19th، نوامبر 2021
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

بهترین عمل صالح، رعایت و عمل به تقوای الهی است. + متن کامل خطبه‌ها

هرچه در سرزمین ها و شهرها عدالت ظهور یابد بی شک خدای متعال هم رحمت و برکاتش را برآن جامعه نازل می‌فرماید.

زمان انتشار: 19th, نوامبر 2021 ساعت 5:08 ب.ظ | کد خبر: 89761

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز”  درآستانه گرامیداشت هفته بسیج نماز عبادی سیاسی جمعه دزفول با حضور مردم متدین و ولایت مدار دزفول به امامت حجه‌الاسلام والمسلمین سید محمد علی قاضی امام جمعه دزفول با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در مصلای امام علی(ع) قرارگاه فرهنگی این شهرستان برگزار شد.

بهترین عمل صالح، رعایت و عمل به تقوا الهی است 

خطیب نماز جمعه دزفول در خطبه اول نماز ضمن دعوت مردم به رعایت تقوای الهی گفت: بهترین عمل صالح، رعایت و عمل به تقوا است.

تبیین عدالت اجتماعی و نتایج و آثار آن در جامعه از منظر اسلام و دیدگاههای مقام معظم رهبری

امام جمعه دزفول در ادامه بحث عدالت اجتماعی و نتایج و آثار آن در جامعه از منظر اسلام و دیدگاههای مقام معظم رهبری گفت: عدالت اجتماعی رحمت الهی را به ارمغان می‌آورد.

وی افزود: هرچه در سرزمین‌ها و شهرها عدالت ظهور یابد بی شک خدای متعال هم رحمت و برکاتش را برآن جامعه نازل می‌فرماید.

حاکمیت عدل از نیازهای اساسی جامعه و ارکان تحقق عدالت اجتماعی است

امام جمعه دزفول حاکمیت عدل را از نیازهای اساسی جامعه و ارکان تحقق عدالت اجتماعی برشمرد و گفت: مدیری که درگیر تعارض منافع باشد، نمی‌تواند در تحقق عدالت اجتماعی مؤثر باشد.

برای تحقق عدالت باید با چپاولگران بیت المال برخورد و حق ملت ایران را از حلقوم این افراد فاسد بیرون کشید

خطیب نمازجمعه دزفول تأکید کرد برای تحقق عدالت باید با چپاولگران بیت المال برخورد و حق ملت ایران را از حلقوم این افراد فاسد بیرون کشید.

وی با اشاره به لایحه مجلس برای مقابله با فساد افزود: ۲۶۰ نفر از نمایندگان مجلس لایحه رسیدگی به قضیه کرسنت را امضا کردند که انتظار می‌رود هیچ مماشاتی در این زمینه صورت نگیرد و متخلفان به سزای اعمالشان برسند.

امام جمعه دزفول اظهار داشت: متأسفانه در برهه‌ای، عناصر انقلابی و دلسوز از مدیریت‌ها کنار گذاشته شدند تا چپاول‌گران بتوانند به بیت المال دست درازی کنند.

باید از افراد دلسوز و انقلابی استفاده کرد تا زمینه تحقق عدالت اجتماعی فراهم شود

وی افزود: انتظار می‌رود دولت سیزدهم بار دیگر از افراد دلسوز و انقلابی استفاده کند تا زمینه تحقق عدالت اجتماعی فراهم شود.

یکی از مهمترین تصمیمات برای استمرار انقلاب اسلامی تأسیس بسیج مستضعفین بود که به فرمان امام تشکیل شد

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی در خطبه دوم نماز معه دزفول با گرامیداشت هفته بسیج بیان داشت:  یکی از اساسی ترین، کارآمدترین و مهمترین تصمیمات برای استمرار انقلاب اسلامی تأسیس بسیج مستضعفین بود که با فرمان امام خمینی(ره) تشکیل شد.

امام جمعه دزفول با بیان اینکه فرهنگ بسیج اکنون به جهان اسلام سرایت کرده است، افزود: بسیج با حزب الله در لبنان، با انصارالله در یمن و با حشدالشعبی در عراق گسترش یافته است.

روحیه بسیجی توفیقات زیادی در پیشرفت و توسعه کشور به همراه داشته است

خطیب نمازجمعه دزفول ورود بسیج در تمام عرصه‌ها را موفقیت آمیز خواند و گفت: روحیه بسیجی توفیقات زیادی در پیشرفت و توسعه کشور به همراه داشته است.

به طرح اقتصاد مقاومتی مقام معظم رهبری با روحیه بسیجی عمل شود

امام جمعه دزفول طرح اقتصاد مقاومتی مقام معظم رهبری با روحیه بسیجی را را یادآور شد و افزود: متأسفانه آقایون گوش به فرمایشات رهبر معظم انقلاب ندادند و مشکلات اقتصادی برای کشور ایجاد شد.

متأسفانه در دولت قبل غلات در انبارها ماندند و فاسد شدند که این موضوع باعث افزایش قیمت‌ مرغ شد

وی با بیان اینکه مشکلات زیادی از دولت قبل به دولت سیزدهم به ارث رسیده است، بیان کرد: متأسفانه در دولت قبل غلات در انبارها ماندند و فاسد شدند که این موضوع باعث افزایش قیمت‌ مرغ شد.

امام جمعه دزفول با تأکید بر لزوم توجه مسوولان به گفتمان بسیج افزود: امکانات کشور ما به اندازه‌ای است که می‌تواند به راحتی هشت برابر جمعیت فعلی را جوابگو باشد حال آنکه مدیران نالایق و بدون روحیه بسیجی، از این منابع و امکانات استفاده نکردند.

مقام معظم رهبری همواره بر امیدآفرینی در جامعه تأکید دارند

خطیب نماز جمعه دزفول گرفتن روحیه بسیجی از ملت ایران را از اهداف دشمن دانست و گفت: مقام معظم رهبری همواره بر امیدآفرینی در جامعه تأکید دارند چرا که بدون این کلید اساسی، هیچ گامی نمی‌توان برداشت.

برخی عناصر در دانشگاه‌ها با ایجاد یأس و ناامیدی در نخبگان، آنها را به مهاجرت از کشور ترغیب می‌کنند

امام جمعه دزفول با بیان اینکه مهمترین عامل انهدام ملت‌ها ناامیدی جمعی است، افزود: برخی عناصر در دانشگاه‌ها با ایجاد یأس و ناامیدی در نخبگان، آنها را به مهاجرت از کشور ترغیب می‌کنند.

حضرت آقا موضوع ترغیب نخبگان به مهاجرت از کشور را خیانت و دشمنی با کشور می‌دانند

وی تیزبینی و دشمن شناسی مقام معظم رهبری را ستود و تصریح کرد: حضرت آقا موضوع ترغیب نخبگان به مهاجرت از کشور را خیانت و دشمنی با کشور می‌دانند که نباید از آن غفلت کرد.

متأسفانه وضع بدحجابی در دزفول خیلی روند زشتی پیدا کرده و قبیح شده است باید براساس قانون با آن برخورد کرد

امام جمعه دزفول در فراز دیگری از خطبه‌های نمازجمعه با انتقاد از بدحجابی برخی بانوان در فروشگاه‌های بزرگ این شهر ضمن تذکر به مدیران این فروشگاه‌ها خواستار مدیریت این موضوع شد.

 حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی افزود: متأسفانه وضع بدحجابی در دزفول خیلی روند زشتی پیدا کرده و قبیح شده است.

باید مقوله بدحجابی در اماکن بزرگ مدیریت شود

وی با بیان گلایه مردم متدین و مؤمن دزفول نسبت به بدحجابی در فروشگاه‌های بزرگ ادامه داد: اقدام مدیران فروشگاه‌های بزرگ دزفول مبنی بر اشتغالزایی قابل ستایش است ولی باید مقوله بدحجابی در این اماکن مدیریت شود.

امام جمعه دزفول بدحجابی در این فروشگاه‌ها را دهن کجی به ارزش‌های انقلاب و شهدا دانست و گفت: اگر جلوی این کارها گرفته نشود خودم این موضوع را باابزارهای قانونی، هماهنگی دادستان و پشتیبانی بسیج و مردم حل می‌کنم.

پلیس اماکن نیروی انتظامی با بدحجابان مماشات نکند و مرّ قانون را اجرا کند

وی با اظهار تأسف از خواب غفلت برخی مسئولان نسبت به بدحجابی افزود: پلیس اماکن نیروی انتظامی با بدحجابان مماشات نکند و مرّ قانون را اجرا کند.

امام جمعه دزفول: مردم را صاحبان اصلی انقلاب و نظام دانست و اظهار داشت: این حرف دل مردم متدین و مؤمن دزفول است و مسئولان باید برای حرف دل مردم اهمیت قایل شوند.

 سگ گردانی پدیده‌ای نشأت گرفته از فرهنگ شوم غرب است که باید لایحه مبارزه با آن در مجلس تصویب شود

وی همچنین با انتقاد از سگ گردانی، این پدیده را نشأت گرفته از فرهنگ شوم غرب دانست و گفت: اخیرا لایحه‌ای تقدیم مجلس شده و مجازاتی برای سگ گردانی در نظر گرفته شده است که امیدواریم هرچه سریعتر تصویب و اجرایی شود.

آئین گرامیداشت شهید عبدالکریم عبدال زاده همزمان در شهرهای رابر کرمان و دزفول برگزار می‌شود

امام جمعه دزفول گفت: شهید عبدالکریم عبدال زاده در شهر رابر کرمان زادگاه شهید حاج قاسم سلیمانی به عنوان شهید گمنام به خاک سپرده شده که اخیرا از طریق آزمایش DNA شناسایی شده است.

وی ادامه داد: این شهید والامقام از نیروهای زبده سپاه بود که در بخش اطلاعات امنیت به صورت گمنام فعالیت می‌کرد و اگر شهید نمی‌شد اکنون یکی از سرداران ایران اسلامی بود.

امام جمعه دزفول یاد آورشد: طبق برنامه ریزی‌ صورت گرفته قرار است مراسم باشکوهی در شهرهای رابر کرمان و دزفول برای این شهید برگزار شود.

خطیب نماز جمعه دزفول با بیان اینکه تجلیل از شهدا باعث شکست دشمن در جنگ نرم می‌شود، افزود: والده مکرمه شهید عبدال زاده فوت کرده ولی پدرش در قید حیات است.

معرفی کتاب “خط مقدم” برشی از زندگی دانشمند برجسته سردار شهید طهرانی مقدم

امام جمعه دزفول دزفول طبق روال هرهفته با معرفی کتاب خط مقدم اظهار داشت: این کتاب برشی از میانه زندگی دانشمند برجسته سردار شهید حسن طهرانی مقدم است.

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی گفت: اگر یگان موشکی ایران نبود به طور قطع دشمنان از ما نمی‌ترسیدند و به کشور ما جسارت می‌کردند.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

سَلامُ عَلَیْکُم جَمیعاً ورَحْمَهُ اللهِ

اَعُوذُ بِاللّهِ مِن الشَّیطانِ الرَّجیم

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه، بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، همه شما و خودم را مؤکّداً سفارش و توصیه به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

عالم ربانی استاد اخلاق مرحوم آیت الله مشکینی رضوان خدا بر او باد در کلاسهای درس خود و کلاسهای اخلاقش که بنده توفیق داشتم از محضر ایشان استفاده می‌کردم، زمانی که قم بودیم، همیشه توصیه می‌فرمودند: گناه نکنید چون گناه عمل انسان را خراب می‌کند. گاهی اوقات اعمال صالحه‌ای که انسان دارد گناه باعث می‌شود که آن اعمال صالحه، حبط بشوند و از بین بروند و بهترین راه حفظ عمل صالح رعایت تقواست. انسان اگر بخواهد عمل صالحه‌ای که یک ذخیره آخرتی است برای او حفظش بکند با رعایت تقوا می‌تواند آن را حفظ بکند.

امیدواریم خدای متعال به همه ما توفیق کرامت بکند که در همه عرصه‌‎ها و صحنه‌های زندگی تقوا را نصب العین خود قرار بدهیم ان‌شاءالله.

در ادامه بحث عدالت و عدالت طلبی و عدالت خواهی که در خطبه‌های گذشته پیرامون آن نکاتی را خدمت نمازگزاران عزیز تقدیم کردیم، ادامه بحث را داریم با آثار و نتایج عدالت اجتماعی در جامعه. اگر عدالت اجتماعی در جامعه رعایت بشود، ما یک آثاری را در جامعه می‌بینیم؛ که این خطبه را اختصاص داده‌ایم به این موضوع  بحثی که خدمت عزیزان عرض شد.

برای عدالت اجتماعی آثار و نتایج شگفت فردی و اجتماعی و تکوینی وجود دارد و درحقیقت هیچ امری از چنین پیامدهای مبارکی برخوردار نیست. عدالت بسیار پیامدهای پر خیر و برکتی دارد که اشاره خواهیم کرد.

در روایات که ما یک قدری در آن مطالعه کردیم و بررسی کردیم؛ عدالت اجتماعی رحمتهای الهی را به سرزمینهایی که عدالت در آنها اجرا می‌شود به وفور نعمت در بر می‌گیرد.

امیرالمؤمنین(ع) در کتاب شریف غررالحکم فرمایشی دارد که می‌فرماید: مَنْ عَدَلَ فِی اَلْبِلاَدِ نَشَرَ اَللَّهُ عَلَیْهِ اَلرَّحْمَهَ: هرکس در سرزمینها عدالت را برقرار نماید و تلاش کند که عدالت در آن سرزمینها اجرا بشود و عدالت اجتماعی نشر پیدا بکند خداوند رحمتش را بر او می‌گستراند و او را زیر چتر رحمتش قرار می‌دهد.

در روایت دیگری دارد که عدالت موجب خیرو برکت می‌شود. باز از امیرالمؤمنین(ع) می‌فرماید: «بِالْعَدْلِ‏ تَتَضَاعَفُ الْبَرَکَاتُ» یعنی به سبب عدالت برکتها دو چندان می‌شود. اینها سنتهای الهی است که در روایت نقل شده است و احادیث ما روی حکمتی که داشته‌اند؛ چون بسیاری از احادیث ما برگرفته از کلام وحی الهی هستند.

درحقیقت عدالت یکی از اصلی‌ترین مجرای تأمین نیازهای انسانی و اخلاقی و اقتصادی بشریت است. سلوک به عدالت باعث می‌شود که اثرهای تکوینی مثل رفاه و امنیت جامعه به تمامه تأمین بشود. اینها آثار و خیر و برکاتی است که از عدالت اگر در جایی باشد به مردم می‌رسد؛ به جامعه می‌رسد.

باز در حدیث دیگری می‌فرماید: ما عُمِّرَتِ البُلدانُ بِمِثلِ العَدلِ یعنی هیچ چیزی مثل عدالت باعث آبادانی و عمران شهرها نمی‌شود. خیلی اینها نکات دقیقی است که من از این روایاتی که گلچین کردم خدمت عزیزان تقدیم می‌کنم، بعد یک نتیجه‌ای می‌خواهم بگیرم. خواهران و براداران دقت بفرمایند.

در نتیجه عدل، مردم به بی نیازی می‎‌رسند و فقر و ناداری از میانشان رخت برمی‌بندد. ما اگر امروز می‌بینیم در جامعه فاصله طبقاتی هست، فقر هست، به خاطر بی عدالتی است، به خاطر اینکه نتوانستیم ما عدالت را درست اجرا بکنیم.

فلذا این نکته بسیار مهمی است که باید به آن توجه بشود. البته عدالت اجتماعی معنای عامی دارد و جمیع شئون حیات بشری را اعم از اخلاقی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی و دیگر ابعاد در برمی‌گیرد؛ که عرض کردم مقوله عدالت خیلی مقوله گسترده و فراگیری است.

من همین جا باید به عوامل مؤثر در تحقق عدالت اجتماعی یک اشاره‌ای داشته باشم. چه عواملی باعث می‌شود که ما بتوانیم در جامعه عدالت اجتماعی را برقرار کنیم؟ این یک بحث دقیق و کلیدی و مهمی است که به هر مقدار که در این خطبه رسیدم بیان خواهم کرد، اگر بقیه بحث ماند ان‌شاءالله خطبه آینده اگر زنده بودیم.

عوامل مؤثر در تحقق عدالت اجتماعی را دانشمندان و متفکران شیعی دسته بندی کردند و سه دسته حساب کردند.

دسته اول: که از عوامل مؤثر در تحقق عدالت اجتماعی است، وجود افراد عادل و صالح است. یعنی باید ما برای اجرای عدالت و مدیرانی که می‌خواهند عدالت را اجرا بکنند، باید به دنبال افراد صالح و عادل باشیم.

به طور مسلم یکی از ارکان پیشبرد هر برنامه مهمی وجود نیروها و عناصر کارآمد و مورد نیاز متناسب با اهداف آن برنامه است. اجرای عدالت در جامعه البته کار چندان آسانی نیست. تا جایی که درباره امیرالمؤمنین(ع) گفتند: «قُتِلَ عَلِیٌّ فِی مِحْرَابِ عِبَادَتِهِ لِشِدَّهَ عَدْلِهِ؛ به خاطر شدت عدلش بود که امیرالمؤمنین(ع) به شهادت رسید. یعنی هرکس می‌خواهد بیاید پا جلو بگذارد و مسئولیت قبول بکند در جامعه اسلامی و ادعای اجرای عدالت را داشته باشد، کار سختی است، کار آسانی نیست.

ولذا اجرای عدالت از پیچیدگیها و صعوبت خاص خودش برخوردار است. افرادی هستند عدالت را برنمی‌تابند. الان ببینید شما در جامعه ما چهل سال از انقلاب اسلامی ‌می‌گذرد، گرانی وجود دارد. هرچه هم سعی می‌کنند عده‌ای گرانی را مدیریت کنند، متوقفش کنند، نمی‌توانند. چون عده‌ای هستند گرانی به نفع آنهاست. از این گرانی سود می‌برند. آنها با هزار ترفند و با هزار برنامه که اشاره هم کردم در آن تعارض منافع همین طور است.

به هرحال باید ما در جامعه اجرای عدالت را به انسانهای عادل و صالح بسپاریم. به قول معروف یک مثلی هست در میان طلبه‌ها این قاعده‌ای است می‌گوید: فاقد شیء نمی‌تواند معطی شیء باشد. یعنی کسی که چیزی را ندارد نمی‌تواند عطا کننده همان چیز باشد. اگر یک حاکمی خودش عادل نباشد، نمی‌تواند اعطا کننده عدالت در جامعه باشد.

اگر یک مدیری خودش عدالت را قبول نداشته باشد و خودش گرفتار تعارض منافع باشد، هرگز نمی‌تواند عدالت اجتماعی را در جامعه برقرار کند.

امام کاظم(علیه السلام) می‌فرماید: لا یَعْدِلُ إلاّ مَنْ یُحسِنُ الْعَدْلَ کسی نمی‌تواند عدالت را تحقق ببخشد مگر اینکه عدل در نزد او نیکو و پسندیده باشد. عدل را قبول داشته باشد و عملاً پایبند باشد، تنها در گفتار هم نباشد هان! اینجوری مثلا در شعار، سخنرانی بکند، مصاحبه بکند بگوید چه و چه ولی در عمل، عمل نکند. نه! باید در عمل هم قبولش داشته باشد. مدیری که می‌خواهد عدالت را در جامعه گسترش بدهد.

امیرالمؤمنین(ع) می‌فرماید: لاَ یَکُونُ اَلْعُمْرَانُ حَیْثُ یَجُورُ اَلسُّلْطَانُ می‌فرماید که عمران و آبادانی که از آثار عدالت است که قبلا عرض کردیم در جایی که زمامدار ظلم و ستم می‌کند تحقق پیدا نخواهد کرد.

عامل دیگری که درواقع باعث می‌شود که عدالت اجتماعی در جامعه تحقق پیدا بکند حاکمیت عدل است. یک بار ما حاکم عادل و صالح می‌خواهیم و یک بار هم حاکمیت عدل را می‌خواهیم که این رکن دیگری از تحقق عدالت اجتماعی است که حاکمیت عدل به آن می‌گویند.

در نصوص آیات و روایات سفارشهای زیادی به سردمداران حکومتها درخصوص عدالت پیشگی و عدالت محوری شده است. در قرآن کریم می‌فرماید: یَا دَاوُودُ إِنَّا جَعَلْنَاکَ خَلِیفَهً فِی الْأَرْضِ فَاحْکُمْ بَیْنَ النَّاسِ بِالْحَقِّ وَلَا تَتَّبِعِ الْهَوَى فَیُضِلَّکَ عَنْ سَبِیلِ اللَّهِ  می‌فرماید که ای داوود: ما تو را خلیفه قرار دادیم جانشین خودمان در زمین قرار دادیم، پس بین مردم به حق حکم بکن. یعنی به عدل. و از هوای نفس خود پیروی نکن که اگر پیروی کردی از راه خدا گمراه می‌شوی.

یا در جای دیگری باز می‌فرماید در سوره مائده: وَإِنْ حَکَمْتَ فَاحْکُمْ بَیْنَهُمْ بِالْقِسْطِ اگر می‌خواهی بین حکم بکنی، حکم به عدل بکن. حکم به داد و عدالت بکن، این مهم است. إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الْمُقْسِطِینَ خداوند عدالت گستران را، عدالت پیشگان را، عدالت خواهان را دوست دارد. این نکته مهمی است که باید به اشاره بشود.

حتی در روایتی از امام صادق(علیه السلام) در کتاب شریف بحار آمده است. أَنَّ فِی وِلَایَهِ وَالِی الْعَدْلِ وَ وُلَاتِهِ إِحْیَاءَ کُلِّ حَقٍّ وَ کُلِّ عَدْلٍ می‌فرماید در ولایت والی عدل حاکمی که عادل باشد وُلَاتِهِ و دست اندرکاران و کارگزارانش اگر آنها هم عادل باشند می‌فرماید زنده کردن  هرحقی و عدل است. اگر والی به عدالت رفتار کند و کارگزارانش هم به عدالت رفتار بکنند، حق زنده می‌شود و عدل زنده می‌شود.

و إماتَهَ کُلِّ ظُلمٍ و جَورٍ و فَسادٍ واگر والی به عدالت رفتار بکند هر ظلمی، هر ستمی، هر فسادی از بین می‌رود، می‌میرد. اینها در واقع احادیثی است که بیانگر همان نتایج عدالت اجتماعی در جامعه است. در دعا برای امام عصرعجل الله تعالی فرجه الشریف مهدی آل محمد(ص) اینچنین می‌خوانیم: اللَّهُمَّ وَ أَمِتْ بِهِ الْجَوْرَ وَ أَظْهِرْ بِهِ الْعَدْلَ خدایا به برکت وجود مبارک امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف جور و ظلم را نابود کن و حکومت عدل را در جهان ظاهر کن. این در واقع از آثار عدالت است.

حضرت آقا هم در این خصوص یک بیانی دارد من اشاره‌ای می‌کنم به فرمایش مقام معظم رهبری؛ کسانی که دست خوش جهالتها، شهوات نفسانی، هوا و هوس، سلیقه‌های شخصی متکی به منافع فردی و گروهی باشند، حق سرپرستی و اداره امور زندگی و تعیین سرنوشت مردم را ندارند. این نکته‌ای است که حضرت آقا اشاره می‌کنند. اما متأسفانه ما امروز شاهد هستیم، عده‌ای از همین زالو صفتان که خون مردم را می‌مکند و جز به منافع خودشان و گروهشان به هیچ چیزی نمی‌اندیشند و یک شبه از راه رسیده‌اند و ثروتهای عظیمی را با دست درازی به بیت المال و چپاول منابعی که در اختیار آنها قرار گرفته است به هم زدند، و در حقیقت فاصله طبقاتی را بیشتر و بیشتر کردند و چه کاخها و خانه‌ها و ساختمانهای مجللی برای خودشان ساختند که باید همه اینها به دست عدالت سپرده شوند.

ما مدعی حکومت علی(ع) هستیم. می‌گوییم حکومت، حکومت علوی است. باید همان مسیر را دنبال کنیم. باید از این چپاولگران بیت المال باید بتوانیم تا ریال آخر حق ملت و بیت المال را از حلقوم آنها بیرون بکشیم و آنها را به سزای عملشان برسانیم.(تکبیر نمازگزاران)

ما انتظار داریم از قوه قضائیه که یک به یک این دزدی‌ها را، این خیانتها را این چپاولهای بیت المال را یک به یک رسیدگی بکند؛ الان هم مجلس شورای اسلامی نامه‌ای دادند قریب به ۲۶۰ نفر از نمایندگان امضا کردند و تقاضا کردند به قضیه کرسنت که یک خیانت آشکار بود توسط بعضی از مسئولین؛ رسیدگی بشود و هیچ ملاحظه‌ای هم نکنند، هرکس در هر مقامی در هر منصبی بوده است اگر تخلف کرده است به پای میز محاکمه کشیده بشود این نکته مهمی است.

باید ما تلاش کنیم که دوباره نیروها و عناصر انقلابی و متدین و دلسوز را که کنار زده بودند و به حاشیه رانده بودند تا بتوانند به راحتی چپاول کنند، دزدی کنند، اینها دوباره به میدان باز گردند. تا اینها به میدان باز نگردند اداره کشور و مشکلات کشور حل نخواهد شد. باید دولت سیزدهم یکی از برنامه‌هایش این باشد در همه جاها در همه دستگاهها در همه وزارتخانه‌ها ببیند در این هشت ساله چرا نیروهای انقلابی، متدین، دلسوز کنار زده شدند؟ دوباره آنها را سر کار بیاورند. مسند امور قرار بگیرند.

من یکی از این مسئولین برایم تعریف می‌کرد مسئولین کشوری می‌گفت: در یکی از وزارتخانه‌ها (نمی‌خواهم اسم ببرم کدام وزاتخانه) می‌گفت جلسه‌ای که بود بعضی‌ها که می‌آمدند گزارش خود را با نام خدا بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  شروع می‌کردند آن مسئول بلند مرتبه عالی مقام بدش می‌آمد. می‌گفت اسم خدا را نیاورید. کار به اینجا رسیده بود. اینها باید دوباره برگردند.

امیدواریم خدای متعال به ما توفیق بدهد که بتوانیم در مقوله فرهنگ سازی برای اجرای عدالت اجتماعی از این تریبون مؤثر بوده باشیم. ان‌شاءالله ادامه بحث را به خطبه بعد واگذار می‌کنیم.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

والسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَهُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه اُوصِیکُم وَ نَفسی وَ نَفسی وَ نَفسی بتَقوَى اللّه خواهران و برادران ایمانی همه شما را به رعایت تقوای الهی دعوت می‌نمایم.

امام صادق(علیه السلام) برای حمران بن عمران حدیث و سخنی می‌فرماید. می‌فرماید خطاب به حمران: «وَاعْلَمْ اَنَّهُ لا وَرَعَ اَنْفَعُ مِنْ تَجَنُّبِ مَحَارِمِ اللهِ عَنْ أَذَى اَلْمُؤْمِنِینَ وَاِغْتِیَابِهِمْ می‌فرماید ای حمران بدان همانا هیچ ورعی و پرهیزگاری سودمندتر از کناره گیری از گناه نیست. بعد می‌فرماید و نفس خودت را نگه دار از اذیت کردن و آزار رساندن به مؤمنین و همچنین غیبت کردن مؤمنین. یکی از عرصه‌های رعایت تقوا همین است که انسان رفتارش باعث اذیت مؤمن نشود. غیبت مؤمن را نکند. مؤمنین از زبان او در ایمنی باشند. این یکی از مصادیق بارز اکمل و اتمّ تقوا هست.

امیدواریم خدای متعال به همه ما توفیق کرامت بفرماید.

در آستانه آغاز هفته مبارکه بسیج قرار داریم، این هفته را به همه بسیجیان دلاور و سلحشور و شجاع کشور عزیزمان تبریک و تهنیت عرض می‌کنیم. یکی از اساسی‌ترین و کارآمدترین و مهمترین تصمیماتی که در ابتدای پیروزی انقلاب برای استمرار انقلاب اتخاذ شد، تأسیس بسیج مستضعفین توسط امام راحل بود.

الان می‌بینید این فرهنگ به جبهه مقاومت و کشورهای جبهه مقاومت سرایت کرده است و همین بسیج متناسب با جایگاه آن کشور و شرائط کشور تشکیل شده است. مثلا در لبنان، حزب الله لبنان، در یمن، انصارالله یمن، در عراق، حشد الشعبی و همچنین در کشورهای دیگر که جبهه مقاومت هست.

ما امروز در هر عرصه‌ای کشور که با رویکرد بسیجی وارد شدیم، موفق بودیم. ببینید در عرصه دفاعی و موشکی کشور، در عرصه پیشرفت کشور، پیشرفت علمی کشور و امثال اینها؛ چون با روحیه بسیجی وارد شدیم توفیقات زیادی داشتیم و موفق شدیم. و هرجا هم در هر عرصه‌ دیگری با رویکرد بسیجی وارد نشدیم، توفیقات آنچنانی نداشتیم. البته عده‌ای هستند دوست ندارند رویکرد، رویکرد بسیجی باشد. نمی‌گذارند به خاطر همان تعارض منافعی که ما بارها گفتیم منافعشان به خطر می‌افتد. در مسئله اقتصاد همین طور است.

حضرت آقا بارها اقتصاد مقاومتی را مطرح کرد. همیشه در نامگذاری سالها، نگاه حضرت آقا و صبغه نامگذاری ایشان، صبغه بسیجی بود. ولی متأسفانه به گوش بعضی از مسئولین، این سخن فرو نرفت.

همین طور به خاطر همین که این رویکرد بسیجی را ما نداشتیم در بعضی از عرصه‌ها مشکل پشته بر پشته بوجود آمد. الان دولت سیزدهم نمی‌داند از کجا باید شروع بکند. هر کدام طرف می‌گیرد مشکل است. در گزارشی که در تلویزیون نقل شد، مثلا همین غلات و ذرت و اینها در انبارها مانده‌اند و فاسد شده‌اند. آن وقت ما به خاطر همین نبود دان مرغ و اینها، قیمت مرغ بالا رفته است. ببین چه خیانتهایی صورت گرفته است. اینها به خاطر این بوده است که اینها روحیه بسیجی نداشتند. مدیر تنبل و بی عرضه بودند. نمی‌توانستند اداره بکنند. اصلا گاهی اوقات خبر نداشته در انبارش چه چیز هست. این همان نبود روحیه بسیجی است.

فلذا ما باید به سمت و سویی برویم که کشور، گفتمانش، گفتمان بسیجی بشود. ما بحمدالله در کشور هم نیروی انسانی کارآمد داریم هم در کشور، ما امکانات و نعم الهی فراوانی داریم. من یکبار عرض کردم یک کارشناسی به من می‌گفت. می‌گفت: امکانات کشور ما به گونه‌ای است که به راحتی منابع کشور، امکانات کشور به گونه‌ای است که می‌تواند به راحتی ۸ برابر جمعیت فعلی کشور را جوابگو باشد. ولی چرا از این منابع، از این نعم الهی استفاده نمی‌شود؟ حالا بحثش همین مشکلاتی است که در اثر این بوده است که مدیران نالایق و بی عرضه سرکار بودند.

دشمن هم سعی می‌کند که روحیه امید و تلاش را، روحیه بسیجی را هم از مردم هم از مسئولین بگیرد. این سعی دشمن است. مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم می‌فرماید: نخستین توصیه من امید و نگاه خوش بینانه به آینده است. بدون این کلید اساسی همه قفلها، هیچ گامی نمی‌توان برداشت. در خود و دیگران نهال امید به آینده را پرورش دهید، این نخستین و ریشه‌ای ترین جهاد شما هست. ببینید رهبری اینجوری نسبت به امید به آینده دارد حرف می‌زند.

من یک جمله‌ای از یک فیلسوف رمانی اهل رومانی می‌خواهم خدمتتان عرض بکنم. امیل سیوران …. این جمله خیلی جالبی دارد عزیزان که باید نسبت به آن جمله ایشان تعمق بشود و ما بسنجیم ببینیم دشمن چه کاری دارد می‌کند؟ این فیلسوف اهل رومانی می‌گوید که ناامیدی جمعی مهمترین عامل انهدام ملتهاست. ملتی که دچار آن شود هرگز نخواهد توانست دوباره روی پای خود بایستد. این یک فیلسوف رومانی است که این حرف را می‌زند.

مقام معظم رهبری در دیدار با نخبگان جوان که پریروز انجام شد که بحمدالله در این دیدار یک جوان دزفولی نخبه هم حضور داشت، فرمودند که در بعضی دانشگاهها عناصری هستند (خوب دقت بفرمایید در راستای ناامید سازی مردم) عناصری هستند که جوان نخبه را تشویق می‌کنند به ترک کشور. به او می‌گویند نمان اینجا برو. همین ناامید ساختن جوان نخبه در کشور که اینجا از تو استفاده نمی کنند از تو بهره نمی‌برند.

بعد حضرت آقا ادامه می‌دهد من صریح می‌گویم این خیانت است. این دشمنی با کشور است. دوستی با آن جوان هم نیست. فرمودند که استعمارگران در جنگ نرم می‌خواهند ملت ما را از استعدادشان غافل کنند. غفلت هم مقدمه غارت است.

من از این همه تیزبینی و دشمن شناسی مقام معظم رهبری واقعاً در عجبم که چقدر ایشان انگشت را در جای حساس می‌گذارد. بعد فرمودند: وقتی غفلت از تواناییهای خود بر ملتی حاکم شد غارت آن ملت آسان می‌شود. این کلمات را باید طلا گرفت. (فرمایشات حضرت آقا را)

من نکته دیگری هم عرض بکنم کم کم خطبه را به پایان ببرم. اخیراً مطلع شدیم شهید والا مقام عبدالکریم عبدال زاده که بعنوان شهید گمنام در شهر رابر کرمان دفن شده است، شناسایی شده است. رابر همان زادگاه شهید حاج قاسم سلیمانی است.(رضوان علیه) که حتی گزارش که می‌دادم خود حاج قاسم دو سه بار رفته سر مزار همین شهید گمنام و آنجا فاتحه خوانده است و زیارت کرده است مزار این شهدای گمنام را.

عرض کنم شهید عبدال زاده از نیروهای زبده سپاه بود. ایشان پاسدار بود، ولی گمنام، که در قسمت اطلاعات عملیات که یک بخش حساس دفاع مقدس بود، ایشان به صورت گمنام تلاش می‌کرد و نیروی بسیار توانمندی بود که اگر ایشان شهید نمی‌‌شد، قطعاً از سرداران و از فرماندهان عالی رتبه بود.

به هرحال خداوند یاری کرده است این شهید شناسایی شده است. ما ان‌شاءالله مقرر شده است که مراسم مفصل و با شکوهی در تجلیل از این شهید هم در دزفول هم در رابر کرمان برگزار کنیم ان‌شاءالله به یاری خدا.

ما هرجا بتوانیم از شهدا تجلیل بکنیم. شهدا را به نسل جوان معرفی بکنیم. دشمن را در جنگ نرم خود علیه انقلاب اسلامی زمین گیرش کرده‌ایم.

فلذا ان‌شاءالله مردم کمک کنند مسئولین کمک کنند، امام جمعه رابر هم با بنده حقیر تماس تلفنی داشتند و از استقبال از خانواده شهید و برگزاری مراسم در آنجا اعلام آمادگی کردند. خیلی اظهار لطف کردند و گفتند که: ما کاملا آمادگی داریم ان‌شاءالله مراسمی برگزار بشود و به مناسبت تجلیل از این شهید والا‌مقام .

حالا والده مکرمه این شهید والامقام به رحمت ایزدی پیوسته‌اند و فوت کرده‌اند؛ ولی پدر بزرگوارشان در قید حیات هستند خدا حفظش کند ان‌شاءالله. و ان‌شاءالله ترتیبی داده می‌شود که اگر خانواده شهید به خاطر بعد مسافت می‌خواهند بروند برای زیارت مزار فرزند شهیدشان خیلی به زحمت نیافتند وان‌شاءالله وسائل فراهم بشود اینها همه پیش بینی شده است. بنده از مسئولین هم مصرانه می‌خواهم مراسم با شکوهی برای این شهید والامقام ترتیب بدهند؛ ان‌شاءالله تا شاید بتوانیم گوشه‌ای از حق شهدا را ادا کرده باشیم.

دو تا نکته دیگر است من خدمتتان عرض می‌کنم و معرفی کتاب خطبه را به پایان می‌برم ان‌شاءالله.

اخیراً لایحه‌ای تقدیم مجلس شده است که در این لایحه مجازاتی را برای پدیده شوم فرهنگ غربی یعنی سگ گردانی پیش بینی کرده است. ما امیدواریم که به زودی این لایحه مراحل تصویب و تأیید به شورای نگهبان و ابلاغ برای اجرا را طی بکند و این معضل اجتماعی حل بشود؛ واقعا شایسته نیست. عدّه‌ای با یک تَبَختُری، بایک تکبّری به اینکه این فرهنگ غربی را می‌خواهند در جامعه نشر بدهند افتخار هم می‌کنند من اصلا دوست نداشتم اسم این موضوع را از این تریبون مقدس بیاورم؛ ولی چاره‌ای نداشتم. چون خیلی به من زنگ می‌زنند، مراجعه می‌کنند، مردم گلایه و اعتراض دارند.

یک تذکر دیگری هم خیلی جدی و صریح می‌خواهم عرض بکنم خواهران و برادران: ان‌شاءالله که به گوش آن کسانی که باید برسد، برسد این سخن ما.

آن هم این است که وضع بد حجابی و بی حجابی در دزفول خیلی روند زشتی را پیدا کرده است؛ خیلی قبیح شده است. مخصوصاً مردم از فروشگاههای بزرگ بسیار گلایمندند و شکایت دارند. بارها به من زنگ می‌زنند. من خودم رفتم آنجا دیدم. خودم رفتم تذکر هم دادم. ولی بنده می‌خواهم به مسئولین این فروشگاهها که بعضی از آنها را می‌شناسم آدمهای خوبی هم هستند.

من عذرخواه هستم. نمی‌خواستم اسم بیاورم، احساس کردم دائم تذکرمی‌دهیم ناچار هستم اسم بیاورم. فروشگاه بزرگی که در دزفول فروشگاه مادر و گلباران را می‌گویم. اینها باید من صریحاً به آنها عرض می‌کنم. شما نباید اجازه بدهید در فروشگاههای خود در محل تجاری خود(ما دست شما را هم می‌بوسیم که شما آنجا سرمایه گذاری کردید، اشتغال ایجاد کردید از این جهت ممنون شما هستیم) اما نسبت به مسائل و ارزشهای دینی بی تفاوت بودن، شئونات اسلامی، این که خود خانمهای کارکن شما نسبت به حجاب بی توجهی بکنند. اینکه شما آنجا بیایید و شاهد باشید در فروشگاه شما خانمهایی کشف حجاب بکنند. این دهن کجی به ارزشهای اسلامی است این دهن کجی به شهداست. این قابل تحمل برای ما نیست.

فلذا من این را به جد عرض می‌کنم، جلوی این کارها گرفته بشود و الا من ناچار می‌شوم خودم اقدام بکنم. (تکبیر نمازگزاران)

و این برای من کاری ندارم. هفته بسیج هست، تجمعات بسیجی هم هست من هم سخنران هستم آنجا. اگر بخواهم(البته با هماهنگی با دادستان محترم) همان جا اعلام می‌کنم خودم راه می‌افتم و بسیجیان هم دنبال من بیایند. خودم می‌روم آنجا مشکل را حضوری حل می‌کنم. نمی‌خواهم شلوغ کاری هم بکنم. نمی‌خواهم خدای نکرده به کسی هم آسب بزنم نه!

با قدرت بسیج، با قدرت همین مردم، با قدرت شهدا، به پشتوانه شهدا و بعضی از مسئولین هم که در خواب غفلت هستند، هیچ اعتنایی نمی‌کنند به آنها هم درسی می‌دهم. از پلیس اماکن هم به جدّ می‌خواهم بارها به آنها تذکر کردم مماشات نکنید. پلیس اماکن نیروی انتظامی آنجا حضور پیدا بکند مرّ قانون را اجرا بکند.(تکبیر نماز گزاران)

به هر حال این را من عرض بکنم خدمتتان، این حرف دل مردم متدین دزفول است. حرف دل مؤمنین است که من دارم از این تریبون می‌گویم. عزیزان مسئولینی که آنجا هستید برای این مردم احترام قائل بشوید. این مردم هستند که پشتوانه نظام و انقلاب هستند. اگر خطری این کشور و انقلاب را تهدید کند سینه سپر می‌کنند. شهید می‌دهند. در صحنه حضور پیدا می‌کنند اینها صاحبان اصلی انقلاب و کشور هستند. به اینها بها بدهید.

من کتابی را هم معرفی کنم دیگر کم کم خطبه را به اتمام برسانم کتابی را که به من گفتند معرفی بکنم کتاب “خط مقدم” است که یک برشی از زندگی دانشمند برجسته و پارسای بی ادعای ما سردار شهید حسن طهرانی مقدم است که انصافاً کتاب قشنگی است. چند سال برای این کتاب زحمت کشیده شده است و مصاحبه‌هایی فراوانی صورت گرفته است و سعی شده است مصاحبات دقیق باشند و یک گزارشی از وضعیت یگان موشکی که واقعاً یکی از مؤلفه‌های اصلی دفاع کشور است که همین یگان موشکی و پیشرفت موشکی ما اگر نمی‌بود قطعاً دشمنان از ما نمی‌ترسیدند و جسارت می‌کردند، گستاخی می‌کردند، به کشور ما تعرض می‌کردند کتاب بسیار خوبی است ان‌شالءالله این کتاب را مطالعه بفرمایید.

پروردگارا بارالها تو را به مقربان درگاهت قسمت می‌دهیم اسلام و مسلمانان نصرت کرامت بفرما…

دشمنان اسلام خوار و ذلیل و نیست و نابود بگردان…

قلبهای ما را به نور معارف اهل بیت و قرآن روشن و منور بگردان…

پروردگارا بارالها شهدای ما، امام شهیدان مشمول رحمتت قرار بده…

رهبر عظیم الشأن و تمام خدمتگذاران به دین و علما و مراجع تقلید در پناه امام زمان مصون و محفوظ بدار…

در فرج آقا و مولایمان امام زمان(عج) تعجیل بفرما…

لباس عافیت و تندرستی بر تن بیماران مخصوصا بیماران مد نظر بپوشان…

خدایا پروردگارا باران رحمتت را بر ما نازل بگردان…

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ  فصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَهُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ