30th، دسامبر 2022
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com
زمان انتشار: 30th, دسامبر 2022 ساعت 8:09 ب.ظ | کد خبر: 93934

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” نماز عبادی سیاسی جمعه دزفول با حضور اقشار مختلف مردم متدین و ولایت مدار دزفول، به امامت حجه‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی قاضی امام جمعه دزفول با رعایت شیوه‌نامه‎‌های بهداشتی در مصلای امام علی(ع) قرارگاه فرهنگی این شهرستان برگزار شد.

تقوا شاخص فضیلت و برتری انسانهای مؤمن است

خطیب نمازجمعه دزفول در خطبه اول نماز با دعوت از خود و مردم به رعایت تقوای الهی گفت: تقوا شاخص فضیلت و برتری انسانهای مؤمن است و خداترسی است که باعث بالا رفتن مرتبه و درجه انسان می‌شود.

قرآن کتاب زندگی و آرامش و سعادت بشر است و تمام گرفتاریهای جوامع بشری دوری از دستورات الهی است

امام جمعه دزفول در ادامه مباحث قرآنی گفت: قرآن کتاب زندگی و آرامش و سعادت بشر است و تمام گرفتاریهای جوامع بشری بواسطه دوری از دستورات الهی است.

در تبیین پند دادن و اندرز دادن از منظر آیه شریفه ۱۲۵ سوره نحل

وی از پند دادن و اندرز دادن و به اصطلاح، موعظه به عنوان یکی از روشهای تربیتی اسلام نام برد و افزود: در آیه شریفه ۱۲۵ سوره نحل خدای متعال انسانها را به صراط مستقیم و رشد و هدایت دعوت می‌کند.

امام جمعه دزفول گفت: یکی از کاملترین روشهای دعوت به حق در این آیه بیان شده است و البته این آیه در بیان مقام تبلیغ و دعوت به سوی خدا و مناظره با مخالفان نیز وارد شده است.

اولین گام دعوت به حق استفاده از منطق صحیح و ارائه دلیل و برهان روشن است

وی گفت:  اولین گام دعوت به حق استفاده از منطق صحیح و ارائه دلیل و برهان روشن است که در سایه آن عقلهای خفته بیدار بشود.

بعضی از انسانها از عقل خود درست استفاده نمی‌کنند و مشکلاتی را برای خود و جامعه بوجود می آورند

امام جمعه دزفول با تأکید بر استفاده از عقل به عنوان نعمتی الهی برای انسان تصریح کرد: بعضی از انسانها از عقل خود درست استفاده نمی‌کنند و مشکلاتی را برای خود و جامعه بوجود می‌آورند.

 نبی مکرم اسلام در فتح مکه با مردم با رحمت و مهربانی رفتار کرد و به دنبال انتقام جویی نبود

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی با بیان این نکته که پند و اندرز دادن باید توأم با مهربانی و دلسوزی باشد ادامه داد: نبی مکرم اسلام در فتح مکه با مردم با رحمت و مهربانی رفتار کرد و به دنبال انتقام جویی نبود.

این برخورد نیکو باعث شد دین خدا تثبیت بشود و پیامبر گرامی اسلام دلها را به دست آورد

امام جمعه دزفول افزود: این برخورد نیکو باعث شد دین خدا تثبیت بشود و پیامبر گرامی اسلام دلها را به دست آورد و بر دلها حکومت کند.

در پند و اندرز دادن، انسان باید منیّت را کنار بگذارد و فقط خدا را ببیند

وی با بیان این نکته که موعظه‌ای اثرگذار است که از هرگونه خشونت و برتری جویی و تحقیر طرف مقابل و تحریک حس لجاجت او به دور باشد؛ افزود: در پند و اندرز دادن، انسان باید منیّت را کنار بگذارد و فقط خدا را ببیند.

در راستای جهاد تبیین و در عمل به دستورات الهی با جوانها رفتاری محبت آمیز و هدایت گونه داشته باشیم

امام جمعه دزفول تأکید کرد: یکی از جاذبه‌های نبی گرامی اسلام خلق نیکوی آن حضرت بوده است و ما هم باید در راستای جهاد تبیین و در عمل به دستورات الهی با جوانها رفتاری محبت آمیز و هدایت گونه داشته باشیم.

خطبه دوم:

همه اعضا و جوارح انسان به تقوا نیاز دارند

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی در خطبه دوم نماز جمعه دزفول با دعوت به تقوای الهی گفت: همه اعضا و جوارح انسان به تقوا نیاز دارند و اعمال و رفتار و حتی فکر و اندیشه هر انسانی در تمام اوقات عمرش مورد نظارت پروردگار است.

یکی از راههای شناخت دشمن دقت به ابعاد جنگ شناختی و جنگ روایتهاست

امام جمعه دزفول یکی از راههای شناخت دشمن را دقت به ابعاد جنگ شناختی و جنگ روایتها دانست و گفت: کسی که در این جنگ، روایت بهتر را ارائه می‌کند می‌تواند مردم را با خود همراه سازد.

دشمن به شدت از قدرت و اثرگذاری ایران در منطقه به هراس افتاده است

وی افزود: مکرون رییس جمهور فرانسه، رفع مشکلات منطقه را مستملزم قرار دادن ایران در چارچوب مدنظر با توجه به نفوذ در منطقه دانسته است که نشان می‌دهد دشمن به شدت از قدرت و اثرگذاری ایران در منطقه به هراس افتاده است.

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی بیان کرد: قدرت پوشالی و شکست ناپذیری ارتش اسراییل در جنگ‌های ۳۳ روزه و دیگر جنگ‌ها با حزب الله فرو ریخته است.

اکنون معادله جدیدی در منطقه با عنوان گفتمان مقاومت و با پشتیبانی کشورهای منطقه شکل گرفته است.

وی ادامه داد: اکنون معادله جدیدی در منطقه با عنوان گفتمان مقاومت شکل گرفته که ظرفیت‌های فراوانی از کشورهای منطقه پشتیبان آن هستند.

امام جمعه دزفول با اشاره به رأی اعتماد پارلمان اسراییل به کابینه نتانیاهو اظهار کرد: نخستین سخن نتانیاهو بعد از رأی اعتماد، مقابله با ایران و از بین بردن قدرت هسته‌ای این کشور بود.

حاج قاسم در مکتب خود جمهوری اسلامی را حرم دانست و عنوان کرد اگر نباشد دیگر حرم‌ها نیز نخواهند بود

خطیب نمازجمعه دزفول با اشاره به تشکیل هسته اولیه بسیج جهانی در امت اسلامی توسط  شهیدحاج قاسم سلیمانی و بهم ریختن معادلات جهانی گفت: حاج قاسم در مکتب خود جمهوری اسلامی را حرم دانست و عنوان کرد اگر نباشد دیگر حرم‌ها نیز نخواهند بود.

شهید سردار سلیمانی ذره‌ای هوای نفس نداشت و تندیس اخلاق بود

وی با بیان اینکه شهیدسردار سلیمانی ذره‌ای هوای نفس نداشت و تندیس اخلاق بود، افزود: عده‌ای که درخصوص مشروعیت نظام جمهوری اسلامی شبهه ایجاد کرده و رفراندوم را مطرح می‌کنند بدانند شرکت ۲۵ میلیون نفری مردم ایران در آیین تشییع پیکر سردار سلیمانی به نوعی رفراندوم بود ضمن اینکه اگر آیین تشییع در سایر شهرها نیز برگزار می‌شد به طور قطع بیش از ۹۰ درصد مردم ایران در آن شرکت می‌کردند.

انتقام سخت شهادت حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس را به موقع خواهیم گرفت

امام جمعه دزفول با تأکید بر اینکه انتقام سخت شهادت حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس را به موقع خواهیم گرفت، گفت: همانطور که در گام اول انتقام، پایگاه عین الاسد را نابود کردیم یک انتقام راهبردی نیز برای حماقت آمریکا داریم.

ما زمان، مکان، کیفیت و کمیت انتقام را اعلام نمی‌کنیم تا کابوس و جنگ‌روانی برای دشمن باشد

وی با اشاره به مختصات این انتقام‌ راهبردی از آمریکا افزود: ما زمان، مکان، کیفیت و کمیت انتقام را اعلام نمی‌کنیم تا کابوس و جنگ‌روانی برای دشمن باشد ضمن اینکه انتقام راهبردی از بین بردن چند مهره بی‌ارزش نیست.

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی اظهار کرد: انتقام راهبردی باید مستمر و دائمی مانند جوشش خون شهید سلیمانی و زیرکانه، مستقیم، نیابتی، آشکار و پنهان باشد.

وی ضربات ایران به سرویس‌های جاسوسی بیگانه را یادآور شد و افزود: این انتقام راهبردی باید امنیت بخش و دارای بازدارندگی باشد ضمن اینکه فقط توسط نیروهای مسلح انجام نمی‌شود بلکه تمام قوه‌ها باید در این زمینه ورود کنند.

امروز مردم ایران با شرکت در راهپیمایی ۹ دی پشتیبانی خود را از کشور، ولایت و رهبری نشان می‌دهند

امام جمعه دزفول با اشاره به بزرگنمایی و سیاه نمایی مسائل ایران و بمباران اطلاعات دروغ و کذب گفت: امروز مردم ایران با شرکت در راهپیمایی ۹ دی پشتیبانی خود را از کشور، ولایت و رهبری نشان می‌دهند.

مردم در ۴۳ سال گذشته پای انقلاب، نظام، امنیت و شهدا ایستادند و در دوران دفاع مقدس جانفشانی کردند

وی با اشاره به استمرار آرمانهای انقلاب اسلامی تأکید کرد: مردم در ۴۳ سال گذشته پای انقلاب، نظام، امنیت و شهدا ایستادند و در دوران دفاع مقدس جانفشانی کردند لذا مسئولان نباید از مردم عقب بمانند.

مدیران بی انگیزه و برخی نفوذی‌ها در بدنه اجرایی کشور کنار گذاشته شوند

امام جمعه دزفول با اشاره به مشکلات اقتصادی و گرانی‌های اخیر گفت: مسئولان باید برای رفع مشکلات مردم جدی، شجاع و جسور باشند و مدیران بی انگیزه و برخی نفوذی‌ها در بدنه اجرایی کنار گذاشته شوند.

مشکل وجود دارد که اگر مشکل نباشد جای سؤال است

امام جمعه دزفول افزود: مشکل وجود دارد که اگر مشکل نباشد جای سؤال است؛ هرکس می‌خواهد به یک قله بزرگ برسد باید مشکلات را نیز پشت سر بگذارد ضمن اینکه بسیاری از مشکلات ناشی از وجود مسئولان ناتوان است.

مدیری که به دنبال پست و دنیاپرستی است نمی‌تواند کاری از پیش ببرد

وی با بیان اینکه کشور نیاز به مدیر خادم دارد، اظهار کرد: مدیری که به دنبال پست و دنیاپرستی است نمی‌تواند کاری از پیش ببرد.

دولتمردان و مسئولان باید گوش به فرمان رهبر معظم انقلاب باشند و برای رفع مشکلات چاره اندیشی کنند

امام جمعه دزفول خواستار ریشه یابی مشکلات اقتصادی و تورم و گرانی توسط مسئولان شد و بیان کرد: دولتمردان و مسئولان باید گوش به فرمان رهبر معظم انقلاب باشند و برای رفع مشکلات چاره اندیشی کنند.

مسئولان باید برای برداشتن فشار اقتصادی و گرانی از روی مردم به دنبال راهکار باشند

وی افزود: افزایش ۴۰ درصدی قیمت سکه، طلا و ارز در روزهای گذشته نشان از وجود حباب است از این رو مسئولان باید برای برداشتن فشار اقتصادی و گرانی از روی مردم به دنبال راهکار باشند.

باید با افرادی که از طریق اقتصاد، نقش سرباز دشمن را بازی می‌کنند برخورد شود

امام جمعه دزفول با اشاره به بهبود وضعیت فروش نفت و ثبات اقتصادی و سیاسی گفت: باید با افرادی که از طریق اقتصاد، نقش سرباز دشمن را بازی می‌کنند برخورد شود.

آیت الله مصباح یزدی را باید به عنوان یک الگوی اسلام شناس به مردم معرفی کرد

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی با گرامیداشت سالروز ارتحال آیت الله مصباح یزدی بیان کرد: این عالم حق بزرگی بر گردن مردم دارد لذا باید او را به عنوان یک الگوی اسلام شناس به مردم معرفی کنیم.

حجاب قانون است و انتظار می‌رود مدیران فروشگاه‌ها و مردم جلوی این موضوع را بگیرند

امام جمعه دزفول با انتقاد از حضور افراد بدحجاب در برخی فروشگاه‌های دزفول گفت: تعداد محدودی افراد بی حجاب در فروشگاه‌های بزرگ دزفول جولان می‌دهند و می‌خواهند قبح مسائل ارزشی را بشکنند که البته برنامه ریزی دشمن در این زمینه مشهود است.

وی با هشدار به بی‌حجابی در فروشگاه‌ها افزود: حجاب قانون است لذا انتظار می‌رود مدیران فروشگاه‌ها و مردم جلوی این موضوع را بگیرند.

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی بیان کرد: اگر احساس کردیم اقدامی در این زمینه نمی‌شود به پشتوانه مردم و بسیجیان خود اقدام به برخورد با این هنجارشکنی می‌کنیم.

تقدیر از دست اندر کاران آیین نکوداشت آیت الله شفیعی و دو فرزندش 

امام جمعه دزفول برگزاری آیین نکوداشت آیت الله شفیعی و دو فرزندش در این شهرستان را یادآور شد و از دست اندرکاران این اقدام بزرگ فرهنگی قدردانی کرد.

این افراد، سرمایه‌های معنوی و فرهنگی شهرستان هستند و باید به مردم و نسل‌های جدید معرفی شوند

وی افزود: این افراد، سرمایه‌های معنوی و فرهنگی شهرستان هستند و باید به مردم و نسل‌های جدید معرفی شوند.

معرفی کتاب “حاج قاسمی که من می‌شناسم”

امام جمعه دزفول در پایان خطبه‌ها با معرفی کتاب “حاج قاسمی که من می‌شناسم” گفت: این کتاب ۱۱۶ بار چاپ شده که پیشنها می‌شود مردم و نمازگزاران جمعه آن را تهیه و مطالعه کنند.

نمایشگاه کتاب ساده نویسی شده سازمان نهضت سواد آموزی ویژه نوسوادان بزرگسال در مصلای دزفول برپا شد

گفتنی است در حاشیه نماز جمعه دزفول نمایشگاه کتاب ساده نویسی شده سازمان نهضت سواد آموزی ویژه نوسوادان بزرگسال در مصلای امام علی(ع) قرارگاه فرهنگی شهرستان دزفول برگزار شد.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

سَلامُ عَلَیْکُم جَمیعاً ورَحْمَهُ‌الله وبَرَکاتُهُ

اَعُوذُ بِاللّهِ السَّمیعِ الْعلیمِ مِن شَرِّ الشَّیطانِ اللَّعینِ الرَّجیم

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه، بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، اُوصِیکُم  وَ نَفسی بتَقوَى اللّه همه شما و خودم را دعوت به مراعات تقوای الهی می‌نمایم.

تقوا شاخص فضیلت و برتری انسانهای مؤمن است؛ در روایت دارد که لَا فَضْلَ لِعَرَبِی عَلَى أَعْجَمِی وَلَا لابیض عَلَى أَسْوَدَ إِلَّا بِالتَّقْوَى یعنی نه عرب بر غیر حرم و نه سفیدپوست بر سیاه پوست برتری ندارد، مگر بواسطه تقوا؛ تقواست که انسان را  نزد خدای متعال برتری می‌دهد و خدا ترسی است که باعث بالا رفتن مرتبه و درجه انسان می‌شود.

امیدواریم خدای متعال در همه عرصه‌های زندگی به ما تقوای الهی کرامت بفرماید.

ادامه بحث قرآنی را داریم چرا که قرآن کتاب زندگی و آرامش و سعادت بشر است؛ تمام گرفتاریهای انسان و جوامع بشری بواسطه دوری گرفتن از دستورات الهی است؛ بشریت به خاطر اینکه فاصله گرفته است از دستورات و احکام دین خدا و خدای متعال، دچار گرفتاری شده است، دچار مشکلات و مصیبتهایی شده است، گاهی اوقات خودش هم نمی‌فهمد از کجا گرفتار شده است؛ دست و پا می‌زند در گرفتاری خودش و متوجه نیست.

یکی از روشهای تربیتی اسلام که در قرآن و روایات روی آن تأکید شده است، پند دادن و اندرز دادن است و به اصطلاح موعظه است، موعظه از یکی از دستورات اسلام است که برای روشهای تربیتی استفاده می‌شود؛ اگر بخواهیم در راستای جهاد تبیین پند دادن و موعظه را دادن را بر اساس روشهای قرآنی بیان کنیم باید اشاره‌ای به آیه شریفه ۱۲۵ سوره نحل داشته باشیم که خدای متعال در این آیه شریفه که انسانها را به سوی صراط مستقیم و رشد و هدایت دعوت می‌کند می‌فرمای: ادْعُ إِلَى سَبِیلِ رَبِّکَ بِالْحِکْمَهِ وَالْمَوْعِظَهِ الْحَسَنَهِ وَجَادِلْهُمْ بِالَّتِی هِیَ أَحْسَنُ إِنَّ رَبَّکَ هُوَ أَعْلَمُ بِمَنْ ضَلَّ عَنْ سَبِیلِهِ وَهُوَ أَعْلَمُ بِالْمُهْتَدِینَ

«من آیه را تا آخر خواندم حالا با بخشی از آیه کار داریم، چون روش بنده این است که همه آیه را می‌خوانم، به بخشی که در واقع مورد بحث من هست تنها اشاره نمی‌کنم، حالا تا ان‌شاءالله در قسمت‌های دیگر از خطبه‌ها سعی می‌کنم آن بخشهای باقیمانده را هم توضیح و تبیین کنم.»

می‌فرماید که: معنای این آیه این است مردم را به سوی راه پروردگارت با منطقی حکیمانه و پندی نیکو دعوت کن و با آنان به روشی که نیکوتر است استدلال و مناظره کن؛  همین جدال احسنی که ما می‌گوییم از همین آیه اقتباس شده است و گرفته شده است و بعد در ذیل آیه می‌فرماید: پروردگارت از هر کسی بهتر می‌داند که چه کسی از راه او گمراه شده است و او به هدایت یافتگان داناتر است؛ خداوند کسانی را که هدایت یافته‌اند، می‌شناسد و می‌داند قدر و منزلت انسانهای هدایت شده چقدر است؛ این معنای تحت اللفظی آیه شریفه بود.

این آیه شریفه شاید یکی از جامع‌ترین و کاملترین روشهای دعوت به حق را در این آیه شریفه بیان کرده است خدای متعال؛ البته آیه شریفه در مقام بیان روش تبلیغ و دعوت به سوی خدا و مناظره با مخالفان وارد شده است که شما وقتی با مخالفان دین برخورد کردید چگونه آنها را دعوت به راه حق کنید؛ اگر بخواهیم از آیه شریفه استفاده بکنیم، در متن و بطن آیه شاید بتوان دهها پیام و نکته اخلاقی و اعتقادی را استفاده کرد.

در آیه شریفه تأکید دارد بر منطق حکیمانه و ادله‌ای قانع کننده و پند دادنی نیکو و عبرت آمیز، این تأکیدی است که آیه شریفه می‌فرماید؛ این هم به خاطر این است که اوّلین قدم و نخستین گام برای دعوت به حق استفاده از منطق صحیح و ارائه دلیل و برهان روشن است که در سایه آن عقلهای خفته بیدار می‌شود، خداوند نعمتی به انسان داده است به نام عقل، گاهی اوقات بعضی از انسانها از این عقل خود درست استفاده نمی‌کنند، این آیه شریفه ناظر بر این است که انسان بتواند از این نعمت خدادادی عقل درست بهره ببرد و استفاده بکند.

و نکته مهم دیگر که می‌توان از این آیه استنباط کرد این است که پند و اندرز دادن باید توأم با مهربانی و دلسوزی باشد، تا اثرگذار باشد، به هنگام فتح مکه، نبی مکرم اسلام ختم انبیاء محمد مصطفی(ص) پرچم اسلام را از دست خالد بن ولید گرفت، چون او شعارهای تندی می‌داد، و به دست امیرالمؤمنین علی (علیه‌السلام) داد و فرمود که: این شعار را بدهد اَلْیومُ یومُ الْمَرْحَمَه، یعنی امروز، روز رحمت و مهربانی است، روز گذشت است، روز انتقام نیست.

فلذا همین نکته‌ای که پیغمبر(ص) در روز فتح مکه، مردم را با مهربانی برخورد کرد، مردم را با گذشت برخورد کرد، مردم مکه‌ای که بر سر پیغمبر(ص) خاکستر می‌ریختند بر سر رسول گرامی اسلام (ص) شکمبه گوسفند می‌ریختند و هر اذیت و آزاری به پیغمبر(ص) می‌رساندند و اذیت و آزارهای مردم مکه و قریش باعث شد که پیغمبر(ص) از مکه هجرت کند و به مدینه برود، مسلمانان از مکه هجرت کردند، اموال و دارایی آنها مصادره شد، در شعب ابیطالب چقدر به این مسلمانان فشار آوردند، مسلمانان را تحریم کردند و اما وقتی که پیغمبر(ص) مکه را فتح می‌کند، دنبال انتقام جویی نیست.

همین باعث شد که دین خدا تثبیت بشود، پیغمبر(ص) از دروازه قلبها وارد شد، دلها را به دست آورد، بر دلها حکومت می‌کرد. موعظه‌ای اثرگذار است که از هرگونه خشونت و برتری جویی و تحقیر طرف مقابل و تحریک حس لجاجت او به دور باشد، این خیلی مهم است، در پند و اندرز دادن، باید منیّت را کنار گذاشت، انسانی که می‌خواهد پند و اندرز بدهد باید دنبال منیت نباشد، فقط خدا را ببیند،آن سخنی که می‌گوید فقط برای رضای خدا باشد، خدای نکرده هوای نفس در کار نباشد.

آنچنانی که خدای متعال در سوره آل عمران به پیامبرش یادآوری می‌کند، آن اخلاق لیّن و نرمی که به پیغمبر(ص) داده بود؛  فَبِمَا رَحْمَهٍ مِنَ اللَّهِ لِنْتَ لَهُمْ و َلَوْ کُنْتَ فَظًّا غَلِیظَ الْقَلْبِ لَانْفَضُّوا مِنْ حَوْلِکَ یعنی پس به واسطه آن رحمتی که از جانب خدای متعال به تو داده شد که با آنها نرم‌خو هستی با آنها با مهربانی و خوشخویی برخورد می‌کنی و اگر تندخو بودی و سخت دل بودی مردم از پیرامون تو پراکنده می‌شدند.

یعنی یکی از جذبه‌های اصلی پیامبر(ص)، اخلاق پیامبر(ص) بوده است، آن خلق نیکوی پیامبر(ص) وَإِنَّکَ لَعَلَی خُلُقٍ عَظِیم ما خلق عظیم را به تو دادیم ای پیامبر(ص).

فلذا باید این نکته بسیار مهمی ‌باشد که برای ما انسانها، برای مسلمانها، برای مؤمنین، اخلاق و پند و اندرز دادن از روی دلسوزی باشد، از روی محبت باشد، از روی مچ گیری نباشد، از روی ضایع کردن طرف در یک جمعی به آن گفتن و به رخش کشیدن نباشد، نباید وقتی می‌خواهیم پندی به کسی بدهیم، موعظه‌ای برای کسی بکنیم، این باعث ‌شود که شخصیت طرف در یک جمعی خورد بشود.

امیدواریم خدای متعال به ما توفیق بدهد که بتوانیم در این زمینه به دستورات الهی و احکام نورانی اسلام عمل بکنیم و به هنگام جهاد تبیین و هدایت انسانها، مخصوصاً این روزها که می‌دانید خیلی ذهن جوانها را پر از مسائل دروغ و ذهنیتهای غلط کردند، باید رأفت، با محبت، با نرم خویی، با اخلاق لیّن، جوانها را زیر چتر و پر و بال خودمان بگیریم و اجازه ندهیم که دشمن جوانها را به طرف خودش بکشاند؛ این یکی از نکات مهمی است که در جهاد تبیین باید مورد توجه قرار بگیرد.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

والسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَهُ‌اللهِ وَبَرَکاتُهُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه، بندگان خدا، نمازگزاران عزیز، خواهران و برادران ایمانی، همه شما و خودم را و این بنده حقیر و کمترین را دعوت به رعایت تقوای ‌الهی می‌نمایم.

همه اعضا و جوارح انسان به تقوا نیاز دارند، چشم انسان، گوش انسان، دست و پای انسان و حتی زبان انسان احتیاج به تقوا دارد؛ در قرآن کریم سوره قاف هم آمده است که مَا یَلْفِظُ مِنْ قَوْلٍ إِلَّا لَدَیْهِ رَقِیبٌ عَتِیدٌ می‌فرماید: هیچ سخنی بر زبان نمی‌آورند مگر اینکه نزد آنها فرشته‌ای است که آن سخن را یادداشت می‌کند، می‌نویسد و ثبت می‌کند و فرشته رقیب و عتید آماده هستند، برای تمام کارهای ما، شب و روز هم نمی‌شناسند، اینجوری نیست که اینها خوابشان ببرد نه!

انسان مؤمن و انسان مسلمان و هر انسانی؛ در تمام اوقات عمرش، روزهای عمرش، ساعات عمرش، دقایق عمرش، مورد نظارت است و اینکه می‌گوییم عالم محضر خداست مال همین است.

امیدواریم خدای متعال به ما توفیق بدهد که همیشه و در هر ساعتی از زندگیمان، هر دقیقه از زندگیمان، خدا را ناظر و حاضر بر کارها و اعمال و رفتارمان و حتی فکر و اندیشه مان بدانیم و خود را آماده جوابگویی در روز قیامت برای اعمالمان و سخنانمان از الان این آمادگی را پیدا بکنیم ان‌شاءالله.

باید در این خطبه چون ما دنبال شناخت دشمن هستیم، یکی از راههای شناخت دشمن و روشهایی که دشمن به کار می‌گیرد، باید به ابعاد جنگ شناختی و جنگ ترکیبی دشمن دقت داشته باشیم؛ اصطلاحاً به جنگ روایتها که پیروزی بدون جنگ است، همین نام را اطلاق می‌کنند؛ در واقع در جنگ روایتها آن کسی که روایت قوی‌تر را ارائه می‌کند، روایت اثرگذارتر را ارائه می‌کند، دست بالا در جنگ روایتها را دارد و می‌تواند افکار عمومی را  با خودش همراه کند.

همین مدتی قبل آقای مکرون رئیس جمهور فرانسه در مصاحبه اخیرش می‌گوید که: مشکلات منطقه وقتی قابل حل خواهد بود که بتوانیم ایران را با توجه به نفوذی که در منطقه دارد، در یک چارچوبی قرار بدهیم و اثرگذاری ایران در منطقه را کاهش بدهیم؛ ببینید اینها برنامه‌های دشمن است؛ دشمن به شدت از اقتدار ایران و اثرگذاری جمهوری اسلامی در منطقه به هراس افتاده است.

چون آنها به خوبی می‌دانند که در یکی دو دهه اخیر، اسطوره شکست ناپذیری اسرائیل در هم شکسته شد، چون قبلا می‌گفتند اسرائیل ارتش شکست ناپذیر است، و این اسطوره فرو ریخت با جنگ‌های سی و سه روزه و جنگهای دیگری که با حزب الله لبنان داشت و ارتش اسرائیل با آن کبکبه و دبدبه شکست خورد و خودش تقاضای آتش بس کرد و شکست را پذیرفت، این اسطوره  به هم خورد؛ این قدرت پوشالی که برای خودشان درست کرده بودند، به هم خورد.

فلذا الان معادله جدیدی در منطقه حاکم شده است، آن هم گفتمان مقاومت است؛ که این گفتمان مقاومت در منطقه شکل گرفته است که ظرفیتهای فراوانی از کشورهای منطقه پشتوانه این گفتمان هستند و جبهه مقاومت تشکیل شده است.

من دیشب خودم داشتم گزارش رأی دادن پارلمان رژیم صهیونیستی را، رژیم اشغالگر اسرائیل را به نتانیاهو داشتم نگاه می‌کردم، اولا تصویر اینچنین بود که عده‌ای از نمایندگان معترض پارلمان را داشتند از جلسه بیرون می‌کردند، چون آنها بشدت داد و بیداد می‌کردند، اعتراض می‌کردند و عده‌ زیادی هم بیرون در خیابان جلوی پارلمان جمع شده بودند و اعتراض می‌کردند، نخست وزیر پیشین اسرائیل هم تعبیر می‌کرد که نتانیاهو یک متهم قضایی است.

به هرحال ببینید نتانیاهو اولین سخنی که گفت این بود که مهمترین هدف کابینه من مقابله با ایران است و هدف اصلی تشکیل دولت را از بین بردن تأسیسات هسته‌ای ایران ذکر کرد، قبلا هم در دوره نخست وزیری از او سؤال کردند چون دو بار دارد نخست وزیر می‌شود، از او سؤال کردند، سه تا تهدید را علیه اسرائیل بشمار، گفته بود ایران ایران ایران؛ می‌خواهم عرض بکنم دشمنان ما را بهتر بشناسیم که چگونه عمل می‌کنند.

فلذا می‌خواهم عرض بکنم الان حاج قاسم عزیز توانست با تشکیل هسته اولیه بسیج جهانی در امت اسلامی، معادلات را در منطقه به هم بریزد.(تکبیر نمازگزاران)

حاج قاسم در مکتبش این نکته را تأکید می‌کرد، می‌گفت: جمهوری اسلامی حرم است و اگر این حرم نباشد، حرمهای دیگر هم نخواهد بود، نگاه حاج قاسم این بود، حاج قاسم کسی بود که برای خدا حرف می‌زد؛ همه شما حاج قاسم را شناختید، این مرد، تندیس اخلاص بود، ذره‌ای منیت و هوای نفس در وجود او نبود.

عده‌ای که در اغتشاشات اخیر نسبت مشروعیت جمهوری اسلامی شک و تردید ایجاد می‌کنند و زمزمه رفراندوم را مطرح می‌کنند، من می‌خواهم یک سندی بیاورم در مقابل این سخنشان؛ شما همه شاهد بودید تشییع جنازه حاج قاسم در چند شهر کشور(چند شهر بودند که انجام شد) آماری دادند بین۲۰ تا ۲۵ میلیون نفر تشییع کننده داشت، حالا من می‌خواهم این را عرض بکنم، بدون اغراق هم می‌خواهم عرض بکنم اگر حاج قاسم را در سرتاسر ایران می‌چرخاندند برای تشییع جنازه، قطعا بیش از ۹۰ درصد مردم ایران در این تشییع جنازه شرکت می‌کردند و این به نظرم حاج قاسمی که شاخص است، حاج قاسمی که مولود نظام مقدس جمهوری اسلامی است، تربیت شده امامین انقلاب است.

فلذا می‌خواهم عرض بکنم، دشمن با بزرگ نمایی، با سیاه نمایی، با سفسطه، با بمباران اطلاعات دروغ و کذب تلاش می‌کند، حرف خودش را به کرسی بنشاند؛ امروز هم که ۹ دی هست و به مناسبت ۹ دی که روز ملی بصیرت و میثاق با ولایت است، ان‌شاءالله بعد از نماز جمعه راهپیمایی خواهیم داشت باز در جلوه‌ای دیگر این را به دنیا نشان می‌دهیم که این ملت، این امت، هرگز دست از کشور و ملتشان و ولایتشان و رهبری خود و شهدایشان دست برنداشته‌اند و آرمانهای انقلاب را که ما می‌بینیم، البته نمی‌گوییم مشکلات نیست، اگر مشکلات نباشد جای تعجب است، چون هرکس می‌خواهد به یک قله‌ بلندی برسد، قاعدتاً سختیهایی دارد در پیمودن این مسیر؛ مشکلاتی بله وجود دارد که بعضی برمی‌گردد به ناتوانی و ضعف مسئولین و مدیران که باید اصلاح بشود که ما مرتب مطالبه می‌کنیم از این تریبون؛ اما آرمانهای انقلاب اسلامی همچنان پوینده و بالنده استمرار دارد و استمرار پیدا خواهد کرد، مسئولین سعی کنند از مردم عقب نیافتند؛ مردم در این ۴۳ ساله خوب پای کار بودند.

در فتنه‌ها، در توطئه‌ها ایستادند به پای انقلاب و نظامشان، پای کشورشان، به پای امنیت و عزتشان، سرافرازی خودشان به پای شهدا ایستادند؛ در دفاع مقدس دیدید که مردم چقدر جان فشانی کردند، من می‌خواهم عرض بکنم مسئولین ما باید در حل مشکلات مردم جدی باشند، شجاع باشند، جسور باشند، مدیران بی‌عرضه و ناتوانی که ممکن است و انگیزه‌ای ندارند برای خدمت و متأسفانه برخی نفوذی‌ها که در بدنه اجرایی و قوای سه گانه نفوذ کرده‌اند، اینها را کنار بزنند، دور بریزند. (تکبیر نمازگزاران)

کشور نیاز به مدیر خادم دارد، حاج قاسم در یک سخنرانی می‌گفت: باید مدیر خادم کشور باشد، مدیری که دنبال پست و مقام و منصب و دنیا پرستی است به درد این کشور نمی‌خورد، نمی‌تواند کاری بکند؛ امام راحل(رضوان الله تعالی علیه) می‌فرمود: اگر به جای رهبر به من خدمتگذار بگویید بهتر است، باید این روحیه باشد، این فرهنگ ما باشد، در انتخابها، در انتصابها.

البته ما ان‌شاءالله برای حاج قاسم انتقام سختمان را خواهیم گرفت و انتقام شهادت سردار دلها حاج قاسم عزیز و یار و همسنگرش ابومهدی المهندس را به موقع خواهیم گرفت؛ البته همانطوری که در گام اول انتقام پایگاه عین الاسد با خاک یکسان کردیم، یک انتقام راهبردی داریم در مقابل حماقت راهبردی آمریکا. (تکبیر نمازگزاران)

این انتقام راهبردی از آمریکا یک مختصاتی دارد، خوب دقت بفرمایید؛ انتقام گرفتن به این سادگی هم نیست، باید روی حساب و کتاب باشد؛ یکی اینکه ما زمان و مکان و کیفیّت و کمیّت آن را اعلام نمی‌کنیم تا کابوسی برای دشمن باشد و یک جنگ روانی علیه دشمن باشد، همیشه اینها در خوف و حشت و ترس باشند.

دوم اینکه انتقام راهبردی منحصر به از بین بردن چند مهره بی‌ارزش دشمن نیست، البته آن کار را هم می‌کنیم همانطوری که سید مقاومت سید حسن نصرالله در سخنانش فرمود: کفش سلیمانی از سر ترامپ برای ما باارزش‌تر است، انتقام راهبردی باید مستمر و دائمی باشد و بجوشد مثل خون شهید حاج قاسم سلیمانی.

انتقام راهبردی باید زیرکانه، مؤثر و هوشمند باشد؛ انتقام راهبردی باید هم مستقیم باشد، هم نیابتی باشد؛ هم آشکار باشد، هم پنهان و مخفی باشد؛ ما خیلی وقتها ضرباتی به سرویسهای جاسوسی دشمن مثل سرویس جاسوسی اسرائیل، مثل سرویس جاسوسی کشورهای دیگر ضرباتی می‌زنیم آنها هم می‌فهمند که ما ضرباتی زدیم، ولی هیج جا اعلام نمی‌شود، خودشان هم این را می‌فهمند.

باید این انتقام راهبردی امنیّت زا و آرامش بخش باشد و جنبه بازدارندگی داشته باشد که دشمن دیگر جرأت نکند؛ انتقام راهبردی فقط توسط نیروی مسلح انجام نمی‌گیرد، خوب دقت بفرمایید؛ دولت، مجلس و قوه قضائیه همه در این راستا باید وظیفه‌شان را به نحو احسن انجام بدهند؛ گاهی اوقات تصویب یک قانون، در راستای یک انتقام راهبردی است.

مبارزه در جنگ اقتصادی و جنگ ترکیبی با دشمن این اقتضا را دارد که در راستای باز این انتقام راهبردی است؛  انتقام راهبردی همان چیزی که حضرت آقا فرمودند، در نهایت باید منتج به این نتیجه بشود که آمریکا از منطقه اخراج بشود و ازاله نجاست رژیم صهیونیستی باشد.(تکبیر نمازگزاران)

ما سالروز ارتحال عالم بصیر و فرهیخته آیت الله مصباح یزدی را داریم(رضوان الله تعالی علیه) مرد خدا مرد بزرگی که حق بزرگی به گردن انقلاب دارد؛ ان‌شاءالله برای تجلیل از این مرد خدا باید با افکار و اندیشه‌های آن عالم بزرگ آشنا بشویم و بتوانیم بعنوان یک الگوی اسلام شناس جامع به نسلهای بعدی، معرفی کنیم، فرصت نیست و الا مطالب زیادی درباره آیت الله مصباح داشتم که عرض بکنم شاید می‌طلبد یک خطبه‌ای را به خودش اختصاص داد؛ ان‌شاءالله این عالم دین را و این مرد مخلص را که من بارها اخلاصش را از نزدیک را دیدم با اولیاءالله محشور بگرداند.

نکته دیگری که می‌خواهم عرض بکنم که باید مد نظر مسئولان عزیز باشد، ریشه‌یابی مشکلات اقتصادی و تورم و گرانی با دقتی که مد نظر مسئولان امر باید باشد؛ حضرت آقا در دهه ۹۰ توصیه‌های فراوانی به مسئولان داشتند که اگر آن توصیه‌هایی که رهبر معظم می‌فرمودند اجرا می‌شد و گوش گرفته می‌شد، وضع ما اینچنین نبود.

الان هم دیر نشده است، الان هم باید دولتمردان، مسئولین، گوش به فرامایشات رهبر معظم باشند و فکری بکنند، چاره‌ای بکنند؛ من یک بررسی مختصری کردم که در همین چند روز اخیر که یک دفعه شروع کرد قیمت دلار و سکه و طلا بالا رفتن، حدود ۴۰ درصد رشد نرخ داشته است، هم طلا، هم سکه، هم ارز؛ معلوم است این یک حباب است و الا هیچ اتفاقی نیافتاده است، این را باید مسئولین دقت بکنند، باید توجه بکنند که برای این فکری بشود؛ واقعا گرانی به بعضی از اقشار جامعه واقعا فشار می‌آورد، ما در میان مردم هستیم و می‌بینیم باید مسئولین فکری بکنند.

اجازه ندهد این گرانیها افسار گسیخته همچنین بالا برود، یک فکری بکنید، یک چاره‌ای بیندشید؛ هم وضع فروش نفتمان خوب است، هم وضع ثبات  اقتصادی و سیاسی ما بسیار عالی است؛ ببینید اگر افرادی هستند که دارند با اقتصاد کشور بعنوان وسیله‌ای بازی می‌کنند و دارند نقش سرباز پیاده دشمن را بازی می‌‍‌کنند آنها را می‌توانید گیر بیاورید، می‌توانید با آنها برخورد بکنید، فلذا باید فکری کرد.

نکته دیگری که می‌خواهم عرض بکنم که خیلی با من تماس گرفتند و پیغام دادند، در فروشگاههای بزرگ دزفول، نه همه آنها، برخی از آنها، تعداد محدودی بی‌حجاب، جولان می‌دهند و تظاهر به فساد دارند؛ اینها به دنبال ابتذال اخلاقی هستند، به دنبال آزادی روابط دختر و پسر هستند، به دنبال ترویج اباحه گری هستند، می‌خواهند قبح مطالب ارزشی را بشکنند؛ دشمن در این زمینه خیلی با برنامه کار کرده است، باید ما  مراقب و مواظب باشیم.

بنده این را به جد به مسئولین و صاحبان فروشگاه هشدار می‌دهم، ببینید بی‌حجابی خلاف قانون است، من به خلاف شرعش کار ندارم که بعضی می‌گویند بی‌حجابی اشکال ندارد، چشمتان را ببندید، گناه، گناه است، خلاف، خلاف است، چه کوچک چه بزرگ، فرقی نمی‌کند؛ من می‌خواهم عرض بکنم به همه مسئولین و صاحب فروشگاههای بزرگ هشدار می‌دهم جلوی این کار را بگیرید، مردم متدین معترض هستند و نگذارید آن چیزی که ما دلمان نمی‌‌‌خواهد اتفاق بیافتد، اتفاق افتد، ما اگر احساس کردیم به پشتوانه مردم و بسیجیان، این بنده حقیر راه می‌افتم، و اقدام می‌کنم و جلوی این هنجارشکنی‌ها را به اتفاق مردم خواهیم گرفت. (تکبیر نمازگزاران)

روز پنجشنبه، دیروز هم اجلاس نکوداشت آیت الله شفیعی و بزرگداشت دوتا فرزند بزرگوار و برومندش شهید آقا سید مرتضی و همچنین عالم خدوم و بصیر و مردمی، مرحوم حجه‌الاسلام آقا سید محسن شفیعی در حسینیه ثارالله با حضور اقشار مختلف مردم و شخصیت‌های لشکری و کشوری و علما و بزرگان برگزار شد؛ من می‌خواهم از همه دست اندرکاران این کار بزرگ فرهنگی و اثرگذار تشکر بکنم و ان‌شاءالله ادامه بدهند این کار بزرگ را که بتوانیم به یاری خدا ما در دزفول اینها سرمایه‌های معنوی و فرهنگی هستند، به مردم و جوانان بشناسانیم و در مقابل دشمنی که سعی می‌کند جوانان ما را از ریشه‌هایشان جدا کنند، اقدام اساسی انجام داده باشیم.

کتابی که معرفی کردند، کتاب حاج قاسمی که من می‌شناسم کتابی است بسیار زیبا سبک زندگی حاج قاسم را نشان می‌دهد، به نظرم کتاب ارزنده‌ای است، همین نمایشگاه کتابی که در محل محوطه مصلی برقرار شده است و برگزار شده است، این کتاب را دارد، به نظر من خواندم که چاپ ۱۱۶ هست، خیلی مورد استقبال قرار گرفته است، مختصر است خیلی مفصل نیست، این کتاب بسیار کتاب خوبی است.

پروردگارا به مقربان درگاهت قسمت می‌دهیم اسلام و مسلمانان نصرت کرامت بفرما …

مکر و حیله دشمنان به خودشان برگردان…

شهدای ما و امام شهیدان مشمول رحمتت قرار بده…

خدایا این انقلاب را که زمینه ساز ظهور حجتت امام زمان(عج) است حفظ بفرما…

رهبر عظیم‌الشأن در پناه امام زمان(عج) محافظت بگردان …

در فرج مولا امام زمان(عج) تعجیل بفرما…

لباس عافیت و تندرستی بر تن بیماران و منظورین مد نظر بپوشان…

به حق مقربان درگاهت باران رحمتت همچنان بر ما نازل بگردان.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ  فصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَهُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ