26th، نوامبر 2021
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

تقوا لباس خوبی برای پیکره روح انسان و توشه خوبی برای آخرت انسان است. + متن کامل خطبه‌ها

عمل به تقوا باعث خیر و برکت در زندگی، طولانی شدن عمر و نازل شدن رحمت الهی می‌شود.

زمان انتشار: 26th, نوامبر 2021 ساعت 5:53 ب.ظ | کد خبر: 89835

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” نماز عبادی سیاسی جمعه دزفول با حضور مردم متدین و ولایت مدار دزفول به امامت حجه‌الاسلام والمسلمین سید محمد علی قاضی امام جمعه دزفول با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در مصلای امام علی(ع) قرارگاه فرهنگی این شهرستان برگزار شد.

تقوا لباس خوبی برای پیکره روح انسان و توشه خوبی برای آخرت انسان است

خطیب نماز جمعه دزفول در خطبه اول نماز ضمن دعوت مردم به رعایت تقوای الهی گفت: از منظر آیت الله مشکینی(ره) تقوا لباس خوبی برای پیکره روح انسان و توشه خوبی برای آخرت انسان است.

عدالت اجتماعی از منظر اسلام

امام جمعه دزفول در ادامه بحث عدالت اجتماعی از منظر اسلام گفت: دو عامل مؤثر در تحقق عدالت اجتماعی وجود دارد یکی افراد صالح و عادل و دیگری حاکمیت عدل.

سومین عامل در تحقق عدالت اجتماعی پذیرش عمومی یا مقبولیت جامعه است

وی سومین عامل در تحقق عدالت اجتماعی را پذیرش عمومی یا مقبولیت جامعه دانست و افزود: یکی از ارکان پیشبرد هر برنامه‌ای در ثبت جامعه بشری، همراهی افراد آن جامعه با برنامه است.

حتی در دوران ائمه اطهار علیهم السلام بعضی از مردم برای اجرای عدالت همراهی و اقبالی نشان ندادند

وی بیان داشت: حتی در دوران ائمه اطهار علیهم السلام بعضی از مردم برای اجرای عدالت همراهی و اقبالی نشان ندادند و متأسفانه حوادث و وقایعی رخ داد که به نفع باطل منجر شد.

تبیین و مقایسه دیدگاه غرب و دیدگاه اسلام نسبت به مقوله عدالت اجتماعی

امام جمعه دزفول با مقایسه دیدگاه غرب و دیدگاه اسلام نسبت به مقوله عدالت اجتماعی گفت: در غرب عدالت با خیر و صلاح جامعه بشری سنجیده نمی‌شود اما از منظر اسلام حاکمیت مردم به معنای مردم سالاری دینی است.

غربیها به دروغ ادعای حقوق بشر می‌کنند در حالیکه مردم مسلمان و مظلوم یمن را روزانه به شهادت می‌رسانند

امام جمعه دزفول تأکید کرد: غربیها به دروغ ادعای حقوق بشر می‌کنند در حالیکه مردم مسلمان و مظلوم یمن بواسطه حمایت استکبار جهانی و آمریکا از سعودیها، روزانه کودکان و زنان و مردانشان را به شهادت می‌رسانند.

شنیدن صداها و رایحه‌های خوش از دولت سیزدهم برای مردم امیدوار کننده است

خطیب نماز جمعه دزفول شنیدن صداها و رایحه‌های خوش از دولت سیزدهم امیدوار کننده خواند و افزود: رئیس جمهور محترم پرداختهای نابرابر و غیر متعارف در مجموعه‌ای از دوائر و شرکتهای تابعه دولت قابل تحمل نمی‌دانند و بر ضرورت بودجه نویسی سال ۱۴۰۱ بر محور عدالت تأکید دارند.

یکی از موانع تحقق عدالت اجتماعی روحیه ظلم پذیری توده مردم است

امام جمعه دزفول یکی از موانع تحقق عدالت اجتماعی را روحیه ظلم پذیری توده مردم دانست و افزود: اگر مردم حق خود را مطالبه کنند و ظلم را نپذیرند هیچ وقت هیچ ستمگری نمی‌تواند به آنها ظلم بکند و نعمت عدالت را از آنها بگیرد.

کتاب “واکاوی نظریه عدالت در تفکر اسلامی نوشته حجه‌الاسلام رضا غلامی”

امام جمعه دزفول در پایان خطبه اول در خصوص عدالت کتابی را به نام واکاوی نظریه عدالت در تفکر اسلامی نوشته حجه‌الاسلام رضا غلامی به نمازگزاران توصیه کرد.

هفته بسیج مانور عظیمی است که بار دیگر قدرت بسیج و بسیجیان را نشان می‌دهد

حجه‌الاسلام والمسلین قاضی در خطبه دوم نماز جمعه فرا رسیدن پنجم آذر سالروز تشکیل بسیج مستضعفان به فرمان امام خمینی(ره) را گرامی داشت و افزود: هفته بسیج مانور عظیمی است که بار دیگر قدرت بسیج و بسیجیان را نشان می‌دهد.

باید با الگوی بسیجی در پیشرفت کشور کمک کرد تانخبگان با نگاهی بسیجی و فرهنگ بسیجی خدمت کنند

امام جمعه دزفول با بیان اینکه بسیجی آگاه، بصیر، شجاع و دلاور است که برای دفاع از اسلام و ولایت همیشه آماده است گفت: باید با الگوی بسیجی در پیشرفت کشور کمک کنیم و نگاهمان بسیجی باشد تا نخبگان با نگاهی بسیجی و فرهنگ بسیجی خدمت کنند.

تقدیر از اجرای برنامه‌های مؤثر هفته بسیج در شهرستان دزفول

خطیب نماز جمعه دزفول از اجرای برنامه‌های مؤثر هفته بسیج در شهرستان دزفول قدردانی کرد و ادامه داد: بسیجیان جبهه‌ای از وحدت و اقتدار را به نمایش گذاشتند.

امروز هم به برکت هفته بسیج، میز خدمت ادارات و دستگاه‌های دولتی و نهادها در مصلای دزفول راه اندازی شد

وی ادامه داد: امروز هم به برکت هفته بسیج، میز خدمت ادارات و دستگاه‌های دولتی و نهادها در مصلای دزفول راه اندازی شد و با حضور  فرماندار، شهردار، و مسئولان اداری، برخی گره‌های شخصی و عمومی مردم باز شد و برکات زیادی داشت که ضمن قدردانی از پیگیری فرماندار برای فراهم کردن مقدمات این امر و ایجاد رضایت مردم، خواستار تداوم این حرکت هستیم.

امام جمعه دزفول افزود: برگزاری میز خدمت همزمان با آیین نمازجمعه این هفته دزفول، پیام داشت چرا که دشمن از این وحدت و انسجام بین مردم و مسئولان می‌ترسد و برای تفرقه افکنی تلاش می‌کند.

نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران با حضور مقتدرانه خود در منطقه نقش خود را به عنوان نیروی راهبردی ایفا می‌کند

وی همچین هفتم آذر روز ملی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی را گرامی داشت و گفت: نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران با حضور مقتدرانه خود حافظ خلیج فارس است و با حضور خود در دریای عمان، اقیانوس هند و آب‌های بین‌المللی، نقش خود را به عنوان نیروی راهبردی ایفا می‌کند.

شهید مدرس نماینده‌ای بود که برای دشمن خط و نشان می‌کشید و نقش مهمی در سرنوشت مردم داشت

امام جمعه دزفول همچنین سالروز شهادت دکتر محسن فخری زاده، روز همبستگی بین المللی با ملت فلسطین، و سالروز شهادت سیدحسن مدرس را نیز گرامی داشت و افزود: شهید مدرس نماینده‌ای بود که برای دشمن خط و نشان می‌کشید و نقش مهمی در سرنوشت مردم داشت.

حل مشکل کم آبی نیازمند نگاهی علمی منطقی و جامع نگر است و با برگزاری تجمع حل نمی‌شود

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی در فرازی دیگر از خطبه‌های نماز مشکل کم آبی را یک مسأله ملی دانست و گفت: حل این مشکل نیازمند نگاهی علمی، منطقی و جامع نگر است و با برگزاری تجمع حل نمی‌شود.

وی بیان داشت: این روزها مشکل کم آبی در کشور مطرح است و اجتماعاتی نیز در این خصوص برگزار شده است؛ بخشی از این مشکل به نبود مدیریت صحیح آب و بخشی دیگر به روش‌های موجود آبیاری کشاورزی مرتبط است.

آبیاری کشاورزی در بیشتر موارد به صورت غرقابی و بدون توجه به الگوی کشت انجام می‌شود

امام جمعه دزفول گفت: آبیاری کشاورزی در بیشتر موارد به صورت غرقابی و بدون توجه به الگوی کشت انجام می‌شود این در حالی است که در برخی موارد به دلیل رعایت نکردن الگوی کشت، محصول دور ریخته می‌شود.

خطیب نماز جمعه دزفول افزود: حل این مشکل عزم ملی، تقسیم کار ملی، و نگاه علمی، منطقی و جامع نگر، و نه نگاه استانی و منطقه‌ای می‌خواهد.

وی بیان کرد: باید از موضع گرفتن هایی که فرصت‌های قومی و منطقه‌ای را تحت تأثیر قرار می‌دهد جلوگیری کرد و اجازه ندهیم دشمن از این موضوع سوء استفاده کند.

باید برای نزول رحمت الهی به درگاه خدا تضرع و توسل کرد

امام جمعه دزفول درباره مشکل خشکسالی و پایین بودن میزان بارندگی گفت: باید به درگاه خدا تضرع و توسل کرد، اگر افرادی که تجمع کردند به صورت دسته جمعی دعای توسل قرائت می‌کردند تأثیر بیشتری داشت.

وی اظهار امیدواری کرد با نزول بارش رحمت الهی مشکل کم آبی در کشور حل شود.

آمریکا که حاضر به کوتاه آمدن در مقابل حقوق مسلم ایران نیست شروع به توطئه چینی علیه ایران کرد

امام جمعه دزفول در بخشی دیگر از خطبه‌های نماز درباره مذاکرات هسته‌ای گفت: آمریکا که حاضر به کوتاه آمدن در مقابل حقوق مسلم ایران نیست شروع به توطئه چینی علیه ایران کرد ولی نمی‌تواند به نقشه‌های شوم خود برسد.

تقدیر از پشتیبانی مردم و مسئولان، ستاد اجرایی امر به معروف و نهی از منکر و پلیس اماکن در برخورد با بدحجابی

وی در بخش دیگری از خطبه‌ها از پشتیبانی مردم و مسئولان در حمایت از امام جمعه که در خصوص بدحجابی در دزفول موضع گرفتند تشکر کرد و از ستاد اجرایی امر به معروف و نهی از منکر و پلیس اماکن که به سرعت وارد عمل شده و اقدام کردند قدردانی کرد.

پلیس اماکن در صورت مشاهده بی حجابی در فروشگاه‌ها طبق قانون نسبت به پلمب فروشگاه‌ها اقدام کند

وی از مدیران فروشگاه‌ها و هایپرمارکت‌ها نیز خواست نسبت به حجاب کارکنان و فروشندگان و سپس سایر افراد حساس باشند و پلیس اماکن در صورت مشاهده بی حجابی در فروشگاه‌ها  طبق قانون نسبت به پلمب فروشگاه‌ها اقدام کند.

افراد باحجاب تشویق شوند تا تأثیر بیشتری داشته باشد

خطیب جمعه دزفول ادامه داد: حرکت خوبی در خصوص حجاب در دزفول شروع شده، مردم و مسئولان کوتاه نیایند و به وظیفه خود عمل کنیم؛ افراد باحجاب تشویق شوند تا تأثیر بیشتری داشته باشد.

مسئولان و مردم کرمان برای استقبال از خانواده شهید عبدالکریم عبدال زاده سنگ تمام گذاشتند

امام جمعه دزفول در فرازی دیگر از خطبه‌های نماز از مردم متدین و شریف و امام جمعه انقلابی رابر کرمان در استقبال از خانواده شهید عبدالکریم عبدال زاده قدردانی کرد و گفت: مسئولان و مردم کرمان برای استقبال از خانواده این شهید سنگ تمام گذاشتند و تقاضا کردند پیکر این شهید دوران دفاع مقدس که به عنوان شهید گمنام در رابر خاکسپاری شده بود در آن محل بماند که با رضایت پدر شهید، پیکر شهید در کرمان ماند و موجی از خوشحالی بین مردم این شهر ایجاد شد.

معرفی “کتاب تنها گریه کن” روایت زندگی مادر شهید محمد معماریان

خطیب نماز جمعه دزفول به رسم هر هفته  خواندن “کتاب تنها گریه کن”، روایت زندگی مادر شهید محمد معماریان که به زیبایی نگاشته شده است را به علاقمندان به فرهنگ کتابخوانی توصیه کرد.

گفتنی است در آئین با شکوه نماز جمعه دزفول اعضای کانون بسیج فرهنگیان ناحیه دزفول حضوری با شکوه داشتند.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

سَلامُ عَلَیْکُم جَمیعاً ورَحْمَهُ الله و بَرَکاتُهُ

اَعُوذُ بِاللّهِ السَّمیعِ الْعلیمِ مِن شَرِّ الشَّیطانِ اللَّعینِ الرَّجیم

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه، بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، همه شما و خودم را دعوت به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

عالم‌ ربانی مرحوم آیت‌الله مشکینی که استاد اخلاق بودند، درباره تقوا می‌فرمودند: تقوا لباس خوبی برای پیکره روح انسان است. تقوا، زاد و توشه خوبی برای آخرت انسان است. تقوا، سعادت آفرین است. تقوا، خیر دنیا و سعادت عقبی را در پی دارد. از خدا می‌طلبیم که همه ما را به تقوا موفق بدارد و از شر شیاطین و بی تقواها محفوظ فرماید ان‌شاءالله.

ادامه بحث خطبه‌های گذشته را درخصوص موضوع عدالت داریم که مسئله بسیار مهمی است. به آنجا رسیدیم که عوامل مؤثر در تحقق عدالت اجتماعی را داشتیم بیان می‌کردیم دو عامل بیان شد، یکی برای تحقق پیدا کردن عدالت اجتماعی احتیاج به افراد صالح و عادل داریم، کسانی و کارگزارانی که انسانهای صالحی باشند و اهل عدالت باشند. و عامل دوم برای تحقق عدالت اجتماعی حاکمیت عدل بود که بیان شد.

رسیدیم به سومین عامل در تحقق عدالت اجتماعی که سومین عامل پذیرش عمومی است یا مقبولیت جامعه است که جامعه باید پذیرش داشته باشد برای عدالت اجتماعی، تا ما بتوانیم عدالت را اجرا بکنیم.

مسلماً یکی از ارکان پیشبرد هر برنامه‌ای در سطح جامعه بشری همراهی افراد آن جامعه با برنامه است. یا حداقل این است که در مقابل آن برنامه مقاومت نکنند. این یکی از اصولی‌ترین و اساسی‌ترین مسئله‌ای است که ما بخواهیم عدالت اجتماعی را در یک جامعه‌ای اجرا بکنیم.

مثال واضح و روشن آن این مورد است که در دوران خلافت امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) و همچنین امام حسن مجتبی(ع) و نیز امام حسین(ع) و تقریبا همه ائمه اطهار(ع) که از نوادر روزگار بودند ما این را می‌بینیم که مردم با آنها همراهی نکردند برای اجرای عدالت. مردم به سوی اجرای عدالت اجتماعی با آنها اقبالی نشان ندادند.

هرچند با این کار ولایت امیرالمؤمنین(ع) ساقط نشد، ولایت ائمه اطهار(ع) ساقط نشد، ولایتشان محفوظ است. آنها ولایت دارند چه جامعه بپذیرد، چه جامعه نپذیرد. لکن توان تحقق بخشی به عدالت اجتماعی را نتوانستند داشته باشند. این نکته مهمی است که باید به آن توجه بشود.

فلذا ما می‌بینیم در زمان حکومت امیرالمؤمنین(ع) که حتی خیلی کوتاه بود، حوادثی اتفاق افتاد، وقایع اجتماعی اتفاق افتاد که ناشی از عدم پذیرش مردم از عدالت اجتماعی بود، و عدالت امیرالمؤمنین(ع) را نپذیرفتند و متأسفانه حوادث و وقایعی که رقم خورد به نفع باطل رقم خورد و جبهه حق نتوانست در آن زمان هم پیروز بشود.

حالا اینجا یک نیم نگاهی هم داشته باشم به عدالت اجتماعی در غرب و نگاهی که آنها به عدالت دارند. ببینید در غرب به حاکمیت مردم، دموکراسی می‌گویند؛ می‌گویند مردم باید حاکمیت داشته باشند انتخابات هم را برگزار می‌کنند، هر حزبی، هر جریانی، هر شخصی که برنده انتخابات بود دیگر او حق دارد مطالبه کند و این را می‌گویند دمو کراسی.

مثلا اگر در یک انتخاباتی ۴۰ درصد یا ۵۰ درصد از واجدین شرایط انتخابات شرکت کردند هرکس در آن ۴۰ درصد،۵۰ درصد رأی بیشتری آورد حزب او، جریان سیاسی او می‌تواند هر طوری که دلش می‌خواهد تصمیم بگیرد برای کشور و هر مطالبه‌ای داشته باشد.

اما از نگاه ما حاکمیت مردم به معنای مردم سالاری دینی است. ما یک قید داریم به نام دین که مردم حکومت می‌کنند، ولی در چهار چوب چه چیز؟ دین. یعنی مثلا عرض می‌کنم الان ما انتخابات برگزار می‌کنیم؛ یکی را رئیس جمهور می‌کنیم، یکی را نماینده مجلس می‌کنیم، یکی را نماینده شورای شهرمی‌کنیم. اما شرائطی دارد. آن شخص باید صلاحیتها و شایستگی‌هایی که مورد تأید است و بررسی می‌شود، داشته باشد و بعد هم که انتخاب شد، در چهار چوب دین و اسلام باید حرکت کند.

در واقع حاکمیت ما، حاکمیت وحیانی است و به خدای متعال مرتبط می‌شود، ولی حاکمیت در غرب اینچنین است که درواقع آنها نه! کاری به دین ندارند، کاری به احکام دین ندارند، کاری به عقائد دینی ندارند. می‌گویند: هرچی مطالبه مردم بود. درست یا غلط. کار ندارند. مثلا اخیراً در فرانسه قانون هم جنس بازی رسمی شد و مثلا می‌توانند با همدیگر ازدواج بکنند. می‌گویند این مثلا مطالبه مردم بوده است، مردم به این کار راضی بودند، قانون می‌شود.

فلذا هیچ خیر و صلاح بشر و جامعه بشری در او سنجیده نمی‌شود. ملاک درخواست مردم است. حالا در نگاه سرمایه داری و لیبرالیسم هم همین طور است. عده‌ای می‌آیند با انتخابات برنده می‌شوند، پول خرج می‌کنند در آمریکا و در غرب، بعد آنها حکومت را دست می‌گیرند و هر مطالبه‌ای که میلشان بود انجام می‌دهند. به هرحال این مسئله، مسئله بسیار مهمی است که یک مجال مفصلی می‌طلبد که ما الان فرصت نداریم در این قضیه خیلی وارد بشویم.

در همچون جامعه‌ای عدالت اجتماعی اصلا معنا پیدا نمی‌کند. که حتی من شنیدم رسول گرامی اسلام ختم انبیاء محمد مصطفی(ص) یک نفر از مسلمانها یک ترفندی زده بود آن چهارپایش و آن استرش را یک بسته، مثلا علوفه با یک نخی یا چوبی کنار دهنش گذاشته بود، این دائم حرکت می‌کرد که به این برسد، خوب به آن نمی‌رسید. پیغمبر(ص) از این صحنه خیلی ناراحت شد و با عتاب به آن شخص گفت که: تو داری به این حیوان ظلم می‌کنی. گفت: خوب حیوان مال خودم است. گفت: مال خودت باشد، حق ظلم کردن نداری. آن را باید بروی تیمارش بکنی، درست به او آب و علوفه بدهی، آن وقت از آن کار بکش.

منظورم دایره عدالت اجتماعی از نظر دیدگاه اسلام تا آنجا هم می‌رسد. البته غربیها به دروغ خیلی ادعای حقوق بشر می‌کنند، ولی همه آن دروغ است. نمونه‌اش هم این است که می‌بینید الان در یمن بواسطه حمایت استکبار جهانی و آمریکا از سعودیها چه جنایاتی که اتفاق نمی‌افتد، چه کودکهایی که در این بمباران‌ها کشته نمی‌شود، ککشان هم نمی‌گزد. ادعای حقوق بشر هم می‌کنند.

بحمدالله تعالی در جامعه یک صداها و رایحه‌های خوشی از عدالت شنیده می‌شود. با آمدن دولت سیزدهم من اشاره‌ای داشته باشم. رئیس جمهور محترم نکته‌ای فرمودند درباره پرداختهای نابرابر و غیر متعارف در دولت و شرکتهای دولت فرمودند که دیگر قابل تحمل نیست و تأکید بر این که بودجه نویسی سال ۱۴۰۱ باید عدالت محور باشد.

و حتی نظام پرداخت حقوق هم باید عادلانه باشد این نکته آقای رئیس جمهور فرمودند و بحمدالله شنیدیم با چند نفر از مدیران نجومی بگیر برخورد شده است که در دولت قبل به نظرم حضرت آقا سال ۹۵ بود بحث مطالبه برخورد با نجومی بگیرها را مطرح کرد ولی هیچ کاری صورت نگرفت. بحمدالله تعالی این کارها دارد صورت می‌گیرد.

من روایتی از امیرالمؤمنین(ع) ذکر بکنم که درخصوص نسبت به امکانات دنیا، انسان باید اعتقاد و فکر قانعی داشته باشد که به فرزندش امیرالمؤنین(ع) می‌فرماید که: مَنْ رَضِیَ بِقِسْمِ اَللَّهِ سُبْحَانَهُ لَمْ یَحْزَنْ ما فَاتَهُ اگر کسی راضی بشود به آن رزق و روزی که خداوند برایش معین کرده است، هیچ وقت ناراحت نیست بگوید من چیزی از دست دادم. این نگاه درواقع عدالت محور است که باید همه مسئولین داشته باشند.

(از این جا به بعد ما شروع می‌کنیم درخصوص موانع تحقق عدالت اجتماعی صحبت می‌کنیم که من سعی می‌کنم به اهم آنها بپردازم که اگر بحث ماند بقیه‌اش بماند برای خطبه‌های بعد.)

یکی از موانع تحقق عدالت اجتماعی، یکی از مهمترینش روحیه ظلم پذیری توده مردم است. اگر مردم حق خود را مطالبه بکنند و زیر بار ظلم نروند، ظلم را نپذیرند، هیچ وقت یک ستمگری نمی‌تواند به آنها ظلم بکند و نعمت عدالت را از آنها بگیرد.

در قرآن کریم در سوره زخرف آمده است: فرعون قوم خود را سبک می‌شمرد و آنها را خوار می‌کرد و آنها هم اطاعت فرعون می‌کردند. چرا؟ چون قومی فاسق بودند. فَاسْتَخَفَّ قَوْمَهُ فَأَطَاعُوهُ إِنَّهُمْ کَانُوا قَوْمًا فَاسِقِینَ این مشکلی بود که در جامعه آن روز در بنی اسرائیل بود که فرعون را تمکین می‌کردند.

ان‌شاءالله ما بتوانیم ادامه بحث را داشته باشیم چون ببینید خودباختگی و تهی شدن از هویت سبب تسلیم شدن در برابر طاغوت است. انسان اگر عزت نفس را نداشته باشد، قطعاً آنجا دچار خودباختگی می‌شود و عزت نفس خود را از دست می‌دهد و در مقابل طاغوت تمکین می‌کند. این به نظرم یکی از اصولی است که معمولا نظامهای باطل براساس استخفاف و تحقیر مردم حکومت می‌کردند.

در زمان رژیم طاغوت هم اینچنین بود. مردم را تحقیر می‌کردند. مردم را کوچک می‌شمردند. بعد حکومت می‌کردند. ادامه بحث را ان‌شاءالله برای هفته‌های آینده خواهیم داشت.

اما من به نظرم می‌رسد که حالا معرفی کتاب را هم خواهیم داشت در آخرخطبه ولی همین جا راجع به عدالت اجتماعی یک کتابی هم معرفی بکنم که کتابی است در بحث عدالت به نام “واکاوی نظریه عدالت در تفکر اسلامی” نوشته حجه‌‌الاسلام رضا غلامی.

که من نگاه کردم فصول بسیار خوبی در این کتاب بحث شده است یکی از فصلها بسترهای تحقق عدالت هست. شاخصهای تحقق عدالت است. روشها و مکانیزم تحقق عدالت هست. موانع تحقق عدالت هست که الان ما داریم بحث می‌کنیم در همین خطبه. عدالت در جهان معاصر هست. انقلاب اسلامی و عدالت هست. عدالت طلبی به الزامات آن. این فصولی است که در این کتاب بحث شده است به نظرم کتاب خوبی است. استفاده  بشود.

البته من یک اشاره هم داشته باشم در یک کتاب دیگری به نام “سیاست و اخلاق علوی” در فصل سوم آن از عدالت بحثهای نویی مطرح شده است که آن هم باز بسیار خوب است اگر دسترسی داشته باشید، ان‌شاءالله در اختیار قرار بدهیم یکی از مواردی که در این کتاب بحث شده است عدالت باعث می‌‍شود صداقت در جامعه گسترش پیدا بکند. عدالت باعث ساده زیستی در جامعه می‌شود. عدالت باعث دوستی بین مردم می‌شود. عدالت باعث گریختن ناراضیان از عدالت می‌شود.

ببینید در زمان امیرالمؤمنین کسانی که از عدالت ناراحت بودند پیش معاویه فرار می‌کردند. نمی‌توانستند عدالت امیرالمؤمنین(ع) را تحمل بکنند.

فلذا اینها نکات مهمی است که باید به آن پرداخته بشود. امیدواریم این بحث را به صورت مستوفی بتوانیم خدمت عزیزان تقدیم کنیم.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

والسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَهُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه، بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی اُوصِیکُم وَ نَفسی وَ نَفسی وَ نَفسی بتَقوَى اللّه همه شما و خودم را به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

آیت الله مشکینی در یک کتابی دارد که خطبه‌هایش مورد بحث قرار گرفته است. یک نکات آسیب شناسانه‌ای درباره بی تقوایی ذکر کرده است. در مورد گناه ایشان می‌فرماید: گناه کردن در زمین اثر می‌کند. گناه در کشت و زرع زمین اثر می‌کند. گناه در نزولات آسمانی اثر می‌گذارد. گناه سبب کوتاهی عمر انسان می‌شود.

ببینید همه اینها در اثر اینکه انسان به تقوا در زندگی خود توجهی نداشته باشد. اما اگر به تقوا توجه داشته باشد، باعث خیر و برکت در زندگی می‌شود. باعث طولانی شدن عمر می‌شود. باعث نازل شدن رحمت الهی می‌شود. اگر در جامعه‌ای تقوا باشد. فلذا این نکات مهمی است که باید به آن توجه بشود.

پنجم آذر ماه سالروز تشکیل بسیج مستضعفین به فرمان امام راحل خمینی کبیر(رضوان الله تعالی علیه) بود که خدا را شاکر هستیم که یک نقطه عطف تاریخی در  انقلاب اسلامی شد. در واقع هفته بسیج مانور عظیم و فراگیر بسیج در سرتاسر کشور است که بار دیگر قدرت بسیج و بسیجیان ما به رخ دشمنان کشیده بشود.

بسیجی عزیز، بسیجی آگاه، بسیجی بصیر، بسیجی شجاع و دلاور، برای حاضر شدن هر جایی که عرصه خطر برای دفاع از اسلام و ارزشهای کشور و ولایت باشد، آماده و حاضر است. این روحیه بسیجی است.

بنده از برنامه‌های مفصل هفته بسیج که در شهرستان دزفول به اجرا گذاشته شد؛ من خودم شاهد بودم، برنامه‌های بسیار فراگیری در سطح شهر و روستا و بخشهای مختلف اجرا شد و برنامه‌های بسیار بامحتوایی بودند و یک مانور عظیم و بزرگی بود و به رخ دشمن کشیده شد، تشکر می‌کنم از همه عزیزان؛ مخصوصاً از فرماندهی محترم و معزز ناحیه مقاومت شهرستان دزفول جناب سرهنگ لیلی زاده و همکاران عزیزش که واقعاً جای تقدیر و تشکر دارد و جلوه‌ای از وحدت و اقتدار را بسیجیان به نمایش گذاشتند.

امروز هم باز شاهد بودیم که به برکت بسیج، میز خدمت ادارات و دستگاههای دولتی و نهادها زده شد در مصلی نمازجمعه و من خودم شاهد بودم، همین یک ساعتی که این میز بود و فرماندار محترم، شهردار محترم، دیگر رؤسای ادارات، آمدند، هم گره‌های شخصی باز شد از افراد؛ هم بعضی از گره‌های عمومی شهر باز شد.

بعضی از تعاونی مسکن‌ها آمدند، برای تعاونی مسکن مشکلشان را حل کردند و خیلی خیلی برکات داشت. همین یک ساعت امروز که جلسه میز خدمت زده شد؛ خیلی خیر و برکات داشت. این هم به برکت روز بسیج بود. خدا را شاکر هستیم، که من لازم می‌دانم از فرماندار محترم که پیگیر بودند، از روابط عمومی فرمانداری که انصافاً از دو روز قبل تلاش کردند که مقدمات کار فراهم بشود؛ و من لذت بردم امروز وقتی وارد مصلی شدم. احساس کردم امروز نماز جمعه ما در طراز جمهوری اسلامی و در طراز دارالمؤمنین دزفول است.

این یک نکته‌ای بود که خیلی ارزشمند بود که من زبانم الکن است از تشکر از همه دست اندرکاران و مدیران که این کار بزرگ را تشکیل دادند، قطعا خدای متعال از این کار راضی است. امام زمان(عج) راضی است. چون رضایت مردم یعنی رضایت خدا ، یعنی رضایت امام زمان(عج) یعنی رضایت رهبری.

من استدعا می‌کنم از عزیزان این به نظرم الگوی خوبی است برای نمازجمعه ما. دیدار چهره به چهره مسئولین با مردم آن هم در روز جمعه، محل عبادت، خیلی ثواب دارد. چه بسا خیلی‌ها نتوانند در وقت اداری به فلان مسئول دسترسی پیدا بکنند. ولی خیلی اینجا راحت می‌آمدند، آزاد بود. می‌نشستند صحبت می‌کردند. مشکلشان را مطرح می‌کردند و بعضی‌ها روی نامه‌شان دستور می‌گرفتند و این خیلی خیر و برکات دارد من از همه این عزیزان و دست اندراکاران خواهش می‌کنم نمی‌گویم هر هفته ولی لااقل دو هفته‌ای، سه هفته‌ای یک بار همین برادران عزیز روابط عمومی فرمانداری باز همین کار را بکنند. حالا به مناسبتی هم اگر باشد بهتر است. من این را تشکر می‌کنم. امیدواریم که این کار و سنت حسنه ان‌شاءالله کمرنگ نشود و بتوانیم جدی پیگیری بکنیم.

ان‌شاءالله دشمن هم از همین وحدت و انسجام و در صحنه بودن مردم و مسئولین می‌ترسد. برادران و خواهران دقت بفرمایید. نماز‌جمعه امروز ما روز بسیج برای دشمن پیامی داشت که وقتی دشمن می‌بیند مردم، مسئولین، در کنار همدیگر هستند. همدلی هست. وحدت هست. از این می‌ترسد. او می‌خواهد بین مردم تفرقه باشد بین مردم و مسئولین فاصله باشد.

فلذا این کاری دشمن شناسانه هم بود که امروز صورت گرفت که جای تقدیر و تشکر دارد. ان‌شاءالله ما باید با روحیه بسیجی در پیشرفت کشور کمک کنیم و نگاه ما نگاه بسیجی باشد که نخبگان کشور با یک نگاه بسیجی توانستند پیشرفتهای علمی را برای کشور رقم بزنند. ما باید با پیشرفت علمی کشوری قوی داشته باشیم.

اگر کشوری قوی داشتیم کسی نمی‌تواند به ما زور بگوید. اما اگر کشوری قوی نداشتیم، وابسته به دیگران بودیم، در علم، در تکنولوژی، در پیشرفت آنها به ما زور می‌گویند، زیاده خواهی می‌کنند و باید ما گردن‌مان را خم کنیم. اما وقتی کشوری قوی بودیم با عزت زندگی می‌کنیم. با شوکت زندگی می‌کنیم. این نکته مهمی است که باید از فرهنگ بسیجی یاد بگیریم و درس بگیریم.

خداوند ان‌شاءالله عزت و سربلندی بسیج را برای ملت ما مستدام بدارد.

مناسبت دیگری که باید از آن یادی بکنیم و شایسته است، تجلیلی بکنیم؛ روز هفتم آذر روز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی است که روز بسیار بزرگی است. رشادتها و دلاورمردیهای نیروی دریایی ارتش و دفاع جزائر و بنادر و سواحل و دریایهای کشورمان در دوران مقدس و خلق حماسه به یادماندنی مخصوصاً پرسنل ناوچه موشک انداز پیکان در عملیات مروارید و ساقط کردن پایانه‌های نفتی البکر و الامیه عراق در زمان جنگ و به استهزا در آوردن پرچم جمهوری اسلامی که واقعاً خیلی حماسه بزرگی بود و روز هفتم آذر روز نیروی دریایی نام گرفت.

نیروی دریایی امروز این توانمندی را دارد که با حضور مقتدرانه خود و حفظ امنیت از کرانه‌های خلیج همیشه فارس و دریای عمان تا اقیانوس هند و در هر نقطه‌ای در آبهای بین المللی می‌بینید بارها مثلا اینها حرکت می‌‎کنند و می‌روند فلان کشتی که مورد تهدید دزدان دریایی قرار گرفته است، نجاتشان می‌دهند. با اقتدار هم این کار را می‌کنند.

امروز ما شاهد هستیم که نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با این هدف و جایگاه، نقش خود را به سطح نیروی راهبردی در منطقه ارتقا داده است که این برای امنیت ما خیلی مهم است.

ان‌شاءالله خداوند شهدای نیروی دریایی ارتش را با شهدای کربلا محشور بگرداند.

سالروز شهادت دانشمند هسته‌ای دکتر محسن فخری زاده را داریم که آن را هم گرامی می‌داریم. شخصیتی کلیدی و اثرگذار در پیشرفت علمی کشور که دشمنان ما نتواستند وجود او را تحمل کنند و او را ناجوانمردانه ترور کردند. خداوند این شهید والا مقام را با اولیاء الله محشور نماید.

یک مناسبت دیگری هم داریم ۸ آذراست ۲۹ نوامبر روز همبستگی بین المللی با ملت فلسطین است. این هم باز روز بسیار مهمی است که ان‌شاءالله با شکل گیری جبهه مقاومت در جهان اسلام این همبستگی و این روز بسیار اثرگذار است و ان‌شاءالله تا نابودی کامل رژیم صهیونیستی و رسیدن فلسطینی‌ها به حق مسلمشان ان‌ش‍اءالله استمرار پیدا بکند به یاری خدا.

(به من نگویند که دارد جدول تاریخ می‌گوید نه! اینجور نیست من دارم تحلیل می‌کنم. مناسبتها بهانه است که ما تحلیل بکنیم در خطبه.)

همچنین سالروز شهادت آیت‌الله سید حسن مدرس را داریم. رضوان خدا بر او باد بر این مرد شجاع و دلاور. امام راحل می‌فرمودند: مثل مرحوم مدرس را انتخاب کنید. من خیلی کوتاه می‌خواهم یک کمی از شخصیت شهید مدرس را بیان کنم. چون حقیقتاً شهید مدرس نماینده‌ای در طراز مجلس شورای اسلامی بود.

من اشاره‌ای بکنم، شهید مدرس در جواب نامه احمد شاه با آزاد منشی تمام چند جمله کوتاه را می‌نویسد. خیلی جالب است. در جواب نامه احمد شاه می‌نویسد: خداوند دو چیز را به من نداده است یکی ترس و دیگری طمع. هرکس با مصالح ملی و امور مذهبی همراه باشد، من هم با او همراه هستم و الا فلا. خیلی کوتاه مختصر و مفید خط و نشان می‌کشد برای احمدشاه.

حالا البته من مطالعه نکرم که نامه احمدشاه چه بوده است که شهید مدرس اینچنین جوابش را می‌دهد. لابد مثلا یا تهدیدش کرده یا تطمیعش کرده است. که می‌گوید خداوند این دو چیز را به من نداده است.

در اوضاع پراضطراب ورود قشون روس به کشور که رجال مملکتی و نمایندگان مجلس واقعا جا خورده بودند و به شدت ترسیده بودند و داشتند تحت تأثیر آن هجمه آن قشون روس، قانونهای ذلت آمیزی را می‌خواستند تصویب بکنند؛ باز شهید مدرس آنجا یک نطقی دارد. من چند جمله از نطقشان را بیان می‌کنم.

آنجا می‌گوید آقایان اگر مشیت امور بر این قرار گرفته باشد که آزادی و استقلال ما را به زور از ما سلب کنند سزاوار نیست ما خودمان به دست خودمان آن را امضا کنیم. خیلی نکته مهمی است. می‌گوید حالا می‌خواهند بگیرند، بگیرند؛ ولی چرا خودمان ذلتمان را امضا بکنیم. بعد ادامه می‌دهد با فریاد این مطلب را می‌گوید: نه هرگز تسلیم می‌شویم ما مقاومت می‌کنیم و ازاین تهدیدها نمی‌هراسیم.

این سخنان آتشین مدرس در مجلس هست که بعد از آن، متعاقب آن مردم هم با شعارهای زنده باد ملت. مرگ بر بیگانگان. زنده باد مدرس. به خیابانها می‌ریزند و در نتیجه کابینه صمصام ساقط می‌شود و کابینه بعدی هم اولتیماتوم روس را مردود اعلام می‌کند.

ببینید یک عالم انقلابی و مجاهد چقدر می‌تواند در سرنوشت یک ملت اثر داشته باشد.

خداوند او را با اجداد طاهرینش محشور بگرداند.

مطلب دیگری که باید اشاره بکنم. بحث کم آبی و مشکل کم آبی است که این روزها ما شاهد آن هستیم. اجتماعاتی در اصفهان و در جاهای دیگر من چند تا نکته اساسی را می‌خواهم بیان کنم.

یکی اینکه مشکل کم آبی کشور یک موضوع ملی است که بخشی از آن برمی‌گردد به ضعف مدیریت آب در کشور و استفاده از روشهای ناصحیح آبیاری و استفاده از آب.

همین روشهای غرق آبی که معمولا کشاورزان استفاده می‌کنند؛ به جای اینکه از روشهای قطره‌ای استفاده بکنند که آب خیلی مصرف نشود. یا امثال اینها یا عدم توجه به الگوی کشت. یک سال مثلا محصولات کشاورزی اینقدر زیاد به بازار می‌آید که ناچار باید کشاورز ضرر بکند و آن را دور بریزد. یکبار دیگر مثلا یک محصول اینقدر کم می‌آید و قیمتش خیلی بالا می‌رود نبودن الگوی کشت این مشکلات را بوجود می‌آورد.

به هرحال موضوع ملی نگاه ملی می‌خواهد. عزم ملی می‌خواهد. تقسیم کار ملی می‌خواهد. نگاه مسئولین باید اینچنین باشد به مسئله آب. نگاه علمی و منطقه‌ای و جامع نگر می‌خواهد؛ نه نگاه استانی و منطقه‌ای. خوب ما گیریم مشکل یک استانی را حل کردید. بقیه استانها چه؟

فلذا باید از موضع گرفتنهایی که گسلهای قومی و منطقه‌ای را تحریک می‌کند، اجتناب بکنیم. نگاه باید فرصت محورانه باشد، نه تهدید محورانه. این نکته مهمی است که در مسئله آب باید به آن توجه بشود و مردم هم باید مراقب سوء استفاده دشمن باشند. هوشیار باشند. دشمن از این آب گل آلود ماهی خود را نگیرد. خلاصه مراقب و مواظب باشیم و از همه مهمتر که من بارها در جلسات خصوصی عرض کرده‌ام حالا از این تریبون هم عرض می‌کنم.

از همه مهمتر برادران: مشکل خشک سالی است. مشکل پایین بودن میزان بارندگی است. ما چرا اصل کار را ول کردیم؟ دائم می‌رویم مثلا از طریق مسئولین مشکل را حل کنیم؟ بابا خدای متعال است که باران را فرو می‌فرستد. یک کمی هم توجه بشود به تضرع به درگاه الهی. توجه بشود به توسل به ائمه اطهار(ع). توجه بشود به استغفار کردن در مقابل خدای متعال.

من می‌گویم آن جمعیتهایی که تجمع کرده بودند اگر یک دعای توسل برگزار می‌کردند، اگر با همدیگر یک دعای امام زمان می‌خواندند. چون دعای جمعی خیلی اثر دارد برادران و خواهران نباید از این غافل شد.

من امیدواریم خداوند با نزول رحمت الهی این بلیّه را از سر ملت ما دفع بکند ان‌شاءالله.

یک تشکری داشته باشیم از مردم شریف و متدین و امام جمعه انقلابی رابر کرمان. در قضیه استقبال از خانواده شهید عبدالکریم عبدال زاده. این شهید را هفته گذشته عرض کردم به صورت گمنام ۳۹ سال پیش در یکی از روستاهای رابر کرمان که زادگاه حاج قاسم سلیمانی هم هست دفن کردند و حتی حاج قاسم هم چند بار رفته آنجا فاتحه خوانده است و خودش هم رفته بود گفته بود مثلا این منطقه را اینجوری درست کنید. دستوراتی داده بود و اینها.

خوب شناسایی شد. پدر شهید که در قید حیات هستند ابتدا نظرشان این بود منتقل بشود به دزفول. ولی ما بلیط گرفتیم برای پدر شهید و خانواده‌اش و فرستادیم آنجا و وقتی که رفتند آنجا استقبال بسیار جانانه‌ای از این خانواده شهید کردند. چندین کیلومتر استقبال خودرویی بیرون شهر آمدند و بعد تمام مردم شهر از پیر و جوان و زن و مرد و کودک، بیرون آمدند از خانه‌ها و استقبال از خانواده شهید.

چندین گوسفند قربانی کردند. تمام مسئولین آمدند. از داخل فرودگاه کرمان مسئولین استان آمدن به استقبال تا خود داخل شهر رابر. انصافاً سنگ تمام گذاشتند و با عزت و احترام هرچه تمام‌تر از خانواده شهید عبدال زاده استقبال کردند.

امام جمعه محترم با من تماس تلفنی چند بار داشتند هم قبل از سفر و هم بعد از سفر؛ که از من خواستند که صحبت بکنم که شهید آنجا بماند. بعد اینها آنجا سخنرانی کرد امام جمعه رابر حاج آقا علیدادی و اظهار کردند، تشبیه کرد به داستان حضرت یعقوب و یوسف که آن هم ۳۹ سال طول کشید که یعقوب یوسف را دید و بعد به آنها گفت به خانواده شهید اظهار داشت که: عبدالکریم شما عزیز رابر است و مردم آنجا سر مزارش می‌روند توسل به آن پیدا می‌کنند؛ برای بیمارانشان برای گرفتاریهایشان و نتیجه می‌گیرند.

فلذا این سخن را که گفته بود دیگر پدر شهید که من دیروز به اتفاق مدیر کل بنیاد شهید استان به منزل خدمتشان رفتیم و تقدیر و تشکری از ایشان کردیم. پشت تریبون می‌رود و می‌گوید مردم رابر من عبدالکریم را به شما بخشیدم.(صلوات ندارد؟)

و یک موجی از شوق و خوشحالی در میان مردم رابر. گفت: مردم گریه می‌کردند از این خبر. و امام جمعه آنها می‌گفت فلانی ما آماده هستیم یک منزلی را آماده کردیم با تمام تجهیزات، خانواده شهید هروقت، هرچند روز با نوه‌هایش با فرزندانش بیایند اینجا با بستگانش هرچند روز باشند ما میزبانش هستیم.

من به او گفتم که ما ان‌شاءالله اگر زنده بودیم کاروان زیارت حاج قاسم راه بیاندازیم بعد از آنجا بیاییم سر مزار شهید عبدال زاده گفت: تمام مردم دزفول هم که بیاورید من میزبان شما هستم. خیلی انصافاً سنگ تمام گذاشتند. گفت: رابری‌ها دزفولی هستند دزفولی‌ها رابری هستند.(صلوات)

ببینید خون پاک شهید بعد از ۳۹ سال چه کار می‌کند! چه پیوند عمیق و عریقی بین مردم رابر کرمان و مردم دزفول خوزستان برقرار می‌کند. اینها از برکات شهید است. فراموش نکنیم. هرچه عزت داریم از شهدا داریم.(تکبیر نمازگزاران)

من همین جا از یکی از آژانس‌های دزفول که تور مسافرتی می‌برند چه اشکال دارد یک تور معنوی هم شما ببرید. درخواست می‌کنم متولی بشود پول هم از مردم بگیرد نیازی نیست مجانی ببرد ما هم کمک می‌کنیم البته برای پشتیبانی. کاروان راه بیاندازد برای زیارت حاج قاسم عزیز و بعد از آن طرف هم بروند سر مزار شهید عبدالکریم عبدال زاده و این کار انجام بدهند من خواهش می‌کنم از آژانس‌ها و به اصطلاح شرکتهای مسافرتی و تور گردی.

ان‌شاءالله خداوند به ما توفیق بدهد شکرگزار نعمت بی بدیل شهدا باشیم.

(من راجع به مذاکرات هسته‌ای یک مطلبه‌ای خیلی کوتاه یاد داشت کردم، عرض بکنم و کم کم جمع بکنم و خطبه هم طولانی شد ببخشد.)

عرض کنم مذاکرات هسته‌ای که ۸ آذر ماه بناست برگزار بشود؛ آمریکا و غرب با آگاهی از مواضع دولت سیزدهم مبنی بر اینکه ایران حاضر به کوتاه آمدن از حقوق مسلم خود مبنی بر لغو همه تحریمها، نیست؛ شروع کردند علیه ایران توطئه کردن. و به زعم خودشان می‌خواند علیه ایران اجماع سازی بکنند.

ما سه تا کشور اروپایی و رژیم صهیونیستی و یک عده‌ای از این مرتجعین منطقه عرب شورای همکاری خلیج فارس، دو سه تا مثلا سعودی و امارات و اینها می‌خواهند علیه ما اجماع جهانی درست کنند.

بابا چه کاری است؟ اولاً هم روسیه هم چین که دو تا کشور اثر گذار هستند در این ۱+۴ هم حضور دارند. اینها موافق ما هستند. مدافع حق مسلم ما هستند. ۲۰۰ کشور دنیا مدافع حق مسلم ایران هستند.

فلذا اینها با استقامت و پایداری ایران نخواهند توانست به آن نقشه‌هایشان برسند و ان‌شاءالله ما بتوانیم استیفاء حقوق ملت را داشته باشیم.

من تشکری هم داشته باشم از پشتیبانی مردم و مسئولین و بیانیه‌های مختلفی که در حمایت از بنده حقیر در مسئله مبارزه بد حجابی و بی حجابی مخصوصاً فرماندار محترم که در جلسه شورای اداری موضع گرفتند و دیگر عزیزان، اظهار لطف کردند و محبت کردند و از ستاد اجرایی امر معروف و نهی از منکر، از بسیج عزیز، از نیروی اماکن که به سرعت وارد عمل شدند و در صحنه حضور پیدا کردند و اقدام نمودند.

به طوری که بلافاصله مدیر هایپر مارکت مادر به من زنگ زد؛ گفت: فلانی من همراه پلیس اماکن هستم. گفتم فلانی من از شما تشکر کردم در خطبه‌ها که این کار اقتصادی را برای شهر کردید؛ ولی ارزشها نباید زیر سؤال برود. به او گفتم دو سه چیز از شما می‌خواهم اول پرسنل خانم خودتان از خودتان شروع کنید. اینها لبسهایشان مناسب باشد. حجابشان مناسب باشد که دهن کجی نباشد. شئونات را رعایت کنند.

دوم: به خانمهای بی‌حجاب و بدحجاب خدمات ندهید. وقتی صندوق آورد اگر روسری او افتاد در گردنش، بگوید خانم من تا روسری خود را درست نکنی جنس تو را حساب نمی‌کنم.

و سوم: اینجور نباشد در آن غرفه‌ها و فروشگاههایی که شما دارید خانمهای لاابال بیایند کشف حجاب بکنند، راحت بشینند آنجا پیتزا بخورند و امثال ذالک. اینجوری نباید باشد. والا اگر اینجوری باشد من می‌گویم گفتم به پلیس اماکن اول هشدار بدهد، تعهد بگیرد و وفق قانون پلمپ بکند.(تکبیر نمازگزراران)

به هرحال بحمدالله تعالی حرکت خوبی در شهرستان شروع شده است. ببینید خواهران برادران مسئله اباحه گری و قبح زدایی از ارزشهای اسلامی و حجاب یک مسئله سراسری است. مخصوص دزفول نیست. ولی ما در دزفول هستیم. ما باید سهم خودمان را وظیفه خودمان را در دزفول انجام بدهیم.

فلذا من خواهش می‌کنم یک مبارزه است. هم مردم، هم مسئولین کوتاه نیایند. عقب نشینی نکنند. نگویند حالا این کار صورت گرفته بس است؛ نه! کار شروع شده است. همه جا بیانه داده‌اند در عمل هم بیایند. ما تا الان در قضیه منفعل بودیم. الان می‌خواهیم نسبت به کسانی که ارزشهای اسلامی را زیر پا می‌گذارند و به شئونات ما اهانت می‌گذارند می‌خواهیم هجمه بکنیم و از موضع انفعال بیرون بیاییم.

کمک کنید برادران خواهران، ادامه پیدا بکند. خواهران به مناسبت هفته بسیج مانور حجاب بدهند. چه اشکال دارد؟ یکی از برنامه‌ها مانور حجاب خواهران باشد. در خیابان با چادر بیایند، جمعیتی بیایند آنجا و به خانمهایی که بی حجاب هستند، تشویق بکنند. گل بدهند. روسری بدهند. ساق دست بدهند. هدیه بدهند. وقتی حرکتی عمومی بود، در جامعه اثر می‌گذارد. دائم بایستیم دور و دائم ناراحتی بکنیم اظهار نگرانی بکنیم این فایده ندارد. باید در صحنه بود.

امیدواریم که ان‌شاءالله بتوانیم وظیفه خود را به نحو احسن انجام بدهیم خطبه طولانی شد من عذر خواهی می‌کنم.

یک معرفی کتابی هم در خاتمه داشته باشیم هرچند معرفی کتاب در بحث خطبه اول هم داشتیم. این کتاب کتاب بسیار خوبی است بعنوان “تنها گریه کن” که روایات زندگی مادر شهید محمد معماریان است که خیلی زیبا این کتاب نگاشته شده است. مقام معظم رهبری هم تقریظی بر این کتاب دارد.

 که فرموده با شوق و عطش، این کتاب شگفتی‌ساز را خواندم و چشم و دل را شستشو دادم. همه چیز در این کتاب، عالی است؛ روایت عالی است؛ راوی عالی است؛ نگارش عالی است؛ سلیقه‌، تدوین و گردآوری عالی است، و شهید و نگاه مرحمت سالار شهیدان به او و مادرش در نهایت علوّ و رفعت .. هیچ سرمایه‌ معنوی برای کشور و ملّت و انقلاب برتر از اینها نیست. سرمایه‌ با ارزش دیگر، قدرت نگارش لطیف و گویایی است که این ماجرای عاشقانه‌ مادرانه به آن نیاز داشت.

این تقریظ مقام معظم رهبری بود که خواندم ما هرچه با کتاب و مطالعه بیشتر بشویم برای دفاع از ارزشها آگاه‌تر خواهیم شد و در مقابل هجمه فرهنگی دشمن مجهزتر.

خدایا پروردگارا به مقربان درگاهت قسمت می‌دهیم اسلام و مسلمانان نصرت کرامت بفرما…

دشمنان اسلام خوار و ذلیل و نیست و نابود بگردان…

مقام معظم رهبری و همه خدمتگزاران به دینت در کنف عنایات امام زمان(عج) مصون و محفوظ بدار…

پروردگارا بارالها در فرج آقا و مولایمان امام زمان(عج) تعجیل بفرما…

لباس عافیت و تندرستی بر تن  بیماران و بیماران مد نظر بپوشان…

خدایا پروردگارا شاکر هستیم از نزول رحمت الهی، همچنان رحمتت را بر ما نازل بگردان.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ  فصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَهُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ