‌ای در آسیا دارد که همه شاهد بودید، این سفر دستاوردهای بسیار مهم و ارزشمندی داشت برای کشور عزیزمان و دیدید چه استقبال باشکوهی از رئیس جمهور صورت گرفت و مردم اندونزی چقدر گرم پذیرفتند رئیس جمهور را؛ که بحمدالله همه اینها نشان دهنده اقتدار نظام جمهوری اسلامی است و بحمدالله بعد از ۴۴-۴۳ سال که از انقلاب اسلامی می‌گذرد اینها نشان دهنده این است که ما توانسته‌ایم انقلاب را صادر بکنیم و دشمن از همین می‌ترسد؛ دشمن از این می‌ترسد که ملتهای دیگر از ملت ایران الگو بگیرند، این اتفاق دارد می‌افتد.

یک مطلبی درباره شعار سال که من دو سه هفته‌ای است به دلیل متراکم بودن مطالب خطبه دوم و زیاد بودنشان موفق نشدم صحبت بکنم درباره شعار سال، اما وعده داده بودیم که ان‌شاءالله در طول سال نسبت به شعار سال مطالب را توضیح بدهیم، تبیین بکنیم، جهاد تبیینی که حضرت آقا می‌فرماید همین جاست.

عنوان این بحث این است مهار تورم با کاهش دو ناترازی؛ دو تا ناترازی داریم که اگر این دو ناترازی کاهش پیدا بکنند، روی تورم اثر می‌گذارد؛ من توضیح بدهم ناترازی کجاست. ناترازی اول ناترازی بانکی است، یعنی بانکها به میزان منابعی که در اختیار دارند، بیش از آن منابعی که در اختیارشان هست، تسهیلات و وام ارائه می‌کنند؛ یک بحث دقیق اقتصادی است که کسانی که کارشناس اقتصاد هستند، می‌دانند باید توازن باشد؛ بین منابعی که بانک در اختیار دارد و به همان اندازه منابعی که در اختیار دارد به همان اندازه تسهیلات بدهد و بیشتر از آن ندهد.

منظور از هم وام هم آن وامهای کوچکی که به مردم برای مسکن و ازدواج و اشتغال می‌دهند اینجور وامها را نمی‌گوییم، بلکه وامهای کلانی است که به مناسبت مشارکتهای اقتصادی با شرکتهای مختلف به آنها داده می‌شود، یا وامهای صد هزار میلیارد دلاری که به برخی اشخاص داده می‌شود و باز پرداخت آن به تعویق می‌افتد و پدیده شوم ابربدهکاران بانکی شکل می‌گیرد که این دقیقاً با عدالت اجتماعی منافات دارد و در تضاد است؛ که این پدیده در تورم و افزایش نقدینگی و آثار تورمی در اقتصاد بسیار مؤثر است، که باید این تراز درست بشود، این ناتراز تبدیل به تراز بشود؛ چاره‌اش هم این است که بانکها به اندازه منابعی که در اختیار دارند، تسهیلات بدهند؛ دیگر از آن تجاوز نکنند.

ناترازی دوم که باید به آن اشاره کنم برمی‌گردد به بودجه، ناترازی در بودجه کشور است که آثار تورمی دارد و بار تورمی دارد برای اقتصاد کشور؛ این ناترازی به چه معناست؟ یعنی در بودجه بیش از منابعی که ما داریم بیاییم خرج بتراشیم، خرج تعریف کنیم؛ دخل ما با خرج ما یکی نباشد، کسر بودجه بیاوریم؛ متأسفانه این کار باعث می‌شود که دولت مجبور می‌شود، مستقیم یا غیر مستقیم از بانک مرکزی استقراض بکند و این اسکانسها و پولهایی که بدون پشتوانه چاپ شد، در تورم خیلی اثر داشت؛ در این چند دهه که گذشت.

متأسفانه این روالی که عرض کردم همه دولتها در سالهای گذشته به این روال عمل می‌کردند و در مجلس هم برخی نمایندگان محترم به خاطر منافع استان خودشان یا منطقه خودشان، ارقام پیشنهادی را کم و زیاد می‌کردند؛ در نتیجه وقتی بودجه بسته می‌شد و مصوب می‌شد، مصارف آن بیشتر از منابع آن بود؛ این ناترازی بوجود می‌آمد مصارف بودجه بیشتر از منابع درآمدی کشور بود.؛ فلذا این باعث تورم می‌شد.

ما امیدواریم که ان‌شاءالله کارشناسان ما، دولتمردان ما، نماینگان مجلس ما، نسبت به این نکات مهم اقتصادی تمام کشور را ببینند شهرخودشان را و استان خودشان را تنها نبینند؛ بگویند من بتوانم یک لابی گری بکنم فلان پروژه را برای شهرستان خودم برای استان خودم بگیرم و دیگر حالا گران هم شد، تورم هم ایجاد شد اشکالی ندارد؛ خب داری غیر مستقیم به مردم حوزه نمایندگی خودتان هم با اینکار ظلم می‌کنی.

فلذا این نکته بسیار مهمی است که باید توجه بشود.

اوضاع منطقه را هم داشته باشیم که باز یک ذکر شرّی از رژیم صهیونیستی بکنیم و ان‌شاءالله خداوند شرّش را زودتر از سر مسلمانان و منطقه و خاورمیانه کم بگرداند.

ما این روزها شاهد هستیم رژیم صهیونیستی ناتوان‌تر از همیشه در مدیریت جنگهای طولانی و زمان بر است؛ اخیراً هم که دیدید در این حملاتی که به غزه داشت، مقامات تلاویو گفته بودند و رجز می‌خواندند که حملات گسترده‌ای به غزه را برای چند روز آینده ادامه خواهیم داد، این را اعلام کرده بودند؛ اما به محض اینکه با انعکاس و عکس‌العمل جبهه مقاومت مواجه شدند و دیدند صدها راکت و موشک به طرف سرزمینهای اشغالی شلیک و پرتاپ شد، اینها زود به غلط کنم افتادند و دست به دامن میانجی‌گری‌های منطقه‌ای شدند؛ تا به آتش بس تن بدهند و خود را از این مهلکه‌ای که به دست خودشان درست کرده بودند نجات بدهند.

قبلا برعکس بود هان! قبلا رژیم صهیونیستی اصرار بر ادامه داشت و جبهه مقاومت و فلسطینان عزیز، چون در موقعیت قوی و مقتدری نبودند، آنها التماس می‌کردند به میانجه‌گری می‌گفتند که آتش بس بشود؛ به مجامع بین المللی که ککشان هم نمی‌گزید از کشتار و شهادت فلسطینینیان التماس می‌کردند که مثلا اسرائیل را وادار کنند به آتش بس؛ ولی الان برعکس شده است، الان اسرائیل التماس می‌کند برای آتش بس.

چون علتی دارد، اسرائیل برای جنگ با مقاومت، باید هزینه‌های بسیار سنگینی پرداخت بکند، من حالا اشاره‌ای داشته باشم مثلا هر فروند موشکی که در گنبد آهنین که این همه تبلیغ می‌کند که می‌خواهد رهگیری بکند موشکهای مقاومت را، هر موشکی ۵۰ هزار دلار هزینه برایش تمام می‌شود؛ آن وقت در صورتی که طولانی بشود، این جنگ رقم گزافی را باید تحمل بکند.

اخیراً هم موشک فلاخن داوود که یک موشک یک میلیون دلاری است، مورد استفاده رژیم صهیونیسم قرار گرفت که به شدت هزینه‌های جنگ را برای اسرائیل افزایش داده بود و این باعث شده بود که در موضع ضعف قرار بگیرد و نتواند جنگهای طولانی و بلند مدت را مدیریت بکند.

امیدواریم ان‌شاءالله به زودی زود این رژیم سفاک و کودک کش و اشغالگر از صفحه روزگار پاک بشود.

البته یک نکته دیگری هم هست قبلاً اسرائیل روی نوار غزه، متمرکز بود؛ از آنجا تنها برایش موشک و راکت می‌آمد؛ الان کرانه باختری هم اضافه شده است از آنجا هم موشک برایش می‌آید؛ فلذا اینها همه هزینه‌های اسرائیل را در جنگهایش بالا برده است.

من در پایان یک تشکری داشته باشم به خاطر بزرگداشت چهارم خرداد، روز ملی مقاومت و پایداری روز دزفول که بحمدالله‌تعالی هرسال خیلی با شکوه‌تر برگزار می‌شود و با این همدلی که بین مسئولین هست، خدا را شکر در این مراسمات و اصلا یک عامل وحدتی است؛ یک عامل پیوندی است، مردم هم خیلی خوب حضور پیدا می‌کنند و ما هم تأکیدمان بر این است در کنار مناسبت و مراسمات شعاری در این چهارم خرداد، خدمات هم به مردم صورت بگیرد که الان هم اشاره هم می‌کنم.

ابتدا باید تشکر بکنم از تشریف فرمایی فرمانده محترم کل ارتش سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی به دزفول که قبول زحمت کردند، سردار رشید ایشان را دعوت کردند و ایشان بعنوانت سخنران اصلی آمدند و سخنرانی بسیار زیبایی هم داشتند در مراسم چهارم خرداد و خیلی زیبا مقاومت را پیوند دادند به مسائل اصلی کشور.

از همه دست اندرکاران از رسانه‌ها مخصوصا مرکز خوزستان مراکز استانی و شبکه‌های سراسری که به خوبی پوشش دادند تشکر می‌کنیم؛ از ستاد چهارم خرداد که انصافاً زحمت کشیدند، از شهرداری که خیلی خوب شهر را آذین کرد و آن مبلمان شهری را برای چهارم خرداد آماده کرد؛ از حسینیه ثارالله و دست اندرکاران که بسیار باشکوه برگزار کردند از همه تشکر می‌کنیم.

اما اشاره‌ای داشته باشم به پروژه‌های بسیار فراوان و گسترده و مهمی که در این یک هفته البته چون دیگر ما نرسیدیمهمه را در روز چهارم خرداد برگزار کنیم؛ از روز شنبه شروع کردیم پروژه‌ها را افتتاح کردن؛ بحمدالله تعالی مثلا در حوزه‌های مختلف، در حوزه آب و فاضلاب، چندین پروژه بیش از ۱۲ پروژه یا افتتاح شد، یا کلنگ زنی شد که اعتباری بیش از اگر درست ذهنم یاری بکند ۷۱۷ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شد و این خیلی مهم است؛ هم در پیشرفت شهر مهم است، هم در اشتغال شهر مهم است.

در حوزه برق هم تعداد زیادی پروژه تعریف شد، یا افتتاح شدند، یا شروع به کار کردند؛ مثلا عرض می‌کنم، همین پروژه سیمهای آلومینیومی و سیمها و کابلهایی که مثل کابلهای قدیمی نیستند و موجب سرقت هم قرار نمی‌گیرند؛ فلذا اینها در بعضی از مناطق شهرستان دزفول آغاز شد و خیلی مهم هم است؛ آنها هم بسیار پروژه‌های خوبی بودند.

در حوزه پزشکی و درمان هم؛ هم در بیمارستان تأمین اجنماعی چند تا بخش بسیار زیبا و مجهز راه اندازی و افتتاح شد؛ هم در دانشگاه علوم پزشکی به نظرم امروز بعد از ظهر باز چندین پروژه پزشکی و درمانی، افتتاح و راه اندازی می‌شود؛ در حوزه آموزش و پرورش هم همین طور، تلاشی که ‌شد، افتتاح و راه اندازی این پروژه‌ها همه با حضور معاونان وزیر و مسئولین کشوری و استانی و شهری صورت گرفت.

۸ مدرسه خیّر ساز کلنگ زنی شد؛ ۴۵ کلاس درس که ببینید شما وقتی ۴۵ کلاس درس می‌خواهد ساخته بشود در ساختمان سازی چقدر اشتغال هست؛ بعد وقتی تکمیل شد، برای معلمین و کسانی که باید آنجا مشغول بشود، چقدر اشتغال هست و مناطق محروم هم بیشتر این پروژه‌ها اجرا و کلنگ زنی شد که امیدواریم خدای متعال به شایستگی قبول بفرماید.

کارهای خوب فرهنگی هم صورت گرفت ما استعدادهای بسیار خوبی در دزفول داریم؛ گروههای سرود خیلی مستعد، آمدند و اجرای برنامه کردند در مناسبت و مراسمات مختلف که ان‌شاءالله بین الصلاتین هم یک گروه سرود از نوجوانان عزیز که آمده‌اند از کوی طالقانی و پایگاه بسیج مقاومت حاج قاسم سلیمانی که در کشور اول شده بود و قبلاً هم تجلیل کرده بودیم؛ نوجوانان کوی طالقانی منطقه ولی آباد و مدرس آمده‌اند ان‌شاءالله به خوبی بین الصلاتین یک سرود زیبا درباره چهارم خرداد اجرا خواهند کرد و شما از این نوجوانان عزیز، از این استعدادهایی که آینده کشور هستند، قدرشناسی بکنید و ببالید که خداوند به ما همچون نوجوانان و استعدادهایی را داده است؛ خدا را شاکر هستیم.

البته مراسم در تهران، در مشهد، در قم، در کرج هم برگزار شد، چهارم خرداد و در تهران هم سردار قاآنی جانشین حاج قاسم عزیز سخنرانی کردند؛ آنجا خیلی مراسم باشکوهی برگزار شد که بنده از همه تشکر و قدردانی می‌کنم؛ ان‌شاءالله بتوانیم ادامه دهنده صدیقی برای شهدا باشیم و وظیفه حفظ دستاوردهای عظیم خون پاک شهدا را به خوبی به انجام برسانیم و در جنگ روایتی و جنگ ترکیبی ان‌شاءالله بر دشمن پیروز بشویم به یاری خدا.

پروردگارا بارالها به مقربان درگاهت قسمت می‌دهیم، اسلام و مسلمانان نصرت کرامت بفرما…

دشمنان اسلام خوار و ذلیل و نیست و نابود بگردان…

پروردگارا نقشه‌ها و دسیسه‌ها و توطئه‌های آنان را به خودشان برگردان…

شهدای ما و امام شهیدان با سید‌الشهدا محشور بفرما…

خدایا این انقلاب ما را که زمینه‌سازظهور حجت حق است به آن انقلاب متصل بگردان…

در فرج مولایمان حضرت ولی عصر(عج) تعجیل بفرما…

لباس عافیت و تندرستی بر تن بیماران مخصوصاً بیماران مد نظری که التماس دعا گفتند خدایا به حق امروز به حق این نماز‌جمعه به حق نمازگزاران مؤمنی که با اخلاص آمدند و نماز خواندند در این مکان شریف، خدایا لباس عافیت برتن همه‌شان بپوشان…

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ  فصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَهُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ