10th، مارس 2023
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

 اخلاق نیک و پسندیده در پرتو رعایت تقوای الهی است. + متن کامل خطبه‌ها

استقامت ورزیدن و یاری رساندن و در کنار امام زمان بودن، کلید خوشبختی و عاقبت به خیری است.

زمان انتشار: 10th, مارس 2023 ساعت 7:15 ب.ظ | کد خبر: 94626

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” نماز عبادی سیاسی جمعه دزفول با حضور اقشار مختلف مردم متدین و ولایت مدار دزفول، به امامت حجه‌الاسلام والمسلمین سید محمد علی قاضی امام جمعه دزفول با رعایت شیوه‌نامه‎‌های بهداشتی در مصلای امام علی(ع) قرارگاه فرهنگی این شهرستان برگزار شد.

از منظر امیر مؤمنان حضرت علی علیه السلام پرهیزگاری و پروا پیشگی سرآمد و برترین اخلاقهاست

خطیب نماز جمعه دزفول در خطبه اول نماز با دعوت مردم به رعایت تقوای الهی گفت: از منظر امیر مؤمنان حضرت علی علیه السلام پرهیزگاری و پروا پیشگی سرآمد و برترین اخلاقهاست که باید انسان نسبت به آن توجه داشته باشد.

اخلاق نیک و پسندیده در پرتو رعایت تقوای الهی است

وی افزود: انسان باید در رأس اخلاق خود تقوا پیشه نماید که در این صورت همه اخلاقهای نیک و پسندیده در وجود او تجلی می‌یابد.

مبدأ همه امیدهای جهان بشریت وجود مقدس حضرت صاحب الزمان(عج) خواهد بود

امام جمعه دزفول با توجه به ایام خجسته ماه شعبان خطبه اول این هفته را به تبیین مباحث محتوایی و معرفت افزایی مهدویّت اختصاص داد و افزود: یاد امام زمان(عج) نشان دهنده این است که خورشید طلوع خواهد کرد و مبدأ همه امیدهای جهان بشریت وجود مقدس حضرت صاحب الزمان(عج) خواهد بود.

استقامت ورزیدن، یاری رساندن و در کنار امام زمان بودن کلید خوشبختی و عاقبت به خیری است

وی با بیان این نکته که از مباحث مهم مهدویّت، مسئله معیّت صبورانه با امام زمان است افزود: استقامت ورزیدن و یاری رساندن و در کنار امام زمان بودن کلید خوشبختی و عاقبت به خیری است.

توصیه به مطالعه قصه حضرت خضر نبی و حضرت موسی علیه السلام در سوره مبارک کهف 

امام جمعه دزفول با بیان بخشی از قصه حضرت خضر نبی و حضرت موسی علیه السلام مطالعه آن را که در سوره مبارک کهف آمده است به نماز گزاران توصیه کرد.

توصیه به مطالعه کتاب الغَیبَه نُعمانی که یکی از آثار مهم شیعه در موضوع  مهدویت است

امام جمعه دزفول ضمن توصیه به مطالعه کتاب الغَیبَه نُعمانی که یکی از آثار مهم شیعه در موضوع  مهدویت است افزود: جاهلانی که مقابل امام زمان(عج) صف‌آرایی می‌کنند، بسیار شدیدتر از جاهلان زمان پیامبر اکرم(ص) هستند.

ممکن است خیلی از انسانها درس خوانده‌ و عالم باشند اما در مقابل امام زمان(عج) بایستند

وی ادامه داد: ممکن است خیلی از انسانها درس خوانده‌ و عالم باشند اما در مقابل امام زمان(عج) می‌ایستند؛ که نمونه آن شیعه لندنی است.

امام جمعه دزفول گفت: نباید تصور کرد با ظهور امام زمان(عج) همه مشکلات حل خواهد شد بلکه برای حل مشکلات، همراهی کردن و یار و یاور امام زمان(عج) بودن است که یکی از سخت‌ترین کارهاست.

بیان حدیثی از امام محمد باقر(ع) در خصوص شرایط ظهور حضرت صاحب الزمان(عج)

وی با بیان حدیثی از امام محمد باقر(ع) در خصوص شرایط ظهور حضرت صاحب الزمان(عج) افزود: آن کسانی که دعا می‌کنند برای ظهور حضرت، باید خودشان را آماده بکنند برای معیّت صبورانه و همراهی توأم با استقامت با حضرت علیه السلام.

وی افزود: منتطران حضرت مهدی(عج) باید از خدای متعال قلب نرم برای ولی امر درخواست نمایند و از افرادی باشند که به کارها و فعل امام زمان(عج) خشنود باشند.

تبیین آیه ۶۹ سوره نساء درباره کسانی که از خدا و پیامبر پیروی کنند

امام جمعه دزفول با استناد به آیه ۶۹ سوره نساء گفت: ‌کسانی که از خدا و پیامبر پیروی کنند، آنها با پیامبران، صدیقین، شهدا و نیکوکاران که خدا به آنها نعمت بخشیده خواهند بود و آنها همنشینی نیکو هستند.

وی با بیان این نکته که همراهی کردن با حضرت صاحب الزمان(عج) در سه مرحله تحقق می‌یابد؛ افزود: منتظران باید در اعمال، اخلاق و اعتقاد در راه آن حضرت ثابت قدم باشند.

خطبه دوم نماز: یکی از شاخصهای اهل تقوا، انفاق در راه خداست

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی در خطبه دوم نماز با استناد به آیات قرآن گفت: یکی از شاخصهای اهل تقوا، انفاق در راه خداست.

وی افزود: انفاق مردم در حال خوشی و یا در حال سختی و تنگدستی، ارزشمند است و پاداش الهی را در پی دارد.

رحمت و رضوان خدا زمانی است که فرد یا ملتی به مسئولیت خود عمل کند که خداوند هم به آنها ترحم خواهد کرد

امام جمعه دزفول با اشاره به برگزاری باشکوه برنامه‌های نیمه شعبان گفت: جمعیتی بیش از سه میلیون نفر از همه اقوام و ملیت‌ها در مسجد جمکران قم حاضر شدند؛ در دیگر شهرها نیز مراسم کم نظیری برگزار شد.

وی ماه شعبان را ماه رحمت و رضوان خواند و افزود: رحمت و رضوان خدا زمانی است که فرد یا ملتی به مسئولیت خود عمل کند که خداوند هم به آنها ترحم خواهد کرد.

درصد بالایی از مسمومیت دانش آموزان ناشی از جنگ روانی دشمن بود

امام جمعه دزفول با اشاره به مسائل ادعایی درخصوص مسمومیت دانش آموزان گفت: درصد بالایی از این مسئله ناشی از جنگ روانی دشمن بود.

وی افزود: دشمنان به دنبال بزرگنمایی و سیاه نمایی در مسائل اخیر پیرامون مسمومیت دانش آموزان است و نفوذی‌های آنها با دامن زدن با شایعات، اسباب نگرانی خانواده‌ها را فراهم می‌کنند.

وی افزود: نیروهای نفوذی گاه با سوزاندن یک پفک شروع به جوسازی و ترساندن دانش آموزان می‌کردند.

حضرت آقا فرمودند: درصورت اثبات جرم درخصوص مسمومیت‌ها اشد مجازات برای مجرمان در نظر گرفته شود

امام جمعه دزفول گفت: حضرت آقا این پیام را به مسئولان دادند که باید موضوع مسمومیت دانش‌آموزان را با جدیت دنبال کنند. این یک جنایت بزرگ و غیر قابل اغماض است. عاملان این اتفاق به اشد مجازات محکوم خواهند شد.

نیروهای انقلابی باید در این خصوص جهاد تبیین کنند و روایت‌های درست را با تدبیر و برنامه صحیح به مردم بگویند

وی با بیان اینکه دامن زدن و دروغ پردازی درخصوص مسمومیت‌ها در دستور کار دشمن است، افزود: نیروهای انقلابی باید در این خصوص جهاد تبیین کنند و روایت‌های درست را با تدبیر و برنامه صحیح به مردم بگویند.

شهید موتور حرکت جامعه است

امام جمعه دزفول با اشاره به روز شهدا و سالروز تأسیس بنیاد شهید گفت: شهید موتور حرکت جامعه است و اگر فداکاری‌ها و جانفشانی شهدا نبود چیزی از نظام باقی نمی‌ماند.

وی با تأکید بر لزوم بیان رشادت‌ها و جانفشانی شهدا افزود: جامعه ما باید همواره با فرهنگ ایثار و جهاد و شهادت حرکت کند تا به قله‌های رفیع پیشرفت و ترقی برسد.

آمریکا و اروپا در مقابل ایران مستأصل شده‌اند

امام جمعه دزفول با اشاره به مستأصل شدن آمریکا و اروپا در مقابل ایران گفت: انگلیس با تحریم ستاد امر به معروف و نهی از منکر در امور کشور ما دخالت می‌کند که این اقدام را به شدت محکوم می‌کنیم.

وی افزود: سازمان اطلاعاتی غرب در گزارشی روسیه و چین را رقیب آمریکا می‌داند و در ادامه به تهدیدهای منطقه‌ای ایران می‌پردازد و عنوان می‌کند ایران به منافع آمریکا ضربه می‌زند.

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی با بیان اینکه آمریکا و متحدانش اخیرا مانوری دریایی برگزار کردند، بیان کرد: اخیرا یک ناو جنگی بومی با توانایی حمل چند بالگرد بزرگ، موشک انداز دوربرد ۷۵۰ کیلومتری و ۹۰ قایق تندروی موشک انداز تحویل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شد.

وی ادامه داد: اخیرا نیز ۲ ناو جنگی ایران در یکی از بنادر برزیل در همسایگی آمریکا پهلو گرفتند.

خیابان‌هان اسرائیل برای مسئولان این رژیم نا امن شده‌اند

امام جمعه دزفول با اشاره به چالش‌های فراوان اسرائیل اظهار کرد: همسر نخست وزیر اسرائیل در آرایشگاه مورد حمله معترضان حضور داشت و به سختی با تلاش نیروهای امنیتی متواری شد.

وی با بیان اینکه نخست وزیر اسرائیل در خیابان‌های این رژیم هم توان تردد ندارد، افزود: اخیرا تصاویری زمینی از مراکز حساس اسرائیل گرفته شده که اگر دست از پا خطا کند تمام این مناطق با خاک یکسان می‌شوند.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

سَلامُ عَلَیْکُم جَمیعاً ورَحْمَهُ الله وبَرَکاتُهُ

اَعُوذُ بِاللّهِ مِن الشیطان الرَّجیم

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه، بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، اُوصِیکُم وَنَفسی بتَقوَى ‌اللّه همه شما و خودم را توصیه و تأکید مؤکّد به رعایت تقوا و پرهیزگاری می‌نمایم.

امیرالمؤمنین امیرمتقین علی(علیه‌السلام) می‌فرماید: التُّقَى، رَئِیسُ الْأَخْلَاقِ. یعنی تقوا و پرهیزگاری و پرواپیشگی سرآمد و برترین اخلاقهاست که باید انسان نسبت به آن توجه داشته باشد؛ امیدواریم که خدای متعال به ما توفیق بدهد که در رأس مراعاتهای اخلاقی، تقوا را قرار بدهیم؛ چون تقوا از همه برتر است، اگر انسان تقوا داشته باشد همه اخلاقهای نیک و پسندیده را هم می‌تواند داشته باشد.

چون ایام، ایام خجسته ماه شعبان و ایام نورانی و موفور السرور ولادت امام زمان(علیه‌السلام) است، خطبه این هفته را هم اختصاص دادیم به مباحث مهدویّت؛ یاد امام زمانج) نشان دهنده این است که خورشید طلوع خواهد کرد و روز خواهد آمد؛ یاد امام زمانج)یادی امیدبخش است که انسانها اگر امید نداشته باشند، نمی‌توانند ادامه حیات بدهند؛ منشأ و مبدأ همه امیدها امام زمانج) است که باید همیشه در هر محفلی، در هر جلسه‌ای یاد و ذکری از امام زمانج) بشود.

فلذا ما هم سعی می‌کنیم، مباحث مهدویّت را با توجه به اینکه جشنهای نیمه شعبان بسیار باشکوه برگزار شد؛ خدمت عزیزان، مباحث محتوایی و معرفت افزایی مهدویّت را تقدیم بکنیم ان‌شاءالله.

یکی از مباحث مهم مهدویّت و انتظار، مسئله معیّت صبورانه با امام زمانج) است، یعنی استقامت ورزیدن در یاری رساندن و در کنار امام زمانج) بودن که کلید خوشبختی و عاقبت به خیری است؛ اگر بخواهیم در قرآن هم داستان مشابهی را ذکر بکنیم، قصه حضرت خضر نبی و حضرت موسی (علی نبینا و آله) از این دست است که حضرت موسی از خداوند خواست که یک مرشد و راهنمایی برای او بفرست تا او را راهنمایی کند و خدای متعال هم حضرت خضر نبی را فرستاد تا حضرت موسی را ارشاد بکند و راهنمایی بکند و حضرت موسی هم مرید او باشد.

داستانش مفصل است حالا من نمی‌خواهم وارد این قصه بشوم، در سوره کهف مفصل بیان شده است، عزیزانی که حضور ذهن ندارند مراجعه بکنند؛ آنجا به نظرم حضرت خضر سه بار در سوره کهف به حضرت موسی فرمود: إِنَّکَ لَنْ تَسْتَطِیعَ مَعِیَ صَبْرًا تو توان و استطاعت همراهی و صبر ورزیدن در همراهی با مرا نداری؛ این نکته را سه بار به او فرمود.

در کتاب الغیبه نعمانی که کتاب بسیار ارزنده‌ای است، این کتاب را که تدوین کرده‌اند، یکی از بهترین کتابهای مباحث مهدویّت از جهت آن تبویب و باب بندی که دارد و از جهت محورهای اصلی که دارد و دسته‌بندی که مباحث را باب باب کرده است، خیلی کتاب ارزنده‌ای است و من توصیه می‌کنم کسانی که علاقمند به معارف مهدوی هستند یک دور این کتاب را مطالعه بکنند، ترجمه آن هم آمده است، یعنی اصل کتاب عربی است منتها همراه با ترجمه هم چاپ شده است این کتاب را حتما مطالعه بفرمایید.

در یک نکته‎ای آنجا می‌فرماید که نکته بسیار حائز اهمیتی است؛ اینکه جاهلانی که مقابل امام زمانج) صف‌آرایی می‌کنند، بسیار شدیدتر از جاهلان زمان پیامبر(ص) هستند، ممکن است که خیلی از آنها انسانهای درس خوانده‌ای باشند و به اصطلاح امروز عالم باشند و با عناوین علمی  و با قال الباقر(علیه‌السلام) و قال الصادق(علیه‌السلام) مقابل امام زمانج) می‌ایستند؛ الان نمونه آن را داریم، داستان شیرازی‌ها که معروف به شیعه لندنی هستند، خُب می‌دانید اینها ادعای مرجعیّت و ادعای علم و اینها دارند، ولی چگونه عمل می‌کنند و چطوری عمل می‌کنند! به هرحال این نکته بسیار مهمی است.

نکته‌ای که می‌خواهم عرض بکنم اینجا، خیلی از مردم تصور می‌کنند امام زمان (علیه‌السلام)  که آمد دیگر همه مشکلات حل می‌شود و آنها سر یک سفره آماده‌ای می‌رسند و هیچ مشکلی هم ندارند، می‌نشینند استفاده می‌کنند و بهره مند می‌شوند؛ نه اینچنین نیست! اتفاقاً همراهی کردن و یار و یاور امام زمانج) بودن یکی از سخت‌ترین کارهاست.

من این مطلب را می‌خواهم یک قدری باز بکنم که امام باقر(علیه‌السلام) می‌فرمایند: اگر مردم بدانند امام زمانج) چه کارهایی را خواهد کرد، لَو یَعلمُ النّاسُ ما یَصْنعُ القائمُ إذا خَرجَ لأَحَبَّ أکثرُهُم أنْ لا یَرَوهُ، می‌فرماید که: اگر مردم بدانند که امام زمان(علیه‌السلام) چه کارهایی را انجام می‌دهد برای تشکیل حکومت خود و برای اینکه عدل را برقرار بکند، بسیاری از مردم آرزو می‌کنند که امام زمانج) را نبینند.

ببینید الان مردم می‌گویند «اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج» دعا بکنیم امام زمانج) بیاید و مشکلات حل بشود، ولی این شرطی دارد؛ شرطش این است که آن کسانی که دعا می‌کنند برای ظهور حضرت، خودشان را آماده بکنند برای معیّت صبورانه با حضرت؛ همراهی توأم با استقامت با حضرت؛ این نکته مهمی است که باید به آن پرداخته بشود.

آن شعری هست که

اَلا یا اَیُّهَا السّاقی اَدِرْ کَأْساً و ناوِلْها     که عشق آسان نمود اول ولی افتاد مشکلها

فلذا ما باید الان خودمان را آماده بکنیم، خودمان را تمرین بدهیم برای یاری کردن حضرت که عرض می‌کنم یاری کردن حضرت به چه چیزهایی است.

در ادعیّه ما آمده است، یکی از دعاهایی که مؤمنین و منتظران باید این دعا را بکنند که اللَّهُمَّ لَینْ‏ قَلْبِی‏ لِوَلِیِّ‏ أَمْرِک‏ وَاجْعَلْنی مِن الرّاضِینَ بِفِعْلِه می‌فرماید که: خدایا قلب مرا نرم کن، برای ولی امرت و مرا قرار بده از کسانی که به کارها و فعل امام زمانج) راضی باشم، یک دفعه اعتراض نکنم، بگویم تو گفتی، می‌آیی دنیا گلستان می‌شود، تازه شروع کردی، باید جهاد بکنیم، باید مبارزه بکنیم، باید برای برقراری عدل کشته بدهیم، خون بدهیم.

این نکته خیلی مهم است و در جای دیگر دارد اللّهُمَّ لَیِّنْ قَلْبِی لِوَلِیِّ أَمْرِکَ؛ وَعافِنِی مِمَّا امْتَحَنْتَ بِهِ خَلْقَکَ، وَثَبِّتْنِی عَلَى طاعَهِ وَلِیِّ أَمْرِکَ می‌فرماید که: خدایا قلبم را در برابر ولی امرت نرم کن و مرا از آنچه مردم را بدان امتحان می‌کنی، سلامت بدار و مرا در اطاعت و پیروی از ولی امرت ثابت‌قدم قرار بده؛ ببینید این نکته‌اش مهم است؛ بردباری و استقامت در معیّت و همراهی کردن با امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) یکی از دشوارترین مسائل انتظار است.

باز در ادعیّه و زیاراتی که ما داریم روایت است اَللَّهُمَّ قَوِّنَا عَلَى طَاعَتِهِ وَ ثَبِّتْنَا عَلَى مُتَابَعَتِهِ وَ اجْعَلْنَا فِی حِزْبِهِ وَ أَعْوَانِهِ وَ أَنْصَارِهِ وَ الرَّاضِینَ بِفِعْلِهِ وَ لا تَسْلُبْنَا ذَلِکَ فِی حَیَاتِنَا وَ لا عِنْدَ وَفَاتِنَا خیلی این نکات ارزنده و دقیقی است، خوب خواهران و برادران گوش بدهید این نکته را و دقت بفرمایید.

می‌فرماید: خدایا مرا قوت و قدرت بده در طاعت ولی امرت و مرا در متابعت و پیروی کردن از ولی امرت ثابت قدم قرار بده وَ اجْعَلْنَا فِی حِزْبِهِ مرا در حزب امام زمانج) قرار بده، وَ أَعْوَانِهِ وَ أَنْصَارِهِ مرا در زمره یاری دهندگان و انصار آن حضرت قرار بده وَ الرَّاضِینَ بِفِعْلِهِ و مرا کسی قرار بده که از عملکرد امام زمانمج) راضی باشم، رضایت قلبی داشته باشم؛ با رضایت قلبی امام زمانمج) را یاری کنم و محبتش کنم و در زمره انصار و و اعوانش باشم وَ لا تَسْلُبْنَا ذَلِکَ فِی حَیَاتِنَا و این حالت رضایت قلبی را که امام زمانج) را یاری بکنم، در حیات من از من دور نساز وَ لا عِنْدَ وَفَاتِنَا حتی وقتی هم که مُردم؛ معلوم است که مسئله انتظار تا آن دنیای ما هم کار دارد.

یعنی وقتی که مرا داخل قبر می‌گذارند و برای من تلقین می‌خوانند، وقتی که آن کسی که القا می‌کند و می‌گوید فلانی ابن فلانی و ائمه را یکی یکی برایم می‌شمارد به امام دوازدهم که می‌رسد، وقتی سر امام دوازدهم رسید از آن حالت؛ به نظر من ای کاش مثلا آن کسانی که القا را می‌خوانند این را ذکر بکنند که من از فعل امام زمانج) راضی باشم، و وقتی محشور می‌شوم، وقتی مبعوث می‌شوم، وقتی برانگیخته می‌شوم، باز این رضایت قلبی از فعل امام زمانمج) همراه من باشد، اینقدر مهم است.

من بحث را کم کم جمع بکنم و نتیجه گیری کنم که مبحث خیلی طولانی نشود.

اطاعت نمودن از امام زمانج) گفتیم شرط اصلی همراهی و معیّت با امام زمانج) است، اگر بخواهیم برای این ادعایی که ما کردیم استناد و آیه قرآنی بیاوریم من می‌خواهم به این آیه استناد بکنم، آیه ۶۹ سوره نساء که خدای متعال در آن آیه می‌فرماید: وَمَنْ یُطِعِ اللَّهَ وَالرَّسُولَ فَأُولَئِکَ مَعَ الَّذِینَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَیْهِمْ مِنَ النَّبِیِّینَ وَالصِّدِّیقِینَ وَالشُّهَدَاءِ وَالصَّالِحِینَ وَحَسُنَ أُولَئِکَ رَفِیقًا

می‌فرماید: کسانی که اطاعت می‌کنند خدا و رسولش را، اینها کسانی هستند مَعَ الَّذِینَ أَنْعَمَ اللَّهُ به همراه کسانی که خداوند به آنها نعمت داد، از النَّبِیِّینَ از الصِّدِّیقِینَ از َالشُّهَدَاءِ از َالصَّالِحِینَ چهار گروه را ذکر می‌کند، خوب دقت بکنید، می‌خواهم نتیجه‌گیری از بحث خطبه امروزم بکنم هرچند خیلی فشرده و تیتروار عرض کردم.

می‌فرماید: این چهار دسته و چهار گروهی که ذکر شد، یکی النَّبِیِّینَ انبیاء، یکی الصِّدِّیقِینَ راستگویان، یکی َالشُّهَدَاءِ و دیگری َالصَّالِحِینَ نیکوکاران، اینها هر کدام از این گروهها بنا به اقتضای آنها، یک بزرگی دارند، یک سیدی دارند.

بزرگ و سید نبیین وجود مکرم و نازنین رسول گرامی اسلام ختم انبیاء محمد مصطفی(ص) بزرگ و سید انبیاء پیغمبر است و بزرگ و سید صدیقین، وجود امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) است که یکبار من در این آیه شریفه خطبه‌ای خواندم که اثبات کردیم در فضائل و مناقب؛ در ایام به نظرم ۱۳رجب بود؛ در فضائل و مناقب امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) بیان شد که صدیقین، بزرگ و نماد آنها امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) است؛ از مفسرین از فریقین و عامه هم دلیل آوردیم که آنها هم باز بر همین اعتقاد و باور هستند.

گروه بعدی که شهدا هستند، پرواضح است، سرور و سید شهدا حضرت اباعبدالله‌الحسین(علیه‌السلام) یک صلواتی ختم کنید، حضرت سیدالشهدا(علیه‌السلام) است، بزرگ شهدا حضرت اباعبدالله‌الحسین(علیه‌السلام) است که معروف به سیدالشهداست و بزرگ و سید صالحین حضرت اباصالح المهدی مهدی آل محمد(علیه‌السلام) است.

اگر بخواهیم این آیه را یک نگاه اجمالی بکنیم، سیر تکامل و کمال انسان را بیان می‌کند، از وجود مقدس پیامبر(ص) شروع می‌شود و به وجود نازنین و مقدس امام زمانج) ختم می‌شود؛ اما نکته مهم و اساسی این است که اگر ما می‌خواهیم منتظر حقیقی آن حضرت باشیم، این اطاعت و این همراهی کردن با حضرت، در سه مرحله تحقق پیدا می‌کند؛ یعنی در سه مرتبه، همراهی با حضرت، معیّت با حضرت امام زمانج) یکی در مرتبه اعمال است، یکی در مرتبه اخلاق است، یکی در مرتبه اعتقاد است که باید اینها بسط داده بشود؛ مهدی باوری و مهدی یاوری اینها باید در تمام رفتار ما، کنش ما، تجلی پیدا بکند؛ در اخلاق ما، اخلاق ما باید شبیه اخلاق حضرت مهدیج) باشد؛ اعتقادات ما از صمیم قلب، باور داشته باشیم مهدی باوری را و خودمان را آماده بکنیم، برای اینکه بر اساس آن اعتقاد قلبی حضرت را یاری بکنیم.

فلذا باید در راه مهدی یاوری و مهدی باوری ثابت قدم و راسخ اعتقاد باشیم ان‌شاءالله.

خدایا پروردگارا ما را از زمره یاران و انصار حقیقی امام زمانج) قرار بده.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

والسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَهُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه، بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، نمازگزاران عزیز، همه شما و خودم را این کمترین را، دعوت به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

یکی از شاخصهای اهل تقوا، انفاق در راه خداست، انفاق در حال خوشی و در حال سختی و ناخوشی و مشکلات، که قرآن کریم می‌فرماید: یُنْفِقُونَ فِی السَّرَّاءِ وَالضَّرَّاءِ کسانی هستند انسانهای با ایمان و متقی هم در حالت راحتی و گشایش، اهل انفاق هستند و هم در حالت سختی و ناراحتی و تنگدستی؛ اینها اهل انفاق در راه خدا هستند؛ یکی از شاخصه‌های تقوا همین است.

امیدواریم ما هم بتوانیم آن شاخصه‌های تقوا را در عملکرد خودمان بوجود بیاوریم ان‌شاءالله.

ماه شعبان تقریباً از نیمه گذشت و نیمه شعبان ما بحمدالله تعالی بسیار باشکوه برگزار شد، ما امسال توفیق شد نیمه شعبان را جمکران مشرف شدیم و در آن مراسم رونمایی از سند مهدویّت که در شب نیمه شعبان در جمکران با حضور مسئولین و تولیّت محترم مسجد جمکران حجه‌‌الاسلام والمسلمین حسینی رحیمیان و همچنین حجه‌‌الاسلام والمسلمین خسروپناه دبیر شورای انقلاب فرهنگی برگزار شد و بحمدالله تعالی جمعیّتی را که ذکر کردند تا ظهر روز نیمه شعبان، چهارشنبه بیش از ۳ میلیون نفر بود که مسجد جمکران رفته بودند و ما حالا قدر زیادی طول کشید تا خودمان را به آن محل مراسم در مسجد جمکران رساندیم و برای بازگشت هم که می‌خواستیم برگردیم باز قدر زیادی در جمعیّت به اصطلاح با ازدحام جمعیت مواجه شدیم.

این جمعیت موج می‌زد، از همه اقوام بود، از همه ملیتها بود و اصلا یک محشری بود؛ زن، مرد، پیر، جوان، کودک، این موکبهای مفصلی که آنجا زده بودند در خیابان پیامبر اعظم(ص) واقعاً انسان احساس می‌کرد آن مهدویّت، آن انتظاری که بحمدالله تعالی در این سالها خیلی روی آن کار شده است، علی رغم تبلیغات دشمن ولی بحمدالله تعالی ما مراسم بسیار باشکوهی داشتیم که در دیگر شهرها و استانهای کشور هم باز وضع همینطور بود که بعد از اتمام کرونا ما شاهد بودیم که مراسم باشکوه نیمه شعبان و برگزاری ولادت حضرت، کم نظیر بود؛ به هرحال خدا را شاکر هستیم که این توفیق را به ما داده است.

اما ماه شعبان ماه رحمت و ماه رضوان است، باید از این روزهایی که باقی مانده است، استفاده بکنیم، بهره ببریم، رحمت و رضوان خدا، آن وقتی است که فرد یا یک ملتی به مسئولیت خود عمل کند، و تکلیفش را درست انجام بدهد در مقابل خداوند متعال، آن وقت خداوند هم در مقابل به این شخص یا به این ملت ترحم خواهد کرد.

نکته‌اش همین است؛ وقتی که آن شخص یا آن ملت یا آن گروه یا آن طایفه خدا را اطاعت بکنند و تکالیف خود را انجام بدهند، مورد لطف و مرحمت الهی قرار می‌گیرند و ماه شعبان هم، ماه رحمت و رضوان خداست، باید از این فرصت استفاده کرد؛ گاهی اوقات برای انسان موقعیّتی ایجاد می‌شود که یک کار خیری انجام بدهد، البته اینها توفیقات الهی است.

توفیق رفیقی است که به هرکس ندهندش    پر طاووس قشنگ است به کرکس ندهندش

این توفیقات الهی همین جوری است، خدای متعال گاهی اوقات شرائطی را برای کسی فراهم می‌‎کند که یک کار خیری، انفاقی، عبادتی انجام بدهد، روزه‌ای، نمازی.

فلذا آن شرائط را به اقتضای آن محیط و آن شرایط فراهم می‌کند که انسان موفق به یک عمل خیری بشود، عمل صالحی بشود، یا مثلاً زمانی ممکن است خدای ناکرده یک انسان، یک فرد مؤمن به سوی یک گناهی کشیده بشود، باز خداوند شرایطی را فراهم می‌کند که موانعی برای آن شخص فراهم می‌کند که به آن گناه نرسد و آن گناه را مرتکب نشود؛ اینها از فیوضات و توفیقات این ماه شریف است، اگر ما معرفت پیدا کنیم، درست درک بکنیم، این معنویّت و فضائل این ماه را می‌توانیم درک بکنیم و معرفت پیدا بکنیم؛ اینها علامتی است که خداوند نسبت به آن انسان عنایت دارد، یا نسبت به آن ملت عنایت دارد و توجه دارد و مورد لطف و مرحمتش قرار می‌گیرد، اینها را ما باید دقت بکنیم و مراقب باشیم.

در قضایای اخیری که همه شاهد بودیم این بحث مسمومیّت دانش آموزان که خیلی هم در جامعه مطرح شد و خیلی قال و مقال شد و گفتگو شد و اینها؛ اولا من می‌خواهم عرض بکنم روی اطلاع عرض می‌کنم نه اینکه روی شعار و اینها، روی آمار و اطلاع دقیقی که بعضی از مسئولین کشوری، من بدون واسطه صحبت داشتم؛ اولا اینکه درصد زیادی از این مسئله جنگ روانی دشمن است و نفوذی‌های دشمن با دامن زدن به شایعات، اسباب نگرانی و ناراحتی دانش آموزان و خانواده‌های آنها را فراهم کردند؛ هر بویی که در مدرسه متساعد می‌شود، شروع می‌کند آن نیروهای نفوذی دشمن موج سواری کردن و زنگ زدن به والدین و مسمومیّت هست و چطور و فلان.

گاهی اوقات مثلا عرض می‌کنم هان! این نیروهای نفوذی با سوزاندن یک پفک که بوی بدی متساعد می‌شود یا امثال اینها، شروع می‌کنند جوسازی کردن و اینها و بچه‌ها را ترساندن و زنگ زدن به خانواده‌ها و ناامنی ایجاد کردن در مدارس ما، آن وقت تلقینات هم مؤثر است هان! وقتی در جبهه شیمیایی می‌زد صدام ملعون، گاهی اوقات مثلا بوی نا‌مطبوعی می‌آمد همه فکر می‌کردند دوباره شیمیایی زدند، یک اضطراب و استرسی ایجاد می‌شد.

فلذا حضرت آقا همانطوری که در فرمایشاتشان فرمودند، فرمودند: اگر اثبات بشود و تعبیر کردند که اشد مجازات برای جنایت بزرگ و غیر قابل اغماض.(تکبیر نمازگزاران)

به هرحال این مسئله در دستور کار دشمن است و در دستور کار جنگ ترکیبی و جنگ روایی دشمن است که در واقع دامن می‌زند، بزرگ می‌کند، شایعه‌سازی می‌کند، دروغ پردازی می‌کند، باید این مسئله در اولویّت رسیدگی مسئولین کشور باشد و همچنین نیروهای انقلابی هم در مقابل این جنگ روایی و جنگ ترکیبی دشمن باز آنها هم مسئولیت دارند، جهاد تبیین اینجا خیلی مهم است.

نیروهای انقلابی، متدین، بصیر، باید جهاد تبیین بکنند، توضیح بدهند، با آمار و با استدلالهای صحیح و روایت‌های درست و صحیح؛ مثلا عرض بکنم برای این بچه‌هایی که مثلا می‌گویند حتی بیمارستان بستری شدند، بگویند تعریف بکنند چه اتفاقی افتاد؟ ببینند چه می‌گویند؟ آخر اینکه مثلا بشود ۳۵ مدرسه یا تعداد بیشتر را همزمان یک کار اینچنینی کرد کار ساده‌ای نیست، آن وقت هیچ منشأیی هم از آن بدست نیاید، بالاخره دشمن یک جایی اشتباه می‌کند، لو می‌رود، دستگیر می‌شود.

اما در عین حال من چند نکته را در مورد فرمایشات بسیار کوتاه حضرت آقا عرض بکنم خدمت شما؛ اینکه فرمایشات حضرت آقا، بیانگر آن شدت علاقمندی و دلبستگی و عاطفه پدرانه امام جامعه با عزیزترین افراد و معصوم‌ترین عناصر جامعه است که این نکته‌اش خیلی مهم است،  یعنی به نظرم می‌رسد آن نمازی بود که حضرت آقا برای دانش آموزان خواند و آن گزارشهایی که پخش شد، دیدند که رهبر انقلاب در بین کودکانی که تازه به سن تکلیف رسیده‌اند چه جوری نشستند و با چه محبّت و مودّتی و آن خیلی برای کودکان ما پیام داشت، درست است تعداد محدودی بودند در حسینیه امام، در محضر رهبر، اما این خبر که پخش شد، برای همه کودکان ما پیام داشت.(تکبیر نمازگزران)

و نکته دیگر اینکه اوج نگاه مسئولانه بالاترین مقام نظام اسلامی بود که احساس مسئولیت کرد و حضرت آقا وارد گود شد و نظر صریح و قاطع داد و این نگاه حضرت آقا به مسئولان این پیام را داد و این خط را به مسئولین داد که مواجهه با این پدیده نباید سهل انگارانه و ساده انگارانه باشد و نباید مواجهه مغرضانه و انتقام جویانه‌ای باشد، بلکه مواجهه‌ای باشد مسئولانه، حکیمانه و قاطعانه؛ این نکته‌اش بود که در پیام آقا بود که بنا به اهمیّت قضیه اقتضا می‌کند که مسئولین این نگاه را داشته باشند در این مشکل و مسئله.

دشمن هم به دنبال روایت سازی دروغین و موج سواری شیطانی است که به وسیله آن امپراتور رسانه‌ای که دارد، و دارد این را کار می‌کند، این نگرانی را در جامعه ایجاد می‌کند، باید با او با تدبیر، با برنامه صحیح، مقابل او ایستاد؛ جنگ ترکیبی، مقاومت ترکیبی می‌خواهد، جنگ ترکیبی می‌خواهد.

من دقت کردم یک قدری اخبار را مطالعه کردم، غربی‌ها به دنبال این هستند که این مسئله را بزرگنمایی بکنند، سیاه نمایی بکنند و زمینه‌ای درست بکنند، برای اینکه در مسائل داخلی کشور و ایران باز دخالت بکنند و به ما فشار بیاورند، این برنامه آنهاست و در دستور کار آنها وجود دارد.

مطلب بعدی که باید به آن اشاره بکنم روز شهدا داریم که روز تأسیس بنیاد شهید هم هست، همانطوری که حضرت آقا فرمودند: مسئله شهید و ایثارگری کهنه شدنی نیست، چون موتور حرکت جامعه است، بعضی‌ها با سخن خود یا با قلم خود یا با حرکات خود، نگاهی منفی و ناسپاسانه به مسئله شهید دارند که بر اثر غفلت است، چون نمی‌فهمند که پاسداری از حرمت خون شهیدان و ایثارگران چقدر برای یک جامعه و برای یک ملت و کشور، دارای اهمیت است.

اگر این فداکاریها و این شهادتها و این ایثارگری‌ها نبود، نظام باقی نمی‌ماند؛ نظام مرهون این شهادتهاست، الان ما اینجا داریم نمازجمعه می‌خوانیم با آرامش و امنیّت، مرهون خون شهدا هستیم، مرهون فداکاری ایثارگران هستیم، مرهون صبر و استقامت خانواده شهدا هستیم، اینها را باید در جامعه بیان بشود، نگذاریم اینها در جامعه کمرنگ بشود، دشمن می‌خواهد اینها را کمرنگ بگند، باید مراقب و مواظب باشیم.

جامعه ما باید همواره با فرهنگ ایثار و شهادت حرکت کند تا بتواند به آن قله‌های رفیع پیشرفت و ترقی برسد، این باید همیشه در ذهن و فکر ما باشد در جامعه باید باشد، نگذاریم فرهنگ ایثار و جهاد و شهادت در جامعه کمرنگ بشود ان‌شاءالله.

(من یک نکته‌ای می‌خواهم درباره دشمنانمان عرض بکنم، بر اساس اتفاقاتی که این چند وقت افتاده است، عذرخواهی می‌کنم خطبه طولانی شد ولی این نکته ضروری است که بیان بکنم)

آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی چقدر در مقابل جمهوری اسلامی مستأصل شده۹‌اند، انگلیس این عجوزه استعمار، ستاد امر به معروف ایران را تحریم می‌کند و در مسائل ایران مداخله می‌کند که ما هم این کار استعمار پیر و روباه مکّار انگلیس را، به شدت محکوم می‌کنیم.(تکبیر نمازگزاران)

جامعه اطلاعاتی شیطان بزرگ، آمریکا که متشکل از ۱۶ سازمان اطلاعاتی از جمله سازمان سیا و آژانس امنیّت ملی ایالات متحده است، در گزارش سالانه خود به ارزیابی مجموعه تهدیداتی که علیه آمریکاست پرداخته است؛ آن تهدیداتی که منافع ملی آمریکا را به طور مستقیم و جدی در سال ۲۰۲۳ به خطر انداخته است.

در پیش گفتار گزارش، آنجا ذکر می‌کند، از روسیه و چین در مقام رقیب ایالات متحده نام می‌برد که اینها با دست زدن به مجموعه‌ای از اقدامات، هنجارهای نظم جهان را به چالش کشیده‌اند و در ادامه می‌آید به تهدیدهای منطقه‌ای جمهوری اسلامی اشاره می‌کند و تأکید می‌کند ایران در راستای تلاش برای از بین بردن، نفوذ آمریکا در خاورمیانه است و تثبیت نفوذ خود و قدرت افکنی در کشورهای همسایه که کماکان به تهدید منافع آمریکا، ایالات متحده ادامه خواهد داد، این گزارشی است که می‌دهد.

من می‌خواهم عرض بکنم همین چند وقت پیش بود که آمریکا و چند کشور از این هم پالگی‌ها و دوستانش، هم پیمانانش، آمدند به زعم خودشان یک مانور نظامی بزرگ دریایی برگزار کردند در همین اطراف خودمان که مثلا یک ترسی یا هشداری … ما همین پری روز، روز چهارشنبه، ناو بزرگ شهید مهدوی که این ناوجنگی است که تماماً ساخت کشور خودمان است؛ این ناو با توانایی حمل پنج بالگرد بزرگ و دهها و صدها پهپاد و موشک‌انداز و موشکهای دوربرد تا ۷۵۰ کیلومتر، موشک سطح به هوا، سطح به زمین، خلاصه انواع و اقسام موشکها و نود تا قایق به نظرم قایق تندرویی که مجهز به موشک انداز هستند، اینها تحویل سپاه شد، شما چه کار می‌خواهید بکنید؟ می‌خواهید ایران را بترسانید؟ که موجبات تحیّر فرماندهان ایالات متحده شده؛ آن وقت این را داشته باشید شما.

ما همین چند وقت پیش باز دوتا از ناوهای جنگی ما که خیلی هم آمریکا تلاش کرد نگذارد در بندری از کشور برزیل پهلو بگیرند با تأکید رهبری، آن سر دنیا، دو تا ناو جنگی ما رفتند آنجا و رفتند در یکی از بنادر کشور برزیل پهلو گرفتند و در همسایگی شیطان بزرگ آمریکا؛ از آن طرف اسرائیل این ولد نامشروع شیطان بزرگ، ببینید چه وضعی گرفتار شده است! چه اخباری از درون اسرائیل به دست ما می‌رسد!

همسر نخست وزیر اسرائیل در آرایشگاه بوده است، معترضین می‌روند سراغش که اگر نیروهای امنیتی او فراری نمی‌دادند حتماً کارش را ساخته بودند؛ همین دیروز بود به نظرم اخبار را گوش می‌کردم، اخبار رسمی پخش شد که وزیر دفاع آمریکا سراسیمه خودش را به اسرائیل رسانده بود، آنجا رفته بود، در پایگاهی در اسرائیل؛ نتانیاهو نخست وزیرش وقتی می‌خواهد برود آنجا از خیابان نمی‌تواند رد بشود چون معترضین هستند از ترس با هلی‌کوپتر آنجا می‌رود.

من نتیجه‌ای که می‌خواهم بکنم، تحلیلی بکنم، نخست وزیر اسرائیل و مسئولین اسرائیل در خیابانهای خود اسراییل امنیت ندارند حرکت بکنند، چه کسی فکرش را می کرد به اینجا برسیم! حتی من یک گزارشی دیدم که البته تأیید نشده است ولی گزارشگری از خودشان بود این گزارش می‌داد که می گفت اخیراً تصاویری از نقاط حساس و مراکز نظامی و مهم اسرائیل تهیه شده است یک تصاویری، عکسهایی که این عکسها ماهواره‌ای هم نیستند نکته‌اش همین است، از روی زمین و انسانها گرفتند و این تصاویر تحویل یکی از کشورها داده شده است که به اسرائیل بدهند که اسرائیل اگر دست از پا خطا کردی، تمام این مناطق تو با خاک یکسان خواهند شد.(تکبیر نمازگزاران)

پروردگارا بارالها به مقربان درگاهت قسمت می‌دهیم اسلام و مسلمانان نصرت کرامت بفرما…

دشمنان اسلام خوار و ذلیل و نیست و نابود بگردان…

پروردگارا بارالها فتنه‌ها و توطئه‌های آنان به خودشان برگردان…

شهدای ما با سیدالشهدا محشور بگردان…

رهبر عظیم الشأن و علما و مراجع تقلید در پناه امام زمان(عج) مصون و محفوظ بدار…

در فرج مولا امام زمان(عج) تعجیل بفرما…

ما را از زمره یاران و انصار آن حضرت قرار بده….

پروردگارا بارالها لباس عافیت و تندرستی بر تن بیماران، بپوشان…

پروردگارا شاکر نزول نعمت و رحمت الهی هستیم خدایا همچنان رحمتت را بر ما نازل بگردان…

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ  فصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ

والسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَهُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ