10th، اکتبر 2022
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

هشدار مضاعف به متولیان فرهنگی کشور

این مطالبه گری باید در بیانیه‌های مختلف نیروهای ارزشی باشد تا گفتمان سازی و حکمرانی مردم سالارانه دینی شکل گیرد.

زمان انتشار: 10th, اکتبر 2022 ساعت 11:30 ب.ظ | کد خبر: 93231

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” حجه‌الاسلام والمسلمین شیخ عبدالحسین خسروپناه در پی هشدار اولین خود در خصوص فضای مجازی کشور که مورد اقبال اهل علم و فن قرار گرفت باردیگر در دومین بیانیه خود با عنوان “هشدار مضاعف به متولیان فرهنگی کشور” چند نکته تکمیلی را اعلام کردکه به شرح زیر است:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ 

هشدار نخستین این مسکین به لطف الهی، مقبول اهل علم و فن و دغدغه قرار گرفت و لازم است از برخی متولیان فرهنگی که اجابت کردند و با روحیه جهادی به میدان آمدند و قرارگاههای فرهنگی تشکیل دادند تشکر کنم.

چند نکته تکمیلی در هشدار مضاعف خدمت همه متولیان فرهنگی کشور عرض می‌کنم.

اول: تصمیم‌های فرهنگی را از حالت جزیره‌ای خارج سازند و نگاه حکمرانی بدان داشته باشند. بارها نگارنده گفته و نوشته که حکمرانی غیر از حکومت داری است و مقصود از حکمرانی، حکمرانی مردم‌سالارانه دینی است که در درس خارج حکمت و فقاهت حکمرانی به تفصیل بیان گردیده است.

دوم: از متخصصان فقه فرهنگ و حکمت فرهنگ در جلسات مشورتی بهره ببرند و باید بدانند شناخت دقیق موضوعات فرهنگی مهمتر از کشف احکام شرعی آنها است و شناخت موضوعات، روش اجتهاد خاص خود را می‌طلبد.

به عبارت دیگر ریاست بر نهاد فرهنگی ملازمه‌ای با داشتن تخصص فرهنگی ندارد و نباید با احساس بی‌نیازی از علوم فرهنگی، تصمیم‌های غیر کارشناسی گرفت.

سوم: از میان سیاستگذاری و مقررات گذاری و ساختارسازی و گفتمان سازی و سایر بخش‌های حکمرانی، حق تقدم اصلاحی در ساختارهای معیوب فرهنگی کشور است که باید اولویت اصلاحی پیدا کند و آن هم روش شناسی اجتهادی خود را می‌طلبد.

چهارم: هشدار نگارنده به عنوان مدرس خارج فقه نظام ولایی و فقه نظام سیاسی مراکز تخصصی فقهی حوزه علمیه قم و رییس هیأت اندیشه ورز دینی قرارگاه فرهنگی اجتماعی قرب بقیه الله با چند هزار صفحه پژوهش در این زمینه، هشدار یک دیدبان در میدان فعالیتهای فرهنگی است که حضور جدی دارد و می‌بیند چگونه نسل‌های جوان و نوجوان ما با وجود محبت فوق العاده به اهل بیت علیهم السلام و شهدای انقلاب، گرفتار جنگ شناختی هستند. وضعیت به گونه‌ای نیست که جلسات یک هفته در میان شورای عالی انقلاب فرهنگی و برنامه‌های فعلی سازمان‌های فرهنگی و اجتماعی و علمی برای حکمرانی فرهنگی وضع موجود کافی باشد. اکنون تلاش خالصانه مستمر و دور از دعواهای بیمارگونه و باندی می‌طلبد.

پنجم: در حکمرانی فرهنگی و تصمیم‌ها باید به قاعده اهم و مهم و قاعده میسور و سایر قواعد فقهی توجه کرد و نیز ساحتهای اجتماعی دیگر از جمله وضعیت اقتصادی مردم را هم مشاهده کرد. امروزه میلیونها جوان در نرم‌افزار‌های موجود مشغول کار اقتصادی هستند، تعطیلی آنها تنها راهکار مبارزه با جنگ شناختی نیست که منشأ جنگ شناختی دیگری خواهد شد. عرض کردم تنها راهکار نیست بلکه باید با سرعت زیادی نرم‌افزار‌های موجود را تقویت کرد و سرورهای بیشتری در اختیار آنها گذاشت تا بتوان نیازهای اقتصادی مردم را در کنار جنگ شناختی تأمین کرده و با جمع جهاد فرهنگی و جهاد اقتصادی در این جنگ شناختی و اقتصادی به ظفر رسید.

فهم‌ این مطلب بر هر انسان فهیم و بصیری دشوار نیست که تنها راه مبارزه با جنگ شناختی، جهاد فرهنگی از طریق ساخت نرم افزارهای کاربردی و راه اندازی سامانه هوشمند ملی است که بارها رهبری فرمودند.

ششم: این مطالبه گری باید در بیانیه‌های مختلف نیروهای ارزشی باشد تا گفتمان سازی و حکمرانی مردم سالارانه دینی شکل گیرد.

                                                                                                     وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَهُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

                                                                                                        عبدالحسین خسروپناه

                                                                                                         طلبه حوزه علمیه قم

                                                                                                              ۱۸ مهر ۱۴۰۱