5th، سپتامبر 2022
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com
زمان انتشار: 5th, سپتامبر 2022 ساعت 3:42 ب.ظ | کد خبر: 92911

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجددز” به نقل از ایرنا حجه‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی قاضی روز سه شنبه در نشست شورای فرهنگی عمومی دزفول در سالن نهاد امامت جمعه این شهر افزود: رئیس جمهور در سفر به استان خوزستان، دزفول را تکریم کرد که جای قدردانی دارد.

وی این سفر را برای مردم منطقه بسیار روحیه بخش و برای مسوولان‌ درس آموز دانست و افزود: آب طرح آبرسانی غدیر قرار بود از رودخانه‌های کرخه و دز تامین شود ولی با توجه به ای سی بالای کرخه تصمیم بر این شد که از رودخانه دز تامین شود.

امام جمعه دزفول با بیان اینکه آب طرح آبرسانی غدیر از کانال سنجر تأمین می‌شود، بیان کرد: آب آشامیدنی نزدیک به ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر با طرح آبرسانی غدیر تامین می‌شود که افتخاری برای دزفول است.

وی با بیان اینکه انتقال آب برای آشامیدن هیچ مشکلی ندارد، افزود: برداشت آب برای مصارف کشاورزی و صنایع پذیرفته نیست.
حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی دزفولی گفت: رودخانه دز یکی از با ثبات‌ترین رودخانه‌های کشور است و امیدواریم نعمت و موهبت آن به همه مردم استان برسد.

مراسم اربعین به کوری چشم دشمنان، باشکوه برگزار می‌شود

امام جمعه دزفول با اظهار امیدواری برای برگزاری باشکوه راهپیمایی بزرگ اربعین امسال گفت: آمار عبور زائر از مرز چذابه ۳۸ درصد افزایش یافته که نشان از استقبال مردم و دوستداران اهل بیت(ع) از پیاده روی امسال است.

وی با قدردانی از اقدامات دولت انقلابی در راستای برپایی راهپیمایی اربعین افزود: مراسم اربعین به کوری چشم دشمنان بسیار باشکوه برگزار می‌شود.

رئیس شورای فرهنگ عمومی دزفول بیان کرد: امسال موکب دزفول در فاصله ۱۰۰ متری حرم مطهر امام حسین(ع) جنب تل زینبیه برپا می‌شود که ۲ کامیون تجهیزات این موکب نیز اخیرا به عراق ارسال شد.

وی افزود: مراسم عزاداری امسال نیز بعد از ۲ سال تعطیلی به دلیل شیوع کرونا با تلاش هیات‌های عزاداری باشکوه برگزار شد.

خیمه بزرگ دزفول به عنوان نماد این شهر در مرز چذابه برپا می‌شود

امام جمعه دزفول با بیان اینکه خیمه بزرگ دزفول به عنوان نماد این شهر در مرز چذابه برپا می‌شود، گفت: این خیمه ۲۴۰ مترمربع چادر دارد که با سه دستگاه تریلر به مرز چذابه منتقل شده است.

وی افزود: از یک ماه قبل در مرز چذابه پخت غذا داریم که این موضوع نیز قدردانی وزیر کشور را به همراه داشت.

با توجه به توانمندی ستاد اربعین دزفول، شهرستان دزفول معین دیگر مواکب مرز چزابه است

امام جمعه دزفول بیان کرد: با توجه به توانمندی ستاد اربعین دزفول، این شهرستان معین دیگر مواکب بوده و حضور این موکب در پایانه چذابه بسبار مهم و کلیدی است.

وی با بیان اینکه دزفول به عنوان سقای دشت کربلا مطرح شده است، افزود: طبق پیش بینی‌ها، یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر شامل حدود ۲۰۰ هزار نفر زائر خارجی از پایانه مرزی چذابه عبور می‌کند.

مجموعه خدماتی موکب دزفول در مرز چذابه خوب و به روز است

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی با اشاره به استقرار دستگاه تولید یخ، ۲ نانوایی و سرویس‌های بهداشتی سیار در موکب دزفول در مرز چذابه اظهارداشت: مجموعه خدماتی موکب دزفول در مرز چذابه خوب و به روز است.

باید تلاش کنیم زمینی برای احداث حسینیه دزفولی‌ها در کربلا خریداری کنیم

وی با بیان اینکه ماسه‌ای که برای حرم امام حسین(ع) استفاده می‌شود از دزفول است، افزود: باید تلاش کنیم زمینی برای احداث حسینیه دزفولی‌ها در کربلا خریداری کنیم.

نقش زنان دزفول در دفاع مقدس به خوبی دیده نشده است

امام جمعه دزفول با تاکید بر اینکه زنان نقش کلیدی در دوران دفاع مقدس داشته‌اند، گفت: متاسفانه نقش زنان در مقاومت دزفول در جنگ تحمیلی به خوبی دیده نشده است.

وی افزود: زنان دزفولی در دوران دفاع مقدس به رغم مشکلات فراوان و کمبودها، هر روز ۱۰ تن کلوچه پخته و به جبهه ارسال می‌کردند.

علامه سعد تمام عشایر عرب منطقه را برای مقابله با دشمن بعثی بسیج کرد

امام جمعه دزفول بسیج عشایر دزفول را در دوران دفاع مقدس بسیار قوی دانست و بیان کرد: علامه سعد تمام عشایر عرب منطقه را برای مقابله با دشمن بعثی بسیج کرد.

نیروی ذخیره سپاه، مختص دزفول است ولی تاکنون اقدام رسانه‌ای در این زمینه صورت نگرفته است

وی ادامه داد: نیروی ذخیره سپاه، مختص دزفول است ولی تاکنون اقدام رسانه‌ای در این زمینه صورت نگرفته که باید به این آن پرداخته شود.

 رضا طیب طاهر به عنوان مشاور امور جوانان و نخبگان نهاد امامت جمعه دزفول انتخاب شد

امام جمعه دزفول انتصاب رضا طیب طاهر به عنوان مشاور امور جوانان و نخبگان خود را یادآور شد و گفت: این انتصاب در راستای تأکید رهبر معظم انقلاب به علم و استفاده از نیروهای توانمند انجام شده است.

وی جذب و استفاده از ظرفیت‌ها و سرمایه عظیم انسانی را تحول آفرین دانست و افزود: ۱۰۰ نفر با مدرک دکتری در آموزش و پرورش دزفول و افراد زیادی با مدارک تحصیلی بالا در سایر ادارات مشغول به کار هستند که باید به خوبی از آنها استفاده شود.

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی با بیان اینکه آموزش باید به سمت اشتغالزایی برود، اظهار داشت: نمایشگاهی برای نمایش توانمندی مراکز فنی و حرفه‌ای در شهرستان دزفول برپا شد.

فرماندار دزفول برای پیگیری مصوبات سفر رئیس جمهور عازم تهران شد

معاون عمرانی فرماندار ویژه دزفول نیز در این نشست با اشاره به سفر رئیس جمهور به این شهرستان گفت: فرماندار دزفول برای شرکت در نشستی پیرامون مصوبات این سفر عازم تهران شده است.

امیر احسانیان افزود: آیت الله رئیسی با حضور در منطقه محروم احمد فداله بر لزوم حضور میدانی در جاده این منطقه به عنوان مهمترین مطالبه اهالی تاکید داشت که این اتفاق افتاد.وی با بیان اینکه بخش‌های سردشت و شهیون بیش از ۶۰ درصد وسعت شهرستان دزفول را شامل می‌شوند، ادامه داد: حضور رییس جمهور در منطقه محروم احمدفداله دزفول برای مردم منطقه ثمرات خوبی خواهد داشت.

معاون عمرانی فرماندار ویژه دزفول درخصوص اقدامات انجام شده برای مواکب و ستاد اربعین این شهرستان گفت: موکب بزرگ دزفول با ۲ هزار و ۵۰۰ مترمربع مساحت برپا شده و اجرای فنداسیون آن حدود ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی با بیان اینکه تامین مالی موکب در حال پیگیری است، افزود: موکب دزفول یکی از بزرگترین موکب‌های مستقر در مرز چذابه استان خوزستان است.

احسانیان بیان کرد: مقرر شده موکب صفی آباد در اختیار آشپزخانه ستاد اربعین قرار گیرد و امکانات لازم را در مرز مستقر کند.
وی با اشاره به استقرار ماشین آلات اداره راهداری و شهرداری‌ها در مرز چذابه افزود: در کنار موکب بزرگ دزفول، مواکب سیدنور، شهر امام، صفی آباد و … نیز در حال آماده سازی هستند.

نماد مقاومت مردم دزفول طراحی شود

رییس مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس دزفول درخصوص برنامه‌های هفته دفاع مقدس گفت: نشست شورای حفظ آثار باید برگزار و وظایف هر کس در هفته دفاع مقدس مشخص شود.

سرهنگ بهزاد جولایی تجلیل از یک میلیون پیشکسوت دفاع مقدس در سطح کشور را از برنامه‌های هفته دفاع مقدس عنوان و بیان‌کرد: عطرافشانی مزار شهدا، دیدار با ایثارگران، راهپیمایی خانوادگی، تجلیل از اقشار و اصناف، تبیین نقش نیروهای مسلح و اقشار مختلف در دوران دفاع مقدس، نشست با سران عشایر و قومیت‌ها و نکوداشت ۳۱ فرمانده شهید دزفول از برنامه‌های هفته دفاع مقدس هستند.

وی افزود: پایگاه چهارم شکاری دزفول نقش کلیدی در عملیات کمان ۹۹ داشته که می‌توان از فرمانده این پایگاه برای سخنرانی در نماز جمعه دعوت کرد.

رییس مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس دزفول اظهارداشت: نماد مقاومت مردم دزفول باید طراحی و به عنوان یک برند برای شهرستان به نمایش گذاشته شود.

نیروهای جوان و نخبه با روزمه در کمتر از یک ماه به ما معرفی شوند تا از آنها در کارگروه‌ها استفاده شوند

مشاور امور جوانان امام جمعه دزفول نیز با تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت نیروی انسانی متخصص گفت: سال‌ها است که دغدغه دانش بنیان، مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری را داریم‌ و امیدواریم با کمک ادارات، مراکز حوزوی، فرهنگی و … نیروهای نخبه، خوش فکر و با استعداد شهرستان را شناسایی و از آنها استفاده کنیم.

رضا طیب طاهر افزود: تشکیل گروه و کمیته نخبگان، شناسایی و معرفی جوانان مبتکر و خلاق به دستگاه‌های علمی، آموزشی و فرهنگی، آماده سازی طرح و برنامه‌های علمی پژوهشی، فراهم کردن سازو کارهای لازم برای کرسی‌های آزاداندیشی از برنامه‌های پیش رو است.

وی با تأکید بر لزوم پیگیری طرح جامع مهندسی فرهنگی، علمی و پژوهشی در شهرستان افزود: اداره صنعت، معدن و تجارت، صندوق‌های کارآفرینی را مشخص کند.

مشاور امور جوانان امام جمعه دزفول گفت: نیروهای جوان و نخبه با روزمه در کمتر از یک ماه به ما معرفی شوند تا از آنها در کارگروه‌ها استفاده شوند.

یکهزار و ۵۰ نفر به دانش آموزان کلاس اولی دزفول اضافه شد

مدیر آموزش و پرورش دزفول نیز در این نشست با ارائه گزارشی از وضعیت تحصیلی دانش آموزان این شهرستان گفت:کارنامه آموزش و پرورش هر شهرستان با نمره کتبی نهایی ۱۲ محاسبه می‌شود که نمره شهرستان دزفول از ۱۰.۶۲ در سال گذشته به ۱۱.۰۵ در سال جاری رسیده است.

امیر ظاهرطحان افزود: با تلاش همه مدیران و معلمان شهرستان دزفول، قبولی خرداد در سال گذشته ۷۵.۶۴ درصد بود که امسال به ۷۶.۲۲ درصد رسید.

وی کسب مقام اول دبیرستان شاهد دخترانه دزفول بین همه مدارس کشور را به افزایش سه نمره یادآور شد و ادامه داد: ۱۰ دبیرستان در بین انجمن اتحادیه‌های کل کشور مقام برتر کسب کردند که پنج دبیرستان از این تعداد مربوط به دزفول بودند.

مدیر آموزش و پرورش دزفول با بیان اینکه این شهرستان ۹ مقام برتر در مسابقات فرهنگی ورزشی کسب کرده است، گفت: ۳۶۳ مدرسه با ۲ هزار و ۶۳۷ کلاس درس در سال جدید داریم.

وی ادامه داد: سال گذشته هفت هزار و ۵۰ دانش آموز ابتدایی و امسال هشت هزار و ۱۰۰ نفر ثبت نام کردیم که نشان از افزایش یکهزار و ۵۰ نفری است ضمن اینکه طبق بخشنامه تا ۳۰ مهر نیز مهلت ثبت نام دارند.

ظاهرطحان گفت: افزایش این تعداد کلاس اولی نیازمند تامین کلاس درس است که برای رفع این مشکل با استفاده از ظرفیت خیران، ۲۰ کلاس درس آماده شد ولی همچنان نیازمند ۳۰ کلاس درس دیگر هستیم.

باید وحدت رویه ای برای ساماندهی فضای مجازی ایجاد و وضعیت موجود کنترل شود

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دزفول نیز با اشاره به انتشار کلیپ موسیقی در فضای مجازی در ایام سوگواری اباعبدالله الحسین(ع) اظهارداشت: دستور پلمب آموزشگاه موسیقی متخلف از سوی دادستان صادر شد.

علیرضا چرخابی افزود: باید وحدت رویه ای برای ساماندهی فضای مجازی ایجاد و وضعیت موجود کنترل شود.

معضلاتی درخصوص ورود فاضلاب به رودخانه دز وجود دارد که برای رفع آنها نیازمند عزمی ملی است

رییس اداره حفاظت محیط زیست دزفول نیز با اشاره به اهمیت حفظ رودخانه دز گفت: معضلاتی درخصوص ورود فاضلاب به رودخانه دز وجود دارد که برای رفع آنها نیازمند عزمی ملی است.

مسعود نوری پور افزود: با توجه به اهتمام رئیس جمهور به رودخانه دز لازم است برای رفع مشکلات زیست محیطی این رودخانه، مواردی برای رفع آلودگی رودخانه در مصوبات سفر رئیس جمهور گنجانده شود چراکه این موضوع اعتبار ملی نیاز دارد.

برنامه‌های عزاداری روز اربعین در دزفول

مسوول ستاد اربعین شهرستان دزفول نیز با ارائه گزارشی از برنامه‌های مراسم اربعین در این شهرستان گفت: تجمع بزرگ عزاداران مقابل حرم سبزقبا(ع)، برگزاری همایش حضرت رقیه(س) از برنامه های امسال هستند.

ناصر نوری افزود: ساعت ۶:۳۰ دقیقه صبح اربعین حرکت هیات از آستان متبرک سبزقبا(ع) به سمت آرامگاه محمد بن جعفر(ع) آغاز می‌شود پیش از آن نیز زیارت عاشورا قرائت خواهد شد.

وی با اشاره به حرکت کاروان نمادین اشتران و اشقیا از مقابل حرم سبزقبا(ع) ادامه داد: یکهزار قالب یخ با پنج خودروی حامل یخ در روز اربعین در مسیر حرکت عزاداران توزیع می‌شوند.

مسوول ستاد اربعین شهرستان دزفول بیان کرد: طبق برنامه ریزی صورت گرفته با توجه به ناتوانی در انتقال همه عزاداران از آرامگاه محمدبن جعفر(ع) تا دزفول قرار است توزیع نذری و آب خنک تا برگشت عزاداران نیز ادامه داشته باشد.

وی افزود: حاج صادق آهنگران از مداحان کشوری نیز برای مداحی در مسیر عزاداری دعوت شده که درصورت حضور در دزفول و نرفتن به کربلا در مسیر مداحی خواهد کرد.

نوری با قدردانی از امام جمعه، سپاه، بسیج و نیروی انتظامی بابت حمایت های انجام شده از ستاد اربعین گفت: امسال بعد از ۲ سال تعطیلی مراسم به دلیل شیوع کرونا پیاده روی اربعین در دزفول برگزار می‌شود.

ارائه گزارشی از جلسات قرائت قرآن دزفول و همچنین بررسی وضعیت فضای مجازی شهرستان از دیگر بخش های نشست شورای فرهنگ عمومی دزفول بود.