13th، ژانویه 2023
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

زمان انتشار: 13th, ژانویه 2023 ساعت 12:00 ق.ظ | کد خبر: 94018

میلاد فرخنده

پنج سال از بعثت پربرکت پیامبر خدا صلی الله علیه و اله وسلم می گذرد. در بیستمین روز ماه جمادی الثانی چشم ها در انتظار مولودی مبارک است. پیامبر صلی الله علیه و اله وسلم دست به سوی اسمان و دل به نجوای الهی دارد و خدیجه این سو میهمان چهار بانوی بهشتی است. چهار زن برگزیده که در تنهایی و بی کسیِ او به یاری اش امده اند. مولودی بهشتی در راه است و هم اینک عطر حضورش در مدینه پیچیده است. فاطمه زهرا علیهاالسلام ، حوریه ای بهشتی، انسانی برگزیده و الهی و بانویی اسمانی و مقدس، متولد می شود. زمین و اسمان مدینه را نور وجود مبارکش فرا می گیرد و خانه پیامبر را حضور فرشتگانی که برای شادباش گفتن و پای بوس امده اند لب ریز می کند. این میلاد فرخنده بر همه عا شقان ان بانوی بهشتی مبارک باد.

سعادت مندترین مادر

نور حضور تو را ـ ای بهشتی ترین مولود ـ از همان ابتدای حضورت درک کرده ام و برای من که مادر این مولود اسمانی ایم و بار او را در بر دارم هیچ چیز شیرین تر از هم زمانی با تو نیست. تویی که از درون من با من سخن می گویی. ای کوچک ترین غمخوار من، ان روز که کفّار، دو نیم کردن ماه اسمان را از پدرت طلب کردند، ندای گرم و دل نواز تو ارامم کرد که از درونم ندا دادی: (ای مادر، اندوهگین مباش و هراس به دل راه مده که خدا یاور پدر من است) هیچ مادری سعادت مندتر از من نیست؛ من که مادر مولودی مسعود و مبارک چون تو هستم. مادرت به فدای تو! شیرین ترین لحظات زندگی ام لحظات بودن با تو و با پدر بزرگوار توست. مبارک باد قدمت و خجسته باد امدنت!

عزت بانوان

با میلاد مبارک برترین بانوی دو عالم، عزت و شرافت از دست رفته زنان بازگشت. درست در عصر جاهلیت، در زمانی که نخل و شتر دارای قرب و بها بود امّا زن بی ارزش می نمود، و در جامعه ای که شمار مردگان مایه فخر قبیله بود امّا تولد دختران مایه ننگ پدران، او چشم به دنیا گشود. در حالی که پیامبر او را میوه دل و پاره تن خود می نامید و بر دست او بوسه می زد. پیامبر صلی الله علیه و اله وسلم تا ان جا فاطمه زهرا علیهاالسلام را بزرگ می داشت و اکرام می نمود که چون فاطمه علیهاالسلام بر پدر وارد شد، پیامبر از جای بر می خواست و او را بر جای خود می نشانید. گاهِ سفر پیامبر صلی الله علیه و اله وسلم اخرین لحظه را به وداع با او می گذرانید و در بازگشت ابتدا به خانه او وارد می شد.

حوریه ای در لباس انسان

علاقه رسول خدا صلی الله علیه و اله وسلم به دختر گرامی اش، فاطمه زهرا علیهاالسلام ، رشته ای است اسمانی و الهی، و این تنها به سبب الهی بودن، اسمانی بودن و بهشتی بودن ان بانوی گرامی بود. رسول خدا صلی الله علیه و اله وسلم درباره دختر گرامی اش می فرمایند: (دخترم فاطمه، که سلام خدا بر او باد، برترینِ زنان از ابتدای عالم تا پایان ان است. او پاره تن من و نور چشم من و میوه دل من است. او حوریه ای در صورت انسان است که چون به نماز می ایستد نورش در چشم فرشتگان اسمان چون نور ستارگان برای اهل زمین می درخشد).

همسرداری حضرت زهرا(س)

فاطمه زهرا علیهاالسلام ، که برترین زنانِ عالم خلقت است، بسیار فروتن و رها از علایق دنیوی است؛ تا ان جا که روزی مولا علی علیه السلام از او غذایی می خواهد، ولی فاطمه علیهاالسلام می فرمایند: (دو روز است که جز غذای اندکی در خانه ما نیست… ولی اینک دیگر هیچ غذایی در خانه نیست). مولا علی علیه السلام سوال می کند: (ای فاطمه، ایا به من خبر ندادی تا چیزی تهیه کنم؟) و فاطمه علیهاالسلام ، الگوی مکارم اخلاقی زن مسلمان می فرماید: (یا اباالحسن، من از خدای خود خجالت می کشم که بر تو چیزی تکلیف کنم که شاید در توان تو نباشد).

همسری نمونه

بهترین زنان عالم، فاطمه زهرا علیهاالسلام الگوی انسان های شیفته کمال و به ویژه زنان پویای راه سعادت است. او نمونه ای است کامل و گویا برای زنانی که در پی زندگی راستین و حرکت در مسیر درست انند. ایشان افزون بر کمالاتی چون عبادت خالصانه و بسیار، ایثار بی انتها و معرفت بی پایان، در مقام همسری بسیار ساده، فروتن، خدمت گزار و مهربان بود. مولای متقیان علی علیه السلام درباره ان بانوی بزرگ می فرمایند: (به خدا هرگز مرا به خشم نیاورد. در هیچ امری از من سرپیچی نکرد. به او که نگاه می کردم همه غم و اندوهم از میان می رفت).

دردانه بوستان عصمت

فاطمه زهرا علیهاالسلام ثمره نبوت و مادر امامت است. ایات و احادیث بسیاری از فضیلت و شرافت ان بانوی بزرگ سخن می گوید و در این میان ایه تطهیر روشن ترین گواه پاکی و عصمت ان گل خوش بوی بهشتی است که در ان خداوند شهادت می دهد که هرچه بدی و زشتی و ناپاکی است از وجود مقدس او دور است. سالروز میلاد مبارک ان دردانه بوستان عصمت و طهارت، فاطمه زهرا علیهاالسلام ، بر همه پیروان ان بانوی گرامی مبارک باد.

اینه عفت

بانوی بزرگ عالم اسلام، صدیقه کبری فاطمه زهرا علیهاالسلام ، تصویر تمام نمای عفت و وقار و حیا بود. او که گاهِ دفاع از ولایت و در ان هنگامه مردافکن، بر منبر خطابه حاضر می شود و به بیانی در اوج بلاغت و فصاحت، به ستیز با جنود باطل و دفاع از حق می پردازد، در منش روزمره زندگی اش از این که پیامبر صلی الله علیه و اله وسلم در تقسیم کارهای زندگی، کارهای درون خانه را به او می سپارد، مسرور و شادمان گشته، می فرماید: (هیچ کس جز خدا نمی داند که چقدر خوشحال شدم از این که رسول خدا مرا از برخورد و همدوشی با مردان رها ساخت).

بلندای مقام

اسمان را هاله ای از نور فرا گرفته است. رایحه ای دل نواز از عطر حضور زیباترین گل خلقت، فاطمه زهرا علیهاالسلام ، زمین و اسمان را می نوازد. عصاره خوبی های افرینش بر پهنه زمین پای می نهد و دخت پیامبر صلی الله علیه و اله وسلم چشم می گشاید.

بوی خوش بهشت

خجسته سالروز میلاد دُرّ درخشان خلقت، ماه روشن اسمان هدایت، روز تبریک و سلام و صلوات است. امروز سبد سبد تبریک و سلام از عرش می بارد و عطر خوش بهشت اسمان را در می گیرد.

عبادت خالصانه

فاطمه زهرا علیهاالسلام اینه عبادت خالصانه و اسوه کامل بندگی و عبودیت خالص برای خداست. او ان قدر به نماز می ایستاد که پاهایش متورم می شد و گاهِ نماز از خوف الهی بدنش می لرزید. ان بانوی بزرگ به شب زنده داری اهل خانه در شب های قدر توجهی ویژه دا شت و می فرمود: (محروم کسی است که از خیر این شب ها محروم بماند). او اهل خانه را در روز به استراحت وا می داشت تا بتواند شب های قدر را زنده بدارند و به نیایش بگذرانند.

تجلی خوبی ها

مبارک باد امدنت! خجسته باد مقدم نیکویت! ای عصاره خوبی های خلقت، چکیده خیرها و نیکی ها، نگین زیبایی های افرینش، ای دختر برترین بندگان خدا، ای برترین بانوی عالم، بلندای مقام تو را فقط خدا داند و بس و وصف تو تنها در کلام پدر گنجد و بس که فرمود: (اگر نیکی و خوبی به صورت شخصی تجلی می کرد، ان شخص فاطمه بود و چه بسا فاطمه علیهاالسلام برتر از ان است).

منبع: پایگاه اطلاع رسانی حوزه