31st، دسامبر 2021
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com
زمان انتشار: 31st, دسامبر 2021 ساعت 6:50 ب.ظ | کد خبر: 90140

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” نماز عبادی سیاسی جمعه دزفول با حضور مردم متدین و ولایت مدار دزفول و به امامت حجه‌الاسلام و المسلمین سید محمد علی قاضی امام جمعه دزفول با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در مصلای امام علی(ع) قرارگاه فرهنگی این شهرستان برگزار شد.

تقوای الهی باعث استحکام ایمان و باورهای قلبی انسان می‌شود

خطیب نماز جمعه دزفول در خطبه اول نماز با دعوت خود و مردم به رعایت تقوای الهی گفت: تقوای الهی باعث استحکام ایمان و باورهای قلبی انسان می‌شود.

امام جمعه دزفول افزود: در آیه ۱۷ سوره محمد(ص) در قرآن مجید آمده است کسانی که هدایت شدند و از نعمت هدایت برخوردار شدند خداوند هرچه بیشتر آنها را هدایت بخشید و بر هدایت آنها افزود.

دشمن با تولید معنا و روایات دلخواه تلاش دارد روایت حقیقی یک رویداد را حذف و یا آن را تحریف کند

امام جمعه دزفول در ادامه بحث جنگ روایتها گفت: دشمن با تولید معنا و روایات دلخواه تلاش دارد روایت حقیقی یک رویداد را حذف و یا آن را تحریف کند.

وی افزود: در جنگ شناختی، دشمن قوه ادراک و باور انسان را مورد هدف قرار داده تا در محاسبات مردم و نخبگان و مسئولین تغییری ایجاد ‌کند.

انسان با بصیرت و زیرک می‌تواند دشمن را خوب بشناسد تا در دام تحریف روایتهای دشمن نیافتد

امام جمعه دزفول با بیان این نکته که انسان با بصیرت و زیرک می‌تواند دشمن را خوب بشناسد تا در دام تحریف روایتهای دشمن نیافتد افزود: از مهمترین برکات خون سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس و یارانشان که با دستور ترامپ در بغداد به شهادت رسیدند همین بود که جنگ شناختی دشمن را ناکام گذاشت  و ضرورت مقاومت را اثبات کرد.

عملیات تروریستی آمریکا با سناریوهای دیپلماسی فرهنگی و رسانه‌ای در آمریکا، ایران و عراق همراه بود

امام جمعه دزفول با تبیین چگونگی تصمیم آمریکا در ترور شهید حاج قاسم گفت: این عملیات تروریستی آمریکا با سناریوهای دیپلماسی فرهنگی و رسانه‌ای در آمریکا، ایران و عراق همراه بود.

ترامپ با دروغ، مردم آمریکا را فریب داد

خطیب نماز جمعه دزفول ادامه داد: ترامپ با دروغ، مردم آمریکا را فریب داد و به آنها گفت ترورحاج قاسم به خاطر این بود که سلیمانی در تدارک حمله به پایگاهها و سربازان ما بود.

وی گفت: در رسانه‌های عراق هم، بحث اشغالگری ایران را دامن زدند اما با تشییع با شکوهی که در عراق انجام شد همه این نقشه‌ها نقش برآب شد.

جنگ روایتها و جنگ شناختی یک برنامه دقیق و اثرگذار در افکار عمومی جامعه است

خطیب نماز جمعه دزفول جنگ روایتها و جنگ شناختی را یک برنامه دقیق و اثرگذار در افکار عمومی جامعه دانست و افزود: از منظر مقام معظم رهبری چهار تا گزاره راهبردی برای ارکان اصلی گفتمان مقاومت مطرح است که همه باید به آنها اهتمام ورزند.

حضرت آقا تأکید فرمودند که باید در همه زمینه‌ها قوی بشویم و به دشمن اعتماد نکنیم و اتحاد ملی را حفظ کنیم 

امام جمعه دزفول ادامه داد: حضرت آقا تأکید فرمودند که باید در همه زمینه‌ها قوی بشویم و به دشمن اعتماد نکنیم و ضمن حفظ و تقویت اتحاد ملی، بیش از رفع تحریم به فکرخنثی سازی تحریم باشیم چرا که خنثی سازی تحریم مهمتر از رفع تحریم است.

امام جمعه دزفول در نتیجه گیری این خطبه بیان داشت: در مقابل جنگ ترکیبی دشمن باید دفاع ترکیبی داشت که جوهر حقیقی آن قوّت و اقتدار ترکیبی است.

دفاع ترکیبی مستلزم برنامه راهبردی روحیه و مدیریت جهادی با بکارگیری جوانان مؤمن، انقلابی، دانا و کارآمد است

خطیب نماز جمعه دزفول تصریح کرد: دفاع ترکیبی مستلزم برنامه راهبردی روحیه و مدیریت جهادی با بکارگیری جوانان مؤمن، انقلابی، دانا و کارآمد است که باید مسئولین با طرح و برنامه به آن دقت کنند.

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی در خطبه دوم نماز جمعه دزفول ضمن تسلیت ایام فاطمیه و سالروز شهادت بی بی دو عالم حضرت صدیقه طاهره(س) گفت:  همه عالم در سوگ شهادت دخت نبی مکرم اسلام عزادار است.

جامعه اسلامی در عرصه دفاع از حریم امامت و ولایت باید به حضرت فاطمه زهرا(س) اقتدا کند

امام جمعه دزفول افزود: جامعه اسلامی در عرصه دفاع از حریم امامت و ولایت باید به حضرت فاطمه زهرا(س) اقتدا کند.

حضرت زهرا(س) زیباترین جلوه پاسداری از حریم ولایت را به تصویر کشاند و در این زمینه بر گستره تاریخ جاودانه شد

وی افزود: در فرهنگ شیعیان به ویژه پس از انقلاب اسلامی ایران حضرت صدیقه طاهره بعنوان حامی و فدایی ولایت لقب گرفت؛ چراکه آن حضرت پس از رحلت پیامبر اسلام زیباترین جلوه پاسداری از حریم ولایت را به تصویر کشاند و در این زمینه بر گستره تاریخ جاودانه شد.

وی ادامه داد: حضرت فاطمه(س) با فریادهای جگرسوز خود زیباترین شعار ولایت مداری را در گوش پیروان خویش طنین انداز کرد.

خدمت حضرت فاطمه زهرا(س) به عالم هستی قابل توصیف نیست

امام جمعه دزفول  با بیان اینکه خدمت فاطمه(س) به عالم هستی قابل توصیف نیست گفت: نتوانستیم این بانوی بزرگ را به درستی بشناسیم زیرا خدمتی که ایشان کردند از هیچ فرد دیگری برنمی‌آمد و اگر خطبه هدایتگرانه ایشان نبود الان باور نمی‌کردیم حق با علی(ع) است، و اگر این خطبه‌ها نبود دشمن با سیاست خود اجازه نمی‌داد سخن امام علی(ع) به گوش مردم برسد.

دشمن اگرچه به ظاهر توانست وجود فیزیکی حاج قاسم را از ما بگیرد اما مکتب و اندیشه حاج قاسم در بین ما ماند

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی در فرازی دیگر از خطبه‌های نماز با گرامیداشت دومین سالروز ترور سپبهد شهید حاج قاسم سلیمانی و یارانش توسط ترویست‌های آمریکایی گفت: دشمن اگرچه به ظاهر توانست وجود فیزیکی حاج قاسم را از ما بگیرد اما مکتب و اندیشه و فکر حاج قاسم در بین ما ماند و این مکتب مرزهای کشورمان را درنوردیده و به کشورهای آزاد جهان رسیده است.

خونبهای سردار سلیمانی، آزادی قدس شریف است

امام جمعه دزفول افزود: خون بهای سردار سلیمانی، آزادی قدس شریف است.

دشمن با شهادت حاج قاسم، فرهنگ و اندیشه‌اش را نهادینه کرد

خطیب نماز جمعه دزفول با بیان اینکه دشمن از ترور غلط خود در مورد حاج قاسم درمانده است گفت: دشمن با شهادت حاج قاسم، فرهنگ و اندیشه‌اش را نهادینه کرد زیرا سردار دلها به یک سرمایه فرهنگی و استکبار ستیز تبدیل شد که نامش پشت دشمن را به لرزه در می‌آورد.

اگر ترامپ رییس جمهور پیشین آمریکا این اشتباه راهبردی را نمی‌کرد فرهنگ و تفکر حاج قاسم رونمایی نمی‌شد

امام جمعه دزفول با تأکید بر اینکه دشمن از فرهنگ حاج قاسم سلیمانی می‌ترسد گفت: اگر ترامپ رییس جمهور پیشین آمریکا این اشتباه راهبردی را نمی‌کرد فرهنگ و تفکر حاج قاسم رونمایی نمی‌شد.

گرامیداشت سالگرد رحلت علامه شیخ محمدتقی مصباح یزدی و سالروز شهادت مظلومانه شیخ نمر

وی در ادامه خطبه‌ها به سالگرد رحلت علامه شیخ محمدتقی مصباح یزدی و سالروز شهادت مظلومانه شیخ نمر روحانی برجسته و انقلابی حجاز به دست رژیم آل سعود را گرامی داشت.

پرتاب موفقیت آمیز موشک ماهواره‌بَر سیمرغ گام بلندی در اعتلای علمی کشور و پیام اقتدار کشورمان بود

خطیب نماز جمعه دزفول همچنین گفت: پرتاب موفقیت آمیز موشک ماهواره‌بَر سیمرغ که به تازگی صورت گرفت گام بلندی در اعتلای علمی کشور بود و پیام اقتدار کشورمان را به همراه داشت.

تقدیر از شهرداری دزفول

وی در بخش دیگری از سخنان خود از شهرداری به خاطر نصب اِلِمان‌های شهری در دزفول تشکر کرد و از آنها خواست ضمن دقت بیشتر در این زمینه، پیش از نصب با کارشناسان فرهنگی مشورت کنند.

معرفی کتاب “از چیزی نمی‌ترسیدم” برگرفته از زندگانی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی

امام جمعه دزفول در پایان خطبه‌ها، نمازگزاران را به خواندن کتاب “از چیزی نمی‌ترسیدم” برگرفته از زندگانی سردار شهیدحاج قاسم سلیمانی توصیه کرد.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

سَلامُ عَلَیْکُم جَمیعاً ورَحْمَهُ الله و بَرَکاتُهُ

اَعُوذُ بِاللّهِ مِن الشَّیطانِ الرَّجیم

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

اَللّهُمَّ صَلِّ عَلی فاطِمَه وَ اَبیها وَ بَعْلِها وَ بَنیها وَ سِرِّ الْمُسْتَوْدَعِ فیها بِعَدَدِ ما اَحَاطَ بِهِ عِلْمُکَ.

از همه خواهران و برادران تقاضا داریم که ان‌شاءالله در همه عرصه‌های زندگیشان تقوا را و پرهیزگاری و خدا ترسی را نصب العین خودشان قرار بدهند و همه شما و خودم دعوت را به رعایت تقوا و پرهیزگاری می‌نمایم.

تقوای الهی باعث استحکام ایمان و باورهای قلبی انسان می‌شود. خدای متعال در قرآن در سوره محمد(ص) آیه هفدهم می‌فرماید: وَالَّذِینَ اهْتَدَوْا زَادَهُمْ هُدًى وَآتَاهُمْ تَقْوَاهُمْ یعنی کسانی که هدایت شدند و از نعمت هدایت برخوردار شدند خداوند هرچه بیشتر آنها را هدایت بخشید و بر هدایت آنها افزود و توفیق پرهیزگار بودن را به آنها داد. این آیه خیلی آیه بشارت آمیزی است؛ برای انسانهایی که اهل تقوا باشند، اهل پرهیزگاری باشند.

فلذا به نظر می‌رسد که نتیجه هدایت از طرف انسان که انسان هدایت را بپذیرد، پذیرش داشته باشد برای هدایت، زمینه سازی فزونی هدایت از طرف خدای متعال است. این خیلی نکته دقیقی است که باید به آن توجه بشود. اصولا در تقوا رویش وجود دارد. انسانی که اهل تقوا بشود، اهل پرهیزگاری بشود، در مسیر رشد قرار می‌گیرد و دائم روز به روز بر کمالات معنوی او افزوده می‌شود.

در خطبه گذشته در مورد جنگ روایتها و جنگ شناختی، اشاراتی داشیم؛ حالا بحث را ادامه می‌گیریم که ان‌ شاءالله ببینیم به کجا می‌رسیم. و بیان شد در جنگ روایتها که آن را پیروزی بدون جنگ می‌گویند. در جنگ روایتها اصطلاح آن این است که پیروزی بدون جنگ است. این قدر اهمیت دارد.

در این کاری که عرض کردیم، عنوان آن گذاشته‌اند پیروزی جنگ، دشمن با تولید معنا و روایات دلخواه خودش، سعی می‌کند و کوشش می‌کند روایت حقیقتی را که در واقع و حادثه وجود دارد حذف کند و یا آن را تحریف کند یا از اعتبار بیاندازد. این روش و در واقع سبک دشمن هست در جنگ روایات.

معمولا اینجوری است که خصم در جنگ روایتها تلاش می‌کند که روایتهای اصلی را کنترل و مهار کند و مدیریت کند. ترفند دشمن در چنین شرائطی و در چنین حالتی این است که اولین روایت را خودش ارائه بدهد و شروع کند روایت سازی و روایت خودش را در قضیه غالب بکند و غلبه بدهد.

اما در جنگ شناختی چه؟ در جنگ شناختی، دشمن کارش این است که قوه ادراک و باور انسان را هدف قرار می‌دهد و آن را به سمت و سوی موضوعاتی می‌برد که مدنظر خودش هست و به آن سمت سوق می‌دهد و در محاسبات مردم و نخبگان و مسئولین تغییر ایجاد می‌کند.

باید خیلی انسان اهل بصیرت باشد، اهل زیرکی باشد، اهل شناخت باشد، دشمن را بشناسد که بتواند در دام روایت دشمن نیافتد و باور و اعتقادش تحت تأثیر آن جنگ شناختی دشمن قرار نگیرد. این خیلی نکته دقیق و حساسی است که باید به آن توجه کرد.

اتفاقا یکی از مهمترین برکات خون سردار دلها، عزیز دلها، سردار حاج قاسم سلیمانی همین بود که جنگ شناختی دشمن را درباره چرایی و ضرورت مقاومت اثبات کرد. دشمن به دنبال این بود که در این جنگ شناختی، مقاومت و محتوای مقاومت را عوض کند، تغییر بدهد. منقلب بکند. ولی خون مطهر حاج قاسم و ابومهدی المهندس و یارانشان که در قضیه ترور آمریکاییها که در بغداد انجام شد، این جنگ شناختی دشمن را ناکام گذاشت. یکی از برکات خون پاک شهید حاج قاسم بود.

من اینجا می‌خواهم یک قدری باز کنم قضیه را که صاحب نظران بر این باورند که وقتی که آمریکا تصمیم گرفت که این عملیات تروریستی را انجام بدهد، سناریوهای دیپلماسی، فرهنگی و رسانه‌ای آن را هم پیوست اقدامات خود تدارک دید. یعنی اینجوری بود که در واقع با یک برنامه حساب شده این ترور را انجام داد و اتاق فکرهایی که داشتند، پژوهشکده‌هایی که داشتند کار کرده بودند روی قضیه، که وقتی ما این ترور را انجام دادیم از نظر دیپلماسی چه برخوردی بکنیم؟ از نظر فرهنگی چه هجمه‌ای بکنیم؟ روایت سازی چگونه انجام بدهیم که من در خلال بحث و ادامه بحث اشاراتی می‌کنم.

بعنوان نمونه عرض می‌کنم؛ از جنگ روایتها در واقعه شهید سلیمانی، گام اول این بود که یک روایت سازی مبهم و دروغ از حادثه درست بکنند. فلذا می‌بینیم که آمریکا در اقدام پیش دستانه برای جلوگیری از اعتراضات، در داخل خود آمریکا به این عملیات تروریستی. ترامپ آمد ادعا کرد که ما اگر قاسم سلیمانی را ترور کردیم به خاطر این بود که سلیمانی در تدارک حمله به پایگاههای ما و نفرات ما بود و ما می‌خواستیم در واقع با اقدام پیشگیرانه مراقبت از جان شهروندان آمریکایی بکنیم، از جان سربازان مان بکنیم. این روایت دروغ را درست کردند.

و بعد برای داخل عراق هم آمدند یک روایت دیگری را ترتیب دادند در قضیه جریان ترور حاج قاسم و شهادتش، آمدند گفتند که پیش بینی کردند در عراق که با یک هجمه گسترده رسانه‌ای را شروع کردند به پخش کردن به این معنا که ایرانی که بعنوان اشغالگر عراق معرفی بشود و ایران رفته مثلا کشور عراق را اشغال کرده است و حالا که اینها خودشان رسماً رفته بودند اشغال کرده بود و شما بودید نیروی نظامی رسمی در داخل عراق داشتید آمریکاییها!

بعد آمدند این نسبت را به ایران دادند که ایران اشغالگر عراق است. بعد آقای پومپئو وزیر خارجه وقت آمریکا توئیت کرد که مردم عراق از رها شدن کشورشان از سلطه سلیمانی خوشحال هستند. بعد آمدند یک برنامه‌ای، یک فیلمی درست کردند، عده‌ای از این اغتشاشگرانی که ما در داخل کشورمان داریم که وقتی سر و صدایی می‌شود می‌آیند در خیابان ناامنی درست کردن، آنجا در داخل عراق هم هستند که در اصطلاح به آنها تشرینی می‌گویند که تشرینی یکی از ماههای عراق است. این تشرینی‌ها را جمع کردند با یک برنامه خاصی که از قبل زمینه را درست کرده بودند، اینها را گذاشتند در یک گوشه‌ای از عراق، یکی دو روز بعد از شهادت حاج قاسم؛ خلاصه آمدند اینها اظهار خوشحالی کردن و پایکوپی و رقص و … از اینها فیلم گرفتند در شبکه‌ها پخش کردند که بله اینها مردم عراق هستند که این کارها را می‌کنند. و این روایت سازی را به دروغ انجام دادند که البته ما همه دیدیم در آن تشییع با شکوهی که در عراق انجام شد همه این نقشه‌ها نقش برآب شد.

فلذا ما باید این را توجه داشته باشیم که این برنامه روایتها و جنگ روایتها و جنگ شناختی یک برنامه حسابی و دقیق و اثرگذار در افکار عمومی جامعه است. باید ما مراقب باشیم. حالا من اشاره‌ای داشته باشم که در مقابل این نقشه و برنامه‌های دشمن چه باید کرد؟ و چه کار باید بکنیم؟

من از فرمایشات حضرت آقا می‌خواهم استفاده کنم. حضرت آقا در فرازی از فرمایشاتشان که در دیدار با ستاد گرامیداشت حاج قاسم سلیمانی و خانواده‌اش برگزارشد، چهارتا گذاره راهبردی را برای ارکان اصلی گفتمان مقاومت در همه زمینه‌ها ارائه فرمودند. فرمودند: باید اول ما در همه زمینه‌ها قوی بشویم که این نکته بسیار مهمی است. یک کشوری قوی، مقتدر باید داشته باشیم. در زمینه علم و فن آوری، در زمینه اقتصاد، در زمینه دیپلماسی، در حوزه‌های مختلف، کشور باید قوی باشد.

دوم فرمودند به دشمن اعتماد نکنید. اگر دشمن در مذاکرات لبخند زد به او بدبین باشید. دشمن دشمن است، دوست نمی‌شود. هیچ وقت منافع ما را در نظر نمی‌گیرد. همیشه منافع خودش را در نظرمی‌گیرد.

سوم از راهبردهای مهم و کلیدی که حضرت آقا فرمودند: اتحاد ملی را حفظ و تقویت کنید. این خیلی مهم است. کسانی که نادانسته حاشیه‌ها را مطرح می‌کنند، مسائل غیر اولویت دار را مطرح می‌کنند، و جامعه را دچار تفرقه می‌کنند، افکار عمومی را به سمت و سوی مسائل حاشیه‌ای می‌کشانند، اینها این نکته فرمایش آقا را رعایت نمی‌کنند که فرمودند.

و چهارم فرمودند: بیش از رفع تحریم به فکرخنثی سازی تحریم باشید. خنثی سازی تحریم مهمتر از رفع تحریم است. حالا ما آمدیم در دیپلماسی توانستیم زور بزنیم آنها وادار کردیم که تحریمها را بردارند، ولی این توان را دارند که تحریمها را برگردانند یا توان ندارند؟ بله. ولی خنثی‌سازی تحریم یعنی اینکه ما در کشور تولیدمان را، توانمندیمان را، به جایی برسانیم که تحریم بکنند یا نکنند، اثری نداشته باشد. این می‌شود خنثی سازی تحریم.

در موضوع ایران قوی باز باید این نکته را بدانیم که ما قدرتمندی و اقتدار ایران در همه زمینه‌ها در مقابل جنگ ترکیبی دشمن است. ما با دشمن، یک جنگ نداریم. جنگ جنگ ترکیبی است. جنگ سیاسی داریم با او، جنگ اقتصادی داریم با او، جنگ فرهنگی داریم با او، در همه عرصه‌ها با دشمن درگیریم. جنگ یک جنگ ترکیبی است.

فلذا به عبارتی دیگر این را عرض بکنم یک جنگ ترکیبی، دفاع ترکیبی را می‌طلبد. ما باید در مقابل این جنگ ترکیبی دشمن، دفاع ترکیبی داشته باشیم.

فلذا باید این را توجه داشت که جوهره حقیقی چنین دفاعی، قوت و اقتدار ترکیبی است. یعنی ما در عرصه اقتصادی، در عرصه سیاسی، در عرصه علم و فن آوری، در عرصه نظامی، در عرصه دفاعی، در همه اینها باید مؤلفه‌های قدرت را تعریف بکنیم و به آنها برسیم و تلاش و کوشش کنیم. کار بزرگی است، همت بلند هم می‎خواهد. ولی دست یافتنی است.

پس بنابراین گفتیم ما نیازمند مجموعه‌ای از سیاستهای راهبردی و خط مشی‌های اجرایی، در حوزه‌های فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و دفاعی هستیم و اینها را باید تعریف کنیم. دفاع ترکیب یعنی این که در مقابل جنگ ترکیبی دشمن باید بایستیم.  اگر یک جا ضعیف بودیم دشمن از همان جا وارد می‌شود و برما غلبه پیدا می‌کند.

فلذا امروز ما می‌بینیم که این دفاع ترکیبی، مستلزم برنامه راهبردی روحیه جهادی و مدیریت جهادی و با جوانان مؤمن و انقلابی و دانا و کارآمد است. این را باید مسئولین دقت کنند. باید با طرح، با برنامه، با فکر، با اندیشه، در مقابل هجمه فرهنگی دشمن، هجمه سیاسی اجتماعی دشمن، هجمه اقتصادی دشمن ایستاد. این به نظرم می‌رسد تنها راهکاری که ما می‌توانیم در مقابل جنگ ترکیبی دشمن بایستیم، همین دفاع ترکیبی است.

ان‌شاءالله خداوند به ما توفیق بدهد که بر دشمنان اسلام غلبه پیدا بکنیم و آنها را در هرجا که هستند منکوب و مضمحل بنماییم.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

والسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَهُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه، بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، اُوصِیکُم وَنَفسی وَ نَفسی وَ نَفسی بتَقوَى‌اللّه خواهران و برادران ایمانی، نمازگزاران عزیز، همه شما را و خودم را توصیه و تأکید به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

در نهج‌البلاغه این کتاب حیات بخش امیرالمؤمنین(ع) که تالی تلو قرآن است در یک سخن بسیار نغزی حضرت درباره انسانهای مؤمن و تقوا می‌فرماید: قَدْ خَلَعَ سَرَابِیلَ الشَّهَوَاتِ مؤمنان مخلص کسانی هستند که جامه خواهشهای نفسانی را کنار گذاشته‌اند و از تن بیرون آورده‌اند.

انسان ممکن است دچار شهوتهای مختلفی بشود، چون انسان موجودی است که خداوند هم به او عقل داده است و هم شهوت را داده است. به خلاف فرشتگان. فرشتگان فقط به آنها عقل داده شده است. بهائم فقط به آنها شهوت داده شده است. ولی انسان هر دو به او داده شده است. ممکن است شیطان انسان را وسوسه بکند، شهوت قدرت، شهوت کسب مال نامشروع و اقسام شهوتهای دیگری که برای انسان بعنوان خطر و تهدید وجود دارد و سرنوشت انسان را تهدید می‌کند.

مولا امیرالمؤمنین(ع) درباره دنیا فریبی و دنیا فریفتگی یک جمله‌ای دارد؛ می‌فرماید: یَا دُنْیَا غُرِّی غَیْرِی ای دنیا برو کس دیگری را فریب بده. این دام فریب را برای کس دیگری پهن کن که نمی‌توانی مرا فریب بدهی. باید مراقب و مواظب باشیم. مراقبت مستمر هم می‌خواهد. هیچ کس نباید احساس ضمانت و امنیت بکند. همه ما در تهدید شیطان هستیم. در خطر فریب شیطان هستیم.

امیدواریم خدای متعال به ما آن تقوایی را عنایت بفرماید که بتوانیم لباس شهوت را از تنمان بیاندازیم و به دور بیاندازیم.

من ابتدا باید تسلیت و تعزیت عرض کنم، شهادت بی بی دو عالم حضرت صدیقه طاهره(س) را که انصافاً همه عالم در سوگ شهادت دخت نبی مکرم اسلام عزادار است.

یکی ازضروری‌ترین عرصه‌هایی که ما باید در آن عرصه به بی بی دو عالم فاطمه زهرا(س) اقتدا کنیم عرصه دفاع از حریم امامت و ولایت است. در فرهنگ ما شیعیان به ویژه پس از انقلاب اسلامی ایران، حضرت صدیقه طاهره(س) بعنوان حامی و فدایی ولایت، لقب گرفتند. چراکه او در کوتاه دوران زندگانی خودش پس از هجران رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) زیباترین جلوه پاسداری از حریم ولایت را به تصویر کشاند و یگانه‌ترین اسوه گرای در این گستره بر تارک تاریخ حضرت زهرا(س) در این زمینه جاودانه شد.

فاطمه(علیها السلام) شیدایی‌ترین پروانه شمع امامت بود و چه زیبا فاطمه(سلام الله علیها) فاتح ستیغ فصاحت با فریادهای جگر سوزانه خویش، زیباترین شعار ولایتمداری را در گوش جان پیروان خویش تنین انداز ساخت. آنجا که فرمود یا اباالحسن؛ خطاب به امیرالمؤمنین فرمود: روّحی لِروُحِکَ الفِداء وَ نَفسی لِنَفسِکَ  الوِقاء یا اباالحسن؛ اِن کُنتَ فی خَیرٍ کُنتُ مَعَکَ وَ اِن کُنتَ فی شرٍّ کُنتُ مَعَکَ.

ای ابالحسن خطاب کرد به امیرالمؤمنین(ع): که روحم به فدای تو و جانم سپر بلای تو؛ همواره همره تو خواهم بود. چه در خیر و نیکی به سر ببری و چه در سختی و بلا گرفتار شوی. این نگاه فاطمه زهرا(س) به امیرالمؤمنین(ع) است. نگاه به امام زمان خودش است. زیباترین سخن در حمایت از ولایت هست که جان تاریخ را نوازش داده است این سخن بی بی دوعالم.

خدمت فاطمه(س) به عالم هستی قابل هیچ توصیفی نیست. ما خیلی معرفت‌مان به فاطمه زهرا(س) اندک است. ما نتوانستیم فاطمه زهرا(س) را درست بشناسیم. فاطمه زهرا(س) هم به پدرش بعنوان رسول خدا(ص) خدمت کرد و هم به همسر خود بعنوان ولی خدا خدمت کرد و هم به امتش بعنوان پیروان رسول خدا(ص) خدمت کرد.

خدمتی که از عهده هیچ کس حتی یگانه همتایش امیرالمؤمنین(ع) نیز برنمی‌آمد و اگر آن خطبه‌های هدایتگرانه بی بی دو عالم فاطمه زهرا(س) نمی‌بود، امروز ما نیز باور نمی‌کردیم که حق با علی(ع) بوده است. ببینید مطلب خیلی عمیق است. اگر آن خطبه‌ها نبود آن خطبه‌های هدایتگرانه؛ دشمنان، قطعاً با دغل بازی، با تحریف سازی، با تبلیغات دروغین، با سیاست بازی و سیاست زدگی، قطعا اجازه نمی‌دادند که حق و سخنان حق جویانه علی(ع) در گوش آیند‌گان بپیچد و به گوش آیند‌گان برسد و احدی از ما نمی‌توانستیم آن سخنان حق گونه را بشنویم و در تاریخ داشته باشیم و محو می‌کردند. فاطمه زهرا(س) این خدمت بزرگ را انجام داد.

فلذا ما باید معرفتمان را به فاطمه زهرا(س) بیشتر بکنیم که ان‌شاءالله بتوانیم از معارف او استفاده بکنیم.

مناسبت بعدی که باید اشاره‌ای داشته باشم، سالگرد شهادت عزیز دلها حاج قاسم عزیز و ابومهدی المهندس و یاران فداکارش است، که حاج قاسم یارانش را هم با خودش برد و این نشان دهنده پیوند عمیقی بود که کسانی که بعنوان محافظش بودند، ولی با او همدل و همراه بودند. هم باور و هم اعتقاد بودند و آنها هم مثل حاج قاسم قبل از اینکه به شهادت برسند شهید بودند. تعبیر خود حاج قاسم است که شهادت نصیب کسی می‌شود که قبل از شهادت شهید باشد؛ یعنی به مقام و مرتبه شهید بودن برسد و شهادت نصیبش بشود.

دشمن اگرچه به ظاهر توانست وجود فیزیکی حاج قاسم را از ما بگیرد ولی مکتب حاج قاسم که برگرفته از مکتب حسینی و مکتب فاطمی است. اندیشه و فکرحاج قاسم در بین ما ماند. امروز این مکتب، این فکر، این اندیشه، مرزهای کشور ما را درنوردیده است و به تشنگان آزادگی و حریت و ارزشهای الهی به آنها رسیده است.

من می‌خواهم عرض بکنم امروز دشمن درمانده از محاسبه غلط در مورد ترور حاج قاسم است که اینها بعداً فهمیدند چه حماقت بزرگی کردند. هرچه می‌گذارد ابعاد شخصیتی حاج قاسم را بیشتر و بیشتر رونمایی می‌شود و این جوشش و خروش همچنان ادامه دارد و استمرار دارد و دشمن از این می‌ترسد. فرهنگ حاج قاسم ماند. باور حاج قاسم ماند.

دشمن با ترور و کشتن حاج قاسم، فرهنگش را، فکرش را و اندیشه‌اش را نهادینه کرد. خودش نمی‌دانست که این کار را دارد می‌کند؛ والا اینکار را نمی‌کرد. امروز حاج قاسم عزیز، تبدیل به یک سرمایه عظیم معنوی و فرهنگی و استکبار ستیز شده است که نامش و اسمش پشت دشمن را به لرزه در می‌آورد.(تکبیر نمازگزاران)

امروز حاج قاسم عزیز، در عمر بابرکتش، عصاره و مستجمع جمیع مجاهدتهای در راه خدا از پیروزی انقلاب اسلامی تا دفاع مقدس و تا دفاع از حرم اهل بیت(ع) است. اگر ترامپ قمارباز و همفکرانشان این خطای راهبردی را مرتکب نمی‌شدند، این ظرفیت حاج قاسم رونمایی نمی‌شد. اینها خیلی اشتباه کردند. اشتباه راهبردی کردند با شهادت حاج قاسم.

البته انتقام سخت که ما تأکید داشتیم که یک انتقام ترکیبی هم هست. انتقام اینجوری که ما به یک جایی بزنیم. انتقام حاج قاسم، عزیزان دقت کنید یک انتقام ترکیبی است هان! مؤلفه‌های مختلفی دارد که فرصتی نیست والا من اگر یک فرصتی شد درباره انتقام ترکیبی حاج قاسم هم تحلیلی خواهم داشت اما به هرحال انتقام سخت حاج قاسم همچنان استمرار و ادامه دارد، تمام نشده است و خون بهای حاج قاسم آزادی قدس شریف است.(تکبیر نماز گزاران)

و ان‌شاءالله تعالی باید تمام کسانی که در شهادت حاج قاسم و ابومهدی المهندس دست داشتند باید به مجازات برسند به یاری خدا.

من یک اشاره‌ای داشته باشم از این نکته‌ای که عرض کردم که مکتب حاج قاسم مرزهای کشور ما در نوردیده است. یک نمونه عرض بکنم خدمت عزیزان.

« سرکیس الدویهی روزنامه نگار سرشناس مسیحی است. در مصاحبه‌اش درباره حاج قاسم می‌گوید ما مسیحیان همگی مدیون حاج قاسم هستیم. یک نخبه فرهنگی مسیحی دارد این حرف می‌زند که نسبت به مسائل فرهنگی دنیا اشراف دارد یک روزنامه نگار سرشناس مسیحی است. می‌گوید ما مسیحیان از حاج قاسم چیزی جز خیر و محبت ندیدیم. او کلیساهای ما و خانواده‌های ما را نجات داد؛ حاج قاسم، عزیز ما و معلم ماست. یک مسیحی دارد این حرف را می‌زند هان! کاری که حاج قاسم در عراق و سوریه انجام داد، همه حاکمان کشورهای عربی با تمام ارتشها و اموال خود نتوانستند انجام دهند. ما قبلا یک حاج قاسم داشتیم، الان میلیونها حاج قاسم داریم.» ببینید یک مسیحی دارد این حرف را می‌زند هان! این اثرات خون پاک حاج قاسم بوده است.

امیدواریم ان‌شاءالله به ما توفیق بدهد در پیمودن مکتب حاج قاسم همه ما و مسئولین ما و مردم ما توفیق پیدا بکنند.

من اشاره‌ای دیگر داشته باشم نسبت به سالگرد رحلت علامه آیت‌الله شیخ محمد تقی مصباح یزدی رضوان الله تعالی علیه که فرصتی نیست و الا واقعا معرفی ایشان چند تا خطبه می‌خواهد که مجالی باشد ایشان را بتوانیم معرفی بکنیم. علامه مصباح یزدی را من قطع نظر از خاطراتی که خدمت ایشان داشتم که خاطرات بسیار جالبی است اگر فرصتی شد یک روزی بیان خواهم کرد؛ می‌خواهم خیلی خلاصه بسنده بکنم به اوصاف تمایز بخشی که مقام معظم رهبری در پیامشان درباره علامه مصباح یزدی فرمودند.

اولا ایشان را بعنوان یک متفکر و اندیشمند اسلامی که قله‌های معرفتی اسلام را درنوردید و معاصر بود، یکی از تعبیرهایی که حضرت آقا درباره ایشان فرمودند، حکیم بود. تعبیر حکیم کردند از آیت الله مصباح یزدی.

حکیم به کسی گفته می‌شود که کمالات نظری و عملی در او جمع باشد و جامع فضائل نظری و عملی باشد. تعبیر دیگری درباره ایشان فرمود حضرت آقا فرمودند مجاهد بود. این تعابیر، تعابیر حساب شده‌ای بود که حضرت آقا درباره هرکسی به کار نمی‌برد. مجاهد به کسی گفته می‌شود که از نزدیک دستی بر آتش دارد. مجاهد کسی است که ایستادگی دارد، مقاومت دارد و نشستن و اهمال را ننگ می‌داند و اجازه نمی‌دهد مصلحت اندیشی‌های خودخواهانه و منفعت طلبانه در دلش جای بگیرد و او را از صحنه قیام و اعتراض و مبارزه عقب براند. این خصوصیات انسان مجاهد است. علامه مصباح یزدی رضوان الله تعالی علیه در عرصه فرهنگ و علم و دانش و دفاع از احکام نورانی اهل بیت(ع) مجاهدی خستگی ناپذیر بود.

تعبیر دیگر حضرت آقا در مورد ایشان، متفکر برجسته را بکار برد که متفکر به معنای کسی است که خلاقیت دارد، مولد علم و اندیشه است، در استنتاج و بسط مسائل علمی از قدرت بالایی برخوردار است. و تعبیر دیگریی که از ایشان به کار برد زبان گویا در اظهار حق.(این هم یکی دیگر از مؤلفه‌ها و خصوصیاتی بود که حضرت آقا درباره ایشان فرمودند)

خصوصیت دیگر ایشان بود که زبان گویایی در اظهار حق داشت. از هیچ ملامتی از کسی اباء نداشت. حق را می‌گفت و تعبیر دیگر، استقامت در صراط مستقیم و ایشان توفیق داشت و کامیابی داشت در آزمونهای مستمر که از ایشان به عمل آمد و سربلند و سرفراز بیرون آمد. حضور انقلاب در همه میدانهای لازم؛ که باز یکی دیگر از تعبیرهای رهبری در مورد علامه مصباح بود و بالاخره هزینه رویایی با لیبرالیسم دولتی را هم داد و سرافراز مقابل اینها ایستاد. یک خطر فکری در جامعه بود که جز آیت‌الله مصباح و مثل ایشان کسی نمی‌توانست در مقابل آن بایستد آن هم لیبرالیسم دولتی بود ایشان در مقابلش ایستاد و مورد حقد و کینه اینها قرار گرفت در کشور.

به هرحال خداوند ایشان را با اولیاء‌الله محشور بگرداند و بردرجاتش بیافزاید.ان‌شاءالله.

سالروز اعدام مظلومانه شیخ نمر روحانی برجسته و انقلابی کشور حجاز را داریم که به دست رژیم سفاک آل سعود به شهادت رسید و همچنین سالروز شهادت سرلشکر شهید منصور ستاری فرمانده نیروی هوایی را هم گرامی می‌داریم.

یکی دو روز گذشته شاهد بودیم بر پرتاب موفقیت آمیز موشک ماهوار بر سیمرغ که ضمن اینکه گام بلند اعتلای علمی کشور، پیامی هم برای دشمنان ما داشت. که ما به این فن آوری هم دست پیدا کردیم که موشک ماهواره بر را با موفقیت امتحان کردیم و این هم یکی دیگر از مؤلفه‌های قوت و اقتدار کشور عزیزمان هست.

البته رزمایش بزرگ پیامبر اعظم(ص) ۱۷ و درس عبرتی برای مستکبرین و رژیم صهیونیسم را در هفته گذشته داشتیم که در آنجا بسیاری از مؤلفه‌های دفاعی ما با موفقیت آزمایش شد. پهبادهای پیشرفته ما، موشکهایی که در آنها تکنولوژیهای پیشرفته‌ای که گنبد آهنین رژیم صهیونیستی را پوچ کرد و به قول سردار حاجی زاده میلیارد دلار را که اینها خرج کرده بودند که گنبد آهنین را درست کنند تبدیل به صفر کرد که بحمدالله همه اینها موفقیت است، خدا را شاکر هستیم که ان‌شاءالله خداوند به ما توفیق بدهد بتوانیم قدرشناس این توفیقات الهی به دست جوانان برومند کشورمان باشیم و ان‌شاءالله روز به روز بر عزت کشورمان افزوده بشود و مشکلات کشور توسط همین جوانان حل بشود.

من یکی دو تا تذکر را عرض بکنم. متأسفانه ما گاهی اوقات شاهد هستیم هرچند من خیلی پرهیز می‌کنم که این نکات را در خطبه بگویم، ولی گاهی اوقات ناچار می‌شوم و از باب ناچاری است. می‌دانیم عده‌ای مثل اینکه بیکار هستند و خلاصه می‌نشینند اینجوری فکر می‌کنند، حالا چی بگوییم چه نگوییم؟ شروع می‌کنند مسائل حاشیه‌ای را پیدا می‌کنند و حالا نمی‌دانم؛ شاید می‌خواهند با حاشیه سازی شاید می‌خواهند خودشان را مطرح بکنند.

و هم شاید می‌خواهند مردم و افکار عمومی را از مسائل اصلی جامعه دور کنند. چراکه اینها من احساس می‌کنم بعضی هایشان آرامش جامعه را، وحدت و همدلی مردم و مسئولین را برنمی‌تابند. چون در یک فضای آرامش جامعه است که جامعه رو به پیشرفت می‌رود. اگر بنا باشد همه‌اش تنش باشد، اختلاف باشد، انرژی‌ها و فکرها صرف اختلاف می‌شود.

ما باید اولویتهای اصلی جامعه را تشخیص بدهیم و تمام توانمان را برای حل آن مشکلات قرار بدهیم. توصیه من به عزیزان این است که فکر و انرژی خود را صرف حل مشکلات و مسائل اولویت دار جامعه بکنند؛ نه بروند سراغ مطالبی و مسائلی که اولویت دهم جامعه را هم ندارد. ما باید بتوانیم مشکلات جامعه را اولویت بندی بکنیم، با اولویت سراغ مشکلات برویم، این یک امر عقلایی است.

فلذا من به آنها توصیه می‌کنم دست از این کارها بردارید؛ چون این کارها، این حرفها، این فضا سازی‌ها در فضای مجازی، به یک مرده چوب زدن، دوباره مسائلی را که سالیان سال در جامعه ما حل شده است دوباره باز آن مرده را زنده کردن، اینها نه به صلاح دنیای شما است و نه به صلاح آخرتتان است. شما دست از این کارهایتان بردارید.

نکته دیگری که باید باز تذکر و یادآوری بکنم این است که عزیزان شهرداری که خیلی هم زحمت می‌کشند واقعاً من می‌بینیم شاهد هستم معاونت محترم فرهنگی شهرداری و بخشهای دیگر شهرداری، خیلی واقعا زحمت می‌کشند و تلاش می‌کنند و همچنین شهردار محترم، ولی دقت بشود در نصب المانهای شهری.

المانها نماد است. بیانگر فرهنگ یک جامعه است. بیانگر باورها و اعتقادات یک جامعه است. این را من خواهش می‌کنم در نصب المانها و طراحی المانها با کارشناسان و مسئولین فرهنگی و اجتماعی حتما مشورت بشود، نظرخواهی بشود و بعد از اینکه کاری پخته شد. یک کار وزینی شد، آنوقت اقدام بکنید.

ان‌شاءالله آرزو داریم که خدا به این عزیزان توفیق بدهد که در انجام وظائفشان مرضی امام زمان(عج) و خدای متعال باشند.

من کتابی را هم معرفی بکنم؛ کتابی که معرفی می‌خواهم بکنم کتاب از زندگانی حاج قاسم عزیز است. خیلی کتاب زیبایی است. من این کتاب را خودم گرفته بودم و حتی تعدادی هم توزیع کردم، هدیه کردم به دیگران؛ اسم این کتاب “از چیزی نمی‌ترسیدم” خیلی کتاب زیبایی است. این کتابی است که زندگانی خود حاج قاسم را بنا به روایت داستانی زندگی خودش از خردسالی تا انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ نقل می‌کند و حاج قاسم شخصیت خود ساخته‌ای بوده است از همان دوران و کودکی نوجوانی و جوانی انسانی خودساخته بوده است.

فلذا به نظرم می‌رسد برای نسل جوان ما این کتاب می‌تواند الگوی بسیار خوبی باشد.

خدایا پروردگارا به مقربان درگاهت قسمت می‌دهیم اسلام و مسلمانان نصرت کرامت بفرما…

دشمنان اسلام خوار و ذلیل و نیست و نابود بگردان…

پروردگارا بارالها توطئه‌ها و نقشه‌های دشمنان به خودشان برگردان…

بارالها پروردگارا در فرج آقا امام زمان(عج) تعجیل بفرما…

بارالها لباس عافیت و تندرستی بر تن بیماران مخصوصاً بیمارانی هستند که سفارش شده است. بعضی از آنها خانواده شهید هستند. بعضی از آنها انسانهای مؤمن و مؤمنه‌ای هستند که سفارش شده است، من خواهش می‌کنم با اخلاص آمین بگویید اثر دارد. در این نماز جمعه، در این محل عبادت، در این محل مقدس که انسانهای مؤمن، خواهران و برادران مؤمن اینجا حضور دارند، این آمین گفتن‌ها، اثر دارد. با حضور قلب آمین بگویید، خدایا بارالها لباس عافیت برتن همه بیماران بپوشان…

پروردگارا بارالها باران رحمتت را همچنان بر ما نازل بگردان.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ  فصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَهُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ