24th، دسامبر 2021
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

راه و نشان بندگی را باید از بندگان مخلص خدا و معصومین علیهم السلام آموخت تا به سعادت رسید. + متن کامل خطبه‌ها

حضرت زهرا(س) علاوه بر توجه به اهل خانه، همسایگان را هم مورد عنایت و دعای خیر خود قرار می‌داد.

زمان انتشار: 24th, دسامبر 2021 ساعت 9:55 ب.ظ | کد خبر: 90084

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” نماز عبادی سیاسی جمعه دزفول با حضور مردم متدین و ولایت مدار دزفول و به امامت حجه‌الاسلام و المسلمین شیخ مرتضی بیگدلی امام جمعه موقت دزفول با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در مصلای امام علی(ع) قرارگاه فرهنگی این شهرستان برگزار شد.

راه و نشان بندگی را باید از بندگان مخلص خدا و معصومین علیهم السلام آموخت تا به سعادت رسید

حجه‌الاسلام و المسلمین شیخ مرتضی بیگدلی در خطبه اول نماز ضمن دعوت مردم به تقوای الهی گفت: راه و نشان بندگی را باید از بندگان مخلص خدا و معصومین علیهم السلام که در طول تاریخ وظیفه هدایت بشر را به عهده داشتند آموخت تا به سعادت رسید.

تبیین نقش حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها در کل عالم

خطیب موقت نماز جمعه دزفول در ادامه این خطبه با گرامیداشت ایام فاطمیه به نقش حضرت زهرا سلام الله علیها در کل عالم پرداخت و گفت: آن حضرت بانویی بود که هرگز خود را محدود به چهار دیواری خانه نکرد بلکه آن را سکویی برای رسیدن به معراج و انجام وظیفه الهی می‌دانست.

حضرت زهرا(س) علاوه بر توجه به اهل خانه همسایگان را هم مورد عنایت و دعای خیر خود قرار می‌داد

وی با بیان اینکه حضرت زهرا سلام الله علیها در آن شرایط سخت بیماری و جامعه بدکردار  مسئولیت مادرانه را به خوبی ایفا می‌کرد بیان داشت: حضرت زهرا سلام الله علیها علاوه بر توجه به اهل خانه همسایگان را هم مورد عنایت و دعای خیر خود قرار می‌داد.

تربیت فرزندانی پاک پشتوانه‌ای بزرگ و پناهگاهی برای مردم خواهد بود

امام جمعه موقت دزفول با تأکید بر اینکه زنان ما باید به تأسی از حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها در تربیت فرزندان خود اهتمام داشته باشند تصریح کرد: تربیت فرزندانی پاک پشتوانه‌ای بزرگ و پناهگاهی برای مردم خواهد بود.

فرزندان ما در جنگ تحمیلی با تربیت فاطمی در برابر پاتک‌های سخت دشمن ایستادند و افتخار آفرینی کردند

حجه‌الاسلام والمسلمین بیگدلی با بیان اینکه مادر در برابر تربیت فرزند مسئولیت دارد، افزود: فرزندان ما در جنگ تحمیلی با تربیت فاطمی در برابر پاتک‌های سخت دشمن ایستادند و افتخار آفرینی کردند.

خطیب موقت نماز جمعه دزفول افزود: ایام فاطمیه را باید مغتنم شمرد و خود را با شأن و مرتبت و منزلت حضرت زهرا سلام الله علیها آشنا ساخت و فرزندانی علوی تربیت کرد که توفیق سربازی شایسته برای حضرت مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه الشریف را داشته باشند.

بصیرت ملت ایران اجازه فتنه انگیزی به دشمن نمی‌دهد

 حجه‌الاسلام والمسلمین مرتضی بیگدلی در خطبه دوم نماز جمعه دزفول ضمن گرامیداشت یوم الله ۹ دی گفت: بصیرت ملت ایران اجازه فتنه انگیزی به دشمن نمی‌دهد.

امام جمعه موقت دزفول افزود: مردم ایران در آزمون سخت و  تاریخی ۹ دی سرافراز بیرون آمدند و نشان دادند به خوبی اوضاع را می‌شناسند.

وی افزود: حماسه ۹ دی نشان داد در عمق وجود آحاد ملت ایران، عشق به مقام معظم رهبری، امام خمینی(ره) و  کلیت جمهوری اسلامی موج می‌زند.

امام جمعه موقت دزفول فرارسیدن ۹ دی را به ملت ایران تبریک گفت و افزود: بعد از آن نیز فتنه‌های دیگری بر ملت تحمیل شد که بصیرت ملت اجازه نداد این فتنه‌ها مشکلی ایجاد کنند.

رزمایش پیامبر اعظم به دشمن نشان داد اگر دست از پا خطا کند او را به سزای کارش خواهیم رساند

حجه‌الاسلام والمسلمین بیگدلی درخصوص برگزاری رزمایش پیامبر اعظم(ص) نیز گفت: ما با تهدیدهای گستاخانه رژیم صهیونیستی در روزهای اخیر مواجه شدیم که ممکن است به نیابت از آمریکا باشند زیرا آمریکا پس از تلاشهای چند ساله نتوانسته به اهداف خود برسد و به رسوایی مفتضحانه‌ای رسیده است.

وی افزود: آمریکا در شرایط فعلی، توان جنگ با مقتدرترین کشور منطقه را ندارد ولی خوی استکباری‌اش ایجاب می‌کند از طریق دیگری وارد شود به همین منظور از طریق رژیم صهیونیستی اقدام کرده است.

امام جمعه موقت دزفول اظهار داشت: ممکن است تهدیدات اعمال شده ناشی از اراده رژیم صهیونیستی علیه قدرت هسته‌ای ایران باشد که این مورد نیز دور از انتظار است زیرا رژیم صهیونیستی در برابر کشورمان ناتوان است.

خطیب موقت نماز جمعه دزفول افزود: ممکن است این تهدیدات به خاطر جنگ روانی یا درک ادراکی باشد که لازم بود در مقابل، رزمایش برگزار و قدرتی به جلوه درآید تا این تهدیدات را بی اثر کند و نشان دهد در برابر دشمن آمادگی کامل داریم.

امام جمعه موقت دزفول گفت: مناطقی که به عنوان محل برگزاری رزمایش انتخاب شده است نیز به این منظور است که به دشمن نشان دهد اگر دشمن دست از پا خطا کند آن را به سزای کارش خواهیم رساند.

تیم مذاکره کننده دولت دکتر رئیسی نشان داد تصمیم و انتخاب ملت ایران درست بوده است

حجه‌الاسلام والمسلمین بیگدلی در بخش دیگری از خطبه‌های امروز در خصوص مذاکرات وین نیز گفت: اگر تیم کارشناسی قبلی با برنامه روشن و مقتدرانه حاضر می‌شدند شرایط بهتر بود ولی تیم قبلی مشکلاتی ایجاد کرد که برای رفع آنها در حوزه‌های مختلف دیپلماسی، فرهنگی و سیاسی باید اصلاحاتی انجام می‌شد.

وی افزود: تیم مذاکره کننده با توکل بر خدا و قدرت ملت ایران توانست به خوبی ظاهر شود که نشان داد تصمیم و انتخاب ملت ایران درست بوده است.

باید به دولت فرصت دهیم تا این مشکلات را حل کند

امام جمعه موقت دزفول درخصوص بودجه ۱۴۰۱ نیز بر ضرورت اهمیت منابع و مصارف بودجه تأکید کرد و گفت: هر دولتی برای این موارد، جامع و عاقلانه برنامه ریزی کند می‌تواند امور را مدیریت کند ولی اگر منابع را از جیب مردم به ویژه اقشار فقیر جامعه اختصاص دهد چیزی جز گرانی و  افسارگسیختگی قیمت‌ها حاصل نمی‌شود.

وی افزود: باید به دولت فرصت دهیم تا این مشکلات را حل کند زیرا گرانی مشکل ساز بوده و عرصه را بر ملت تنگ کرده است.

حجه‌الاسلام والمسلمین بیگدلی اظهار داشت: برای سیاست‌های ارزی به ویژه تأمین کالاهای اساسی تدابیری اندیشیده شده که اگر به درستی اجرا نشوند ممکن است چالش ایجاد کنند.

بودجه دولت نسبتا معقولانه است که امیدواریم مجلس به صورت کارشناسی این موضوع را پیگیری کند

وی خواستار کار کارشناسی از سوی دولت شد و افزود: بودجه نسبتا معقولانه است که امیدواریم مجلس به صورت کارشناسی این موضوع را پیگیری کند.

همه بخش‌ها وظیفه دارند درخصوص امنیت فرهنگی و اجتماعی فعال باشند

امام جمعه موقت دزفول درخصوص امنیت فرهنگی و اجتماعی نیز گفت: همه بخش‌ها وظیفه دارند در این خصوص فعال باشند.

وی به وجود علما و دانشمندان فراوان در دزفول اشاره کرد و افزود: اختلاط نامناسب و ناهنجاری‌هایی در فضای مجازی دیده می‌شود که آثار بسیار مخربی برای سابقه، حال و آینده دزفول دارد لذا ادارات مسئول باید به فکر باشند و موضوع را پیگیری کنند.

امام جمعه موقت دزفول گفت: برخی مسئولان نگاه مسئولانه به این وضعیت ندارند که باید نگاه خود را اصلاح کنند زیرا هرکس برای بیان دغدغه‌ها اقدام کند مورد انتقاد قرار می‌گیرد.

وی افزود: پایبند نبودن به موازین دینی و اشاعه زشتی در موارد مختلف نظیر دزدی، اختلاس و اشاعه فحشا ظاهر می‌شود؛ انتظار می‌رود مسئولان دزفول در این خصوص آگاه باشند تا خدشه‌ای به جامعه وارد نشود.

معرفی کتاب “ریزش خواص” به مناسبت ۹ دی

امام جمعه موقت دزفول در پایان این خطبه، خواندن کتاب “ریزش خواص” به مناسبت ۹ دی را به نمازگزاران توصیه کرد.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

اَعُوذُ بِاللَّهِ مِنَ الشَّیْطَانِ الرَّجِیمِ

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

خدمت اعزه محترم، سروران ارجمند، برادران و خواهران ایمانی، عرض سلام و ادب و ارادت دارم و در ابتدا خودم را مؤکداً و شما را ملتمسانه به رعایت تقوای الهی دعوت می‌کنم و تقاضا دارم که راه و طریق و نشان بندگی را از بندگان مخلص خدا، اوصیاء، معصومین و شخصیت‌های بلندی که در طول تاریخ وظیفه هدایت بشر را به عهده داشته‌اند، بر طریق اینها حرکت کنیم و راه بندگی را از اینها بشناسیم که همانا طریق بندگی، طریق سعادت است.

عزیزان ما ایام فاطمیه اول را داشتیم و در آینده هم فاطمیه دوم و کأنه در فضای بین الحرمین در حال حرکتیم؛ و این ایام برای ما از اعتبار خاصی برخوردار است. ضمن عرض تسلیت و تعزیت به پیشگاه با عظمت حضرت ولی‌عصر مهدی آل محمد(صلوات الله و سلامه علیه) و نائبشان و همه دلدادگان مکتب اهل بیت عصمت و طهارت(ع) مخصوصاً شما عزیزان، خطبه اول را اختصاص به این مطلب بدهم.

با ذکر این مقدمه که شاید اگر در میان مفاهیم، ما خواسته باشیم بگردیم یک مفهوم است که در کل طول زندگی با آن خیلی سر و کار داریم که مقدس‌ترین واژه‌ای است که در استعمال ما در تمام شرائط مورد استفاده و استعمال قرار می‌گیرد. مفهومی که همیشه وقتی که آدم به یادش می‌افتد، پرده برداری می‌کند از دنیایی عاطفه، دنیایی احساس.

مفهومی که همیشه در دغدغه‌ها، در سختیها، در دشواریها، همیشه مایه آرامش ماست، مفهومی که جایگاه ارزشمندی دارد. مخصوصاً به نزد خالق همه انسانها و مبدأ و منشأ همه مفاهیم خوب و خیر، خداوند متعال عنایت خاصی به این مقام دارد. این مفهوم، مفهوم مقدس مادر است.

حالا ممکن است برخی عزیزان به یکباره قضاوت کنند، حاج آقا روز مادر روز ولادت حضرت زهرای اطهر(سلام الله علیها) است. من فکر کنم شاید این اشتباه باشد که تصور کنیم یک روز، اختصاص به حضرت فاطمه روز و مادر دارد. باید تمام روزها را تجلّی نقش مسئولانه مادران بدانیم که همه روزها تعلق به مادران دارد؛ حتی آن روزی که روز پدر نامیده می‌شود به شکلی از مادری بزرگ، اینچنین فرزندی به دنیا می‌آید که وجود مقدس حضرت علی(علیه السلام) است و او هم به همسری زنی بزرگ درمی‌آید و نهایت آنچه که ما را می‌رساند به اینکه بدانیم همه روز، تمام لحظات ما، تمام زمانها و اعصار ما و وسیله پدید آمدن نسلها، به مادر برمی‌گردد.

از این جهت در عین حال که برای ما آرامش دهنده است و ذکرشان شیرین است و حلاوت می‌دهد، ولی خیلی سخت است درباره مادر سخن گفتن، بسیار دشوار است. خصوصا وقتی که بنا باشد ما راجع به حضرت زهرا(س) که مادری او، به اندازه مادری کل عالم است. اختصاص به یک خانه، اختصاص به یک زمان، اختصاص به یک فامیل ندارد و فقط یک نسل، تعلق به او ندارد، حسب آنچه که در روایات آمده است و نقشی که او ایفا کرده است، مربوط به کل عالم است.

پس ایام فاطمیه ظرف بسیار مناسبی است که یک مقدار حس شامه را قوی کنیم و بوی ناب مادری فاطمه زهرا سلام الله علیها را حس کنیم. اصولا وقتی که در مجالس ایام فاطمیه شرکت می‌کنیم، احساس می‌کنیم که ما مهمان هستیم. مهمان گران قدر هستیم. چرا گران قدر هستیم؟ چون کسی گران قدر، شأنی صاحب مکرمت و منزلت بسیار بزرگی ما را به مهمانی خودش دعوت کرده است. آغوش محبتش را باز کرده است. سفره کرامتش را پهن کرده است و دارد از ما پذیرایی می‌کند.

حالا شاید این حس در ماه محرم برای حضرت فاطمه(س) قابل درک نباشد؛ یعنی در ارتباط با فاطمه زهرا سلام الله علیها خوب نتوانیم این درک را برای خودمان تدارک کنیم.

پس اینها اختصاص به ایام فاطمیه دارد. پس بیاییم ایام فاطمیه را از بُعد یک مادر، و مادری یک مادر، مورد سنجش و توجه قرار بدهیم. به اینکه به شکلی بازتعریف نقش مادر. به اینکه مادرانمان فاطمی باشند و فرزندانی علوی تربیت کنیم تا سربازان شایسته مهدوی باشند؛ که اینجا باز کانون توجه، وجود مقدس حضرت فاطمه(س) است.

پس این وجود چه وجودی است؟ شاید اگر ما اکتفا کنیم به روایات، شبیه ترین کس به وجود مقدس پیامبر(ص)، محبوبترین کس به نزد خدا و به نزد رسول خدا(ص)، کسی که وقتی بر پیامبر وارد می‌شد قَامَ إِلَیْهَا ترجمه کردند یعنی پیامبر از زمین برمی‌خواست و شتابان به سمت او می‌رفت فَأَخَذَ بِیَدِهَا دو تا دستش را می‌بوسید رَحَّبَتْ بِهِا به ایشان می‌فرمود مرحبا وَ أَجْلَسَهَا فِی مَجْلِسِهِ و آن را در جای خودش می‌نشاند و خودش دو زانو در مقابلش متواضعانه می‌ایستاد.

خدایا این چه شأنی است؟ کل عالم وظیفه دارد پیامبر(ص) را اکرام کند. این وجود اکرام می‌کند این زن را، دختر را، این صاحب شأن را. حضرت زهرای اطهر سلام الله علیها زنی بود که هرگز محدود در چهار دیواری خانه نشد. نه اینکه دائما خانه را ترک می‌کرد، نه! خانه ستاد کارش بود، سکوی پرش و رسیدن به معراج و انجام وظیفه‌ای بود که همیشه از خدا این را درخواست می‌کرد.

شاید اگر یک مجالی باشد ما به دعاهایی که حضرت زهرا سلام الله دارد توجه کنیم، پی به یک منبع سرشار از معارف می‌بریم. یکی از این دعاها این است اللَّهُمَّ فَرِّغْنِی لِمَا خَلَقْتَنِی لَه خداوندا به من فراغتی بده، به من فرصتی بده تا آنچه که برای آن خلق شده‌ام من انجام وظیفه کنم و به انجام وظیفه بپردازم.

پس عزیزان مهم این است که اگر ما از خدا درخواست کنیم؛ یک مادر و البته ما بعنوان پدر در خانه و در اجتماع بعنوان جزء متمم مادر باید همیشه از خدا این را درخواست کنیم که خداوندا اگر فراغی می‌خواهیم، فرصتی می‌خواهیم و می‌خواهیم تدبیرامر کنیم، می‌خواهیم یک به یک وظایف خود در ساعات شبانه روز، در آینده، در حال ببینیم، در آینده به تصور دربیاوریم، همه‌اش در قلمرو اطاعت خودت باشد. برابر با آنچه که ما را خلق کردی، از هدف خلقت دور نشویم. این آموزه را از مادرمان حضرت زهرا سلام الله علیها یاد بگیریم.

مادری یعنی دلسوزی نسبت به خانواده. مادر با هر چنگ و دندانی سعی می‌کند آن کانون خانواده را حفظ کند. خانواده از هم پاشیده نشود. ارکان خانواده از هم پاشیده نشود. خانه زهرای اطهر اختصاص به آن چهار دیواری گلی ندارد. بلکه به کل جامعه سرایت می‌کند. درسی می‌دهد که تمام افراد در طول تاریخ باید این درس را فرا بگیرند. با اینکه بیماری دارد، با اینکه دلی زخم خورده دارد، با اینکه تنی آسیب دیده دارد؛ ولی همه این سختیها را به جان می‌خرد و خانه به خانه، پلاک به پلاک، فرد به فرد می‌رود مردم را دعوت می‌کند.

اینها کسانی هستند که با پدرشان قهر کردند. بر منویات پدربزرگشان پا گذاشتند. آن را ضایع کردند. سخنان او را شنیده‌اند، ولی ضایع کردند. می‌آید اینها را دعوت می‌کند که با پدرشان که امیرالمؤمنین(ع) است و پدربزرگشان که پیامبر(ص) است دوباره آشتی کند؛ که این جامعه که در حال پاشیده شدن است از هم نپاشد. دوباره به هم پیوند بخورد. دوباره این گسستن‌ها تبدیل به پیوستن‌ها بشود و جامعه متحد بشود. بر یک سبیل، بر یک محور بچرخد و اداره بشود.

پس بنابراین او وجودی بود که احساس مسئولیت، احساس مادرانه داشت. او می‌دانست که مردم دارند بد می‌کنند نسبت به پدرشان. گرچه این بدی، داغی سنگین بر دل این پدر و این مادر می‌گذارد و روح آن پدربزرگ را اذیت می‌کند، ولی اگر بدبختی و شقاوت و نکبت است به خود مردم می‌رسد وگرنه اینها در وارد شدن اولین ضربه شمشیر که بر فرق شوهر، بر فرق این پدر وارد شد، او خدا را شاکر شد که فُزْتُ وَ رَبِّ الْکَعْبَه.

آن چیزی که توانست این غنچه را شکوفا کند، شادمان کند، امید بدهد این مادر را، به اینکه نزدیکترین کسی است که به این پدربزرگ بپیوندد. پس بنابراین اینها از مرگ، از مردن، از شهادت، خوفی نداشتند؛ بلکه طالب آن بودند؛ ولی می‌خواستندعاقبت این افراد خانواده به سوء کشیده نشود.

وَیْحَهُمْ أَنَّی زَعْزَعُوهَا عَنْ رَوَاسِی الرِّسَالَهِ وَ قَوَاعِدِ النُّبُوَّهِ وَ الدَّلالَهِ وَ مَهْبِطِ الرُّوحِ الْأَمِینِ وَ الطَّبِینِ بِأُمُورِ الدُّنْیَا وَالدِّینِ وای برشما که چه کردید! چگونه کنار زدید خلافت را از کوه‌های استوار. رَوَاسِی الرِّسَالَهِ کوه‌های رسالت و شالوده‌های متین نبوت. قَوَاعِدُ النُّبُوَّهِ و جایگاه نزول وحی جبرئیل، وجود مقدس پیامبر(ص) و آگاهان در امر دنیا و دین. اینها نیامده بودند فقط دنیای شما را آباد کنند، آمده بودند هم دنیا و هم آخرت شما را، هم دین شما را آباد کنند و دین را به شما معرفی کنند.

پس این مادر آمد که رسالت مهمی را به عهده داشته باشد. گرچه توجه به اهل خانه داشت، ولی هیچگاه از همسایگان آن روزش غافل نبود و از همسایگان امروزش هم غافل نشد. برای همسایگان آن روز دعا کرد. در نیمه‌های شب برخاست برای انجام عبادت در این بازار سوداگری نفع این سوداگری را به سمت همسایه‌ها چرخاند. این جمله معروف الجارُ ثُمَّ الدّارُ جمله‌ای جاودانه است که از حضرت زهرا(س) شنیده شد.

اینها برای همسایگان آن زمان است. سلمان، ابوذر و چهره‌هایی که همراه با پیامبر اکرم(ص) بودند. در خانه‌اش را بر روی هیچ کس نبست. فقیر، یتیم، اسیر آمدند، آن گرده نانی را که برای افطار گذاشته بود آن را به دیگران بخشید. به اینها بخشید.

هر ثمری و هراثری که فرض بشود، فهمیده بشود و فهمیده هم نشود، او به همسایگان آن روزش رساند. نه فقط کسانی که هم محله‌ای‌های او بودند، بلکه کسانی که در عصر خودش زندگی کردند و برای همسایگان زمان خودش و بعد از زمانش، حتی خطاکاران از میان همسایه‌ها این مادر، مادری کرد.

که اسماء بنت عمیس می‌گوید من وارد شدم دیدم که لباس نو بر تن کرده است، ظاهراً غسل کرده است آماده شده است تا به جایگاه ابدی بپیوندد. ایشان دیگر نتوانسته مثل همیشه سرپا دعا کند. روی دو زانو. باز تاب ایستادن بر زانو را ندارد، تکیه به دیوار داده است، دستش ولی به آسمان بالاست. إلهی وَ سَیِّدی،أسْئَلُک بِالَّذینَ اصْطَفَیْتَهُمْ خدایا قسمت می‌دهم به حق تمام برگزیدگان خودت و به بکاء ولده و به اشکی که از دیدگان فرزندانم؛ یعنی این حالتی است که امام حسن و امام حسین و زینبین سلام الله علیهم اجمعین آن حالت مادر را که می‌دیدیند گریه می‌کردند.

حضرت زهرا(س) خدا را قسم داد به گریه‌های این آقازاده‌ها، به بکاه ولده. به گریه‌های اینها قسمت می‌دهم. اینها ظلم می‌کنند ظلم کرده‌اند، اینهایی که بیرون از این خانه هم به من ظلم کردند، به خودشان ظلم کردند، خدایا ظلم به خودت کردند، ولی أَنْ تَغْفِرَ لِعُصاهِ شیعَتی، شیعیان ما را مورد مغفرت قرار بده. وَ شیعَهِ ذُرّیتَی ؛ و حتی در آینده کسانی هستند ممکن است خلاف کرده باشند، تخلف داشته باشند، غفلت داشته باشند، این طلب مغفرت و استغفار را ذخیره‌ای برای آیندگان هم قرار بده.

یعنی ببنیید این مادر وقتی بنا باشد منسب مادری را داشته باشد و به وظیفه مادری عمل کند این را از خدا درخواست می‌کند. نقش مادری این نیست که کسی فقط بچه به دنیا بیاورد، یا اینکه با حرص به راحت زیستن و قبول نکردن مسئولیت از به دنیا آوردن فرزندان امتناع کند، نه! او با مسئولیت هرچه تمام تر صاحب فرزندانی می‌شود. حسنین، زینبین. و حتی شاید سندی بشود بر این امر در آن لحظات سخت و دشوار باید قرین با هنگامه شهادتش هم فرزندی قرین با او باشد که با او هم به شهادت برسد. وجود محسن سلام الله علیه.

که به همگان بفهماند شما وظیفه دارید، وظیفه دارید نسلی به دنیا بیاورید. پدر من فرموده است من در مقام مقایسه با دیگر امتها حتی به سقط شده شما هم می‌خواهم مباهات کنم. یعنی توجه به فرزند آوری؛ جامعه مسلمین، شیعیان، فاطمی‌ها، علوی‌ها، این چیزی است که حضرت زهرا سلام الله علیها به خوبی نشان می‌دهد.

اما نه اینکه من فرزند به دنیا آوردم سپردم همین گونه به اتفاق، به اینکه اینها چگونه رشد می‌کنند، نه! مراقبت کامل نسبت به تربیت اینها. با اینکه خدا وعده داده است طهارت و پاکی خاص اینهاست؛ ولی چیزی نیست که او اهتمامی نسبت به مراقبت به اینها نداشته باشد. اینها باید کسانی باشند که در آینده پشتوانه‌ای بزرگ، پناهگاهی برای مردم باشند.

مردم از همه جا خسته، از همه جا درمانده باید فرزندانی تربیت کند که اینها ملجاء و پناه تمام امیدواران باشند. هرکجا تمام درها بسته شد، اینها بتواند دری باز که خداوند برای همه بندگان؛ که شاید توفیق نداشته باشند همه بندگان، بلکه کسانی که به اینها با تمام وجود اعتقاد دارند این در باز بماند.

پس بنابراین مادری ایجاب می‌کند که فرزندانی اینچنین به دنیا بیاورد که نسلها که بعد تربیت بشود، شخصیتی مثل حاج قاسم سلیمانی و امثال او و همرزمان او تربیت بشوند، در همه حال در بحبوحه جنگ، در هنگام شنیدن چکاچک شمشیر و صدای رعدآسای سفیر گلوله‌ها، در میدان مین، در عبوراز کانالها، در میان امواج سهمگین اروند رود، در هنگام قرار گرفتن در پاتکهای سخت دشمن احساس کند تنها نجات دهنده وجود مقدس حضرت فاطمه سلام الله علیه است چیزی که خودش بارها شنیدیم.

(دیگر من به خاطراستفاده از وقت زیاد طول ندهم اسباب زحمت را فراهم نکنم.)

پس او مسئولیت داد. ما زنانی در قرآن داریم که دو تا مسئولیت و از دو وجهه و از دو جبهه اینها معرفی می‌شوند. زن طالب زندگانی همراه با تجمل است. معمولا اینها زنان را نشان داده‌اند، برخی زنها این را نشان دادند. زیورآلات، زینت آلات، جواهرات، خانه‌های موسع، تجهیزات مجهز و وسائل زندگانی، ثروت، مکنت، همه اینها را دوست دارند. ولی خداوند می‌آید زنی معرفی می‌کند وَضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا لِلَّذِینَ آمَنُوا امْرَأَتَ فِرْعَوْنَ

این زن در میان آن همه ثروت، غرق در خوشی، غرق در امکانات، غرق در قدرتی که خودش را نه بنده‌ای فوق بندگان، نه! خدایی فوق تمام خدایان می‌داند، أَنَا رَبُّکُمُ الْأَعْلی می‌گفت. او در این شرائط رؤیایی از خدا چیز دیگری طلب می‌کند؛ إِذْ قَالَتْ رَبِّ ابْنِ لِی عِنْدَکَ بَیْتًا فِی الْجَنَّهِ من این را از تو می‌خواهم. پیش خودت منزلت داشته باشم. من اینها را نمی‌خواهم. اینها دوست داشتنی نیستند. در مقام اگر بنا باشد مقایسه بشود من هرگز اینها را نمی‌خواهم. من تو را می‌خواهم وَنَجِّنِی مِنْ فِرْعَوْنَ این بساط ظلم را من دوست ندارم وَعَمَلِهِ حالا عمله اشاره عمل فرعونی است یا عمله فرعونی است وَنَجِّنِی مِنَ الْقَوْمِ الظَّالِمِینَ این یک زن.

یک زن دیگر که در معرض نگاه‌های خائنانه است، در معرض دلهای خائنانه است و اهل دسیسه هستند. باز زن دیگری را معرفی می‌کند. وجود مقدس حضرت مریم(س) که وَالَّتِی أَحْصَنَتْ فَرْجَهَا فَنَفَخْنَا فِیهَا مِنْ رُوحِنَا

بعد وَصَدَّقَتْ بِکَلِمَاتِ رَبِّهَا وَکُتُبِهِ وَکَانَتْ مِنَ الْقَانِتِینَ در این فضای وَهم انگیز، در آن فضای تاریک که باب تهمت، نسبت به زنها بابی مرسوم است، زنی در نهایت پاکی و عفت، حفظ ناموس خودش، فرزندی به دنیا بیاورد که مرده‌های مأیوس از حیات را به زندگانی دیگری برساند و زندگی بخش باشد، مردم به حیات طیبه از همه مهمتر دعوت کند؛ این مقام شما ببینید؛ مادری زهرای اطهر فوق تمام این مادری هاست و این مادرانی که در قرآن معرفی می‌شود.

آن یکی اول آسیه بنت مزاحم امکان فرزند آوری ندارد، ولی او مادری می‌کند برای جامعه. مادری می‌کند برای دین. مادری می‌کند بر اولیاء. پیامبر اولوالعزم را در وجود خودش در میان دل دشمن حفظ می‌کند، تا اراده و مشیت خدا پیاده بشود. مادری می‌کند در حق جامعه. و این مادر دوم که اسباب فرزند آوری هم برایش فراهم نیست که داشتن زوج است ولی خداوند متعال اراده می‌کند بواسطه طهارت نفسش، بواسطه طهارت روحش، اسبابی را به صورت خاص فراهم کند تا فرزندی همانند عیسی مسیح به دنیا بیاورد. خوب حالا حضرت فاطمه ما سلام الله علیها از همه این دو تا برتر است.

خداوندا بین ما و این بانوی بزرگ و این سیده نساء عالمیان و این بضعه الرسول و این حورای انسیه و این ثمره فؤاد و میوه دل رسول اکرم، بین ما و ایشان جدایی نیانداز…

نور معرفتش در دل ما بتابان …

خداوندا قسمت می‌دهیم تعجیل در فرج ذخیره آخرین از این خاندان امام زمان(عج) عنایت بفرما.

 بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ  فصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ

صَدَقَ اللهُ العَلی العَظیمُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه اُوصِیکُم وَ نَفسی بتَقوَى اللّه بندگان خدا خودم را مؤکداً و شما را عاجزانه و ملتمسانه به رعایت تقوای الهی دعوت می‌کنم.

عزیزان خطبه دوم دو سه نکته است که به اطلاع و عرض عزیزان و سروران می‌رسانم.

اول مطلب در رابطه با چرایی رزمایش پیامبراعظم(ص) است که چرا این رزمایش، به چه جهتی و به چه دلیلی این رزمایش باید برگزار می‌شد.

عزیزان ما مواجه با تهدیدهای گستاخانه رژیم صهیونیستی شدیم این چند روز، که می‌تواند دلائلی داشته باشد. دلیل اول می‌گوییم که او به نیابت از آمریکا دارد ما را تهدید می‌کند. چون می‌دانید که آمریکا بعد از ۲۰ سال لشکر کشی به افغانستان، به عراق و حضور در منطقه و جنگ‌های تقریباً هرساله تکفیری‌ها نتوانست به اهدافی که برای خودش ترسیم کرده بود و قائل شده بود برسد.

فرسودگی نیروهایش، خسارات اقتصادی و رسوایی مفتضحانه و شکست اصطلاحاً هژمونی او، که او را رسوا کرد که قطعاً در این شرائط بسیار دشواری که برای خودش ایجاد شده است نمی‌آید با مقتدرین کشور منطقه که ایران اسلامی است یک جنگی را آغاز کند. ولی خوب خوی استکباری او ایجاب می‌کند که او یک سایه‌ای را بر سر ما بکشاند و به شکلی ما را تهدید تا به اهداف خودش برسد و رژیم صهیونیستی دارد نمایندگی می‌کند؛ این تهدیدات در اصل از تلاویو نیست، منشأ آن خود آمریکاست ولی خوب با زبان سران تلاویو است که این تهدیدات واقع می‌شود.

دیگر اینکه می‌گوییم این تهدیدات مربوط به اراده‌ای است که رژیم صهیونیستی دارد؛ یعنی مثلا قصد دارد مثلا مراکز هسته‌ای ما را یا برخی مراکز حساس ما را مورد حمله مستقیم خودش قرار بدهد که این هم دور از انتظار است. بالاخره کشوری است که می‌داند وقتی که بنا باشد بازوان محور مقاومت که در اطراف او هستند و از نظر عِدّه و عُدّه قابل مقایسه با جمهوری اسلامی نیستند، رژیم صهیونیستی در مقابل اینها ناتوان است و نمی‌تواند اینها را شکست بدهد، قطعاً در مقابل جمهوری اسلامی اگر بنا باشد جنگی را آغاز کند، دیگر بحث شکست نیست، بلکه محو از روی زمین است؛ بلکه دیگر موجودیتی برایش باقی نمی‌ماند که درس عبرتی برای مثلا ادامه حیاتش باشد، ترسیم آینده‌ای برای خودش باشد. دیگر آینده‌ای برایش قابل تصور نخواهد شد.

ولی چیزی که هست او اصطلاحا این تهدیدات را می‌گویند به خاطر ایجاد جنگ روانی یا به تعبیر کارشناسان جنگ ادراکی این تهدیدات را انجام می‌دهد که لازم است در مقابل، یک رزمایشی برگزار بشود، یک نشان اقتدار و قدرتی به جلوه دربیاید که این تهدیدات را بی‌اثر کند و نشان بدهد که ما آمادگی داریم، آمادگی فعالی داریم؛ تازه اگر تا حالا سیاست ما مبتنی بر تدابیر تدافعی بوده است، تازه الان طراحی کردیم سیاست ما مبتنی بر روشهای تهاجمی است.

و خصوصاً این دو سه منطقه‌ای که بعنوان محل برگزاری رزمایش انتخاب شده است که این شیوخ درمانده و مزدور، به زعم خودشان ایران را بترسانند به اینکه این منابع حیاتی ممکن است در معرض خطر واقع بشود برای ایران و ایران بترسد و به شکلی نقش بازدارنده برای ایران داشته باشد؛ اینها در این منطقه آمدند رزمایش را انجام دادند که به دشمن یک ضرب و شستی نشان داده بشود. که اگربنا باشد دست از پا خطا کند قطعاً ما خیبرنشینان را به همان سزایی خواهیم رساند که وجود مقدس امیرالمؤمنین(ع) توانست این قلعه‌ها را فتح کند و این بساط را بر سر اینها خراب کند و غنیمتی که اینها می‌خواستند از این جنگ بدست بیاورند، این غنیمت را نصیب مسلمانان مخصوصاً بر ملت شجاع ایران اسلامی هدیه کند. بنابراین ما این آمادگی را برای همیشه باید داشته باشیم که دشمن دست از پا خطا نکند.

مورد بعد موضوع مذاکرات وین است که خوب عزیزان شرایطی که دولت جدید آمد حضور پیدا کرد و آن تیم کارشناسی که شاید اگر در دولت گذشته هم با برنامه بسیار روشن و واضح و مقتدرانه در مذاکرات حاضر می‌شدند، الان شرائطی به مراتب بهتر داشتیم. ولی خوب بالاخره اینها خرابکاری داشتند، تخریب داشتند؛ دولت فعلی تا مدتها باید در حوزه‌های مختلف خاکبرداری کند. در حوزه دیپلماسی، در حوزه اقتصادی، در حوزه اجتماعی، درحوزه فرهنگی، اینجا در حوزه دیپلماسی به خوبی حاضر شد و نفراتی که بردند، کارشناسانی که بردند با دست پر، برنامه ارائه دادند از اول هم مشخص کردند که باید هر توافقی باشد متناظر به تعهدی است که هر دو طرف باید داشته باشند.

و به لطف خداوند تیم مذاکره کننده با توکل به خدا و با الهام گرفته از قدرت لایزال ملت مصمم ما توانست پیش نویسی را عرضه کند و این پیش نویسها مبنای مذاکرات آینده بشود؛ حالا ما بنا نیست کل اقتصاد همانگونه که جناب آقای رئیسی فرمودند و مسئول دیپلماسی ما وزیر محترم خارجه فرمودند، بنا نیست اقتصاد را گره بزنیم به این مذاکرات؛ ولی خوب بالاخره این یک روشی است که باید جهت حل برخی مشکلات اقدام بشود و بهانه از دست دشمن گرفته بشود و تا این حد که الان پیش آمدند به لطف خدا مایه امیدواری است و توانسته‌اند به شایستگی اقتدار این ملت و تصمیم این ملت را به خوبی به رخ بکشانند و امیدواریم که نتیجه مطلوب بدهد.

مورد بعد مورد بودجه ۱۴۰۱ است، عزیزان می‌دانید که  در بودجه نویسی هر سال ما با اعداد و ارقامی مواجهیم که برای ما بسیار مهم است؛ یکی منابع بودجه است، یکی مصارف بودجه است و هر دولتی که بتواند در چینش اینها، در فراهم کردن منابع و در داشتن برنامه‌ها برای مصارف، برنامه‌ای عاقلانه و برنامه‌ای جامع برنامه ریزی کند قطعاً می‌تواند امور را به سامان کند.

اما اگر نه او به شکلی بیاید صرفا بی مهابا مصارف بودجه را بدون در نظر گرفتن منابع یا به شکلی منابع را به جیب مردم اختصاص بدهد، خصوصاً اقشار فقیر جامعه، قطعاً چیزی جز نکبت، چیزی جز مشکلات، چیزی جز تورم، گرانی، ازهم گسیختگی که ما در این چند ساله شاهد آن بودیم، نخواهد بود.

عرض کردم یک مدتی ما به دولت محترم، دولت فعلی اجازه بدهیم که این خاکبرداریها را داشته باشد تا بتواند اسباب سازندگی این خرابیهای چند ساله را فراهم کند. ولی قطعاً عزیزان مسئول ما که مسئولیت را به عهده گرفته‌اند، بیشتر مراقبت کنند، این گرانی مشکل ساز است و عرصه را بر بسیاری از اقشار جامعه تنگ کرده است و اخیراً هم نسبت به برخی سیاستهای ارزی مثل اینکه یک تدابیری دارند که اگر این تدابیر کارشناسی درست نشود، اگر شرائط سنجیده نشود، شرائط دیده نشود، می‌تواند باز آثار زیانباری در برداشته باشد؛ خصوصاً نسبت به تأمین کالاهای اساسی، ممکن است برخی مشکلات را بواسطه تغییر ارقام نرخ تهیه اینها، ملت را دچار چالش کند، از این جهت ما از دولتمردان محترم می‌خواهیم که با دقت، کارشناسی کنند و شرائط را ببینند، اوضاع را ببینند، آستانه تحمل معیشت جامعه را ببینند، آن وقت اقدام کنند. پس ما ضمن اینکه می‌‍‌‌بینیم در ظاهر این بودجه، بودجه نسبتاً معقولانه‌ای است، ولی خوب نسبت به برخی از سیاستها ایراداتی داریم، ولی خوب امید داریم ان‌شاءالله این که در مجلس برود و ان‌شاءالله در مجلس هم عزیزان به صورت کارشناسی این مطلب را پی بگیرند.

مطلبی دیگری که داریم در رابطه با موضوع امنیت است که البته خوب هم امنیت فرهنگی را ما انتظار داریم، هم امنیت غیر فرهنگی، اجتماعی که احتیاج داریم که قطعاً هر بخشی از بخشها وظیفه دارند این دو تا مهم را خصوصاً در شهری مثل شهر دارالمؤمنین دزفول که وجود علما، وجود عرفا، وجود شهدا، وجود بزرگان، آن را در جایگاه بسیار مهمی قرار داده است که گاهی هر از چند گاهی یک تصویری در فضاهای مجازی دیده می‌شود؛ اختلاط بسیار نامناسب مثلا دیده می‌شود و رفتاری ناهنجارانه دیده می‌شود که متأسفانه آثار بسیار بسیار تخریبی دارد.

نسبت به سابقه و قدمت دزفول و نسبت به حال دزفول و دغدغه نسبت به آینده دزفول که چه خواهد شد و اداره‌های مسئول چرا به فکر نیستند؛ چرا  یله و رها قضیه را گذاشته‌اند و سپرده‌اند به تقدیر که آن وقت باز خوردها، گاهی بازخوردهای مثبت، گاهی بازخوردهای منفی، گاهی عزیزان می‌افتند و تیر نشانه روی را متوجه برخی بزرگان می‌کنند که این نشان از بی مسئولیتی برخی مسئولین دارد که متأسفانه توجهی به حل این مشکل ندارند.

نگاه مسئولانه به این وضعیت ندارند. به شکلی رفتار می‌کنند که هرکس سخنی بگوید، در بیان دغدغه‌ها می‌خواهد موازین شرعی رعایت بشود، دهانی باز می‌شود که با هنر مخالفت می‌شود. دهانی باز می‌شود که چرا آقا به دزدی نمی‌پردازید؟ چرا به اختلاس؟ یعنی مغلطه‌هایی که اصلا پذیرفتنی هم نیست. می‌گوییم فساد، فحشاء و عدم پایبندی به موازین دینی و اشاعه زشتی و معصیت درعناوین مختلف ظاهر می‌شود. گاهی به شکل دزدی است. گاهی به شکل اختلاس است. گاهی به شکل اشاعه معصیت است. گاهی به شکل… به اشکال مختلف ظاهر می‌شود.

«هیچ دلیلی ندارد؛ یک کسی رفته بود یک ضرب المثلی بود؛ یک حکایتی واقع شده یا نشده است یک دزدی را دید سر درخت داخل باغ خود، پرسید آن بالا چه کار می‌کنی؟ به او گفت: تو که بلد نیستی برای مادر زنت کفش بخری چرا من را نهی می‌کنی از میوه خوردن؟ گفت: خوب چه ربطی دارد که من بلد نیستم. اولا این مادر زنم است، مادرم نیست که من وظیفه داشته باشم ثانیاً تو از کجا می‌دانی که کفش احتیاج دارد؟ تو ضمنا چه توجیهی است برای تو که آمدی آن بالا دزدی کنی؟ اینها چه ارتباطی به هم دارد؟» یعنی وقتی که کسی می‌آید حساسیتها را نشانه می‌دهد، متهم می‌کنند که کاری به کار دزدها ندارید، گیر دادن به این آدمها.

اگر در آن جایی که باید تصمیم گرفته بشود آن مرجع تصمیم گیری‌ها این برنامه‌ها دیده بشود، ضابطه مند بشود، قاعده مند بشود و شرائط واقتضائات شهرستان دیده نشود، این مشکلات پیش می‌آید، این انتظار را ما داریم که به این موضوع رسیدگی بشود، این همه اسباب ناراحتی و نگرانی و دغدغه مؤمنین را فراهم نکنند که ما مسئولیت داریم، جامعه ما جامعه پاک است و نباید به این پاکی خدشه وارد بشود.(تکبیر نمازگزاران)

عزیزان آخرین مطلبی که من به سرعت بگویم دیگر وقت رو به اتمام است موضوع حادثه ۹ دی یا به تعبیری یوم الله ۹ دی بود که ملت در یک آزمون سخت تاریخی، سرافراز بیرون آمد و نشان داد که به خوبی اوضاع را می‌شناسد، به خوبی اشخاص را می‌شناسد، گرچه در این آزمون بسیاری از خواص بازنده شدند و نمره مردودی گرفتند چه اینکه خودشان عامل ایجاد این فتنه شدند، چه کسانی که ساکت ماندند بر این فتنه و اظهار نظر نکردند و به مسئولیت تاریخی خودشان عمل نکردند، ولی به لطف خدا ملت در صحنه آمد.

(این من فکر کنم یک بار درخطبه‌ها گفتم ایراد هم ندارم دوباره تکرار بشود.)

«عزیزی بود پیرمردی بود که مبتلا به درد استخوان و مشکلات فراوانی داشت، دیسک کمر و دیسک گردن و اینها، می‌گفت: از خدا خواستم که خداوندا به من یک قدرت، یک انرژی، یک نیروی فوق العاده بده که این روز من بتوانم در مراسم راهپیمایی شرکت کنم، اگر شرکت کردم بعد دیگر بهانه‌ای برای زنده ماندنم نبود و اینکه دنیا دیگر برای من به آخر رسید و اجل من فرا رسیده بود خدایا این وقت را به من مهلت بده که این داغ را بر دل دشمنان بگذارم.»

یعنی نشان داد در عمق وجودی آحاد ملت عشق به امام، عشق به رهبر، عشق به انقلاب، عشق به ارزشها، عشق به کلّیت جمهوری اسلامی و حتی اجزاء جمهوری اسلامی و جزئیات جمهوری اسلامی چقدر موج می‌زند در دلها، بنابراین فرا رسیدن این روز را، سالگردش را تبریک و تهنیت خدمت عزیزان عرض می‌کنم؛ گرچه بعد از آن باز فتنه‌های دیگری هم داشتیم که الان هم برخی فتنه‌ها کماکان وجود دارد که باز بصیرت ملت اجازه نخواهد داد این فتنه‌ها دوباره گُر بگیرد و برافروخته بشود و به شکلی مشکلاتی برای ملت ایجا کند.

طبق سنتی که هر هفته هست کتابی معرفی می‌شود، کتابی معرفی شده است تحت عنوان “ریزش خواص” که به مناسبت همین ۹ دی ماه، روز بصیرت و میثاق امت با ولایت، کتابی است که به همت انتشارات معارف وابسته به نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه است که نقش خواص را که نقش منفی در دوران امیرالمؤمنین(ع) داشتند و این بساط عبرت تاریخی را برای ملتها فراهم کردند، این کتاب، کتاب ارزشمندی است، عزیزان استفاده کنند.

در این چند لحظه من ذکر مصیبتی برای حضرت زهرا(سلام الله علیها) داشته باشم.

گاهی دارد امام حسن(ع) گاهی امام حسین(ع) می‌رفتند سر قبر رسول اکرم(ص) از ایشان می‌خواستند دعا کند. می‌گفتند که مادرمان درحال ذوب شدن است. دیگر تاب این همه درد ندارد، تاب این همه گرفتاری ندارد. ولی وقتی از مسجد به خانه آمدند، قبل از بابا آمده بودند؛ دیدند مادرشان خوابیده بر بستر، در حالتی که ملافه‌ای بر بدن پوشیده شده است و پوشانده شده است. از اسماء پرسیدند اسماء چه وقت خواب مادرمان زهراست. اسماء گفت مادرتان نخوابیده است. بلکه جان به جان آفرین سپرده است به ملاقات جد اطهرتان نائل شده است.

(این ذکر مصیبت را من خیلی دوست دارم از این جهت بارها می‌خوانم دلم خالی نمی‌شود.از عقده گریه بر حضرت زهرای اطهر سلام الله‌علیها.)

آمدند خودشان را انداختند سر جنازه مادر امام حسن(ع) مرتب صورت مادرش را می‌بوسید عرض می‌کرد  یا أُمَّاهْ کَلِّمِینِی قَبْلَ أَنْ تُفَارِقَ رُوحِی بَدَنِی فَأَمُوتَ مادر با من سخن بگو قبل از اینکه جان از بدنم خارج شود و بمیرم. امام حسین(ع) پایین پای مادر رعایت ادب کرد. کنار امام حسن(ع) نایستاد. مرتب کف پای مادرش را می‌بوسید.عرض می‌کرد یَا أُمَّاهْ أَنَا ابْنُکِ الْحُسَیْنُ من پسرت حسین هستم کَلِّمِینِی قَبْلَ أَنْ یَتَصَدَّعَ قَلْبِی فَأَمُوتَ قبل از اینکه قلبم شکافته شود جوابم بده.

تالی تلو زهرای اطهر در گودال قتلگاه آمد بالای بدن نیمه جان برادرش امام حسین علیه السلام. بدنش پر از زخمهایی بود با اینکه ضربه نمی‌زدند. دیگر شمشیری نبود. خنجری نبود؛ ولی مرتب از میان جراحت اباعبدالله(ع) خون جاری بود در آن حالت حضرت زینب آمد بالا سرش عرض کرد. یا ضیا عینی کلمنی یا شقیق روحی جاوبنی ای برادر دلبندم جوابم بده اما گویی نگاهی به ایشان کرد و خواست بفرماید، خواهرم رسید وقت رفتن من و جدایی من و تو و ملاقات با جد اطهرم رسول الله(ص).

لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّهَ إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِیِّ الْعَظِیمِ

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

السَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَهُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ