5th، می 2023
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com
زمان انتشار: 5th, می 2023 ساعت 7:12 ب.ظ | کد خبر: 95052

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز“ نماز عبادی سیاسی جمعه دزفول با حضور اقشار مختلف مردم متدین و ولایت مدار دزفول، به امامت حجه‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی قاضی امام جمعه دزفول با رعایت شیوه‌نامه‎‌های بهداشتی در مصلای امام علی(ع) قرارگاه فرهنگی این شهرستان برگزار شد.

به درستی که گرامی‌ترین شما نزد خدای متعال باتقواترین شماست

خطیب جمعه دزفول درخطبه اول نماز با دعوت همه به تقوای الهی گفت: خدای متعال در سوره حجرات می‌فرماید: «… إِنَّ أَکرَمَکُم عِندَ اللَّهِ أَتقاکُم ۚ..»  به درستی که گرامی‌ترین شما نزد خدای متعال باتقواترین شماست.

امام جمعه دزفول افزود: این آیه بر تمام امتیازات ظاهری و مادی خط بطلان می‌کشد و اصالت را به پرهیزگاری و خداترسی می‌دهد.

حضرت حمزه(ع) شاخص تمایز دو جریان حق و باطل است که خشم مشرکان و کافران را برانگیخت

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی با اشاره به سالروز شهادت حضرت حمزه سیدالشهدا(ع) به تبیین شخصیت و مقام آن حضرت نزد پیامبرگرامی اسلام(ص) پرداخت و بیان داشت: حضرت حمزه(ع) شاخص تمایز دوجریان حق و باطل است که خشم مشرکان و کافران را برانگیخت.

از منظر پیامبر اسلام مصداق شهدا حمزه(ع) است

امام جمعه دزفول در توضیح آیه‌ای از قرآن درباره شخصیت حمزه گفت: مصداق نبیین پیامبر گرامی اسلام، مصداق صدیقین حضرت علی(ع)، مصداق شهدا حمزه(ع) است و مصداق صالحین، حضرت فاطمه و حسنین فرزندان او هستند.

وی افزود: حضرت حمزه ابن عبدالمطلب ملقب به سیدالشهدا و اسدالله و اسدالرسول می‌باشد که از نظر سِنی دو سال بزرگتر از پیامبر اسلام بوده است.

پیامبر گرامی اسلام به حمزه خیلی علاقه و محبت داشت به همین جهت حمزه محبوب‌ترین نامها نزد پیامبر بود

وی انس و الفت پیامبر گرامی اسلام به حضرت حمزه را به دلیل همنشینی در دوران کودکی، اخوت رضاعی، قرابت ذاتی، هم سن بودن و برخورداری از عواطف حضرت عبدالمطلب(ع) دانست و افزود: پیامبر به حمزه سید الشهدا خیلی علاقه و محبت داشت به همین جهت حمزه محبوب‌ترین نامها نزد پیامبر بود.

وقتی حضرت حمزه ایمانش را به اسلام اظهار کرد؛ سردمداران قریش فهمیدند که پیامبر نیرومندتر شده است

امام جمعه دزفول بیان داشت: وقتی حضرت حمزه ایمانش را به اسلام اظهار کرد؛ سردمداران قریش فهمیدند که پیامبر نیرومندتر شده است.

با گرویدن حمزه به اسلام، مشرکان، از بسیاری از نقشه‌ها که علیه اسلام در سر داشتند منصرف شدند

وی افزود: با گرویدن حمزه به اسلام، مشرکان، از بسیاری از نقشه‌ها و دسیسه‌هایی که علیه اسلام در سر داشتند منصرف شدند.

چگونگی شهادت حضرت حمزه و زیارت مزار ایشان توسط حضرت فاطمه زهرا(س)

امام جمعه دزفول درخصوص چگونگی شهادت حضرت حمزه و زیارت مزار ایشان توسط حضرت فاطمه زهرا(س) گفت: حضرت حمزه به هنگام شهادت روزه بود و پس از به هلاکت رساندن ۳۱ تن از سران دشمن، به شهادت رسید و بدن مبارکش توسط زنی به نام هند مثله شد.

حضرت زهرا(س) یکی از زائرین هفتگی مزار حضرت حمزه بود

وی افزود: در روایت آمده است پس از شهادت حمزه؛ پیامبر گرامی کنار پیکر مطهر حمزه آنقدر گریه کرد که نفسهای مبارکش به شماره افتاد؛ و حضرت زهرا(س) یکی از زائرین هفتگی مزار آن حضرت بود.

خطبه دوم: از منظر پروردگار متعال شرط قبولی عبادات و عمل صالح تقوا و خداترسی است

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی در خطبه دوم با دعت به تقوای الهی گفت: از منظر پروردگار متعال شرط  قبولی عبادات و عمل صالح تقوا و خداترسی است.

هر محب به اهل بیت باید سعی کند با شخصیت حضرت عبدالعظیم حسنی آشنا بشود و از آن بزرگوار الگو بگیرد

امام جمعه دزفول با گرامیداشت سالگرد ارتحال حضرت عبدالعظیم حسنی گفت: امام هادی علیه السلام در مورد ایشان ویژگی خاصی در بین امامزادگان رقم زده است و هر محب به اهل بیت علیهم السلام باید سعی کند با شخصیت حضرت عبدالعظیم حسنی آشنا بشود و از آن بزرگوار الگو بگیرد.

مبارزه با فساد از مطالبات مهم بر زمین مانده رهبری است

امام جمعه دزفول درخصوص دیدار مقام معظم رهبری با کارگران نیز گفت: مبارزه با فساد به عنوان یکی از مهمترین مطالبات بر زمین مانده مقام معظم رهبری است.

همه مسئولان باید مبارزه با فساد را یک وظیفه مستمر بدانند و به صورت همه جانبه با آن مبارزه کنند

وی افزود: همه مسئولان باید مبارزه با فساد را یک وظیفه مستمر بدانند و به صورت همه جانبه با آن مبارزه کنند.

امام جمعه دزفول یکی از مؤلفه‌های مبارزه با فساد را مهار تورم عنوان کرد و گفت: اگر بتوانیم با فساد اقتصادی، اداری و اخلاقی مبارزه کنیم می‌توانیم تورم را مهار کنیم.

سفر آیت الله رئیسی، دستاوردهای فراوانی برای جمهوری اسلامی ایران، سوریه و جبهه مقاومت داشت

امام جمعه دزفول با اشاره به سفر رئیس جمهور کشورمان به سوریه با دعوت رسمی بشار اسد گفت: این سفر، دستاوردهای فراوانی برای جمهوری اسلامی ایران، سوریه و جبهه مقاومت داشت.

دستاوردهای سفر آیت الله رئیسی به سوریه کابوس و خبر بدی برای رژیم منحوس صهیونیستی بودند

وی افزود: دستاوردهای سفر آیت الله رئیسی به سوریه کابوس و خبر بدی برای رژیم منحوس صهیونیستی بودند.

استقبال کم نظیر مردم از رئیس جمهور باعث شد محاصره رژیم صهیونیستی تنگ تر و جبهه مقاومت قوت یابد

وی ادامه داد: استقبال کم نظیر مردم، علمای سوریه و لبنان از رئیس جمهور کشورمان باعث شد محاصره رژیم صهیونیستی تنگ تر و جبهه مقاومت قوت یابد.

امام جمعه دزفول اظهار کرد: ترامپ گفته اسرائیل به دست ایران نابود خواهد شد و طبق گفته نتانیاهو ایران معادل ۵۰ کره شمالی است؛ تمام این اظهارات نشانه قدرت جمهوری اسلامی ایران است.

خطیب جمعه دزفول افزود: وقتی نخست وزیر جنایتکار اسرائیل می گوید ما اجازه نمی‌دهیم ایران ما را خفه کند؛ معلوم است که خودشان را در حال غرق شدن می‌بینند.

دشمن در جنگ ترکیبی مسئولان و مردم را امتحان می‌کند تا ببیند در برابر بی‌حجابی واکنش آنها چیست

وی درخصوص جنگ ترکیبی دشمن در زمینه عفاف و حجاب نیز گفت: دشمن در این جنگ مرتب دارد مسئولان و دلسوزان نظام و مردم را امتحان می‌کند تا ببیند در برابر بی‌حجابی واکنش آنها چیست.

خطیب جمعه دزفول بیان کرد: خانمی که حساب شده کشف حجاب می‌کند، برخی مسئولان را درخصوص حجاب آزمایش و بررسی می‌کند چه مکان‌هایی می‌تواند بدون روسری باشد و چه مکان‌هایی خیر؛ در واقع این افراد در حال امتحان حاکمیت هستند و می‌خواهند میزان حساسیت را بسنجند.

مسئولان باید به گونه‌ای رفتار کنند که احساس نشود از قانون و شرع عقب نشینی کرده‌اند

وی افزود: اگر مسئولان و مردم جلوی آنها ایستادند روسری می‌پوشند در غیر این صورت ادامه می‌دهند لذا مسئولان باید به گونه‌ای رفتار کنند که احساس نشود از قانون و شرع عقب نشینی کرده‌اند.

امام جمعه دزفول بیان کرد: خانمی که مروج بی‌حجابی است توئیت کرده گردشگران به یزد نروند زیرا در صورت کشف حجاب، با اعتراض خانم‌های چادری مواجه می‌شوند.

وقتی افراد بدحجاب احساس کنند فضا برای بی‌حجابی تنگ است، کشف حجاب نمی‌کنند

وی با تأکید بر لزوم اعتراض به افراد بدحجاب افزود: وقتی این افراد احساس کنند فضا برای بی‌حجابی تنگ است، کشف حجاب نمی‌کنند.

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی اظهار کرد: برخی سلبریتی‌ها می‌گویند کشف حجاب حق شهروندی است حال باید دید حق را چه تعبیر می‌کنند.

پیام شهید الداغی، ناامنی برای افراد شرور است

خطیب جمعه دزفول شهادت شهید الداغی در سبزوار را گرامی داشت و گفت: باید غیرت در جامعه نهادینه شود؛ و پیام این شهید ناامنی برای افراد شرور است.

باید نقشه راه برای سند راهبردی آموزش و پرورش تهیه شود زیرا معلم معمار آینده کشور است

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری درخصوص تعلیم و تربیت افزود: مقام معظم رهبری از بی ثباتی در مدیریت کلان آموزش و پرورش گلایه کردند چرا که کار فرهنگی در کوتاه مدت انجام نمی‌شود و باید به مسئول مهلت داد.

امام جمعه دزفول بیان کرد: باید نقشه راه برای سند راهبردی آموزش و پرورش تهیه شود زیرا معلم معمار آینده کشور است.

انتقاد از برخی ناهماهنگی‌ها در برنامه ریزی سفر رییس جمهور به دزفول

امام جمعه دزفول ضمن انتقاد از برخی ناهماهنگی‌ها در برنامه‌های سفر رییس جمهور به شهرستان دزفول گفت: رئیس جمهور در سفر به خوزستان اعلام کردند اگر لازم باشد برای رفع مشکلات خوزستان ۷۰ بار به این استان سفر می‌کنم که این ابراز مسئولیت مردم را خوشحال و به جبران عقب افتادگی‌ها امیدوار کرد.

وی افزود: در برنامه ریزی سفر رییس جمهور به دزفول برخی ناهماهنگی‌ها مشاهده شد که انتظار می‌رفت بهتر عمل شود.

امام جمعه دزفول با انتقاد از انجام نشدن خوش آمدگویی رسمی در سفر رئیس جمهور به دزفول و بیان نکردن جایگاه دزفول و مقاومت و علمای این شهر در شهرک صنعتی گفت: زیارت آستان متبرک سبزقبا(ع) نیز اطلاع رسانی نشده بود ضمن اینکه مشاور رییس جمهور در حوزه روحانیت نیز به دزفول سفر کرده بود ولی حتی یک تماس در این خصوص با بنده گرفته نشد.

وی ادامه داد: انتظار می‌رفت با رئیس شورای شهر دزفول که قبلا(سرپرست) استانداری(هرمزگان) بوده و در این خصوص تجربه داشت مشورت و از تجربه ایشان استفاده می‌شد تا میزبانی بهتری از رئیس جمهور و هیات همراه صورت می‌گرفت.

امام جمعه دزفول با بیان اینکه مدیر بدون تجربه در این شهر موفق نخواهد بود، اظهار کرد: تعارفی در این خصوص ندارم چراکه مصلحت و منافع شهر از همه چیز مهمتر است.

وی افزود: تمام مشکلات مصلای اندیمشک با حضور رئیس جمهور در این شهرستان برطرف و افزون بر ۲۰ میلیارد ریال در این خصوص اختصاص یافت ‌که از این بابت خوشحالیم ولی می‌توانستیم از این ظرفیت برای دزفول نیز استفاده کنیم.

افتخار می‌کنیم فرزندان دزفول در عرصه اجرایی، فرهنگی و نظامی می‌درخشند

امام جمعه دزفول اظهار کرد: افتخار می‌کنیم فرزندان دزفول در عرصه اجرایی، فرهنگی و نظامی می‌درخشند ولی باید گفت فرصت بسیار خوبی برای خدمت به مردم دزفول به دلیل برنامه ریزی بد از دست رفت.

مردم دزفول همواره پای انقلاب، نظام، ولایت و شهدا ایستاده‌اند

امام جمعه دزفول بیان کرد: مردم دزفول همواره پای نظام، ولایت و شهدا ایستاده‌اند و ذره‌ای خلل در حمایت از انقلاب و نظام از طرف مردم دزفول ایجاد نخواهد شد.

قدردانی از همه دست اندر کاران میز خدمت در مصلای دزفول

امام جمعه دزفول در پایان از همه دست اندر کاران میز خدمت در مصلای دزفول قدردانی کرد.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

سَلامُ عَلَیْکُم جَمیعاً ورَحْمَهُ الله وبَرَکاتُهُ

اَعُوذُ بِاللّهِ مِن الشیطان الرَّجیم

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه، بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، اُوصِیکُم وَنَفسی بتَقوَى‌اللّه، همه شما خواهران و برادران نمازگزار را دعوت به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

خدای متعال در سوره حجرات می‌فرماید: إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقَاکُمْ  به درستی که گرامی‌ترین شما نزد خدای متعال باتقواترین شماست؛ این آیه بر تمام امتیازات ظاهری و مادی خط بطلان می‌کشد و اصالت را به پرهیزگاری و خداترسی می‌دهد و می‌گوید: برای نزدیک شدن به خدا هیچ امتیازی جز تقوا مؤثر نیست.

امیدواریم خدای متعال به ما توفیق خداترسی و تقوا در همه عرصه‌های زندگی کرامت بفرماید.

چون پانزدهم شوال که مصادف است با سالروز شهادت حضرت حمزه سیدالشهدا(علیه‌السلام) عموی بزرگوار پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) خطبه اول را به شخصیت ایشان و معرفی ایشان تا حدی که البته امکانش هست اختصاص داده‌ایم؛ شخصیت حضرت حمزه شاخص تمایز دو جریان حق و باطل است و شخصیت حضرت خشم مشرکان و کفار را برانگیخت.

ان‌شاءالله این بحث را مطرح می‌کنیم تا نمازگزاران عزیز با این شخصیت بزرگ صدر اسلام بیشتر آشنا بشوند و سیمای تابناک ایشان را بهتر بشناسند.

اگر بخواهم اشاره‌ای خیلی گذرا داشته باشم، درباره شخصیت حمزه سیدالشهدا در قرآن، و از آیات قرآنی استفاده بکنیم، خدا متعال می‌فرماید وَمَنْ یُطِعِ اللَّهَ وَالرَّسُولَ فَأُولَئِکَ مَعَ الَّذِینَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَیْهِمْ مِنَ النَّبِیِّینَ وَالصِّدِّیقِینَ وَالشُّهَدَاءِ وَالصَّالِحِینَ  وَحَسُنَ أُولَئِکَ رَفِیقًا این یکی از آیاتی است که درحقیقت شیخ طوسی این را از انس بن مالک نقل می‌کند می‌گوید: یک روز نماز صبح را پشت سر پیغمبر(صلی الله علیه و آله و سلم) اقامه کردیم بعد از نماز صبح پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) برگشت به طرف ما و من گفتم که درباره این آیه برای ما تبیین بکنید، تفسیر این آیه را بفرمایید.

فرمودند: مصداق نبیین کسانی که اطاعت خدا و پیغمبر(صلی الله علیه و آله و سلم) می‌کنند، اینها کسانی هستند که خداوند برآنها نعمت عنایت کرده است که از نبیین و صدیقین و شهدا و صالحین و اینها بهترین رفیقان هستند، بهتر همراهان روز قیامت هستند؛ فرمود: در این آیه شریفه مصداق نبیین من هستم؛ مصداق صدیقین برادرم علی(علیه‌السلام) است و مصداق شهدا عمویم حمزه(علیه‌السلام) است و مصداق صالحین، دخترم فاطمه(سلام‌الله‌علیه) و حسنین(علیهماالسلام) فرزندان او هستند.

این یکی از آیاتی است که می‌توان حضرت حمزه سیدالشهدا(علیه‌السلام) را با آن آیه تطبیق کرد و شناخت؛ حضرت حمزه ابن عبدالمطلب(علیه‌السلام) مُکنّا به ابوعماره و ملقلب به سیدالشهدا و اسدالله و اسدالرسول می‌باشد؛ مادر مکرمه‌اش، هاله بنت وهیب و دختر عموی حضرت آمنه بنت وهب مادر گرامی رسول خداست؛ از نظر سنی دو سال بزرگتر از پیامبر بوده است؛ هم عموی پیامبر بوده است و هم برادر رضاعی بوده است؛ چراکه پیامبر و حمزه هر دوی آنها به امر عبدالمطلب(علیه‌السلام) از بانو سویبه شیر خوردند و برادر رضاعی هم هستند.

فلذا حضرت حمزه (علیه‌السلام) و پیامبر دوران طفولیت خود را در خانه حضرت عبدالمطلب(علیه‌السلام) سپری کردند و اخوت رضاعی، قرابت ذاتی، هم سن بودن، در کنار هم زیستن و برخورداری از عواطف حضرت عبدالمطلب(علیه‌السلام) عواملی بود که علاقه و الفت آنها را روز به روز بیشتر کرده بود، بین پیغمبر و حضرت حمزه.

فلذا پیامبر به حمزه سید الشهدا(علیه‌السلام) خیلی علاقه و محبت داشت؛ به همین جهت حمزه محبوب‌ترین نامها نزد پیامبر بود؛ امام صادق(علیه‌السلام) روایتی را نقل می‌کند مردی آمد خدمت پیامبر و عرض کرد خداوند اولاد ذکوری داده است من چه نامی برایش انتخاب کنم؟ پیامبر فرمود که: به محبوبترین اسمها که حمزه است او را نامگذاری کن.

وقتی حضرت حمزه ایمان خودش را به اسلام اظهار نمود و آن را آشکار کرد، سردمداران قریش فهمیدند که پیامبر نیرومندتر شده است و اسلام دارای مدافعی قوی و پشتیبانی قوی شده است؛ با گرویدن حمزه به اسلام، مشرکان از بسیاری از نقشه‌ها و دسیسه‌هایی که علیه اسلام در سر داشتند منصرف شدند؛ این جایگاه حضرت حمزه(علیه‌السلام) است.

فلذا حضرت حمزه به هنگام شهادت روزه بود و پس از کشتن ۳۱ تن از سران دشمن به شهادت رسید و بدن مبارکش توسط زنی به نام هند که همسر ابوسفیان و مادر معاویه بود، ببینید چقدر کارنامه و پرونده سیاهی دارند بنی‌امیه؛ مُثله شد پیکر مطهرش توسط هند که معروف است به هند جگر خوار و پیامبر در روایت دارد که کنار بدن مطهر و پیکر مطهر حمزه(علیه‌السلام) آنقدر گریه کرد که نفسهایش به شماره افتاد.

و فرمود: یا اسدالله یا اسد الرسول یا کاشف الکربات، ای شیرخدا، ای شیر رسول خدا، ای کسی که ناراحتیها را برطرف می‌کردی و جلوی ظلم و آزاری که بر پیامبر می‌شد را می‌گرفتی، نوشته‌اند در کُتب تاریخی که پیامبر ۷۰ مرتبه بر بدن حمزه تکبیر گفتند و ۷۰ بار بر بدن او نماز خواندند، بدین ترتیب که اول بر بدن حمزه(علیه‌السلام) نماز خواندند و سپس هر یک از شهدا را که می‌آوردند در کنار بدن مطهر حمزه(علیه‌السلام) قرار می‌دادند و حضرت بر هر دو نماز می‌خواندند؛ این نشان دهنده آن جایگاه حضرت حمزه(علیه‌السلام) است.

در کتاب امالی شیخ صدوق آمده است که امام سجاد(علیه‌السلام) این روایت را نقل می‌کند که برای پیامبر روزی سخت‌تر از روز شهادت عمویش حمزه در جنگ احد نبوده است؛ امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) می‌فرمودند که: آزمون مصیبت شهادت حضرت حمزه(علیه‌السلام) برای پیامبر از آزمون قربانی فرزند برای حضرت ابراهیم(علیه‌السلام)به مراتب سنگین‌تر بوده است.

امام حسین یک روایتی را نقل می‌کنند که روزی یکی از دانشمندان یهود در جلسه‌ای که در بیان فضیلت و تفضیل حضرت ابراهیم(علیه‌السلام) و برخی انبیا گذشته بر پیامبر اسلام، دلایلی ذکر می‌کرد و حضرت امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) به یکایک آنها جواب می‌داد؛ منجمله فضیلتی که برای او ذکر کردند برای حضرت ابراهیم(علیه‌السلام) که گفتند بر پیامبر برتری دارد؛ آن دانشمند یهودی گفت که قربانی کردن حضرت اسماعیل(علیه‌السلام) را ذکر کرد، مسئله قربانی کردن حضرت اسماعیل(علیه‌السلام) را بیان کرد.

امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) در پاسخ به آن دانشمند یهودی فرمودند: این مطلبی که درباره حضرت ابراهیم(علیه‌السلام) گفتی صحیح است ولی خداوند برای جبران این ناراحتی بلافاصله فدیه و عوضی و گوسفندی از بهشت برای او فرستاد؛ اما حضرت محمد(صلی الله علیه و آله و سلم) بر مصیبت بالاتری از آن مبتلا شد، زیرا در کنار پیکر مثله شده عمویش و ناصر دینش حمزه اسدالله و اسدالرسول قرار گرفت، ولی برای جلب رضای خدا، صبر و شکیبایی نمود و تسلیم امر الهی شد؛ این خیلی بالاتر از فضیلت حضرت ابراهیم(علیه‌السلام) است.

حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) یکی از زائرین هفتگی مزار حمزه سیدالشهدا(علیه‌السلام) بود که هر هفته روزهای دوشنبه و پنجشنبه به زیارت قبر حضرت حمزه(علیه‌السلام) می‌رفتند و اشک می‌ریختند؛ کسانی که مکّه مشرف شده‌اند در آن زیارت دوره‌ای در مدینه می‌برند کوه احد و کنار شهدای احد و حمزه سیدالشهدا (علیه‌السلام).

ائمه هدی(علیهم‌السلام) همواره با استناد به شخصیت سُترگ حضرت حمزه(علیه‌السلام) در مقابل مخالفان، مناظره و احتجاج می‌فرمودند و در میان پیروانشان به حضرت حمزه(علیه‌السلام) مباهات و افتخار می‌کردند؛ امیرالمؤمنین حضرت علی(علیه‌السلام) می‌فرمودند ای کاش بعد از رحلت پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) یاری همچون حمزه(علیه‌السلام) می‌داشتم؛ این شخصیت گرانقدر که در استحکام نهال نوپای اسلام نقشی مهم داشت.

در روایات آمده است که حضرت حمزه(علیه‌السلام) در قیامت کنار فاطمه زهرا و امیرالمؤمنین و حسنین(علیهم‌السلام) وارد محشر می‌شود و حضرت حمزه(علیه‌السلام) از شفیعیان بزرگ روز قیامت است؛ پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)  هم فرمودند: « من زارنی ولم یزر عمّی حمزه فقد جفانی» اگر کسی مرا زیارت کند به مدینه بیاید ولی عمویم حمزه را زیارت نکند، در حق من جفا کرده است.

فلذا امیدواریم که خدای متعال به ما توفیق معرفت به این بزرگان را کرامت بفرماید و روز قیامت ما را مورد شفاعت آنها قرار بدهد ان‌شاءالله

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

والسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَهُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه، بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، نمازگزاران عزیز، اُوصِیکُم وَنَفسی بتَقوَى‌اللّه، همه شما و خودم این کمترین را، دعوت به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

خدای متعال در قرآن می‌فرماید: إِنَّمَا یَتَقَبَّلُ اللَّهُ مِنَ الْمُتَّقِینَ شرط قبولی عبادات و عمل صالح تقوا و خداترسی است؛ خداوند عمل توأم با تقوا را می‌پذیرد و مورد پذیرش درگاهش قرار می‌گیرد؛ فلذا باید تلاش و کوشش کنیم که اعمالمان همراه با تقوا و پرهیزگاری و خداترسی باشد ان‌شاءالله.

پانزدهم شوال ارتحال حضرت عبدالعظیم حسنی(علیه‌السلام) است که در سال ۲۵۲ قمری رحلت فرمودند؛ حضرت عبدالعظیم(علیه‌السلام) ستاره‌ای درخشان در میان امامزادگان است؛ آن روایت بی‌بدیل امام هادی(علیه‌السلام) در مورد ایشان، ویژگی خاصی را برای ایشان در بین امامزادگان رقم زده است.

فلذا هر محب اهل بیتی باید سعی کند با شخصیت حضرت عبدالعظیم حسنی(علیه‌السلام) آشنا بشود و از او الگو بگیرد؛ فرصتی نیست و الا دوست می‌داشتم یک خطبه هم درباره حضرت عبدالعظیم حسنی(علیه‌السلام) می‌خواندم، ان‌شاءالله اگر توفیقی بود در فرصتهای بعدی این مطلب را خدمت عزیزان تقدیم خواهیم کرد.

یکی از مطالبی که مقام معظم رهبری در دیدار با کارگران در روز کارگر بیان فرمودند، مسئله بسیار مهم مبارزه با فساد بود که این مطالبه رهبری است که بر زمین مانده است؛ فرمودند: اژدهای هفت سر فساد. که این را باید همه مسئولین نصب العین قرار بدهند؛ یک وظیفه مستمر است، چون فرمودند: این اژدهای هفت سر، سرش را که ببری شش سرش از جای دیگر بروز و ظهور می‌کند.

فلذا انسانهای فاسد و انسان‌های به دنبال منافع مادی، همیشه دنبال این هستند و خواهند بود و هیچ وقت نمی‌شود از ناحیه آنها خیالمان راحت باشد؛ مسئولین هم وظیفه دارند هم خودشان، هم دستگاه شان، هم اطرافیانشان، همه آنها با فساد مبارزه کنند؛ البته ما این را باید بگوییم که مدیری که تنواند در مقابل فساد داخلی بایستد و ایستادگی کند، قطعاً در برابر فشار دشمن خارجی کم می‌آورد و نمی‌تواند مقاومت کند؛ یکی از مؤلفه‌های مهم و اصلی مبارزه با فساد همین مهار تورم است، اگر ما بتوانیم با فساد درست مبارزه بکنیم در تورم و مهار تورم، گام بلندی برداشته‌ایم که شعار سال هست؛ حالا فساد اعم از فساد اقتصادی باشد، فساد اداری باشد، حتی فساد اخلاقی باشد، اینها را باید با آن مبارزه کرد و جلویش را گرفت.

در هفته‌ای که گذشت پیامهایی از سفر ریاست محترم جمهور به سوریه داشتیم، رئیس جمهور کشورمان با دعوت رسمی آقای بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه در رأس یک هیأت بلندپایه به سوریه وارد شد و دستاوردهای فراوانی داشت برای جمهوری اسلامی و سوریه و همچنین جبهه مقاومت.

ما چند وقت پیش یک سفر وزیر خارجه آقای امیرعبداللهیان را به لبنان داشتیم و حضور وی را در چند صد متری مرز فلسطین اشغالی و این هفته هم که گذشت، سفر رئیس جمهور را به یکی دیگر از کشورهای همسایه سرزمینهای اشغالی فلسطین داشتیم، این خبر بدی برای رژیم موقت صهیونیستی بود؛ چرا که این سفر و دستاوردهایی که ان‌شاءالله خواهد داشت، کابوسی برای رژیم موقت صهیونیستی که خواب را از چشم آنها می گیرد، رقم خواهد زد.

آن استقبال کم نظیری که مردم داشتند، علمای هم سوریه هم لبنان که به استقبال رئیس جمهوری آمدند و این باعث شد که آن محاصره رژیم صهیونیستی تنگ‌تر بشود و جبهه مقاومت را قوتی دیگر ببخشد؛ این خیلی مهم بود، اسرائیلی که بنا به فرمایش حضرت آقا، قدرت  بازدارندگی آن به شدت تضعیف شده است؛ ترامپ گفته که: اسرائیل به دست ایران نابود خواهد شد، این صحبتهای خودشان است؛ این نخست وزیر جنایتکار اسرائیل نتانیاهو هم در هیئتی که از کنگره آمریکا رفته بودند یا خطاب به آنها بود گفته بود ایران معادل ۵۰ کره شمالی است؛ و یک سخن دیگر گفته بود نخست وزیر جنایتکار اسرائیل، اینکه ما اجازه نمی‌دهیم ایران ما را خفه کند؛ یعنی معلوم است که خودشان را در حال غرق شدن می‌بینند که این سخن را می‌گویند؛ امیدواریم که دستاوردهای این سفر بسیار مهم باشد.

بنده نکته‌ای را پیرامون جنگ ترکیبی دشمن در زمینه عفاف و حجاب بیان ‌کنم؛ دشمن در این نبرد و جنگ نرم و جنگ ترکیبی مرتباً دارد مسئولین نظام و دلسوزان نظام و مردم را امتحان می‌کند به اصطلاح تست می‌کند که ببیند اینها در برابر بی‌حجابی، البته اینها به بی‌حجابی اکتفا نمی‌کنند، بی حجابی گام اول است؛ بعداً برنامه‌های دیگری دارند، اینها دارند امتحان می‌کنند، ببینند حساسیت‌ها چقدر است.

وقتی که یک خانمی حساب شده روسری خود را از سرش بر می‌دارد آن را گردنش می‌اندازد یا داخل کیفش می‌گذارد، این نکات را می‌شود تحلیل کرد؛ یک دارد بعضی از مسئولین را در خصوص تساهل و تسامح که درباره بی‌حجابی چگونه هستند آزمایش می‌کند؛ می‌گوید اینگونه رفتار می‌کنم، هنوز مطمئن نیستم؛ آن خانم تحلیل و تصورش این است؛ که می‌توانم برای همیشه کشف حجاب بکنم یا نمی‌توانم؛ خودشان این را شک دارند؛ هرجا گیر دادند، روسری خود را سر می‌کنم، اگر گیر ندادند ادامه می‌دهم؛ این تحلیل یک خانمی است که کشف حجاب کرده است.

بعد بررسی می‌کند آن خانم، ببیند کجاها می‌تواند بی روسری مکشفه باشد و کجاها نمی‌تواند؛ اینها در حال امتحان حاکمیت هستند و میزان حساسیت حاکمیت را دارند می‌سنجند؛ تصور آن خانم این است اگر جلوی این کارم ایستادند، من روسری خودم را سر می‌کنم، اگر نایستادند ادامه می‌دهم؛ این تحلیل یک خانمی است که روسری خود را برمی‌دارد؛ مسئولین هم باید به گونه‌ای رفتار کنند که با این افراد که مقابله می‌کنند در چارچوب هم شرع مقدس، هم قانون جمهوری اسلامی، احساس نشود که مسئولین دارند از قانون و شرع عقب‌نشینی می‌کنند. (تکبیر نمازگزاران)

یک خانمی که مروّج و طرفدار بی‌حجابی است، در فضای مجازی توئیت کرده بود که گردشگران و خانمهایی که می‌خواهند کشف حجاب بکنند به شهر یزد نروند؛ علتش هم این است که گفته بودند که شهر یزد که می‌رویم سر هر کوچه‌ای، سر هر خیابانی، دم هر پارکی وقتی کشف حجاب می‌کند خانمها، خانم‌های چادری تذکر می‌دهد روسری سرت کن؛ خُب این نشان دهنده این است که وقتی که آنها را  ببینند و حس بکنند که فضا برایشان باز نیست که بی‌حجابی بکنند، فضا برایشان تنگ می‌شود، این کار را نمی‌کنند.

می‌خواهم عرض بکنم باید جامعه ما فضا را برای کسانی که می‌خواهند کشف حجاب بکنند، ناامن کنند، نه ناامن بکنند فیزیکی، ناامن اخلاقی و اجتماعی، مرتب به او تذکر بدهند، احساس راحتی در جامعه نکند؛ حالا بعضیها می‌خواهند این را بیایند با یک مغلطه‌ای بگویند، مثلاً این بی‌حجابی و مبارزه با حجاب اجباری یک حق شهروندی است که من در یکی از این سلبریتی‌ها دیدم این حرف را در یک مراسمی زده بود؛ شما حق را چه چیز تعریف می‌کنید؟ حق را  به عقل خودتان تعریف می‌کنید؟! حق یا براساس قانون است یا براساس شرع.

اینها دارند کار می‌کنند؛ ببینید تجلیل از شهید غیرت و حمیّت، شهید حمیدرضا الداغی، بسیار خوب است، من خیلی خوشحال شدم؛ دیدم چقدر با شکوه مراسم برگزار شد، چه در مشهد چه در سبزوار؛ بعد دیدم کاروانی مردمی از ماشینها راه افتاده بودند به سر مزار شهید رفته بودند در سبزوار و تجلیل کرده بودند؛ اینها همه خوب است؛ ولی غیرت و حمیّت باید در جامعه نهادینه بشود؛ پیام این شهادت این است و این یعنی ناامنی برای هنجار شکنان کسانی که می‌خواهند در جامعه هنجارشکنی بکنند باید احساس ناامنی کنند؛ این پیام خون پاک شهید غیرت و حمیّت است؛ فلذا همه در این خصوص دقت بکنیم و وظیفه خود را به نحو احسن انجام بدهیم ان‌شاءالله.

فرمایشات حضرت آقا را در خصوص مسائل مهم تعلیم و تربیت داشتیم و مقام معظم رهبری گلایه‌ای داشتند از عدم ثبات در مدیریت کلان آموزش و پرورش که فرمودند: در طول ده سال گذشته ۴ وزیر و تعدای سرپرست جابه جا شدند و عوض شدند؛ کارهای اساسی فرهنگی در کوتاه مدت جواب نمی‌دهد، باید اولا انتخاب درستی صورت بگیرد و بعد آن شخص و آن تیمی که همراه آن هست به او مجال داده بشود که بتواند کار بکند، برنامه هایش را انجام بدهد.

نکته دیگری که انتقاد کردند از عدم اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش بود که فرمودند: به صورت شعاری با آن برخورد نشود؛ برای آن راهکار تعریف بشود، راهبرد تعریف بشود، نقشه راه تعریف بشود؛ اینها همه نکاتی است که باید ما به آن توجه داشته باشیم.

من یک جمله کلید واژه‌ای را خدمت عزیزان تقدیم بکنم که رهبری خالق این جملات کلید واژه‌ای است که فرمودند: معلم معمار آینده کشور است، این جمله خیلی جمله کلیدی و مهمی است که باید به آن توجه بشود.

اما مطلب آخری که باید در این خطبه اشاره بکنم و مطلب بسیار مهمی است، در خصوص سفر اخیر ریاست محترم جمهور به دزفول است که علی رغم برکاتی که برای استان داشت و هفتمین سفر بود و آیت الله رییسی فرمودند اگر لازم باشد برای حل مشکلات استان خوزستان ۷۰ بار به استان خوزستان سفر کنم این کار را انجام خواهم داد؛ این خیلی برای ما ارزشمند است و مردم خوزستان از این جهت، و از این احساس مسئولیت دولت در قبال استان خوزستان خوشحال و خرسند هستند و ان‌شاءالله بتواند قدری جبران عقب ماندگی استان را بکند، این سفرهای پی در پی.

اما نکته‌ای که می‌خواهم عرض بکنم که ما بعد از سفر یک قدری متوجه شدیم که در دزفول چقدر ضعیف و ناهماهنگ عمل شد در این سفر و موجب گلایه‌های شدید مردم و سؤالات زیادی از بنده شد؛ اولاً برای اولین بار بود در سفر رسمی یک مقام عالی‌رتبه به دزفول هیچ کس به ایشان خوش آمد نگفت و حال آنکه در سه شهر دیگر که از استان خوزستان تشریف بردند، هم اندیمشک و هم اهواز، هم شادگان، به ایشان از طرف مردم خوش آمد رسمی گفته شد.

بنده از برنامه‌های ایشان و نمایندگان دولت که در دزفول تشریف آوردند و برنامه‌هایی داشتند کاملا بی‌اطلاع بودم؛ فقط به بنده گفته شد که ساعت ۶ صبح فرودگاه باشید و حتی وقتی که اتومبیل ایشان جلو سبزقبا متوقف شد، متوجه شدم که برنامه سبزقبا در دیدار ایشان در دزفول قرار داده شده است و وقتی به حرم سبزقبا وارد شدند، متوجه شدم تعداد اندکی از خانواده‌های شهدا آنجا حضور دارند و از همان ابتدا متأسفانه یک قدری بی‌نظمی بر برنامه‌ها حاکم بود، معلوم بود پیش بینی لازم را نکرده‌اند.

بعد هم که تشریف بردند به شهرک صنعتی، شماره ۲ یا شماره ۱ بود که در آنجا در شرکت کارتن محمد آنجا بازدید رسمی داشتند و سخنرانی ایشان باز در آن سالن بدون خوش آمدگویی شروع شد و حتی مجری هم دعوت نکرد ایشان را برای سخنرانی؛ متأسفانه نه تجلیل درستی از مردم مقاوم دزفول صورت گرفت، نه از علمای بزرگ دزفول ذکر شد، نه از نیروها و مدیران توانمند دزفول، نه از سرداران و فرماندهان رشید دزفول، نه از جایگاه و نقش دزفول در استان و کشور هیچ صحبتی و ذکری به میان آمد.

بعداً متوجه شدیم که برنامه جلسه در دانشگاه علوم پزشکی دزفول با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه و با حضور تعداد اندکی از مدیران گزینشی ادارات تشکیل شده بود؛ نه بنده را دعوت کردند، نه حوزه علمیه، نه ارشاد اسلامی و سازمان تبلیغات، نه اوقاف، نه آموزش و پرورش نه حتی شهردار دزفول، نه حتی رئیس شورای شهر و اعضای شورای شهر، هیچ کس را دعوت نکرده بودند.

ما خیلی متعجب شدیم از اینگونه برنامه‌ریزی که چرا نسبت به دزفول که شهر معاون اول است، اینقدر بی‌توجهی و جفا شد؛ آیا این حق مردم نجیب و ایثارگر و مقاوم دزفول بود که مرحوم امام رضوان الله تعالی علیه و مقام معظم رهبری آن جملات را درباره مردم دزفول که در نماز جمعه زده است؛ جملات رهبری  و امام در مورد دزفول را بخوانید که در نگاه این دو بزرگوار چه دیدگاهی داشتند نسبت به دزفول.

ما قبل از سفر با توجه به تجربیاتی که داشتیم پیشنهاداتی برای استفاده کردن از ظرفیت شهرستان را دادیم، ولی دریغ از توجه و اعتنا کردن به این پیشنهادات؛ حتی من می‌خواهم عرض بکنم خدمت شما من خبر دارم بعدا اطلاع گرفتم جناب آقای مهندس پرآور رئیس شورای اسلامی شهر دزفول، که ایشان استاندار بوده‌اند و چندین سفر استانی را مدیریت کرده‌ اند، با ایشان هم مشورتی نشد، از تجربیات ارزشمند ایشان استفاده نشد.

بعد متوجه شدیم مشاور محترم رئیس جمهور در امور روحانیت هم به دزفول تشریف آوردند، ولی مثل اینکه تصورشان این بوده است که دزفول نهاد امامت جمعه ندارد و دریغ از یک تماس تلفنی با بنده.

من می‌خواهم عرض بکنم جناب آقای آوایی نماینده محترم، این هم اصرار شما بر تعویض فرماندار بود و توجه نکردن به تذکراتی که به شما داده شد که شهرستان دزفول، شهرستان مهمی است، مدیر بدون تجربه موفق نخواهد بود، گوش نکردید شما، اصرار ورزیدید، من تعارفی ندارم، برای من مصلحت و منافع شهر و مردم از همه چیز بالاتر است؛ ممکن است کسی هم از من دلخور بشود، من تذکرم را از این تریبون می‌دهم.

و اینکه گزارش دادند که سفر دستاوردهای داشته است آمدند در فضای مجازی بعضی از مسئولین به خاطر لاپوشانی ضعف مدیریت برنامه سفر آمدند گفتند دستاورد داشته است، کدام دستاورد؟ چه مشکلی از مردم حل شد؟ امام جمعه محترم اندیمشک به بنده این مطلب را گفتند که مصلای اندیمشک برای دیدار رئیس جمهور آماده شده بود، تمام مشکلاتش برطرف شد، ضربتی آمدند سیستم صوت و سرمایش و جایگاه و برق آن را، می‌گفت بیش از ۲ میلیارد ضربتی آنجا هزینه کردند؛ حالا اهواز و شادگان هم همین طور؛ خدا را شاکر هستیم، الحمدلله که مشکلات دو سه تا از مصلاها بواسطه تشریف فرمایی ایشان حل شد، خیلی خوشحالیم از این بابت؛ ولی ما هم می‌توانستیم این ظرفیت را داشته باشیم در دزفول.

خلاصه مردم نجیب و شرافتمند و ولایتمدار دزفول، شایسته این بی‌توجهی و کم توجهی و بی‌اعتنایی و تبعیض با دیگر شهرهایی که رئیس جمهور محترم تشریف بردند نبودند، ما می‌خواهیم بگوییم خطبه گذشته اشاره هم کردم، مردم متدین دزفول در دو دوره انتخابات گذشته به حضرت آیت الله رئیسی رأی دادند و به ایشان علاقه دارند و خیلی هم علاقه دارند و ایشان هم نسبت به دزفول علاقه دارند، ولی برنامه‌ریزیان خیلی بد برنامه ریزی کردند.

مردم دزفول، نیروهای دزفول، جناب آقای رئیسی به شما کمک کردند در دولت، ما خوشحالیم، سرافرازیم، افتخار می‌کنیم که دزفول فرزندانی دارد که در عرصه اجرایی کشور و در عرصه فرهنگی کشور و در عرصه نظامی کشور سرآمد هستند و می‌درخشند؛ این باعث افتخار دزفول است؛ خلاصه آقایانی که مسئول هستید، فرصت بسیار خوبی را برای خدمت به شهر و مردم دزفول از دست دادید و ان‌شاءالله روز قیامت بتوانید پاسخگوی شهدای دزفول باشید؛ البته مردم شریف دزفول علی رغم این کم لطفی‌ها، همچنان به پای انقلاب و نظام و ولایت و شهدا ایستاده‌اند و ذره‌ای در عزم شان خللی در یاری رساندن و حمایت از انقلاب بوجود نخواهد آمد.(تکبیرنمازگزاران)

من در پایان خطبه هم از تمام ادارات و دستگاه و نهادهایی که میز خدمت زدند امروز در نمازجمعه، باید تشکر و تقدیر داشته باشم؛ خداوند ان‌شاءالله توفیق خدمت را از همه ما نگیرد و بتوانیم ان‌شاءالله خالصا لوجه‌الله خدمت کنیم و اگر سخنی از این تریبون می‌گوییم ان‌شاءالله برای رضایت حق تعالی باشد.

پروردگارا بارالها  به مقربان درگاهت قسمت می‌دهیم اسلام و مسلمانان نصرت کرامت بفرما…

دشمنان اسلام خوار و ذلیل و نیست و نابود بگردان…

مکر و حیله آنان به خودشان برگردان…

شهدای ما و امام شهیدان، با سیدالشهدا محشور بفرما…

رهبر عظیم الشأن و علمای اسلام در پناه امام زمان(عج) مصون و محفوظ بدار…

در فرج مولای ما حضرت ولی عصر(عج)  تعجیل بفرما…

لباس عافیت و تندرستی بر تن بیماران و منظورین مدنظر بپوشان.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ  فصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ

والسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَهُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ