17th، دسامبر 2021
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

مقام و منزلت بی بی دو عالم آنچنان بلند مرتبه است که امام زمان(عج) آن حضرت را اسوه نیکویی برای خود می‌داند.+متن کامل خطبه‌ها

زندگی حضرت زهرا(س) بر اساس خدامحوری است، قناعت در زندگی، شوهرداری، عواطف مادری و محبت به فرزندان خود را در راستای خشنودی و رضایت پروردگار می‌داند.

زمان انتشار: 17th, دسامبر 2021 ساعت 7:05 ب.ظ | کد خبر: 90019

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” نماز عبادی سیاسی جمعه دزفول با حضور مردم متدین و ولایت مدار دزفول به امامت حجه‌الاسلام والمسلمین سید محمد علی قاضی امام جمعه دزفول با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در مصلای امام علی(ع) قرارگاه فرهنگی این شهرستان برگزار شد.

تقوا از منظر حکمت ۳۴۹ نهج البلاغه و در کلام مبارک امام علی(ع)

خطیب نماز جمعه دزفول در خطبه اول نماز ضمن دعوت مردم به تقوای الهی گفت: از منظر امیرمؤمنان حضرت علی علیه السلام هرکس پرهیزکاری و خداترسی او اندک باشد قلبش می‌میرد.

امام جمعه دزفول افزود: حیات واقعی قلب انسان به واسطه تقوا و خداترسی است.

الگوهای رفتاری حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها در نظام خانواده

امام جمعه دزفول با گرامیداشت ایام فاطمیه اول، بحث خود را پیرامون الگوهای رفتاری حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها در نظام خانواده اختصاص داد و گفت: پیامبر گرامی اسلام، حضرت زهرای مرضیه سلام الله علیها را به عنوان الگویی برای همه مؤمنان قرار داده است؛ چرا که سیره آن بانوی دو عالم، سیره پیامبر اسلام است.

حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها در عرصه‌های مختلف زندگی الگویی شایسته و جامع است

امام جمعه دزفول ادامه داد: حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها در عرصه‌های مختلف زندگی در نظام خانواده و مدیریت آن و تربیت فرزند، الگویی شایسته و جامع است.

تبیین شخصیت بی بدیل حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها در کلام نورانی امام محمد باقر(ع)

خطیب نماز جمعه دزفول با بیان حدیثی از امام محمد باقر علیه السلام در تبیین شخصیت بی بدیل حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها تصریح کرد: از منظر امام باقر علیه السلام اطاعت و پیروی از آن حضرت بر تمام بندگان الهی از جن و انس و پرندگان، حیوانات و پیامبران و ملائکه و فرشتگان واجب است.

مقام و منزلت بی بی دو عالم آنچنان بلند مرتبه است که امام زمان(عج) آن حضرت را اسوه نیکویی برای خود می‌داند

امام جمعه دزفول گفت: مقام و منزلت بی بی دو عالم آنچنان بلند مرتبه است که وجود مقدس امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف هم آن حضرت را اسوه نیکو برای خود می‌داند.

زندگی حضرت زهرا سلام الله علیها بر اساس خدامحوری و رضایت پروردگار است

امام جمعه دزفول تأکید کرد: زندگی حضرت زهرا سلام الله علیها بر اساس خدامحوری است و به همین خاطر قناعت در زندگی، شوهرداری و عواطف مادری و محبت به فرزندان خود را در راستای خشنودی و رضایت پروردگار می‌داند.

جامعه بانوان ما برای غلبه بر هجمه دشمن باید حضرت زهرا سلام الله علیها را الگوی زندگی خود قرار دهند

امام جمعه دزفول با تأکید بر این نکته که دشمن با هجمه فرهنگی خود نظام خانواده به ویژه زنان را مورد هدف قرار داده است یادآور شد: جامعه بانوان ما برای غلبه بر هجمه دشمن باید حضرت زهرا سلام الله علیها را الگوی زندگی خود قرار دهند.

ایام فاطمیه بهترین فرصت برای شناخت معارف فاطمی است

حجه‌الاسلام و المسلمین قاضی در خطبه دوم نماز جمعه دزفول با گرامیداشت ایام فاطمیه اول این ایام را بهترین فرصت برای شناخت معارف فاطمی دانست و افزود: ساحت مقدس حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها هدایتگری برای تمام بشریت است.

هر انسانی که سیره و روش و منش آن حضرت را الگو قرار دهد در مسیر رشد و تعالی قرار خواهد گرفت

وی گفت: هر انسانی که سیره و روش و منش آن حضرت را الگو قرار دهد به تحقیق هدایت خواهد شد و در مسیر رشد و تعالی قرار خواهد گرفت.

وحدت حوزه و دانشگاه کلید پیروزی و رمز موفقیت انقلاب اسلامی است

امام جمعه دزفول در فراز دیگری از خطبه‌های نماز با گرامیداشت سالروز وحدت حوزه و دانشگاه و شهادت آیت الله مفتح بیان داشت: وحدت حوزه و دانشگاه کلید پیروزی و رمز موفقیت انقلاب اسلامی است.

خطیب نماز جمعه دزفول ادامه داد: این دو قشر مهم با بهره‌مندی از ظرفیت‌های یکدیگر می‌توانند پیشرفت‌های فراوانی را برای کشور به ارمغان آورند و دشمنان را هم در نقشه‌های شوم خود ناکام بگذارند.

وی گفت: شناخت نظام طلبگی برای دانشگاه و آگاهی از نظام دانشگاه برای حوزه می‌تواند راهبردی موفق برای تعمیق وحدت حوزه و دانشگاه باشد.

هدف اصلی دشمن در جنگ روایت‌ها تصویر سازی غلط از گذشته برای ناامیدی از آینده است

امام جمعه دزفول در بخشی دیگر از خطبه‌های نماز با اشاره به سخنان اخیر و مهم امام خامنه‌ای به مناسبت سالروز میلاد حضرت زینب کبری(س) و روز پرستار در خصوص جنگ روایت‌ها و راه‌های مقابله با آن گفت: هدف اصلی دشمن در جنگ روایت‌ها تصویر سازی غلط از گذشته برای ناامیدی از آینده است.

وی ادامه داد: از منظر مقام معظم رهبری اگر شما حقایق جامعه خودتان و کشورتان و انقلاب خود را روایت نکنید دشمن روایت می‌کند، هر جور دلش خواست توجیه می‌کند و دروغ می‌گویند.

امام جمعه دزفول افزود: امروز جنگی تمام عیار در فضای رسانه و تولید روایت‌های غیر واقعی و غلط و کاملاً دروغ با استفاده از ابزار رسانه‌ها در جریان است.

هدف از جنگ روایت‌ها این است که می‌خواهند باورها و محاسبات مردم و مسئولین کشورمان را تغییر بدهند

وی ادامه داد هدف از جنگ روایت‌ها این است که می‌خواهند باورها و محاسبات مردم و مسئولین کشورمان را تغییر بدهند.

راه مقابله با جنگ روایت‌ها و روایت سازی شیطانی، مستند سازی واقعی و صحیح، و نشان دادن آن به مردم است

خطیب نماز جمعه دزفول راه مقابله با جنگ روایت‌ها و روایت سازی شیطانی را مستند سازی واقعی و صحیح، و نشان دادن آن به مردم دانست و افزود: پیشرفت‌های ایران در بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، دفاع حماسی مردم در هشت سال جنگ تحمیلی و معرفی آمریکا به عنوان دولتی عامل فساد در غارت اموال و کشتار مردم بی دفاع در کشورهای مختلف جهان باید در قالب هنر در رسانه‌ها و فضای مجازی برای آشنایی جوامع بشری به خوبی نشان داده شود.

تشکیل ستاد اقامه نماز شهرداری دزفول، نمایشگاه توانمندی‌های بانوان روستایی دزفول، اهمیت دادن به حمل و نقل

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی در ادامه این خطبه به چند موضوع محلی هم اشاره کرد و گفت: تشکیل ستاد اقامه نماز شهرداری دزفول یک اتفاق فرهنگی ارزنده از سوی شهردار است که این اقدام می‌تواند الگویی برای سایر ادارات باشد.

امام جمعه دزفول برپایی نمایشگاه توانمندی‌های بانوان روستایی دزفول را اقدامی ارزشمند دانست و اظهار داشت: اگر روستاییان اشتغال خوبی داشته باشند به شهرها مهاجرت نمی‌کنند.

امام جمعه دزفول افزود: مسئولان استان از این نمایشگاه بازدید کردند و انتظار می‌رود با دادن وام‌های خوداشتغالی بخشی از جوانان و زنان بیکار ما را شاغل کنند.

خطیب نماز جمعه دزفول با تأکید بر لزوم اهمیت دادن به حمل و نقل اظهار داشت: این حوزه باعث ایجاد اشتغال در منطقه می‌شود که باید به آن توجه کرد.

معرفی کتاب

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی در پایان کتاب “کشتی پهلو گرفته” به قلم سید مهدی شجاعی را به علاقمندان فرهنگ کتاب معرفی کرد.

این کتاب اثری فاخر است که سعی کرده گوشه‌ای از جایگاه بی‌همتای حضرت فاطمه زهرا(س) را به تصویر بکشد و تاکنون بیش از ۵۰ دوره تجدید چاپ شده است.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

سَلامُ عَلَیْکُم جَمیعاً ورَحْمَهُ الله و بَرَکاتُهُ

اَعُوذُ بِاللّهِ مِن الشَّیطانِ الرَّجیم

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه، بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، همه شما و خودم را مؤکّداً توصیه و سفارش به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

امیرالمؤمنین در نهج البلاغه در حکمت ۳۴۹ جمله‌ای دارد درباره تقوا می‌فرماید مَن قَلَّ وَرَعُهُ ماتَ قَلبُهُ می‌فرماید هرکس پرهیزگاری او اندک باشد، تقوا و خدا ترسی او کم باشد؛(نمی‌گوید نداشته باشد، می‌گوید کم باشد) قلبش می‌میرد. ماتَ قَلبُهُ این خیلی نکته مهمی است. نتیجه‌ای که می‌خواهم از این سخن نغز امیرالمومنین(ع) بگیرم درباره تقوا این است که معلوم می‌شود حیات واقعی قلب، بواسطه تقوا و خدا ترسی است؛ اگر در قلبی خداترسی باشد، خوف از خدا باشد و پرهیزگاری باشد، آن قلب، قلب زنده‌ای است.

امیدواریم که خدای متعال قلبهای ما را به نور تقوا روشن بگرداند ان‌شاءالله.

چون در آستانه شهادت بی بی دو عالم حضرت زهرا(س) هستیم و فاطمیه اول، بحث خودمان را در خطبه اول به همین موضوع اختصاص داده‌‍‌‍‌ایم. عنوان بحث ما در این خطبه هست الگوهای رفتاری حضرت زهرا(س) در خانواده که خیلی بحث مهم و دقیقی است. لطفا هم خواهران و هم برادران توجه داشته باشند؛ اینها بحثهای کاربردی است، سعی می‌کنیم مباحثی در خطبه‌های اول طرح بشود که در جهت هجمه فرهنگی دشمن باشد. چون دشمن الان یکی از اهدافش در آن هجمه فرهنگی خانواده‌ها هستند. اگر خانواده‌ها را از آن جایگاهی که دارند از اثر بیاندازد بعد خیلی‌ از نقشه‌هایش را می‌تواند اجرا بکند و به آن اهداف شومش برسد.

فلذا ما در این بحث عنوان الگوهای رفتاری حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیه) را در خانواده مورد بحث و کنکاش قرار می‌دهیم.

از مهمترین شیوه‌های تعلیم و تربیت روش الگوگیری است. اسلام هم برای تربیت و تعالی انسانها از همین روش استفاده کرده است. زیرا شخصیت الگو بعنوان یک نقطه کانونی در محور رشد و هدایتهای اخلاقی و تربیتی قرار می‌گیرد و در شکل گیری رفتار و شخصیت تربیت شونده و در واقع به اصطلاح مربا. (یک مربی داریم یک مربا داریم). آثار بسیار زیاد و مفیدی را بر جای می‌گذارد.

فلذا به همین به جهت قرآن کریم الگوها و سرمشقهای صحیحی را به مسلمانان معرفی می‌کند و بر پیروی و تبعیت از این الگوها تأکید می‌کند و دستور می‌دهد که از این الگوها پیروی کنید. البته نیاز به الگو از نیازهای طبیعی بشر است. همه انسانها به یک شکلی دنبال یک الگویی هستند که در زندگی خودشان آن را سرمشق قرار بدهند، آن را ملاک و معیار قرار بدهند که خودشان را شبیه آن الگو و سرمشق قرار بدهند.

قرآن کریم هم درباره رسول گرامی اسلام ختم انبیا محمد مصطفی(ص) حضرت را الگویی شایسته و اسوه‌ای حسنه برای مؤمنان معرفی کرده است لَقَد کانَ لَکُم فی رَسولِ اللَّهِ أُسوَهٌ حَسَنَهٌ این یک مطلب اساسی و قاعده کلی بود که بیان شد؛ البته در این قاعده و اصلی که بیان شد، این مطلب نیست که ما بگوییم مثلا الگو مختص مرد است تنها، نه! ما می‌توانیم هم الگوی زن داشته باشیم هم الگوی مرد داشته باشیم.

فلذا می‌بینیم که میان زن و مرد تفاوتی نیست در الگو قرار دادن. لکن بهتر است به دلیل خلق و خوی و مسئولیتهای زنانه یک زن الگو باشد برای زنان ما. که اگر دقت فرمودید حضرت آقا در سالروز ولادت زینب کبری عقیله بنی هاشم علیها السلام چقدر زیبا شخصیت حضرت زینب(س) را به تصویر کشاندند و یک نگرش و یک نگاه تازه‌ای از مقام زن را در اسلام معرفی کردند.

فلذا ما می‌‍بینیم که خود پیغمبر(ص) هم در جمع مؤمنین بارها فاطمه زهرا(س) را معرفی می‌کند می‌فرماید: فاطمه پاره تن من است. نشان دهنده این است که باز پیغمبر(ص) هم در این مسیر و این قاعده الگو سازی دارد قدمهایی را برمی‌دارد و حضرت زهرا(س) را بعنوان الگو دارد معرفی می‌کند.

فلذا اگر خوب دقت بکنیم می‌بینیم سیره حضرت زهرا(س) سیره پیامبر(ص) است و استمرار سیره پیامبر(ص) در استمرار سیره ائمه اطهار(ع) و حضرت فاطمه زهرا(س) دیده می‌‍‌‌شود. وقتی ادامه دهنده سیره پیامبر حضرت زهرا(س) بود، می‌بینیم که در عرصه‌های مختلف، در عرصه همسرداری، در عرصه تربیت فرزند، در عرصه خانواده و مدیریت خانه الگویی بسیار شایسته و کامل و جامع است حضرت زهرا(س).

تاجایی که امام باقر(علیه السلام) حتی در این حدیثی که می‌خواهم خدمت شما تقدیم بکنم خیلی مقام و منزلت و جلالت حضرت زهرا(س) را بالا برده است.

که امام باقر(علیه السلام) می‌فرماید: «لَقَدْ کَانَتَ‏ علیها السلام مَفْرُوضَه الطَّاعَه عَلَى جَمِیعِ مَنْ خَلَقَ اللَّهُ مِنَ الْجِنِّ وَ الْإِنْس وَ الطَّیْرِ وَ الْوَحْشِ وَ اَلاَنبیاء وَ الْمَلَائِکَهُ» خیلی این حدیث، حدیث عجیبی است درباره مقام و منزلت و جلالت حضرت زهرا سلام الله علیها که می‌فرماید: اطاعت و پیروی از فاطمه علیها السلام بر تمام بندگان الهی از جن و انس و پرندگان و حیوانات و پیامبران و ملائک و فرشتگان واجب است. مَفْرُوضَه الطَّاعَه می‌فرماید. یعنی معلوم می‌شود بر تمام کائنات، حضرت، ولایت دارد و این مقامی است که مقام عصمت است، مقامی است بسیار بلند مرتبه.

این مقام تاجایی است  که چون می‌خواهیم حضرت زهرا(س) را از زبان ائمه(ع) معرفی بکنیم. که بعد او را الگو قرار بدهیم. سرمشق قرار بدهیم؛ برای نه تنها زنان عالم بلکه تمام مردان و زنان و موجودات و مخلوقات عالم. حضرت مهدی آل محمد(ص) امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف هم وجود مقدس بی بی دو عالم را اسوه نیکویی برای خود می‌داند و می‌فرماید: «اِنَّ لی فی ابنه رسولِ الله اُسوهٌ حَسَنَهٌ» یعنی همانا دختر رسول خدا(ص) برای من الگویی شایسته است.

ببینید امام زمانی که حجت خدا روی زمین است باز الگویش کیست؟ حضرت زهراست. این نشان دهنده آن مقام و منزلت بی بی دوعالم است.

یکی از خصوصیات مهم حضرت زهرا سلام الله علیها که او را اینچنین مرتبت و مقام و منزلتی داده است، بینش توحیدی و مراتب ایمان آن حضرت است. چرا که هرکس به اندازه معرفت و بندگی خود در مقابل خدای متعال رفتار خود را سامان می‌دهد. رفتار ما برگرفته از ایمان ماست. هرقدر معرفت ما، ایمان ما بیشتر باشد، رفتار ما هم خدایی تر خواهد بود.

فلذا ما می‌بینیم در زندگی حضرت زهرا سلام الله علیها خدا محوری بیش از هرچیز دیگری به چشم می‌خورد و در تمام جلوه‌های رفتاری و گفتاری حضرت فاطمه زهرا(س) این نماد، این ایمان، این بینش توحیدی تجلی پیدا می‌کند. در واقع ملاک و شاخص اصلی رفتارها و عملکرد و گفتار حضرت زهرا(س) خوشنودی و رضایت خداست.

و در یک جمله‌ای می‌فرماید: اللّهُمَّ انّی اسْئَلُک بِما تُحِبُّ وَ تَرْضی یعنی خدایا آنچه را از تو مسئلت می‌کنم که مورد محبت و رضایت تو هست. آن چیزی را عمل می‌کنم که در آن عمل من، در آن کار من، در آن سخن من، در آن رفتار من محبت و رضایت تو باشد. این نشان دهنده اوج ایمان حضرت زهراست که خیلی زیبا می‌فرماید.

حتی در معاشرت با همسر خود امیرالمؤمنین(ع) رضایت خدا را بر رضایت شوهرش مقدّم می‌دارد. وقتی که امیرالمؤمنین(ع) از زهرای مرضیه(س) می‌پرسد چرا از مثلاً کمبودهایی که در خانه بوده است به من چیزی نگفتی که من کمک کنم و آن کمبودها برطرف بشود؟ بعد آنجا می‌فرماید که: جمله زیبایی دارد، یا ابوالحسن خطاب به امیرالمؤمنین(ع) می‌فرماید:. یا أباالحَسَنِ! إنّی لأَستَحیی مِن إلهی أن اُکَلِّفَ نَفسَکَ مالاتَقدِرُ عَلَیهِ

ببینید جمله را خوب دقت بفرمایید. می‌فرماید: همانا ای ابوالحسن من حیا می کنم از خدای خودم، اینکه تکلیفی به گردن تو بگذارم که تو قادر به انجام آن نیستی.

باز ببینید وظیفه‌اش را در این قناعتش در این که می‌خواهد شوهرداری بکند، رضایت خدا را شرط می‌بیند. می‌گوید از خدا حیا می‌کنم. نمی‌گوید از شوهرم حیا می‌کنم. ببینید این نکات ظریف و  دقیقی است که در زندگانی حضرت زهرا(س) تبلور پیدا کرده است و اینها همه سرمشق برای ما هست و الگو هست. اگر زنان ما این را الگو قرار بدهند. از شوهرانشان به اندازه وسع و توانشان درخواست بکنند. اگر شوهرش مثلا آدم ضعیفی است از نظر مالی به او فشار نیاورند که فلان چیز را می‌خواهم حتما فلان وسیله را باید تهیه بشود. دچار چشم هم چشمی‌هایی که متأسفانه در جامعه است نشوند. ببینید چقدر به پیوند خانواده، به گرمی کانون خانواده این مطالب کمک می‌کند.

یکی دیگر از مطالبی که باز درباره حضرت زهرا(س) باید به آن اشاره کنیم؛ عواطف مادری و محبت به فرزندان است که باز این عواطف و این محبتها و مودتهای مادرانه نسبت به فرزندان در راستای خشنودی خداست. رضایت خداست.

فلذا نسبت به این مطلب می‌فرمود حضرت: خطاب به پیغمبر می‌فرماید: رَضِیتُ بِاللّهِ با خشوع و خضوع این سخن را حضرت می‌فرماید. «رَضِیتُ بِاللّهِ‏ رَبَّا وَ بِکَ یَا أبَتَاه نَبِیًّا وَ بِإبنِ عَمِّی بَعلاً وَ وَلِیًّا»

می‌فرماید: خشنودم ببینید این سخن حضرت زهرا(س) چقدر یک عالم معنا در آن نهفته است. من خشنودم از اینکه خداوند پروردگار من است که در واقع این یکی از بالاترین مراتب رضا است که مراتب رضا مال اولیاءالله است که یک وقتی در خطبه‌هایم درباره مقام و مرتبت رضا، صحبت کردم. از کتاب چهل حدیث امام مطلب آوردم.

اینجا می‌فرماید که: من خشنودم که خداوند پروردگار من است. از این عبودیت خشنود و خوشحال است حضرت زهرا. و تو ای پدرم پیامبر و نبی من هستی و پسر عمویم علی شوهر و ولی و امام من است. ببینید یک جمله است، ولی حضرت زهرا(س) تمام آن اعتقادات قلبی خود را با بیانی بسیار زیبا و جامع دارد بیان می‌کند.

ان‌شاءالله امیدواریم خدای متعال به ما توفیق بدهد با معارف فاطمی بیشتر آشنا بشویم.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

والسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَهُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه اُوصِیکُم وَ نَفسی وَ نَفسی بتَقوَى اللّه خواهران برادران ایمانی، نمازگزاران عزیز، همه شما و خودم را تأکید به سفارش به تقوای الهی می‌نمایم.

امیرالمؤمنین(ع) در فرازی از خطبه ۱۳۲ می‌فرماید: هرکس جامه تقوا بر قلبش بپوشاند بَرَّزَ مَهَلُهُ وَ فَازَ عَمَلُهُ یعنی هرکس تقوا را پیشه خود بکند، هرکس مراقب قلب خود باشد که غیر خدا در قلبش وارد نشود؛ می‌فرماید: کارهای نیکش، کارهای خوبش آشکار می‌شود. خداوند اگر عیبی هم دارد او را ستر می‌کند، می‌پوشاند وَ فَازَ عَمَلُهُ و در کارهایش پیروز و موفق می‌شود؛ اگر بخواهیم دقیق‌تر این کلمه امیرالمؤمنین(ع) را ترجمه کنیم انسان با تقوا عملش او را به رستگاری می‌‎رساند. عمل انسان باتقوا موجب رستگاری انسان با تقوا می‌شود. این نکته مهمی است که گفتیم خدمت عزیزان تقدیم بکنیم.

چون در آستانه شهادت بی بی دوعالم حضرت زهرا(س) هستیم شهادت حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا(س) را به حضرت ولیعصر(عج) تسلیت و تعزیت عرض می‌کنیم و فاطمیه اول براساس روایت ۷۵ روز است که ان‌شاءالله ما توفیق داشته باشیم در این ایام با معارف فاطمی بیشتر آشنا بشویم چرا که حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها مستجمع همه خوبیهاست. هرچه خوبی در عالم وجود دارد در این بی بی بزرگ دو عالم جمع شده است. با سن کم ولی با آن رشد و تعالی و منزلتی که دارد.

ایام فاطمیه بهترین فرصت است که ما توفیق پیدا کنیم برای شناخت بیشتر با معارف فاطمی و خودمان را همنوا بکنیم، همخوان بکنیم با سیره بی بی دو عالم فاطمه زهرا(س).

امیدواریم که خداوند رزق معنوی سال را از همین ایام فاطمیه به ما عنایت بفرماید و توفیق پیدا بکنیم که همیشه ادعیه زاکیه آن بی بی بزرگوار باشیم. چون ساحت مقدس حضرت زهرا(س) یک ساحت هدایت گری است برای تمام بشریت. یعنی هرکس سیره و روش و منش حضرت زهرا(س) را الگو قرار بدهد به تحقیق هدایت خواهد شد و در مسیر رشد و تعالی قرار خواهد گرفت.

ان‌شاءالله خداوند انوار فاطمی را بر قلبهای ما بتاباند.

مطلب دیگری که باید اشاره کنم سالروز شهادت آیت‌الله مفتح و روز وحدت حوزه و دانشگاه است که این روز را گرامی می‌داریم؛ اشاره‌ بسیار کوتاه و گذرایی داشته باشیم از باز خوانی پیام وحدت حوزه و دانشگاه.

آن مطلبی که روی جایگاه وحدت طلبه و دانشجو و اثرگزاری آن در انقلاب اسلامی متمرکز باید بشویم آن را می‌توان کلید موفقیت و رمز پیروزی انقلاب اسلامی به حساب آورد. پیوند حوزه و دانشگاه و بهره بردن و بهره جستن از ظرفیتهای هر کدام برای دیگری می‌تواند پیشرفتهای فراوانی را برای کشور و مردم و جامعه رقم بزند و دشمن را در نقشه شوم خود ناکام بگذارد.

چون دشمن از وحدت حوزه و دانشگاه هراس دارد. همواره دشمن به دنبال این است که این دو تا نهاد مقدس هیج وقت باهمدیگر هماهنگ نشوند؛ یک دل نشوند؛ پیوند نخورند. فلذا کار خودش را می‌کند. تبلیغاتش را دارد. در عرصه جنگ نرم هم همیشه این را تبلیغ می‌کند.

شناخت نظام طلبگی برای دانشگاه و آگاهی از نظام دانشگاه برای حوزه می‌تواند راهبردی موفق برای تعمیق و تعمیم وحدت حوزه و دانشگاه باشد. این یک نکته بسیار مهمی است که باید به آن توجه بشود که اینها در کنار هم از ظرفیتهای همدیگر استفاده بکنند، بهره ببرند.

امیدواریم هم حوزویان عزیز و هم دانشگاهیان محترم با درک عمیق و صحیح بتوانند در راستای این راهبرد اثر گذار هم اقدام کنند هم حرکت کنند ان‌شاءالله.

مطلب دیگری که برای خطبه دوم در نظر گرفتم و سعی می‌کنم به صورت خلاصه ارائه بکنم؛ ترسیمی است از جنگ روایتها و راههای مقابله با آن. البته برگرفته از سخنان و فرمایشات مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه‌ای که در دیدار با جامعه پرستاران به مناسبت ولادت حضرت زینب(س) و روز پرستار این مطلب را اشاره فرمودند و می‌تواند تلنگری باشد به همه دلسوزان جامعه.

هدف اصلی دشمن در جنگ روایتها تصویرسازی غلط از گذشته برای ناامیدی از آینده است. این قدری بحث دقیقی است خواهران و برادران دقت بفرمایند. بحث مفیدی است ان‌شاءالله.

من می‌خواهم یک مثالی خدمت شما بزنم که ملموس‌تر بشود جنگ روایتها یعنی چه؟ «جنگ روایتها را اخیرا در نوشته کوتاه چنین تفسیر کردند؛ نقل است که در سنترپارک نیویورک آمریکا سگی به کودکی حمله می‌کند. مردی که شاهد حادثه بوده است برای نجات جان کودک خود را روی سگ می‌اندازد و سگ را خفه می‌کند. خبرنگار نیویورک تایمز که ماجرا را از نزدیک می‌بیند به مرد می‌گوید فردا تیتر اول نیویورک تایمز این است که مرد شجاع نیویورکی جان پسری را نجات داد می‌گوید ما در روزنامه خودمان این تیتیر را می‌زنیم. مرد در جواب خبرنگار می‌گوید: من نیویورکی نیستم. خبرنگار می‌گوید: پس تیترمی‌زنیم آمریکایی قهرمان جان پسری را نجات داد. آن مرد می‌گوید من آمریکایی نیستم؛ پاکستانی هستم. فردای آن روز تیتر نیویورک تایمز اینچنین می‌شود یک مسلمان متعصب، سگی را در سنترپارک خفه کرد؛ اف بی آی احتمال می‌دهد القاعده در این جنایت دخیل باشد.»

دقت فرمودید چه جوری است؟ این جنگ روایتها حالا برایتان قدری ملموس شد که بنده چه می‌گویم. رهبر انقلاب هم یک سخن زیبایی دارد در این خصوص. بحث دقیقی است توجه بفرمایید. می‌فرماید: اگر شما حقایق جامعه خودتان و کشور خودتان و انقلاب خود را روایت نکنید دشمن روایت می‌کند. هرجور دلش خواست توجیه می‌کند و دروغ می‌گویند، ۱۸۰ درجه دروغ می‌گویند با این خلاف واقع جای ظالم و مظلوم را عوض می‌کند.

امروز جنگی تمام عیار در فضای رسانه و تولید روایتهای غیر واقعی و غلط و کاملا دروغ با استفاده از ابزار رسانه‌ها در جریان است. هدف هم چیست؟ ببینید هدف از این جنگ روایتها چیست؟ این است که می‌خواهند باورها و محاسبات مردم و مسئولین را تغییر بدهند.

تقریبا این را می‌خواهم عرض بکنم در تمام خبرگزاریها و بنگاهای خبری این قاعده‌ای که می‌خواهم عرض بکنم صدق می‌کند. تقریبا هیچ خبری و تحلیلی و مستندی در بی بی سی و زیرمجموعه‌هایش بدون قرار گرفتن در پازل روایت منتشر نمی‌شود. همه اخبار و مستنداتی که اینها پخش می‌کنند، جهت دارد. دنبال هدف خاصی است. دنبال اطلاع رسانی حقیقت و واقعیت نیستند اینها. دنبال برنامه خودشان هستند.

دهها روایت برای تغییر گرایشات سیاسی و ذائقه فرهنگی مردم ایران در رسانه‌هایشان ساخته و پرداخته می‌شود که متأسفانه از چشم تیزبین‌ترین مدیران رسانه‌ای هم عبور می‌کند. اینقدر اینها تحقیق کار می‌کنند در ساختن این روایتهای جعلی و ساختگی که حتی کسانی که مدیران رسانه‌ای هستند، آنها را هم فریب می‌دهند. گول می‌زنند. چه رسد به مخاطبینی که برای تحصیلات مختلفی که دارند مجهز به سلاح سواد رسانه‌ای نیستند. امروز یک اصطلاحی در فضای مجازی می‌گویند سواد رسانه‌ای. این یک تخصص است.

من نمونه‌هایی از این روایتها را خدمتتان تقدیم می‌کنم که باز مطلب برای شما ملموس‌تر بشود. ببینید یکی از کارهایشان این است که ایران را سیاه نمایی می‌کنند. کشور عزیزمان را سیاه نمایی می‌کنند. تحلیل می‌کنند ایرانی‌ها افسرده هستند. تحلیل می‌کنند عصبانی‌ترین مردم جهان ایرانی‌ها هستند. تحلیل می‌کنند ایران همه‌اش محرم است عزاست. جشن و شادی نیست. اینها را روایت می‌کنند هان! روی آن کار می‌کنند و روی فکر و ذهن جوانان ما اثر می‌گذارد هان!  روی ذهن و فکر زنان و دختران ما اثر می‌گذارد.

یا مثلا در روایت مستندی که شام آخر در تهران و شهربانو ساخته بودند، شروع می‌کنند از تطهیر رژیم طاغوت و پهلوی. و روی جنایات و فساد آنها به اصطلاح سرپوش گذاشتن. یا روایت سازی می‌کنند مبنی بر اینکه ایران بزرگترین تهدید جهان است. به دروغ ایران را عامل بحران در منطقه و جهان معرفی می‌کنند. اینها در حد وسیعی کار می‌کنند.

یا روایت اینکه تسخیر لانه جاسوسی اشتباه بود. لانه جاسوسی آمریکا را وقتی گرفتند دانشجویان پیرو خط امام، این روایت را درست می‌کنند بعد می‌آیند با یک سری از دانشجویانی که آن زمان انقلابی بودند ولی الان بریده و پشیمان هستند با آنها مصاحبه می‌کنند. مستند می‌سازند.  بعد اینچنین القا می‌کنند که همه مشکلات کشور و جنگ ۸ ساله به نتیجه تسخیر لانه جاسوسی بوده است. عده‌ای هم باورشان می‌شود.

حالا نسبت به جنگ تحمیلی و شهدا و دهها مقوله دیگر چه جور روایت سازی می‌کنند. نسبت به حاج قاسم چه جور روایت سازی می‌کنند نسبت به حضرت امام چه جور روایت سازی می‌کنند. به هرحال اینها در این جنگ نرم خیلی با برنامه ریزی دقیقی حرکت می‌کنند. من همین الانی که داشتم می‌آمدم نمازجمعه شاید یک ساعت قبل پیامکی به دستم رسید که باز قطعنامه‌ای مجموعه عمومی سازمان ملل با حمایت کشورهای اروپایی مثل انگلیس و آلمان و فرانسه و رژیم صهیونیستی و عربستان و بحرین علیه ایران در محکومیت حقوق بشر باز تصویب کردند.

به هرحال یک جنگ تمام عیار است برادران خواهران! امروز جنگ روایتها یک جنگ تمام عیار است البته در عرصه جنگ نرم، که باید ما حواسمان باشد؛ هرچیزی را در فضای مجازی دیدیم باور نکنیم که ممکن است شامل همین جنگ نرم و جنگ روایتها بشود.

حالا ما باید چه کار بکنیم؟ در مقابله با این جنگ روایتها و روایت سازی‌های شیطانی که دارد صورت می‌گیرد ما چگونه باید روایت بسازیم؟ و چگونه باید مقابله بکنیم؟ در مقابل این بمباران عظیم تبلیغاتی و هجمه رسانه‌ای که دارد صورت می‌گیرد که واقعیات و حقایق را قلب کنند، برگردانند، چه کار باید بکنیم؟

ما باید با مستندسازی واقعی و صحیح این را به مردم نشان بدهیم. الان من دیدیم در کلیپی بود یک روحانی بود راجع به پیشرفت ایران، قبل از انقلاب و بعد از انقلاب با آمار سخن گفته بود. پیشرفت در نانو، پیشرفت در هسته‌ای، پیشرفت در علم پزشکی در اینها مثلا ما قبل از انقلاب رتبه چندم بودیم، بعد از انقلاب رتبه چندم را داریم.

آن وقت جالب این است در منطقه هم رژیم صهیونیسمی را با ما مقایسه کرده بود. این روایت بسیار زیبا این کلیپ خیلی زیبایی بود. من دیدم؛ این یک نمونه اش. یعنی ما بیاییم پیشرفتهای ایران عزیزمان و قوی شدن کشورمان را در منطقه بیان بکنیم. مستند هم بیان بکنیم در مقابل آن که به دروغ بیان می‌کنند.

از جنگ تحمیلی که یک دفاع از سرزمین ما بود، از ناموس ما بود. دشمن آمده بود که سر یک هفته تمام کشور را هجوم بیاورد. حمله بکند و ایران را از هستی ساقط بکند. خوب بگوییم ما از خودمان دفاع کردیم. الان عزت ما، شرف ما، امنینت ما به خاطر همان دفاع است. دفاع بوده است. جنگ نبوده است. ما به کسی تعرض نکردیم از خودمان دفاع کردیم.

و همچنین درباره مسائل دیگری مثلا در مورد آمریکا ما می‌گوییم آمریکا ام الفساد است. ما می‌گوییم آمریکا هرجا پا گذاشته و در هر کشوری رفته است اشغال گری بوده، تجاوز بوده، خرابی بوده، خونریزی بوده است. الان اینها خودشان اعتراف کردند هفت تریلیون مبلغ بالایی ما خرج کردیم و هیچ نتیجه‌ای نگرفتیم. (شعار مرگ برآمریکا)

نسبت به رژیم طاغوت، نسبت به لیبرالها ما با سند بگوییم، روایت سازی بکنیم که همه مشکلات کشور، همه مصائب کشور برمی‌گردد به لیبرالها، برمی‌‍‌گردد به نحوه تفکر و عملکرد آنها، برمی‌گردد رژیم پهلوی و طاغوت. که اینها چقدر کشور را به باد دادند. بحرین را از ایران جدا کردند.

چه خیانتهایی که نکردند. این روایتها را ما باید در مقابل روایتهای آنها بیان بکنیم و بسازیم و راه بیاندازیم. همین مثلا جریان براندازی که در کشور است که تا یک بهانه‌ای درست می‌شود، در کشور آشوب درست می‌کنند؛ می‌خواهند نظام را براندازی بکنند. اینها مشتی افراد وطن فروش، عقب مانده و خائن هستند. این روایتها را باید با تصویر، با گزارشهای دقیق به مردم بگوییم. باید بگوییم دولت و مردم اسرائیل همه آنها غاصب و اشغالگر هستند.

نه مثلا بگویند آقا این روایت درست می‌کنند که مردم اسرائیل مثل بقیه مردم دنیا صلح طلب هستند، نه اینجور نیست. ببینید با فلسطین چه رفتاری می‌کنند. ببینید چه جور به خانه‌هایشان تجاوز می‌کنند. خانه‌هایشان را خراب می‌کنند. آنها را به شهادت می‌رسانند به آنها تعرض می‌کنند. زندان می‌کنند. کجا صلح طلب هستند؟ اینها اشغالگر هستند. اینها غاصب هستند. اینها روایتهایی است که ما باید سعی کنیم اینها را درست کنیم. دشمن روایت سازی می‌کند از فساد در کشور و می‌خواهد به همه مسئولین و خدمتگزاران این فساد را تعمیم بدهد.

مثلا یک موردی بوده است حتی قوه قضائیه او را گرفته است محاکمه کرده است این را بزرگش می‌کنند. البته ما مطالبه گری می‌کنیم. خطبه گذشته من درباره عدالت‌خواهی و عدالت اجتماعی بود؛ می‌گفتیم. ولی باید مراقب باشیم در کنار این مطالبه‌گری خدمات بزرگی هم که صورت گرفته است بگوییم.

در روستاها در مناطق محروم چقدر جاده کشی شده است. چقدر گاز رسانی شده است. چقدر آنجا واقعا قابل قیاس نیست محرومیت در روستا در زمان طاغوت با نظام جمهوری اسلامی ایران. حالا گفته بشود و مراقب و مواظب باشیم که در خطبه‌هایمان اگر مطالبه گری انجام بشود به شکلی انجام بشود که دشمن از آن سوء استفاده نکند و به اصطلاح در زمین دشمن بازی نکینم.

گاهی اوقات نیازی نیست، مثلا مسئولی هست یک خطایی کرده است نیازی نسیت در خطبه گفته بشود. الان خوراک رسانه‌های بیگانه و اجنبی بشود. خوب می‌توانیم راحت به خودش بگوییم. از طریق مسئول بالاترش به او تذکر بدهیم. باید دقت کرد. باید مراقب و مواظب بود.

من دو مطلب را هم خدمتتان عرض بکنم دیگر خطبه را به اتمام برسانم طولانی شد، ببخشید.

یکی اینکه یک اتفاق میمون و مبارک فرهنگی در دزفول اتقاق افتاد که من می‌خواهم تشکری بکنم. شهردار محترم دعوت کردند و رسماً ستاد اقامه نماز شهرداری را تشکیل دادند که آرزوی ما هم این بوده است که ادارات و نهادها به نماز بها بدهند إِن مَکَّنّاهُم فِی الأَرضِ أَقامُوا الصَّلاهَ اگر مؤمنین تمکن پیدا بکنند اولین کارشان اقامه نماز است که من تشکر می‌کنم، خود آقای شهردار گفت من خودم ریاست ستاد نماز را در شهرداری تقبل می‌کنم و خودم شخصاً نظارت می‌کنم. این به نظرم می‌تواند الگویی برای دیگر ادارت باشد. من از همین جا خواهش می‌کنم ادارات دیگر هم ستاد نماز را در اداراتشان تشکیل بدهند. به نماز بها بدهند.(تکبیر نمازگزراران)

نکته دیگری که می‌خواهم عرض بکنم شکوفا شدن نمایشگاه توانمندی بانوان روستایی و عشایری بود که یکی دو روز قبل در همین نمازجمعه تشکیل شد و بیانگر آن توانمندی‌های بانوان روستایی و عشایری ماست که خیلی من زیبا دیدم؛ در رشته‌های مختلف، اینها واقعا توانمندیهای خیلی خوبی داشتند و می‌توانند در ایجاد مشاغل خانوادگی و خانگی خیلی مؤثر باشند در روستاها. اگر در روستاها اشتغال درست بشود اینها مهاجرت به شهر نمی‌کنند و آسیبهای اجتماعی که از این مهاجرتها ما می‎‌دانیم.

به هرحال از مسئولین عزیز می‌خواهم آمدند از نزدیک معاون محترم استاندار هم تشریف آورده بودند و عده‌ای از مسئولین استانی آمدند از نزدیک دیدند من خواهش می‌‎کنم می‌شود به اینها با دادن وامهای اشتغال زایی، وامهای خانگی اینها را کمکشان کرد در زمینه اشتغال به هرحال بخشی از مردم ما که بیکار هستند، زنان ما، دختران ما، جوانان ما اینها را مشغول کرد.این هم یک نکته ای هم بود که می‌خواستم عرض بکنم.

روز حمل و نقل هم هست، من از همه عزیزان خواهش می‌کنم که حمل و نقل را بها بدهند. حالا اتحادیه صنفی مثل اینکه تشکیل دادند بعضی از وانت دارها در دزفول که کار ساختمانی انجام می‌دهند و اینها باز کمکشان کنند از فرماندار محترم، از شهردار محترم، از مسئولین محترم، تقاضا می‌کنم که حمل و نقل را بها بدهند چون باعث اشتغال می‌شود باعث رونق اقتصادی می‌شود.

معرفی کتاب هم که می‌خواهم خدمت شما بکنم کتابی است تحت عنوان “کشتی پهلو گرفته”. درباره زندگانی حضرت زهرا(س) است که بیش از ۵۰ دور تجدید چاپ شده است که یکی از موفق‌ترین کتابهاست به قلم سیدمهدی شجاعی است که با قلمی بسیار زیبا و جذاب نگاشته شده است اینها را هم اگر استفاده بکنید بسیار مفید خواهد بود.

خدایا پروردگارا تو را به مقربان درگاهت قسمت می‌دهیم اسلام و مسلمانان نصرت کرامت بفرما…

دشمنان اسلام خوار و ذلیل و نیست و نابود بگردان…

پروردگارا بارالها خدمتگزاران به دینت رهبر معظم در پناه امام زمان(عج) حفظ بفرما…

شهدای ما امام شهیدان را شامل رحمتت قرار بده…

پروردگارا بارالها در فرج آقا و مولایمان امام زمان(عج) تعجیل بفرما…

مریضان و بیماران مخصوصا دو سه نفر بیمار هستند سفارش شده است و آیت‌الله موسوی جزایری هم عمل کردند خداوند لباس عافیت برتن همه آنها بپوشاند…

پروردگارا بارالها رحمتت را، رحمت نافعت را بر ما نازل بگردان.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ  فصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَهُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ