21st، آوریل 2023
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com
زمان انتشار: 21st, آوریل 2023 ساعت 9:00 ب.ظ | کد خبر: 94951

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز “ در آخرین روز از ماه مبارک رمضان؛ نماز عبادی سیاسی جمعه دزفول با حضور اقشار مختلف مردم متدین و ولایت مدار دزفول، به امامت حجه‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی قاضی امام جمعه دزفول با رعایت شیوه‌نامه‎‌های بهداشتی در مصلای امام علی(ع) قرارگاه فرهنگی این شهرستان برگزار شد.

از منظر حضرت علی علیه السلام به هر اندازه‌ای که تقوا و خداترسی انسان بیشتر باشد گناهنش کمتر می‌شود

خطیب نمازجمعه دزفول درخطبه اول نماز با دعوت مردم به رعایت تقوای الهی گفت: از منظر امیر مؤمنان حضرت علی علیه السلام به هر اندازه‌ای که تقوا و خداترسی انسان بیشتر باشد گناهنش کمتر می‌شود.

تبیین صیانت از دستاوردهای ماه مبارک رمضان

امام جمعه دزفول به تبیین صیانت از دستاوردهای ماه مبارک رمضان پرداخت و گفت: مردم در این ماه رحمت و مغفرت با شب زنده داری و استغفار، تلاوت قرآن و دعا یک ماه عبادت و بندگی خدای متعال را کردند که ان شاء الله مورد قبول قرار گیرد.

اخلاق نیکو سبب برکت در رزق و روزی می‌شود

وی با بیان روایتی از امام موسی کاظم علیه السلام درباره خوش خلقی افزود: اخلاق نیکو سبب برکت در رزق و روزی می‌شود و در حقیقت گنجهای روزی در خوش اخلاقی است.

باید تلاش کرد خوش اخلاقی، حلم و سعه صدر را پس از ماه مبارک رمضان با گشاده رویی و چهره خندان تداوم داد

وی گفت: باید تلاش کرد خوش اخلاقی، حلم و سعه صدر را پس از ماه مبارک رمضان با گشاده رویی و چهره خندان تداوم داد.

آخرت باوری و ابدیت اندیشی از دستاوردهای ماه مبارک رمضان است

امام جمعه دزفول آخرت باوری و ابدیت اندیشی را از دستاوردهای ماه مبارک رمضان دانست و افزود: فلسفه دین این است که زندگی دنیا اصل نیست بلکه مقدمه و راهی است برای سرای آخرت که در این زمینه آیات متعددی در قرآن کریم نازل شده است.

از هوای نفس خودداری کنید؛ چراکه پیروی از خواهش‌های نفسانی انسان را در دنیا و آخرت بیچاره می‌نماید

خطیب نماز جمعه دزفول یکی دیگر از دستاوردهای ماه مبارک رمضان را اجتناب ازخواسته‌های نفسانی برشمرد و افزود: در این زمینه آیات فراوانی در قرآن آمده است که از هوای نفس خودداری کنید؛ چراکه پیروی از خواهش‌های نفسانی انسان را در دنیا و آخرت بیچاره می‌نماید.

امام خمینی(ره) می‌فرمود: عالم محضر خداست در محضر خدا معصیت نکنید؛ باید به این باور اعتقاد داشته باشیم

امام جمعه دزفول از حضور باوری خداوند در زندگی انسان از دیگر عوامل صیانت از دستاوردهای ماه مبارک رمضان نام برد و افزود: امام خمینی(ره) می‌فرمود: عالم محضر خداست در محضر خدا معصیت نکنید؛ باید به این باور اعتقاد داشته باشیم.

پند و موعظه شنیدن غفلت را از بین می‌برد و سبب نجات و سعادت انسان می‌شود

امام جمعه دزفول مراقبه، پند پذیری و موعظه شنوی را از دیگر موارد صیانت از دستاوردهای ماه مبارک رمضان برشمرد و افزود: پند و موعظه شنیدن غفلت را از بین می‌برد و سبب نجات و سعادت انسان می‌شود.

از منظر قرآن حال روح و جان مراقبت، تقوا و ارتباط با پروردگار است

وی تأکید کرد: از منظر قرآن حال روح و جان مراقبت، تقوا و ارتباط با پروردگار است.

خطبه دوم: از منظر قرآن کریم فرجام متقین و پرهیزگاران رستگاری است

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی امام جمعه دزفول در خطبه دوم نماز با تأکید بر رعایت تقوای الهی گفت: از منظر قرآن کریم فرجام متقین و پرهیزگاران رستگاری است.

نیروهای مسلح حصاری مستحکم برای حفاظت از جامعه، ملت و کشور هستند که این افتخار و مسئولیتی بزرگ است

امام جمعه دزفول با اشاره به دیدار رهبر معظم انقلاب با فرماندهان ارشد جمهوری اسلامی گفت: نیروهای مسلح حصاری مستحکم برای حفاظت از جامعه، ملت و کشور هستند که این افتخار و مسئولیتی بزرگ است.

خطیب نماز جمعه دزفول با اشاره به جنگ سوریه، لیبی و سودان گفت: طراحی و پشت پرده تمام این جنگ‌ها دست صهیونیست‌ها دیده می‌شود که باید نیروهای مسلح با توکل به خدا ضمن غافل نشدن از مکر و نقشه دشمن، خود را به تجهیزات پیشرفته مسلح کنند.

 هوشیاری مداوم در جنگ ترکیبی ضروری است

وی با تأکید بر اهمیت غافل نشدن از دشمن و دست کم نگرفتن آن و در کنار باور به شکست پذیر بودن دشمن، افزود: استکبار جهانی، جنگ ترکیبی را علیه ملت ایران اسلامی در دستور کار دارد که هوشیاری مداوم در این زمینه ضروری است.

شکسته شدن هیمنه دلار، فروپاشی استکبار جهانی را در پی خواهد داشت

امام جمعه دزفول گفت: دلارزدایی بین کشورهای جهان شروع شده و سرعت گرفته است و باید از تجربه سایر کشورها برای کاهش وابستگی به دلار استفاده کرد.

وی افزود: هیمنه استعماری استکبار جهانی که مبتنی بر آقایی دلار است باید شکسته شود که شکسته شدن هیمنه دلار، فروپاشی استکبار جهانی را نیز در پی خواهد داشت.

عادی سازی روابط اسرائیل با کشورهای عربی شکست خورد

امام جمعه دزفول با اشاره به سفر وزیر امور خارجه سوریه به عربستان گفت: این سفر مهم دیپلماتیک موجب نقش برآب شدن توطئه اسرائیل و آمریکا برای منزوی کردن این کشور و محور مقاومت را در پی داشت.

وی ادامه داد: آمریکا و رژیم صهیونیستی در تلاش بودند که کشورهای عربی را به عادی سازی روابط با اسرائیل مجبور کنند و ایران و همپیمانان آن را در انزوا قرار دهند که با تغییر مناسبات دیپلماتیک میان کشورهای اسلامی شاهد هستیم سران کشورهای عربی و اسلامی به جای سفر به تل‌آویو به سوریه و ایران سفر می‌کنند که این شکست بزرگی برای اسرائیل و آمریکا بود.

مستکبران چاره‌ای جز خروج از منطقه نخواهند داشت

خطیب نماز جمعه دزفول اظهار کرد: با تقویت روابط دیپلماتیک میان کشورهای اسلامی جایی برای اشغالگران اسرائیلی و آمریکایی در منطقه وجود نخواهد داشت و این مستکبران چاره‌ای جز خروج از منطقه نخواهند داشت.

نشانه‌های افول آمریکا آشکار شده است

امام جمعه دزفول با اشاره به سالروز شکست مفتضحانه آمریکا در طبس گفت: آمریکا تصور می‌کرد با یک عملیات ضربتی توان آزاد کردن جاسوس‌های دستگیر شده سفارتشان در ایران را دارد ولی دست خدا بالاتر از آنها بود و آمریکایی‌ها در صحرای طبس زمین گیر شدند.

وی با اشاره به سرعت گیری افول آمریکا افزود: نشانه‌های افول آمریکا برای همه کارشناسان بین المللی آشکار شده است و روزی را خواهیم دید که شیطان بزرگ شکست خواهد خورد و هیمنه استکباری آن فروخواهد پاشید.

تشکیل ستاد حجاب و عفاف در دزفول و فعالیت‌های آن

امام جمعه دزفول با اشاره به تشکیل ستاد حجاب و عفاف در دزفول تأکید کرد: در برخورد با ناهنجاری‌های اجتماعی نباید کسی سلیقه‌ای و خودسرانه عمل کند بلکه باید با تذکر مؤدبانه و هوشمندانه بر اساس قانون اقدام لازم انجام شود.

وی افزود: سامانه‌های نظارتی برای برخورد با تمام مظاهر بدحجابی در فضای واقعی و مجازی این شهرستان فعال شده‌اند که طی هفته جاری ۴۴۰ نفر از افرادی که در این شهرستان با بدحجابی قانون را نقض کرده بودند، اعمال قانون شدند.

برخورد با بی حجابی به گونه‌ای نباشد که موجب سوء استفاده دشمنان شود

وی با بیان اینکه در برخورد با بی حجابی، برخورد فیزیکی هیچ جایگاهی ندارد، افزود: برخورد با بی حجابی به گونه‌ای نباشد که موجب سوء استفاده دشمنان شود؛ همه در این زمینه باید مراقبت کنند.

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی با بیان اینکه همه مظاهر بی حجابی شناسایی و اعمال قانون می‌شوند، گفت: مردم دزفول نسبت به بی حجابی در این شهر دغدغه مند هستند و برخورد با بدحجابی در پاسخ به مطالبه‌های مردم دارالمومنین دزفول است.

وی افزود: دشمن به دنبال دوقطبی کردن کشور است که باید مراقبت لازم صورت گیرد تا در برخورد با بدحجابی هدف دشمن که همان شکاف در جامعه است، محقق نشود.

دشمن به دنبال دوقطبی کردن کشور است که باید مراقبت لازم صورت گیرد

امام جمعه دزفول در بخشی دیگر از این خطبه با تأکید بر اطلاع رسانی نماز عید فطر از مردم خواست در این روز از خدای متعال حاجات بزرگ درخواست کنند که مهمترین آن مقام ابرار است.

برای عالم مجاهد مرحوم آیت الله سید عبدالحسین لاری در دزفول کنگره بزرگداشتی برگزار شود

امام جمعه دزفول با گرامیداشت سالروز شهادت امیر سپهبد قرنی و سالروز درگذشت عالم مجاهد مرحوم آیت الله سید عبدالحسین لاری گفت: این عالم مجاهد اصالتاً دزفولی و از پیشگامان مبارزه با استبداد و استعمار و از کسانی بود زمینه تشکیل حکومت اسلامی را فراهم کرد و مقام معظم رهبری خیلی به ایشان علاقه دارند.

وی پیشنهاد کرد برای این عالم مجاهد در دزفول کنگره بزرگداشتی برگزار شود.

خبر از سفر رئیس جمهور به استان خوزستان

امام جمعه دزفول همچنین از سفر هفته آینده رئیس جمهور به استان خوزستان خبر داد.

تقدیر از دست اندر کاران برگزاری شبهای قدر و توصیه به دادن هدیه کتاب در عید فطر

خطیب نماز جمعه دزفول همچنین  از علما و روحانیون، اساتید حوزه علمیه، دست اندر کاران برگزاری شبهای قدر، هیئات مذهبی، و رادیو دزفول که در برنامه‌های معنوی ماه مبارک رمضان نقش آفرینی کردند قدردانی کرد.

امام جمعه دزفول در پایان مطالعه کتاب راستینه در خصوص پاسخ به شبهات اغتشاشات اخیر را به نماز گزاران توصیه کرد و از مردم خواست هدیه کتاب در عید فطر را به عنوان عیدی در نظر بگیرند.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

سَلامُ عَلَیْکُم جَمیعاً ورَحْمَهُ الله وبَرَکاتُهُ

اَعُوذُ بِاللّهِ مِن الشیطان الرَّجیم

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه، بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، نمازگزاران عزیز، همه شما و خودم را دعوت به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) درباره ورع و تقوا می‌فرمایند: مَن زادَ وَرَعُهُ نَقَصَ إثمُهُ به هر اندازه‌ای که تقوا و خداترسی انسان بیشتر باشد، گناهانش کمتر می‌شود، در حقیقت رابطه مستقیم دارد.

این جمعه پنجمین جمعه ماه مبارک رمضان است و خطبه وداع با ماه رحمت و ماه مغفرت و ماه خوبی‌ها و ماه مهربانی‌ها را تقدیم حضور عزیزان می‌کنیم؛ ان‌شاءالله که برکات و فیوضات این ماه برای ما باقی بماند و سعی بکنیم ان‌شاءالله از دستاوردهای این ماه شریف صیانت بکنیم؛ یک ماه عبادت و بندگی خدای متعال، شب زنده داری کردیم، دعا خوانی کردیم، استغفار و توبه را تمرین کردیم، سعی کردیم قلب خود را از امراض قلبی پاک کنیم تا سینه‌هایمان شفاف پیدا بکند، تلاوت قرآن نمودیم و سعی در انس با قرآن کردیم.

در ماه مبارک رمضان تمرین کردیم که از هیزم‌های جهنم که آتش را برایمان می‌افروزد دوری کنیم، چراکه هیزم آتش جهنم، عمل انسان است، برای حسن خُلق کوشش کردیم، چون چهره خندان محبوب خداست؛ اخلاق نیکو هم برای دنیای انسان خوب است هم برای آخرت انسان؛ اخلاق نیکو سبب برکت در رزق و روزی می‌شود، «فی‌ سِعَهِ الْاخْلاقِ کُنُوزُ الْارْزاقِ» یعنی گنجهای روزی، در خوش اخلاقی است و فوائد دیگری که دارد.

در روایت دارد که یک روز حضرت عیسی با حضرت یحی (علی نبینا و اله) که جزء آخرین پیامبران بنی اسرائیل بودند همدیگر را ملاقات کردند؛ حضرت یحیی دیدند که لبخند و خنده بر لبان حضرت عیسی(ع) هست، به او گفتند که: چه شده است که تو را اینچنین خوشحال می‌بینم، مثل اینکه جز غافلان هستی؟ غفلت داری از عذاب الهی که اینچنین خوشحالی؟! حضرت عیسی هم برگشت به حضرت یحیی فرمودند که: چه شده است که شما اینچنین چهره در هم کرده‌اید مگر از رحمت الهی ناامید هستید.

بعد وحی نازل شد، این روایت را امام کاظم(علیه‌السلام) نقل می‌کند، وحی نازل شد که اخلاق حضرت عیسی افضل از اخلاق حضرت یحیی است، یعنی خداوند خوش‌اخلاقی را دوست دارد، روایات فراوانی در زمینه خوش اخلاقی هست، باید این تمرین خوش‌اخلاقی را که در ماه مبارک رمضان توانستیم آن را نهادینه بکنیم، حلم خود را, سعه صدرمان را بیشتر بکنیم و چهره‌مان خندان باشد این را ان‌شاءالله ادامه بدهیم و تمرین را استفاده بکنیم.

حالا باید ببینیم چگونه از دستاوردهای ماه مبارک رمضان، باید صیانت کنیم؛ یکی از مواردی که مد نظر ما باید باشد برای صیانت از دستاوردهای ماه مبارک رمضان، آخرت باوری و ابدیت اندیشی است؛ فلسفه دین و ارسال رُسل این است که انسان متقاعد بشود که زندگی دنیا اصل نیست، بلکه مقدمه و راهی است برای سرای آخرت و سرای دیگر.

آیات متعددی هم در این زمینه در قرآن کریم آمده است که من اشاره به یکی از آنها می‌کنم سوره توبه آیه ۳۸  که حالت عتاب و خطابی هم  دارد أَرَضِیتُمْ بِالْحَیَاهِ الدُّنْیَا مِنَ الْآخِرَهِ فَمَا مَتَاعُ الْحَیَاهِ الدُّنْیَا فِی الْآخِرَهِ إِلَّا قَلِیلٌ یعنی آیا به زندگی دنیا به جای آخرت راضی شدید؟! خدای متعال استنطاق می‌کند، برای کسانی که راضی شدند به زندگی دنیا و آخرت را فراموش کردند.

بعد می‌فرماید: با اینکه متاع زندگی دنیا در برابر آخرت جز اندکی نیست! خیلی قلیل است، اگر بخواهید دنیا را با آخرت مقایسه کنید، اصلاً قابل قیاس نیست؛ عظمت آخرت و نتیجه آخرت در مقابل دنیا.

از موارد دیگری که باید برای صیانت از دستاوردهای ماه مبارک رمضان به آن توجه داشته باشیم، پیامد اندیشی و عبرت گرفتن از تبعیت از هوای نفس است که پیامد پیروی کردن از خواهش‌های نفسانی چه خواهد بود؛ در این زمینه آگاهی به هر امری که به نفع آدمی باشد، او را وادار به انجام آن کار می‌کند و آگاهی به ضرر هر چیزی که پیدا بکند او را وادار به اجتناب از آن کار می‌کند.

من مثالی بزنم خدمت شما، مثلا اینکه انسان اطلاع پیدا بکند به ثمره مشورت؛ بداند مشورت برای انسان ثمره دارد، مفید است، انسان را وادار می‌کند تا در کارهایش و در تصمیمهایش مشورت بکند و آگاهی از نتیجه خوردن سم که باعث می‌شود انسان مسمومیت پیدا بکند انسان را وادار می‌کند که از سم اجتناب بکند، این طبیعی است.

فلذا در این زمینه آیات فراوانی در قرآن آمده است که از هوای نفس خودداری بکنید، از پیروی و اطاعت از خواهش‌های نفسانی اجتناب بکنیم؛ من اشاره‌ای داشته باشم آیات متعدد سوره اعراف آیه ۱۷۶، سوره قصص آیه ۵۰، سوره ص آیه ۲۶ ، سوره کهف آیه ۲۸ و سوره طه آیه ۱۶ اینها نمونه آیاتی است که از پیروری کردن از هوای نفس و خواهش‌های نفسانی منع کرده‌اند و دستور داده‌اند که از آنها پیروی نکنیم؛ به هرحال پیروی از خواهش‌های نفسانی، انسان را در دنیا و آخرت بیچاره می‌کند، این خیلی مهم است.

از دیگر عوامل صیانت از دستاوردهای ماه مبارک رمضان، حضور باوری خداوند در زندگی انسان است، امام(ره) می‌فرمود: عالم محضر خداست در محضر خدا معصیت نکنید؛ این باور را ما داشته باشیم که در منظر و مرئای خدای متعال هستیم، خدا اعمال ما را می‌بیند.

فلذا این باعث می‌شود که از دستاوردهای ماه مبارک رمضان صیانت کنیم؛ من آیه سوره توبه را که ناظر به همین مطلب هست، خدمت عزیزان تقدیم کنم که می‌فرماید: وَ قُلِ اعْمَلُوا فَسَیَرَى اللهُ‌ عَمَلَکُمْ وَ رَسُولُهُ وَ الْمُؤْمِنُونَ می‌فرماید: در این آیه شریفه در سوره توبه بگو عمل کنید، هر طور می‌خواهید رفتار کنید، حالا چه خوب چه بد؛ اما این را بدانید خداوند و فرستاده او که وجود مقدس و نازنین رسول گرامی اسلام ختم انبیا محمد مصطفی(ص) باشد و همچنین مؤمنان، عمل شما را می‌بینند که مراد از این مؤمنان که در این آیه شریفه آمد، وجود نازنین و مقدس مهدی آل محمد(عجل الله تعالی فرجه الشریف) است، یعنی عملکرد ما، رفتار ما، در منظر و مرئای خدای متعال، پیامبر و امام زمان(عج) است باید مراقب و مواظب باشیم.

از دیگر مواردی که باید اشاره بکنم برای صیانت از دستاوردهای ماه مبارک رمضان، پندپذیری و موعظه شنوی است، این خیلی مهم است؛ انسان پندپذیر باشد، انسان موعظه‌پذیر باشد، جهل و غفلت، باعث تیره بختی انسان می‌شود، رهایی از این دو عامل بدبختی انسان بسیار مهم است؛ انسان از جهل و از غفلت نجات پیدا بکند؛ علم و آگاهی داشتن، جهل زداست، جهل را از بین می‌برد و پند و موعظه شنیدن غفلت زداست، غفلت را از بین می‌برد.

فلذا یکی از اثربخش‌ترین راههای چیره شدن بر هوای نفس پندپذیری است، که این در صیانت و حفظ و حراست از دستاوردهای ماه مبارک رمضان بسیار مهم و اثرگذار است.

و مورد دیگری که باید در خصوص صیانت از دستاوردهای ماه مبارک رمضان ذکر کنم و از عوامل بسیار مهم است، بحث مراقبه است، مواظبت کردن، تقوا داشتن، خویشتن بانی شدن، انسان مراقب خودش باشد، مواظب خودش باشد، مواظب حرف زدن و رفتارش باشد، مواظب نگاهش باشد، مراقبه کردن، هر کاری می‌خواهد بکند اول عجله نکند، تأمل کند، ببیند این کارش، این سخنش، این رفتارش، برای رضای خداست یا شیطان را راضی می‌کند، این مراقبه خیلی مهم است.

در سوره مائده می‌فرماید: یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا عَلَیْکُمْ أَنْفُسَکُمْ خیلی آیه هشدار دهنده ای است این آیه شریفه؛ ای کسانی که ایمان آورده‌اید بر شما باد خودتان، مراقب خودتان باشید، عَلَیْکُمْ أَنْفُسَکُمْ این از تذکرات و از یادآوری‌های بسیار ارزنده قرآن است، درباره انسان و مراقبت انسان؛ به هر حال روح و جان مراقبت، تقواست و ارتباط با خداست.

امیدواریم خدای متعال به ما توفیق بدهد که بتوانیم از دستاوردهای ماه مبارک رمضان، صیانت بنماییم.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

والسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَهُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه، بندگان خدا، اُوصِیکُم وَنَفسی وَنَفسی وَنَفسی بتَقوَى‌اللّه، همه شما و خودم را این کمترین را توصیه و تأکید به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

خدای متعال در سوره نبأ می‌فرماید: إِنَّ لِلْمُتَّقِینَ مَفازاً یعنی فرجام متقین و پرهیزگاران، رستگاری است و ما هم باید توفیق پیدا بکنیم، این فرجام و این نتیجه تقوا، شامل حال ما و سرنوشت ما و تقدیرات ما بشود ان‌شاءالله.

اولین مطلبی که باید اشاره بکنم در خطبه دوم، دیدار حضرت آقا با فرماندهان ارشد نیروهای مسلح بود که در نکات بسیار مهم و ارزنده‌ای نقش نیروهای مسلح را در سربلندی و آن حصارهای مستحکم کشور و ملت، براساس فرمایش امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) که فرمودند: الجُنُوُد بِإذنِ اللّه حُصُونُ الرَّعیهِ یعنی شما نیروهای مسلح، حصن و حصار هستید برای محافظت از ملت و جامعه و کشور و این هم افتخار بزرگی است و هم مسئولیت سنگینی است که حضرت آقا این نکته را بیان فرمودند.

نکته مهمی که در فرمایشات معظم له در دیدار با فرماندهان ارشد نیروهای مسلح بود، اهمیت شناخت نقطه اصلی تهدید دشمن است که این باز از نکات برجسته فرمایشات معظم له بود؛ اینکه امروز ما می‌بینیم در اوکراین، در سوریه، در لیبی، در سودان، جنگ به پا می‌شود، درگیری به پا می‌شود، حضرت آقا نظرشان این است که طراحی پشت صحنه همه این درگیریها و جنگها استکبار جهانی است این نکته مهمی است که باید به آن توجه کرد از نکات بسیار مهم اهمیت شناخت دشمن این نکته است که اهمیت غافل نشدن از دشمن و او را دست کم نگرفتن به موازات باور شکست پذیری دشمن است، این خیلی مهم است.

یعنی ما هم از کید دشمن، از حیله دشمن غافل نشویم هم این باور را داشته باشیم که ما با توکّل به خدا، با ایمان به خدا، با اینکه بتوانیم همه تجهیزات و توان خودمان را در مقابل دشمن به کار بگیریم دشمن را وادار به شکست می‌کنیم این دو تا نکته در کنار همدیگر هستند، مکمل همدیگر هستند این نگاه به دشمن.

مطلب دیگری که یک مطلب عاطفی بود حضرت آقا در پایان فرمایشاتشان نسبت به فرماندهان اظهار لطف کردند، ملاطفت نمودند و نسبت به خانواده‌ها و همسران فرماندهان و نیروهای مسلح که فرمودند: به خانواده‌ها و همسران و به فرزندان خود سلام مرا برسانید و از آنان تشکر کنید از صبری که در اثر این جهاد و مجاهده‌ای که شما دارید آنها صبر می‌کنند و تحمل می‌کنند دوری شما را؛ این نکته خیلی مهمی است که رهبر معظم عنایت دارد، نسبت به زحمات و تلاش‌های نیروهای مسلح؛ خداوند وجود ذی جود مقام معظم رهبری را سایه‌اش را بر سر ملت ایران و تمام ملتهای مسلمان مستدام بدارد ان‌شاءالله.

برویم سراغ استکبار جهانی، که مباد خطبه‌ای که در آن از فتنه‌ها و نقشه‌های استکبار جهانی و آن جنگ ترکیبی دشمن تذکر و یادآوری نشود؛ ما این نکته را در خصوص شعار سال هم هست و اقتصاد کشورمان هست، این نکته را انتخاب کردیم که باید نسبت به روشهای جایگزین دلار و دلارزدایی بین کشورهای جهان که الان دارد انجام می‌شود، ما توجه داشته باشیم و از آنها سرمشق بگیریم؛ بهره جستن از تجربیات آنها برای کاهش وابستگی اقتصاد کشور به دلار؛ خیلی مسئله مهمی است؛ باید ما هیمنه اقتصادی استکبار را که مبتنی بر سلطه دلار است، آن هیمنه را بشکنیم که منجر به شکسته شدن هیمنه ابرقدرتی استکبار خواهد شد.(تکبیر نمازگزاران)

مطلب بعدی که باید عرض بکنم، اتفاقات بسیار مهمی است که در عرصه دیپلماسی و بین الملل جهان اتفاق دارد می‌افتد؛ سفر وزیر خارجه سوریه به ریاض و عربستان و نزدیکتر شدن این دو تا کشور عربی به همدیگر، نقشه‌های اسرائیل و آمریکا را نقش بر آب کرد؛ اینها داشتند حلقه محاصره رژیم صهیونیستی را تنگ‌تر می‌کردند؛ یعنی دارد حلقه محاصره رژیم صهیونیستی تنگ‌تر می‌شود.

فتنه و نقشه آنها این بود که آمریکا و رژیم صهیونسیتی سعی داشتند تا کشورهای عربی را به روند عادی سازی روابطشان با اسرائیل بکشانند و حلقه محاصره علیه سوریه و ایران را تنگ‌تر کنند؛ اما قضیه برعکس شد؛ ما الان می‌بینیم کشورهای عربی و اعراب به جای تلاویو به سوی دمشق دارند می‌روند و این شکست بزرگی برای استکبار بود و شکست بزرگی برای اسرائیل و آمریکا بود.

با تقویت مناسبات کشورهای اسلامی، جایی دیگر برای اشغالگران آمریکا در سوریه باقی نمی‌ماند و باید آمریکاییها با فضاحت بدتر از خروج از افغانستان خاک سوریه را ترک بکنند و این یک پیروزی بزرگی برای جبهه مقاومت است و خدا خواست اینچنین بشود.

عید سعید فطر را در پیش داریم که ان‌شاءالله تعالی از این عید هم بهره ببریم و ان‌شاءالله نماز عید سعید فطر برگزار می‌شود، اطلاع رسانی می‌شود برای برگزاری نماز، ان‌شاءالله که اولیاء و اوصیاء خدای متعال به ما یاد دادند که در روز عید فطر دعاهای بزرگی داشته باشیم، حاجات بزرگی از خدا بخواهیم.

یکی از حاجات بزرگ که در روز عید فطر براساس آموزه‌های دینی و آنچه که بزرگان به ما یاد دادند، مقام ابرار را از خدا عیدی بخواهیم، مقام ابرار بسیار مقام والا و ارزشمندی است؛ ان‌شاءالله پاداش یک ماه خدا عبادت و بندگی خدا یک عیدی اینچنینی باشد و از خدا این را بخواهیم.

مورد بعدی که باید اشاره بکنم، سالروز حادثه طبس و شکست مفتضحانه آمریکا در لشکر کشی به ایران که می‌خواست به زعم خودش با یک عملیات نظامی و ضربتی، نیرو و تجهیزات وارد کرد و می‌خواست که حمله بکند، گروگانها را آزاد بکند، گروگانهایی که به دست دانشجویان پیرو خط امام اسیر شده بودند در لانه جاسوسی و افشاگری می‌کردند، نقشه‌ها و توطئه‌ها و دسیسه‌های شیطان بزرگ آمریکا را بعنوان لانه جاسوسی و سفارت آمریکا، می‌خواست اینها را نجات بدهد؛ ولی دست خدا بالاتر از همه اینها بود و آمریکاییها را زمین‌گیر کرد و آن طوفانی که از طرف خدای متعال آمد، تمام نقشه‌های آمریکا را بر باد داد و با شکستی مفتضحانه باقیمانده‌های نیروهای آمریکایی از صحرای طبس فرار کردند.(شعار مرگ برآمریکا)

امروز هم افول شیطان بزرگ آمریکای جنایتکار از هر زمانی آشکارتر است، هم نشانه‌های داخلی افول هم نشانه‌های خارجی افول شیطان بزرگ عیان شده است و برای همه کارشناسانی که می‌توانند مسائل بین‌الملل را تحلیل بکنند، مثل روز روشن است؛ حالا فرصتی نیست یک قدری جزئیات را بیان کنم اگر شد در خطبه دیگر ان‌شاءالله اشاره خواهم کرد.

ما می‌گوییم که هرکس بالاتر نشست، استخوانش سخت‌تر خواهد شکست و ان‌شاءالله آن روزی را خواهیم دید که شیطان بزرگ شکست خواهد خورد و آن هیمنه استکباری او در هم پاشیده خواهد شد. ان‌شاءالله(تکبیر نمازگزاران)

مورد بعدی که باید اشاره‌ای داشته باشم، سالروز شهادت امیر سپهبد قرنی به دست منافقان کوردل هست که در سال به نظرم ۵۸ بود منافقان کوردل بر نتابیدند این مرد بزرگ را و باعث شد که او را ترور بکنند خداوند ان‌شاءالله این شهید والامقام را با اولیاءالله محشور بفرماید.

سالروز درگذشت عالم مجاهد را داریم، مرحوم آیت‌الله سید عبدالحسین لاری که ایشان اصالتاً دزفولی بودند، در یک جلسه‌ای که من محضر مقام معظم رهبری بودم و حضرت آیت الله قاضی تشریف داشتند آنجا صحبت شد و آیت الله قاضی تأکید داشتند و معرفی می‌کردند با آن علم نسب شناسی که داشتند، فرمودند اصالتاً دزفولی بوده است مرحوم آیت الله سید عبدالحسین لاری از پیشگامان مبارزه با استبداد و استعمار بود و از کسانی بود که زمینه تشکیل حکومت اسلامی را ایشان فراهم کرد و مقام معظم رهبری هم خیلی به ایشان علاقه دارند و مؤید این عرض بنده هم عکسی است که از ایشان در دفتر کار حضرت آقا نصب شده است؛ به نظرم این فرصت بسیار خوبی است، من پیشنهادی که دارم ان‌شاءالله یک کنگره بزرگداشتی برای این عالم مجاهد در دزفول برگزار بشود.

من دو سه تا نکته را در پایان خطبه عرض بکنم و رفع زحمت بکنم؛ ما البته فرمایشات رهبری را  که با دانشجویان داشتند، باز فرمایشات بسیار مهمی است؛ گذاشتیم برای خطبه نماز عید سعید فطر و همچنین گزارش سفر رئیس جمهور که آخر هفته آینده ان‌شاءالله به خوزستان تشریف می‌آورند و از دزفول وارد می‌شوند و آن را ان‌شاءالله در خطبه نماز عید توضیح خواهیم داد.

البته یکی از دانشجویانی که گزارش داد خدمت مقام معظم رهبری، جناب آقای مرتضی خواجوی است که فرزند دزفول است و از حضرت آقا چند تا درخواست داشتند، من جمله اینکه درخواست کرد که صیغه عقدشان را حضرت آقا بخوانند باز هم افتخاری است برای دزفول و تشکری می‌کنیم از این برادر.

ما یک تشکری هم داشته باشیم از همه عزیزانی که در برنامه‌های معنوی ماه مبارک رمضان نقش داشتند؛ از رادیو دزفول که برنامه‌های کارشناسی داشتند، از کارشناسان و علمایی که برای امر تبلیغ به دزفول تشریف آوردند و خود علما و روحانیون دزفول، اساتید حوزه علمیه و همه دست اندرکاران برگزاری شب‌های قدر، هیئات مذهبی و دلسوزان که واقعاً یک فضای معنوی را در شهر به وجود آوردند، جای تقدیر و تشکر دارد؛ ان‌شاءالله خداوند اجر همه آنها را کرامت بفرماید.

مطلب دیگری که باید اشاره کنم، گزارش تشکیل ستاد عفاف و حجاب در دزفول است که براساس بخشنامه‌ای که از ناحیه تهران آمد و بخشنامه مفصلی بود، ۱۷ بند داشت و تمام آسیبها و موارد بی‌حجابی دیده شده بود و راهکارها هم مشخص شده بود؛ عمده بار را به دوش نیروی انتظامی گذاشته بودند ولی در جلسه‌ای که در دفتر ما تشکیل شد، مسئولین محترم، فرماندار محترم، دادستان، رئیس دادگستری، رئیس اداره اطلاعات، فرمانده سپاه، فرمانده نیروی انتظامی و دیگر عزیزان، مسئولین ستاد امر به معروف و نهی از منکر همه تشریف داشتند؛ تقسیم کاری شد و بنا شد که ما این قضیه را خیلی رسانه‌ای نکنیم، کار را انجام بدهیم، ولی رسانه‌ای نشود.

روز چهارشنبه که جلسه شورای فرهنگ عمومی بود، از روز شنبه همین هفته‌ای که گذشت این بخشنامه آغاز شده بود، فرمانده محترم انتظامی گزارشی داد از عملکرد این بخشنامه و در زمینه ناظر یک، ناظر دو، ناظر سه و ناظر چهار، اینها سامانه‌هایی هستند برای برخورد با همه ابعاد بدحجابی و بی حجابی، ایشان می‌گفت که تا روز چهارشنبه ما ۴۴۰ مورد را اعمال قانون کردیم و بنا بر این نیست که ما در مسئله بی‌حجابی، برخورد‌های متقابل و فیزیکی داشته باشیم تا دشمن بیاید فیلم بگیرد و شانتاژ بازی دربیاورد نه!

آن خانمی که در ماشین خودش بی‌حجاب است، آن خانمی که ترک موتور می‌نشیند بی‌حجاب، آن خانمی که در فضای مجازی کشف حجاب می‌کند، آن خانمی که در معابر، در فروشگاه‌ها، در بیمارستانها، در فرودگاه، کشف حجاب می‌کند، همه اینها بر اساس فیلم و تصویری که ضبط می‌شود، دقیقاً شناسایی می‌شود و اعمال قانون می‌شود؛ این کاری است که دارد صورت می‌گیرد، حتی من این را می‌خواهم عرض بکنم برای کسانی که دغدغه دارند، در فرودگاه همینطور، حتی اگر یک خانمی از آن گیتهای فرودگاه عبور بکند و برود داخل هواپیما و کشف حجاب بکند، آنجا دستورالعمل این است که هواپیما و پرواز متوقف می‌شود تا این خانم را از پرواز پیاده کنند.(تکبیر نمازگزاران)

به هرحال این ستاد عفاف و حجاب از روز شنبه تشکیل شده است در شهرستان، من استدعا دارم که عزیزانی دغدغه مند هستند کمک کنند، ملاک و مبنا را همین بخشنامه و دستورالعمل قرار بدهیم و آن را عملیاتی و اجرایی بکنیم؛ کسی سلیقه‌ا‌ی کاری نکند، براساس احساسات کاری نکند، البته من خودم مقید هستم تذکر بدهم، من در این هفته چندین مورد را تذکر داده‌ام و پیگیر بودم، دفتر ما آمدند و پیگیر کردم، زنگ زدم به مسئولین.

اما به هرحال اجازه بدهید، کمک کنید، مردم عزیزمان هم افزایی کنید که قانون اجرا بشود. اگر قانون اجرا شود هیچ کس نمی‌تواند تخطی بکند؛ البته آنها هم بی‌کار نمی‌‌نشینند ممکن است عکس العمل نشان می‌دهند و باید هوشیارانه برخورد کنیم که حضرت آقا فرمودند: مراقب دوقطبی کردن کشور باشیم (به دانشجویان فرمودند) ممکن است مطالبه، مطالبه به حقی باشد، ولی منجر به دو قطبی شدن بشود؛ حواستان باشد عزیزان و برادران و خواهران؛! این هم از گزارش بحث عفاف و حجاب که خدمت عزیزان عرض کردم.

نکته‌ای که می‌خواهم عرض بکنم ما زکات فطریه را که اعلام کردیم، براساس قیمت گندم در دزفول اعلام کردیم و قوت غالب ناس، ملاک همان است هر قوت غالبی که در هر شهر و منطقه‌ای است ملاک همان است و کفایت می‌کند حالا اگر کسی می‌خواهد بر اساس برنج بدهد یا بیشتر بدهد منافاتی ندارد، ثوابش بیشتر است؛ این هم یک نکته‌ای که باید به آن توجه شود.

مطالب دیگری هست که در خطبه نماز عید عرض خواهم کرد، کتابی را که ما معرفی می‌کنیم کتاب راستینه است یک کتاب قطع جیبی هست و خیلی کتاب خوبی است، در خصوص پاسخ به شبهات اغتشاشات اخیر است که این هم باز کتابفروشی وارثین آورده‌اند، کتاب بسیار خوبی است؛ من توصیه می‌کنم یکی از کارهای ما در عیدی عید فطر هدیه کتاب باشد؛ چه اشکال دارد؟ به فرزندانمان، به همدیگر عیدی کتاب بدهیم، کتابهایی که به روز هستند، مطالعه آنها مفید است، به عنوان عیدی هدیه بدهیم.

خدایا پروردگارا به مقربان درگاهت قسمت می‌دهیم اسلام و مسلمانان نصرت کرامت بفرما…

دشمنان اسلام خوار و ذلیل و نیست و نابود بگردان…

پروردگارا بارالها توطئه‌ها و نقشه‌های آنان را به خودشان برگردان…

پروردگارا طاعات و عبادات ما را مقبول درگاهت قرار بده…

گناهان همه ما را ببخش و بیامرز…

شهدای ما و امام شهیدان، با سیدالشهدا محشور بگردان…

رهبر عظیم الشأن، علمای اسلام در پناه امام زمان(عج) مصون و محفوظ بدار…

در فرج مولای ما حضرت ولی عصر(عج) تعجیل بفرما…

لباس عافیت و تندرستی بر تن بیماران و منظورین مد نظر بپوشان…

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ  فصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ

والسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَهُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ