18th، فوریه 2023
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

زمان انتشار: 18th, فوریه 2023 ساعت 12:00 ق.ظ | کد خبر: 94481

«مبعث» بزرگ‌ ترین حادثه آخرالزمان

عید مبعث سرفصل مهمی در تاریخ و تحولات تاریخ ایفا کرده است، چرا که اخرین فرستاده خداوند همراه با کاملترین دین با براورده کردن نیازهای فکری معنوی و سیاسی به رسالت مبعوث شد و عید مبعث از ایام الله محسوب می‌شود.

۲۷ رجب روز عید بزرگ مبعث مسلمانان یعنی روزی که پیامبر اسلام (ص)‌ از جانب خداوند به پیامبری مبعوث شد و اولین ایات نورانی قران (اقراء باسم ربک الذی خلق) در بیت‌المعمور و قلب نازنین پیامبر نازل شد. وقتی پیامبر (ص) که طبق عادت گذشته برای راز و نیاز تنهایی به غار حرا در کوه نور مراجعه می‌کردند، این بار انگار بار سنگینی بر دوش داشته و وقتی به خانه خدیجه همسر مهربان رسید، احساس خستگی شدید و عرق کردگی در چهره مبارک رسول خدا پیدا بود و وقتی علت سوال شد، پیامبر فرمودند: فرشته وحی ایات الهی را نازل کرده و از جانب خداوند به پیامبری برانگیخته شده‌اند.

انچنان بود که خداوند خواست در سرزمینی که مردم ان به عادت قبایل بدوی زندگی می‌کردند و تنها هنر انها علاقه به شعر، شتر و شمشیر بود، اما در این میان پیامبر رحمه للعالمین از بین همه مردم برانیگخته شد که قبل از ان نزد هیچ استاد و در هیچ مدرسه‌ای درس نخوانده بود، اما وقتی ایات نورانی بر قلب مبارک پیامبر نازل شد، راهنما و پیامبر میلیون‌ها انسان در سراسر جهان شده و هنوز چراغ هدایت بشریت را روشن نگه داشته‌اند.

پیامبر خاتم (ص) ذخیره الهی از نظر رحمت بودن برای بشریت

اساس اسلام و دین رسول خاتم (ص) را بر پایه درست اندیشیدن است. امام علی (ع) در وصف پیامبر در جملاتی کوتاه می‌فرماید: سرمایه پیامبر (ص) دانایی و ابزار کارش اگاهی بود، یعنی به مردم اگاهی می‌داد. به کسی زور نمی‌گفت. دیگر بعد حوزه تکاملی اسلام به بعد اجتماعی، سیاسی و علمی باز می‌گردد که اسلام بهترین رهنمودها را دارد.

هدف اسلام، اساس کار و توسعه زندگی اجتماعی سیاسی مردم است. همه انبیاء، سرچشمه رحمت بودند. اما نبی اکرم (ص) پیامبر خاتم و ذخیره الهی از نظر رحمت بودن برای انسان در طول تاریخ است. بعثت انبیاء دست رحمت خداست که به سوی بشریت دراز شده است و نبی اکرم سرا پا رحمت است. برای مثال پیامبر (ص) دلسوز کسانی می‌شود که خدا دلسوز ان‌ها نیست؛ یعنی برای برخی کافران و ستمگران سران قریش دعا می‌کرد که خدایا اینها را ببخش. این دست رحمت خدا ـ پیامبر اعظم (ص) ـ به سوی ما دراز شده است. خداوند به حق شخصیت همین پیامبر (ص)، به مسلمانان توفیق دهد که جامعه‌ دانایی، اگاهی و خردورزی را فراموش نکند.

بعثت نقطه اغاز یک زندگی جمعی توام با صلح و ارامش

بعثت پیغمبر اکرم (ص) نوید یک مژده برای جامعه بشری برای همزیستی مسالمت‌امیز به ارمغان اورده است. (بعثت) برانگیختن انسان‌ها یا یک نوع تحول بنیادین با دگرگونی اساسی در بخش‌های مختلف جامعه ایجاد کردن است. بعثت پیامبر اکرم (ص) نقطه اغاز یک زندگی جمعی توام با صلح و سازش و ارامش است. به دلیل اینکه از اولین پیام‌های دعوت حضرت رسول‌ (ص) پیام صلح، پیام اشتی و پیام زندگی جمعی و گروهی است که اسلام را به عنوان دین رحمت و دین صلح و سازش مطرح کرده است. مبنای دین اسلام، اخلاق، عزت، کرامت و علوّ انسان است و انسان بما هو انسان، مورد تکریم و تعظیم قرار دارد، اسلام به عنوان متمم و مکمل اخلاق بشری، امده است که جامعه را به صلح و صفا دعوت کند. به عکس انچه دشمن امروز به دنبال ان است که دین اسلام را دین خشن، خوف و متعرض به جان و مال دیگران معرفی کند.

۲۷ رجب به عنوان روز مبعث، روز صلح، روز زندگی همزیستی مسالمت‌امیز میان پیروان تمام ادیان و ابنای بشر از هر دین و ایینی که باشند اسلام اجازه نمی‌دهد که ضرر و اسیبی به انسان بما هو انسان متوجه او نشود چه برسد به اینکه فرد، پیرو دین اسلام نبوده و پیرو ایین خاصی باشد. به نظر می‌رسد مبعث یک درس، عبرت و سرمشق و رهبری برای تمام انسان‌ها است.

بعثت پیامبران عقل خفته در وجود ادمی را بیدار می‌کند

بعثت پیامبران تاثیر بسیار مهمی با رشد عقلانیت در بین انسان‌ها دارد. به ویژه این رشد با ظهور اسلام از سوی پیامبر (ص) نمود پیدا کرده است. برای فهم بهتر این ارتباط سخنی از علی (ع) که در نهج البلاغه امده است: خدای تبارک و تعالی پیامبران خود را در بین مردم برانگیخت و این پیامبران را پیاپی فرستاد تا میثاق فطرت را به یاد انسان‌ها بیاورند، ان عهد و پیمانی که همه انسان ها در عالم زر به عبودیت الهی سپرده بودند و این نعمت‌های فراموش شده را تا اینکه عقل های فراموش شده در وجود انسان کاویده شود. در حقیقت اگر به تعالیم قران کریم که حاصل بعثت پیامبران بر وجود مقدسشان وحی شده است نیز نظر افکنیم، در ان هر جا که سخن از شگفتی‌ها به میان می‌اید، مخاطب شگفتی‌ها، اولی الالباب و خردمندان هستند نه مردمان معمولی که برخی از عقلشان فاصله گرفته‌اند. پیامبران و ایمه در سخنان و روایات بر عقل و تعالیم و احکام ان پای فشاری می‌کنند و به گونه‌ای این دو حجت با هم هماهنگ‌اند که در اصطلاح گفته‌اند (کلما حکم بالعقل حکم بالشرع و کلما حکم بالشرع حکم بالعقل)؛ احکام شرع موید احکام عقل و احکام عقل موید احکام شرع است. بنابراین انچه که به عنوان دستاوردهای بعثت می‌توانیم در این ایام طرح کنیم، این است که با بعثت پیامبران این عقل خفته در وجود ادمی بیدار می‌شود، عقل‌های دفن شده شخم زده می‌شوند و امکان رشد و شکوفایی فرا می‌رسد.

تاسیس مدرسه ایدیولوژی، ایمانی و اخلاقی از سوی پیامبر (ص)

مبعث پیامبر (ص) یک تحول بسیار جدی و عمیق در جامعه ان روزها بوده است. جامعه‌ای که پیامبر (ص) در اغاز رسالتش در مکه با ان مواجه شد با جامعه‌ای که در مدینه بنا کرد، کاملاً متفاوت بود؛ از لحاظ علمی رشد علمی که جامعه داشت، بی‌سوادی اولیه منتقل شد به یک جامعه طالب علم و جامعه‌ای که ترقی علمی بسیار برایش مهم بود و تجلیات علمی زیادی در برهه‌های تاریخی بعدی داشت. از لحاظ معنوی نیز، حالات عرفانی که ما در اصحاب پیامبر (ص) در مدینه می‌بینیم با ان ظلماتی که قبل از پیامبری حضرت ‌(ص) به چشم می‌خورد کاملاً متمایز است. همچنین از لحاظ نظام اجتماعی، حکومتی که رسول‌ الله (ص) در مدینه به وجود اورده بود تفاوت چشم‌گیری با نظام قبیله‌ای شهر مکه داشت.

در برهه‌ای از تاریخ، پیامبر اکرم (ص) را می‌بینیم که حضرت تنها با دو نفر نماز می‌خواند. اما امروز در هر مسجدی هزاران نفر گاهی اوقات کمتر و بیشتر شاهدیم، در هر شهر و کشوری مساجد متعددی وجود دارد که در کل میلیون‌ها نفر اهل قبله هستند و اینها تحولاتی است که بعد از بعثت حضرت رسول (ص) ایجاد شده است. بزرگترین دستاورد بعثت مدرسه‌ای است که پیامبر اکرم (ص) به عنوان مدرسه فکری، ایدیولوژی، ایمانی و اخلاقی تاسیس کرد. اصولاً ایشان یک جریان فکری ایجاد کرد که امروز حتی غیر از مسلمانان از ان بهره می‌برند.

هدف از بعثث انبیا رسیدن به کمال الهی

اینکه هدف از بعثث انبیا شناخت پروردگار عالمیان و رسیدن به قرب و کمال الهی است. تفکر و اندیشه تنها با عزلت گزیدن میسر می‌شود. چون پیامبران، قبل از اینکه به رسالت مبعوث شوند، می‌بایست راه‌های کمال را بپیمایند تا در پرتو ان به قرب خدا و شناخت خدا نایل شوند، این امر میسر نمی‌شد مگر با عزلت و تنهایی!

‌ بنابراین یکی از مهم‌ترین راه‌ها برای دستیابی به تفکر این است که انسان مدتی را در صحرا باشد، به همین خاطر اکثر انبیاء شغل چوپانی داشتند. در روایت امده است که (ما بعث الله نبیا قطّ حتی یسترعیه الغنم لیعلمه بذلک رعیه الناس)؛ خداوند هیچ پیامبری را بر  نمی‌انگیخت، مگر اینکه بر چوپانی می‌گمارد تا از این طریق، تربیت و مدیریت مردم را به او بیاموزد. پیامبر اکرم (ص) در شب مبعث جبرییل را به هیبت اصلی او مشاهده کرده است. در سوره (تکویر) به خوبی به این موضوع اشاره می‌شود که خداوند می‌فرماید: (وَلَقَدْ رَاهُ بِالْاُفُقِ الْمُبِینِ)، قطعاً ان -فرشته وحی- را در افق رخشان دیده است، بنابراین وحی در این شب به صورت غیر مستقیم توسط جبرییل انجام شده است و فرشته وحی فرمان الهی را به شخص رسول خاتم(ص) ابلاغ کرده است.

بعثت بزرگ‌ترین حادثه در تاریخ اخرالزمان جامعه بشریت

مبعث پیامبر اکرم (ص) بزرگترین حادثه در تاریخ اخرالزمان جامعه بشریت است. عید مبعث سرفصل مهمی در تاریخ و تحولات تاریخ ایفا کرده است، چرا که اخرین فرستاده خداوند همراه با کاملترین دین با براورده کردن نیازهای فکری معنوی و سیاسی به رسالت مبعوث شد و عید مبعث از ایام الله محسوب می‌شود. شخصیت پیامبر (ص) مایه وحدت و انسجام اسلامی است. مشترکات عالم اسلام بسیار زیاد است، یعنی اگر در عقاید، مناسک و اعمال سیر کنیم، مشاهده می‌کنیم که تقریباً در بیش از ۹۰ درصد از موارد مسلمان‌ها اتفاق‌نظر دارند. در توحید، بعثت پیامبر (ص)، در بحث معاد، حتی در بحث امامت و ولایت که مسلمانان قایلند بدون امام و ولی نمی‌توان زندگی کرد، منتها در مصادیقش اختلافاتی رخ می‌دهد.

بعثت پیامبر خاتم (ص) فرصتی برای محور قرار دادن شخصیت ایشان در زمینه‌های تقریبی بیداری اسلامی است. در نظام ارزشی که پیامبر (ص) اورده است، اقامه قسط جز اهداف اصلی رسالت ایشان مطرح بوده است، در سوره (حدید) خداوند در این باره می‌فرماید: (لَقَدْ اَرْسَلْنَا رُسُلَنَا بِالْبَینَاتِ وَاَنزَلْنَا مَعَهُمُ الْکِتَابَ وَالْمِیزَانَ لِیقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ...)، اقامه قسط جز اهداف رسالت انبیا و طبیعتاً رسالت پیامبر اکرم (ص) است. عدالت خواسته، هدف و ارمان همه انبیا و اولیا بوده است، به طوری که ارمان پیامبر (ص) بوده که شعار و پرچم اصلی قیام امام عصر (ع) حول محور عدالت است. پیامبر اکرم (ص) فرمودند: (او خواهد امد و جهان را از عدل و داد پر خواهد کرد).

منبع: پایگاه اطلاع رسانی حوزه