5th، آگوست 2022
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com
نمازجمعه باشکوه دزفول در آستانه فرارسیدن تاسوعا و عاشورای حسینی

امام جمعه دزفول: سیاست‌های مدیریت بحران کشور باید در حوادث طبیعی بازنگری شوند/در انتشار اخبار در فضای مجازی امانت داری و تقوا رعایت شود.

بی‌توجهی به آبخیزداری و آبخوان داری از عوامل آسیب زا بودن سیل است.

زمان انتشار: 5th, آگوست 2022 ساعت 5:33 ب.ظ | کد خبر: 92607

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” نماز عبادی سیاسی جمعه دزفول در آستانه فرارسیدن تاسوعا و عاشورای حسینی با حضور اقشار مختلف مردم متدین و ولایت مدار دزفول وسوگواران امام حسین(ع) به امامت حجه‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی قاضی امام جمعه دزفول با رعایت شیوه‌نامه‎‌های بهداشتی در مصلای امام علی(ع) قرارگاه فرهنگی این شهرستان برگزار شد.

 سعادت و رستگاری انسان در این است که دینش را حفظ کند و برای آخرتش هدف گذاری کرده و کاری انجام دهد

خطیب نماز جمعه دزفول در خطبه اول نماز ضمن دعوت به تقوای الهی گفت: از منظر امیر مؤمنان حضرت علی علیه السلام سعادت و رستگاری انسان در این است که دینش را حفظ کند و برای آخرتش هدف گذاری کرده و کاری انجام دهد.

شرح زیارت عاشورا شرح منازل سالکین حسینی است

امام جمعه دزفول با توجه به فرارسیدن دهه ماه محرم به تبیین فرازهایی از زیارت عاشورا پرداخت و گفت: شرح زیارت عاشورا شرح منازل سالکین حسینی است چراکه در متن قدسی و الهی زیارت عاشورا دعاها  و درخواستهایی از درگاه الهی تعلیم داده می‌شود که بسیار عرشی و متعالی هستند.

زیارت عاشورا جان انسان را به مقام معرفت به اهل بیت علیهم السلام صفا و جلا می‌دهد

وی افزود: یکی از مقاماتی که خداوند متعال  برای خواننده زیارت عاشورا مقرر فرموده است این است که جان انسان را به مقام معرفت به اهل بیت علیهم السلام صفا و جلا می‌دهد.

از مقامات ارزشمند زیارت عاشورا توفیق همراهی و قرابت با امام معصوم است

امام جمعه دزفول با تأکید بر این روایت امام علی(ع) که فرمود از شدیدترین نابودی ها این است که انسان از فضائل ما نابینا و غافل بشود؛ تصریح کرد: از مقامات ارزشمند زیارت عاشورا توفیق همراهی و قرابت با امام معصوم است .

انسان در اعتقادات و ایمان خود باید محکم و استوار باشد

وی از ثبات قدم انسان به عنوان یکی دیگر از مقامات زیارت عاشورا یاد کرد و افزود: انسان در اعتقادات و ایمان خود باید محکم واستوار باشد.

باید تلاش کرد مقام مدیریت حب و بغضها را بر مدار ولیّ خدا قرار داد

وی بیان داشت: برای رسیدن به این مقامات باید صبر و تحمل و ثبات قدم داشت و باید تلاش کرد مقام مدیریت حب و بغضها را بر مدار ولیّ خدا قرار داد.

وی افزود: محبتهای انسان باید به طرف دوستان و یاری کنندگان اهل بیت و دشمنی‌های او با دشمنان اهل بیت علیهم السلام باشد.

مشارکت در مصیبت و مصائب ولیّ خدا و انتقام گرفتن از ظالمان از مقامات دیگر زیارت عاشورا می‌باشد

امام جمعه دزفول از مشارکت در مصیبت و مصائب ولیّ خدا حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام و خونخواهی و انتقام از ظالمان به عنوان مقامات دیگر زیارت عاشورا نام برد و افزود: از منظر قرآن کریم بر انتقام از مجرمین و جنایتکاران تأکید شده است و درحقیقت خونخواه حقیقی سید الشهدا(ع) امام زمان مهدی آل محمد(ص) است.

خطبه دوم: شخص باتقوا فردی است که بیشتر از همه به فریضه امر به معروف و نهی از منکر تقیّد دارد

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی در خطبه دوم نماز جمعه دزفول ضمن دعوت به تقوای الهی گفت: از رسول گرامی اسلام سؤال کردند که چه کسی از همه با تقواتر است و آن حضرت فرمودند شخصی که بیشتر از همه به فریضه امر به معروف و نهی از منکر تقیّد دارد و در انجام صله رحم در تلاش و کوشش است.

امام سجاد(ع) برغم شرایط سخت برای نجات مکتب و شریعت اهل بیت علیهم السلام تلاش زیادی کرد

امام جمعه دزفول با اشاره به ۱۲ محرم سالروز شهادت امام زین العابدین علیه السلام گفت: شرایط اجتماعی و سیاسی در زمان امام سجاد(ع) بسیار دشوار بود ولی آن حضرت برای نجات مکتب و شریعت اهل بیت علیهم السلام تلاش زیادی کرد.

از منظر امام سجاد(ع)، دوستان و محبان آن حضرت در شهرهای مکه و مدینه حتی به ۲۰ نفر هم نمی‌رسید

وی افزود: مهجوریت امام سجاد علیه السلام به حدی بود که بنا به روایتی دوستان و محبان آن حضرت در شهرهای مکه و مدینه حتی به ۲۰ نفر هم نمی‌رسید.

امام سجاد(ع) احیا کننده شریعت اسلام بودند و هر ساله تعدادی برده خریداری و آنها را تربیت اسلامی می‌کرد

وی افزود: از امام سجاد علیه السلام به عنوان احیا کننده شریعت اسلام یاد می‌کنند، آن حضرت هر ساله تعدادی برده خریداری و آنها را تربیت اسلامی می‌کرد و از این طریق به کادرسازی می‌پرداخت.

سیاست‌های مدیریت بحران کشور باید برای کاهش تلفات در حوادث طبیعی بازنگری شوند

امام جمعه دزفول با اشاره به سیلاب‌های اخیر کشور و جان باختن تعدادی از هموطنان گفت: سیاست‌های مدیریت بحران کشور باید برای کاهش تلفات در حوادث طبیعی بازنگری شوند.

امام جمعه دزفول افزود: در روزهای گذشته شاهد سیلاب‌هایی در استان‌های کشور بودیم که منجر به فوت تعدادی از هموطنان شد.

متأسفانه ضعف اطلاع رسانی به مردم باعث لطمات جانی و مالی شد، خسارت‌های سیل باید سریع جبران شود

وی‌ خواستار جبران سریع خسارت‌های سیل توسط مسئولان شد و ادامه داد: متأسفانه ضعف اطلاع رسانی به مردم باعث لطمات جانی و مالی شد.

بی‌توجهی به آبخیزداری و آبخوان داری از دیگر عوامل آسیب زا بودن سیل است

امام جمعه دزفول یکی از علل بالا بودن خسارات سیل در شهرها را گسترش بی رویه و قرار داشتن بخشی از مناطق شهری در کنار رودخانه‌ها دانست و اظهار داشت: بی‌توجهی به آبخیزداری و آبخوان داری از دیگر عوامل آسیب زا بودن سیل است.

اگر تمهیدات لازم صورت می‌گرفت، سیلاب از طریق آبخوان‌ها به درون زمین هدایت می‌شد

وی‌ خواستار اقدام لازم از سوی دستگاه‌های مربوطه در زمینه آبخیزداری و آبخوان داری شد و افزود: اگر تمهیدات لازم صورت می‌گرفت، سیلاب از طریق آبخوان‌ها به درون زمین هدایت می‌شد و نه تنها سیلاب‌ها تهدید نبودند بلکه سفره‌های زیرزمینی هم سیراب می‌شدند.

یکی از رسالت‌های مهم خبرنگاران امانت داری و انتشار اخبار بدون دخالت دادن گرایش‌های سیاسی و قومی است

خطیب جمعه دزفول در فرازی دیگر از خطبه‌های نماز جمعه ۱۷ مرداد ماه روز خبرنگار و سالروز شهادت محمود صارمی را گرامی داشت و گفت: یکی از رسالت‌های مهم خبرنگاران امانت داری و انتشار اخبار بدون دخالت دادن گرایش‌های سیاسی و قومی است.

در انتشار اخبار و وقایع در فضای مجازی تقوا رعایت شود

وی خواستار رعایت تقوا در انتشار اخبار و وقایع در فضای مجازی شد و افزود: گاه مطالب وارونه جلوه داده می‌شوند ضمن اینکه دشمن برای انحراف افکار عمومی خیلی کار می‌کند که باید مراقب باشیم تا در دام آنها قرار نگیریم.

حجه‌‌الاسلام والمسلمین قاضی با اشاره به اهمیت ارتقای سواد رسانه و فرهنگ جامعه بیان کرد: واقعه عاشورا باید بازخوانی رسانه‌ای شود؛ دشمن در این واقعه هم از تکنیک‌های رسانه‌ای استفاده می‌کرد.

اروپا شرایط مناسبی ندارد از این رو مجبور به پذیرفتن خواسته‌های ایران است

امام جمعه دزفول درخصوص مذاکرات هسته‌ای گفت: آمریکا و اروپا همچنان حاضر به اجرای تعهدات خود نیستند و شروع به مقصر جلوه دادن ایران کرده‌اند البته به این درک رسیده‌اند که مسئولان و مجلس ایران پاسخ متقابلی به هر اقدامی می‌دهند.

دشمن ما را تحریم کرد، ما نیز تعدادی سانتریفیوژ جدید راه اندازی کردیم

وی با بیان اینکه دشمن ما را تحریم کرد، ما نیز تعدادی سانتریفیوژ جدید راه اندازی کردیم، افزود: اروپا اکنون دغدغه سرمای زمستان را دارد چون پیش از جنگ اوکراین نزدیک به ۴۰ درصد سوخت خود را از روسیه تأمین می‌کرد.

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی گفت: اروپا شرایط مناسبی ندارد از این رو مجبور به پذیرفتن خواسته‌های ایران است.

شهیدان مدافع حرم خیلی به گردن‌ ما حق دارند و آرامش کنونی ما مرهون خون آنها است

امام جمعه دزفول با اشاره به بازگشت پنج شهید مدافع حرم به میهن اسلامی گفت: قافله سالار این شهدا سردار بی سر شهید عبدالله اسکندری بود که داعشی‌ها سر او را از تن جدا و به روی نیزه گذاشتند.

وی افزود: شهیدان مدافع حرم خیلی به گردن‌ ما حق دارند و آرامش کنونی ما مرهون خون آنها است.

شورای تبلیغات فعالیت های خود را بیشتر کند

خطیب نمازجمعه دزفول همچنین سالروز تأسیس «شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی» را گرامی داشت و از این شورا خواست فعالیت های خود را بیشتر کنند.

برپایی مراسم عزاداری حضرت سید الشهدا علیه السلام و نیز اهدای لوح، ترفیع درجه سرهنگ فضل الله آبسری

برپایی مراسم عزاداری حضرت سید الشهدا علیه السلام و نیز اهدای لوح، ترفیع درجه سرهنگ فضل الله آبسری فرمانده آموزشگاه نظامی شهید باکری دزفول توسط امام جمعه دزفول از برنامه های جنبی آئین نماز جمعه این هفته شهرستان دزفول بود.