27th، ژانویه 2023
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com
زمان انتشار: 27th, ژانویه 2023 ساعت 8:49 ب.ظ | کد خبر: 94210

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” نماز عبادی سیاسی جمعه دزفول با حضور اقشار مختلف مردم متدین و ولایت مدار دزفول، به امامت حجه‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی قاضی امام جمعه دزفول با رعایت شیوه‌نامه‎‌های بهداشتی در مصلای امام علی(ع) قرارگاه فرهنگی این شهرستان برگزار شد.

از منظر قرآن کریم بهترین توشه‌ها و ماندگارترین زاد و توشه‌ها تقوای الهی است

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی در خطبه اول نماز با دعوت مردم به تقوای الهی گفت: از منظر قرآن کریم بهترین توشه‌ها و ماندگارترین زاد و توشه‌ها تقوای الهی است.

امام جمعه دزفول افزود: رعایت تقوای الهی هم دنیای انسان را درست می‌کند و هم آخرت او را به سامان می‌رساند.

بهترین فرصت توشه برداشتن برای آخرت استفاده از ماه رجب است

خطیب نماز جمعه دزفول از ماه رجب المرجب به عنوان ماه بزرگ و بهار معنویت یاد کرد و افزود: بهترین فرصت توشه برداشتن برای آخرت استفاده از ماه رجب است چرا که در این ماه رابطه بین عبد و رب محکم می‌شود.

وی ادامه داد: ماه رجب آغاز سیر و سلوک مؤمن برای ماه شعبان و ماه مبارک رمضان و در نهایت، درک شب قدر است.

از منظر پیامبر(ص) انسان نباید نسیم‌های الهی را که خداوند آن را به عنوان فرصت در زندگی بشر قرار داده از دست بدهد

امام جمعه دزفول با بیان این مطلب که ماه رجب فرصتی طلایی و غیر قابل تکرار در سال است که نباید آن را از دست داد تأکید کرد: از منظر رسول گرامی اسلام انسان نباید نسیم‌های الهی را که خداوند متعال آن را به عنوان فرصت در زندگی بشر قرار داده است از دست بدهد.

امانت الهی تحقق پیدا نمی‌کند مگر اینکه انسان بتواند عبد خدا باشد

امام جمعه دزفول در جمع بندی این خطبه با تبیین آیه ۷۲ سوره احزاب و بیان حدیثی از نبی مکرم اسلام درخصوص امانت‌های الهی که خداوند متعال به انسان سپرده است تأکید کرد: این امانت تحقق پیدا نمی‌کند مگر اینکه انسان بتواند عبد خدا باشد.

در ماه رجب باید خدای متعال در قلب ما محبوب باشد و اهل معاصی و گناهکاران را باید دشمن خود پنداشت

وی افزود: در ماه رجب امید خیر می‌رود و باید خدای متعال در قلب ما محبوب باشد و اهل معاصی و گناهکاران را باید دشمن خود پنداشت.

خطبه دوم:

 امام علی علیه السلام: خدا را خدا را درباره نمازتان در نظر بگیرید، به درستی که عمود دین شما نماز است

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی در خطبه دوم نمازجمعه گفت: امیرمؤمنان حضرت علی علیه السلام در نامه ۴۷ نهج البلاغه بعد از سفارش به تقوا می‌فرمایند: خدا را خدا را درباره نمازتان در نظر بگیرید، به درستی که عمود دین شما نماز است.

نماز جماعت اول وقت و با حضور قلب انسان را در تحصیل ملکه تقوا کمک می‌نماید

وی افزود: نماز جماعت اول وقت و با حضور قلب انسان را در تحصیل ملکه تقوا کمک می‌نماید.

امام جواد(ع) از جوان‌ترین ائمه علیهم السلام به شمار می‌آید و دارای لقب اختصاصی «معدن وفا» است

امام جمعه دزفول با اشاره به سالروز ولادت امام جواد علیه السلام گفت: آن حضرت از جوان‌ترین ائمه علیهم السلام به شمار می‌آید که از مقام و منزلت خاصی برخوردار است و دارای لقب اختصاصی معدن وفا است.

اسلام هراسی از راهبردهای اصلی استکبار و صهیونیسم جهانی است

امام جمعه دزفول با اشاره به اهانت‌ها به قرآن کریم در غرب گفت: اسلام هراسی از راهبردهای اصلی استکبار و صهیونیسم جهانی است.

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی با اشاره به بالندگی اسلام و گفتمان مقاومت در جهان افزود: استکبار از این بالندگی می‌ترسد و اسلام هراسی را در دستور کار قرار داده است.

تکرار اهانت به مقدسات توسط نشریه فرانسوی و قرآن‌سوزی در سوئد در راستای همین برنامه اسلام هراسی است

وی ادامه داد: تکرار اهانت به مقدسات توسط نشریه فرانسوی و قرآن‌سوزی در سوئد در راستای همین برنامه اسلام هراسی است.

تعرض به حقوق بیش از ۲ میلیارد نفر مسلمان در غرب باعث ایجاد تشنج و دشمنی در دنیا می‌شود

امام جمعه دزفول با محکومیت تعرض به حقوق بیش از ۲ میلیارد نفر مسلمان در غرب اظهار کرد: این اقدامات باعث ایجاد تشنج و دشمنی در دنیا و فراهم‌ کردن زمینه تروریسم در دنیا می‌شود.

وی افزود: قرآن سوزی در سوئد مقابل سفارت ترکیه با مجوز رسمی مسئولان این کشور در راستای آزادی بیان انجام شده است.

رهبر معظم انقلاب فرمودند هدف اسکتبار از این اهانت‌های جنون آمیز، اصل اسلام و قرآن است

خطیب نماز جمعه دزفول با بیان اینکه ادعای حقوق بشر غرب دروغی بیش نیست، گفت: رهبر معظم انقلاب فرمودند هدف استکبار از این اهانت‌های جنون آمیز، اصل اسلام و قرآن است از این رو سران کشورهای مسلمان باید در برابر این اهانت‌ها بایستند.

دشمن به دنبال تست حساسیت مسلمانان است اگر جواب داد گام بعدی را برمی‌دارد لذا باید تودهنی بخورد

وی با اشاره به برگزاری تجمعات باشکوهی در کشورهای مختلف در محکومیت این اهانت‌ها افزود: دشمن به دنبال تست حساسیت مسلمانان است اگر جواب داد گام بعدی را برمی‌دارد لذا باید تودهنی بخورد.

برای حفظ ارزش‌های دینی، قرآن و اسلام جان خود را هم می‌دهیم

امام جمعه دزفول با بیان اینکه برای حفظ ارزش‌های دینی، قرآن و اسلام جان خود را هم می‌دهیم، گفت: استکبار تلاش داشت قضیه ۱۱ سپتامبر و برخورد هواپیما به برج‌های دوقلو را به اسلام ربط دهد که همین موضوع باعث کمیاب شدن کتاب مقدس قرآن شد.

امروز همه آزادی خواهان جهان باید در کنار مسلمانان بایستند و از اخلاق انسانیت دفاع کنند

وی افزود: امروز همه آزادی خواهان جهان باید در کنار مسلمانان بایستند و از اخلاق انسانیت دفاع کنند.

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی بیان کرد: تجمع سراسری ملت ایران در محکومیت اهانت‌ها به قرآن، امروز بعد از نماز جمعه برگزار می‌شود تا استکبار بداند مقدسات نزد ما عزیز هستند و به هیچ وجه در برابر این اهانت‌ها کوتاه نمی‌آییم.

تحریم ستاد امر به معروف و نهی از منکر و برخی افراد از سوی اتحادیه اروپا اقدامی ذلیلانه است

امام جمعه دزفول با بیان اینکه اسلام، قرآن و این عظمت را خون شهدا و خداوند متعال عزت داده است، گفت: تحریم ستاد امر به معروف و نهی از منکر و برخی افراد از سوی اتحادیه اروپا اقدامی ذلیلانه و مانند سایر اقدامات از محاسبه‌های غلط دشمن است.

ملتی که به شهادت افتخار می‌کند را نمی‌توان شکست دارد

وی افزود: اقدامات استکبار علیه انقلاب اسلامی در بیش از ۴۰ سال گذشته هیچ‌ نتیجه‌ای نداشته است زیرا ملتی که به شهادت افتخار می‌کند را نمی‌توان شکست دارد.

افراد برای جهاد تبیین باید با مبانی فکری رهبر معظم انقلاب و جنگ ترکیبی و شناختی دشمن آشنایی داشته باشند

خطیب نمازجمعه دزفول برخورد شعاری با جهاد تببین را بدترین آسیب دانست و گفت: افراد برای جهاد تبیین باید با مبانی فکری رهبر معظم انقلاب، روش دشمن و پیچیدگی‌های جنگ ترکیبی و شناختی دشمن آشنایی داشته باشند.

وی با تأکید بر لزوم تلاش همگانی برای جهاد تبیین افزود: یک‌ فرمانده نظامی در یگان خود و فرد اهل علم و منبری در باب احادیث و معارف اهل بیت علیهم السلام  و پزشک درخصوص دستورات اسلام و متناسب بودن آن با اصول پزشکی تبیین کنند.

دبیر شورای انقلاب فرهنگی کشور جایگاه بسیار مهمی در ریل گذاری فرهنگ کشور است

امام جمعه دزفول درخصوص انتصاب دانشمند فرهیخته دکتر حجه‌الاسلام والمسلمین خسروپناه به دبیر شورای انقلاب فرهنگی کشور گفت: این مسئولیت جایگاه بسیار مهمی در ریل گذاری فرهنگ کشور است ضمن اینکه این شورا می‌تواند پیشنهاد حذف یا ادغام برخی دستگاه‌های فرهنگی را بدهد.

دشمنان ما نیز برای نخستین بار برای انتصاب دبیر شورای انقلاب فرهنگی اعلام موضع کردند

امام جمعه دزفول با اظهار تأسف از کم لطفی‌های برخی افراد در داخل و خارج از کشور به این انتصاب اظهار کرد: دشمنان ما نیز برای نخستین بار برای انتصاب دبیر شورای انقلاب فرهنگی اعلام موضع کردند.

دزفول در طول تاریخ و جنگ تحمیلی خوش درخشیده است

وی با بیان اینکه باید قدر نیروهای شهر دزفول را بدانیم، افزود: دزفول در طول تاریخ و جنگ تحمیلی خوش درخشیده و اکنون نیروهای این شهر نظیر دکتر مخبر، سردار رشید و حجه‌الاسلام والمسلمین خسروپناه نقش ملی ایفا می‌کنند.

نباید در این شرایط به مسایل پیش پا افتاده بپردازیم و ذهن اشخاص را از مسائل اصلی دور کنیم

خطیب نمازجمعه دزفول گفت: امروز دشمن با تمام توان در مقابل اسلام، جبهه مقاومت و انقلاب اسلامی ایستاده و به ارزش‌های ما اهانت می‌کند لذا نباید در این شرایط به مسایل پیش پا افتاده بپردازیم و ذهن اشخاص را از مسائل اصلی دور کنیم.

وی افزود: همه ما در روز قیامت باید درخصوص مصاحبه‌ها، بیانیه‌ها و سخنرانی‌های خود پاسخگو باشیم.

نمازگزاران جمعه دزفول اهانت به قرآن و ارزش‌های دینی را محکوم کردند

گفتنی است نمازگزاران جمعه دزفول بعد از اقامه نمازجمعه با سر دادن شعار های انقلابی، اهانت به قرآن و ارزش‌های دینی را محکوم کردند.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

سَلامُ عَلَیْکُم جَمیعاً ورَحْمَهُ الله وبَرَکاتُهُ

اَعُوذُ بِاللّهِ مِن الشیطان الرَّجیم

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه، بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، نمازگزاران عزیز همه شما و خودم را دعوت به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

خدای متعال در سوره بقره می‌فرماید: تَزَوَّدُواْ توشه بردارید، زاد و توشه بردارید فَإِنَّ خَیْرَ الزَّادِ التَّقْوى بدرستی که بهترین توشه‌ها و ماندگارترین زاد و توشه‌ها تقوای الهی است؛ تقوا برای آخرت انسان خوب است، تقوای الهی هم دنیای انسان را درست می‌کند، هم فرجام انسان در آخرت را به سامان می‌رساند؛ فلذا تقوا به درد هر دو سرای انسان می‌خورد.

امیدواریم خدای متعال به ما توفیق بدهد که در همه عرصه‌های زندگانی تقوا داشته باشیم و توشه برداریم برای آخرت خودمان ان‌شاءالله.

ایام، ایامِ ماه رجب المرجب است، ماه بزرگ رجب، ماه بهار معنویت، ربیع المعنویه ماه رجب است؛ و بهترین فرصت برای توشه برداشتن برای آخرت استفاده از ماه رجب است، ماه رجب بهترین فرصتها را برای استحکام رابطه بین عبد و رب خودش آماده می‌کند و در اختیار انسان مؤمن قرار می‌دهد.

ماه رجب آغاز سیر و سلوک مؤمن برای ماه شعبان و ماه مبارک رمضان و در نهایت، درک شب قدر است؛ فلذا این مسئله فرصت مغتنم ماه مبارک رجب را از دست ندهید و بتوانید ان‌شاءالله از این ماه رجب بهره ببرید و استفاده بکنید؛ ماه رجب فرصت طلایی و غیر قابل تکرار در سال است که انسانهای اهل دل و اهل عبودیّت از آن بهره می‌برند و آن را از دست نمی‌دهند.

در یک حدیثی از رسول گرامی اسلام حضرت ختم انبیاء محمد مصطفی(ص) می‌فرماید: إنّ لِرَبِّکُم فی أیّامِ دَهرِکُم نَفَحاتٍ، فَتَعَرَّضُوا لَهُ یعنی در روزهای زندگانی شما خداوند فرصتهایی قرار داده است و نسیم‌های الهی می‌وزد، می‌فرماید: این نسیمها را از دست ندهید، این نسیمهای الهی را در این فرصتهای الهی دریابید؛ خودتان را در معرض این نسیمها قرار بدهید.

مولانا در یکی از اشعار بسیار زیبایش شعر قشنگی دارد، چون فرصتها خیلی زود می‌آیند و می‌گذرند، الفرص، تمرّ کمرّ السحاب فرصتها مثل ابر می‌آیند و عبور می‌کنند؛ گاهی اوقات دیدید در آسمان ابر می‌آید ولی باد می‌آید و این ابر را سریع می‌برد؛ مولانا در این شعرش می‌گوید:

نفحه آمد مر شما را دید و رفت      هرکه را می‌خواست جان بخشید و رفت

این شعر مولانا خیلی شعر زیبایی است و خیلی با این حدیث و معنای این حدیث سازگاری دارد.

این نفحه‌ها مانند درخت طوبی برآورنده کننده نیازها و آرزوها هستند، قلب آدمی تنها می‌تواند پذیرای این نفحه باشد و این هدیه الهی باشد، حتی آسمانها و زمین و کوه‌ها قدرت و تحمل پذیرش این را ندارند، خداوند برای انسان که اشرف مخلوقات است، فرصت مغتنمی قرار داده است؛ امانتی به او داده است در نظام هستی و خلقت.

آیه ۷۲ سوره احزاب اشاره به همین معنا دارد که می‌فرماید: ما این امانت را بر آسمانها و زمین و کوهها عرضه کردیم، ولی آنها از تحمل آن سر باز زدند و از آن ترسیدند، ولی انسان آن امانت را به دوش گرفت و پذیرفت و آن امانت بر اساس تفسیر مفسرین از این آیه شریفه چیزی نیست جز خلیفه‌الهی انسان روی زمین، که انسان جانشین خداست روی زمین، که این جایگاه و این امانت الهی به انسان سپرده شده است و این امانت تحقق پیدا نمی‌کند مگر اینکه انسان بتواند عبد خدا باشد، بنده خدا باشد، ماه رجب ماه بندگی خداست، ماه عبودیّت خداست، ماهی است که امید خیر می‌رود یَا مَنْ أَرْجُوهُ لِکُلِّ خَیْرٍ، امید خیر می‌رود از این ماه، غیر از خیر امیدی دیگر نمی‌رود.

امیدواریم ان‌شاءالله بتوانیم از این ماه استفاده بکنیم و بهره ببریم و بتوانیم رابطه حبّی خودمان را با خدای متعال بیشتر کنیم، مستحکم کنیم، خدا در قلب ما محبوب باشد، در قلب ما غیر از خدا چیزی نباشد؛ در یک حدیث نبوی که از پیامبر گرامی اسلام ختم انبیاء محمد مصطفی(ص) از زبان حضرت عیسی مسیح(علی نبینا وآله) وارد شده است، اشاره به همین محبت دارد که پیامبر می‌فرماید: این حدیث را از زبان از حضرت عیسی(علی نبینا وآله)  قالَ عیسَی ابْنُ مَرْیَمَ لِلْحَوارِیِّینَ.

حضرت عیسی بن مریم به حواریین فرمودند : تَحَبَّبُوا إِلَى اللَّهِ خود را دوستدار خدا قرار دهید، کاری بکنید که خدا شما را دوست داشته باشد، و محبت خدا در قلبهایتان برود، وَ تَقَرَّبُوا إِلَیْهِ و به سوی او تقرب پیدا کنید؛ این دستور عیسی مسیح(علی نبینا وآله) به حواریین است که قَالُوا یَا رُوحَ اللَّهِ سؤال کردند یا روح الله از حضرت عیسی سؤال کردند بِمَا ذَا نَتَحَبَّبُ إِلَى اللَّهِ وَ نَتَقَرَّبُ به چه چیز، با چه وسیله‌ای خودمان را به محبت خدا نزدیک کنیم و به مقام قرب او نزدیک کنیم حضرت عیسی(علی نبینا وآله) فرمود: قَالَ بِبُغْضِ أَهْلِ الْمَعَاصِی خیلی این حدیث حدیث نابی است، دقت بفرمایید خواهران و برادران!

می‌فرماید که: به دشمن داشتن اهل معاصی و گناهکاران، انسان مؤمن از انسان گناهکار و اهل معصیت خوشش نمی‌آید؛ با انسان اهل معصیت رفت و آمد ندارد، همنشینی ندارد، در ادامه حدیث اشاره خواهد کرد؛ الْتَمِسُوا رِضَا اللَّهِ بِسَخَطِهِمْ و بعد برای بدست آوردن رضایت خدا اینگونه رفتار بکنید که آن اهل معاصی به خشم بیایند.

الان بعضی از دستگاه‌های ما، بعضی از اشخاص ما، باعث خشم دشمن شده‌اند، باعث شده‌اند دشمنی که در جبهه کفر و شرک و نفاق است، دشمنی خود را با جبهه حق و اسلام و اشخاص ظاهر کند، اینها به خشم آمده‌اند، فلان دستگاه را تحریم می‌کنند، فلان شخص را تحریم می‌کنند اروپایی‌ها و غربی‌ها؛ اینها نشان دهنده به خشم آوردن اهل معاصی است، اینها اهل معاصی هستند؛ اینها کسانی هستند که دین خدا را، ارزشهای الهی را زیر پا می‌گذارند.

الان رسماً در کشورهای اروپایی قانون همجنس‌گرایی رسمیّت پیدا کرده، یعنی مرد با مرد می‌تواند ازدواج بکند، رسمی و قانونی! این خلاف دستورات الهی است، احکامی است در همه ادیان توحیدی؛ ما اینها را به خشم درآورده‌ایم، اینها از دست ما غضبناک شده‌اند، رضایت خدا در به خشم آوردن اهل معاصی است.

بعد سؤال کردند قَالُوا یَا رُوحَ اللَّهِ فَمَنْ نُجَالِسُ إِذاً با چه کسی همنشین بشویم، با چه کسانی مجالست بکنیم؛ قَالَ مَنْ یُذَکِّرُکُمُ اللَّهَ رُؤْیَتُهُ فرمود: کسی که همنشینی او تو را به یاد خدا بیندازد؛ وَ یَزِیدُ فِی عِلْمِکُمْ مَنْطِقُهُ و سخنان و گفتار او باعث افزوده شدن علم و دانش تو بشود، وَ یُرَغِّبُکُمْ فِی الْآخِرَهِ عَمَلُهُ و عمل و رفتارش را وقتی می‌بینی رغبت تو را در آخرت بیشتر کند، اینها کسانی هستند که حضرت مسیح به حواریین امر می‌کند که با اینها نشست و برخاست داشته باشید.

امیدواریم خدای متعال ما را در دنیا با اولیائش همنشین بگرداند.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم   وَالْعَصْرِ   إِنَّ الْإِنسَانَ لَفِی خُسْرٍ    إِلَّا الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ 

صَدَقَ اللهُ العَلی العَظیمُ

والسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَهُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه، بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، اُوصِیکُم وَنَفسی وَنَفسی وَنَفسی بتَقوَى‌اللّه همه شما خواهران و برادران، نمازگزاران عزیز و این بنده کمترین را توصیه و تأکید و دعوت به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

در نامه ۴۷ نهج البلاغه، حضرت بعد از سفارش اکید به تقوا توصیه می‌فرماید: وَ اللَّهَ اللَّهَ فِی الصَّلَاهِ فَإِنَّهَا عَمُودُ دِینِکُمْ می‌فرماید: خدا را خدا را درباره نمازتان در نظر بگیرید، به درستی که عمود دین شما نماز است، اگر یک چادری، یک خیمه‌ای عمود آن برداشته بشود آن چادر فرو می‌ریزد و دیگر سرپا نمی‌ماند، دین انسان هم، آن عمودش نماز است.

امیدواریم که بتوانیم نماز را آنچنانی که دین ما را حفظ بکند، آنچنانی که بتواند برای دین ما عمود باشد، اقامه بکنیم و نماز را بخوانیم، نماز اول وقت، نماز با حضور قلب، نماز حتی‌المقدور به جماعت که اینها همه در تحصیل ملکه تقوا به ما کمک می‌کند؛ تقوا اسبابی دارد و تقوا به دست آوردن و ملکه تقوا را تحصیل کردن اسبابی دارد، باید اسبابش را بشناسیم؛ یکی از اسبابش اهمیت دادن به نماز است که انسان متقی کسی است که نماز برای او مهم است، اول وقت با حضور قلب و حتی‌المقدور به جماعت.

دهم رجب المرجب سالروز ولادت امام جواد(علیه‌السلام) جوان‌ترین امام اثنی عشریه است که جایگاه و مقام و منزلت خاصی و بس رفیعی دارد؛ از نکات معرفتی در مورد شخصیت مبارک حضرت این است که در صلوات خاصه آن حضرت اینچنین می‌خوانیم، اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدِ بْنِ عَلِیِّ بْنِ مُوسَى عَلَمِ التُّقَى وَ نُورِ الْهُدَى وَ مَعْدِنِ الْوَفَاءِ این تعبیر مَعْدِنِ الْوَفَاءِ خیلی مختصر می‌خواهم توضیح بدهم خدمت خواهران و برادران.

مَعْدِنِ الْوَفَاءِ از القاب اختصاصی حضرت جواد(علیه‌السلام) است، اساساً در شخصیت شناسی امام جواد(علیه‌السلام) بر فضیلت انسانی و الهی وفا و  وفاداری تأکید شده است، جاهایی دیگر تعابیری آورده است که معلوم می‌شود این لقب، لقبِ اختصاصی امام جواد(علیه‌السلام) است؛ من به صورت مجزا ترجمه کنم و تبیین کنم مَعْدِنِ الْوَفَاءِ یعنی چه؟

معدن به جایی می‌‌گویند که جای اصلی و مرکز هر چیزی و مرکز و منبع آن چیز است، این معدن است؛ وفا هم به معنای وفادار بودن به عهد و پیمان است، البته عهد و پیمان مقدم بر وفا هست، یعنی وفا متأخر از عهد و پیمان است؛ چرا که باید یک عهد و پیمانی باشد که وفا تحقق پیدا بکند، وفا معنایی مترادف با صدق و راستی دارد.

فلذا این نکته بسیار مهمی است که ما ائمه(ع) را واقعاً معرفت پیدا بکنیم، گاهی اوقات یک القاب خاصی دارند که یک جهاد تربیتی و تزکیه نفس بر سر شخصیت ما دارد، آنها را باید بشناسیم، آنها بزنگاه شخصیتهای ائمه اطهار(ع) هستند، یکی از القاب امام جواد(علیه‌السلام) مَعْدِنِ الْوَفَاءِ است که الان فرصتی نیست والا بیشتر بازش می‌کردم و توضیحات بیشتری می‌دادم ولی به همین مقدار بسنده می‌کنیم.

امیدواریم که خدای متعال به ما توفیق معرفت به معارف اهل بیت(ع) را هر چه بیشتر عنایت بفرماید ان‌شاءالله.

این روزها ما شاهد هستیم دشمنان اسلام، غربی‌ها، اروپاییها باز شروع کرده‌اند مسائل چهل و چند ساله‌ای که با انقلاب و نظام اسلامی داشته‌اند، اسلام هراسی راهبرد دائمی استکبار جهانی است، در سالهایی که انقلاب بوده است و امروز هم این سیاست، سیاستِ مستمره صهیونسیم جهانی است که از اسلام می‌ترسانند و اسلام هراسی می‌کنند؛ این هم به خاطر این است که در سالهای اخیر، بالندگی اسلام گرایی بویژه گفتمان مقاومت و بحث مقاومت در دنیا، رشد خیلی خوبی پیدا کرده است و دشمن به شدت از این به هراس افتاده است.

لذا اقدامات را شدید‌تر کرده است و این را نمی‌فهمند؛ حالا من در آن بحث محاسبه توضیح خواهم داد که محاسبه دشمن چرا غلط است؟ تکرار اهانت به مقدسات توسط نشریه فرانسوی که همین دو سه هفته قبل بود که یک راهپیمایی صورت گرفت و ملت ایران اعتراض کردند  نسبت به این توهین و جسارت و تکرار قرآن سوزی در سوئد که اخیراً اتفاق افتاده است، از همین پازل است، از همین برنامه‌هاست.

این عمل هتّاکانه و یک جنایت فرهنگی، جنایت حتماً لازم نیست جنایت انسانی باشد، گاهی اوقات جنایت، جنایتِ فرهنگی است چرا؟ چون  تعرض به حقوق انسانی بیش از دو میلیارد مسلمان است که در وهله اول اهانت به خود مسلمانان است، در وهله دوم به دیگر ادیان الهی و توحیدی و آسمانی است.

اصلا شما با این کارتان دارید در دنیا تشنج و دشمنی را ترویج می‌کنید، شما غربی‌ها محاسبه غلطتان این است که دارید با این گونه کارها زمینه تروریست را در دنیا فراهم می‌کنید، شما از بوجود آوردن مقدمات تروریست در دنیا هستید، با این کارهایتان.

فلذا به نظرم می‌رسد همین شخصی که این کار را کرده است حالا نمی‌دانم …. از احزاب سوئد و آمده است مقابل سفارت ترکیه، این قرآن در آورده است و آتش زده است و جالب این است که با مجوز رسمی مسئولان سوئد بوده است که این کار را کرده است، به اسم آزادی بیان؛ شما چطور آن شخصی که چند وقت پیش آمد پرچم همجنس گرایان را آتش زد، او را گرفتید محاکمه‌اش کردید و ۱۵ سال حبس به او دادید، ولی قرآنی که نزد دو میلیارد انسان تقدس دارد، به او مجوز می‌دهید که این کار بکند، خُب معلوم است که شما مرض دارید، معلوم است شما اگر ادعای حقوق بشر می‌کنید دروغ می‌گویید، اگر ادعای حقوق انسانی می‌کنید، دروغ می‌گویید.

فلذا حضرت آقا رهبر انقلاب هم فرمودند: اهانت جنون‌آمیز به قرآن با شعار آزادی بیان نشان می‌دهد که هدف حملات استکبار، اصل اسلام و قرآن است؛ اینها با اسلام و قرآن کار دارند.(تکبیر نمازگزاران)

باید امت اسلامی و سران کشورهای مسلمان، وظیفه خود را در برابر این اهانتها و توهین‌ها انجام بدهند و سکوت نکنند، الحمدالله شاهد بودیم در کشورهای مختلف، در ترکیه، در افغانستان، در یمن، در جاهای مختلف تجمعات بسیار باشکوهی در اعتراض به این جسارت و توهین تشکیل شد و مسلمانها با آن غیرت دینی که دارند، آمدند به صحنه و تظاهرات کردند.

دشمن به دنبال تست حساسیتهای مسلمانان است، یک اقدامی انجام می‌دهد، تست بکند، این تست اگر جواب داد، گام بعدی را برمی‌دارد، قدم بعدی برمی‌دارد؛ نکته مهمش همین است، باید دشمن تودهنی بخورد، باید دشمن بفهمد که ما برای مقدساتمان و حفظ حرمتهایمان جانمان را می‌دهیم، برای اسلام جانمان را می‌دهیم، برای قرآن جانمان را می‌دهیم؛ دشمن این را باید بفهمد که نمی‌تواند البته این را محاسبه بکند.

البته ان‌شاءالله عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد، اینها همه سببی است که بیشتر قرآن شکوفا بشود و حضرت آقا فرمودند که: این نشان دهنده این است که قرآن روز به روز پرفروغ‌تر می‌شود در بین جهانیان، در آن قضیه ۱۱ سپتامبر که برج دوقلوها مورد هدف قرار گرفت و دشمن توطئه‌اش این بود که این عملیات خرابکارانه را نسبت به اسلام بدهد و بگوید اسلام و مسلمانان این کار را کردند، همان وقت در آمریکا، قرآن نایاب و کمیاب شد، بیشتر مردم به طرف قرآن رفتند که ببینند قرآن چه می‌گوید؟ دشمن چه می‌گوید، قرآن چه می‌گوید؟ عدو شود سبب خیر گر خدا خواهد.

مقام معظم رهبری هم تأکید کردند امروز همه آزادیخواهان جهان، باید در کنار مسلمانان هر کس انسان حرّی است انسان آزاده‌ای است، نباید در مقابل این جسارتها ساکت بماند، آرام بماند، باید نسبت به این توهین به مقدسات و نفرت پراکنی استکبار، مقابله کنند و بیایستند و از اخلاق بشریّت، اخلاق انسانیّت، دفاع بکنند، نگذارند ارزشها زیر سؤال برود.(تکبیر نمازگزاران)

ان‌شاءالله تجمع سراسری در ایران عزیزمان امروز بعد از نمازجمعه که سراسری هم اعلام شده است ما هم ان‌شاءالله یک تجمعی خواهیم داشت بعد از نماز عصر، درسی خواهد بود برای استکبار جهانی و استکبار بداند و بفهمد که مقدسات بسیار نزد ما عزیز هستند و محترم هستند و ما اصلا کوتاه نمی‌آییم و بدانند که چراغی را که ایزد برفروزد هر آن کس پف کند به قول مرحوم آقای مخبر، ریشه‌اش بسوزد، این چراغ را، این اسلام را، این قرآن را، این عظمت را شهدا و خون پاک شهدا، خدا عزت می‌دهد و داده است؛ شما چه کاره هستید؟ شما می‌توانید جلوی این کار را بگیرید؟ هرگز نمی‌توانید، این کار را بکنید.

اتحادیه اروپا هم دارد ذلیلانه و حلقه به گوش، آمریکا و صهیونیسم را دارد دنبال می‌کند، یکی از کاریکاتورهایی که یکی از روزنامه روسی گذاشته بود، این بود که اروپا غلام حلقه گوش آمریکاست، آنها هم چقدر به آنها بر خورد و برخورد کردند؛ الان ببینید می‌آیند تحریم می‌کنند، همین اتحادیه اروپا، ستاد امر به معروف و نهی از منکر ایران را و عده‌ای از مسئولین ستاد امر به معروف را تحریم می‌کنند.

اصلا دشمنی این اروپاییها با اسلام و قرآن و ایران و ملت بزرگ ایران تمامی ندارد، هر دم از این باغ بری می‌رسد؛ می‌آیند اول زمزمه تحریم سپاه را مطرح می‌کنند، وقتی دیدند ملت ایران قرص و محکم ایستاد، عقب نشینی کردند و ذلیلانه عقب نشینی کردند؛ هر دقیقه‌ و هر روز یک چیزی دارند و از محاسبه غلط دشمن همین است که دشمن نمی‌تواند بشناسد و درک بکند که این روششان، چهل و چند سال است با جمهوری اسلامی دارند دشمنی می‌کنند نه تنها به اهدافشان نرسیده‌اند بلکه بر خلاف هدفششان هم رسیده‌اند و با این کار به مقصدشان نرسیده‌اند، و نمی‌توانند تشخیص بدهند، این محاسبه را نمی‌توانند بکنند که ملتی که ملت آزاده‌ای است، ملتی است که شهادت برایش افتخار است، این ملت را نمی‌شود ترساند، نمی‌شود تهدیدش کرد.

فلذا به نظرم می‌رسد که از محاسبات غلط غرب در ارتباط با ملت ایران همین مسائل باشد که ان‌شاءالله فرصتی شد به صورت مشروح درباره همان صحبتی که حضرت آقا فرمودند: دشمن نقشه‌هایش درست بود و من در دلم به دشمن آفرین گفتم ولی محاسبه‌اش غلط بود می‌گویم محاسبه‌اش کجا غلط بود و یک خطبه‌ای را اختصاص می‌دهم و این را ان‌شاءالله تبیین خواهم کرد.

نکته دیگری که باید یادآور کنم موضوع جهاد تبیین است، خواهران و برادران! نباید با این مسئله شعاری برخورد بشود؛ چرا اگر شعاری صرف برخورد بشود،؟ در سخنرانی همه می‌گوینند جهاد تبیین؛ ولی جهاد تبیین چه هست؟ مشخصاتش چیست؟ در چه عرصه‌هایی است؟ بیان نمی‌کنند، فقط می‌گویند جهاد تبیین؛ اینجوری لُوث می‌شود، بی‌ارزش می‌شود، کم ارزش می‌شود، کار آمدی‌اش را از دست می‌دهد.

بدترین آسیب به جهاد تبیین همین برخورد شعاری کردن است، کسانی که می‌خواهند این فریضه را انجام بدهند، باید با مفاهیم و روشها و مِتُدِ جهاد تبیین به خوبی آشنا باشند، با مبانی فکری رهبر معظم در خصوص جهاد تبیین آشنایی و اطلاعات کامل داشته باشند، باید وقت بگذارند، مطالعه بکنند، باید با روش دشمن و پیچیدگیهای جنگ ترکیبی دشمن و جنگ شناختی دشمن، آشنایی داشته باشند، اینها نکاتی است که باید دقت بشود.

مثلا من عرض بکنم حضرت آقا درباره مفهوم و معنای یوم الله که یوم الله چیست؛ توضیح می‌دهد، عرض کردم فرصت نیست بازش کنم، درباره لسان قوم ابزار اصلی جهادی که در آن دیداری که مسئولین سازمان تبلیغات خدمت حضرت آقا داشتند، آنجا بیان کردند، فرمودند: با دانشجو باید با ادبیاتی که دانشجو می‌فهمد و درک می‌کند سخن گفت، با اقشار دیگر هم همینطور، با هر قومی و با هر قشری باید با ادبیات خودش با او سخن گفت؛ استنادات قرآنی هم در این زمینه داریم.

این نکته که همه باید تلاش و کوشش کنیم و جهاد کنیم که وظیفه تبیین را به نحو احسن انجام بدهیم، یک کسی فرمانده نظامی است، می‌خواهد جهاد تبیین ‌کند، می‌آید در خصوص آن یگان نظامی و اثرگذاری که داشته است، جهاد تبیین می‌کند، یک کسی اهل علم است، اهل فضل است، منبری است، می‌آید در باب احادیث و روایات و معارف اهل بیت جهاد تبیین می‌کند؛ یک کسی پزشک است می‌آید در خصوص دستورات اسلام و متناسب بودن با دستورات پزشکی، احکام پزشکی و اصول پزشکی جهاد تبیین می‌کند و هرکس به هرحال در آن رشته خاص خودش، یک بحث تخصصی است جهاد تبیین؛ باید این مسئله رعایت بشود.

من در پایان خطبه یکی دو نکته را هم خدمت عزیزان عرض بکنم؛ درخصوص انتصاب و انتخاب دانشمند فرهیخته استاد حجه‌‌الاسلام دکتر خسروپناه به دبیری شورای عالی انقلاب فرهنگی که افتخاری بزرگ برای مردم خوزستان و مردم دزفول است، می‌خواستم یکی دو نکته را عرض بکنم؛ چرا که این مسئولیت جایگاه مهمی در ریل گذاری و مدیریت فرهنگی کشور دارد؛ جایگاه  بسیار مهمی است.

حتی شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌تواند پیشنهاد حذف بعضی از دستگاههای فرهنگی را بدهد، می‌تواند پیشنهاد ادغام بعضی از دستگاههای فرهنگی را در همدیگر بدهد و از این قبیل اختیارات دارد و جایگاه بسیار مهم و حساسی است.

می‌خواهم عرض بکنم خدمت شما، خُب خیلی متأسفانه بعضیها کم لطفی کردند، البته هم در شهر ما، هم در سطح کشور و حتی خارج کشور، اولین بار بود که نسبت به انتخاب دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی دشمنان ما، بی‌بی‌سی نمی‌دانم من و تو، اینترنشنال اینها اعلام موضع کردند؛ روزی اینها اعلام موضع نمی‌کردند، چرا برای آقای خسرو پناه اعلام موضع کردند؟ وقتی می‌بنیم دشمن دارد می‌کوبد این برای ما نشانه است، یک اماره است، وقتی سه مرتبه خدمت آقا گزینه‌ها را می‌برند، حضرت آقا باز انگشت روی آقای خسرو پناه می‌گذارند و تأیید می‌کنند؛ در آن جلسه معارفه، من مخصوصاً این را عرض بکنم خدمت عزیزان که افتخار بکنند به علمای شهرشان و بزرگان شهرشان؛ وقتی در جلسه معارفه حاج آقا خسروپناه در شورای عالی انقلاب فرهنگی که آنجا همه هستند، اعضایش، اعضای حقیقی و حقوقی دارد، سران قوا هستند، رئیس جمهور، رئیس مجلس، رئیس قوه قضائیه.

عرض کنم خدمت شما آنجا حاج آقای عاملی که دبیر قبلی شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده است به آقای خسرو پناه می‌گوید که آقای خسرو پناه من آن وقتی که دبیر شدم، خبرنگار آمد از من سؤال کرد درباره تعدادی از سندهای بالادستی فرهنگی کشور، من بلد نبودم جواب بدهم، فرق من و تو این است که اگر از تو سؤال کردند، چون خودت در نوشتن و تدوین این اسناد بالادستی نقش داشته‌ای به خوبی جواب می‌دهی؛ یعنی این نکته آن هست حالا یک گوشه‌ای از مطلب است که حضرت آقا بی دلیل انگشت روی کسی نمی‌گذارد.

فلذا می‌خواهم خدمت شما عرض بکنم ما قدر عناصر و نیروهای ملی خودمان را بدانیم، برهه خیلی برهه حساسی است، تأمل کنیم، دزفول در طول تاریخ یکی در زمان جنگ خوش درخشیده و مقاومت کرده است، یکی الان در بدنه کشور نیروها و عناصر دزفولی دارند نقش ایفا می‌کنند، نقش ملی! آقای دکتر مخبر معاون اول رئیس جمهور که نقش بسیار مهم و کلیدی در اجرای کشور دارد، سردار رشید در بخش نیروهای مسلح و این مخ نظامی کشور، آنحا نقش اساسی و کلیدی دارد، آقای خسرو پناه که در بحث فرهنگی که انتخاب شدند و مشغول کار شدند، حالا ان‌شاءالله من از او خواهش می‌کنم خطبه‌ای را بخوانند خودشان از زبان خودشان کارهای شورای عالی انقلاب فرهنگی را توضیح بدهند.

اینها را ما قدر بدانیم و مراقب باشیم، امروز دشمن با تمام توانش در مقابل اسلام، در مقابل جبهه مقاومت، در مقابل انقلاب اسلامی، صف‌آرایی کرده است، به مقدسات ما توهین می‌کند، به ارزشهای ما جسارت می‌کند، قرآن را می‌سوزانند، حالا ما وقتی این هجمه بسیار گسترده دشمن را داریم، بیاییم مسائل پیش پا افتاده و جزئی که اولویت چندم ما هم ممکن است نباشد، اینها را دائم مطرح کنیم خُب این چی می‌شود؟ ذهن اشخاص از مسائل و موارد اصلی منحرف می‌شود؛ این کار درستی نیست.

به نظر من روز قیامت همه ما در مقابل موضع گیریهایمان، در مقابل مصاحبه‌هایمان، بیانیه‌هایمان، سخنرانی‌هایمان، باید جوابگو باشیم، چرا این کار را کردیم؟ چرا این حرف را زدیم؟ این حرف آیا به صلاح کشور بود؟ به صلاح اسلام بود؟ یا در راستای کمک کردن به دشمن بود؛ فلذا اینها نکات مهمی است که باید به آن توجه بشود.

من دیگر بیش از این وقت را نگیرم طولانی شد، عذرخواهی می‌کنم باید تجمع را هم داشته باشیم.

پروردگارا بارالها به مقربان درگاهت قسمت می‌دهیم اسلام و مسلمانان نصرت کرامت بفرما…

توطئه‌ها و نقشه‌ها و دسیسه‌های دشمنان را به خودشان برگردان…

شهدای ما و امام شهیدان با سید‌الشهدا(ع) محشور بگردان…

رهبر عظیم الشأن و علما و مراجع تقلید در پناه امام زمان(عج) مصون و محفوظ بدار…

در فرج مولا امام زمان(عج) تعجیل بفرما…

لباس عافیت و تندرستی بر تن بیماران، مخصوصاً بیماران مدنظر بپوشان…

پروردگارا بارالها باران رحمتت را بر ما نازل بگردان…

پروردگارا بارالها جوانان ما، دختران ما، پسران ما، از شر نقشه‌های شوم دشمن مصون و محفوظ بدار.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ  فصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ

والسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَهُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ