24th، می 2022
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

زمان انتشار: 24th, می 2022 ساعت 12:00 ق.ظ | کد خبر: 91998

۳۴ روز مقاومت

۳۱ شهریور ۱۳۵۹، خرمشهر زیرآتش سنگین ارتش عراق قرار گرفت. انبوهی از آتش خمپاره ها و توپ های دشمن، روی شهر باریدن گرفت. همه غافلگیر و حیران شده بودند و شهر در آتش می‌سوخت و صدای انفجار لحظه‌ای قطع نمی‌شد. طولی نکشید که بیمارستان پرشد از انبوه مجروحان و شهدا. زنان و کودکان و سالخوردگان، آواره بیابان ها و جاده ها شدند و مردم به ویژه جوانان، به مسجد جامع و دیگر پایگاهها رو آوردند تا برای مقاومت سازمان دهی شوند.

مسجد جامع خرمشهر، نقشی اساسی در این مدت داشت؛ از جمله: مرکز پشتیبانی، امداد و اطلاعات جنگ، توزیع سلاحها، ساخت بمب دستی، توزیع غذا، توزیع نیروهای اعزامی، استقرار بی‌سیم مادر و مقر فرماندهی. درحقیقت، مسجد جامع مانند مادری فرزندان خویش را زیر بال و پر گرفته بود و مانند قلبی، با وجود کوشش دشمن در تخریب مراکز نظامی و پشتیبانی شهر با سلاح های دوربرد، تا آخرین ساعتها می‌تپید. تلاش فرزندان خرمشهر چون محمد جهان آرا، بهروز مرادی، احمد شوش، بهنام محمدی، امیر رفیعی، محمد دشتی زاده و نورانی و یاران اندک آنان، اگرچه نتوانست خرمشهر را نجات دهد، دشمن را در دست یابی به اهدافش ناکام گذاشت تا اینکه پس از ۳۴ روز پایداری و مقاومت، در چهارم آبان ۱۳۵۹ هـ. ش) خرمشهر، خونین شهر شد و به دست دشمن افتاد.

۵۷۸ روز اسارت

خرمشهر، از راهبردی ترین بنادر خاورمیانه و از بنادر صادراتی و وارداتی ایران است که به علل بسیاری، به مدت ۱۹ ماه در اشغال متجاوزان عراقی بود. برخی از آنها عبارتند از:

۱- موانع طبیعی؛ وجود چند رودخانه پرآب از جمله کارون، کرخه، اروندرود و نیز وجود نخلستان های گسترده، دشت های شنی و رملی بزرگی چون دشت عباس و باتلاق های خارج از دسترس.

۲- استحکامات نظامی دشمن؛ مانند سیم های خاردار حلقه ای، میدان های گسترده مین، کانال های مصنوعی پرآب، پدافندهای هوایی و زمینی مستقر در منطقه.

۳- اهمیت شهر؛ این اهمیت و تأثیر آن در روحیه ارتش عراق و خلل ناپذیر نشان دادن اراده فرماندهی نظامی و نیز جایگاه آن در دفاع از شهر بصره.

۴- تجهیزات و امکانات رفاهی دشمن؛ وجود این تجهیزات در منطقه به این معنا بود که رژیم بعثی عراق، خرمشهر را به عنوان نماد پیروزی خود در جنگ به شمار می آورد و قصد داشت به هر قیمت، این شهر را در تصرف نیروهای خویش نگه دارد.

۵- بازپس گیری خرمشهر؛ این انگیزه می توانست از نظر سیاسی، تأثیر بسیاری در منطقه و معادلات بین المللی داشته باشد و مواضع و حمایت کشورهای حامی «صدام حسین» را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

با وجود کوشش دشمن برای تثبیت موقعیت خود در خرمشهر، سرانجام به لطف خداوند متعال و جان فشانی همه مردم به ویژه رزمندگان و شش هزار شهید در خون تپیده نبرد بزرگ و سرنوشت ساز و غرورآفرین بیت المقدس با رمز یا علی ابن ابی طالب (ع)، در چهار مرحله با هدف آزادسازی خرمشهر اجرایی شد.

مرحله اول: ۵۷ گردان از سپاه ارتش، در قالب سه قرارگاه عملیاتی قدس در شمال، خاتم در مرکز، نصر در جنوب) با فرماندهی قرارگاه کربلا در تاریخ ۱۰/۲/۶۱ عملیات را شروع کردند و رزمندگان، با عبور از رودخانه کارون موفق شدند بخشی از جاده اهواز ـ خرمشهر را فتح کنند.

مرحله دوم: در شامگاه ۱۶/۲/۶۱، این عملیات با هدف پیشروی قرارگاه فتح و نصر به سمت مرز عراق، شروع شد که افزون بر بخش دیگر جاده اهواز ـ خرمشهر، مناطقی چون جفیر، پادگان حمیر و هویزه آزاد شدند.

مرحله سوم: در تاریخ ۱۹/۲/۶۱، مرحله سوم عملیات آغاز شد، ولی به علت هوشیاری دشمن و تمرکز نیرو در خطوط پدافندی، رزمندگان موفق به انجام دادن مأموریت نشدند و تکرار این عملیات دو روز بعد نیز به شکست انجامید.

مرحله چهارم: در تاریخ ۱/۳/۶۱، مرحله چهارم، با هدف آزادسازی خرمشهر با رمز یا محمد بن عبدالله ص) شروع شد و در برابر تک سریع و غافلگیرانه رزمندگان اسلام و درگیری شدید میان قوای ایرانی و نیروهای عراقی خرمشهر، از لوث وجود متجاوزان پاک و به طور کامل آزاد شد و پرچم پرافتخار ایران بر فراز مسجد جامع و پل تخریب شده خرمشهر به اهتزاز درآمد.

 فتح خرمشهر

خبر آزادی خرمشهر، مردم سراسر میهن اسلامی را به وجد آورد. با اعلام خبر فتح خرمشهر، مردم ایران مانند خانواده ای بزرگ که فرزند از دست رفته خود را باز یافته باشد، اشک شادی و شعف خود را به روح شهدای حماسه آفرین صحنه های شورانگیز این نبرد نثار کردند.

برای پی بردن به عظمت این نبرد حماسی، کافی است بدانیم فرماندهان ارتش متجاوز عراق، پیش از نبرد سرنوشت ساز رزمندگان ما برای آزادی خرمشهر، در اطلاعیه ای به نیروهای خود دستور داده بودند، دفاع از خرمشهر را به منزله دفاع از بصره، بغداد و تمام شهرهای عراق بدانند.

فتح خرمشهر، ضربه ای سهمگین و کمرشکن به توان رزمی و جنگ طلبی های دشمن مهاجم وارد کرد. این پیروزی، توازن نظامی مورد نظر امریکا را در منطقه خاورمیانه برهم زد.

در پی فتح خرمشهر، وزیر سابق امور خارجه امریکا الکساندر هیک، به طور رسمی در شورای امور خاورمیانه وزارت خارجه امریکا گفت: «پیروزی های اخیر ایران در جنگ با عراق، برای امریکا نگران کننده است و منافع غرب به ویژه امریکا را در منطقه به خطر انداخته است»

آزادی خرمشهر، مرهون ایثار کسانی است که مسجد جامع را پایگاه مقاومت مردمی کردند و تا آخرین نفس جنگیدند. شش هزار شهید، در خون خود غلتیدند تا تاریخ حماسه خرمشهر جاودانه بماند. هنوز پس از ۲۷ سال، خاطره شیرین آزادسازی خرمشهر در اذهان ملت ایران، همچنان غرورآفرین است. یاد فاتحان خرمشهر، شهید محمد جهان آرا، شهید حسین خرازی، زنده یاد حاج احمد متوسلیان، شهید مهدی باکری، شهید حسن باقری، شهید صیاد شیرازی، شهید احمد کاظمی و دیگر شهیدان این حماسه پرشکوه را گرامی می‌داریم.

سوم خرداد، یادآور حماسه ای پرشکوه از تجلی قدرت ایمان و عظمت اراده رزمندگان فداکاری است که با عینیت بخشیدن به مفهوم والای ایثار و ازخودگذشتگی، آزادی خرمشهر را رقم زدند. این ایثارگری‌ها، رشادت ها و حماسه های پرشور، همواره در تاریخ کشور فراموش نشدنی است.

پیر جماران و فرمانده کل قوا، به مناسبت این پیروزی چنین فرمود: «فتح خرمشهر، فتح خاک نیست؛ فتح ارزش های اسلامی است. خرمشهر، شهر لاله های خونین است. خرمشهر را خدا آزاد کرد. مبارک باد بر ملت عظیم الشأن ایران این چنین فرزندان سلحشور و جان برکفی که نام آنان و کشورشان را جاویدان کردند و مبارک باد بر اسلام بزرگ، این متابعانی که در دو جبهه، با دشمن باطنی و دشمنان ظاهری، پیروزمندانه و سرافراز امتحان خویش را دادند و برای اسلام سرافرازی آفریدند.» جانشین شایسته امام خمینی(ره)، مقام معظم رهبری مدظله العالی نیز در این باره می فرماید: «حماسه فتح خرمشهر و عملیات عظیم بیت المقدس، در این کشور خواهد ماند، هم در آن روزی که این حادثه اتفاق افتاد، هم هر وقت که این گونه حوادث برای افکار مردم تشریح گردد»

فرا رسیدن سوم خرداد، سالروز فتح شهر عشق و شهادت؛ خونین شهر؛ خرمشهر قهرمان و روز مقاومت، ایثار و پیروزی بر امت حزب الله مبارک باد!

منبع: پایگاه اطلاع رسانی حوزه