14th، سپتامبر 2022
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com
زمان انتشار: 14th, سپتامبر 2022 ساعت 1:40 ق.ظ | کد خبر: 92951

از همه مردم دزفول تشکر میکنم که خدمت گزاری به امام حسین (ع) را در سبک زندگیشان پیاده می کنندو با ایثار به عتبات کمک می کنند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجددز” حجت الاسلام  والمسلمین خسرو پناه  امام جمعه موقت دزفول در گفتگو با خبرنگار این رسانه پیرامون  اهمیت وفضیلت اربعین حسینی از منظر ائمه اطهار علیهم السلام و سفر خود به عتبات عالیات پرداخت که مشروح این گفتگو به این شرح است:

س- جناب آقای دکتر خسروپناه در آستانه اربعین حسینی هستیم بفرمائید زیارت امام حسین علیه السلام ازمنظر روایات چه اهمیتی دارد؟

امام جمعه موقت دزفول : بسم الله الرحمن الرحیم ابتدا تشکر می کنم از حضرتعالی که باب گفتگو را فراهم کردید تا در زمینه اربعین حسینی سخنی داشته باشیم؛ همانطور که مستحضرید دو دسته روایات در باب زیارت امام حسین علیه السلام  هست؛  یک دسته روایاتی که در ثواب و فضیلت اربعین هست که جزء علائم مومن به شمار می آید و یک دسته دیگر از روایات این است که پیاده رفتن برای زیارت امام حسین علیه السلام  از اجر و ثواب و پاداش فراوانی برخوردار است که جمع این دو،  پیاده روی اربعین است که این راهپیمایی اربعین حسینی یک حرکت تمدنی  است که می تواند نقش مهمی در تمدن نوین اسلامی داشته باشد و همانطور که قیام امام حسین علیه السلام نقش مهمی در تمدن سازی قیام ها و نهضت ها و تشکیل حکومت های شیعی مثل آل بویه شد این راهپیمایی هم که مملو از ایثار و وحدت و همدلی صفا و معنویت هست می تواند زمینه ساز تمدن نوین اسلامی باشد.

س:  استاد خسروپناه اخیراً به اتفاق حاج آقا قاضی سفری به عتبات عالیات داشتید لطفا در مورد مشاهدات و خاطرات خود نکاتی بفرمایید؟

بله توفیقی شد امسال هم  به همراه امام جمعه محترم دزفول به زیارت حضرت ابی عبدالله الحسین و امیرالمؤمنین  علیهم السلام و ابولفضل العباس و شهدای کربلا مشرف شویم؛

راننده تاکسی عراقی اصرار می کرد برویم منزل  وچند دقیقه ای از شما پذیرایی بکنیم

در این مسیر انسان واقعاً اوج ایثار و از خود گذشتگی را می بیند که همه مردم عراق اعم از شیعیان و حتی  برخی از اهل سنت تلاش می کنند که خدمتی کنند به زائرین ؛ هنگام برگشت از نجف به فرودگاه، راننده تاکسی عراقی اصرار می کرد برویم منزل  وچند دقیقه ای از شما پذیرایی بکنیم . یعنی اینگونه توجه به زائرین امام  حسین علیه السلام داشتند. یا در کربلا  و در مسیر نجف به کربلا که موکب های فراوانی که همیشه بوده و یا در تمام مسیرهای به سمت کربلا همه مملو از موکب و خدمت به زائرین است.

س- بفرمایید اگر چنین اجتماعی در یکی از کشورهای اروپا و یا امریکا وجود داشت عکس العمل آنها چگونه بود؟

ج:  واقعاً من نمی دانم؛اگر یک اجتماعی دریکی ازشهرهای اروپا و یا امریکا بود، مثلاً می توانند دوام بیاورندو می توانند ارتزاق این مردم را تامین بکنند؟  قطعاً نخواهند توانست و واقعاً این معجزه ی حسینی است که این همه زائر را می توانند پشتیبانی بکنند.

س : موکب شهرستان دزفول در کربلا چه وضعیتی داشت؟

از جمله موکب ها موکب شهرستان دزفول بود که توفیقی شد دیداری هم خدمت عزیزان داشتیم درآن هوای گرم کربلا که مردم عزیز تشنه می شدند شربت آبلیمو به زائرین می دادند و خدمت گذارن حسینی  شهرستان دزفول به زائرین رسیدگی می کردند و انصافاً بدون اینکه ذره ای احساس خستگی بکنند.  از بعضی از این عزیزان  خواستم که چند دقیقه استراحت داشته باشند؛ می گفتند:” نه ما استراحتمان این است که خدمت بکنیم به زائرین و مردم عزیز” .

وقتی مردم می دیدند ما همراه امام جمعه به موکب ها سر می زنیم و یا پیاده روی را انجام می دادیم خیلی خوشحال می شدند، عکس می گرفتند و اظهار محبت می کردند. و این نشان می دهد مردم چقدر از وحدت و همدلی خوششان می آید و از تفرقه و نفاق و دوگانگی بدشان می آید.

س: حاج آقا به نکته مهمی درخصوص وحدت و نفاق اشاره فرمودید در این زمینه بیشترتوضیح بفرمائید؟

البته اینهایی که به اسم ولایت تفرقه ایجاد می کنند به اخوت آسیب می زنند و متاسفانه بین نقد اخلاقی و اخوت نمی توانند جمع بکنند و اگر نقد هم همراه اخلاق و منطق باشد نه با ریا و رقیب شکنی، طبیعتاً با اخوت قابل جمع است.

یا افرادی که به هر بهانه ای  بیانیه ای می دهند اما ما ندیدیم که یادی از شهدا بکنند؛  برای شهادت حاج قاسم بیانیه ندادند برای ارتحال والده شهدا بیانیه ندادند و نمی دهند اصلاً یادی از شهدا نمی کنند  اما خودشان را انقلابی می دانند.

س: از منظر حضرتعالی  انقلابی کیست و چه ویژگی هایی دارد؟

مگر می شود انقلابی بود اما تعلقی  به شهید ان و به جریان مقاومت نداشت ؛ انقلابی فردی است که در برابر صهیونیستها از مردم مظلوم فلسطین دفاع بکند و در جریان مقاومت باشد . انقلابی شخصی است که در منظومه فکری امام و رهبری قرار بگیرد. انقلابی آن نیست که یک دیدگاهی دارد بعد برای دیدگاه خودش یک شاهدی از امام و رهبری پیدا می کند وگاه گرفتار التقاط هم می شود.

انقلابی فردی نیست که تفرقه ایجاد می کند و وحدت دزفول را به هم می زند.

س: از اهمیت راهپیمایی اربعین و نقشی که مردم دزفول در خدمت به زائرین دارند توضیح بفرمائید؟  

راهپیمایی اربعین نماد وحدت و انسجام و همدلی  اخوت و صفا و عشق به اهل بیت علیهم السلام است که الحمد الله رب العالمین امسال هم مشاهده شد. من جا دارد از همه مردم شهرستان دزفول تشکر کنم که این خدمت گزاری به امام حسین علیه السلام را در سبک زندگیشان پیاده می کنند و با ایثار و گذشت به عتبات کمک می کنند و تمام این خدماتی که خادمان امام حسین علیه السلام در موکب چزابه انجام دادند؛ همه کمک های مردمی بود که به زائرین رسیدگی می کردند.

س: جناب آقای دکتر خسروپناه در این سفر معنوی در نجف برنامه ای هم داشتید؟

توفیقی شد تا دو سخنرانی  بعد از نماز ظهر و عصر در مدرسه علمیه حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام نجف در جمع مردم وطلاب داشته باشم که در آنجا از نامه های امیرالمؤمنین (ع) در نهج البلاغه توضیحاتی دادیم.

ازجمله نامه ای که امام علی علیه السلام به معاویه داده بودند؛چراکه از ۷۹ نامه نهج البلاغه ۱۵ نامه حضرت به معاویه است .

معاویه نامه هایی به امیرالمؤمنین(ع) می نوشت و شبهاتی  مطرح می کرد و حضرت به این شبهات پاسخ داده است.

از جمله شبهات این است که ما بنی امیه و بنی هاشم ابتدا باهم متحد بودیم با هم زندگی می کردیم بعد تو آمدی و اختلاف ایجاد کردید . حضرت به معاویه پاسخ  می دهد که وقتی اسلام ظهور کرد اختلاف بین ما ایجاد شد که ما ایمان آوردیم به اسلام  و شما ایمان نیاوردید و بعد  ما در ایمانمان مستقیم بودیم و شما ایمان  نداشتید و فتنه گری و تفرقه ایجاد می کردید.

شبهه دیگری که معاویه مطرح می کند این است که من با گروهی از مهاجرین و انصار به طرف شما می آیم .

حضرت می فرمایند کدام مهاجر و انصار؟  اولاً بعداز فتح مکه مهاجری ندیدیم و از مهاجر و انصار کسی با معاویه نبود یعنی از انصار چهار و پنج نفر دنیا طلب  بودند؛ از مهاجرین هیچ کس از همراه معاویه نبود ولی هزاران نفر ار مهاجرین انصار در سپاه امیرالمؤمنین بودند .

شبهه دیگری معاویه مطرح می کند به امیرالمؤمنین(ع)  که تو طلحه و زبیر که از اصحاب پیامبر بودند را کشتی و عایشه را تبعید و  سرگردانش کردی  و حضرت جواب می دهند؛ این به تو مربوط نیست. شما که نبودید در این قضیه و به عنوان حاکم اسلامی تصمیم گرفتیم. در آن شرایط طلحه و زبیر مقابل امیرالمؤمنین ایستادند و علمای اهل سنت هم کار آنها را خلاف شرع معرفی می کنند ولی آنها توجیه می کنندکه توبه کردند و پشیمان شده اند. به هرحال حضرت یک جواب دندان شکنی به معاویه می دهد.

باز اشکال قتل عثمان را مطرح می کند حضرت می فرماید اگر دغدغه عثمان را دارید تو باید بیعت کنی تحت خلافت و حکومت ما باشید و بعد اعتراض کنی تا یک داوری عادلانه صورت بگیرد نه اینکه بیایی یک مبارزه نظامی را دنبال بکنی . این مباحث و برخی از مباحث دیگر هم مطرح شد که الحمد الله مورد استقبال قرار گرفت و طلاب هم در خواست کردند که در طول سال ما هم مشرف شویم و بعضی از مباحث را خدمت  آنها ارائه کنیم .

حاج آقا خسرو پناه ضمن تشکر از حضرتعالی اگر نکته ای در پایان این گفتگو دارید بفرمائید؟

سفر با معنا و با معنویتی بود. مخصوصاً آن صفای معنوی که  امام جمعه محترم داشتند همچنین مقداری اطلاعات جدید از خاندان آیت الله قاضی (ره) پیدا کردیم، از بانوان مجتهده ای که من اطلاع نداشتم. بعضی از این بزرگان خانم هایی بودندکه به نجف رفته و به درجه اجتهاد رسیده بودند؛ بعد هم به ایران و به دزفول برگشتند. اینها مایه افتخار شهرستان دزفول است. ما غیراز علما و بزرگان مجتهدینی که در دزفول  داشتیم آیت الله قاضی آیت الله شیخ محمد رضا معزی  یا آیت الله شیخ محمدعلی معزی آیت الله نبوی  و شیخ انصاری و بزرگان دیگر . در بین بانوان هم بانوان مجتهده ای دزفول داشته که باید یاد آن بزرگان هم زنده بماند و برای حوزه های علمیه خواهران الگو بشود.