13th، می 2022
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

رعایت تقوای الهی و خداترسی موجب اصلاح امور و عزت و آبرو در زندگی انسان می‌شود.+متن کامل خطبه‌ها

از منظر امام موسی کاظم(ع) انسان در عبادت و اطاعت پروردگار باید هرچه در توان دارد انجام دهد و خود را در عبادت خدای متعال بی تقصیر نشان ندهد.

زمان انتشار: 13th, می 2022 ساعت 7:27 ب.ظ | کد خبر: 91893

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” آئین وحدت آفرین نمازجمعه دزفول با حضور اقشار مختلف مردم متدین، ولایت مدار و روزه دار دزفول به امامت حجه‌الاسلام والمسلمین سید محمد علی قاضی امام جمعه دزفول با رعایت شیوه‌نامه‎‌های بهداشتی در مصلای امام علی(ع) قرارگاه فرهنگی این شهرستان برگزار شد.

رعایت تقوای الهی و خداترسی موجب اصلاح امور و عزت و آبرو در زندگی انسان می‌شود

امام جمعه دزفول در خطبه اول نماز ضمن دعوت به پرهیزکاری گفت: رعایت تقوای الهی و خداترسی موجب اصلاح امور و عزت و آبرو در زندگی انسان می‌شود.

اگر شخصی بخواهد در دنیا سعادتمند و در آخرت رستگار باشد تنها راه آن برگزیدن و رعایت تقوای الهی است

وی افزود: اگر شخصی بخواهد در دنیا سعادتمند و در آخرت رستگار باشد تنها راه آن برگزیدن و رعایت تقوای الهی است.

تبیین تلاش و کوشش در زندگی فردی و اجتماعی جامعه از منظر اسلام

خطیب نماز جمعه دزفول در ادامه به بحث تلاش و کوشش در زندگی فردی و اجتماعی جامعه از منظر اسلام پرداخت و گفت:  از منظر امام موسی کاظم(ع) انسان در عبادت و اطاعت پروردگار باید هرچه در توان دارد انجام دهد و خود را در عبادت خدای متعال بی تقصیر نشان ندهد.

خداوند آنگونه که شایسته عبادت است، عبادت نمی‌شود و از این منظر باید مسیر زندگی انسان تغییر یابد

وی در ادامه افزود: خدای متعال آنگونه که شایسته عبادت است، عبادت نمی‌شود و از این منظر باید مسیر زندگی انسان تغییر یابد تا به قرب الهی نزدیک شود.

انسان باید وظیفه خود در مقابل پروردگارش را با جدیت و تلاش انجام دهد 

خطیب نماز جمعه دزفول تأکید کرد: انسان باید وظیفه خود در مقابل پروردگارش را با جدیت و تلاش انجام دهد و هرگز تصور نکند که تمام وظایفش را برای خدای متعال به سرانجام رسانده است.

باید در مقابله با صفت زشت عُجب مبارزه کرد تا اجر عبادات ما بواسطه این آفت از بین نرود

امام جمعه دزفول از خودپسندی و خودبزرگ بینی به عنوان یکی از آفات انسان نام برد و یادآور شد: اگر یک روزی احساس  شد که عبادت ما خوب و کامل بوده است و توانسته‌ایم حق عبادت را به جا آوردیم دچار عُجب شده‌ایم و این از صفات خبیثه است.

وی افزود: باید در مقابله با این آفات زشت مبارزه کرد تا اجر عبادات ما بواسطه عُجب از بین نرود

امام جمعه دزفول حدیثی از امام موسی کاظم(ع)  بیان کرد که خطاب به هشام می‌فرماید، ای هشام عمل اندک از عاقل که توأم با معرفت باشد، هم مقبول است هم اجرآن مضاعف است و حال آنکه عمل بسیار از کسی که جاهل و دچار عُجب شده است پذیرفته نیست.

گناه به روح و ایمان انسان آسیب وارد می‌کند و راه مقابله با آن رعایت تقوای الهی است

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی در خطبه دوم نماز جمعه دزفول از گناه به عنوان خارهایی در بیابان نام برد که می‌تواند به روح و ایمان انسان آسیب وارد کند و راه مقابله با آن رعایت تقوای الهی است.

مهمترین سرفصل برنامه‌های زندگی ما باید جهاد تبیین باشد

امام جمعه دزفول در ادامه بحث جهاد تبیین گفت: مهمترین سرفصل برنامه‌های زندگی ما باید جهاد تبیین باشد و از منظر امام خامنه‌ای جهاد تبیین، فریضه‌ای فوری، قطعی و عینی است .

 همه مردم باید نسبت به این فریضه قطعی اهتمام داشته باشند

وی افزود: همه مردم باید نسبت به این فریضه قطعی اهتمام داشته باشند.

دشمن با مزدورپروری و حرام خواری به دنبال اغوای خواص و عوام است

امام جمعه دزفول گفت: حضرت آقا جهاد تبیین را، راه مقابله با جنگ نرم دشمن دانسته و عنوان کرده‌اند دشمن با مزدورپروری و حرام خواری به دنبال اغوای خواص و عوام است.

لزوم تشخیص اولویت‌ها و عمل به آنها در مواد آموزشی مدارس

حجه‌‌الاسلام والمسلمین قاضی با تأکید بر لزوم تشخیص اولویت‌ها و عمل به آنها اظهار داشت: حضرت آقا در دیدار  با معلمان درخصوص مواد آموزشی مدارس عنوان کردند برخی سرفصل‌های آموزشی هیچ فایده‌ای برای دانش آموزان ندارند که کارشناسان باید آنها را شناسایی و حذف کنند.

بسیاری از اصطلاحات زبان‌های عربی و فارسی مشترک است

امام جمعه دزفول با اشاره به ۲۵ اردیبهشت سالروز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و بزرگداشت زبان فارسی گفت: بسیاری از اصطلاحات زبان‌های عربی و فارسی مشترک است.

حضرت آقا نگاه عمیقی به زبان فارسی دارند و بر لزوم نفوذ این زبان در جهان تأکید دارند

خطیب نماز جمعه دزفول با بیان اینکه زبان فارسی، زبان بسیاری از دانشمندان بوده و حامل پیام انقلاب اسلامی است، افزود: حضرت آقا نگاه عمیقی به زبان فارسی دارند و بر لزوم نفوذ این زبان در جهان تأکید دارند.

باید به گونه‌ای عمل شود که افراد برای استفاده از پیشرفت‌های کشور ما زبان فارسی را بیاموزند

امام جمعه دزفول بیان کرد: باید به گونه‌ای عمل شود که افراد برای استفاده از پیشرفت‌های کشور ما زبان فارسی را بیاموزند.

لقب سیدالشهدا برای الگوگیری جامعه مسلمانان از این شخصیت به حضرت حمزه داده شده است

خطیب نمازجمعه دزفول در فرازی دیگر از خطبه‌های نماز جمعه، اهتمام حضرت محمد(ص) به شخصیت حمزه سیدالشهدا را یادآور شد و گفت: لقب سیدالشهدا برای الگوگیری جامعه مسلمانان از این شخصیت به حضرت حمزه داده شده است.

امت اسلامی باید به مقام رفیع آن حضرت اهتمام ویژه داشته و وظیفه شان را به انجام برسانند

وی افزود: امت اسلامی باید به مقام رفیع آن حضرت اهتمام ویژه داشته و وظیفه شان را به انجام برسانند.

شخصیت حضرت عبدالعظیم حسنی به عنوان فقیه و محدث مورد توجه امام هادی(ع) بوده است

امام جمعه دزفول با اشاره به سالروز وفات حضرت عبدالعظیم حسنی افزود: شخصیت این حضرت به عنوان فقیه و محدث مورد توجه ائمه به ویژه امام هادی(ع) بوده است.

سفر بشار اسد به ایران مورد توجه دوستان و دشمنان مقاومت قرار گرفت

خطیب نمازجمعه دزفول در فرازی دیگر از این خطبه سفر رییس جمهور سوریه به تهران و دیدارش با مقام معظم رهبری را بسیار مهم توصیف کرد و اظهار داشت: این سفر مورد توجه دوستان و دشمنان مقاومت قرار گرفت و امیدواریم این دیدار دستاوردهای پرباری داشته باشد.

رییس جمهور قول توزیع عادلانه یارانه‌ها را به مردم داده بود و آن را  اجرایی کرد

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی درخصوص اقدام دولت سیزدهم برای اجرای طرح مردمی سازی یارانه‌ها اظهار داشت: رییس جمهور قول توزیع عادلانه یارانه‌ها را به مردم داده بود و آن را اجرایی کرد.

اگر بتوانیم سیاست غلط ارز ترجیحی را اصلاح کنیم سریعتر مسایل اقتصادی کشور برطرف می‌شوند

امام جمعه دزفول خسارات وارد شده به کشور بواسطه ارز ترجیحی را یادآور شد و افزود: هرچه سریعتر بتوانیم این سیاست غلط را اصلاح کنیم سریعتر مسایل اقتصادی کشور برطرف می‌شوند.

خطیب نمازجمعه دزفول بیان کرد: ارز ترجیحی در همه دنیا یا به تولیدکننده و یا به مصرف کننده داده می‌شود و هیچ جا آن را به وارد کننده نمی‌دهند؛ کاری که در ایران انجام شده بود.

سوء استفاده‌های زیادی از ارز ترجیحی صورت می‌گرفت

امام جمعه دزفول با تأکید بر لزوم جهاد تبیین در مقابل تلاش دشمن برای سوء استفاده از شرایط کنونی گفت: سوء استفاده‌های زیادی از ارز ترجیحی صورت می‌گرفت؛ برای مثال تاجران از طریق آن کالاهایی وارد کشور می‌کردند که نمونه آنها در ایران هم تولید می‌شد ضمن اینکه کالای وارداتی در کشور مبدأ بارنامه می‌شد و ما اطلاعی از قیمت واقعی آن نداشتیم.

زالوصفتان اقتصادی از این طریق ضربه‌های مهلکی به کشور وارد کردند

امام جمعه دزفول بیان کرد: متأسفانه در این سیاست نادرست، تولید کننده با ارز آزاد کالا تولید می‌کرد و وارد کننده محموله را با ارز ترجیحی وارد و بعد آن را به صورت آزاد صادر می‌کرد.

خطیب نماز جمعه دزفول با بیان اینکه زالوصفتان اقتصادی از این طریق ضربه‌های مهلکی به کشور وارد کردند، افزود: اکنون هم عده‌ای از این زالوصفتان، منتقد اجرای طرح مردمی سازی یارانه‌ها هستند و ضمن تحریف، افرادی را به خیابان‌ها می‌فرستند و دشمنان هم به آنها خط می‌دهند.

این طرح یک جراحی بزرگ در اقتصاد کشور است، باید سال‌ها قبل و در دولت‌های پیشین انجام می‌شد

امام جمعه دزفول با تأکید بر اینکه آیت الله رییسی آمد تا جلوی این دزدی‌ها و چپاول‌ها را بگیرد، اظهار داشت: این طرح که یک جراحی بزرگ در اقتصاد کشور است، باید سال‌ها قبل و در دولت‌های پیشین انجام می‌شد.

کار کارشناسی خوبی برای اجرای طرح مردمی سازی یارانه‌ها انجام شده است

امام جمعه دزفول خارج کردن این غده سرطانی که بزرگ هم شده را دردناک و نیازمند عزمی ملی از ناحیه مردم و مسئولان دانست و افزود: کار کارشناسی خوبی برای اجرای طرح مردمی سازی یارانه‌ها انجام شده و در واقع تنها راه بهبود اقتصاد کشور است.

مردم پروتکل‌های رفتار اقتصادی عقلانی را در شوک‌های قیمتی رعایت کنند

خطیب نماز جمعه دزفول با اشاره به عزم ملی مردم ایران در ایستادگی مقابل دشمن بعثی در دوران دفاع مقدس گفت: مردم باید پروتکل‌های رفتار اقتصادی عقلانی را در شوک‌های قیمتی رعایت کنند.

مردم مصارف غیرضروری خود را برای بهبود شرایط، در برهه‌ای از زمان حذف کنند 

امام جمعه دزفول افزود: مردم مصارف غیرضروری خود را برای بهبود شرایط، در برهه‌ای از زمان حذف کنند تا زمینه سوء استفاده سوداگران گرفته شود ضمن اینکه نباید به شایعه سازان برای گرانی اقلام توجه کرد.

امام جمعه دزفول از مردم خواست کالاهای مورد نیاز خود را به اندازه نیاز متعارف تهیه کنند چراکه کمبودی از نظر کالا در کشور وجود ندارد.

کشور ما کشور پر نعمتی است فقط رفتار اقتصادی ما باید اصلاح شود

امام جمعه دزفول با بیان اینکه کشور ما کشور پر نعمتی است فقط رفتار اقتصادی ما باید اصلاح شود، افزود: امام صادق(ع) در یک قحطی دستور داد گندم‌های ذخیره شده را به مردم بدهند.

اگر حقوق یکدیگر را رعایت کرده و گرانفروشی نکنیم خداوند هم با ما خواهد بود و به ما کمک می‌کند

حجه‌الاسلام  والمسلمین قاضی با بیان اینکه نگاه ما در مسائل باید قرآنی باشد؛ بیان داشت: اگر حقوق یکدیگر را رعایت کرده و گرانفروشی نکنیم خداوند هم با ما خواهد بود و به ما کمک می‌کند.

باید از بی‌صبری بنی اسراییل عبرت بگیریم تا این فراز و پیچ تاریخی را پشت سر بگذاریم

خطیب نماز جمعه دزفول افزود: باید از بی‌صبری بنی اسراییل عبرت بگیریم تا این فراز و پیچ تاریخی را پشت سر بگذاریم.

عده‌ای نادان و جاهل هستند، ولی اکثر مردم نظام و استقلال کشور را دوست دارند

امام جمعه دزفول گفت: عده‌ای نادان و جاهل هستند، ولی اکثر مردم نظام و استقلال کشور را دوست دارند و نمی‌خواهند دشمن بر ما مسلط شود.

تلاش مذبوحانه عده‌ای از اراذل با حضور به موقع مأموران انتظامی، بسیج و نیروهای امنیتی ناکام ماند

امام جمعه دزفول با اشاره به تلاش عده‌ای برای ایجاد ناامنی و بی‌نظمی در شهر گفت: این تلاش مذبوحانه با حضور به موقع مأموران انتظامی، بسیج و نیروهای امنیتی ناکام ماند.

امام جمعه دزفول افزود: ما برای انقلاب و نظام جوان و خون داده‌ایم و هرگز اجازه نمی‌دهیم عده‌ای اراذل و اوباش که سر در آخور منافقان و سلطنت طلبان دارند، آرامش جامعه را به هم بزنند.

امام جمعه دزفول با بیان اینکه رسانه‌های معاند با تحریف این اتفاق قصد بزرگنمایی آن را داشتند، ادامه داد: رسانه من و تو کلیپی از آتش سوزی پمپ بنزینی در دزفول نشان داد که صحت نداشت.

خط قرمز جمهوری اسلامی امنیت و آرامش در جامعه است

امام جمعه دزفول خط قرمز جمهوری اسلامی را امنیت و آرامش جامعه دانست و اظهار داشت: اگر مشکلی هم باشد خودمان آن را برطرف می‌کنیم و هیچ کس حق دخالت در مسائل داخلی کشور ما را ندارد.

یارانه برخی افراد به اشتباه قطع شده که این مسائل طبق پیش بینی‌های دولت، قابل حل است

وی افزود: یارانه برخی افراد به اشتباه قطع شده که این مسائل طبق پیش بینی‌های دولت، قابل حل است.

نشست بررسی مشکلات استان با حضور نمایندگان، اعضای خبرگان، ائمه جمعه و مدیران ارشد استان

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی گفت: روز گذشته به دعوت نماینده ولی فقیه در اهواز نشستی برای بررسی مشکلات استان با حضور نمایندگان، اعضای خبرگان، ائمه جمعه و مدیران و مسئولان ارشد استان خوزستان برگزار و راهکارهای مختلف به صورت مفصل مطرح شدند.

خطیب نماز جمعه دزفول افزود: تصمیمات خوبی در این نشست برای رفع مشکلات گرفته شد علاوه بر این، شخص رییس جمهور پیگیر رفع مشکلات خوزستان است و مقام معظم رهبری نیز تاکنون چند بار دستور رفع مسائل پیش آمده در استان را داده‌اند.

رهبر معظم انقلاب وعده داده‌اند که دولت کارهای اقتصای بزرگی می‌خواهد انجام دهد، مردم همراهی کنند

امام جمعه دزفول اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب وعده داده‌اند که دولت کارهای اقتصای بزرگی می‌خواهد انجام دهد لذا همه مردم باید با این اقدامات همراهی کنند.

معرفی کتاب امین زبان و ادب پارسی

امام جمعه دزفول در پایان خطبه‌های نماز جمعه با معرفی کتاب امین زبان و ادب پارسی بیان کرد: این کتاب نظرات رهبر معظم انقلاب درخصوص زبان فارسی است.

شایان ذکر است در پایان مراسم نمازجمعه، نمازگزاران متدین و ولایتمدار نمازجمعه دزفول در حالیکه حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی امام جمعه دزفول پیشاپیش آنها در حرکت بود، با راهپیمایی خود، عمل ساختارشکنانه اراذل و اوباش را محکوم کردند.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

سَلامُ عَلَیْکُم جَمیعاً ورَحْمَهُ الله وبَرَکاتُهُ

اَعُوذُ بِاللّهِ مِن الشَّیطانِ الرَّجیم

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه، بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، اُوصِیکُم وَنَفسی بتَقوَى‌اللّه همه شما و خودم را مؤکّداً سفارش و توصیه به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

رعایت تقوای الهی و خداترسی باعث اصلاح امور زندگی انسان می‌شود و به انسان در زندگی او عزت و آبرو می‌دهد. فلذا اگر کسی بخواهد در دنیا سعادتمند و در آخرت رستگار باشد تنها راه آن برگزیدن و رعایت تقوای الهی است.

امیدواریم خدای متعال در همه عرصه‌ها به ما توفیق تقوای الهی را کرامت بفرماید.

یکی از توصیه‌ها و تأکیدات شریعت مقدس اسلام و برخورداری از روش زندگانی مؤمنانه، توصیه به تلاش تام و تمام است در زندگانی؛ چون دین اسلام دین جُهد و کوشش و تلاش است، دینی نیست که توصیه شده باشد که فقط بنشینید در خانه نماز بخوانید، دعا کنید و کارهایتان با دعا انجام بشود، «با توکل زانوی اشتر ببند»، انسان باید هم تلاش کند، هم توکل او بر خدا باشد که خداوند به او توفیق بدهد که آن تلاش و آن کوشش او به ثمر بنشیند.

امام کاظم(علیه‌السلام) در یک روایتی می‌فرمایند: عَلَیکَ بِالجِدِّ، ولا تُخرِجَنَّ نَفسَکَ مِن حَدِّ التَّقصیرِ فی عِبادَهِ اللّهِ عَزَّ و جلَّ و طاعَتِهِ؛ فإنَّ اللّه َلا یُعبَدُ حَقَّ عِبادَتِهِ می‌فرماید که همواره در عبادت و اطاعت خداوند تلاش خود را بکن و کوشش و جُهد و هرچه توان داری برای عبادت خداوند متعال انجام بده و خود را در عبادت خدای متعال بی‌تقصیر نشان نده، نگو من کوتاهی نکردم و توانستم تمام آن عبادتی که شایسته است انجام بدهیم.

بعد در ذیل روایت می‌فرماید: چراکه خداوند آنگونه که شایسته عبادت است عبادت نمی‌شود. این حدیث بسیار کاربردی در زندگی ماست، و می‌توانم بگویم که مسیر زندگی ما را در عبادت و بندگی خدا برای ما تشریح می‌کند؛ در این روایت که روایتی است هم سندش معتبر است، هم سندش صحیح است، توصیه به جدّیّت شده است.

همین تلاش تام و تمامی که در این روایت می‌فرماید: یعنی هرچه می‌توانید برای عبادت خدا و بندگی خدا تلاش کنید و کوشش کنید، اینجا جِدِّ که آمده است عَلَیکَ بِالجِدِّ، یعنی بر تو باد جدّیّت و تلاش، جِدِّ در مقابل هزل به معنای شوخی نیست، بلکه جِدّ در مقابل وهن است، به معنی سستی است.(این نکته را دقت بفرمایید که ان‌شاءالله مدنظرتان باشد.)

حتی در دعای کمیل ما این تعبیر جِدِّ را داریم که حضرت به کمیل بن زیاد می‌فرماید: قَوّ عَلى خِدمَتِکَ جَوارِحی وَاشدُد عَلَى العَزیمَهِ جَوانِحی وهب لی الجِدَّ فی‌خشّیتک یعنی به من عطا فرما جدّیّت تام و تمام در خشّیت خودت، در آن خوف و خشیتی که در عبادت باید در مقابل تو داشته باشم، خدایا این جدّیّت را به من عطا کن، آنجا هم باز جِدّ به همین معناست در دعای کمیل.

انسان باید در انجام وظیفه‌اش در مقابل پروردگارش، دارای جدّیّت و تلاش باشد و خودش را از حد تقصیر در عبادت در مقابل خداوند بیرون نیاورد، یعنی هیچ وقت تصور نکند که ما دیگر آن وظیفه‌ای که در قبال خداوند داشتیم از عبادت و بندگی، انجام داده‌ایم و دیگر وظیفه‌ای به گردن ما نیست و توانستیم مثلاً آن اندازه‌ای که نیاز بوده است ما تلاش و کوشش بکنیم برای عبادت خدا، انجام داده‌ایم؛ نه این تصور را نباید بکند.

فلذا ما در مقابل خدای متعال وظیفه‌ای که داریم که هیچ وقت دچار تقصیر و کوتاهی نشویم، هرچه می‌توانیم تلاش خود را بکنیم و از خودمان هیچوقت راضی نشویم که مثل اینکه عبادت ما خوب بود در مقابل خدای متعال، اولیاء الهی هم با اینکه همه وجودشان وقت عبادت، غرق در محبت الهی، در معرفت الهی بودند، باز هم چنین تصوری نداشتند که ما توانسته‌ایم حق عبادت را به جا بیاوریم.

فلذا این نکته مهمی است که باید به آن توجه بشود. در بحار الانوار حدیث و وروایتی آمده است که می‌فرماید: ما عَبَدْناکَ حَقَّ عِبادَتِکَ؛ وما عَرَفْناکَ حَقَّ مَعْرِفَتِکَ ما نتوانسته‌ایم آنچنان عبادت بکنیم که حق عبادت تو برای ما انجام بشود و بتوانیم آن شایستگی که تو در عبادت داری، آن حق را انجام بدهیم؛ و حتی در معرفت تو هم ما نتوانسته‌ایم آن اندازه‌ای که باید و شایسته است نسبت به ذات حق تعالی، ذات باری تعالی، جل جلاله‌ آنچنان که باید معرفت پیدا بکنیم، نتوانسته‌ایم معرفت پیدا بکنیم.

البته حالا نکته‌ای هست؛ در الهیات فرقه اسماعیلیه، آنها اعتقادات خاصی دارند در باب توحید، حالا فرصتی نیست که من نسبت به این مطلب اشاره بکنم ولی اگر فرصت شد عرض خواهم کرد.

اما این سفارشی که برای اینکه ما از خود راضی نشویم برای عبادت، به این جهت است که ما از ورطه رذیله و مهلک عُجب و خود پسندی و خود بزرگ بینی و منیّت و خود بینی نجات پیدا کنیم، اگر ما یک روزی احساس کردیم که مثل اینکه نه عبادت ما خوب بوده است، کامل بوده است و توانسته‌ایم حق عبادت را به جا آوردیم دچار عُجب می‎شویم، چراکه عُجب با وجود اینکه خودش از صفات خبیث است، منشأ آفات و صفات خبیثه دیگر هم می‌تواند بشود، عُجب متأسفانه این خصلت و این خصوصیت را دارد که هم خودش خبیث است هم می‌تواند منشأ صفات خبیثه دیگری برای ما باشد؛ ما باید با این مسئله مبارزه کنیم که اگر ما خدایی نکرده دچار عُجب شدیم، عبادات ما حبط عمل می‌شود، ضایع می‌شود، عُجب باعث می‌شود که عبادت ما از بین برود.

امام کاظم(علیه السلام) در یک حدیث طولانی دیگر در توصیف عقل و خرد، در فرازی از آن حدیث به هشام بن حکم می‌فرماید که از اصحابش بوده است. هشام بن حکم از اصحاب امام صادق بود تا امام کاظم(علیه‌السلام)؛ فلذا یکی از باهوش‌ترین، زیرک‌ترین اصحاب ائمه(ع) هشام بن حکم بوده است. که حتی در مواردی حضرت صادق(علیه‌السلام) وقتی می‌خواست با کسان دیگر مناظره بکند، مباحثه علمی بکند، هشام را می‌فرستاد و هشام بعنوان یک کسی که نسبت به مبانی اعتقادی کاملاً اشراف داشت و می‌توانست با کسانی که در مقابل مکتب اهل بیت(ع) بودند مباحثه بکند و مناظره بکند مورد اعتماد امام صادق(علیه‌السلام) بود.

فلذا در آن روایت امام کاظم(علیه‌السلام) فرمود: یا هِشامُ، قَلیلُ العَمَلِ مِن اَلْعَاقِلِ مَقبولٌ مُضاعَفٌ، و کَثیرُ العَمَلِ مِن أهلِ الهَوى و الجَهلِ مَردودٌ می‌فرماید ای هشام عمل اندک و مختصر و کوچک از عاقل که توأم با معرفت باشد، هم مقبول است هم اجرآن مضاعف است و حال آنکه عمل بسیار و عمل بزرگ از کسی که هوس باز است و نادان و جاهل است که دچار عُجب و خودبینی و بزرگ بینی شده است، عملش مردود شده است و پذیرفته شده نیست.

این نشان می‌دهد که عُجب در عبادات ما چه جایگاهی می‌تواند داشته باشد و می‌تواند عبادات ما را حبط عمل بکند و ضایع بکند عبادات مارا؛ به هرحال اکثیر معرفت وقتی با عملی که انسان انجام بدهد توأم بشود و همراه بشود، در آن اثر می‌کند، اثری که کیمیا می‌کند، آن عمل را تبدیل به کیمیا می‌کند و معرفت داشتن و اخلاص داشتن در عمل، عمل را ماندگار می‌کند، عمل را باعث می‌شود که برای انسان ذخیره کند برای آخرت، توشه بکند برای آخرت.

فلذا سعی بکنیم که ان‌شاءالله ما همیشه اعمال و عبادات ما توأم با معرفت و بینش و بصیرت باشد.

امیدواریم خدای متعال در همه عبادات و اعمال صالح ما، ما را توفیق همراهی معرفت و بصیرت کرامت بفرماید.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ  فصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ

والسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَهُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه، بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، اُوصِیکُم وَنَفسی وَنَفسی وَنَفسی بتَقوَى‌اللّه همه شما و خودم را که کمترین هستم توصیه و سفارش تأکید به تقوای الهی می‌نمایم.

اگر انسان در بیابانی که خار مغیلان و خاشاک وجود دارد و زیاد است و یک لباس نازک و سفید و بلندی پوشیده باشد، هنگام راه رفتن انسان لباسش را جمع می‌کند و بالا می‌گیرد، تا خارها و خاشاکها به او آسیبی نزنند و به لباسش نچسبند؛ گناهان هم خارهایی هستند که به روح و ایمان ما آسیب می‌رسانند و تقوا یعنی بالا گرفتن لباس روح و جانمان است تا گناهی به روح و ایمان ما، لطمه و آسیبی نزند، این به نظرم مثال بسیار واضحی است برای گناهان که چگونه گناهان می‌توانند در روح و جان ما اثر بگذارند.

امیدواریم خدای متعال به ما توفیق بدهد که ایمانمان و جانمان و روح و روانمان از هر گونه گناه و معصیت الهی مصون باشد و راه این مصونیّت، تقوا داشتن است و تقوا را برگزیدن است.

این جمعه مضوعات بسیار مهم و کلیدی در خطبه دوم باید طرح بشود و به آنها اشاره بشود که سعی می‌کنم با رعایت وقت نسبت به همه آن موارد اشاره‌ای داشته باشم و بتوانم ان‌شاءالله حق هر کدام را ادا بکنیم.

اولین مورد که باید اشاره کنم بحث جهاد تبیین است که باید مهمترین سرفصل برنامه‌های زندگی ما جهاد تبیین باشد. مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه‌ای فرمودند که جهاد تبیین، فریضه‌ فوری قطعی عینی است؛ من این چهار تا واژه را یک مختصر توضیحی بدهم که حضرت آقا می‌فرمایند.

فرمودند: فریضه است فریضه یعنی واجب است، یعنی مستحب نیست، یعنی الزام آور است، بعد قید فوری را بیان کردند، یعنی نمی‌توانی آن را با تأخیر انجامش بدهی، به تراخی به قول طلبه‌ها نمی‌شود برگزار کرد، به فوریت باید آن وظیفه را انجام داد، بعد فرمود قطعی است، یعنی حتمی است، در انجام آن ما نباید تردید بکنیم، بعد فرمود عینی است، عینی به این معناست که تخییری نیست، چون واجب تخییری با واجب عینی فرقش این است در واجب تأخیری اگر اشخاصی انجام دادند، دیگر از گردن بقیه ساقط می‌شود و وجوب به آنها تعلق نمی‌گیرد؛ اما در واجب عینی به فرد فرد افراد به عینه آن امر واجب تعلق می‌گیرد.

فلذا به نظر می‌رسد که ما باید در بحث جهاد تبیین از نگاه رهبری که می‌فرماید انجام وظیفه بکنیم و این جهاد را انجام بدهیم، چراکه خود حضرت آقا هم بعنوان بزرگترین منادی و عمل کننده به این جهاد تبیین است، در یک فرمایش دیگر می‌فرماید جهاد تبیین راه مقابله با سنگین‌ترین جنگ نرم تاریخ کشور است؛ دشمن با مزدور پروری و حرام خوار سازی، (ببینید تعابیر حضرت آقا را دقت بفرمایید) دشمن با مزدور پروری و حرام خوار سازی به دنبال اغوای خواص و مردم است، این تعابیر از حضرت آقا چقدر رسا هستند.

فلذا ما باید دقت بکنیم در بحث جهاد تبیین وظیفه را به نحو شایسته انجام بدهیم، مطالب و مشکلات را خوب بشناسیم، اولویتها را خوب تشخیص بدهیم و بر آن اساس عمل بکنیم و این به گردن همه است هان! اینجور نیست مثلاً به عهده بنده که مثلا می‌آیم اینجا چند کلمه‌ای خطبه می‌خوانم یا مثلا روحانیونی که مبلغ هستند نه همه؛ هرکس در حد خودش و متناسب با توانمندی خودش باید این فریضه را انجام بدهد.

حضرت آقا در دیداری که با معلمان داشتند نکته بسیار مهمی را ذکر کردند که من اشاره می‌کنم، فرمودند در خصوص مواد درسی آموزش و پرورش، در دبیرستانها و شاید دبستانهای ما دانش‌هایی تدریس می‌شود که هیچ فایده‌ای به حال امروز و آینده این دانش آموز ندارد، اینها را شناسایی کنید و حذف کنید، این نکته خیلی مهمی است.

حضرت آقا دستور دادند، نگفتند توصیه می‌شود، فرمودند نه، شناسایی کنید و حذف کنید، الان کارشناسان کتب آموزشی آموزش و پرورش باید به این فرمان آقا لبیک بگویند و ببینند کجاها، کدام درس‌ها، کدام علم‌ها و دانش‌هایی که در کتب درسی دانش آموزان وجود دارد و هیچ نه برای دنیایشان فایده دارد و نه برای آخرت آنها.

از باب لهو است، بیهوده است، فقط عمر این بچه را تلف می‌کند و به پیشرفت علمی این دانش آموز آسیب می‌زند، باید کارشناسان شناسایی بکنند و آنها را سریع، آن مراحل اداری برای حذف از کتب درسی پیشنهاد بشود و جایگزین مناسب به جای آن بگذارند؛ (این هم نکته‌ای بود که حضرت آقا در آن جهاد تبیین بیان کرد.)

موضوع بعدی که باید به آن اشاره‌ای کرده باشم و توضیح بدهم، ۲۵ اردیبهشت ماه روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و روز گرامیداشت زبان فارسی است، این را دقت بفرمایید، چون که اسلام به زبان عربی وارد کشور عزیزمان ایران شد ولی با زبان فارسی ترویج پیدا کرد. می‌دانید الفبای عربی و زبان فارسی با همدیگر مشترک است به جز سه چهار مورد آن که اختلاف دارد.

فلذا بسیاری از اصطلاحات، واژه‌ها بین زبان عربی و فارسی مشترک است و از همدیگر زبانها گاهی اوقات ودیعه می‌گیرند، عاریه می‌گیرند از همدیگر اصطلاحات و واژه‌ها را.

همچنین زبان فارسی، زبان مادری بسیاری از دانشمندان مسلمان در گستره تاریخ بوده است، بسیاری از دانشمندان، فارسی زبان بوده‌اند، زبان فارسی ما حامل و رسانه پیام انقلاب اسلامی است؛ ما اگر بخواهیم انقلاب اسلامی را معرفی کنیم ناچار هستیم با زبان فارسی معرفی بکنیم و نگاه و منظری و نظری که مقام معظم رهبری نسبت به زبان فارسی دارد بسیار نگاه گسترده و عمیقی است، حالا در پایان صحبت، کتابی هم که می‌خواهم معرفی بکنم اشاره خواهم کرد.

حضرت آقا می‌فرماید در یک بیانی، زبان فارسی باید گسترش پیدا کند، باید نفوذ فرهنگی زبان فارسی در سطح جهان، روز به روز بیشتر بشود؛ اینها فرمایشات حضرت آقاست. می‌فرماید فارسی بنویسید، فارسی واژه سازی کنید و اصطلاح ایجاد کنید.

چقدر دقیق درباره زبان و ادبیات فارسی حضرت آقا می‌فرمایند، کاری کنیم که در آینده آن کسانی که از پیشرفت‌های علمی کشور ما باید استفاده کنند، ناچار بشوند بروند زبان فارسی را یاد بگیرند، این خیلی مهم است، الان خیلی از کسانی هستند که علاقمند به انقلاب اسلامی هستند، کسانی هستند که از کشورهای دیگر می‌خواهند بیایند قم، در جامعه المصطفی، در حوزه‌ علمیه طلاب خارجی تحصیل بکنند، اینها  زبان فارسی را یاد می‌گیرند، چون بسیاری از درس‌ها و متون و کتبی که تدریس می‌شود به زبان فارسی است.

این یکی از نقاط قوت زبان فارسی است که باید به آن توجه بکنیم، حالا در معرفی کتاب هم سعی می‌کنم نسبت به این مسئله توضیح بیشتری عرض بکنم.

موضوع بعدی که خیلی باز موضوع مهمی است، سالروز شهادت حضرت حمزه سیدالشهدا(ع) عموی بزرگوار نبی مکرم اسلام ختم انبیاء محمد مصطفی(ص) است و رسول گرامی اسلام(ص) اهتمام ویژه‌ای به شخصیت عموی خودشان حضرت حمزه داشتند و او را سیدالشهدا نام نهادند اگر ما می‌گوییم حمزه سیدالشهدا، چون پیغمبر ایشان را سیدالشهدا نامیدند و به نظرم می‌رسد که حضرت با این نام گذاری سیدالشهدا(ع) می‌خواستند یک الگونمایی و الگوبرداری از شخصیت حمزه برای مسلمانان داشته باشند.

فلذا جامعه اسلامی و امت اسلامی نسبت به حمزه سیدالشهدا(ع) و مقام رفیع که آن حضرت دارد نباید غافل باشند و این وظیفه‌شان را در قبال حضرت حمزه سیدالشهدا(ع) ناتمام بگذارند و باید به انجام برسانند.

موضوع بعدی هم که باز اشاره‌ای داشته باشم، سالروز ارتحال حضرت عبدالعظیم حسنی(علیه‌السلام) است که شخصیت حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) که در ری دفن است و مرقد شریفش آنجا هست بعنوان یک فقیه و محدثی است که مورد توجه ائمه(علیهم‌السلام) بوده است و امام هادی(ع) نسبت به ایشان یک توجه ویژه و خاصی داشته است.

به نظرم یا از طرف امام رضا(علیه‌السلام) یا از طرف امام هادی(ع) بوده است که حضرت عبدالعظیم حسنی مأمور انسجام شیعیان در یک منطقه‌ای می‌شود و یک حدیث مفصلی هم هست که امام هادی(ع) برای حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) بیان می‌کند و آنجا مأمور می‌شود، حالا آن حدیث خیلی مفصل است و خودش یک خطبه را می‌طلبد که ان‌شاءالله اگر توفیق داشتم یک زمانی، این حدیث را در یک خطبه‌ای توضیح خواهم داشت و مطرح خواهم کرد. امیدواریم ان‌شاءالله بتوانیم اولیا خدا را به خوبی بشناسیم و به آنها معرفت پیدا بکنیم.

موضوع بعدی که باید اشاره کنم، سفر بسیار مهم و راهبردی رئیس جمهور سوریه جنای آقای بشار اسد به تهران بود و دیداری که با مقام معظم رهبری داشتند که در جای خود بسیار مهم و کلیدی ارزیابی شد و باعث توجه هم دوستان مقاومت در منطقه، هم دشمنان مقاومت شد که این سفر بسیار سفر تصمیم‌ساز و مؤثری در تصمیمات آینده منطقه بود که امیدواریم ان‌شاءالله از برکت دیدار مقام معظم رهبری دستاوردهای این سفر بسیار پربار باشد برای امت اسلامی و جبهه مقاومت.

اما مهمترین مسئله‌ای که می‌خواهم در این خطبه به آن اشاره‌ای داشته باشم که قدری می‌خواهم آن را باز کنم و توضیح بدهم خدمت شما؛ اقدام دولت سیزدهم در طرح مردمی سازی معیشت و یارانه‌ها است که این روزها ما شاهد آن هستیم که لازم است توضیحات نسبتاً مبسوطی خدمت عزیزان، خواهران و برادران عرضه بدارم.

جناب آقای رئیسی، رئیس جمهور محترم، قول توزیع عادلانه را به مردم داده بودند و این اقدامی که اخیراً کردند دولت سیزدهم، نقطه عطفی در این وعده‌ای است که به مردم دادند، ارز ۴۲۰۰ تومانی یا ارز ترجیحی، متأسفانه به اقتصاد کشور خیلی لطمه زد و ادامه آن، خسارات بیشتری می‌زند، یعنی ما اگر هر یک روز، یک ساعت حتی بتوانیم این سیاست غلط را اصلاح بکنیم، بهتر است تا فردا این کار را بکنیم.

توضیحی عرض بکنم، معمولا اینجوری است که ارز ترجیحی برای تسهیل در اقتصاد کشور است، هدف گزاری آن این است. و در دنیا معمولا اینجوری است که ارز ترجیحی را یا به تولید کننده می‌دهند یا مستقیم به مصرف کننده که مردم باشند، در هیچ جای دنیا مرسوم نیست که ارز ترجیحی را به وارد کننده بدهند.

[این بحث بنده را لطفاً دقت بفرمایید بحث دقیقی است که باید ما نسبت به این اقدامی که جناب آقای رئیسی و دولت او انجام داده است، اطلاعات کافی و وافی داشته باشیم که در مقابل دشمنی که آسیب دیده است از این تصمیم و دارد جوسازی می‌کند، بتوانیم ما جهاد تبیین داشته باشیم.]

ببینید این نکته را من عرض بکنم که این اتفاق نامیمون که متأسفانه در دولت قبل اتفاق افتاد خیلی آسیب زد و چه سوء استفاده‌هایی را از این کار باعث نشد؛ بعنوان مثال من عرض می‌کنم، مثلا فلان تاجر می‌آید بعنوان وارد کننده‌ حالا یا مواد اولیه فلان کار یا مواد مصرفی برای مردم که کشور نیاز دارد به اصطلاح وارد بکند.

اولاً خیلی وقتها خود این وارد کردن موادی مصرفی که می‌تواند در کشور تولید بشود و ما از خارج وارد کنیم برای اقتصاد کشور ضرر دارد، حضرت آقا هم فرمودند که آن تولیدی که داخل هست کمک به کارگر ماست، کمک به اشتغال ماست، تولید ایرانی ما بگیریم.

این می‌آید محموله‌ای را وارد می‌کند، حالا یا مواد خام برای تولید کننده است یا یک کالایی است که برای مصرف کننده است، اولا آن کشور مبدأ، کشتی را بارنامه می‌کند و ما نمی‌دانیم که چه ساخت و پاختی با آن کشور انجام می‌دهند و نمی‌دانیم  قیمت واقعی آن کالا چقدر بوده است و در اسناد چقدر آمده است.

مثلا ممکن است یک کشتی صد هزار تن کالا وارد کند طبق آن بارنامه کشور مبدأ، ولی معلوم نیست ممکن است ۵۰ هزار تن باشد، آن وقت تولید کننده می‌گوید به دست من چیزی نمی‌رسد، ناچار می‎شود تولید کننده برود با ارز آزاد، مواد اولیه‌اش را تهیه بکند روی قیمت کالا و جنس اثر می‌گذارد، آن وقت ارز ترجیحی داده شده به آن آقایی که رفته آن مواد تولیدی را آورده داخل.

بعد بارها اتفاق افتاده است که همان موادی که وارد کرده است برای تولیدکننده داخل، به دست تولید کننده نداده بلکه دوباره از یک کانال دیگر، از راه دیگر همان را صادر کرده است با ارز آزاد و ما به التفاوت آن یک ارقام بسیار نجومی شده است و روی اقتصاد کشور بسیار اثر کرده است.

فلذا متأسفانه می‌ببینیم که این زالوصفتان اقتصادی و از خدا بی‌خبر که جز به منافع خودشان به هیچ چیز نمی‌اندیشند، اینها آمده‌اند و به اقتصاد کشور چه ضربه‌‌های مهلکی زده‌اند.

وزیر اقتصاد در سمینار فضای مجازی ائمه جمعه که دو سه روز پیش توضیح می‌داد، می‌گفت ما یک دفعه دیدیم که ۳۱ درصد مواد خوراکی در کشور اضافه شد، یعنی یک سوم، مردم …

ما می‌دیدیم مثلا یک دفعه قدرت خرید مردم بالا رفته است دیدیم نه اینجور نیست، مثلاً یک اتفاقی در کشور افتاده است که مردم قدرت خریدشان بالاتر رفته که توانسته‌اند مواد غذایی بیشتری بخرند، آن هم یک سوم بیشتر بشود، دیدیم همچین چیزی نیست، بعد همه اینها  برمی‌گردد به همین شما تخصیص ارز ترجیحی و اینها معمولاً قاچاق می‌شود سر مرزها و از کشور خارج می‌شود.

فلذا عزیزان، برادران، خواهران، طبیعی است که عده‌ای از این آدم‌های یک شبه به ثروت‌های آنچنانی رسیده، و زالو صفت اقتصادی ناراحت باشند از این وضع، و خرج می‌کنند و تحریک می‌کنند و اشخاصی را در خیابان می‌فرستند، دشمنان ما هم از آن ور آب به اینها خط می‌دهند، جهت می‌دهند، فراخوان بدهید، تجمع بکنید، اعتراض بکنید، این کار صورت نگیرد.

برادران، خواهران، جناب آقای رئیسی آمد جلوی این دزدی‌ها را بگیرد، جلوی این چپاول‌ها را بگیرد و باید این کار صورت می‌گرفت، عرض کردم شاید این کار باید سال‌های پیش انجام می‌شد که ما بتوانیم … اینقدر حضرت آقا می‌فرماید اقتصاد مقاومتی، تولید، همه اینها وابسته به همین سیاست غلطی است که اعمال شده است در این چند سال و آسیب دیده است.

طبیعی است این یک جراحی بزرگ در اقتصاد کشور است، یک غده بیماری را می‌خواهند خارج کنند، این غده هم خیلی بزرگ شده است، درد دارد، آسیب می‌رساند، در اجرای آن مشکلاتی بوجود می‌آید.

البته این را عرض بکنم دولت مردمی خدمتگزار پیش‌بینی‌های لازم را کرده است، حالا بعضی‌ها می‌گویند مثلاً سؤلاتی را مطرح می‌کنند، کار، کار کارشناسی شده است، مدت‌هاست روی این کار، کارشناسان اقتصادی کار کرده‌اند و تنها راه چاره و راه‌کار بهبود اقتصاد کشور این راه را دیده‌اند.

من به نظرم می‌رسد که ببینید عزیزان، برادران، خواهران، ما تا خودمان تا یک عزم ملی از ناحیه مردم و مسئولین و آحاد مردم نباشد، مشکل ملی حل نمی‌شود. ما اگر در دفاع مقدس عزم ملی نبود می‌توانستیم در مقابل دشمنان بایستیم؟ می‌توانستیم در مقابل صدام بعثی که چندین کشور، سی و هفت هشت کشور آن را پشتیبانی می‌کردند بایستیم؟ نه! مردم بودند در کنار مسئولین و فرماندهان و ایثارگری و فداکاری و صبر و استقامت …

من به نظرم می‌رسد که مردم باید پروتکلهای رفتار اقتصادی عقلانی را در شُک‌های قیمتی رعایت کنند. من چند تا نکته را عرض می‌کنم، مردم عزیز ما چند روز صبر کنند و مصارف غیر ضروری خود را به تأخیر بیاندازد، ببینید مصارف غیر ضروری را هان! به تأخیر بیاندازند؛ چرا چون اگر بازارها شلوغ بشود، یک شلوغی کاذبی پیدا کند، سوداگران و دلالان سوء استفاده می‌کنند و قیمت‌ها را بالا می‌برند.

نکته بعدی که در این پروتکلهای اقتصادی و رفتار اقتصادی باید به آن توجه بشود، به شایعه سازان که گرانی را ترویج می‌کنند و می‌گویند چیزها می‌خواهند گران بشوند توجه نکنند، چون آنها به دنبال هرج و مرج هستند و در فضای هرج و مرج هست که می‌توانند قیمت را بالا ببرند و بازار را، به اصطلاح از آب گل آلود ماهی خود را بگیرند؛ این هم نکته دیگر.

آن کالاهایی که مورد نیازشان هست و نیاز فوری آنها است من خواهش می‌کنم مردم به اندازه نیاز متعارفشان تهیه کنند، بیشتر تهیه نکنند، ببینید ما از نظر کالا در فروشگاه‌هایمان، در انبارهایمان چیزی کم نداریم؛ همه چیز هان! از نان و گندم و ماکارونی و لبنیات و … بحمد‌الله تعالی کشور ما، کشور پر نعمتی است، فقط رفتار ما باید اصلاح بشود، رفتار اقتصادی ما.

این را بدانند که بخش زیادی از مشکلات اقتصادی ما برمی‌گردد به نحوه رفتار ما، حالا در فضای مجازی آمده است که مثلاً رفتند یک جایی اعلام کردند مرغ می‌خواهد ارزان بشود حالا بعنوان مثلاً می‌گویند دوربین مخفی و اینها … هرکس آمده مثلاً یک مرغ، دو مرغ بیشتر نخریده‌اند، بعد گفته‌اند مرغ را گران کرده‌اند گفتند می‌خواهد گران بشود هرکس آمد ۱۰ تا ۱۵ تا خریده است، خوب معلوم است این نیاز، نیاز کاذبی است.

اصلا امام صادق(علیه‌السلام) در یک قحطی که آمده بود، حضرت دستور داد به غلامش که آن گندم‌های ذخیره در خانه را در بازار ببرد و به مردم بدهد. نباید ما خودمان گرانی کاذب درست کنیم با رفتارهایمان و مراقب باشیم.

ما باید نگاهمان در مسائل، یک نگاه قرآنی باشد، می‌خواهم عرض بکنم مشکلات جامعه را باید با راهکارهای قرآنی مورد ارزیابی قرار بدهیم؛ اینکه خداوند در قرآن آورده است إِنَّ اللَّهَ مَعَنَا خدا با ماست مال همین است، اگر ما رعایت حقوق همدیگر را بکنیم، اگر به همدیگر اجحاف نکنیم، اگر به همدیگر گران فروشی نکنیم، به سود مختصری و متعارفی قانع باشیم، خداوند هم با ماست، خداوند هم کمک می‌کند، این وعده الهی است، قرآن فرموده است.

ما باید از فراموش‌کاری بنی‌اسرائیل که در قرآن آمده است عبرت بگیریم، توکل بر خدا را فراموش نکنیم در مشکلات، در معضلات، ما باید از بی‌صبری بنی‌اسرائیل در مقابل مشکلات که چقدر حضرت موسی(ع) را اذیّت می‌کردند بنی‌اسرائیل، عبرت بگیریم، اینها همه نکاتی است که در عمل باید به آنها توجه داشته باشیم.

امیدواریم ان‌شاءالله این فراز و این پیچ تاریخی را هم پشت سر بگذاریم و من مطمئنم خداوند نسبت به این ملتی که در عرصه است، در صحنه است، تحمل می‌کند حالا یک عدّه‌ای هستند، بی‌طاقتی می‌کنند، اینها را ولشان کنید، یا عدّه‌ای هستند نادانند، جاهلند، فریب خورده می‌شوند، سرباز دشمن می‌شوند، پیاده نظام دشمن می‌شوند، آنها را ول کنید، ولی قاطبه مردم، مردم متدینی هستند، صبوری هستند، مقاومی هستند در مقابل مشکلات، نظام را دوست دارند، کشور را دوست دارند، استقلال کشور را دوست دارند، نمی‌خواهند دشمنان بر این کشور غلبه پیدا بکنند.(تکبیر نمازگزاران)

ما چند شب پیش در دزفول یک حادثه‌ای اتفاق افتاد که خیلی‌ها نگران شدند به من زنگ زدند، از خارج دزفول، از دزفول خودمان و اتفاقی بود که نامیمون بود، ولی ما باید مسائل را در حد خودشان تحلیل کنیم، یک عده قلیلی آمدند یک تلاش مذبوحانه‌ای کردند سر چهار راه سی متری جمع شدند فراخوان دادند، چند بار هم فراخوان دادند تا یک بار آن را موفق شدند و چند نفر جمع شدند اینجا و یک چند تا شعار هم دادند آن وقت رسانه‌های معاند آمدند با تحریف، ببینید اینجا حضرت آقا می‌فرماید …

چون تحریف در مقابل جهاد تبیین است؛ مثلا من خودم دیدم همین رسانه ملعون من و تو آمد نشان داد یک آتش سوزی خیلی بزرگی که بله این پمپ بنزین را در دزفول را آتش زدند مردم. به دروغ! حالا یک کسی که در دزفول نیست نمی‌داند ممکن است فکر کند، اتفاقی افتاده است، زنگ بزنند، یا شهرهای دیگر که اتفاقاتی افتاد و تحرکاتی داشتند دشمنان، ولی بحمدالله تعالی با تدبیر هم نیروی انتظامی هم بسیج عزیزمان و سپاه هم دستگاه امنیتی ما به خوبی کنترل کردند.

و این را بدانند ما از این تریبون عرض می‌کنم بعنوان نماینده مردم من دارم عرض می‌کنم بنده زبان گویای مردم هستم و عرض می‌کنم.

ما برای این انقلاب و نظام جوان داده‌ایم، خون داده‌ایم، این انقلاب و این نظام را با سرمایه‌‎های بزرگی بدست آورده‌ایم، جانباز دادیم، آزاده دادیم، خانواده شهدا، ایثارگران، استقامت کردند، مردم استقامت کردند، ما هرگز اجازه نمی‌دهیم که عدّه‌ای ارازل و اوباش که سر در آخور اسرائیل و منافقین و سلطنت طلبها دارند، بخواهند شهدای ما و مسئولین ما را جسارتی بکنند و آرامش جامعه را به هم بزنند.(تکبیر نمازگزاران)

خط قرمز ما امنیت و آرامش جامعه است، ما اجازه نمی‌دهیم، ما اگر هم مشکلی باشد خودمان حلش می‌کنیم، اجازه به اجانب نمی‌دهیم ورود پیدا کنند، ما هر معضلی باشد در جامعه، مردم، مسئولین دست به دست همدیگر می‌دهند و حل می‌کنند و قابل حل هم است، الان به من تلفن شده است بعضی از مثلاً یارانه‌ها درست وصل شده است، بعضیها قطع شده ‌است، همه اینها اصلاح می‌شود. برادران، خواهران، نگران نباشد دولت پیش بینی همه اینها را کرده است، ولی اجازه ندهیم دشمن از این موارد و نارضیاتی تراشی سوء استفاده بکند، ما احتیاجی به قیّم نداریم، خودمان مشکلات کشورمان را، مشکلات شهرمان و مشکل استان‌مان را حل خواهیم کرد.

همین دیروز ما اهواز بودیم جلسه بسیار وزینی بود، به دعوت نماینده ولی فقیه در استان حاج آقای موسوی فرد، همه نمایندگان استان بودند، ائمه جمعه بودند، تعدادی از اعضای مجلس خبرگان بودند و همچنین مدیر کل‌ها بودند تعدادی از آنها، مسئولین ارشد استان از استاندار گرفته،  فرمانده سپاه حضرت ولی عصر(عج)، فرمانده نیروی انتظامی، مدیرکل اداره اطلاعات، مدیر کل دادگستری، دادستان استان، همه مسئولین عالی مقام و بلند مرتبه استان بودند و جلسه بسیار طولانی، شاید هفت هشت ساعت طول کشید، شاید از سه بعد ظهر تا ده شب و مفصل آنجا، راهکارها بررسی شد و بنا شد که تصمیمات بسیار خوبی گرفته شد و مشکلات استان دارد پیگیری می‌شود، این جور نیست! آنجا هم بعضی از ائمه جمعه آمدند خیلی صریح مشکلات مردم را گفتند، آنجا گرفتاری مردم را گفتند، همه مسئولین هم بودند.

فلذا خود رئیس جمهور محترم نسبت به استان خوزستان اهتمام دارد و بارها تأکید کرده است و همچنین مقام معظم رهبری به نظرم دو یا سه بار از مردم خوزستان عذرخواهی کرده ‌است، آنجا مشکلات آب استان خوزستان، مشکلات اشتغال استان خوزستان، مشکلات امنیت استان خوزستان، همه اینها بحث شد، بررسی شد مفصل.

فلذا ما می‌گوییم مشکلات را خودمان حل می‌کنیم نمی‌گذاریم کسی بیاید دخالت در کار ما کند، این نکته مهمی است که باید به آن توجه بشود امیدواریم که ان‌شاءالله با دعای خیر مقام معظم رهبری و امام زمان(عج) و اهتمام مسئولین و هوشیاری و بصیرت مردم مشکلات مرتفع بشود و تلاش بکنیم. و این را بدانید حضرت آقا رهبری هم وعده داده است و ایشان در بین دنیا معروف است که وعده‌ای که می‌دهد وعده‌اش درست است، پیش بینی که می‌کند پیش بینی درستی از آب درمی‌آید.

و ایشان فرمودند که دولت کارهای اقتصادی بزرگی می‌خواهد بکند شما کمکش کنید، ما ان‌شاءالله همه کمک می‌کنیم، باید همه همراه بشویم با کار بزرگ که دولت می‌خواهد انجام بشود.

من در پایان خطبه هم کتابی معرفی کنم این کتاب به نام “امین زبان و ادب پارسی” که در واقع نظرات حضرت آقا در مورد زبان هست و می‌آید دوران شکوفایی زبان فارسی را بیان می‌کند، زبان فارسی زبانی بوده است که از چین گرفته تا روم تا آسیای صغیر و در دولت عثمانی و تا هند؛ می‌دانستید شما زبان مردم هند ۴۰۰ و ۵۰۰ سال پیش فارسی بوده است؟ من خودم هند رفتم بسیاری از دانشمندان پارسی زبان و شعرای فارسی زبان آنجا دفن بودند و آنجا سر مزارش رفتیم.

فلذا این کتاب به بررسی این دوران شکوفایی می‌پردازد، البته دوران افولی هم داشته است در دوران قاجار و تا محمدرضا پهلوی، متأسفانه زبان فارسی خیلی افول پیدا کرده است، الان بحمدالله تعالی حضرت آقا بعنوان منادی گسترش زبان فارسی پشت قضیه است و امیدوارم که ان‌شاءالله بتوانیم از ظرفیت زبان فارسی برای صدور انقلاب اسلامی و مفاهیم انقلاب اسلامی به دنیا، استفاده بکنیم.

پروردگارا بارالها به مقربان درگاهت قسم می‌دهیم اسلام و مسلمانان نصرت کرامت بفرما…

دشمنان اسلام خوار و ذلیل و نیست و نابود بگردان…

نقشه‌های آنان را به خودشان برگردان…

خدایا پروردگارا دعاهای ما را مستجاب بگردان…

پروردگارا، بارالها خدمتگزاران به دینت مخصوصاً مقام معظم رهبری در پناه امام زمان(عج) محافظت بفرما…

در فرج آقا امام زمان(عج) تعجیل بفرما…

مریضان را شفای عاجل کرامت بفرما…

شهدای ما و امام شهیدان با سید‌الشهدا محشور بگرئدان.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

والسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَهُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ