12th، می 2023
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com
در نماز عبادی سیاسی جمعه دزفول

امام جمعه دزفول: انتخاب چهارم خرداد به نام روز دزفول در تقویم رسمی، پاسداشت ایثارگری و مقاومت مردم دزفول است.

مرحوم آیت الله قاضی(ره) از شخصیت‌های برجسته در مقابل هجمه ارتش بعثی در دوران دفاع مقدس و مورد تکریم و تفقد امام خمینی(ره) بود.

زمان انتشار: 12th, می 2023 ساعت 10:39 ب.ظ | کد خبر: 95088

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز“ نماز عبادی سیاسی جمعه دزفول با حضور اقشار مختلف مردم متدین و ولایت مدار دزفول، به امامت حجه‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی قاضی امام جمعه دزفول با رعایت شیوه‌نامه‎‌های بهداشتی در مصلای امام علی(ع) قرارگاه فرهنگی این شهرستان برگزار شد.

خدای متعال در قرآن می‌فرماید “فَقُولَا لَهُ قَوْلًا لَیِّنًا لَعَلَّهُ یَتَذَکَّرُ أَوْ یَخْشَى”

امام جمعه دزفول درخطبه اول نماز ضمن دعوت به رعایت تقوای الهی گفت: خدای متعال در قرآن می‌فرماید “فَقُولَا لَهُ قَوْلًا لَیِّنًا لَعَلَّهُ یَتَذَکَّرُ أَوْ یَخْشَى” خدای متعال در مقابل کسی مثل فرعون که ادعای خدایی می‌کند می‌فرماید که با قول لیّن و نرم حرف بزنید شاید متذکر بشود یا شاید بترسد.

از آداب رعایت تقوا این است که انسان متقی با پرخاشگری و توهین و بی ادبی سخن نمی‌گوید

وی افزود: از آداب رعایت تقوا این است که انسان متقی با پرخاشگری و توهین و بی ادبی سخن نمی‌گوید.

تبیین شخصیت رئیس مذهب جعفری امام جعفر صادق علیه السلام

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی در آستانه سالروز شهادت امام جعفر صادق علیه السلام به تبیین شخصیت رئیس مذهب جعفری پرداخت و گفت: امام جعفر صادق(ع) با ۳۴ سال امامت یکی از طولانی‌ترین مدتهای امامت ائمه اطهار(علیهم السلام) را داشته است.

امام جمعه دزفول بیان داشت: اینکه تصور شود در دوره انتقال قدرت از بنی‌امیّه و بنی مروان به بنی‌عباس امام صادق(ع) براحتی کار تربیت شاگردان و دانشجویان را به عهده داشته است این چنین نیست.

در دوران امام صادق(ع) ظلمهای زیادی به حضرت شد و اذیت و آزارهای فراوانی به حضرت رسید

وی افزود: در دوران امام صادق(ع) ظلمهای زیادی به حضرت شد و اذیت و آزارهای فراوانی به حضرت رسید.

منصور دوانیقی یکی از خونریزترین خلفای بنی‌العباس بوده است

امام جمعه دزفول گفت: منصور دوانیقی یکی از خونریزترین خلفای بنی‌العباس بوده است و از جمله بازیگران سیاسی‌اش که در بوجود آمدن بنی عباس نقش داشتند ابومسلم خراسانی بود.

وی افزود: از ابومسلم خراسانی متأسفانه در تاریخ، بعنوان یک فرمانده شجاع و جوانمرد یاد می‌شود و حال اینکه واقعیت تاریخی این چنین نبوده است.

نفاق و دورویی، خودپسندی و ظلم و ستم؛ بغض و کینه می‌آورد

امام جمعه دزفول بیان داشت: در روایت دارد که سه چیز بغض و کینه می‌آورد؛ یکی نفاق و دورویی، و دوم خودپسندی و سوم ظلم و ستم.

وی افزود: در میان هفت طاغوتی که در عصر امام صادق(ع) بوده‌اند منصور دوانیقی از همه فرعون صفت‌تر بود.

وی گفت: منصور فردی ستمکار، بخیل و تنگ نظر بود و از همه کارگران و صنعتگران حسابگری می‌کرد و از آنها باج می‌گرفت.

فضای سیاسی اجتماعی زمان امام صادق(ع) و رفتار جنایت آمیز منصور دوانیقی در کشتار علویان 

امام جمعه دزفول با اشاره به فضای سیاسی اجتماعی زمان امام صادق(ع) گفت: در آن زمان جنایات منصور دوانیقی به حدی بود که پس از مرگش اتاقی بزرگ و طولانی را باز می‌کنند که در آنجا جنازه‌های زیادی از علویان و از پیر و جوان و کودک ردیف شدند.

وی افزود: در وصیت‌نامه منصور نوشته شده این حکومت با ریختن خون اینها به دست آمده است و به حاکم بعد توصیه می‌کند اگر می‌خواهی در مسند باقی بمانی سیاست خشن را نسبت به امامان و اهل بیت و منسوبان آنها اختیار کن.

منصور خیلی دژخیم بود و امام صادق‌(ع) را به شدت زیر نظر داشت

امام جمعه دزفول در تبیین رفتار خشن منصور و کینه‌هایی که او به علویان و به امام صادق(ع) داشت گفت: منصور خیلی دژخیم بود و امام صادق(ع) را به شدت زیر نظر داشت و چندین بار هم آن حضرت را به بغداد و بصره احضار کرد که البته این خیر و برکتی برای مردم عراق داشت.

امامان و شیعیان ما در شرایط سخت و ناامنی بودند ولی در آن شرایط  دین را برای جامعه حفظ کردند 

امام جمعه دزفول گفت: امامان و شیعیان ما در شرایط سخت و ناامنی بودند ولی در آن شرایط  دین را برای جامعه حفظ کردند.

روایتی از امام صادق علیه السلام درباره اهل بهشت

امام جمعه دزفول در پایان این خطبه با بیان روایتی از امام صادق علیه السلام گفت: از منظر آن حضرت برای اهل بهشت چهار تا علامت هست؛ اهل بهشت دارای چهره گشاده‌ هستند، زبان نرم، قلب مهربان و دست دهنده دارند.

خطبه دوم: خدای متعال در قرآن می‌فرماید با مردم نیکو سخن بگویید

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی در خطبه دوم نماز با دعوت مردم به رعایت تقوای الهی گفت: خدای متعال در قرآن می‌فرماید با مردم نیکو سخن بگویید.

یکی از مراتب تقوا و خداترسی این است که مردم با یکدیگر با احترام رفتار کنند

وی افزود: یکی از مراتب تقوا و خداترسی این است که مردم با یکدیگر با احترام رفتار کنند.

پیشنهاد تعطیلی سالروز شهادت امام صادق(ع) برای نخستین بار توسط مرحوم آیت الله قاضی(ره) مطرح شد

امام جمعه دزفول با تسلیت شهادت امام جعفر صادق(ع) گفت: پیشنهاد تعطیلی رسمی سالروز شهادت امام جعفر صادق(ع) رئیس مذهب جعفری برای نخستین بار توسط مرحوم آیت الله قاضی(ره) با آیت الله کاشانی(ره) مطرح شده است.

هیئت‌های عزادار دزفول به برنامه‌های سالروز شهادت امام جعفر صادق(ع) اهتمام بیشتری بورزند

وی افزود: هیئت‌های عزادار دزفول به برنامه‌های سالروز شهادت امام جعفر صادق(ع) اهتمام بیشتری بورزند.

توان موشکی مقاومت، اسرائیل را در تنگنا قرار داده است

امام جمعه دزفول در بخش دیگری از این خطبه سالروز اشغال سرزمین فلسطین در سال ۱۳۲۷ شمسی را مورد اشاره قرار داد و گفت: عمر بی‌برکت رژیم منحوس صهیونیستی به ۷۵ سال رسیده است ولی به برکت مقاومت، این رژیم کودک کش ۹۰ سالگی خود را نخواهد دید.

وی مسلح شدن کرانه باختری را اقدامی مؤثر برای به زانو درآوردن رژیم صهیونیستی دانست و افزود: موشک باران‌های مقاومت، اسرائیل را در تنگنا قرار داده و هم اکنون این رژیم از تمام جهات‌ در تیررس موشک‌های گروه‌های مقاومت است.

وحشت از توان موشکی گروه‌های مقاومت، باعث مهاجرت معکوس از این رژیم شده است

امام جمعه دزفول گفت: وحشت از توان موشکی گروه‌های مقاومت، باعث مهاجرت معکوس از این رژیم شده است و این مهاجران که هر کدام از یکی از کشورها به این رژیم آمده‌اند حالا به فکر برگشتن به کشورهای خود هستند.

از سرگیری روابط میان کشورهای اسلامی نشانه دیگری از پیروزی جبهه مقاومت است

امام جمعه دزفول با اشاره به بازگشت سوریه به اتحادیه کشورهای عرب پس از ۱۲ سال گفت: از سرگیری روابط میان کشورهای اسلامی نشانه دیگری از پیروزی جبهه مقاومت است که می‌تواند معادلات منطقه را دچار دگرگونی اساسی کند.

مردم ایران اسلامی به زبان فارسی غیرت دارند

خطیب نمازجمعه دزفول همچنین با اشاره به سالروز بزرگداشت حکیم فردوسی گفت: مردم ایران اسلامی به زبان فارسی غیرت دارند به همین دلیل پاسداشت زبان فارسی بر همه لازم و ضروری است.

باید جایگاه علمی ایران به قدری در سطح دنیا ارتقا یابد تا زبان فارسی به زبان علم در دنیا تبدیل شود

وی ادامه داد: باید جایگاه علمی ایران اسلامی به قدری در سطح دنیا ارتقا یابد تا زبان فارسی به زبان علم در دنیا تبدیل شود و هر کس که بخواهد با علوم روز دنیا آشنا شود مجبور به فراگیری فارسی باشد.

قدردانی از فعالیت‌های جمعیت هلال احمر در خدمت به مردم در بحرانهای طبیعی

امام جمعه دزفول با گرامیداشت روز هلال احمر گفت: جمعیت هلال احمر با بکارگیری نیروهای مردمی و خودجوش در بحران‌های طبیعی و آسیب‌های اجتماعی و در خدمت به مردم تلاش می‌کنند که جای قدردانی دارد.

انتخاب چهارم خرداد به نام روز دزفول در تقویم رسمی، پاسداشت ایثارگری و مقاومت مردم دزفول است

امام جمعه دزفول گفت: انتخاب دزفول به عنوان پایتخت مقاومت و پایداری و ثبت چهارم خرداد به نام دزفول در تقویم رسمی، پاسداشت ایثارگری و مقاومت مردم دزفول است.

حجه‌الاسلام و المسلمین قاضی با اشاره به در پیش بودن سالروز نامگذاری چهارم خرداد به نام روز مقاومت و پایداری – روز دزفول افزود: هیأت دولت در سال ۱۳۶۶ به دلیل مقاومت و نقش برجسته دزفول در دوران دفاع مقدس، این شهر را به عنوان شهر نمونه مقاومت انتخاب و لوح زرینی در چهارم خرداد به دزفول داد.

مرحوم آیت الله قاضی(ره) یکی از شخصیت‌های برجسته و مورد تکریم و تفقد امام خمینی(ره) بود

وی با بیان اینکه مرحوم آیت الله قاضی(ره) نقش کلیدی در مقاومت مردم دزفول در دوران دفاع مقدس داشت، ادامه داد: مرحوم آیت الله قاضی(ره) یکی از شخصیت‌های برجسته و احیاگر خوزستان در مقابل هجمه ارتش بعثی در دوران دفاع مقدس و مورد تکریم و تفقد امام خمینی(ره) بود.

ارتباط آیت الله قاضی و امام رابطه‌ای عاطفی، الهی و معنوی و رابطه مرید و مراد بود

وی با تأکید بر اینکه مرحوم آیت الله قاضی(ره) ذوب در امام خمینی(ره) بود، ادامه داد: ارتباط آیت الله قاضی و امام رابطه‌ای عاطفی، الهی و معنوی و رابطه مرید و مراد بود.

مرحوم آیت الله قاضی(ره) در عین رأفت و مهربانی پیرامون اصل انقلاب با احدی تعارف نداشت

وی با بیان اینکه مرحوم آیت الله قاضی(ره) در عین رأفت و مهربانی پیرامون اصل انقلاب با احدی تعارف نداشت، گفت: بی‌توجهی به مظاهر دنیا، اخلاص، شجاعت، دلدادگی به امام و انقلاب و دوری از منیّت و خودبزرگ‌بینی از جمله ویژگی‌های شخصیتی مرحوم آیت الله قاضی(ره) بود.

پیشرفت انقلاب به دلیل اخلاص امام راحل(ره)، رزمندگان و علمای بزرگ بود

امام جمعه دزفول با تأکید بر دوری از منیّت و خودبزرگ‌بینی در میان همه مسئولان ادامه داد: پیشرفت انقلاب به دلیل اخلاص امام راحل(ره)، رزمندگان و علمای بزرگ بود که باید در معرفی این شخصیت‌های برجسته تمام دستگاه‌های فرهنگی اهتمام لازم را داشته باشند.