14th، آوریل 2023
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com
زمان انتشار: 14th, آوریل 2023 ساعت 8:49 ب.ظ | کد خبر: 94870

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” در چهارمین جمعه از ماه مبارک رمضان؛ نماز عبادی سیاسی جمعه دزفول با حضور اقشار مختلف مردم متدین و ولایت مدار دزفول، به امامت حجه‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی قاضی امام جمعه دزفول با رعایت شیوه‌نامه‎‌های بهداشتی در مصلای امام علی(ع) قرارگاه فرهنگی این شهرستان برگزار شد.

باتقواترین مردم شخصی است که حق را بگوید و زبانی حقگو داشته باشد، چه به سودش باشد چه به ضررش باشد

خطیب نمازجمعه دزفول در خطبه اول نماز با دعوت مردم به رعایت تقوای الهی گفت: باتقواترین مردم شخصی است که حق را بگوید و زبانی حقگو داشته باشد، چه به سودش باشد چه به ضررش باشد.

از منظر پیامبر گرامی اسلام روزه، عبادت و دعاهای دوستدار و محبّ علی(ع) مورد اسنجابت قرار می‌گیرد

امام جمعه دزفول در بیان فضائل و مناقب امیر مؤمنان حضرت علی علیه السلام گفت: از منظر پیامبر گرامی اسلام روزه، عبادت و دعاهای دوستدار و محبّ علی(ع) مورد اسنجابت قرار می‌گیرد.

محبّت خدا در محبّت علی(علیه‌السلام) تجلی پیدا می‌کند

وی افزود: محبّت خدا در محبّت علی(علیه‌السلام) تجلی پیدا می‌کند؛ و اگر انسان ارتباط حبی با خدا و اولیاء الله برقرار نماید ایمانش از مرتبه بالایی برخوردار خواهد بود.

شخصی که علی(ع) را دوست داشت هدایت شد و کسی که علی(ع) را دشمن داشت گمراه شد

امام جمعه دزفول با بیان حدیثی درباره برکات محبّت به حضرت علی علیه السلام  بیان داشت: شخصی که علی(ع) را دوست داشت هدایت شد و کسی که علی(ع) را دشمن داشت گمراه شد.

حضرت علی(ع) ملاک هدایت، رستگاری و سعادت است

وی ادامه داد: حضرت علی(ع) ملاک هدایت، رستگاری و سعادت است.

امام جمعه دزفول گفت: امام علی علیه السلام هم شیعیان سیاسی و هم شیعیان اعتقادی و حقیقی مانند کمیل، عمار یاسر،و میثم تمار داشتند که به مقوله وصایت، ولایت و وراثت اعتقاد داشتند.

یکی از ارکان امامت اعتقاد به وصایت است

خطیب نماز جمعه دزفول اظهار داشت: یکی از ارکان امامت اعتقاد به وصایت است و اولین بار این واژه در جلسه پیامبر گرامی اسلام با خویشاوندانش برای دعوت آنها به اسلام مطرح شد.

دیدار صعصعه از شیعیان و بزرگان کوفه با حضرت علی علیه السلام

امام جمعه دزفول همچنین دیدار صعصعه از شیعیان و بزرگان کوفه با حضرت علی علیه السلام و طرح پرسش از آن حضرت درباره برتری امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) بر انبیاء را به عنوان یک واقعه تاریخی برای نمازگزاران مطرح کرد.

معاویه یکی از دشمنان امام علی علیه السلام بود که کارش جعل شخصیت بود

وی از عرصه مواجهه دشمنان حضرت علی علیه السلام به عنوان یکی دیگر از مؤلفه‌های شناخت شخصیت آن حضرت نام برد و افزود: معاویه یکی از دشمنان امام علی علیه السلام بود که کارش جعل شخصیت بود و دستور داده بود که کسی حق ندارد درباره فضائل علی(علیه‌السلام) و اهل بیت حدیث نقل کند.

جنگ روایت‌ها موضوع تازه‌ای نیست، بلکه از زمان صدر اسلام بوده است

وی با بیان این نکته که جنگ روایت‌ها موضوع تازه‌ای نیست، بلکه از زمان صدر اسلام بوده است تصریح کرد: در جنگ روایتها جریانی در عرصه فکری و ذهنی پیروز است که بتواند روایت بسازد و آن را کنترل و تثبیت نماید.

یکی از مشکلات جامعه در جنگ ترکیبی و جنگ روایتها، اطلاع رسانی به موقع است

امام جمعه دزفول ادامه داد: یکی از مشکلات جامعه در جنگ ترکیبی و جنگ روایتها، اطلاع رسانی به موقع است؛  که باید رسانه‌ها روایت صحیح و حقیقی را سریع اطلاع دهند و اجازه ندهند دشمن برای مردم و افکار عمومی ذهنیّت درست کنند.

کار جعل حدیث در دوران معاویه به جایی رسید که امیرالمؤمنین با طلحه و زبیر در یک منزلت قرار گرفتند

وی افزود: کار جعل حدیث در دوران معاویه به جایی رسید که امیرالمؤمنین با طلحه و زبیر در یک منزلت قرار گرفتند.

خطبه دوم: تقوا سرآمد همه اخلاق‌هاست

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی در خطبه دوم نماز گفت: در حدیث آمده است تقوا سرآمد همه اخلاق‌هاست؛ خداترسی و تقوای الهی از همه اخلاقها بالاتر است.

روز قدس بهترین مؤلفه وحدت جهان اسلام است

امام جمعه دزفول با اشاره به نامگذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به نام روز جهانی قدس توسط امام خمینی(ره) گفت: روز قدس بهترین مؤلفه وحدت جهان اسلام است.

وی افزود: مسئله فلسطین در گذشته سیاسی بود ولی حضرت امام(ره) با نامگذاری روز جهانی قدس، این مسئله را مردمی کرد.

نامگذاری روز قدس همچنین باعث پویایی مقاومت در سطح جهان شد

امام جمعه دزفول با بیان اینکه اگر موضوع فلسطین جهانی نمی‌شد، قدرت‌ها این مسئله را پاک می‌کردند، ادامه داد: نامگذاری روز قدس باعث پویایی مقاومت در سطح جهان شد.

مردم دزفول امروز با مشت‌های گره کرده بر سر دشمنان اسلام فریاد زدند

امام جمعه دزفول با قدردانی از حضور حماسی مردم دزفول در راهپیمایی روز قدس افزود: مردم دزفول امروز با مشت‌های گره کرده بر سر دشمنان اسلام فریاد زدند.

قدس به عنوان اولین مسئله جهان اسلام جا افتاده است

وی افزود: اینکه مسلمانان هر سال آزادی قدس شریف را فریاد می‌زنند به این معنی است که قدس به عنوان اولین مسئله جهان اسلام جا افتاده است.

جبهه مقاومت اکنون در محاسبات بین المللی جایگاه ویژه‌ای دارد

حجه‌‌الاسلام والمسلمین قاضی بیان کرد: جبهه مقاومت اکنون در محاسبات بین المللی جایگاه ویژه‌ای دارد و دشمن در برخوردهای سیاسی خود باید مسئله جبهه مقاومت را در نظر بگیرد.

روز جهانی قدس اجازه نداد که صهیونیست‌ها قدس را به عنوان پایتخت رژیم جعلی خود اعلام کنند

وی ادامه داد: روز جهانی قدس اجازه نداد که صهیونیست‌ها قدس را به عنوان پایتخت رژیم جعلی خود اعلام کنند ضمن اینکه اسرائیل قصد از بین بردن مسجد الاقصی را داشت که ناکام ماند.

اسرائیل امروز در مقابله با نیروهای مقاومت به ذلت افتاده است

امام جمعه دزفول با بیان اینکه مقاومت مردم ایران و پافشاری بر مسئله قدس، نابودی رژیم صهیونیستی را تسریع می‌بخشد، گفت: ‏افول و به هم ریختن ابهت پوشالی آمریکا و اسرائیل در طول تاریخ این چنین نبوده و اسرائیل امروز در مقابله با نیروهای مقاومت به ذلت افتاده است.

استکبار از درون پاشیده خواهند شد

خطیب نماز جمعه دزفول با بیان اینکه ترامپ دیوانه هم اعلام کرده آمریکا در حال نابودی است، گفت: نابودی استکبار جهانی با جنگ هسته‌ای نیست بلکه از درون پاشیده خواهند شد.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب فرموده بودند اسرائیل ۲۵ سال دیگر نابود می‌شود ولی گویا خودشان برای نابودی بیشتر عجله دارند.

امام جمعه دزفول با اشاره به سرعت اتفاقات جهانی اظهار کرد: مواضع رئیس جمهور فرانسه بعد از سفر به چین چرخش زیادی داشت.

وی ادامه داد: چین و ایران به دنبال جایگزینی ارزهای بومی هستند ضمن اینکه این اقدام در اروپا نیز در حال رخ دادن است.

افول قدرت اقتصادی آمریکا تکمیل کننده افول ابرقدرتی آمریکا است

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی بیان کرد: افول قدرت اقتصادی آمریکا تکمیل کننده افول ابرقدرتی آمریکا است.

رشد نقدینگی و نرخ ارز در تورم اثرگذار است

امام جمعه دزفول با اشاره به نامگذاری امسال مقام معظم رهبری مبنی بر مهار تورم، رشد تولید اظهار کرد: دولتمردان برای تحقق شعار سال در حال تلاش هستند.

وی رشد نقدینگی در دست مردم و رشد نرخ ارز را در تورم اثرگذار دانست و افزود: دولت باید برای کنترل این دو مورد برنامه ریزی کند.

امام جمعه دزفول با تأکید بر لزوم تلاش و کوشش برای مهار تورم گفت: دولت در حال تغییراتی در تیم اقتصادی است تا شعار سال محقق شود.

احتمال است جمعه آینده یا شنبه عید فطر باشد

خطیب نماز جمعه دزفول درباره عید فطر گفت: احتمال است جمعه آینده یا شنبه عید فطر باشد.

عید فطر عرصه پیروزی مؤمنان بر شیطان است

وی افزود:  عید فطر عرصه پیروزی مؤمنان بر شیطان است چراکه فتنه اصلی شیطان برای انسان این بوده است که خواسته است محبت الهی را از قلب انسانها بزداید.

مسئله حجاب و عفاف به درستی تبیین شود

امام جمعه دزفول درخصوص موضوع حجاب گفت: مسئله حجاب و عفاف باید به درستی تبیین شود.

وی با بیان اینکه حجاب و عفاف، جامعه امن و امنیت اخلاقی را به ارمغان می‌آورد، و با تأکید بر لزوم تبیین درست جایگاه حجاب و عفاف افزود: حجاب و عفاف علاوه بر شرعی بودن، قانونی است و باید برای متخلفان تنبیه و مجازات متناسب در نظر گرفته است.

خطیب نماز جمعه دزفول با بیان اینکه عفاف و حجاب یک امر شخصی نیست، گفت: فرد وقتی در اجتماع می‌آید یک سری الزامات دارد و رفتارهایش باید متناسب با جامعه باشد.

ارتش مقتدر ایران لرزه بر اندام دشمنان انداخته است

امام جمعه دزفول با گرامیداشت ۲۹ فروردین ماه روز ارتش جمهوری اسلامی اظهار کرد: ارتش پشتوانه‌ای الهی از خون پاک ۵۰ هزار شهید و دهها هزار جانباز بوده و پدافند هوایی آن نیز زاده انقلاب اسلامی است.

وی ارتش را پشتیبان مقتدر نظام دانست و افزود: ارتش با ساختاری ولایی، انقلایی و مردمی در خدمت نظام و مردم است.

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی با اشاره به پیشرفت‌های ارتش جمهوری اسلامی گفت: ارتش به گونه‌ای پیشرفت کرده که دوست و دشمن متحیر شده‌اند.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

سَلامُ عَلَیْکُم جَمیعاً ورَحْمَهُ‌الله وبَرَکاتُهُ

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه، بندگان خدا، نمازگزاران عزیز، اُوصِیکُم وَنَفسی وَنَفسی وَنَفسی بتَقوَى‌اللّه، همه شما و خودم را دعوت به رعایت تقوای الهی می‌کنم.

باتقواترین مردم کسی است که حق را بگوید و زبانی حقگو داشته باشد، چه به سودش باشد چه به ضررش باشد.

امیدواریم خدای متعال به ما توفیق بدهد در این ماه صیام، در ماه ضیافت الهی، تقوا را تمرین بکنیم و در طول سال بتوانیم آن را سرلوحه و سرمشق زندگی خود قرار بدهیم.

چون این جمعه آخرین جمعه ماه مبارک رمضان است و روز قدس شریف است، ما اگر خطبه‌ای به وجود مقدس و نازنین امیرالمؤمنین علی(علیه‌السلام) اختصاص ندهیم، در حق آن حضرت جفا کرده‌ایم؛ فلذا موضوع بحث این خطبه را فضائل و مناقب آن حضرت و معرفت پیدا کردن به شخصیت آن حضرت قرار دادیم.

وفور فضائل امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) که در منابع فریقین آمده است، جایگاه و منزلت عظیمی را برای آن حضرت رقم زده است، برای تیمن و تبرک به یکی دو حدیث نبوی اشاره می‌کنم.

پیامبر رحمت ختم انبیاء محمد مصطفی(ص) در یکی از احادیث خود در بیان برکات محبّت مولی الموحدین امیرالمؤمنین علی(علیه‌السلام) می‌فرماید: مَنْ أَحَبَّ عَلِیّاً قَبِلَ اَللَّهُ تَعَالَى مِنْهُ صَلاَتَهُ وَ صِیَامَهُ وَ قِیَامَهُ وَ اِسْتَجَابَ دُعَاءَهُ می‌فرماید: دوستدار و محبّ علی، خداوند نمازش را، روزه‌اش را، عبادتش را و دعاهایش را مستجاب می‌کند و قبول می‌کند؛ محبّت‌الله و محبّت خدا در محبّت علی(علیه‌السلام) تجلی پیدا می‌کند؛ کاملترین و رساترین بندگی معبود، رابطه حبّی است، اگر انسان بتواند این رابطه حبّی را با خدا و اولیاء خدا برقرار بکند، ایمانش از درجه و مرتبه بالایی برخوردار خواهد بود.

در یکی دیگر از احادیث ناب در مورد برکات محبّت امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) حضرت می‌فرمایند: مَنْ أَحَبَّ عَلِیّاً فَقَدِ اِهْتَدَى وَ مَنْ أَبْغَضَهُ فَقَدِ اِعْتَدَى کسی که علی را دوست داشت هدایت شد و کسی که علی را دشمن داشت، گمراه شد؛ علی ملاک هدایت است، ملاک رستگاری و سعادت است، با محبّت علی می‌توان راه را پیدا کرد و هدایت شد.

یکی از شیعیان اعتقادی امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) جناب صعصعه بن صوحان است، البته حضرت شیعیان سیاسی هم داشته است، ولی شیعیان اعتقادی و حقیقی آن حضرت، شاید به ۵۰ نفر هم نمی‌رسیدند؛ اشخاصی مثل کمیل، مثل عمار یاسر، مثل میثم تمار و حجر بن عدی و امثال اینها بوده‌اند که اینها اعتقاد به نص جلی بر جانشینی پیامبر و افضلیّت ائمه اطهار(علیه‌م السلام) داشتند و اعتقاد به مقوله وصایت، ولایت و وراثت داشتند.

[من چون وقت تنگ است خیلی تیتروار صحبت می‌کنم و سرفصلها را بیان می‌کنم]

همین جناب صعصعه بن صوحان بسیار بلیغ و فصیح بوده است و بارها از طرف حضرت با خوارج بحث کرده است و جزء اندک شیعیانی بود که بعد از ضربت خوردن امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) و قبل از شهادتش به داخل منزل راه داده شدند و آن سؤال معروفی که برتری امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) بر انبیاء از حضرت پرسیده شده است، همین جناب صعصعه پرسید.

یک جمله بسیار رسایی جناب صعصعه در مورد امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) دارد که من این جمله را کمتر دیده‌ام، اگر نگویم این جمله بی‌نظیر است، حداقل کم نظیر است در بیان شخصیت امیرالمؤمنین(علیه‌السلام)؛ به نظرم می‌رسد هر شیعه‌ای باید این جمله را قاب بگیرد و در خانه‌اش بزند که می‌فرمایند: «واللّهِ یا امیرالمؤمنینَ، لَقَد زَیَّنْتَ الخِلافَهَ و ما زانَتْکَ، و رَفَعْتها و ما رَفَعَتْک و لَهِیَ إلیکَ احوج منکَ الیها»

می‌فرماید: به خدا سوگند یا امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) خلافت را تو زینت بخشیدی و آن برای تو زینتی نبود و خلافت را تو بالا بُردی و آن تو را بالا نبُرد و خلافت به تو نیازمندتر است تا تو به خلافت؛ خیلی جمله رسایی است.

من توضیح مختصری داشته باشم که بحث کلامی و اعتقادی است که به درد ما خیلی می‌خورد؛ البته در مباحث کلامی بعد از موضوع توحید، بیشترین مباحث به مبحث امامت اختصاص پیدا کرده است، چه در بین فرق شیعه چه در بین غیر فرق شیعه و مذاهب دیگر تا مباحثی که به مهدویت کشیده می‌شود که آن هم بحث مهدویّت باز بحث مهمی است در راستای بحث امامت است.

اینکه تأکید کردیم که شیعیان اعتقادی روی سه مقوله تأکید داشتند، یکی بحث وصایت، یکی بحث ولایت و دیگری بحث وراثت؛ چون فرصت نیست فقط به موضوع وصایت اشاره‌ای داشته باشم.

یکی از ارکان امامت اعتقاد به وصایت است و اولین باری که این کلید واژه مطرح شده است، در جلسه انذار پیامبر حضرت ختم انبیاء محمد مصطفی(ص) که به امر الهی خویشاوندانش را دعوت کرد و آنها را دعوت به اسلام کرد، در سوره شعرا وَأَنْذِرْ عَشِیرَتَکَ الْأَقْرَبِینَ آنجا حضرت فرمود: هرکس اول کسی باشد که ایمان بیاورد، وصی من خواهد بود؛ این کلمه وصی را دقت بفرمایید؛ اولین بار توسط خود پیغمبر مطرح شد.

بعد در روایات هم این تعبیر زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد و به تبع آن، اصحاب ائمه اطهار(علیه‌السلام) هم همین تعبیر استفاده می‌کردند؛ من دو سه نمونه را و عرض می‌کنم؛ مثلا در نامه سید الشهدا(علیه‌السلام) به اهالی بصره نوشته شد من وصی پیامبر هستم، حضرت به مردم بصره خود را بعنوان وصی پیامبر معرفی کرد.

محمد بن ابی بکر در نامه به معاویه می‌نویسد که او وصی پیامبر است، خطاب یه امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) است؛ یا مالک اشتر می‌گوید هذا وصی الانبیاء، هذا وصی الاولیاء فلذا این نکته وصایت باید مد نظر باشد و ما آن را معرفت پیدا بکنیم چه جایگاهی در اعتقادات ما دارد.

یکی دیگر از مؤلفه‌های شناخت شخصیت امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) عرصه مواجهه دشمنان آن حضرت است که می‌خواهم عرض بکنم شاید بتوانیم در تاریخ زندگانی امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) مهمترین عرصه مواجهه با دشمنان، مسئله معاویه بوده است که از دشمنان حضرت بوده است؛ درحقیقت جنگ روایتها در این مقطع تاریخی در اوج خودش بوده است؛ حالا ولو اینکه ما می‌گوییم جنگ روایتها یک عنوان نوینی است ولی به واقع قدمتی طولانی دارد، این جنگ روایت‌ها چیز تازه‌ای نیست، از زمان صدر اسلام بوده است.

در جنگ روایتها جریانی در عرصه فکری و ذهنی پیروز است که بتواند روایت بسازد، کنترل روایت را به دست بگیرد و روایت خود را تثبیت کند و جا بیاندازد؛ کسی که روایت اول را ارائه می‌کند و تثبیت می‌کند، می‌تواند بر افکار عمومی اثرگذار باشد و طرف مقابل تا بخواهد ذهن ها را پاک کند و دوباره حرف خودش را تثبیت بکند، خیلی دشوار است.

فلذا یکی از مشکلاتی که ما در جامعه داریم در جنگ ترکیبی و جنگ روایتها، اطلاع رسانی به موقع است؛ روایت صحیح و حقیقی و واقعی را بتوانند رسانه‌ها سریع روایت بکنند و اجازه ندهند دشمن برای مردم و افکار عمومی، ذهنیّت درست بکنند، این خیلی نکته مهمی است.

یکی از کارهایی که معاویه علیه العنه انجام می‌داد جعل شخصیت بود و شخصیتهای علی البدل ساختن بود؛ دستور داده بود که کسی حق ندارد درباره فضائل علی(علیه‌السلام) و اهل بیت(ع) حدیث نقل بکند؛ بعد به استاندارش دستور داده بود که برای اشخاص فضیلت نقل کنند؛ کار جعل کردن فضایل به جایی رسید که خود معاویه هم صدایش درآمد و گفت بس است دیگر این همه جعلیّات؛ مثلا از زبان پیغمبر نقل می‌کردند که اصحاب من مثل ستارگان آسمان هستند به هر کدام اقتدا کنید هدایت می‌شوید؛ احادیث جعلی و بی ربطی بود که بین مردم جا می‌انداختند و شخصیت سازی می‌کردند.

به تدریج کار به جایی رسید که امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) با طلحه و زبیر در یک منزلت قرار گرفتند؛ اینجا بود که فتنه اثر خودش را کرد، وقتی که طلحه و زبیر پرچم بلند کردند، مردم نمی‌توانستند تشخیص بدهند، رفتند زیر پرچم طلحه و زبیر.

فلذا ما می‌بینیم برای معاویه هم یک عنوان جعلی درست کردند، معاویه شد خال المؤمنین، یعنی دایی مؤمنین که مثلا عایشه ام‌المؤمنین بود و ایشان هم می‌شد خال المؤمنین؛ بعد حضرت یک جمله‌ای دارد خیلی مظلومانه است؛ من هر وقت این جمله حضرت را نقل می‌کنم، بغض گلویم را می‌گیرد که فرمود: «الدّهر أنزلنی ثمّ أنزلنی حتّى یقال معاویه و على»

می‌گوید: روزگار من را اینقدر پایین آورد، اینقدر پایین آورد که مردم می‌گفتند علی و معاویه؛ ما دو تا را در کنار همدیگر می‌گذاشتند، آن وقت معاویه‌ای که خودش و پدرش ابوسفیان بعد از فتح مکه به اکراه ایمان آوردند و در زمره طلقا بودند یعنی پیغمبر و امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) آنها را بخشیدند و آزاد کردند در حقیقت اینها برده بودند، آن وقت معاویه آزاد شده و به زور ایمان آورده و با اکراه ایمان آورده و آن خبیث، کجا و امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) با آن جایگاه و اولین ایمان آورنده به پیامبر.

امیدواریم خدای متعال به ما توفیق بدهد معرفتمان را به امیرالمؤمنین(علیه‌السلام)  و اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم‌السلام)  بالا ببریم.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

والسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَهُ‌اللهِ وَبَرَکاتُهُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه، بندگان خدا، نمازگزاران عزیز، خواهران و برادران ایمانی، همه شما و این بنده کمترین و حقیر، خودم را، همگی را دعوت به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

در حدیث آمده است، التقی رئیس الاخلاق تقوا سرآمد همه اخلاق‌هاست؛ خداترسی و تقوای الهی از همه اخلاقها بالاتر است و نجات بخش‌تر از همه اخلاقهاست.

امیدواریم ماحصل روزه ما و عبادات ما در این ماه صیام و ماه ضیافت الهی تقوای الهی باشد ان‌شاءالله.

امروز روز قدس شریف هست و امام راحل با اعلام آخرین جمعه ماه مبارک رمضان، بعنوان روز جهانی قدس، آن را به روز جهانی و جریانی مستمر برعلیه صهیونیسیم جهانی مبدل کردند؛ امروز هم که شاهد بودیم در دزفول خودمان و در تمام کشور عزیزمان و در کشورهای اسلامی چه با شکوه این روز برگزار شد، مردم آمدند به خیابانها، فریاد زدند، با زبان روزه و بر سر دشمنان اسلام فریاد زدند و از مظلومین فلسطین حمایت کردند.

کار بزرگ امام، مردمی سازی روز جهانی قدس بود، چون که قبلا مسئله فلسطین و قدس یک مسئله سیاسی بود و در میان سیاستمداران جهان مطرح بود و اگر تبدیل به یک مطالبه مردمی نمی‌شد، این تهدید وجود داشت که قدرتهای سیاسی هر زمان که اراده می‌کردند، می‌توانستند مسئله فلسطین را به مرور پاک کنند و فلسطین را از اذهان عمومی محو کنند؛ ولی با اعلان روز قدس هر ساله مسلمانان تظاهرات می‌کنند، به خیابانها می‌آیند و آزادی قدس شریف را فریاد می‌زنند؛ با این ابتکار امام، مسئله فلسطین و قدس بعنوان اولین مسئله جهان اسلام جا افتاد؛ یکی از دستاوردهای بزرگ اعلام شدن روز قدس است.

با روز جهانی قدس، مسئله مقاومت و جبهه مقاومت، زنده و پویا نگاه داشته شد و امروز محور مقاومت جایگاه ویژه‌ای را در امور بین الملل پیدا کرده است و در محاسبات منطقه‌ای، جایگاه ویژه‌ای دارد جبهه مقاومت و دشمنان ما از آن حساب می‌برند و ناچار هستند، عملکرد خودشان را و برخوردهای سیاسی و دیپلماتیک خودشان را با جایگاهی که مربوط به جبهه مقاومت است تنظیم کنند.

از برکات دیگر اعلام روز جهانی قدس این بود که نگذاشت از صهیونیستهایی که به اهداف شوم خود فکر می‌کردند و می‌خواستند قدس را بعنوان پایتخت رژیم جعلی اسرائیل اعلام بکنند، باز ناکام ماندند؛ این هم یکی دیگر از دستاوردهای روز قدس بود و مسجد الاقصی را که مورد توجه افکار عمومی امت اسلامی و جهانیان قرار بدهند و آن توطئه‌ای که اسرائیل داشت برای از بین بردن مسجدالاقصی آن را ناکام گذاشت.

وحدت گروه‌های مقاومت حول محور قدس از دیگر دستاوردهای روز جهانی قدس است که امروز روز قدس باعث شده است که بهترین مؤلفه وحدت میان نیروهای مبارز انقلابی به وجود بیاید و همه حول محور قدس شریف هستند؛ مقاومت جمهوری اسلامی و پافشاری روی آرمان فلسطین، دستاوردهای فراوانی را به همراه داشت و نابودی رژیم اشغالگر صهیونیستی را شتاب بخشید.

امروز ما شاهد هستیم، دشمنان ما هر نقشه‌‌ای که برای ما می‌کشند به سر خودشان می‌آید؛ افول و بهم ریختگی ابهت پوشالی آمریکا و اسرائیل در طول تاریخ‌شان به این اندازه نبوده است، شما بنگرید، نگاه کنید، ببینید اسرائیل در جنگ ۶ روزه‌اش چه جوری اظهار قدرت و اقتدار می‌کرد؛ امروز در مقابل نیروهای مقاومت، در مقابل حزب الله، در مقابل حماس، چقدر به ذلت افتاده است؛ آمریکایی که ادعای قدرت جهانی داشت، الان می‌بینید خودتان، آن ترامپ دیوانه می‌گوید آمریکا رو به افول است و ملت آمریکا دارد از بین می‌رود و نابود می‌شود.(تکبیر نمازگزاران)

بایدن این رئیس جمهور شیطان بزرگ آمریکا، این شخصی که مثل اینکه خرفت شده است و دچار آلزایمر هم شده است و هر چند وقت یکبار یک توهّم پیدا می‌کند؛ من خودم از تلویزیون دیشب دیدم وسط سخنرانی خودش برگشت با یک موجود توهمی قدری شروع کرد صحبت کردن و باعث خنده حضار شد، آن وقت اینها ادعا دارند که می‌خواهند دنیا را اداره بکنند.

فلذا استکبار جهانی و شیطان بزرگ و اسرائیل غاصب، من معتقدم که اینها با جنگ هسته‌ای از بین نمی‌روند یعنی اینجور نیست که ما تصور بکنیم برای نابودی استکبار جهانی و اسرائیل یک جنگ هسته‌ای در می‌گیرد و چقدر مثلاً خرابی و تلفات … نه اینجور نیست اینها از درون پاشیده خواهند شد که آثارش را ما داریم می‌بینیم.

فلذا حضرت آقا فرمودند: ما ۲۵ سال پیش بینی کرده بودیم برای نابودی اسرائیل، مسئولین خود اسرائیل عجله مثل اینکه دارند و دارند این زمان را کمتر می‌کنند؛ خودشان معترف برای نابودی اسرائیل هستند؛ الان سیر مسائل سیر عجیبی شده است؛ اتفاقات و حوادث آن چنان سریع اتفاق می‌افتد که گاهی اوقات ما فرصت پیدا نمی‌کنیم آنها را تحلیل کنیم و تحلیل جامع بکنیم.

الان رئیس جمهور فرانسه از چین برگشته است، مصاحبه‌اش را ببینید یک دفعه ۱۸۰ درجه نسبت به آمریکا چرخش پیدا کرده است؛ اینها همه از نشانه‌های افول آمریکاست و دشمنان ماست؛ آنها می‌خواستند ما را منزوی کنند، ولی امروز خودشان منزوی شدند؛ آمریکا به دنبال جنگ اقتصادی با جمهوری اسلامی بود، ولی امروز شاهد افول دلار آمریکا هستیم در دنیا.

چین و روسیه و هند و بسیاری از کشورها به دنبال جایگزینی ارزهای محلی به جای دلار هستند؛ دشمنان برای ما چاه کندند، ولی خدا خواست، خودشان در چاه افتادند، حتی دلار زدایی از اروپا هم آغاز شده است؛ اروپاییان به این نتیجه رسیدند که باید از وابستگی به دلار نجات پیدا بکنند و قطعاً شکستن سلطه دلار در دنیا موجب تقویت روابط تجاری کشورها می‌شود.

افول قدرت اقتصادی آمریکا، تکمیل‌کننده افول ابرقدرتی آمریکاست؛ این یک قاعده دقیق و منطقی است، کارشناسان این را می‌گویند؛ من این مطلبی که گفتم دشمنان ما رو به افول هستند، ادله‌اش این مطالبی است که دارم عرض می‌کنم.

امیدواریم که ان‌شاءالله هرچه زودتر دشمنان ما مضمحل بشوند، مستأصل بشوند و ما شکست آنها را و نابودی آنها را به چشم خودمان ببینیم.

در خصوص بحث شعار سال و بحث مهار تورم که یکی از مشکلات مبتلابه جامعه ماست، تورم و مهار آن خیلی مهم است؛ مسئولین همه وظیفه دارند، هم دولت مردان هم مسئولین دارند تلاش می‌کنند؛ من دو تا مؤلفه مهم در مهار تورم را می‌خواهم عرض بکنم که باید مسئولین روی این دوتا مورد متمرکز بشوند.

یکی رشد نقدینگی است در دست مردم، که حالا آمارش را درآورده بودم ولی فرصت نیست بیان بکنم، این رشد نقدینگی خطر و تهدید است؛ و دیگر رشد نرخ ارز است، این دوتا مؤلفه در تورم خیلی اثرگذار هستند؛ باید با برنامه ریزی دقیق این دو تهدید را برای مهار تورم باید تبدیل به فرصت بکنیم و این شدنی است؛ اگر مسئولین برنامه داشته باشند، با توجه به ظرفیتها و استعدادها و توانمندی‌هایی که کشور عزیزمان دارد می‌شود این کار را کرد.

فلذا باید تلاش کرد و کوشش کرد تا ان‌شاءلله با برنامه ریزی دقیق تورم مهار بشود؛ دولت هم شروع کرد یک سری تحولات در مدیریت‌های خودش در تیم اقتصادی دارد انجام می دهد، امیدواریم ان‌شاءالله این مطلب به سرانجام برسد و شعار سال تا آخر سال تحقق پیدا بکند.

عید فطر را هم پیش رو داریم، عید فطر باید تذکر و یادآوری داشته باشیم، چون احتمال است، جمعه آینده یا شنیه عید فطر باشد؛ حالا ما احتیاط می‌کنیم و در مورد عیدفطر یکی دو نکته را عرض می‌کنیم، عیدفطر عرصه پیروزی مؤمنان بر شیطان است؛ فتنه اصلی شیطان برای انسان این بوده است که خواسته است محبت الهی را از قلب انسانها بزداید و چنین القا می‌کند شیطان که معاذالله، خدای متعال حسود و بدخواه انسان است تا اینکه بتواند خدا را از قلب انسان در بیاورد و خودش جایگزین خدا در قلب انسان بشود.

این فتنه شیطان است و حال اینکه آفرینش میوه محبت الله است، یعنی احکام شریعت تابع مصالح و مفاسد هستند؛ خوب دقت بفرمایید این دلیلی که می‌خواهم بیاورم که خدای متعال دوستدار و محب بندگانش هست و از طریق رابطه حبّی با خدای متعال و اولیاء خدا می‌توان اطاعت و بندگی خدا کرد، نکته‌اش همین است.

احکام شریعت، تابع مصالح و مفاسد هستند، یعنی خداوند هیچ چیزی را واجب نکرده است، مگر آنکه در آن مصلحتی برای بندگانش وجود دارد و خدای متعال هیچ مطلبی را حرام نکرده است، مگر آنکه در آن مفسده‌ای برای انسانها و بندگان خودش وجود دارد و در واقع می‌خواهم عرض بکنم محبت‌الله از اصلی ترین و مهمترین شاخصه‌ها و نشانه‌های ایمان حقیقی است؛ آنها که ایمانشان قوی‌تر است، محبّتشان هم نسبت به خدا شدیدتر است وَالَّذِینَ آمَنُوا أَشَدُّ حُبًّا لِلَّهِ  کسانی ایمان می‌آورند حبّشان به خدا زیاد و شدید است.

راجع به مسئله حجاب و عفاف هم که این روزها واقعاً مردم متدین را ذهن و فکر آنها را به خودش مشغول کرده است، چند تا نکته را عرض ‌کنم؛ مسئله حجاب و عفاف را که باید ما به درستی تبیین کنیم؛ بحث حجاب و عفاف یکی از مؤلفه‌های مهم و اصلی جامعه امن است؛ اگر حجاب باشد، عفاف از حجاب عام‌تر است؛ عفاف شامل غیر خانمها هم می‌شود، اگر عفاف باشد جامعه امن است، امنیت اخلاقی دارد، ذیل امنیت اخلاقی، جامعه امن تعریف می‌شود؛ حالا باید جایگاه حجاب و عفاف را در کشور درست تبیین کنیم؛ من این نکته را می‌خواهم عرض بکنم، همیشه در صحبتهایم گفتم ما باید در چارچوب بر اساس ضوابط و اصول حرف بزنیم، نمی‌شود شعاری حرف زد، احساسی نمی‌شود حرف زد.

حجاب و عفاف علاوه بر اینکه اصل شرعی و دینی و قرآنی است، یک اصل قانونی هم هست که قوانین مدنی جمهوری اسلامی به آن تصریح کردند و آن را لازم می‌دانند و برای متخلّفان از اصل قانونی حجاب، تنبیه و مجازاتهای متناسبی در نظر گرفته شده است؛ الان هم فرمانده نیروی انتظامی، سردار رادار هم اعلام کردند، آنها هم در چارچوب قانون می‌خواهند برخورد بکنند و ما هم در چارچوب قانون برخورد می‌کنیم ان‌شاءالله.

نکته دیگر اینکه عفاف و حجاب یک امر شخصی و فردی نیست، فردانگاری عفاف و حجاب از جمله انگاره‌های غلطی است که دشمن روی آن مانور می‌دهد؛ دیدید یکی می‌گوید چه کار من دارید این بدن خودم است این بدن متعلق به خودم هست می‌خواهم بپوشم یا نمی‌پوشم نه این کاملا غلط است؛ فرد وقتی در اجتماع می‌آید درست است بدن خودش هست ولی یک سری الزامات دارد، یک سری مسئولیتها دارد، نسبت به رفتارهایش در جامعه، و رفتارش باید متناسب با مصالح جامعه باشد، پوشش، اخلاق، رفتارش و هرجا که به مصالح جامعه آسیب وارد بکند، آنجا جلویش گرفته می‌شود و مسئله شخصی و فردی نیست.

ان‌شاءالله به فضل الهی و با همّت مؤمنین و تلاش و برنامه‌ریزی مسئولین این جنگ ترکیبی دشمن را هم با پیروزی پشت سر می‌گذاریم و خواهیم گذاشت و عفت و سلامت اخلاقی زنان و دختران را ان‌شاءالله حفظ خواهیم کرد.

روز ۲۹ فروردین ماه روز ارتش جمهوری اسلامی است که آن را در پیش داریم و در هفته آینده به روز ارتش خواهیم رسید؛ ارتش غیور و دلاور جمهوری اسلامی ما پشتوانه‌ای الهی از خون پاک حدود ۵۰ هزار شهید والامقام و ده‌ها هزار جانباز و آزاده، با سه نیروی زمینی، دریایی و هوایی و نیرویی که زاده انقلاب اسلامی آن هم نیروی پدافند هوایی یعنی یک نیروی چهارم اضافه شد به ارتش جمهوری اسلامی آن هم نیروی پدافند هوایی است، که اکنون سرشار از انگیزه و ایمان است این ارتش من این را از روی شناخت عرض می‌کنم؛ چون مرتب با این عزیزان مرتبط هستیم، رفت و آمد داریم، در جلسات شرکت می‌کنیم، دعوت می‌کنند، تشریف می‌آورند، ملاقاتشان می‌کنیم؛ این مطالبی که عرض می‌کنم، اصلا اغراق آمیز نیست، درباره ارتش جمهوری اسلامی ایران.

ارتش جمهوری اسلامی الان با ساختاری ولایی، انقلابی و مردمی در خدمت انقلاب اسلامی و نظام و مردم است و پشتوانه‌ای مقتدر برای میهن و کشور عزیزمان می‌باشد؛ ارتش در بخشهای مختلف، در تولید جنگ افزار و تجهیزات نظامی و دفاعی، پیشرفتهای شگرفی داشته است؛ در مانورها و رزمایشهایی که دارند برای آمادگی ارتش واقعاً خیلی توانستند پیشرفت بکنند و ترقی بکنند به گونه‌ای که دوست و دشمن را متحیّر کرده‌اند.

نیروی الهی هوایی ارتش، نیروی راهبردی دریایی ارتش و نیروی شجاع و دلاور زمینی ارتش در طول بیش از ۴ دهه در حال پیشرفت و ترقی بودند؛ ما شاهد بودیم اگر شما برگردید سیر ترقی و پیشرفت ارتش را ببینید واقعاً حدی درست و معقول و منطقی است و خلاصه ارتش مقتدر ما لرزه بر اندام دشمنان کشور عزیزمان انداخته است و این هم باز مسئله‌ای است که حقیقتی است که وجود دارد؛ ارتش مردمی که در حوادث و بلایای طبیعی کشور بسیار چابک و به موقع ایفای نقش می‌کند و در خدمت مردم عزیزمان هست.

ان‌شاءالله خداوند روز به روز بر صلابت و اقتدار نیروهای مسلح ارتش ما بیافزاید…

خدایا پروردگارا به مقربان درگاهت قسمت می‌دهیم اسلام و مسلمانان نصرت کرامت بفرما…

دشمنان اسلام و اهل بیت(علیه‌السلام) خوار و ذلیل و نیست و نابود بگردان…

مکر و حیله آنها را به خودشان برگردان….

شهدای ما و امام شهیدان با سید‌الشهدا محشور بفرما…

رهبر عظیم الشأن و علما و مراجع تقلید در پناه امام زمان مصون و محفوظ بدار…

در فرج مولایمان حضرت ولی عصر(عج) تعطیل بفرما…

لباس عافیت و تندرستی بر تن بیماران و منظورین مد نظر بپوشان…

خدایا، پروردگارا همچنان باران رحمتت را بر ما نازل بفرما…

پروردگارا بارالها طاعات و عبادات ما مورد مقبول درگاهت قرار بده…

به حق این شبهای عزیز قدر قلم عفو برگناهان ما بکش…

توفیق عمل صالح بر همه ما کرامت بفرما…

که ما دیروز در رادیو اعلام کردیم برای زندانیان غیرعمد که اینها جرمی مرتکب نشده‌اند و گرفتار شدند؛ اعلام کردیم که هر خانواده‌ای ۴۰ هزار تومان به حساب انجمن حمایت زندانیان واریز بکند و در شبهای قدر بعنوان یک عمل صالح باشد که در عید فطر بتوانیم تعدادی از زندانیان را از زندان آزاد بکنیم. ان‌شاءالله

ان‌شاءالله اخلاص در عمل و عاقبت به خیری به همه ما کرامت بفرما.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ  فصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَهُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ