19th، می 2023
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

شناخت کریمه اهل بیت(س) یکی از مهمترین روشهای تربیتی و اخلاقی در الگوسازی برای انسانها است.

مردم باید با ترویج الگوهای حسنه که قرآن و ائمه اطهار علیهم السلام معرفی کرده‌اند جامعه را در مسیر رشد و تعالی قرار دهند.

زمان انتشار: 19th, می 2023 ساعت 6:50 ب.ظ | کد خبر: 95149

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز“ در آستانه دهه کرامت نماز عبادی سیاسی جمعه دزفول با حضور اقشار مختلف مردم متدین و ولایت مدار دزفول، به امامت حجه‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی قاضی امام جمعه دزفول با رعایت شیوه‌نامه‎‌های بهداشتی در مصلای امام علی(ع) قرارگاه فرهنگی این شهرستان برگزار شد.

اجتناب از پرهیزکاری بدبختی هر انسانی را در پی خواهد داشت

خطیب جمعه دزفول در خطبه اول نماز با دعوت همه به تقوای الهی گفت: اجتناب از پرهیزکاری بدبختی هر انسانی را در پی خواهد داشت.

وی افزود: قرآن کریم در سوره نور می‌فرماید “إِنَّ الَّذِینَ یَرْمُونَ الْمُحْصَنَاتِ الْغَافِلَاتِ الْمُؤْمِنَاتِ لُعِنُوا فِی الدُّنْیَا وَالْآخِرَهِ وَلَهُمْ عَذَابٌ عَظِیمٌ”؛ بی تردید کسانی که به زنان مؤمنه نسبت‌های ناروا می‌دهند در حالیکه که آنها از شدت ایمان، از بی عفتی و گناه بی‌خبرند، در دنیا و آخرت لعنت می‌شوند، و برای آنان عذابی برزگ است.

شناخت کریمه اهل بیت(س) یکی از مهمترین روشهای تربیتی و اخلاقی در الگوسازی برای انسانها است

امام جمعه دزفول در ادامه این خطبه با اشاره به دهه کرامت و ولادت حضرت معصومه(س) به تبیین معارف شناختی آن حضرت پرداخت و گفت: شناخت کریمه اهل بیت(س) یکی از مهمترین روشهای تربیتی و اخلاقی در الگوسازی برای انسانها است.

«خُذِ الْعَفْوَ وَأْمُرْ بِالْعُرْفِ وَأَعْرِضْ عَنِ الْجَاهِلِینَ»

وی افزود: قرآن کریم در سوره اعراف می‌فرماید: «خُذِ الْعَفْوَ وَأْمُرْ بِالْعُرْفِ وَأَعْرِضْ عَنِ الْجَاهِلِینَ» ای پیامبر با آنهایی که رفتاری نامناسب دارند؛ عفو و گذشت را پیشه کن، و به کار پسندیده فرمان ده، و از نادانان روی بگردان.

قرآن کریم یکی از محورهای اساسی برای تربیت انسان است

امام جمعه دزفول از قرآن کریم به عنوان یکی از محورهای اساسی برای تربیت انسان نام برد و اضافه کرد: عوامل مختلفی اعم از وراثت و محیط در تربیت انسان مؤثر است اما الگوهای انسانی در پرورش، و رشد و تربیت انسانها بسیار مهم است.

عقربه دلها دائم به سمت الگوها چرخش دارد اما این نگاه ممکن است از جهت مثبت و یا منفی باشد

امام جمعه دزفول بیان داشت: عقربه دلها دائم به سمت الگوها چرخش دارد اما این نگاه ممکن است از جهت مثبت و یا منفی باشد.

در جنگ روایتها نیروهای سالم از نکات مثبت و نیروهای منحرف از موضوعات منفی الگو می‌گیرند

وی افزود: در جنگ روایتها نیروهای سالم از نکات مثبت و نیروهای منحرف از موضوعات منفی الگو می‌گیرند.

همه باید الگوهای صالح را بشناسیم و بشناسانیم

امام جمعه دزفول با تأکید بر این نکته همه باید الگوهای صالح را بشناسیم و بشناسانیم گفت: مردم باید با ترویج الگوهای حسنه که قرآن و ائمه اطهار علیهم السلام معرفی کرده‌اند جامعه را در مسیر رشد و تعالی قرار دهند.

وظیفه خطیر مبلغین معرفی احکام نورانی اسلام و زیبایی‌های ائمه اطهار علیهم السلام است

وی افزود: اگر احکام نورانی اسلام و زیبایی‌های ائمه اطهار علیهم السلام به درستی به مردم معرفی شوند بی شک جامعه پیروی خواهد کرد و این وظیفه خطیر به عهده مبلغین است.

در بین فاطمیات حضرت فاطمه زهرا(س) و حضرت معصومه(س) الگوهای ارزشمندی برای هدایت بانوان هستند

امام جمعه دزفول الگوگیری از ائمه اطهار علیهم السلام را برای انسانها امری لازم دانست و افزود: در بین فاطمیات حضرت فاطمه زهرا(س) و حضرت معصومه(س) الگوهای ارزشمندی برای هدایت بانوان هستند.

امام جمعه دزفول با بیان داستانی درباره مقام علمی حضرت معصومه(س) بر ضرورت بصیرت بیشتر به ائمه اطهار که باعث تشخیص حق از باطل می‌شود تأکید کرد.

خطبه دوم: جوهره تقوا دو چیز است یاد خدا و یاد روز قیامت

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی در خطبه دوم نماز با دعوت به تقوای الهی گفت: جوهره تقوا دو چیز است اینکه انسان همیشه به یاد خدا باشد و خدا را حاضر و ناطر بر اعمال خود بداند و دیگر اینکه همواره به یاد مرگ و حساب روز قیامت باشد.

مردم دزفول به واسطه اعتقاد و ایمان خود مقابل دشمن ایستادند

امام جمعه دزفول چهارم خرداد روز مقاومت و پایداری مردم دزفول را یادآور شد و اظهار کرد: این مردم در دوران دفاع مقدس خوش درخشیدند و مقاومت آنها باعث شد که یک روز در تقویم جمهوری اسلامی به نام دزفول نامگذاری شود.

وی مردم دزفول را بواسطه وجود عالمان برجسته نظیر نبوی‌ها، انصاری‌ها، بیگدلی‌ها، قاضی‌ها، معزی‌ها و دیگر علما، تربیت یافته مکتب اهل بیت(ع) دانست و افزود: این مردم به واسطه اعتقاد و ایمان خود مقابل دشمن ایستادند و حماسه آفریدند.

تبیین شخصیت آیت الله شیخ مرتضی انصاری(ره)

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی با اشاره به شخصیت آیت الله شیخ مرتضی انصاری بیان کرد: عظمت این عالم برجسته جهان به حدی بالا است که نمی‌توان در یک خطبه آن را بیان کرد بلکه باید در مراسمی در شأن ایشان، به این عظمت پرداخته شود.

برنامه‌های متعدد و متنوعی به مناسبت چهارم خرداد برگزار می‌شود

امام جمعه دزفول با بیان اینکه برنامه‌های متعدد و متنوعی به مناسبت چهارم خرداد برگزار می‌شود، اظهار کرد: طرح‌های مختلفی به همین مناسبت در شهرستان دزفول در راستای خدمت به مردم بهره برداری می‌شود و فرمانده کل ارتش نیز در مراسم محوری چهارم خرداد در دزفول سخنرانی خواهد کرد.

وی افزود: مراسم گرامیداشت چهارم خرداد روز مقاومت و پایداری و روز دزفول در شهرهای مختلف نظیر مشهد، قم، تهران و کرج نیز برگزار می‌شود.

قدردانی از مردم بخاطر تشییع باشکوه شهیدان قاطمه باف و کایدخورده ۲ شهید تازه تفحص شده دزفول

امام جمعه دزفول بازگشت شهیدان سید منصور قاطمه باف واحمد کایدخورده ۲ شهید تازه تفحص شده دزفول و برگزاری آیین تشییع و خاکسپاری پیکرهای مطهر آنها را یادآور شد و بیان کرد: مراسم باشکوهی با حضور پرشور مردم قدرشناس دزفول برای این شهیدان برگزار شد که جای قدردانی دارد.

وی ادامه داد: این شهیدان هم با شهادت و هم با بازگشت خود به مردم کمک کردند و نقشه‌های دشمنان را نقش بر آب کردند.

آزادسازی خرمشهر نقطه عطفی در تاریخ دفاع مقدس است

خطیب جمعه دزفول همچنین با اشاره به سوم خردادماه سالروز فتح خرمشهر اظهار کرد: آزادسازی خرمشهر در عملیات بیت المقدس نقطه عطفی در تاریخ دفاع مقدس است.

وی افزود: صدام با توجه به استحکاماتی که در خرمشهر زده بود ادعا کرد که ایران هرگز نمی‌تواند خرمشهر را آزاد کند و اگر بتواند این کار را انجام دهد کلید بصره را به ایران خواهد داد.

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی گفت: رزمندگان با یاری خداوند متعال توانستند در عملیات بیت المقدس با یک حمله سریع و تقدیم شهدا خرمشهر را آزاد کنند.

وی با بیان اینکه ۳۸ کشور دنیا صدام را در جنگ با ایران پشتیبانی می‌کردند، افزود: بعثی‌ها روی در و دیوار شهر خرمشهر نوشته بودند آماده‌ایم که بمانیم ولی به تعبیر امام راحل خرمشهر را خدا آزاد کرد.

دریانوردی نیروی دریایی ارتش با ناوشکن کاملا ایرانی به دور دنیا اقتدار نیروهای مسلح را به رخ دشمن کشید

امام جمعه دزفول دریانوردی نیروی دریایی ارتش با ناوشکن کاملا ایرانی به دور دنیا را اتفاقی بسیار مهم قلمداد کرد و گفت: این مانور، اقتدار نیروهای مسلح را به رخ دشمن کشید.

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی با بیان اینکه دشمن نمی‌خواهد ایرانیان احساس غرور ملی داشته باشند، افزود: این گروه از دریانوردان ایران اسلامی با اقتدار تمام این مانور بزرگ را انجام دادند و با موفقیت طبق زمان بندی تعیین شده به کشور بازگشتند و باعث افتخار شدند.

وی با اشاره به متمرکز شدن دشمن روی حرکت این ناوشکن ایرانی و نحوه سوختگیری آن در طول مسیر ادامه داد: حرکت ناوشکن ایرانی به دور دنیا اقتدار نیروهای مسلح را به رخ دشمن کشید.

امام جمعه دزفول با اشاره به شکست اسرائیل در مقابل جبهه مقاومت در جنگ اخیر و پذیرش آتش بس اظهار کرد: دزفول فرهنگ ایستادگی و مقاومت را در دفاع مقدس نهادینه کرد.

حضور بشار اسد در اجلاس سران عرب پیروزی برای جبهه مقاومت و شکست برای اسرئیل و آمریکا است

وی حضور بشار اسد رئیس جمهور سوریه در عربستان برای شرکت در اجلاس سران عرب را یادآور شد و افزود: همه این اتفاقات، پیروزی برای جبهه مقاومت و شکست برای اسرئیل و آمریکا است.

مسئولان برای مقابله با گرانی‌ها احساس تعهد داشته باشند

خطیب جمعه دزفول در فرازی دیگر از این خطبه با اشاره به شعار سال و تأکید مقام معظم رهبری بر مبارزه با گرانی‌ها و تورم گفت: متأسفانه قیمت برخی اجناس نظیر مرغ روزانه افزایش می‌یابد حال آنکه تولید خودمان است و به تحریم ربطی ندارد.

وی با انتقاد از افزایش کرایه خانه‌ها گفت: در حالی که به طور رسمی افزایش کرایه خانه در تهران ۲۵ درصد و شهرستان‌ها ۲۰ درصد اعلام شده ولی متأسفانه گوش شنوایی نیست و دلالان برای کسب سود بیشتر در افزایش قیمت‌ها نقش دارند.

امام جمعه دفول خواستار نظارت بیشتر بر این موضوع شد و افزود: مسئولان باید برای تحقق شعار سال و مقابله با گرانی‌ها احساس تعهد داشته باشند.

امامزادگان، سرمایه‌های فرهنگی هستند

امام جمعه دزفول روز تجلیل از امامزادگان و بقاع متبرکه را یادآور شد و بیان کرد: مسئولان فرهنگی شهرستان دزفول باید برای گرامیداشت این روز برنامه ریزی مناسبی داشته باشند.

وی ادامه داد: امامزادگان سرمایه‌های فرهنگی هستند و در سبک زندگی دینی مردم اثر دارند از این رو باید به مردم شناسانده شوند.

معرفی شعبه مؤسسه حمایت از کودکان با ناهنجاری‌های مادرزادی در دزفول 

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی راه اندازی شعبه مؤسسه حمایت از کودکان با ناهنجاری‌های مادرزادی در دزفول را یادآور شد و بیان کرد: این مؤسسه هر کودکی که به طور مادرزادی دارای مشکل جسمی باشد را به صورت رایگان جراحی و درمان می‌کند.

وی ادامه داد: این مؤسسه در ۱۹ استان و بیش از ۴۰ شهرستان شعبه زده و همه کودکان دارای مشکل جسمی از هر قومیتی را درمان می‌کند ضمن اینکه هزینه ایاب و ذهاب و اسکان همراهان بیمار را نیز تقبل می‌کند.

همه آحاد جامعه در برابر جوانی جمعیت مسئولیت دارند

امام جمعه دزفول با اشاره به هفته جوانی جمعیت اظهار کرد: همه آحاد مردم در برابر جوانی جمعیت مسئولیت دارند.

وی افزود: زوج‌های جوان مسئولانه به موضوع جوانی جمعیت بپردازند و گرانی را بهانه‌ای برای خودداری از فرزندآوری قرار ندهند.

امام جمعه دزفول گفت: مسئولان نیز باید متعهدانه تصمیم‌هایی برای تشویق زوج‌های جوان برای فرزندآوری بگیرند.

فرهنگ کتاب و کتابخوانی باید در جامعه تقویت شود

امام جمعه دزفول با اشاره به حضور رهبر معظم انقلاب در نمایشگاه کتاب گفت: فرهنگ کتاب و کتابخوانی باید در جامعه تقویت شود.

بهترین هدیه کتاب است و انتظار می‌رود کتاب‌های مفیدی به مناسبت روز دختر برای دختران تهیه و اهدا شود

وی با تبریک ولادت حضرت فاطمه معصومه(س) و روز دختر افزود: بهترین هدیه کتاب است و انتظار می‌رود کتاب‌های مفیدی به مناسبت روز دختر برای دختران تهیه و اهدا شود.

سفر دبیر ستاد امر به معروف استان خوزستان به دزفول

امام جمعه دزفول با اشاره به سفر دبیر ستاد امربه معروف استان خوزستان به دزفول اظهار کرد: انتظار می‌رفت هماهنگی‌هایی در این خصوص صورت می‌گرفت تا مطالبات گروه‌های مردمی به ایشان منتقل و در استان مطرح شوند.