21st، ژانویه 2022
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

زندگی حضرت زهرا(س) برای جامعه راه گشاست و می‌تواندآنها را از آفات اجتماعی، فرهنگی و اخلاقی دور سازد.+متن کامل خطبه‌ها

خانواده‌ها باید برای تربیت فرزندان خود بویژه برای جوانان وقت بیشتری بگذارند و مسائل دینی، فرهنگی و ارزشی را با آنها در میان بگذارند.

زمان انتشار: 21st, ژانویه 2022 ساعت 7:26 ب.ظ | کد خبر: 90322

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” آئین عبادی سیاسی نماز جمعه دزفول با حضور اقشار مختلف مردم متدین و ولایت مدار دزفول و به امامت حجه‌الاسلام والمسلمین شیخ حسین عبداللهی امام جمعه موقت دزفول در مصلای امام علی(ع) قرارگاه فرهنگی شهرستان دزفول برگزار شد.

امام علی(ع)، حضرت فاطمه زهرا(س) و پدر بزرگوار ایشان را مایه فخر خود می‌دانستند

خطیب نماز جمعه دزفول در خطبه اول نماز ضمن دعوت به تقوای الهی و تبریک میلاد خجسته حضرت فاطمه زهرا(س)، به تبیین شخصیت بی بدیل آن حضرت از منظر امیر مؤمنان حضرت علی(ع) پرداخت و گفت: امام علی(ع)، حضرت زهرا و پدر بزرگوار ایشان را مایه فخر خود می‌دانستند.

به فرموده قرآن هرچه قدر الگوپذیری انسان از بزرگان بیشتر باشد قرابت و نزدیکی با آنها بیشتر است

امام جمعه موقت دزفول الگو پذیری از ائمه اطهار علیهم السلام را برای جامعه بشری مهم برشمرد و افزود: به فرموده قرآن هرچه قدر الگوپذیری انسان از بزرگان بیشتر باشد قرابت و نزدیکی با آنها بیشتر است.

وی بیان داشت:  نزدیکترین شخص از امت به امام امت کسی است که از همه در عمل به او نزدیکتر باشد.

زندگی حضرت زهرا(س) برای جامعه راه گشاست و می‌تواندآنها را از آفات اجتماعی، فرهنگی و اخلاقی دور سازد

امام جمعه موقت دزفول در تبیین آرامش و امنیت در خانواده گفت: زندگی حضرت زهرا(س) برای جامعه راه گشاست و می‌تواندآنها را از آفات اجتماعی، فرهنگی و اخلاقی دور سازد.

از نگاه دوراندیش پیامبر اسلام مطالب دینی را باید در خانه و نظام خانواده خود پیگیری کرد

حجه‌الاسلام والمسلمین عبداللهی با تأکید بر این نکته که از نگاه دوراندیش پیامبر اسلام مطالب دینی را باید در خانه و نظام خانواده خود پیگیری کرد ادامه داد: خانواده‌ها باید برای تربیت فرزندان خود بویژه برای جوانان وقت بیشتری بگذارند و مسائل دینی، فرهنگی و ارزشی را با آنها در میان بگذارند.

بسیاری از خسرانهای واقعی در عدم توجه به ارزشهای خانوادگی است

امام جمعه موقت موقت دزفول تصریح کرد: اگر چه بسیاری از معضلات و فشارهای روحی و روانی ناشی از مشکلات مالی است، اما بسیاری از خسرانهای واقعی در عدم توجه به ارزشهای خانوادگی است.

امام جمعه موقت دزفول تأکید کرد: از منظر قرآن مجید خدای متعال به نظام خانواده توجه خاص کرده و نکات آموزنده و ارزشمندی را از پیامبران و زندگی آنها برای الگوپذیری مردم بیان داشته است.

نکته اساسی که زندگی حضرت زهرا(س) دارد هنرنمایی خاص آن حضرت در باب خانواده است

وی بیان داشت: نکته اساسی که زندگی حضرت زهرا(س) دارد هنرنمایی خاص آن حضرت در باب خانواده است.

خانواده‌های ما باید از مدیریت حضرت فاطمه زهرا(س) در مسائل تربیتی فرزندان و شرم و حیا الگو بگیرند

امام جمعه موقت دزفول در نتیجه گیری از این خطبه تأکید کرد: خانواده‌های ما باید از مدیریت حضرت فاطمه زهرا(س) در مسائل تربیتی فرزندان، شرم و حیا، راستگویی، قناعت پیشگی و اجتناب از خیانت، و روابط اجتماعی سالم درس و الگو بگیرند.

تبیین روابط راهبردی ایران با چین و روسیه

حجه‌الاسلام والمسلمین حسین عبدالهی در خطبه دوم نماز جمعه دزفول بیان داشت: جمعه گذشته وزیر امور خارجه کشورمان به چین سفر کرد و در این سفر در خصوص روابط ایران و چین به ویژه مشارکت راهبردی ۲۵ ساله مذاکراتی انجام شد.

وی گفت: دیدگاه‌های متفاوتی در خصوص ارتباط با چین وجود دارد، ولی استقلال ایران در این ارتباط سیاسی و اقتصادی، محفوظ است.

چرا زمانی که در دولت سابق آمریکا کدخدا خوانده شد، نگفتند عزت ایران لگدمال شده است؟

امام جمعه موقت دزفول گفت: دولت در عین حال که مذاکرات و رابطه را با جهان غرب قطع نکرده و مذاکرات وین نیز به خوبی پیش می‌روند ولی فضای سمی و سهمگینی در مورد این سفرها وجود دارد که موجب دلگیری افراد منصف شده است.

وی افزود: برخی با ترفندهایی عنوان می‌کنند مسئولان برای فروش ایران به چین و مسکو سفر کردند که باید به آنها گفت چرا زمانی که آمریکا در دولت سابق کدخدا خوانده شد، نگفتند عزت ایران لگدمال شده است؟

حجه‌الاسلام والمسلمین عبدالهی با بیان اینکه این رسانه‌ها با بازی کلمات و رخنه در نقاط حساس و آسیب پذیر مردم، جنگ شناختی و ادراکی راه انداخته‌اند، گفت: این افراد، ابزار تبلیغاتی را به شدت به کار گرفته و با افکار مردم بازی می‌کنند که لازم است برای مقابله با آنها هوش سیاسی مردم بالا رود.

زهر تلخ رابطه با آمریکا را از دهه ۲۰  تجربه کرده‌ایم

امام جمعه موقت دزفول با بیان اینکه زهر تلخ رابطه با آمریکا را از دهه ۲۰  تجربه کرده‌ایم، اظهار داشت: چین، قدرت دوم اقتصادی دنیا و عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل است که عاقلانه نیست این ظرفیت بزرگ را کنار گذاشت.

سخنرانی رییس جمهور ایران در روسیه افتخار بزرگی بود ‌

خطیب موقت نماز جمعه دزفول با اشاره به سفر رئیس جمهور به روسیه با هدف تقویت روابط سیاسی و اقتصادی با این کشور گفت: اگر منصفانه به فعالیت دیپلماتیک دولت سیزدهم نگاه کنیم در این مدت تعامل و همکاری سازنده و اثرگذاری بین همسایگان و دیگر کشورهای شرقی ایجاد شده است.

وی ادامه داد: سخنرانی رییس جمهور ایران در روسیه افتخار بزرگی بود ‌که امیدواریم سریعا شاهد برکات این سفر باشیم.

صدور پنج دستور رئیس جمهور در راستای اصلاح نظام بانکی

امام جمعه موقت دزفول به صدور پنج دستور رئیس جمهور در راستای اصلاح نظام بانکی اشاره کرد و گفت: رئیس جمهور کشورمان تقاضا کردند بدهکاران بزرگ بانکی معرفی شوند زیرا برای گرفتن یک وام کوچک هزاران مانع وجود دارد ولی یک نفر می‌تواند به راحتی میلیاردها تومان وام بگیرد و پس ندهد.

اختلاس‌های میلیاردی از افراد عادی ساخته نیست باید دست افرادی که قانون را دور می زنند را برید

وی با بیان اینکه اختلاس‌های میلیاردی از افراد عادی ساخته نیست، افزود: اینها افراد مرتبط با مناصب و افراد کلان هستند و باید دست افرادی که قانون را دور می زنند را برید.

حجه‌الاسلام والمسلمین عبدالهی گفت: رئیس جمهور همچنین خواستار تسهیل در پرداخت وام بدون ضامن برای کارمندان شد و عنوان کرد دولت به حقوق آنها دسترسی دارد لذا نباید درگیر ضامن شوند.

بنگاه‌های اقتصادی که مخروبه شده‌اند باید واگذار و یا احیا شوند

وی با بیان اینکه برخی بانک‌ها سود دریافتی مازاد از مردم گرفته‌اند که طبق دستور رئیس جمهور باید برگردانند، افزود: بنگاه‌های اقتصادی که مخروبه شده‌اند باید واگذار و یا احیا شوند.

امام جمعه موقت دزفول اظهار داشت: برخی کارشناسان دلسوز گفتند دستورهای اینچنینی از طرف رئیس جمهور شدنی نیست قبلا نیز چنین دستوراتی صادر شده ولی به مرحله اجرا درنیامده‌اند.

وی افزود: نباید چنین باشد تا مردم نسبت به وعده‌های بعدی دلسرد نشوند؛ شخص رئیس جمهور باید این پنج دستور را پیگیری کند.

تبیین عملیات موفقیت آمیز طوفان یمن

امام جمعه موقت دزفول درخصوص عملیات طوفان یمن نیز گفت: ۲۰ پهپاد و ۱۰ موشک بالستیک یکی از فرودگاه‌ها و برخی مناطق تجاری امارات را هدف قرار دادند که بازتاب زیادی داشت.

هفته مبارزه با سرطان و پیشگیری و درمان آن بوسیله خودمراقبتی و امید

وی با اشاره به هفته مبارزه با سرطان اظهار داشت: سرطان قابل پیشگیری و درمان است و با خودمراقبتی و امید می‌توان آن را مهار کرد.

حجه‌‌الاسلام والمسلمین عبدالهی با بیان اینکه سالانه هزاران مورد مبتلا به سرطان در ایران ثبت می‌شود، ‌افزود: قبلا سرطان قابل کنترل نبود ولی اکنون طبق نظر متخصصان تشخیص به موقع می‌تواند مانع رشد تومور و بهبود کامل بیماری شود.

وی ادامه داد: موارد زیادی از علائم سرطان وجود دارد که باید شناسایی و رعایت شوند، دخانیات استعمال نشود، روزانه نیم ساعت فعالیت بدنی انجام و سبزیجات و میوه جات مصرف شود.

امام جمعه موقت دزفول گفت: افراد به ویژه بانوان از تماس با آفت‌کش‌ها و مواد شیمیایی و صنعتی دوری کنند و در صورت بروز برخی علائم از جمله تغییر رنگ پوست، لاغری و استفراغ به پزشک مراجعه کنند.

نقش مهم بیمارستان خیریه امام حسن مجتبی علیه السلام دزفول در درمان رایگان بیماران سرطانی

وی افزود: بیمارستان خیریه امام حسن مجتبی علیه السلام از سال ۹۳ در دزفول راه اندازی شده و اکنون حدود هفت هزار بیمار سرطانی را پوشش می‌دهد.

حجه‌الاسلام والمسلمین عبدالهی گفت: تشکیل ۵۷۰ پروژه، ویزیت ۱۹ هزار و ۸۰۰ نفر معادل ۱۰ میلیارد ریال، انجام معادل ۶۰ میلیارد ریال پرتودرمانی و ۶۰۰ جلسه مشاوره، ارائه هشت میلیارد و ۸۵۰ میلیون یارانه دارویی و معرفی سه هزار و ۷۰۰ نفر به رادیولوژی و آزمایشگاه‌ها و تهیه هفت هزار و ۲۰۰ وعده غذایی برای بیماران غیربومی از جمله اقداماتی است که طی ۶ ماه اخیر در این بیمارستان خیریه انجام شده است.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

سَلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَهُ اللهِ

اَعُوذُ بِاللّهِ مِنِ الشَّیطانِ الرَّجیم

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادالله اُوصِیکُم وَ نَفسی بتَقوَى اللّه و اتّباع أَمْرِهِ وَ نَهْیِهِ

بندگان خوب خداوند، خواهران، برادران ایمانی، اول خودم را و بعد شما را سفارش به تقوا و رعایت اوامر و نواهی خداوند می‌نمایم.

خدا را باز شاکر هستیم، سپاسگذار هستیم به ما توفیق عنایت کرد بار دیگر در این جلسه و در این مجلس عبادی و سیاسی اسلام یعنی نمازجمعه حاضر بشویم و ان‌شاءالله بهره‌های مهم زندگی خود را از این مراسم مهم برگیریم.

خطبه اول را به استعانت خداوند اختصاص می‌دهیم به بهره‌گیری از زندگی حضرت زهرا(علیها السلام) به این دلیل که ما یک شنبه، پس فردا ولادت این بزرگ بانو را در پیش داریم که اولاً تبریک عرض می‌کنم این ولادت با سعادت را به محضر شما نمازگزاران محترم، علی الخصوص بانوان ارجمند و مادران، خواهران، دخترانمان، و ثانیاً قدری درباره این شخصیت بزرگ و به حقیقت ارجمند گفتگو کنیم.

در میان جملاتی که از امیرالمؤمنین(ع) در باب این شخصیت گفته شده است، یکی از جملات از امیرالمؤمنین(ع) هست که فکر می‌کنم برتیری دارد بر سایر جملاتی دارد که در باب حضرت زهرا(س) بیان شده است. امیرالمؤمنین(ع) در یکی از سخنان خودش که علی الظاهر بعضی‌ها گفتند نامه‌ای است به معاویه نوشته است؛ در آن جا به مناسبت این جمله تاریخی که تا دامنه قیامت از این جمله نور و عظمت و شرافت می‌بارد، بیان کرده است.

چه فرموده است امیرالمؤمنین(ع)؟ حضرت فرموده است که «لِیَ الفخرُ بفاطمهَ و ابیها» من، زهرا و پدر زهرا(س) را مایه فخر خودم می‌دانم. خیلی جمله بلند است. وقتی این جمله از امیرالمؤمنین(ع) صادرمی‌شود که خودش افتخار خلقت و مفخر موجودات هست، آن وقت جایگاه خودش پیدا را می‌کند؛ می‌گوید که: زهرای مرضیه(س) مایه افتخار من است آن هم در کنار شخصیت پیامبر(ص)، ذکرش می‌کند.

برادران خواهران، سخن را از تجلیل سوق بدهیم به تحلیل. این بزرگواران خیلی نیازی به تجلیل ما ندارند. آفتاب آمد دلیل آفتاب. اینها خودشان بر قله هستند، می‌درخشند و به گفته ابن ابی‌الحدید در باب شخصیت امیرالمؤمنین(ع) لا تستروا بالراح شخصیتهای اینچنینی، مثل خورشید هستند که هیچ لکه ابری توان پوشاندن آنها و نور آنها و بزرگی آنها را ندارد.

ولی بیاییم تحلیل بکنیم رابطه خودمان را با رابطه این بزرگواران. بهترین نسبتی که ما می‌توانیم داشته باشیم با اولیاء خدا، با امامان، با بزرگان دین، بهترین نسبت برادارن خواهران، نسبت الگو پذیری است. آن چیزی که به درد ما می‌خورد. آن چیزی که رسما و عملا در زندگی ما کارآمد است، نسبت الگوپذیری است.

به فرموده قرآن، هرچه قدر تبعیت انسان، الگو پذیری انسان از بزرگان بیشتر باشد، قرابت و نزدیکی بیشتر است. این یکی از آیات کلیدی قرآن است که در سوره آل عمران آیه ۶۸ خداوند می‌فرماید إِنَّ أَوْلَى النَّاسِ بِإِبْرَاهِیمَ لَلَّذِینَ اتَّبَعُوهُ وَهَٰذَا النَّبِیُّ وَالَّذِینَ آمَنُوا وَاللَّهُ وَلِیُّ الْمُؤْمِنِینَ نزدیکترین کسان به ابراهیم(ع) لَلَّذِینَ اتَّبَعُوهُ کسانی هستند که نسبت الگو پذیری را رعایت کردند. در جاده تبعیت گوی سبقت را از همه ربوده‌اند.

اینها نزدیکترین افراد به ابراهیم هستند و اصولاً نزدیکترین شخص از امت به امام امت، کسی است که از همه در عمل به او نزدیکتر باشد. ممکن است فرزند یک شخصی در درجه دوم، سوم و هزارم باشد نسبت به شخص امام، که چه بسا پدر اوست.

اما دیگران گوی سبقت را ربوده‌اند. اصل تبعیت خیلی مهم است. اصلا اگر ما را گفته‌اند عشق اولیاء را خداوند را در دل بکارید، درخت دوستی اینها را بنشانید در ضمیر خودتان، عاشق اینها بشوید، محب اینها بشوید، همه به خاطر این است که انسان عاشق سرسپرده معشوق است. انسانی که سراپای وجودش را محبت به یک شخص فراگرفته است، سرسپرده است. گوش به فرمان معشوق و مقتدای خودش هست. مگر در قرآن نخوانده‌ایم؟ در همین سوره آل عمران إِنْ کُنْتُمْ تُحِبُّونَ اللَّهَ فَاتَّبِعُونِی اگر خدا را دوست دارید پس دستوراتش را انجام بدهید. نمی‌شود انسان فریاد محبتش بلند باشد نسبت به یک نفر، نسبت به یک شخص، اما همیشه مخالفت می‌کند با او. این با اصل عشق ورزی همخوانی ندارد.

اصل تبعیت خیلی مهم است. اصل الگو پذیری خیلی مهم است. برادران خواهران، دریای بی‌کران و اقیانوس عظیم شخصیت حضرت زهرا(س) آنقدر وسیع و عمیق هست که با گهرهای پنهان و پیدای خودش و درسهای آموزنده این مکتب بتواند مشکلات جامعه ما، خانواده ما، سیاست ما، مسئولین ما، مردم ما، دختران ما، زنان ما را رفع کند، حل کند.

شخصیت عظیمی است. کتابهایی که دیگران، مسلمان، غیر مسلمان در باب این شخصیت نوشته‌اند گویای این وسعت و ظرفیت عظیم فرهنگی هست و در این باره من می‌خواهم سمت و سو بدهم این خطبه اول را به آرامش و امنیت در خانواده. به حق، در این زمینه زندگی حضرت زهرا(س) خیلی خیلی برای ما راه گشاست.

ما نیاز داریم در همین عصر به پرداختن به بحث خانواده. ببینید شما نگاهی به قرآن بکنید، بعنوان مقدمه. چقدر قرآن پر رنگ در بحث خانواده وارد شده است؛ و بعد بپردازم به شخصیت حضرت زهرا(س) که یکی از اسماء او همین است، حانیه است. حانیه در زبان عربی به کسی می‌گویند المشفق لزوجها و ولدها به انسان دلسوز که نسبت به خانواده خودش و شوهر خودش دلسوزی می‌کند می‌کنند می‌گویند حانیه.

دیدیم بعضی از روشنفکران و نویسندگانی که قلمشان سمّی است و دوست دارند برداشتهای کج خودشان را در ذهن مخاطب بیاندازند، حانیه را تفسیر کرده بودند به نوکر. خیلی غلط است. ما می‌توانیم پدررا بعنوان فرد دلسوز، خدوم، معرفی بکنیم. یک انسان بد سلیقه هم ممکن است بگوید پدر نوکر است. خیلی این کلمه بار دارد. منفی است. این حرفها چیست بعضی‌ها می‌زنند!

اسلام می‌خواهد زن نوکر باشد؛ نخیر نمی‌خواهد نوکر باشد. زن مدیر است. نسبت به آموزش خانواده‌اش، نسبت به اقتصاد شوهرش، نسبت به تربیت فرزندانش، دلسوز است المشفق مشفق یعنی دلسوز. خیلی تفاوت دارد با نوکر. چرا بعضی‌ها بد سلیقه‌گی می‌کنند؟ الان معلمین محترم فرزندان ما را درس می‌دهند، خطبای محترم برای ما منبر می‌روند، مدیران برای ما برنامه ریزی می‌کنند، اینها نوکر هستند؟

اگر این نوکری است، همه افتخار می‌کنیم به نوکری. اگر چیز بدی مد نظر شماست؟ شما نیتهای سوءتان را بروید برطرف بکنید. قرآن را ببینید چقدر در باب خانواده اهمیت داده است یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا قُوا أَنْفُسَکُمْ وَأَهْلِیکُمْ نَارًا ای مؤمنین، ای کسانی که دغدغه مطالب و مسائل دینی خودتان را در جامعه دارید، مواظب فرزندانتان باشید. مواظب اهل و عیالتان خودتان باشید. از آفات اجتماعی، آفات فرهنگی، آفات اخلاقی، یک برنامه‌ای بریزید، دورشان کنید.

چه طور برنامه می‌ریزید برای اینکه مشکل شغل بچه تان را برطرف کنید؟ ازدواجشان را مرتفع بکنید؟ از همان ابتدا مسائل فرهنگی او نیاز به برنامه ریزی دارد. یک شخصی از پیغمبر مکرم سؤال کرد یا رسول‌الله(ص) درگیری خودمان کم بود، برنامه ریزی برای خانواده و زن و فرزند و شوهر، اینها را برعهده ما گذاشتید، چه کنیم؟ فرمود مطالب دینی را در خانه خود بگویید. همان چیزی که قرآن می‌گوید وَأۡمُرۡ أَهۡلَکَ بِٱلصَّلَوٰهِ

یک ده دقیقه، پنج دقیقه، یک ربع، ای پدر خوش سلیقه، ‌ای مادر خوش سلیقه، از گل وقت خانوده ات انتخاب کن دو سه تا جمله دینی بگو. نمی‌خواهیم کلاس یک ساعت و نیمی، دو ساعتی برقرار کنی. حوصله جوانت را سر ببری. دخترت را… نه! در لابه‌لایی که در آشپزخانه با هم دارید کار می‌کنید، غذایتان را می‌پزید، آقا دارد تلویزیون می‌بیند، نشست و برخاست خانوداگی دارید، یک زمانی را بپردازیم نه به دیدن تلویزیون نه به دیدن فلان نه خواندن فلان کتاب نه! بنشینیم با همدیگر ماحصل تجربیاتمان را، مطالب ارزشی خود را بگوییم برای خانواده. بفهمد این جوان از این مطالب.

وَأۡمُرۡ أَهۡلَکَ امر کن اهل خود را به ارزشها. چقدر بحث کردن از مسائل مالی. بعضی‌ها خانواده‌ها، برادرها، خواهرها، زن و فرزندها، می‌نشینند دورهم، ساعتها بحث می‌کنند، بر روی فلان ملک، فلان خانه، فلان زمین، فلان باغ، دریغ از ده دقیقه در ماه و سال سخن از ارزشها به میان آوردن. خوب این خانواده تهی بار می‌آید. جایی که باید مطالب ارزشی، این زندگی را از طوفان بلا نجات بدهد، ندارد چیزی در چنته این دختر، این پسر، این خانواده که به آنها تمسک کند. گرفتاری خودش را مرتفع کند.

خیلی از خسرانها خواهران برادران خسران مالی هست می‌دانم؛ اما خیلی از درگیری‌ها، اعصاب خوردی‌ها، فشارهای روحی و روانی برمی‌گردد به نبود حاکمیت ارزشها، اخلاق و قانون دین؛ قُلْ إِنَّ الْخَاسِرِینَ الَّذِینَ خَسِرُوا أَنْفُسَهُمْ وَأَهْلِیهِمْ ای پیغمبر به مردم دینا اعلام کن، خیلی وقتها خسران واقعی شما در باختن ارزشهای خانوادگی است.

وقتی حواست به دخترت نیست، به پسرت نیست، وقتی یک خانم مواظب اخلاق شوهر نیست، شوهر مواظب اخلاق خانم خودش نیست، خانواده را می‌بازید. آن وقت دیگر پول هم به فریاد تو نمی‌رسد. آن وقت فلان ملک، فلان باغ، دیگر به داد تو نمی‌رسد. اصلا زندگی در چشمان و در ذائقه شما تلخ می‌شود. عبوس می‌شود. خیلی اینها مهم هستند.

شما ببینید برادران من خواهران بزرگوار اگر بپرسند از شما کاملترین اصناف بشری که خدا خلق کرده است، سرور کائنات باشند، چه صنفی هستند به گمان من بی تردید همه شما می‌گویید پیغمبران. کاملترین انسانها پیغمبران هستند. پس دغدغه این پیغمبران هم باید اساسی‌ترین دغدغه بشر باشد درست است؟ نمی‌شود یک انسانی خودش کامل باشد اما دغدغه هایشان بی‌خود باشند، بی ارزش باشند.

نگاهی بکنید به دیده تحقیق در کتاب خانواده. من اسم قرآن را می‌گذارم کتاب خانواده. نگاهی بکنید ببینید خداوند از میان جملات پیغمبران کدام جمله‌های پیغمبران را خیلی پر رنگ کرده است؟ خانواده است. عجیب است یک ویترین چیده است از سخنان پیغمبر(ص) از سخنان ابراهیم از سخنان زکریا از سخنان مادر مریم بعنوان یک زن برجسته تاریخی، همه در باب خانواده است چه عجب! عجیب است واقعا! وَاجْنُبْنِی وَبَنِیَّ أَنْ نَعْبُدَ الْأَصْنَامَ

این منادی و بزرگترین موحّد دنیاست. یعنی ابراهیم خلیل. خدایا من از آفتهای خانوادگی، از آفتهایی که ممکن است جوان و نوجوان من را در آغوش خودش بگیرد و او را گمراه بکند، هراسانم. توفیق مدیریت به من بده من دور کنم خانواده‌ام را. وَاجْنُبْنِی وَبَنِیَّ أَنْ نَعْبُدَ الْأَصْنَامَ

خیلی جملات را خدا می‌توانست از پیغمبران انتخاب کند اما چرا اینها را انتخاب می‌کند؟ خداوند مادر مریم را که ما بعضاً اسمشان هم بلد نیستیم، از میان همه شخصیت این زن، یک جمله خانوادگی را انتخاب کرده است دغدغه مندی نسبت به فرزندش. مادر مریم وقتی مریم را متولد می‌کند، می‌گوید إِنِّی‌ أُعِیذُهَا بِکَ‌ وَ ذُرِّیَّتَهَا مِنَ‌ الشَّیْطَانِ‌ الرَّجِیمِ‌ خدایا این دختر که تازه به دنیا آمد، این و بچه‌هایشان را، یعنی نوه‌هایم را، از آفات اجتماعی، از شیاطین دهر و جامعه به تو می‌سپارم یالله.

خیلی جملات می‌توانست بیاورد، چرا این جملات خانوادگی را می‌آورد؟ چقدر ما زکریا را می‌شناسیم؟ ما زکریا را با همین جملات دعا گونه‌اش در قرآن می‌شناسیم. هُنَالِکَ دَعَا زَکَرِیَّا رَبَّهُ ۖ قَالَ رَبِّ هَبْ لِی مِنْ لَدُنْکَ ذُرِّیَّهً طَیِّبَهً ۖ. یک پیغمبر خانواده مدار، یک پیغمبر خانواده محور، قرآن جناب زکریا را معرفی می‌کند. خیلی صفات می‌توانست به زکریا بدهد. اما خانواده دوست داشت. خانواده محترم، خانوده‌ای که با ارزشها عجین و رفیق است مخلوط است. قَالَ رَبِّ هَبْ لِی مِنْ لَدُنْکَ ذُرِّیَّهً طَیِّبَهً اینها همه بار معنایی برای جامعه ما دارد.

نکته اساسی که زندگی حضرت زهرا(س) دارد و اینها بعنوان مقدمه بود برای این مطلب، برادرم خواهرم، یک هنرنمایی خاصی زهرای مرضیه(س) در باب خانواده داشت. خانواده حضرت زهرا(س) به مدیریت بی مثل و مانندش از آفاتی که هر زندگی را تکان می‌دهد، مبرا بود. آفاتی که زندگی می‌خواهد معلم باشد، مهندس باشد، دکتر باشد، طلبه باشد، کارگر باشد، هرچیز، ثروتمند باشد، فقیر باشد، نابود می‌کند زندگی‌ها را، بهترین الگو از این زندگی ارزش مدار، زندگی حضرت زهراست.

(وقتی صدیقه طاهره(س) می‌خواهد ازدنیا برود یک جمله به امیرالمؤمنین(ع) می‌گوید. من می‌خواهم این جمله را امروز بگویم و تمام کنم این خطبه را.)

یا علی من مدیریت فرهنگی کردم زندگی تو را. تو از من راضی باش. من سعی کردم بی اخلاقی در خانه‌مان راه پیدا نکند. من منافذ زشتی و پلیدی و پلشتی را بستم، در زندگی تو نگذاشتم، زندگی بی پایه و اساسی داشته باشی. سعی کردم بچه‌هایم را اینطوری تربیت کنم.

یا علی یَا ابْنَ عَمِّ مَا عَهِدْتَنِی وَ لَا خَائِنَهً من از عنصر خیانت دوری کردم. هیچ وقت حرفی، کاری، تصمیمی که بوی خیانت بدهد نگرفتم یا علی. (خیانت). خدا نکند منفذ خیانت در زندگی انسان باز بشود. منافذ خیانت را بشناسیم در عصر خودمان. ارتباطات سهل شده است. آسان شده است. ماهواره همه چیز را دارد طبیعی می‌کند. اینترنت همه چیز را دارد به هم می‌ریزد. چه خیانتهایی که متأسفانه الان رخ نمی‌دهد! پناه بر خداوند.

اگر ابراهیم خلیل(ع) فریاد می‌‍زد وَاجْنُبْنِی وَبَنِیَّ أَنْ نَعْبُدَ الْأَصْنَامَ اگر قرآن فریاد می‌زند إِنَّ الْخَاسِرِینَ الَّذِینَ خَسِرُوا أَنْفُسَهُمْ وَأَهْلِیهِمْ والله و بالله الان دغدغه ما باید صد برابر بیشتر باشد. چون منافذ ورود خیانت در خانواده‌ها بیشتر شده است. چه خانوده‌هایی که از یک منافذ و از یک جاهایی سیلی خوردند که فکرش را هم نمی‌کردند. این مباحث در این وقت کوتاه جایش نیست. اما بنده باید به شما الان عرض بکنم؛ اگر الان یک زمانی می‌گفتیم لباسمان جنسش ترک است، لباسمان جنسش مال فلان کشور است، الان دیگر سبک زندگی‌ها آمده است از جنس ترک و از جنس فلان فلان آمده است و همه ساختار اخلاقی و اجتماعی و نُرم و آن پارامترهای یک زندگی دینی اسلامی را به هم ریخته است.

خانواده‌ها با هم، از هم طلاق می‌گیرند، جدا می‌شوند بر اساس یک سری کارهایی که سابقه نداشته است در فرهنگ ما. این از کجا می‌آید؟ نبستن منافذ خیانت یَا ابْنَ عَمِّ مَا عَهِدْتَنِی وَ لَا خَائِنَهً آن زمان صدیقه طاهره(س) در خور اجتماع و در خور مسائل و روابط اجتماعی خودش به دنیا یاد داد که می‌شود از جلوی یک نامحرم برخاست، به این دلیل که ممکن است بوی یک انسان، انسان را گمراه کند. بعضی‌ها ممکن است بدشان بیاید از این جملات. شما مخالف حضور زنان در جامعه هستید؟ نه! اصلا کسی مخالف حضور اصولی و روشمند نیست.

اما رعایت نکردن آن قوانین و قواعد هم به صلاح جامعه و خانواده نیست یَا ابْنَ عَمِّ مَا عَهِدْتَنِی وَ لَا خَائِنَهً چه قدر از همین دوشا دوشی‌ها که بعضی‌ها خیلی مطرحش می‌کنند، متأسفانه چیزهای زشتی درآمد. یَا ابْنَ عَمِّ مَا عَهِدْتَنِی کَاذِبَهً هیچ وقت در زندگی تو دروغ به تو نگفتم. بزرگواران هیچ دیوار مستحکمی در خانواده‌ای پیدا نمی‌شود که با بمب دروغ منهدم نشود. هر خانواده‌ای در در هرسطحی از آگاهی و استحکام به ظاهر باشد، دروغ وقتی رخنه می‌کند در آن، آن خانواده قطعاً فروپاشی سراغش خواهد آمد النَّجاهُ فی الصِّدق، کما أنَّ الهلاکَ فی الکِذب

در برخی روایات داریم اگر همه زشتی‌ها بیاید در یک اتاق، کلید آن دروغ است. وقتی خانمی به شوهرش دروغ بگوید، وقتی شوهر به زن خودش دروغ بگوید، چه اعتمادی می‌ماند؟ از کجا معلوم این کار تو دروغ نباشد؟ این کارت هم دروغ نباشد؟ آن تصمیم تو هم دروغ نباشد؟ صادقانه بیاییم حرفهایمان را بزنیم. رو راست. این دروغ‌ها زیربنای جامعه را به هم می‌ریزد. خانواده را به هم می‌ریزد. پسر عمو علی جان مَا عَهِدْتَنِی کَاذِبَهً من هیچ وقت دروغ به تو نگفتم. منافذ سست شدن پایه‌های استحکام خانواده. دروغ! پناه برخدا.

و سوم اهل کَل کَل کردن با تو نبودم. وَ لَا خَالَفْتُکَ مُنْذُ عَاشَرْتَنِی. یا علی دیدید در زندگی خود، بی خود با تو کَل کَل کنم یا تو با من بی خود کَل کَل بکنی؟ اهل گذشت بودیم. والله خیلی از نزاعهای خانوادگی به خاطر همین کل کل کردنهاست. پنج دقیقه، ده دقیقه، یک چرخی در خیابان بخور، برگرد فراموش کن، کی چی به تو چه گفته است. تا کی می‌خواهی این نخ را دائم بکشی؟ هیچ وقت اهل کَل کَل کردن با تو نبودم.

و یکی دیگر ازجملاتی که امیرالمؤمنین(ع) و زندگی صدیقه طاهره(س) با امیرالمؤمنین(ع) داشتند یک مقوله بوده است به نام حیاء اقتصادی. عجیب است واقعاً! جزء معجزه‌های به نظر من خانواده حضرت زهرا(س) است. إنّی لأَستَحیی مِن إلهی أن اُکَلِّفَ نَفسَکَ مالاتَقدِرُ عَلَیهِ؛

ببینید کارآمد بودن اصل معنویت را در نجات خانواده، در تکانه‌های سخت اقتصادی. زندگی امیرالمؤمنین(ع) و حضرت زهرا(س) بی نهایت در برهه‌هایی در سختی اقتصادی گذشته است. اما اینها پنجه به صورت هم نکشیدند. اینها با هم نزاع و دعوا نکردند. چرا؟ خواهرم برادرم، چون یک اصلی داشتند به نام حیاء. شرم. یاعلی من خجالت می‌کشم از خدای خودم، که بر دوش تو یک مطلبی را بگذارم که از توان اقتصادی تو بیرون است. همین استحیاء را امیرالمؤمنین(ع) هم داشته است. که من چیزی از تو بخواهم که تو نتوانی آن را انجام بدهی. مگر در نهج البلاغه نفرمود اَلمِرأَهُ رَیحانَهٌ وَ لَیسَت بِقَهرَمانَه

چرا از زنت درخواستهایی داری که از رستم زال هم نمی‌شود آن درخواست داشت به تعبیر مزاح؟ کنار بیایید با محدودیت‌های جسمی، روحی، مالی همدیگر. باور کنید بعضی‌ها از محدودیتها را. باور کنید بعضی از خلقیات را. یک آقا باید اینها را باید بفهمد. یک خانم باید اینها را بفهمد.

اصل معنویت یک لحظه می‌آید. در برخی از روایات می‌خواندم که روزی صدیقه طاهره(س) امیرالمؤمنین(ع) را گفته بود که در منزل فلان چیز را تهیه کنید و آن چیز را در بازار امیرالمؤمنین(ع) رفته بود ندیده بود، یک چیز طبیعی هم هست. آدم بعضی وقتها می‌رود چیزی گیرش نمی‌آید. وقتی دست خالی علی(علیه السلام) را دیده بود، صدیقه طاهره(س) این دست خالی را دیده بود فرموده بود اَعُوذُ بِالله اَسْتَغْفِرُالله ولا اعید خدایا دیگر این کارها را نمی‌کنم. هیچ چیزی نمی‌خواهم نتواند آن را تهیه بکند و از همه مهمتر، جایگاه پدر خانم امیرالمنؤمنین(ع) است. خانواده‌ها خیلی می‌توانند در این زمینه نقش بازی کنند.

برادران بزرگوار، خواهران محترم، موفقیت خانوادگی امر تولیدی است. یک دکمه‌ای نیست بنده بزنم موفق بشوم. معنا ندارد یک کسی بگوید من یک پزشک خوبی هستم خانواده‌ام موفق خواهد بود. دخترم در زندگی‌اش موفق خواهد بود. پسرم در ازدواجش موفق خواهد بود. من معلم هستم، من روحانی هستم، من کتاب نویسم؛ اینها حرفها چیست؟ موفقیت یک امر تولیدی است. باید برای او خیز برداشت. باید برای آن مطالعه کرد. باید برای آن مشاوره کرد. مشاوره دید. یا علی…. أن اُکَلِّفَ نَفسَکَ مالاتَقدِرُ عَلَیهِ؛

من پدرم آن وقتی که هنوز ازدواج نکرده بودم، درس خانواده مداری به من داد. شوهر کردی حواست را جمع کن. قانع باش. به پسرانمان درس زندگی بدهیم. به دخترانمان درس قناعت بدهیم. من عرض کردم از تجلیل بیاییم به سمت تحلیل. ما زندگی حضرت زهرا(س) را برای این روزمان می‌خواهیم. روز مبادای ما آمار طلاق است؛ که چقدر آمار طلاق الان بالا رفته است. برای چه؟ برای همین چیزها. یا دروغ است یا خیانت است یا توقعات بی جاست. حضرت زهرا(س) را برای چه چیز می‌خواهیم؟ برای همین روزها می‌خواهیم.

لذا شخصیت اولیاء خداوند چون بر اصول زندگی ریخته شده است، هیچ وقت کهنه نمی‌شود. ما هر روزی که جلوتر می‌رویم و بشر دستش را بازتر می‌شود، مثل الان، نیازمان به شخصیتهایی اینچنینی بیشتر است.

خدا را قسم می‌دهیم به حق این وجود نورانی خانواده‌های ما را ارزش مدار قرار بدهد.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

صَدَقَ اللهُ العَلی العَظیمُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادالله اُوصِیکُم وَ نَفسی بتَقوَى اللّه و اتّباع أَمْرِهِ وَ نَهْیِهِ

خطبه دوم را باید مختصرتر بیان بکنیم. یک سری از رویدادهاست که باید اشاره به آن بشود و احیاناً اگر فرصتی شد یک تحلیل دو سه دقیقه‌ای.

جمعه گذشته یعنی یک هفته قبل، وزیر امور خارجه کشورمان جناب آقای امیرعبداللهیان به چین سفر کردند و در این سفر در باب روابط میان ایران و چین مذاکراتی انجام دادند، به خصوص، درمورد مشارکت راهبردی ۲۵ ساله. این یک اقدامی است که اتفاقاَ این وزیر محترم هم اصرار داشت رسانه‌ای کردند و اعلام کردند در خود کشور چین که بودند گفتند ما استارت را از همین امروز می‌زنیم. این یک رخداد بود.

رخداد دیگر هم که ۲۹ دی ماه یعنی چهارشنبه پریروز؛ سفر رئیس محترم جمهوری جناب آقای رئیسی را داشتیم به کشور روسیه، به مسکو سفر کردند و هدف ایشان هم همانطوری که خودشان اعلام کردند، تقویت روابط سیاسی و اقتصادی ایران و روسیه است.

اگر منصفانه بازهم می‌گویم، اگر منصفانه نگاه فعالیتهای دیپلماتیک دولت جناب آقای رئیسی بکنیم، این دولت از آغاز به کار تا الان بنای خود را بر تعامل و همکاری سازنده و اثرگذار میان همسایگان خودش و به طور کلی شرق، پایه ریزی کرده است. بنای کلی آن این بوده است. البته درعین حال، مذاکرات خودش را و رابطه خودش را با جهان غرب قطع نکرده است و همانطوری که شما اطلاع دارید، در مذاکرات وین هم کماکان دارد مذاکرات را پیش می‌برد.

اما یک نکته را من می‌خواهم عرض بکنم خدمت برادران و خواهران خودم؛ یک فضای سمی و سهمگینی درمورد این دو تا سفر صورت گرفته است؛ در مورد سفر آقای امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه به چین، و در مورد سفر جناب آقای رئیسی به مسکو. واقعا انسانی را که منصفانه نگاه قضیه می‌کند، بعضی از نگاه‌ها دلگیر می‌کنند.

بعضی از تحلیلها و افکار منفی داخل و اشخاصی که قلم می‌زنند، دلگیر می‌کنند. اذهان عمومی را در مورد این سفرها به سمتی می‌برند که واقعاً این چنین نیست. واقعیتی ندارد. با ترفندهای مختلف، می‌نویسند که این دو نفر که یکی رفت به چین و یکی رفت به مسکو، برای فروش ایران رفتند و ایران درحقیقت دارند اینها می‌فروشند؛ استقلال کشور را دارند از بین می‌برند؛ ارتباط با چین یعنی فلان یعنی بهمان؛ همین جور دارند می‌نویسند، دارند می‌گویند؛ خیلی انسان دلگیر می‌شود.

به اینها خیلی‌ها جواب دادند، ولی از این تریبون می‌خواهم عرض بکنم اولاً سؤال ما از شما این است منصفانه هم سؤال می‌پرسیم و منصفانه جواب بدهید؟ چرا زمانی که هم قطاران شما رسماً برای دنیا کدخدا قائل می‌شدند و می‌گفتند این دنیا برای خودش یک رئیسی دارد و باید به رسمیت بشناسیم و با عنوان کدخدا می‌رفتند خدمتشان چرا آن زمان نگفتید عزت ایران لگدمال شد؟ چرا آن وقت دائم ندا می‌دادید این رابطه، رابطه خوبی است. لااقل اگر خوب بود، رابطه کدخدایی او که خوب نبود. چرا این تحلیلها را آن زمان نداشتید.

و ثانیاً واقعیت قضیه این است که وقتی کار این افراد و این رسانه‌ها را انسان تحلیل می‌کند چیزی شبیه جنگ شناختی و ادراکی است. اینها جنگ شناختی به راه انداخته‌اند. جنگ شناختی یعنی چه؟ برادران خواهران در سال ۲۰۱۷ یکی از ژنرالهای نیروی هوایی آمریکا اعلام کرد که ما در حال گذار از یک جنگ و ورود در جنگ دیگری هستیم. انصافاً حرف دقیقی زده است.

بعد از این کلام کتابهایی هم نوشته شده است که خواندنی است. این شخص اعلام کرد که ما درحال گذار از جنگهای فرسایشی و ورود به جنگهای اداراکی و شناختی هستیم. جنگ ادراکی یعنی چه؟ برادران خواهران، کارشناسان مسائل سیاسی در تعریف این جنگ گفته‌اند وقتی یک نفر، وقتی یک رسانه، وقتی یک شخص، یک تریبون، در مقام تحمیل اراده خودش بر اذهان مردم باشد؛ نفوذ در درک و شناخت مردم می‌خواهد بکند؛ با بازی با کلمات، با رخنه در آن نقاط حساسی که مردم ممکن است آسیب پذیری داشته باشند، اصطلاحا می‌گویند جنگ راه افتاده است؛ اما جنگی که مربوط به شناخت و ادراک است.

کار روانی سخت، ابزار تبلیغاتی را به شدت به کارگرفتن و از این رو با افکار مردم بازی کردن. یک چیزی که واقعیت ندارد را چنان نزدیک جلوه می‌دهند، یک چیزی که هست را چنان دور جلوه می‌دهند در چشمان مردم. اصطلاحا می‌گویند این جنگ ادراکی است. یعنی درک مردم را مختل کردن. تنها راه درمان این هم هوش سیاسی است.

مردم تا هوش سیاسی آنها بالا نرود نمی‌توانند حدس بزنند و بفهمند اینجا این آقا دارد بازی با کلمات می‌کند. اینجا این آقا دارد قضیه را گم می‌کند. واقعیت چیست؟ واقعیت این است که ما هرچه قدر که ارتباط با آمریکا را نه با ما تنها، با همه دنیا، تحلیل می‌کنیم، رابطه آمریکا با تمام دنیا رابطه تعارض است. عدم احترام متقابل است. اعتقاد نداشتن به رابطه برد برد است.

لااقل ما ایرانیان از دهه ۳۰ و ۲۰ این زهر تلخ را در مذاق خودمان هنوز داریم و چقدر از شخصیتهایمان را که در این مسیر از دست ندادیم! این چیز واضحی است. اما در باب ارتباط با چین و روسیه حقیقت امر این نیست. غلط است اگر کسی بگوید ما در این رابطه همه‌اش می‌بازیم با این کشورها. رابطه آنها تعارض است.

ببینید چین بعنوان قدرت دوم اقتصادی دنیا و بعنوان؛ که بعضی‌ها می‌گویند دارد تبدیل می‌شود به قدرت اول اقتصادی دنیا؛ خیلی از کارشناسان اقتصادی نظرشان این است و همچنین بعنوان عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل، یک جایگاه ویژه‌ای دارد عاقلانه نیست، یک کشوری، یک دولتی بخواهد این ظرفیت عظیم را بگذارد کنار بگوید من با تو کاری ندارم. این اصلا عاقلانه نیست.

رابطه چین با ما را اصلا شما فاکتور بگیرید. کار نداریم اصلا به ایران و چین. شما نگاهی بکنید به چین با همین کشورهای عربی. نگاهی بکنید به رابطه چین با انگلیس، با آلمان، با همین آمریکا، چین با آنها ارتباط اقتصادی دارد. خیلی‌ها از کشورها فقط و فقط نفت می‌دهند به چین، ما علاوه بر نفت اقلام بی شماری داریم که صادر می‌کنیم به چین و با او ارتباط اقتصادی داریم. چه کسی گفته است ما داریم کشورمان را به چین می‌فروشیم؟ کجا برمی‌آید از این ارتباطات که دارد چین عزت ما را از بین می‌برد؟

منکر تفاوت دیدگاه نیستیم هان! این یک چیز واضحی است، هر کشوری یک دیدگاهی دارد. منکر بعضی از اختلافات نیستیم. انسان با برادرش هم اختلاف دارد؛ ممکن است تفاوت دیدگاه داشته باشد. بعضی‌ جاها یک انتظاراتی داشته باشی آن را برآورده نکند، اما قرار نیست اگر ارتباط برقرار کردید سریع بگویی کشور را فروختی. این شانتاژبازی است این شارلاتان بازی‌های سیاسی است.

هر ارتباطی مگر فروختن کشور است؟ شما در باب روسیه بیایید نگاه بکنید جنس ارتباط کشور ما با روسیه را در سالهای گذشته نه از الان! وقتی ارتباط ایران را نگاه می‌کنید با روسیه انصافاً استقلال کشور ما محفوظ است. در مبارزه با تکفیری‌ها ایران و روسیه با همدیگر می‌آیند میدان.

در انجام رزمایش و مانورهای دریایی این کشور کنار کشور ما هست و ما کنار او هستیم. در حل مشکلات افغانستان که بی نهایت به کشور و امنیت ما مربوط است، ما تعامل و همکاری با آنها داریم، آنها هم با ما دارند. ارمنستان همین جور و در مجامع بین المللی هم خیلی وقتها حمایتهایی از ما کرده‌اند، صد درصد نباشد ولی خیلی وقتها حمایت کرده‌اند.

این موارد را وقتی ما کنار همدیگر قرار می‌دهیم، این حس به انسان منتقل نمی‌شود. ما داریم مملکت خودمان را می‌‎فروشیم. در همین سفر اخیر، می‌دانید رئیس جمهور ما در مجلس دومای روسیه سخنرانی کرده است. یک اتفاق بسیار بسیار مهم، جمله‌ای داشت نشریه و روزنامه نیویورک تایمز؛ گفته بود که سخنرانی رییس جمهور ایران در دومای روسیه بزرگترین افتخاری است که ممکن است نصیب یک سیاست مدار و رهبر میهمان بشود که ببرند در مجلس بگویند ما جلوی تو بلند می‌شویم وقتی هم می‌خواهی بروی جلوی شما بلند بشویم برای ما حرف بزن. مطالبت را برای ما بازگو کن. مگر ما هر کسی را در مجلس خودمان راه می‌دهیم بیاید سخنرانی کند.(تکبیر نمازگزاران)

امیدواریم سریعاً شاهد ثمرات و برکات این سفرها باشیم.

نکته دوم: پنج دستور اقتصادی در باب اصلاح نظام بانکی رئیس جمهور صادر کردند، فرمودند که بر بدحسابها سختگیری بکنید. اسامی آنها منتشر بکنید. این نکته اولی بود که رئیس جمهور دستور دادند، درمورد اصلاح نظام بانکی. واقعاً برای مردم ما سؤال است، خیلی هم جای سؤال است، نه از الان بلکه سالیانی است، که چطور می‌شود یک شخصی، عادی برای گرفتن یک وام ۲۰ میلیونی، ده میلیونی هفت خان رستم را باید طی کند؛ فلان عدد ضامن باید بیاورد و بعد هم وسط راه خسته بشود اصلا ول کند؟

اما یک نفر بیاید و میلیاردها تومان وام بگیرد و تازه آن را هم به خوبی پس ندهد یا اصلا پس ندهد. این یک سؤالی است که مردم ما دارند از این نظام بانکی کشور، چه فرقی است؟ در این میان خوب می‌دانید چند روز قبل رئیس بانک مرکزی، رئیس کل، رفته بود خدمت از بعضی از علما فکر می‌کنم در این میان یکی از بهترین جملات و تحلیلها، تحلیل آیت الله جوادی آملی بود که به رئیس کل بانک مرکزی فرموده بود.

ایشان فرموده بود جناب رئیس، اختالسهای میلیاردی از افراد عادی ساخته نیست. اینها یک افرادی هستند که یک جورایی مربوط می‌شوند به اشخاص و مناصب کلان. وام کلان آدم کلان می‌خواهد. شما وظیفه تان یک چیز است، وظیفه شما این است دست آدمهای قانون دان و آنهایی که دور می‌زنند با قانون، قانون را، دست اینها را ببرید این کار را بکنید.(تکبیر نمازگراران)

و فرمودند که خیلی از این اختلاسها با اسلحه نیست، با قلم است. با یک پاراف کوچک زیر نویس یک نامه است. با یک سفارش است، جلوی آن را بگیرید، از بدبینی‌های مردم کم کنید.

توصیه دوم رئیس جمهور تسهیل در پرداخت وام است بدون اینکه بر گرفتن ضامن تأکید بشود ببینید بعضی از موارد هست؛ اشخاصی هستند یک حقوقی دارند در دست دولت، یک جورایی دولت یا بانک که می‌تواند وام بدهد دسترسی دارد به پرداخت و گرفتن وام خودش، قسط خودش، چرا اینها را در چرخه‌های سخت برای وام و گرفتن ضامن و اینها می‌اندازید؟ وامها را تسهیل بکنید. این یک نکته خیلی مهم است.

خیلی از افراد در این شرایط سخت، متأسفانه یا خوشبختانه چه بگوییم دیگر ضامن نمی‌شوند؛ طرف نمی‌تواند ضامن پیدا کند. یکی هم که نمی‌خواهند؛ دو تا که هم نمی‌خواهند؛ بعضاً سه تا ضامن می‌خواهند. از کجا؟ چک شما باید فلان باشد. ضامن شما باید کارمند باشد. از کجا مردم پیدا بکنند؟ عرض کردم خیلی‌ها رها می‌کنند وسط کار؛ می‌روند پی کارشان. آن وقت این داغ فقط بردلش می‌ماند که چطور آن آقا اینطور وام می‌گیرد؟

نکته سوم: بنگاه‌هایی را که بانکها تملک کردند. اینها را چرا راه نمی‌اندازند؟ بعضاً شده‌اند مخروبه. بنگاه‌های اقتصادی که صدها خانوار از آنها ارتزاق می‌کردند، نان می‌خوردند دست گذاشتند روی آنها. خوب یا اینها را واگذار کنید یا احیا کنید. این هم نکته سوم.

نکته چهارمی که فرمودند: سود دریافتی مازاد، بعضاً گرفته شده است از مردم، این هم جای تعجب است. آقای بانک تو چطور تخلف کردی از آن نرخی که بانک مرکزی تعیین کرده است بیشتر از مردم گرفتی؟ دست در جیب مردم کردی، به چه دلیل؟ این را باید برگردانید.

و پنجم: گفتند که یک بازنگری کلی هم می‌خواهد بشود. یک نکته را من در باب توصیه‌های آقای رئیس جمهور بگویم. بعضی‌ از کارشناسان دلسوز یک جمله گفته‌اند در همین حاشیه کلام جناب آقای رئیسی. فرمودند: دستورهای این چنینی یک آفت داشته است در طول تاریخی که ما در این زمینه‌ها این دستورات قشنگ و شکیل و اتو کشیده را دیدیم، بعضاً وقتی در مقام اجرا آمده است برایتان شاید اتفاق افتاده است وقتی می‌روید فلان بانک یا فلان اداره می‌گوید آقا دیشب تلویزیون گفت، می‌گوید بروید تلویزیون به شما بدهد. می‌گویید رئیس جمهور گفت می‌گوید بروید رئیس جمهور به شما بدهد.

این شدنی نیست. این امکان ندارد. اگر پنج دستور کاربردی دادی دست تو بوسیدن دارد ممنون. اما اجرایی هم می‌توانید بکنید؟ نکند در وادی سرگردانی تفسیرهای شخصی، کاغذبازی‌های اداری، تأخیر انداختن‌های عمدی، این پنج دستور شما بیافتد و مردم دوباره دلگیر بشوند؟ مردم ناراحت بشوند؟ مردم دیگر نسبت به وعده‌های بعدی هم خدای ناکرده دلسرد بشوند؟

مهمتر از صدور این پنج دستور، شخص رئیس جمهور مهمتر این است، پیگیری کند، ببیند واقعاً سودهایی که گرفته شد به مردم برگردانده شد. واقعاً در  گرفتن ضامن دیگر بانکها آسان می‌گیرند؟ واقعاً اینهایی که تصرف شد راه اندازی شد؟ این خیلی مهم است. این هم نکته دومی که می‌خواهم عرض بکنم.

نکته سوم طوفان یمن بود که اتفاق افتاد. ممکن است بپرسید طوفان یمن چیست؟۱۰ پهباد با ۲۰ موشک یا ۲۰ پهباد با ۱۰ موشک بالستیک، فرودگاه یکی از امارات را منهدم کردند. متأسفانه امارات نقش خوبی را بازی نمی‌کند. مدتی است برای اینکه خودشیرنی بکند برای آمریکاییها و عربستان، دست به اقدامات جنایت آمیزی می‌زند در یمن. و الحمدالله مقاومت یمن هم با پهبادهایش ۱۳۰۰ کیلومتر را طی کردند و ۱۰ فروند موشک بالستیک در فرودگاه ابوظبی زدند و بعضی از مناطق حساس و تجارتی آن را منهم کردند مثل شهرک صنعتی المصفح. این هم بازتاب زیادی داشت.

متأسفانه نباید اینطورباشد. کشورهای اسلامی، عربی بخصوص اینجوری نباید این اقدامات را بکنند؛ ولی و صد ولی بن زاید بهتر است که این نکته را رعایت بکند؛ نشستن در یک کاخ شیشیه‌ای و با امنیت عاریه‌ای، نمی‌شود اعتماد کرد و ممکن است میلیاردها دلاری که شما در این کشور خرج کردید که تبدیل بشود به قطب تجاری دنیا، هر آینه و هر لحظه ممکن است با چند چند موشک آمال و آرزوهایتان به هدر برود، این نکته‌ای است که باید عرض بکنم.

نکته شهری را می‌خواهم عرض بکنم برادران خواهران، «مَن لَم یَشکُرِالمَخلوقَ، لَم یَشکُرِ الخالقَ» بعضی از کارها در شهرستان دزفول صورت گرفته است؛ الحق والانصاف دستهای بی شماری هست که ما باید ببوسیم آن دستها را. چه کردند بعضی‌ها! شما می‍‌‌‌دانید از امروز که یکم بهمن ماه است تا پنج شنبه که هفتم بهمن ماه است، نامگذاری شده است به هفته مبارزه با سرطان.

با شعار سرطان قابل پیشگیری و درمان با خود مراقبتی و امید سالانه هزاران مورد مبتلا به سرطان در ایران، میلیونها مورد ابتلا در دنیا رخ می‌دهد. آن چیزی که متخصصین به ما گفته‌اند از این تریبون اعلام بکنیم، برادران خواهران سرطان یک زمانی غولی بود که به هیچ وجه مهار کردنی نبود. الان متخصصین فن، دانشمندان عرصه پزشکی فرموده‌اند تشخیص به موقع، تشخیص به هنگام، می‌تواند مانع پیشروی تومر و این غده بشود و جالب است که فرموده‌اند بهبود کامل را هم می‌شود تحصیل کرد. برای همین سرطان با پیشرفتهایی که صورت گرفت. بهبود کامل.

موارد زیادی هستند ازعلائم سرطان هستند. مردم باید بدانند اینها می‌تواند علامت سرطان باشد. اینها را باید بشناسیم. موارد زیادی هستند که اگر رعایت بشوند سرطان رخ نمی‌دهد یا اگر رخ بدهد در نطفه خفه می‌شود. اینها را باید بدانیم و رعایت کنیم. فرموده‌اند مصرف دخانیت نداشته باشید. خیلی تأثیر دارد. فرموده‌اند فعالیتهای بدنی داشته باشید روزانه نیم ساعت. دستور داده‌اند از سبزیجات و میوه جات مردم استفاده کنند.

دستور داده‌اند پزشکها به ما، بخصوص خانمها، از تماس با آفت کُشها، سموم، مواد شیمیایی، صنعتی تا می‌توانند دوری کنند؛ اینها می‌توانند سرطان زا باشد. بعضی از علائم را اگر دیدیدم نمی‌گوییم حتماً سرطان است فرموده‌اند ولی مراجعه کنید به پزشک. تغییر رنگ پوست. لاغری بی دلیل. گرفتگی صدا به مدت طولانی. استفراغ و یا یبوست. خونی اگر باشد. اینها می‌تواند علائم سرطان باشد.

نترسیم، یک آزمایش بدهیم، به موقع بفهمیم؛ بسیار بسیار امید هست که ان‌شاءالله اصلاً حل بشود و درمان کامل بوجود بیاید. در همین راستا من عرض باید بکنم این دستهایی را که باید بوسید. خیّرین ما و متخصصین ما بیکار ننشتند. کاری کردند معجزه آسا. در سال ۱۳۹۳ بیمارستان خیریه امام حسن مجتبی(ع) را راه اندازی کردند و فرمودند که این بیمارستان الان حدود ۷۰۰۰ نفر سرطانی را دارد پوشش می‌دهد و کارهای مختلفی را برایشان انجام می‌دهد.

من فقط عرض بکنم قصد ترساندن ندارم؛ ولی واقعیتها باید گفته بشود. واقعیتها را باید شناخت. این بیمارستان اعلام کرده است ما بگوییم از این تریبون، دو سوم این بیمارستان خانمها هستند. رعایت بکنید. چکاب بدهید. آزمایش بدهید. به موقع بروید به سمت درمان.

برادران خواهران کارهایی که کردند در شش ماه؛ ۵۷۰ تشکیل پرونده بوده است. ۱۹۸۰۰ نفر ویزیت شدند اینها رایگان هستند که می‌گویم. معادل یک میلیارد تومان در همین شش ماه. ۸۷۰۰ جلسه پرتو درمانی صورت گرفته است روی ۴۲۰ بیمار به مبلغ ۶ میلیارد تومان، اینها مجانی بوده است. ۶۰۰ جلسه مشاوره بوده است. یارانه‌ای که برای داروها پرداخت شده است در این شش ماه ۷۸۵ میلیون تومان بوده است. ۳۷۰۰ معرفی‌نامه داشتند به رادیولوژی‌ها، به آزماشگاهها، که ۴۰۰ میلیون را همین مرکز داده است، از مردم ریالی نگرفته‌اند. برای بیماران غیر بومی باورتان باید بشود ۷۲۰۰ نفر وعده غذایی بوده است معادل ۴۰۰ میلیون تومان. و سبد ارزاق هم به خانواده‌های مریض مستحق داده‌اند ۲۴۰۰ سبد. به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان و ۷۲۰ میلیون تومان هم اسکان داده‌اند برای همراهان بیماران غیر بومی.

اینها کارهایی است که صورت گرفته است و دست این عزیزان را ما در این مرکز می‌بوسیم. خیّرین را می‌بوسیم. متخصصینی که همکاری که می‌کنند می‌بوسیم و از خدای متعال آرزوی سلامتی و طول عمر برای این بزرگواران داریم.

کوید ۱۹ را با سویه اُمیکرون جدی بگیریم مقداری دارد بیشتر می‌شود در خوزستان فرمودند که دوز سوم را حتما بزنید.

خدایا لحظه‌ای دست ما را از دامان پر از مهر محمد(ص) و آل کوتاه مگردان…

نسل ما، ناموس ما عاشق و عامل به دستورات این بزرگواران قرار بده…

خدایا هرکسی خدمتی می‌کند برای ملت ما، مملکت ما، عزت و استقلال ما، خدایا روز به روز بر توفیقاتشان بیافزای…

شر کسانی که نقشه‌های شومی برای ممکلت ما می‌کشند به خودشان برگردان.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَهُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ