3rd، مارس 2023
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

مشکلات لاینحل بشر به ظهور حضرت ولی عصر(عج) نیاز دارد و جامعه بشری باید به این ضرورت برسد. +متن کامل خطبه‌ها

جشن‌های نیمه شعبان باید به سمت محتوابخشی و معرفت افزایی در کنار شادی حرکت کند و نباید دچار گناه شد.

زمان انتشار: 3rd, مارس 2023 ساعت 6:32 ب.ظ | کد خبر: 94578

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” در آستانه میلاد منجی علم بشریت حضرت مهدی موعود(عج) نماز عبادی سیاسی جمعه دزفول با حضور اقشار مختلف مردم متدین و ولایت مدار دزفول، به امامت حجه‌الاسلام والمسلمین سید محمد علی قاضی امام جمعه دزفول با رعایت شیوه‌نامه‎‌های بهداشتی در مصلای امام علی(ع) قرارگاه فرهنگی این شهرستان برگزار شد.

از منظر پروردگار خدا ترسی و پرهیزگاری مسرور بودن در روز قیامت را در پی خواهد داشت

خطیب نماز جمعه دزفول در خطبه اول نماز با دعوت مردم به رعایت تقوای الهی گفت: از منظر پروردگار خدا ترسی و پرهیزگاری شادی و مسرور بودن در روز قیامت را در پی خواهد داشت.

دنیا محلی است که انسان باید از آن به عنوان سرمایه گذاری برای آخرت استفاده نماید

وی افزود: دنیا محلی است که انسان باید از آن به عنوان سرمایه گذاری برای آخرت استفاده نماید.

از منظر پیامبر گرامی اسلام مرگ ما عصاره حیات ماست

امام جمعه دزفول در آستانه میلاد نورانی منجی عالم بشریت حضرت مهدی موعود(عجل الله تعالی فرجه الشریف) بحث این خطبه را پیرامون مهدویت اختصاص داد و بیان داشت: از منظر پیامبر گرامی اسلام مرگ ما عصاره حیات ماست.

وی در معنای این فرمایش رسول اکرم(ص) افزود: انسانها همان گونه که زندگی می‌کنند؛می‌میرند؛ و همانگونه که برانگیخته می‌شوند محشور می‌شوند.

انسانهای هوشمند از ابتدای زندگی مراقبت می‌کنند

امام جمعه دزفول گفت: انسانهایی که هوشمند هستند از ابتدای زندگی مراقبت می‌کنند.

انسانی که ولایت مدار است، و به ولایت معصوم(علیه‌السلام) گردن می‌نهد، مدیریت عالم خلقت را پذیرفته است

امام جمعه دزفول گفت: انسانی که ولایت مدار است و به ولایت معصوم(علیه‌السلام) گردن می‌نهد، مدیریت عالم خلقت را پذیرفته است و زندگی جاهلانه نداشته است.

مرگ بدون معرفت به امام زمان(عج) مرگ جاهلانه است

وی با بیان این حدیث که فرمود: مَنْ ماتَ وَ لَمْ یعْرِفْ إمامَ زَمانِهِ مَاتَ مِیتَهً جَاهِلِیه؛بیان داشت:  کسی که بمیرد و امام زمان خود را نشناسد، به جاهلیت از دنیا رفته است.

امام جمعه دزفول تصریح کرد: اشخاصی که عمری را در خواب غفلت سپری کرده و به بیراهه رفته‌اند محصول آنها را در قدح مرگشان می‌ریزند و به آنها می‌چشانند.

وی ادامه داد: کُلُّ نَفۡسٖ ذَآئِقَهُ ٱلۡمَوۡتِ هر نفسی مرگ را خواهد چشید.

هیچ کس را گریزی از قدرت الهی نیست

امام جمعه دزفول با بیان روایتی از پیامبر اسلام در باره ماجرای ابوجهل و چشیدن مرگ قدرتمندترین افراد گفت: هیچ کس را گریزی از قدرت الهی نیست.

اگر انسانها می‌خواهند زندگی پر باری داشته باشند باید معرفت به امام زمان داشته باشند

وی گفت:  اگر انسانها می‌خواهند زندگی پر باری داشته باشند و در روز قیامت ثمره‌اش را بدست بگیرند باید معرفت به امام زمان داشته باشند.

اگر در عصر غیبت واقع شدید این دعا را بخوانید خدایا حجّت خود را به من بشناسان

امام جمعه دزفول با بیان حدیثی از امام صادق (علیه‌السلام) درباره عصر غیبت تأکید کرد: اگر در عصر غیبت واقع شدید این دعا را بخوانید خدایا حجّت خود را به من بشناسان، زیرا اگر تو حجت را به من نشناسانی از طریق دینم گمراه می‌شوم.

شیوه بهره‌مند شدن از من، مثل خورشیدی است که پشت ابر پنهان شده است

امام جمعه دزفول به بیان فرمایش حضرت مهدی موعود(عجل الله تعالی فرجه الشریف) در خصوص مدیریت در حالی که پنهان است و آشکار نیست می‌فرماید: شیوه بهره‌مند شدن از من، مثل خورشیدی است که پشت ابر پنهان شده است؛ که حضرت در پس پرده غیبت پنهان است ولی در حال مدیریت جهان هستی است.

حضرت ولی عصر(عج): ما در رسیدگی به شما و رعایت حال شما کوتاهی نمی‌کنیم

امام جمعه دزفول با بیان این نکته از حضرت ولی عصر(عج) که ما در رسیدگی به شما و رعایت حال شما کوتاهی نمی‌کنیم افزود: اگر برغم همه توطئه‌‌های قدرتهای جهان بر علیه ملت ایران؛ نظام جمهوری اسلامی برپاست به خاطر عنایت حضرت صاحب الزمان(عج) است که باید به آن باور قلبی داشت.

خطبه دوم: از منظر قرآن کریم تقوا سبب نجات از مشکلات است

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی در خطبه دوم نماز جمعه دزفول ضمن دعوت به رعایت تقوای الهی گفت: از منظر قرآن کریم تقوا سبب نجات از مشکلات است.

امام جمعه دزفول افزود: اگر انسانها تقوا داشته باشند، خداوند یک راه نجاتی از مشکلات و گرفتاریها پیش پای آنها قرار می‌دهد.

شخصیت باعظمت حضرت علی اکبر(ع) باید در جامعه برای جوانان بیش از پیش تبیین شود

وی با تبریک ولادت حضرت علی اکبر(ع) و روز جوان گفت: شخصیت باعظمت این حضرت باید در جامعه برای جوانان بیش از پیش تبیین شود.

پرتکرارترین واژه در بیانیه گام دوم انقلاب، جوان است

خطیب نماز جمعه دزفول ادامه‌ داد: پرتکرارترین واژه در بیانیه گام دوم انقلاب، جوان است که این موضوع عنایت و توجه مقام معظم رهبری به مسئله جوانان را نشان می‌دهد.

علما باید مطالبه مهم مقام معظم رهبری در خصوص دیدار با جوانان و پاسخ به شبهات آنان را به نحو احسن انجام دهند

امام جمعه دزفول با توجه به تأکیدات حضرت آقا در دیدار با خبرگان نسبت به جوانان افزود: با توجه به توصیه‌های معظم له  وظیفه علما دیدار با جوانان و پاسخگویی به شبهات آنان است که باید این مطالبه مهم را به نحو احسن انجام داد.

مشکلات لاینحل بشر به ظهور حضرت ولی عصر(عج) نیاز دارد و جامعه بشری باید به این ضرورت برسد

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی نیمه شعبان و میلاد پربرکت حضرت ولی عصر(عج) را نیز تبریک گفت و افزود: مشکلات لاینحل بشر به ظهور حضرت ولی عصر(عج) نیاز دارد و جامعه بشری باید به این ضرورت برسد.

جشن‌های نیمه شعبان باید به سمت محتوابخشی و معرفت افزایی در کنار شادی حرکت کند

وی تأکید کرد: جشن‌های نیمه شعبان باید به سمت محتوابخشی و معرفت افزایی در کنار شادی حرکت کند.

در نیمه شعبان باید مراقب بود که دچار گناه و لغزش نشویم تا وجود مقدس آن حضرت از همه ما راضی باشد

امام جمعه دزفول بیان داشت: در نیمه شعبان باید مراقب بود که دچار گناه و لغزش نشویم تا وجود مقدس آن حضرت از همه ما راضی باشد.

موفقیت بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود دزفول(عج) در هیجدهمین همایش بین‌المللی دکترین مهدویت در جمکران

وی همچنین موفقیت بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود دزفول(عج) در هیجدهمین همایش بین‌المللی دکترین مهدویت در جمکران را تبریک گفت و افزود: این نهاد فرهنگی که در مصلای دزفول مستقر است بعنوان بنیاد مهدویت برتر کشور شناخته شده و از آن تجلیل شده است.

مجاهدتهای خالصانه و خاموش عزیزان بی نام نشان وزارت اطلاعات سپاه و نیروهای امنیتی موجب امنیت کشور است

امام جمعه دزفول همچنین با گرامیداشت روز سربازان گمنام امام زمان(عج) گفت: مجاهدتهای خالصانه و خاموش عزیزان بی نام نشان وزارت اطلاعات سپاه و نیروهای امنیتی که به لحاظ مقتضیات کارشان آشکار نیستند مایه آسایش، آرامش و امنیت کشور است.

تنها دلیل دشمنی علیه جمهوری اسلامی به خود آمدن و روی پای خود ایستادن و خودباوری ملت ایران است

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی اظهار کرد: در حالی وارد چهل و پنجمین سال پیروزی انقلاب اسلامی شدیم که در تمام این سال‌ها تنها دلیل دشمنی علیه جمهوری اسلامی به خود آمدن و روی پای خود ایستادن، اعتماد به نفس و خودباوری ملت ایران است.

جمهوری اسلامی به دنبال دشمن تراشی نیست اما دشمن با جدیت، ایران هراسی را در پیش گرفته است

وی افزود: جمهوری اسلامی به دنبال دشمن تراشی نیست اما دشمن با جدیت، ایران هراسی را در پیش گرفته و سعی دارد با هجمه‌های گسترده به ملت ایران آسیب بزند.

جمهوری اسلامی در حد توان از مظلوم دفاع می‌کند

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی با بیان اینکه ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی با ظلم و ظالم با هر سبک و شکلی مخالف است، گفت: جمهوری اسلامی در حد توان از مظلوم دفاع می‌کند.

دکترین مقاومت در منطقه جواب داده است

وی با تأکید بر اینکه حق خواهی و حق طلبی ملت ایران موجب ایجاد دشمنی بدخواهان با جمهوری اسلامی شده است، افزود: دکترین مقاومت در منطقه جواب داده است.

دشمنان ملت ایران به دست خودشان از درون می‌پاشند

خطیب جمعه دزفول به اقدامات رژیم صهیونیستی علیه کشورمان اشاره‌ کرد و گفت: دشمنان ملت ایران به دست خودشان از درون می‌پاشند و شبکه دروغ گوی اینترنشنال مجبور شده از لندن منتقل شود.

افزایش بی‌رویه و افسارگسیخته نرخ دلار بخشی از نقشه و جنگ اقتصادی دشمن است

امام جمعه دزفول با بیان این مطلب که افزایش بی‌رویه و افسارگسیخته نرخ دلار بخشی از نقشه و جنگ اقتصادی دشمن است افزود: در جنگ ترکیبی که دشمن تمام قد در برابر کشورمان ایستاده است باید مراقب باشیم سخن ناامیدکننده‌ای بیان نکنیم.

نباید ناامیدی را در جامعه رواج داد

وی افزود: اگر روحیه را باختیم بازنده هستیم؛ بنابراین نباید ناامیدی را در جامعه رواج دهیم.

مدیران باید مراقب باشند و با تلاش بیشتری به ارائه خدمات بپردازند

امام جمعه دزفول با اشاره به خدمات ارائه شده با وجودگرانی گفت: مدیران باید مراقب باشند و با تلاش بیشتری به ارائه خدمات بپردازند.

بانکهای شهرستان وام فرهنگیان را پرداخت کنند

امام جمعه دزفول با توجه به تصویب وام فرهنگیان و اختصاص اعتبار آن، از بانکهای شهرستان خواست نسبت به پرداخت آن اقدام کنند.

محیط زیست با آلوده کنندگان رودخانه دز برخورد کند

خطیب جمعه دزفول با بیان اینکه رودخانه دز سرمایه و نعمت بزرگی در کشور است، گفت: رودخانه دز یکی از باثبات ترین رودخانه‌های کشور است که از اداره محیط زیست تقاضا می‌شود با آلوده کنندگان این رودخانه برخورد کند.

وی با تأکید بر اینکه مسئولان نسبت به رودخانه دز جدی باشند، افزود: اداره محیط زیست دزفول باید نسبت به شرایط فعلی رودخانه دز، نظارت‌های بیشتری اعمال کند.

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی به خانواده‌هایی که اعتقادات دینی دارند توصیه کرد مراقب باشند و با توجه به وضعیت اقتصادی پیش آمده تندی نکنند چرا که بی‌تدبیری و کم تدبیری در این خصوص بازخوردهای منفی دارد.

نیکوکاران در شرایط اقتصادی کنونی نیازمندان را دریابند

امام جمعه دزفول با گرامیداشت هفته نیکوکاری از نیکوکاران خواست در شرایط اقتصادی کنونی نیازمندان را دریابند.

قدردانی از سردار رادان فرمانده کل انتظامی کشور برای اجرای طرح جمع آوری معتادان متجاهر

امام جمعه دزفول در پایان از سردار رادان فرمانده کل انتظامی کشور برای اجرای طرح جمع آوری معتادان متجاهر قدردانی کرد و گفت: دزفول با جمع آوری ۱۵۳ معتاد، بیشترین معتاد را در این طرح جمع آوری کرده است.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

سَلامُ عَلَیْکُم جَمیعاً ورَحْمَهُ‌الله وبَرَکاتُهُ

اَعُوذُ بِاللّهِ مِنِ الشَّیطانِ الرَّجیم

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه، بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، اُوصِیکُم وَنَفسی وَنَفسی وَنَفسی بتَقوَى‌اللّه همه شما و خودم را، نمازگزاران عزیز، دعوت به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

خدا ترسی و تقوا و پرهیزگاری، شادی و خوشی و مسرور بودن روز قیامت را در پی ‌دارد، خدای متعال می‌فرماید: یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَلْتَنْظُرْ نَفْسٌ مَا قَدَّمَتْ لِغَدٍ ای کسانی که ایمان آورده‌اید! تقوا پیشه کنید و بنگرید برای فردای خود چه چیزی را فرستاده‌اید، دنیا محلی است که انسان باید از آن بعنوان سرمایه گذاری برای آخرت استفاده بکند.

امیدواریم خدا به ما توفیق بدهد که از عمرمان از چند صباحی که خدای متعال به ما عمر می‌دهد درست استفاده بکنیم و بهره و توشه‌ای برای آخرت خود فراهم کنیم و از پیش برای قیامت بفرستیم ان‌شاءالله.

چون در آستانه میلاد نورانی منجی عالم بشریّت حضرت مهدی موعود(عجل الله تعالی فرجه الشریف) هستیم،  بحث این هفته خطبه ما یک بحث مهدوی است که در واقع عنوان بحث این هست که “مدیر پنهان عالم” وجود مقدس و نازنین حضرت بقیه الله الاعظم روحی له الفداء، حضرتش مدیر عالم هستند، عالم را از طرف خدای متعال، حضرت اداره می‌کنند.

فلذا این بحث، بحث دقیقی است که در حدیثی که از رسول گرامی اسلام حضرت ختم انبیاء محمد مصطفی(ص) وارد شده است در این حدیث، حضرت می‌فرماید مرگ ما عصاره حیات ماست، ما هر طوری که زندگی می‌کنیم، همانگونه هم می‌میریم کَمَا تَعِیشُونَ تَمُوتُونَ وَ کَمَا تَمُوتُونَ تُبْعَثُونَ وَ کَمَا تُبْعَثُونَ تُحْشَرُونَ یعنی همانگونه که زندگی می‌کنیم، می‌میریم و همانگونه که می‌میریم، برانگیخته می‌شویم و همانگونه برانگیخته می‌شویم، محشور می‌شویم.

فلذا انسانهایی که هوشمند می‌باشند از ابتدای زندگی خود مراقبت می‌کنند، مواظبت می‌کنند؛ چون یک سلسله و به هم پیوسته است، اگر آجر را درست گذاشتی تا آخر …، خشت اول گر نهد معمار کج تا ثریا می‌رود دیوار کج

این یک نکته مهمی است که باید به آن توجه داشت، لذا حضرت هشدار می‌دهند، مرگ بدون معرفت امام زمانج) مرگ جاهلانه است؛ صاحب مرگ جاهلانه در واقع حیاتی جاهلانه داشته است و عمر خود را بدون مدیریت معصوم سپری کرده است؛ انسانی که ولایت مدار است، گردن می‌نهد به ولایت معصوم(علیه‌السلام)، مدیریت عالم خلقت را پذیرفته است و زندگی جاهلانه نداشته است که در آن حدیث مَنْ ماتَ وَ لَمْ یعْرِفْ إمامَ زَمانِهِ مَاتَ مِیتَهً جَاهِلِیه؛ کسی که بمیرد و امام زمان خود را نشناسد، به جاهلیّت از دنیا رفته است.

اشخاصی که عمری را در خواب غفلت سپری کرده‎‌اند و به بیراهه رفته‌اند، محصول آنها را در قدح مرگشان می‌ریزند و به آنها می‌چشانند؛ کُلُّ نَفْسٍ ذائِقَهُ الْمَوْتِ هر نفسی مرگ را خواهد چشید؛ روز قیامت همین کار را با او می‌کنند و به او می‌گویند بچش! ذُقْ در سوره دخان! یعنی بچش! فعل امر است؛ إِنَّکَ أَنْتَ الْعَزِیزُ الْکَرِیمُ یعنی ای انسان بچش که با چشیدن است، اگر تشبیه کرده‌اند مرگ را، بعنوان غذایی برای انسان و غذا را جز با چشیدن نمی‌توانید درک بکنید؛ مرگ برای انسان و موجودات زنده تعبیر به یک غذا شده است که وقتی این غذا را، مرگ را به تو می‌چشانند، اگر این غذا، غذای شیرینی باشد، آن را کاملا متوجه می‌شود و اگر خدایی نکرده غذای تلخی باشد، معاذالله! باز هم متوجه می‌شوی.

در آیه شریفی که اشاره کردم ذُقْ إِنَّکَ أَنْتَ الْعَزِیزُ الْکَرِیمُ من یک قدری در آیه تأمل کردم، بچش همانا تو بزرگ بودی، حقّا که تو همان قدرتمند گرامی هستی، بعد در آیه قدری دقت کردم، مراجعه کردم، یک روایتی را از پیغمبر(ص) دیدم که معنای آیه را خوب تشریح می‌کرد؛ خوب تبیین می‌کرد.

در حدیث آمده است که پیامبر گرامی اسلام حضرت ختم انبیاء محمد مصطفی(ص) روزی دست ابوجهل را گرفت و فرمود وای بر تو ابوجهل! وای بر تو ابوجهل! ابوجهل در پاسخ پیامبر(ص) گفت: مرا به چه چیز تهدید می‌کنی؟ نه تو ونه صاحب تو قادر نیستید با من کاری کنید، تعبیر را  دقت بفرمایید که ابوجهل تصورش چه بود. در سراسر این سرزمین “ابوجهل به پیغمبر می‌گوید” که منظورش مکه باشد، من از همه بزرگتر و قدرنمندتر و گرامی تر هستم و آیه این است می‌خواهد بگوید: بچش ای کسی که تو خودت را خیلی بزرگ و قدرتمند و گرامی می‌دانستی، مرگ را بچش؛ این قدرت الهی است و هیچ کس را گریزی  از قدرت الهی نیست؛ این تعبیر و تفسیر و تبیین این آیه شریفه است که شاید یکی از مصادیق آن ابوجهلی باشد که خیلی خودش را بزرگ و قدرتمند و گرامی می‌دانست.

ما که الان داریم زندگی می‌کنیم، در حال پر کردن قدح و پیمانه خویش هستیم؛ این را خوب دقت بفرمایید عزیزان! این قدح را که داریم پر می‌کنیم یا شیرین است ان‌شاءالله یا خدای ناکرده تلخ است؛ همه آن بر می‌گردد به عمل ما، این عمل ماست که دارد قدح را پر می‌کند، این پیمانه را پر می‌کند؛ قدح شیرین ماحصل حیات عاقلانه است که تنها با معرفت امام زمانج) به دست می‌آید، نکته مهم بحث من همینجاست که اگر می‌خواهیم یک زندگی پر باری داشته باشیم و در روز قیامت این ثمره‌اش به دست ما برسد، این است که معرفت به امام زمان ج) خود داشته باشیم.

امام صادق (علیه‌السلام) فرمودند: اگر در عصر غیبت واقع شدید، این دعا را بخوانید، خدایا حجّت خودت را به من بشناسان، زیرا اگر تو حجتت را  به من نشناسانی از طریق دینم گمراه می‌شوم؛ فلذا مؤمن همیشه همین زندگی شیرین را با معرفت امام زمانش که گره ‌خورده است از خدای متعال مسئلت می‌کند؛ این نکته دقیقی است که باید به آن توجه بشود.

خود حضرت مهدی موعود(عجل الله تعالی فرجه الشریف) در خصوص مدیریّت خود در حالی که پنهان است و آشکار نیست می‌فرماید: وَجهُ الاِنتفاعِ بِی فی غَیبَتی فَکَالاِنتِفاعِ بِالشَّمسِ إذا غَیَّبَها عَنِ الأبصارِ السَّحابُ می فرماید: شیوه بهره‌مند شدن از من، مثل خورشیدی است که پشت ابر پنهان شده است که حضرت در پس پرده غیبت پنهان است، ولی در حال مدیریّت جهان هستی است؛ چون آفتاب اگر ابر جلوی او را بگیرد، باز انتفاع خودش را می‌رساند، باز روشنایی خودش را می‌رساند، حرارتش را می‌رساند و حتی گاهی اوقات در باروری ابرها هم این آفتاب اثر دارد، نزول رحمت الهی؛ فلذا این تشبیه، تشبیهی است که خود حضرت می‌فرمایند در خصوص مدیریت عالم.

در جای دیگری حضرت می‌فرماید: باز این حدیث خیلی مهمی است و باید به آن توجه داشته باشیم ما شیعیان که می‌فرماید: ما در رسیدگی به شما و رعایت حال شما کوتاهی نمی‌کنیم، این عین فرمایشات حضرت ولی عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) است؛ شما را فراموش نمی‌کنیم وگرنه گرفتاریها از هر سو به شما  هجوم می‌آوردند و دشمنان، شما را نابود می‌کردند.

الان اگر نظام جمهوری اسلامی برپاست با این همه توطئه‌ای که هست، این همه قدرتها که در مقابل جمهوری اسلامی ایران ایستاده‌اند و متأسفانه و متأسفانه بعضی کم کاری‌ها، بعضی بی‌تدبیری‌هایی که از ناحیه بعضی از مدیران و مسئولین هست، باز می‌بینیم این انقلاب و این نظام حفظ می‌شود، این ملت حفظ می‌شود، این سرافرازی و سربلندی علی رغم همه مشکلات حفظ می‌شود.

این نتیجه آن عنایت حضرت است، این را باید باور قلبی داشته باشیم که حضرت نسبت به شیعیان خود، نسبت به پیروانش، عنایت دارد و آنها را مراقبت می‌کند و رعایت می‌کند و مواظبت می‌کند؛ ان‌شاءالله خداوند به ما توفیق بدهد که بتوانیم در زمره منتظران حضرتش باشیم.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

والسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَهُ‌اللهِ وَبَرَکاتُهُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه، بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، اُوصِیکُم وَنَفسی بتَقوَى‌اللّه همه شما را، خواهران و برادران نمازگزار عزیز، همه مؤمنینی که صدای بنده را می‌شنوند و این بنده حقیر و کمترین را، توصیّه مؤکّد به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

خدای متعال می‌فرماید: وَمَن یَتَّقِ اللَّهَ یَجعَل لَهُ مَخرَجًا تقوا سبب نجات از مشکلات است، اگر انسانها تقوا داشته باشند، خداوند یک راه نجاتی از مشکلات و خلاصی از گرفتاریها پیش پای آنها قرار می‌دهد؛ یکی از امید بخش‌ترین، آیات قرآن کریم همین آیه شریفه است که پیامبر گرامی اسلام ختم انبیاء محمد مصطفی(ص) که درباره این آیه می‌فرماید: من آیه‌ای را می‌شناسم که اگر تمام انسانها دست به دامن آن زنند، برای حل مشکلات آنها کافی است.

فلذا امیدواریم با تقوا و پرهیزگاری و خداترسی، مشکلات خود را حل کنیم که اگر خداترسی و تقوا در جامعه نهادینه بشود، اکثریّت مشکلات جامعه برطرف خواهد شد و امیدواریم که خدای متعال به ما توفیق بدهد که مشکلاتمان را با تقوا حل کنیم ان‌شاءالله.

ابتدا تبریک ولادت حضرت علی اکبر(ع) و روز جوان را داریم که امیدواریم خداوند عیدی ما را قرار بدهد، حل مشکلات جوانان این مملکت ان‌شاءالله؛ باید شخصیت بسیار بزرگ و با عظمت حضرت علی اکبر(ع) در جامعه به ویژه برای جوانان تبیین بشود؛ در بیانیه گام دوم بیشترین کلمه و پرتکرارترین واژه، که به کار رفته است، واژه جوان است که نشان دهنده عنایت و توجه مقام معظم رهبری به جوانان هست.

وظیفه علما همانگونه که حضرت آقا در دیدار با خبرگان فرمودند و تأکید نمودند، نسبت به جوانان اینکه با جوانان دیدار داشته باشند، در بین آنها حضور پیدا کنند و به سؤالات و شبهات آنها پاسخ بدهند؛ نگذارند که دشمن ذهن جوان را شکل بدهد و شاکله شخصیتی او را ترسیم و تصویب بکند؛ این نکته مهمی است که باید به آن پرداخته بشود؛ ان‌شاءالله ما بتوانیم مطالبه معظم‌له را به نحو احسن انجام بدهیم.

مناسبت بعدی که باید به آن توجه بشود که این عید بزرگ ما شیعیان است، نیمه شعبان عید بزرگی است که ان‌شاءالله منجی عالم خواهد آمد و مهدی آل محمد(ص) جهان را پر از عدل و داد خواهد کرد ان‌شاءالله.

امیدواریم ما هم در زمینه و در لیست منتظران حضرت باشیم؛ جهان در انتظار عدالت است و عدالت در انتظار مهدی موعود؛ زمینه ظهور آن حضرت، نیازمند همدلی وفادارانه با وجود نازنین حضرت است؛ مشکلات لاینحل بشر، نیازمند ظهور حضرت حجت است، تا حضرت نیاید مشکلات حل نخواهد شد، باید بشر و جامعه بشری به این ضرورت برسد.

در کتاب شریف الاحتجاج می‌فرماید: وَلَوْ اَنَّ اشْیاعَنا اگر شیعیان ما که خداوند توفیق طاعت ما به آنها عنایت فرماید قلبهایشان(این جمله، جمله حضرت است) قلبهایشان در وفای به عهد اجتماع می‌کردند، هرآینه یمن و مبارکی لقا و ملاقات ما به تأخیر نمی‌افتاد؛ همه آن برمی‌گردد به قلبهای ما؛ ظهور آقا برمی‌گردد به قلبهای ما، عزیزان! خواهران! برادران! اینجا را باید درست کنیم، قلبهایمان را درست کنیم تا ظهور نزدیک بشود و چشم ما به جمالش روشن بشود.

هر قدر معرفت ما به اولیا الهی بیشتر بشود، رابطه ولایت‌پذیری ما هم قوی‌تر می‌شود؛ معرفت امام زمانح) از معرفت خدای متعال جدا نیست؛ چون قلب مبارک امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) تجلی گاه قدرت الهی است؛ دوستی با اهل بیت(ع) یعنی دوستی با خدا؛ مَنْ أَطَاعَکُمْ فَقَدْ أَطَاعَ اَللَّهَ در زیارت جامعه کبیره می‌خوانیم، هرکس اهل بیت(ع) را اطاعت کند خدا را اطاعت کرده است؛ چراکه اهل بیت(ع) برای خودشان شأنی جز عبودیت و بندگی خدا قائل نبودند.

فلذا کسانی که الگوی آنها در زندگی خود، در عبادت خود، در رفتارشان اهل بیت(علیهم‌السلام) است و امام زمانج) است، جز دوستی با خدا هیچ راهی نمی‌رود، جز محبت با خدا هیچ راهی نمی‌روند؛ روشن‌ترین و سریع‌ترین و بازده ترین راه بندگی خدا دوستی با اهل بیت(علیه‌السلام) است.

من قبل از اینکه مطلب بعدی را عرض کنم دو سه نکته را عرض بکنم که ان‌شاءالله در جشنهای نیمه شعبان، باید به طرف محتوا بخشی این جشن‌ها، معرفت افزایی این جشن‌ها، تعمیق بخشی این جشنها حرکت کنیم؛ شادی باشد، نمی‌گوییم شادی نباشد، ولی در کنارش معرفت هم باشد و مراقب باشیم که در این جشنها گناهی نکنیم.

گفتیم َشأن ائمه خداترسی است، خداباوری است، نمی‌شود به اسم جشن ائمه، گناه بکنیم، نافرمانی خدا را بکنیم، اگر این کار را کردیم آن معصوم از ما ناراحت می‌شود، فلذا این کار را نکنیم، مراقب اعمالمان باشیم که در جشن‌ها دچار گناه و لغزش و معصیت نشویم.

البته بحمدالله تعالی از بنیاد فرهنگی مهدی موعود که در همین مصلی هست بنیاد مهدویت، در هجدهمین همایش بین‌المللی دکترین مهدویّت که الان امروز به نظرم در جمکران برگزار شده است از بنیاد مهدویّت دزفول بعنوان بنیاد مهدویت برتر کشور تجلیل شده است؛ خدا را شکر  برنامه‌های مفصلی هرساله برای نیمه شعبان است و دو روز قبل که جلسه شورای فرهنگ عمومی بود، مفصل برنامه‌های فراوانی به تصویب رسید که ان‌شاءالله بتوانیم جشنهای نیمه شعبان را با محتوا و غنای بیشتر برگزار بکنیم. ان‌شاءالله

روز نیمه شعبان مناسبت دیگری هم دارد که روز سربازان گمنام امام زمانج) هم هست که بنده از همه برادران و عزیزان تلاشگران بی‌نام و نشان وزارت اطلاعات سپاه و کلاً نیروهای امنیتی که به لحاظ مقتضیات کارشان آشکار نیستند، پنهان هستند، مثل مولای خود امام زمانج) ولی تلاش و کوشش می‌کنند، این روز را به این عزیزان تبریک عرض می‌کنیم و امیدواریم که همیشه مورد لطف و عنایت امام زمانج) باشند و در مجاهدتهای خالصانه آنها و مجاهدتهای خاموش آنها ان‌شاءالله موفق باشند که حقیقتاً آسایش ما، آرامش ما، امنیت ما، بواسطه همین مجاهدتهای پنهان و بی سر و صدا و بی نام و نشان است؛ خداوند ان‌شاءالله به همه عزیزان توفیق کرامت بفرماید.

بیش از ۴۴ سال از پیروزی انقلاب اسلامی گذشته و ما وارد چهل و پنجمین سال پیروزی انقلاب اسلامی شدیم؛ اما ببینیم دلیل دشمنی‌های آمریکا و چند کشور اروپایی و برخی دولتهای عربی و دست نشانده و بعضی از گروه‌ها و جریانات، با جمهوری اسلامی چیست؟ چرا اینها با   جمهوری اسلامی دشمنی می‌کنند؟

راز این دشمنی‌ها بیدار شدن و به خود آمدن و روی پای خود ایستادن و اعتماد به نفس پیدا کردن و خود باور شدن ملت ایران است، و عزم و اراده این ملت بزرگ برای پیشرفته است، رمز و رازش این است؛ والا ملت ایران و جمهوری اسلامی به دنبال دشمن تراشی نیست ما چه داعیه‌ای داریم که با کسی دشمنی بکنیم که آنها دارند ایران هراسی می‌کنند و همه را از ایران می‌ترسانند و یک هجمه گسترده رسانه‌ای را ما می‌ببینیم در تمام دنیا آن غول رسانه‌ای صهیونیست جهانی، علیه جمهوری اسلامی دارد که ایران هراسی می‌کنند.

اما بر اساس عقل و شرع مقدس و اصول انسانی، ملت ایران و انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی با ظلم و ظالم در هر شکلی و هر سطحی باشد مخالف است و در حد توان خودش از مظلوم دفاع می‌کند؛ بسیار روشن و مبرهن است که همین حق خواهی و حق طلبی موجب دشمن تراشی می‌شود.

فلذا بحمدالله امروز که دکترین مقاومت در منطقه به خوبی جواب داده است، جبهه مقاومت توانسته است دشمنان را به عقب براند؛ شما می‌بینید کشورهای عربی بعد از ۱۲ سال تحریم غربی عبری عربی سوریه، دوباره مقامات بلند پایه خودشان را به سوریه فرستادند، دست از پا درازتر برگشتند سوریه و حرف جبهه مقاومت و ایران در عرصه بین الملل به کرسی نشست؛ چون ۱۲ سال پیش تصمیم گرفته بودند که بشار اسد را ساقط کنند، گفتند باید بشار اسد ساقط بشود، تکفیریها بیایند سرکار، داعش در سوریه سرکار بیاید.

اما جمهوری اسلامی و مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی امام خامنه‌ای، همه دنیا گفتند باید بشار اسد برود، حضرت آقا فرمود نه بشار اسد باید بماند و حرف حق به کرسی نشست و امروز بعد از ۱۲ سال اینها آمدند دست از پا درازتر آمدند، سراغ سوریه و آقای بشار اسد به نظرم اخیراً سفری را آغاز کرد و به کشورهای حوزه خلیج فارس رفت و دیدار داشت با آنها؛ این یعنی پیروزی جمهوری اسلامی.(تکبیر نمازگزاران)

در سرزمینهای اشغالی، ببینید دشمنان چه می خواستند، چه دارد اتفاق می‌افتد؛ اسرائیلی که داعیه از نیل تا فرات را داشت در سرزمینهای اشغالی که ان‌شاءالله چیزی به فروپاشی آن نمانده است، تظاهرکنندگان علیه نخست وزیر جنایتکار رژیم موقت صهیونیستی پرچم فلسطین را به دست می‌گیرند، ببنید چه اتفاقی دارد می‌افتد!

و بعضی کارشناسان از خودشان نه از ماها کارشناسان امور بین الملل پیش بینی جنگ داخلی در اسرائیل را کرده‌اند و خدای متعال ببینید چطور جبهه حق دارد یاری می‌کند، اَللّهُمَّ اشْغَلِ الظّالِمینَ بِالظّالِمینَ دارد تحقق پیدا می‌کند که دارد دشمن‌ترین دشمنان ملت ایران و جمهوری اسلامی دارد از درون می پاشد به دست خودشان.

شبکه دروغگوی ایران اینترنشنال مجبور می‌شود از لندن، منتقل بشود و فرار بکند در واقع به واشنگتن؛ همین شبکه‌ای که در این اغتشاشات چقدر نقش بازی کرد! خب اینها همه نشانه‌های نصرت الهی است؛ ما باید تبیین بکنیم، بیان بکنیم اینها را؛ ان‌شاءالله شاهد فروپاشی رژیم جنایتکار صهیونیستی به زودی باشیم و خواهیم بود که در این پیچ تاریخی که حضرت آقا اشاره فرمودند، حوادث مهم و سرنوشت سازی در دنیا دارد رقم می‌خورد باید شکرگزار این نصرتهای الهی باشیم و خدا را شاکر باشیم ان‌شاءالله.

در جنگ ترکیبی که دشمن تمام قد در مقابل ایران و ملت ایران صف‌آرایی کرده است و شروع کرده است، ما هم باید برنامه داشته باشیم؛ من بارها در این خطبه تأکید کرده‌ام، وقتی وزارت خزانه داری آمریکا بعنوان ستاد جنگ اقتصادی علیه ملت ایران معرفی می‌شود، آنها ستاد تشکیل دادند در این جنگ اقتصادی علیه ما؛ قطعاً هم ما باید قرارگاه و ستاد داشته باشیم در مقابل آنها، مسئولین به فکر باشند، تشکیلاتی فکر کنند، منویات مقام معظم رهبری را در نظر بگیرند در مقابله با دشمن.

پر واضح است که افزایش بی‌رویه و لجام گسیخته نرخ دلار و طلا و سکه بخشی از نقشه جنگ اقتصادی دشمن است، مشخص است؛ چون خودتان می‌دانید که دشمن وقتی دلار را می‌آید روی آن انگشت می‌گذارد می‌داند متأسفانه به خاطر اینکه هر چه حضرت آقا فرمود که: اقتصاد ایران را از دلار نجات بدهید و این کار را نکردند، می‌دانستند اینجوری ما گیر می‌افتیم، الان هم دولتمردان ما خیلی دارند تلاش و کوشش می‌کنند؛ ولی بعضی از کارها باید سالیان سال پیش انجام می‌شد.

مراقب باشید، مواظب باشید که در این قضایا دشمن به دنبال این است که بگوید نظام ناکارآمد است، نه اینچنین نیست؛ دشمن می‌خواهد امید را از ملت ایران بگیرد؛ باید ایستادگی کرد، مقاومت کرد؛ الان دارند برنامه‌ریزی می‌کنند برای نقشه دشمن، برای مقابله با توطئه دشمن، باید همه کمک کنیم، حرف یأس نزنیم، حرف ناامیدی نزنیم، دشمن همین را می‌خواهد؛ اگر یک ملتی روحیه‌اش را از دست داد باخته است، اما اگر یک ملتی در سخت‌ترین مشکلات روحیه خودش را حفظ کرد، موفق خواهد شد، پیروز خواهد شد؛ این نکته مهمی است که باید به آن توجه بشود.

می‌دانم سختی زیاد است، بعضی از خانواده ها حقیقتاً در فشار اقتصادی هستند، ما هم در جامعه زندگی می‌کنیم، این را باتمام وجودمان لمس می‌کنیم، اما نباید ناامید شد، این جنگ را هم ان‌شاءالله پشت سر خواهیم گذاشت به یاری خدا.

منتها من نکته‌ای را می‌خواهم عرض بکنم، حالا آن خارج را عرض بکنم، ولی داخل می‌خواهم عرض بکنم؛ مماشات با زالو صفتان اقتصادی در داخل دیگر بس است، نظام و انقلاب در زمینه توطئه‌های دشمن در بُعد اقتصادی کشور، نیازمند به یک خلخالی دیگر دارد که به مخلاّن و سودجویان اقتصادی که زندگی را برای مردم سخت کرده‌اند هیچ مماشات و ترحمی ننماید و درس عبرتی بشود، برای همه کسانی که در داخل پیاده نظام دشمن هستند.(تکبیر نمازگزاران)

هر مدیری، هر رئیس اداره‌ای، هر کارمند اداره‌ای، اگر موجب نارضایتی مردم بشود، دانسته یا نادانسته دارد به دشمن کمک می‌کند؛ این را باید مسئولین دقت کنند، مراقبت و مواظبت کنند، نمی‌شود تو پول این نظام را بخوری آن وقت به نظام خیانت کنی؛ من دیده‌ام خانواده دوتا بچه دارند، دو تا هم حقوق بسیار عالی زن و شوهر از دولت دارند می‌گیرند آن وقت بچه آنها دانشجو است هنوز هم به سن و سالی نرسیده است؛ این دارد توهین می‎کند، انتقاد می‌کند، بد و بیراه می‌گوید که چرا برای بچه من کار نیست؟ خوب تو خودت و شوهرت دارید از دولت دوتا حقوق سطح بالا می‌گیری؛ یعنی واقعاً آدم گاهی اوقات افسوس می‌خورد، خدماتی که علی رغم همه تورم و گرانی، ولی خدماتی که دولت جمهوری اسلامی دارد به مردم و اقشار می‌دهد، شاید در بسیاری از کشورها کم نظیر و بی‌نظیر است.

در کشورهای اروپایی آب می‌خواهی بخوری باید مالیات بدهی، بیش از نصف از حقوق آنها صرف مالیات می‌شود، تو می‌خواهی از خیابان بگذری باید مالیات بدهی؛ امروز بنزین در کشور ما از آب معدنی ارزان‌تر است؛ بنزین آزاد را می‌گویم هان! نه سهمیه‌ای آن؛ وقتی اینجور باشد، طمع می‌کنند که قاچاق بشود به کشورهای دیگر، قاچاق هم تبعات خاص را در اقتصاد کشور را دارد.

فلذا به نظرم می‌رسد که باید مدیران مراقب باشند؛ الان من اخباری به دستم رسید، وامی برای فرهنگیان عزیز تصویب شده است، اعتبارش هم آمده است، دو سه تا شعبه بانک مشخص شده است، یکی از شعبه‌ها همکاری نمی‌کند، وام را نمی‌دهد، چرا این کار را نمی‌کنید؟ چرا نارضیاتی تراشی می‌کنید؟ وام که آمده است، اعتبارش آمده است! اگر انجام ندهید، همکاری نکنید، من ناچار می‌شوم از همین تریبون اسم بانک را ببرم؛ یا در زمینه‌های دیگر؛ هر دستگاهی، هر اداره‌ای وظیفه‌اش را درست انجام ندهد، این تریبون، تریبون مطالبه گری است، البته ما از آن مدیرانی که وظیفه‌شان را به خوبی انجام می‌دهند تقدیر و تشکر می‌کنیم، تجلیل می‌کنیم.

نکته دیگری که باید عرض بکنم این بحث آلوده کردن رودخانه دز است، رودخانه دز یک سرمایه بسیار بزرگ و یک نعمت بزرگ است برای ما؛ برای کل خوزستان و کل کشور، یکی از با ثبات‌ترین رودخانه‌های کشور، رودخانه دز است؛ آلوده نکنید رودخانه را؛ من از اداره محیط زیست می‌خواهم که با کسانی که آلوده می‌کنند رودخانه را و این سرمایه بزرگ را آسیب می‌زنند، برخورد جدی بکند، مماشات نکند، از مسئولین، از دادستان، از فرماندار می‌خواهم جدی باشند در این قضیه؛ کسی حق ندارد به خاطر منافع مجموعه خودش، اداره خودش، دستگاه خودش، یا همان شخص خودش، یک سرمایه ملی را آسیب بزند؛ باید با او برخورد بشود.

بنده یک توصیه برادرانه و مشفقانه هم به خانواده‌های متدین دارم؛ خانواده‌هایی که اهل نماز هستند، اهل روزه هستند، تقیّدات دینی دارند، من حیفم می‌آید این تذکر را ندهم، حالا چه بسا اهل نمازجمعه هستند ولی نمازجمعه نمی‌آیند، ولی ان‌شاءالله صدای مرا از رادیو می‌شنوند، مراقب و مواظب باشید که با توجه به وضعیت اقتصادی که پیش آمده است، تندی نکنید؛ به این سید جلیل القدر یک دفعه خدای نکرده چیزی نگویید؛ مواظب باشید من از روی دلسوزی این توصیه را به شما می‌کنم، از روی عصبانیت یک دفعه جسارتی نکنید؛ بنده به تجربه این را دیده‌ام، اینگونه کم تقوایی‌ها و بی تدبیری‌ها، باز خوردهایی در زندگی شما خواهد داشت، مواظب و مراقب باشید که ممکن است متوجه نشوید که گرفتاریهای شما از کجاست، ولی یکی از عوامل مهم گرفتاری همین بی‌توجهی است؛ مواظب باشید.

هفته نیکوکاری و تأسیس کمیته امداد امام است باز تبریک عرض می‌کنیم و من خواهش می‌کنم از مردم، از کسانی که مکنت دارند، توان مالی دارند، در این وضعیت گرانی و تورم بیشتر کمک کنید؛ مطمئن باشد خداوند به شما رسد رزق و روزی فراوان خواهد داد؛ چون این مال، مال خود ما نیست، این مال اعتباری دست ماست، و الا مال از آن خداوند است المالُ مالُ اللّه ِ امانت دست ماست، چطور از آن استفاده کنیم! عمر هم می‌گذرد و تمام می‌شود؛ ما را در دو متر پارچه رها می‌کنند، پادشاه باشی یا گدا باشی، فرقی نمی‌کند یکسان است؛ فلذا از این فرصت استفاده کنیم و به نیازمندان کمک کنیم.

من یک تشکر دیگر داشته باشم از نیروی انتظامی عزیز که به پیروی از فرمان سردار رادان، فرمانده انتظامی کشور، در چند روز گذشته به نظرم ۱۵۶ معتاد متجاهر را دستگیر کردند که جای شکر و سپاس است که بالاترین آمار شهرستانهای استان خوزستان، در شهرستان دزفول بود، حتی از اهواز هم خیلی بالاتر بود که جای تقدیر و تشکر دارد؛ من از عزیزان نیروی انتظامی که برای امنیت اجتماعی و اخلاقی جامعه تلاش می‌کنند سپاسگذارم، تقدیر می‌کنم.

منتها بحثهای اخلاقی و آن پلیس اخلاقی، باید تلاش و کوشش بیشتری بکند؛ مخصوصاً بحث بی‌حجابی و بحث این جریاناتی که اخیرا بوجود آمده است، مخصوصاً برای ایام عید که ما مسافر نوروزی هم داریم و مقارن با ماه رمضان هست و باید حرمت ماه مبارک رمضان حفظ بشود، این را باید هم بسیج عزیز، هم نیروی انتظامی، هم مردم، هم متدینین ان‌شاءالله بیشتر توجه داشته باشند.

خدایا پروردگارا به مقربان درگاهت قسمت می‌دهیم اسلام و مسلمانان نصرت کرامت بفرما …

دشمنان اسلام خوار و ذلیل و نیست و نابود بگردان…

پروردگارا بارالها مکر و حیله دشمنان به خودشان برگردان…

شهدای ما و امام شهیدان با سیدالشهداء محشور بفرما…

خدایا این انقلاب را که زمینه ساز ظهور حجت حق که امام زمان(عج) می‌باشد نصرت بفرما…

در فرج مولا امام زمان(عج) تعجیل بفرما…

پروردگارا لباس عافیت و تندستی بر تن بیماران مخصوصا بیماران مد نظر بپوشان….

پروردگارا بارالها مشکلات کشور ما، مشکلات گرانی ما، مشکلات جوانان ما، مشکلات ازدواج جوانان ما، به حق این ماه و این ایام حل بفرما.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ  فصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَهُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ