17th، مارس 2023
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

بهار نوروز سبز و با طراوت است؛ ماه مبارک رمضان هم ماه کسب معنویت و تقرب الهی است. + متن کامل خطبه‌ها

سحرخیزی و اطعام فقرا، مساکین و نیازمندان در ماه رمضان رابطه انسان را با پروردگار تقویت می‌کند.

زمان انتشار: 17th, مارس 2023 ساعت 8:33 ب.ظ | کد خبر: 94675

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” در آخرین جمعه سال؛ نماز عبادی سیاسی جمعه دزفول با حضور اقشار مختلف مردم متدین و ولایت مدار دزفول، به امامت حجه‌الاسلام والمسلمین شیخ عبدالحسین خسرو پناه امام جمعه موقت دزفول با رعایت شیوه‌نامه‎‌های بهداشتی در مصلای امام علی(ع) قرارگاه فرهنگی این شهرستان برگزار شد.

حکمت روزه برای رسیدن به تقوای الهی است

خطیب موقت نماز جمعه دزفول در خطبه اول نماز در آستانه حلول سال نو و بهار طبیعت و حلول بهار معنویت، ماه مبارک رمضان ضمن دعوت مردم به رعایت تقوای الهی گفت: همانگونه که بهار نوروز سبز و با طراوت است؛ حلول ماه مبارک رمضان هم ماه حیات سلوک الهی و کسب معنویت و تقرب الهی است.

حجه‌الاسلام والمسلمین خسروپناه افزود: حکمت روزه برای رسیدن به تقوای الهی است.

بیشترین معصیت انسان از این زبانی است که روزانه لب به غییبت، تهمت، دروغ و مانند آن می‌زند

وی منشأ گناهان انسانها را زبان دانست و بیان داشت: بیشترین معصیت انسان از این زبانی است که روزانه لب به غییبت، تهمت، دروغ و مانند آن می‌زند.

وی با بیان این نکته که اعضا و جوارح انسان ابزار گناه و معصیت می‌شوند، در حالی که می‌توانستند ابزار عبادت خدا تلقی بشوند؛ افزود: منشأ گناهان گاه سمع و گاه بصر است و همین هاست که قلب انسان را آلوده می‌سازد.

امام علی علیه السلام: اگر باطن شما بر یکدیگر کشف می‌شد حتی حاضر نبودید یکدیگر را دفن بکنید

دکتر خسروپناه با بیان این روایت از امیر مؤمنان حضرت علی علیه السلام که اگر باطن شما بر یکدیگر کشف می‌شد حتی حاضر نبودید یکدیگر را دفن بکنید؛ تصریح کرد: خداوندی که ستار العیوب است حقایق باطنی ما را به همدیگر نشان نمی‌دهد.

وی افزود: دختر خانمی ممکن است با ظاهر کردن موی سرش دچار گناه شود، و یک انسان نماز شب خوانی هم با غیبت و تهمت دچار معصیت شود؛ که هر دو آلودگی قلبی است.

سحرخیزی رابطه ما را با خالق تقویت می‌کند

امام جمعه موقت دزفول با تأکید بر خواندن مناجات شعبانیه در آخرین روزهای ماه شعبان از ماه مبارک رمضان به عنوان ماه تطهیر نام برد و ادامه داد: توصیه بنده به شما مردم در ماه مبارک رمضان این است که سحر خیز باشید و با قرائت دعا و قرآن بخصوص در شب های قدر، با پروردگار خود راز و نیاز کنید چراکه سحرخیزی رابطه ما را با خالق تقویت می‌کند.

اطعام فقرا، مساکین و نیازمندان در آشکار و در پنهان جزء زندگی روزمره شما در ماه مبارک رمضان باشد

امام جمعه موقت دزفول در توصیه دوم خود به نماز گزاران گفت: اطعام فقرا، مساکین و نیازمندان در آشکار و در پنهان جزء زندگی روزمره شما در ماه مبارک رمضان باشد، این امر رابطه انسان را با خدای متعال از طریق ارتباط با خلق تقویت می‌کند که در این صورت محبوب خدا خواهیم شد.

خطبه دوم نماز: رئیس جمهور محترم در تماس تلفنی که با بنده داشتند سلام خود را به مردم دزفول ابلاغ کردند

حجه‌الاسلام والمسلمین خسرو پناه در خطبه دوم نماز و در آستانه حلول سال نو و ماه مبارک رمضان این ایام را تبریک گفت و افزود: رئیس جمهور محترم در تماس تلفنی که با بنده داشتند سلام خود را به مردم دزفول ابلاغ کردند که ارادت مردم این شهرستان به رئیس جمهور نیز ابلاغ شد.

قدردانی از مسئولان امنیتی، انتظامی و دادگستری استان و دزفول

وی همچنین از مسئولان امنیتی، انتظامی و دادگستری استان و دزفول قدردانی کرد و گفت: در خطبه‌های قبل در خصوص یک مجرم جانی که مردم به ویژه بانوان دزفول را آزار داده بود صحبت شد.

وی افزود: نیروهای امنیتی و انتظامی با تلاش شبانه روزی خود این مجرم را دستگیر کردند ولی پس از گذشت یکسال، حکمی برای وی صادر نشده بود.

اجرای حکم مجرم دستگیر شده سریع انجام شود

امام جمعه موقت دزفول بیان‌کرد: نیروهای دادگستری و امنیتی پیگیری لازم را در این خصوص انجام تا حکم عادلانه این فاسق صادر شد که ضمن قدردانی از این اقدام تقاضا می‌شود اجرای حکم سریع انجام شود.

هرکس به زنان کشورمان آزار برساند، امنیت نخواهد داشت

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان‌ کرد: هرکس به زنان کشورمان آزار برساند، امنیت نخواهد داشت اگر کسی بخواهد حتی با چشمش توهینی به بانوان کند چشمش را کور می‌کنیم زیرا زنان حریم دارند.

انتقال گله مندی مردم وظیفه امام جمعه است و در این زمینه فعالانه تلاش خواهد شد

وی با اشاره به ایثارگری بانوان در دوران انقلاب و جنگ تحمیلی گفت: انتقال گله مندی مردم وظیفه امام جمعه است و در این زمینه فعالانه تلاش خواهد شد.

قدردانی از خیرین کشوری، که در شمال خوزستان و مناطق محروم منطقه با کمک دولت خدمات خوبی ارائه کردند

حجه‌الاسلام والمسلمین خسروپناه از خیرین دزفول و خیرین کشوری، که در شمال خوزستان و مناطق محروم منطقه با کمک دولت خدمات خوبی ارائه کردند نیز قدردانی کردند و گفت: یک گروه چشم پزشکی و دندانپزشکی اقدامات خوبی در مناطق محروم دزفول انجام دادند.

وی همچنین از تلاش مسئولان دزفول برای برگزاری نمایشگاه راهیان نور، مدارس، فرمانداری، امام جمعه، نیروهای امنیتی و انتظامی که برای استقبال از میهمانان نوروزی اقداماتی انجام دادند قدردانی کرد و گفت: البته با افرادی که به دنبال فساد اخلاقی هستند باید برخورد شود.

عربستان وقتی فهمید تلاش آمریکا برای تجزیه کشورهای منطقه است مجبور به توافق و برقراری رابطه با ایران شد

امام جمعه موقت دزفول و دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: عربستان وقتی فهمید تلاش آمریکا برای تجزیه همه کشورهای منطقه است مجبور به توافق و برقراری رابطه با ایران شد.

توافقاتی که در چین صورت گرفت نقش مؤثری در توسعه اقتصادی کشورمان خواهد داشت

حجه‌الاسلام والمسلمین خسروپناه افزود: سفر اخیر رئیس جمهور کشورمان به چین و توافقاتی که صورت گرفت نقش مؤثری در توسعه اقتصادی کشورمان خواهد داشت.

دکتر خسروپناه افزود: در این سفر، رئیس جمهور چین با چراغ سبزی که عربستان نشان داده بود خواستار برقراری ارتباط بین ایران و عربستان شد که در این راستا گفت‌وگوهای بیشتری در سطح وسیع تری انجام و توافق حاصل شد.

آرامش و آسایش مردم یمن خواسته ایران است

وی با تأکید بر اینکه در این توافق ذره‌ای از منافع یمن عقب نشینی نکردیم گفت: البته آرامش و آسایش مردم یمن خواسته ایران است، این توافق به آتش بس می‌انجامد که هم به نفع مردم یمن و عربستان است و هم موجب کاهش جنگ و درگیری در منطقه خواهد بود.

امام جمعه موقت دزفول اظهار کرد: هرچه ایران ارتباط بیشتری با کشورهای همسایه داشته باشد امنیت ایران و منطقه برقرار و گشایش اقتصادی حاصل خواهد داشت.

عربستان به تازگی از نیت استکبار جهانی و رژیم اشغالگر قدس، برای تجزیه کشورهای منطقه مطمئن شد

حجه‌الاسلام والمسلمین خسروپناه به زمینه پیش آمده برای تلاش عربستان جهت توافق با ایران و قراردادن چین به عنوان واسطه اشاره کرد و گفت: عربستان به تازگی از نیت استکبار جهانی و رژیم اشغالگر قدس، برای تجزیه کشورهای منطقه مطمئن شد.

استکبار جهانی و رژیم اشغالگر قدس از طریق ایجاد تفرقه و تجزیه کشورها در تلاش هستند به امنیت برسند

وی با بیان اینکه استکبار جهانی و رژیم اشغالگر قدس از طریق ایجاد تفرقه و تجزیه کشورها در تلاش هستند به امنیت مطلوبی دست پیدا کنند بیان‌ کرد: عربستان برای اینکه با بحران برنامه ریزی شده آمریکا و رژیم اشغالگر قدس یعنی چالش تجزیه روبرو نشود، از طریق چین وارد مذاکره با ایران شد.

جمهوری اسلامی ایران فقط با آمریکا و رژیم صهیونیستی مشکل دارد

خطیب موقت نماز جمعه دزفول ارتباط با تمام کشورها را سیاست خارجه مقام معظم رهبری عنوان‌ کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران فقط با آمریکا و رژیم صهیونیستی مشکل دارد و دلیل آن نیز دشمنی آنها با ملت مسلمان، ایجاد اختلاف و تجزیه کشورها است.

حجه‌الاسلام والمسلمین خسروپناه تأکید کرد: انگیزه دشمنی استکبار جهانی با کشورهای منطقه، ایجاد شرایط لازم برای دست درازی به منابع و غارت انرژی از خاورمیانه است.

از سرگیری روابط ایران و عربستان با تأیید مقام معظم رهبری انجام و در چارچوب تدابیر ایشان پیش می‌رود

وی تأکید کرد: از سرگیری روابط ایران و عربستان با تأیید مقام معظم رهبری انجام و در چارچوب تدابیر ایشان پیش می‌رود تا شاهد نتایج خوب این رابطه باشیم.

عربستان برای حفظ تمامیت ارضی به ارتباط با ایران وابسته است

امام جمعه موقت دزفول با بیان اینکه عربستان برای حفظ تمامیت ارضی به ارتباط با ایران وابسته است گفت: عربستان با انجام این توافق به آمریکا پیام روشنی را ارسال کرد و نشان داد که در صورت ادامه زیاده خواهی‌های آمریکا از ظرفیت‌های موجودی که ایران و چین در منطقه فراهم کرده‌اند می‌تواند استفاده نماید.

دکتر خسروپناه ادامه‌ داد: آمریکا با توافق اخیر به این نتیجه رسید که اگر ایران را با برجام کنترل نکند، سایه اقتدار جمهوری اسلامی از گستره خاورمیانه فراتر می‌رود.

سپاه قدس ذره‌ای تضعیف نشده بلکه اقتدار بیشتری یافته و دایره نفوذ خود در منطقه را وسعت داده است

امام جمعه موقت دزفول به عصبانیت دشمنان ایران، منافقان، احزاب ضد انقلاب و سلطنت طلبان از توافق ایجاد شده اشاره‌ کرد و گفت: گرچه حاج قاسم سلیمانی به شهادت رسیده اما سپاه قدس ذره‌ای تضعیف نشده بلکه اقتدار بیشتری یافته و دایره نفوذ خود در منطقه را وسعت داده است.

شورای عالی انقلاب فرهنگی یک شورای سیاست گذاری است که ذیل سیاست‌های رهبری فعالیت می‌کند

امام جمعه موقت دزفول به فعالیت شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره‌کرد و افزود: شورای عالی انقلاب فرهنگی یک شورای سیاست گذاری است که ذیل سیاست‌های رهبری فعالیت می‌کند.

ایران در حال حاضر رتبه ۱۵ علمی جهان را دارد در حالی که قبلا رتبه ایران بالای ۶۵ بوده است

حجه‌الاسلام والمسلمین خسروپناه افزود: ایران در حال حاضر رتبه ۱۵ علمی جهان را دارد در حالی که قبلا رتبه ایران بالای ۶۵ بوده است ضمن اینکه ایران رتبه اول پزشکی در منطقه و رتبه ۱۵ پزشکی دنیا را دارد.

امور قرارگاهی در این شورا با حضور مسئولان کلان کشوری آغاز شده که به نتایج خوبی خواهد رسید

امام جمعه موقت دزفول ادامه داد: امور قرارگاهی در این شورا با حضور مسئولان کلان کشوری آغاز شده که به نتایج خوبی خواهد رسید.

در خصوص مسئله حجاب که دغدغه مردم است سند راهبردی نوشته و برنامه ریزی‌ها بصورت راهبری دنبال می‌شوند

وی در خصوص موضوع با اهمیت حجاب نیز گفت: در خصوص مسئله حجاب که دغدغه مردم است سند راهبردی نوشته و برنامه ریزی‌ها بصورت راهبردی دنبال می‌شوند ولی باید بدانیم مسائل فرهنگی چند وجهی هستند و حوزه‌های اجتماعی، خانوادگی و امنیتی را درگیر می‌کنند.

باندهایی به دنبال ترویج بی حجابی هستند که باید با آنها برخورد کرد

امام جمعه موقت دزفول اظهار کرد: باندهایی به دنبال ترویج بی حجابی هستند که باید با آنها برخورد کرد، اکنون در جنگ شناختی هستیم؛ خانواده‌ها باید مراقب باشند و فرزندان را توجیه کنند.

جهاد تبیین باید از خانواده‌ها شروع شود

وی با تأکید بر اینکه جهاد تبیین باید از خانواده‌ها شروع شود گفت: در فضای مدارس باید معلمان فرهنگ حجاب را به دانش آموزان تبین کنند، روحانیون در مساجد با جوانان صحبت کنند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه باورهای جوانان تغییر یافته افزود: ارشاد دزفول باید برای حجاب برنامه بدهد، حوزه علمیه کار فرهنگی ارائه کند و سخنرانان در برنامه‌های خود به مسئله حجاب توجه کنند.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

السَلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَهُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

اَعُوذُ بِاللَّهِ مِنَ الشَّیْطَانِ الرَّجِیمِ

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

اُوصِیکُم عِبادَ اللّه وَ نَفسی وَ نَفسی وَ نَفسی بتَقوَى‌اللّه

در آستانه حلول سال نو و بهار طبیعت و حلول بهار معنویت، ماه مبارک رمضان هستیم؛ آغاز این خطبه همه شما و نفس این کمترین را به تقوای الهی سفارش می‌کنم و همانگونه که در این بهار نوروزی که در پیش داریم همه جا سرسبز و با طراوت است، فَانْظُرْ إِلَى آثَارِ رَحْمَتِ اللَّهِ کَیْفَ یُحْیِی الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا حلول بهار معنویت هم یعنی حلول ماه مبارک رمضان، ماه حیات سلوک الهی و کسب معنویت و تقرب الهی باشد.

حکمت روزه هم تقوای الهی است کُتِبَ عَلَیْکُمُ الصِّیَامُ کَمَا کُتِبَ عَلَى الَّذِینَ مِنْ قَبْلِکُمْ لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ روزه برای رسیدن به تقوای الهی است؛ اصولاً هویّت و شخصیّت انسانی به جهت وضعیت دنیوی، گرفتار گناهان ریز و درشتی می‌شود، گناهانی که گاه منشأ آن زبان است، مثل و غییبت و تهمت و دروغ و مانند آن، که بیشترین معصیّت از این زبانی است که شاید یک سیر هم بیشتر وزنش نباشد، اما بیشترین گناه و معصیت را همین زبان انجام می‌دهد؛ گاه گناهان منشأ آن سمع است، گاه بصر است، همین هاست که قلب انسان را آلوده می‌کند، دست و پا و اعضا و جوارح اینها همه ابزار گناه و معصیت می‌شوند، درحالی که می‌توانستند این ابزار عبادت خدا، تلقی بشوند.

یک روایت عجیبی از مولی الموحدین امیرالمؤمنین(روحی له الفدا و سلام الله ‌علیه) این روایت آمده است، خیلی تکان دهنده است می‌فرماید: لَو تَکاشَفتُم ما تَدافَنتُم اگر باطن شما بر یکدیگر کشف می‌شد، حقایق یکدیگر را می‌شناختید، حتی حاضر نبودید یکدیگر را دفن بکنید؛ حاضر نبودید، تشییع جنازه یکدیگر شرکت بکنید؛ حاضر نبودید به چهره یکدیگر نگاه بکنید؛ ولی خداوندی که ستار العیوب است این حقایق باطنی ما را به هم دیگر نشان نمی‌دهد؛ لَو تَکاشَفتُم ما تَدافَنتُم خیلی جمله عجیبی است.

به هرحال این وضعیت ما انسانهاست، دیگر فرق هم نمی‌کند، حالا یک دخترخانمی ممکن است موی سرش را ظاهر کند، با این، گناه کند؛ یک انسان نماز شب خوانی هم با غیبت و تهمت و پشت سر دیگران سخن گفتن، خودش را آلوده کند؛ همه اینها آلودگی است، همه اینها نجاست باطنی است، همه اینها نجاست قلبی است.

ماه مبارک رمضان ماه تطهیر است؛ از این ماه بهره ببریم، البته الان هم که در ماه شعبان هستیم، محروم نشویم از مناجاتهای شعبانیه، مخصوصاً مناجات وارد شده از همه اهل بیت عصمت و طهارت(ع) که امیرالمؤمنین(ع) فرمود: مناجاتی که با صلوات بر محمد و آل محمد شروع می‌شود و با صلوات بر محمد و آل محمد ختم می‌شود، یعنی آغاز و انجام این مناجات شعبانیه صلوات بر محمد و آل محمد است.

گرچه توصیه شده است، در ماه شعبان بخوانید، ولی اختصاص به ماه شعبان هم ندارد؛ ولی خُب ادعیه‌ای که در ماه مبارک رمضان هست، فوق‌العاده است؛ این ادعیه،‌ این آیات عظیمی که در همین ماه مبارک رمضان نازل شده‌اند؛ تمام اینها اعمالی است که توصیه شده است.

من دو توصیه را بعنوان برادر کوچک شما به شما بزرگواران عرض می‌کنم که ان‌شاءالله بر نفس خودم اثرگذار باشد، سعی کنیم همه ما در ماه مبارک رمضان دو عمل را مکرر انجام بدهیم، یکی سحرخیزی باشد، حالا خُب عزیزان بلند می‌شوند برای اینکه سحری میل کنند، اما یک قدری زودتر نافله‌ای، تهجدی، اشکی، بکائی، حالی، انسی، با حبیب داشته باشیم؛ انس داشته باشیم، این سحرخیزی فوق‌العاده است؛ حالا ایام دیگر ممکن است انسان گاهی توفیق پیدا کند سحرخیز باشد، بعضی‌ها که البته هر روز اهل سحرخیزی هستند، خوشا به سعادت آنها.

به هرحال در این عمر کوتاهی که یک لحظه می‌آید و می‌رود، حیف نیست انسان از سحرش بهره نبرد؟ با خدا مناجات نکند؟ انسی با خدا نداشته باشد؟ ماه رمضان ماه سحرخیزی است و مخصوصاً قرائت بعضی دعاها، قرائت قرآن، اینها را در سحر رمضان داشته باشید و شبهای قدر که خُب دیگر کامل سحرخیزی و شب زنده داری را عزیزان ان‌شاءالله درک خواهند کرد و تا سحر، تا اذان صبح و پاسی بعد از اذان صبح را هم سعی کنید نخوابید؛ بعد از آن را اگر خواستید استراحت کنید ولی این سحرخیزی و شب زنده داری و مناجات و با خدا انس گرفتن، یک امر مهمی است که ان‌شاءالله خدا نصیب همه ما بکند؛ این توصیه اول.

توصیه دومی هم که باز عرض بکنم این است که آن سحرخیزی رابطه ما را با خالق تقویت می‌کند، اما توصیه دوم رابطه ما را با خلق تقویّت می‌کند، قربه‌الی‌الله و آن توصیه اطعام به فقراست، به مساکین به نیازمندان است؛ حالا چه در آشکار و چه در پنهانی باشد؛ این جزء زندگی روزمره شما در ماه مبارک رمضان باشد؛ اگر هر روز نمی‌توانید به هرحال سعی کنید یک چند باری فقرا و نیازمندان را شناسایی کنید، بروید در خانه‌هایشان یا از طرق دیگری به اطعام نیازمندان برسید.

آنچه از بزرگان ما یاد گرفته‌ایم، اگر این دو تا توصیه را در ماه مبارک رمضان عمل بکنیم فکر می‌کنم محبوب خدا بشویم؛ (محبوب خدا شدن) چون عزیزان مُحب خدا بودن که هنر نیست؛ همه عالم مُحب خداست، همه شما فطرتاً مُحب خدا هستید؛ مگر موجودی در این عالم هست که مُحب خدا نباشد؟ وقتی قرآن می‌فرماید: یُسَبِّحُ لِلَّهِ مَا فِی السَّمَاوَاتِ وَمَا فِی الْأَرْضِ یعنی همه مُحب خدا هستند، همه مُحب خدا هستند، شما فطرتاً مُحب خدای هستید؛ شما خلق نشدید که مُحب خدا باشید، اصلا مُحب خدا خلق شده‌اید؛ کسی بگوید من خلق شدم تا تلاش کنم مُحب خدا باشم، اصلا شما فطرتاً محب خدا هستید؛ خلق شده‌اید که محبوب خدا بشوید؛ قُلْ إِنْ کُنْتُمْ تُحِبُّونَ اللَّهَ اگر شمایی که به مقام محبت خدا رسیدید و به مقام مُحب بودن خدا دست یافته‌اید قُلْ إِنْ کُنْتُمْ تُحِبُّونَ اللَّهَ بعد فرمود: فَاتَّبِعُونِی مرا تبعیت بکنید، بعد که تبعیت کردید چه می‌شود؟ یُحْبِبْکُمُ اللَّهُ؛ یُحْبِبْکُمُ اللَّهُ یعنی محبوب خدا می‌شوید و بعد وَیَغْفِرْ لَکُمْ  الی آخر… محبت خدا هستید.

راه محبوب شدن هم این است که پیامبر اعظم محمد مصطفی(صلی الله علیه وآیه وسلم)، او را تبعیّت کنید، چون مُحب خدائید می‌توانید تبعیّت کنید او را؛ بعد که تبعیّت کردید یُحْبِبْکُمُ اللَّهُ محبوب خدا می‌شوید؛ ماه رمضان برای این است؛ راه محبوب شدن این است که یک، سحرخیزی، دو، توجه به محرومین.

خداوند ان‌شاءالله به همه ما توفیق عنایت کند در این بهار طبیعت از بهار معنویّت هم بهره‌مند بشویم و ان‌شاءالله بتوانیم خدمتی به خلق خدا قربه‌الی‌الله داشته باشیم؛ برای این حقیر هم دعا کنید و این بار سنگین مسئولیت، حتماً محتاج دعای مؤمنین و مؤمنات هستیم.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ  فصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ

صَدَقَ اللهُ العَلی العَظیمُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

اُوصِیکُم عِبادَ اللّه وَ نَفسی وَ نَفسی بتَقوَى‌اللّه

در آستانه حلول سال نو و ماه مبارک رمضان هستیم این ایام را و همچنین اعیاد شعبانیّه را خدمت شما عزیزان و سروران، مؤمنین و مؤمنات تبریک عرض می‌کنم و همه شما و خودم را به تقوای الهی در این ایام مبارک سفارش می‌کنم.

چند مطلب مهم در این خطبه دوم هست، عرض بکنم؛ یکی: حدود تقریباً یک ساعت پیش ریاست محترم جمهور تماسی داشتند و فرمایشی داشتند و سؤال کردند، کجا هستید؟ من عرض کردم دزفول! خیلی سلام گرم و صمیمی به همه شما مردم عزیز دزفول رساندند؛ وظیفه بود من ابلاغ سلام ایشان را خدمتتان داشته باشم؛ البته ما نیابتاً از طرف شما سلام شما بزرگواران را ابلاغ کردیم، حتما ان‌شاءالله سلام و محبت شما را ابلاغ خواهیم کرد.

جا دارد از همه مسئولان شهرستان و استان هم تشکر کنم، از همه نیروهای امنیتی، انتظامی و به ویژه دادگستری دزفول و دادگستری استان خوزستان، چون من در چند خطبه پیش یک گلایه‌ای کرده بودم از یک مجرم جانی بی‌شرفی که مردم دزفول را آزار داده بود و مخصوصاً زنان و بانوان و دختران عزیزمان آزار رسانده بودند، به هرحال ما مردم ایران، زنان و دختران این سرزمین برای ما خط قرمز است؛ هر کسی به هر نحوی بخواهد به دختران، به زنان، به عزیزان ما آزاری برساند، در این مملکت امنیّت نخواهد داشت.(تکبیر نمازگزران)

زنان ما، دختران ما، این عزیزانی که به تعبیر امیرالمؤمنین(ع) ریحانه ما هستند، عزیز ما هستند؛ اگر کسی بخواهد حتی با چشمش، توهینی به بانوان بکند، چشمش را کور می‌کنیم، اجازه نمی دهیم؛ زنان حرمت دارند، حریم دارند؛ انقلاب اسلامی ایران با همین بانوان به ثمر رسید، جنگ تحمیلی با بانوان و ایثار بانوان مخصوصاً مادران شهدا و همسران شهدا و ایثارگران به ثمر رسید، ما اجازه نمی‌دهیم.

خُب یک جانی فاسقی، به آزار و اذیّت عزیزان ما پرداخت، نیروی انتظامی، نیروی امنیتی آمدند و تلاش کردند شبانه روز، و این جانی را گرفتند، یک سال گذشته بود، حکمی برای او صادر نشده بود؛ ما گله کردیم و عزیزان و بزرگواران دادگستری و مجموعه‌های امنیتی هم و مردم عزیز پیگیری کردند، به لطف الهی حکم عادلانه جزائی این فاسق صادر شده است و جا دارد از دادگستری و قوه قضائیه تشکر کنم فقط انتظار ما این است هرچه زودتر این حکم اجرا بشود و این شخص به درک واصل بشود، ان‌شاءالله.(تکبیر نمازگزاران)

به هرحال وظیفه است از عزیزان تشکر کنم، اگر جایی، کار مقداری کُند پیش می‌رود وظیفه خطیب جمعه است، تذکر بدهد؛ گلایه مردم را منتقل کند، جایی هم که عزیزان تلاش می‌کنند به نتیجه می‌رسانند، هم وظیفه است از آن عزیزان تشکر کنیم.

از خیّرین دزفول و خیّرین کشوری، که در شمال خوزستان و مناطق محروم دزفول و شمال خوزستان، خدمات خوبی انجام دادند، البته با کمک نهادهای دولتی و تشکلهای مردمی و کمک به محرومین، چه در بحث درمان، چه در مسائل مدرسه سازی و مسکن از این عزیزان هم باید تشکر ‌کنیم.

یک تیم مفصل چشم پزشکی آمده بودند و مناطق محروم رفته بودند و کمکهای خوبی انجام دادند؛ من از همه این عزیزان باز تشکر می‌کنم؛ از مسئولانی هم که دارند، مهیا می‌کنند، مهمان‌نوازی مهمانان عزیز نوروزی را، مخصوصاً پایگاه هوایی دزفول که نمایشگاه خوبی هرساله می‌زنند، و سایر نهادها و مجموعه‌ها، شهرداری، فرمانداری، ستاد امام جمعه و سایر مجموعه‌ها، مدارس، آموزش و پرورش، مجموعه‌های امنیتی به هرحال به دنبال امنیت جامعه هستند، مجموعه انتظامی، از همه عزیزان حالا اگر بعضی از نهادها زبانم حذف شد، عذر خواهی می‌کنم؛ از همه عزیزان تشکر می‌کنم.

به هر حال در این ایام نوروزی مسافر زیاد داریم، حتماً باید با تکریم، با این عزیزان برخورد کرد؛ البته کسانی که دنبال ایجاد فساد اخلاقی هستند با آنها هم باید برخورد کرد و نگذاریم این شهرستان با اخلاق و معنویّت، دچار این آسیب‌ها بشود.

مطلب بعدی که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و شاید نیاز باشد درباره آن سخنی بگویم، بحث توافق ایران و عربستان هست که با وساطت چین انجام شد؛ دوستان، عزیزان، خبرهایی شنیدند؛ وقتی رئیس محترم جمهوری چین رفتند که قراردادهای متعدد زیرساختی بین ایران و چین برقرار شد و ان‌شاءالله در توسعه اقتصادی کشور خیلی نقش مؤثری خواهد داشت.

ریاست جمهوری چین درخواست کردند، اجازه خواستند از رئیس جمهور که این مسئله اختلاف عربستان و ایران را حل بکنند؛ علی‌الظاهر در سفری که رئیس جمهور چین داشتند به عربستان، اظهار تمایلی هم عربستان نشان داده بودند، رئیس جمهور ایران هم پذیرفتند و منجر شد به سفر دبیر شورای عالی امنیت ملی به عربستان و گفتگوهایی خوبی در سطح وسیع تری.

[قبلا گفتگوهایی وجود داشت، البته در سطوح پایین‌تر، در یک سطح بالاتر این گفتگوها انجام گرفت، جهت اطلاع شما مردم عزیز عرض بکنم چند تا نکته را که شاید حالا بعضی از رسانه‌ها هم نگفتند شاید الان وقت گفتنش باشد]

یکی اینکه: ما در این توافقی که ایجاد شده است و الان دارد عملیاتی می‌شود، ذرّه‌ای از منافع مردم یمن عقب نشینی نکردیم؛ اینکه بخواهیم مثلا حالا موقعیّتی فراهم شده است، بخواهیم اعتنایی به این مجاهدین یمنی نکنیم، اصلا اینگونه نیست؛ البته آرامش، آسایش مردم یمن مسئله ایران هم هست؛ ولی قطعاً این توافق به آتش بس می‌انجامد، هم به نفع مردم یمن است که یک آرامشی پیدا بکنند و هم به نفع مردم عربستان است؛ لذا از ثمرات این توافق طبیعتاً کاهش جنگ و درگیری بین یمن و عربستان خواهد بود، این ثمره اول.

ثمره دوم و نکته دومی که مهم است این است عزیزان! هرچه قدر ایران با کشورهای همسایه متحد باشد و به توافق برسد امنیّت ایران و امنیّت منطقه تقویّت می‌شود، این هم حرکت مؤثری است به لحاظ امنیتی؛ وقتی ارتباط با عربستان شکل بگیرد، با امارات، با بحرین، با سایر کشورهای دیگر این ارتباط تقویّت می‌شود؛ آثار مؤثر اقتصادی خوبی هم برای کشور ایران خواهد بود، چون ما به هرحال یک بخشی از دلارها و درهمها اینهایی که در خارج از کشور داریم و طلب داریم هم طبیعتا وارد کشور می‌شود، یک گشایش اقتصادی صورت می‌گیرد.

اما یک سؤال مهم این است که چرا عربستان به این توافق روی خوش نشان داد و یک جوری چین را واسطه قرار داد؟ اولا چرا دنبال این توافق بود و چرا چین را واسطه قرار داد؟ این خیلی سؤالهای مهم استراتژی هست؛ چرا به آمریکا نگفت؟ چرا به اروپا نگفت؟ چون ارتباط ما با آمریکا و اسرائیل قطع است؛ ولی با کشورهای اروپایی ارتباط داریم، چرا انگلستان را واسطه قرار نداد؟

نکته اینجاست؛ عربستان به مطلبی که من بارها در خطبه‌های قبل خدمتتان عرض کردم، دولت عربستان الان به آن رسیده است و آن مطلب این است که استکبار جهانی، آمریکا و رژیم اشغالگر، برای حفظ امنیّت خودشان، برای اینکه بتوانند از خاورمیانه بیشتر بدوشند و امکانات اینجا را بربایند این منطقه خاورمیانه را، دنبال طرح تجزیه کشورها هستند.

تجزیه ایران به ۹ کشور، تجزیه عراق به ۳ کشور، تجزیه سوریه به ۴ کشور و تجزیه عربستان به چند کشور، این را تازه عربستانی‌ها فهمیدند که به این روندی که دارند پیش می‌روند آمریکا دنبال تجزیه فقط ایران نیست، عراق نیست، دنبال تجزیه عربستان هم هست؛ لذا دیگر نمی‌تواند به آمریکا اعتماد صددرصد داشته باشد؛ برای اینکه عربستان گرفتار تجزیه نشود، باید با ایران توافق داشته باشد؛ این خیلی مهم است.

البته ایران هم توافق را … اصلا سیاست خارجی مقام معظم رهبری این است ما با همه کشورها مخصوصاً کشورهای همسایه باید ارتباط داشته باشیم؛ ما فقط با دو تا کشور مشکل داریم آمریکا و رژیم اشغالگر صهیونیسم؛ چرا؟ چون رژیم اشغالگر صهیونیستی که غاصب است، مشروعیت ندارد؛ آمریکا هم دنبال تجزیه کشورهاست؛ دنبال نابودی کشورهاست؛ والا اگر آمریکا دنبال این نبود ارتباط برقرار می‌شد؛ او این را نمی‌خواهد؛ او دنبال اختلاف و تجزیه و غارت انرژی در منطقه خاورمیانه است.

ولذا حضرت آقا جزء اولویتهایش ارتباط با کشورهای همسایه است؛ لذا این ارتباط و جواب مثبت با تأیید مقام معظم رهبری انجام گرفت و تدابیر حضرت آقا که الحمدالله دارد پیش می‌رود و نتایج خوبی را هم خواهیم گرفت؛ ولی این نکته خیلی مهم است که عربستان متوجه هست که برای حفظ وحدت جغرافیایی خود به توافق با ایران نیازمند است.

لذا توافق را دنبال کرد و نکته اینکه چرا چین را واسطه قرار داد نه آمریکا را؟ البته از آمریکا اجازه گرفت، چون اینها به هرحال نوچه‌های آمریکا هستند، آمریکا هم اجازه داد؛ اما چرا از آمریکا نخواست میانجگری بکند، ولو با واسطه با انگلیس؟ چون عربستان می‌خواست با این کارش به آمریکا بفهماند که اگر بخواهید بیش از این بر ما فشار بیاورید، زور بیاورید، ما چین را هم داریم؛ یعنی برای یک اعتدال در قدرت در منطقه ناچار شد این کار را انجام بدهد؛ قبل از آن هم رئیس جمهور چین رفته بود عربستان و تعاملاتی داشت.

اما اینکه چرا آمریکا به او اجازه داد با ایران به توافق برسد؟ چون آمریکاییها به این نتیجه رسیده‌اند که به هرحال ایران را اگر با برجام کنترل نکنند، ایران یک اقتدار عظیم پیدا می‌کند؛ اینجا یک چراغ سبزی خواستند به ایران نشان بدهند که بله ما آمریکاییها هم مثلا با شما همراهی می کنیم، لذا اجازه دادیم عربستان با شما توافقی داشته باشد که شاید بتواند از طریق برجام، ایران را یک کنترلی بکند.

البته ما در همان چهار چوبی که در بجام بسته شده است ما آمادگی همکاری داریم، به هرحال برجام را دولت امضا کرده است، ولی نکته اینجاست که آنها فراتر از این می‌خواستند، به دنبال برجام ۲ و ۳ بودند که به اهدافشان نرسیدند؛ لذا این بحث توافق خیلی مسئله مهمی است، انصافاً دشمنان ایران، منافقین، احزاب کموله و ضد انقلابی که هستند، گروههای سلطنتی، همه در شُک فرو رفتند و عصبانی شدند و بسیار برای آنها سخت بود.

به هرحال اینترنشال را هم دیگر عربستان هزینه‌هایشان را نمی‌دهد، چند هزار نفر آدم بیکار شد در آن مجموعه؛ ملتفت کردند آمریکا و فعلا رژیم صهیونیستی هم گفته ما هزینه می‌دهیم، رژیم صهیونیستی عزیزان آن قدر گرفتار مشکلات عدیده اقتصادی و اجتماعی است که تصریح می‌کنند که خودشان می‌گویند شاید ۸۰ سالگی خود را نبینیم.

چند میلیون نفر بیش از دو میلیون نفر از رژیم صهیونیستی مهاجرت معکوس داشته‌اند و در این سالها یک نفر یهودی وارد رژیم صهیونیستی نشده است؛ مشکلات عدیده اقتصادی و البته به هرحال گرفتاریهای دیگری که دارند و بعضی‌ها می‌گویند: دولت نتانیاهو اصلا دولتی است که رژیم صهیونیستی را به نابودی سوق خواهد داد، ان‌شاءالله همینطور هم خواهد شد.

بنابراین از این طرف یک دولت عراق همراه با ایران، این توافق با عربستان، این حرکتهایی است که بسیار مفید و مؤثر است و اینجا می‌خواهم به یک نکته اشاره کنم نمی‌خواهم بگویم حالا تمام اینها معلول این بحثی است که می‌خواهم عرض کنم ولی به هرحال این عزیزان ما نقش دارند.

اینها را می‌خواهم نشان بدهم عرض کنم گرچه عزیز دل ما این مجاهد فی‌سبیل‌الله، این انسان مخلص الهی، شهید حاج قاسم سلیمانی را از ما گرفتند ولی عزیزان سپاه قدس، ذره‌ای تضعیف نشده است، اقتدار مضاعفی هم پیدا کرده است و الحمدالله توانسته است آن اندیشه و فکرش در منطقه گسترش پیدا بکند و یک عقل جمعی نخبگانی و مردمی پذیرای این تفکر انقلاب اسلامی باشد اینجا هم خدا را شکر کنیم که الحمدالله یک فرمانده قوی و ولایی دارد راه شهید حاج قاسم سلیمانی را ادامه می‌دهد، ان‌شاءالله برای سلامتی او هم یک صلواتی بفرستید.

و اما مطلب آخر را عرض بکنم چون بعضی از عزیزان فرمودند در مورد شورای عالی انقلاب فرهنگی که حقیر خادمی آنجا را به دستور معظم رهبری و حکم ریاست جمهوری دادند یک توضیح مختصری بدهم.

عزیزان شورای انقلاب فرهنگی یک شورای سیاستگذاری است نه شورای عملیاتی و کلاً ما در کشور شوراهای عالی متعدد داریم، ولی شورای عالی امنیت ملی و شورای عالی انقلاب فرهنگی است که سه تا رؤسای قوه در آن حضور دارند؛ یعنی عالی‌ترین شوراهای کشور است، و الا تقریبا ۱۰۴ شورای عالی و شوراهای مختلف در کشور هست؛ ولی این دو تا شورا از اهمیت ویژه برخوردار است.

شورای سوم هم شورای عالی فضای مجازی است، ولی خُب در حوزه فرهنگ، شورای عالی انقلاب فرهنگی و در حوزه امنیت، شورای امنیت است؛ این شوراها کارشان سیاستگذاری است، یعنی ذیل سیاستهای ابلاغی رهبری ما سیاستهای موردی وضع می‌کنیم، مثل سیاستهای مثلاً در حوزه علم و فناوری؛ مثلا این پیشرفتی که شما می‌ببینید در حوزه هسته‌ای داریم، این سند حوزه هسته‌ای یا سلولهای بنیادین، سند سلولهای بنیادین یا در حوزه های مختلف دیگر، هوش مصنوعی و زمینه‌های دیگر یا سند نقشه جامع علمی کشور، اینها در این شورا مصوب شده است و ابلاغ شده است.

ما مثلا رتبه شست و چندم علمی در جهان بودیم الان رتبه ۱۵ جهانی هستیم؛ ما در حوزه پزشکی باز همینطور! رتبه اول پزشکی در منطقه هستیم و رتبه پانزدهم پزشکی در جهان هستیم؛ اینها مال سندهایی است که نوشته شده است و وزارتها دنبال می‌کنند؛ یعنی اجرای سندها به عهده وزارت علوم و وزارت بهداشت، وزارت ارشاد، مثلا سند مهندسی فرهنگی نوشته شده است و مسئول اجرایی این سند مهندسی فرهنگی معاون اول رئیس جمهور است که ابلاغ می‌کند به استانداریها و در هر استانی یک برش فرهنگی طراحی می‌شود و اجرا می‌کند؛ یعنی یک پایگاه مهمی است.

البته بعضی از دوستان مثلا از وضع حجاب و اوضاع و احوال ایران گله‌هایی دارند ولی عرض کردم کار عملیاتی به عهده شورای عالی انقلاب فرهنگی نیست؛ اما هدایتگری و کار قرارگاهی، کار مهمی است؛ الحمدالله در این مدت کار قرارگاهی شروع شده است و مرتب مسئولین کلان کشوری می‌آیند در این مجموعه شورا جلسه می‌گذارند، بحثهایی می‌کنند و به نتایج خوبی می‌رسند و فرایند اجرایی هم دنبال می‌شود؛ یعنی یک موقعیت و جایگاه قرارگاهی را به لطف الهی دارد الان این شورا قوی‌تر از گذشته پیدا می‌کند.

در بحث حجاب هم که دغدغه عزیزان هست ما اخیراً با اینکه چندین سند نوشته شده است، ولی سند راهبردی نوشته شده است؛ اما برنامه‌های راهبری را تا حالا شورا دنبال نمی‌کرد، اخیراً داریم دنبال می‌کنیم برنامه‌های راهبری را که دستگاه بروند اجرا بکنند ما حتی هفته آیند هفته تعطیلی هستند عمدتاً ادارات تعطیل هستند از صبح تا شب جلساتی در همین خصوص داریم، شنبه یکشنبه که کامل وقتمان صرف همین مسائل مربوط به اوضاع و احوال فرهنگی به ویژه بحث حجاب و عفاف است.

لذا می‌خواهم عرض بکنم کار سنگین است دوستان دنبال می کنند، ولی یک نکته را نباید فراموش کنیم، مسائل فرهنگی بسیار چند وجهی است؛ یعنی بحث اجتماعی دارد، بحث خانوادگی دارد، بحث امنیتی دارد، بحثهای مختلفی دارد گاهی باندهایی هست اصلا دنبال ترویج فرهنگ برهنگی هستند، خُب باید با آنها برخورد سلبی کرد.

اما یک بخشهایی فکر است، دختر خودتان هم ممکن است از نظر فکری حجاب را باور نداشته باشد، شبهه دارد درباره حجاب، یعنی نمی‌شود شما با چماق بگویید باید حجاب را رعایت کنید، باید به او بفهمانید، از نظر شناختی باور کند، ما امروزه جنگ شناختی داریم.

لذا خواهش می‌کنم اولاً: خانواده‌ها مراقب باشند، وقت بگذارند با بچه‌هایشان حرف بزنند، محبت کنند، آنها را توجیه کنند، جهاد تبیین باید از خانواده شروع بشود.

ثانیاً: آموزش و پرورش، معلمان ما باید توجیه باشند، معلمان باید بتوانند مسئله حجاب و فرهنگ مبتذل برهنگی را بتوانند به جوانها تبیین کنند، ضرر و خسارت اینها را؛ اینها گفتمان سازی می‌خواهد؛ روحانیت ما در مجالس و محافل، در منبرها، در مساجد، خیلی مهم است این گفتگو کردن با جوان؛ یک جوانی که در اثر فضای مجازی و رسانه‌ها، باورشان اصلا به حجاب از دست داده است، باور به امام حسین(ع) دارد، باور به اهل بیت(ع) دارد ولی باور به حجاب ندارد.

این به نظرت باید نیروی انتظامی را فرستاد؟! این کار نیروی انتظامی نیست، نیروی انتظامی با اراذل و اوباشی که دنبال ترویج فساد هستند باید مقابله کند؛ اما برای کار فرهنگی ما باید انجام بدهیم؛ من همیشه به دوستان می‌گویم مثلا آقا چرا نیروی انتظامی؟ چرا قوه قضاییه؟ من می‌گویم چرا خودتان کاری نمی‌کنید؟ آقا نمی‌شود دائم به دیگران بگوییم ولی خودمان حرکتی نکنیم، وظیفه صدا و سیماست، وظیفه ارشاد است.

ارشاد دزفول باید برنامه بدهد برای مسئله حجاب، سازمان تبلیغات دزفول باید برنامه داشته باشد برای مسئله حجاب، حوزه علمیه باید برنامه داشته باشد برای مسئله حجاب، کار فرهنگی خیلی کار مهمی است، نمی‌خواهم بگویم کارهای مثلا انتظامی را نباید کرد، برای عده ‌خاصی است؛ اما وقتی جنگ شناختی است که باور ندارند عده‌ای مسئله حجاب را، نباید ما بگویم باشد، انیمیشن و پویانمایی بسازیم، فیلم بسازیم، کارهای کلان ملی را وظیفه بنده است، وظیفه بنده است کارهای کلان ملی را دنبال کنیم، شب و روز دنبال هم بکنم و وظیفه است.

اما اینکه خانواده‌ها وظیفه آنها درباره بچه‌هایشان چیست؟ معلمها چیست؟ آموزش و پرورش؟ حوزه‌های علمیه؟ روحانیت؟ اهل سخنوران و سخنرانان؟ هیئتهای مذهبی؟ همه مجموعه‌هایی که به هرحال دختران پسران می‌آیند در این جلسه شرکت می‌کنند باید به لحاظ فرهنگی روی آنها کار کرد.

خداوند را قسم می‌دهیم ان‌شاءالله به حول و قوه الهی عزت، اخلاق، عفت، حیا را به همه ما و جوانان ما عنایت بفرماید…

توطئه دشمنان به خودشان برگرداند…

صحت و سلامتی به مقام معظم رهبری، خدمتگذاران نظام و شما عزیزانی که در این مجلس هستید خداوند عنایت بفرماید…

مرضای مسلمین شفای عاجل مرحمت بفرماید….

اسرائیل را ان‌شاءالله هرچه زودتر نابود بگرداند…

فرج آقا امام زمان(عج) را ان‌شاءالله هرچه زودتر نزدیک بفرماید…

و خدایا قسمت می‌دهیم در این ماه مبارک رمضان تقوای بینشی و منشی و کُنشی را به ما عنایت بفرما.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِ  مَلِکِ النَّاسِ إلَهِ النَّاسِ  مِنْ شَرِّ الْوَسْوَاسِ الْخَنَّاسِ  الَّذِی یُوَسْوِسُ فِی صُدُورِ النَّاسِ  مِنَ الْجِنَّهِ وَ النَّاسِ

 صَدَقَ اللهُ العَلی العَظیمُ