23rd، اکتبر 2021
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

زمان انتشار: 23rd, اکتبر 2021 ساعت 1:29 ب.ظ | کد خبر: 89444

فاصله تاریخ دوازدهم ربیع الاول و هفدهم ربیع الاول به عنوان «هفته وحدت» نامیده شده است.

در هفته وحدت که بر محور پیامبر وحدت آفرین و ولادت خجسته او شکل گرفته است، میثاق‌ها مستحکم و پیمان‌ها، استوارتر می‌گردد و خون‌ها در هم می‌جوشد و دست‌ها و بازوها در هم قرار می‌گیرد و چهره‌ها بر یکدیگر لبخند پیروزی و صفا می‌زند، همه اقشار باهم‌اند و امت اسلامی سرود وحدت، سر می‌دهند.

هفته درس آموزی از کلاس معلم بشریت، حضرت ختمی مرتبت (ص) است که بر برکت میلادش، چهره جهان دگرگون شد و شرک‌ها و نفاق‌ها به یکرنگی گرایید و خصومت‌های چندین ساله به «اخوت اسلامی» مبدل گشت.

هفته وحدت و میلاد پیامبر اکرم (ص)

پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد (ص)، آخرین پیامبر الهی در جامعه مُشرک شبه جزیره عربستان به دنیا آمد.

در تاریخ میلاد پیامبر (ص) اقوال بین مسلمانان وجود دارد.

عموم سیره نویسان معتقدند، تولد پیامبر گرامی (ص) در عام الفیل، در سال ۵۷۰ میلادی بوده است.

زیرا آن حضرت به طور قطع، در سال ۶۳۲ میلادی در گذشته است، و سن مبارک او ۶۲ تا ۶۳ بوده است.

بنابراین، میلاد پیامبر در حدود ۵۷۰ میلادی خواهد بود.

اکثر محدثان و مورخان بر این قول اتفاق دارند که تولد پیامبر، در ماه «ربیع الاول» بوده، ولی در روز تولد او اختلاف دارند.

معروف میان محدثان شیعه این است که آن حضرت، در هفدهم ماه ربیع الاول، روز جمعه، پس از طلوع فجر چشم به دنیا گشود، و مشهور میان اهل تسنن این است که ولادت آن حضرت، در روز دوشنبه دوازدهم همان ماه اتفاق افتاده است.

درباره روز تولد پیامبر اسلام (ص)میان علمای شیعه و اهل سنت دو دیدگاه اصلی وجود دارد: دوازدهم ربیع الاول و هفدهم ربیع الاول.

یکی از علت‌های مهم این اختلاف نظر این است که اختلاف در رویدادهای تاریخی، از همان آغاز وجود داشته و امری عادی و طبیعی است.

هفته وحدت و همدلی

فاصله میان این دو تاریخ، دوازدهم ربیع الاول و هفدهم ربیع الاول به عنوان «هفته وحدت» نامیده شده است.

در هفته وحدت که بر محور پیامبر وحدت آفرین و ولادت خجسته او شکل گرفته است. میثاق‌ها مستحکم و پیمان ها، استوارتر می‌گردد و خون‌ها در هم می‌جوشد و دست‌ها و بازوها در هم قرار می‌گیرد و چهره‌ها بر یکدیگر لبخند پیروزی و صفا می‌زند، همه اقشار باهم‌اند و امت اسلامی سرود وحدت، سر می‌دهند.

گرامی باد هفته وحدت، که همه نور و سرور است مایه انسجام ملت و فشردگی صفوف و بازدارنده جامعه از گسست و پراکندگی و رو در رویی که خواست دشمن است.

گرامی باد هفته وحدت، که «پیام رسالت» و «ندای امامت» را به گوش انسان‌ها می‌رساند و در متن تاریخ و بستر زمان، جاودانه می‌سازد.

هفته وحدت، چترتی مبارک، از شعور و شور و ایثار و فداکاری و اخوت و صمیمیت بر سر مردم می‌گشاید، الهام می‌بخشد، آرامش می‌دهد، روح پرور است و دل انگیز و زداینده کینه‌ها و کدورت‌ها و خودخواهی‌ها و خودبینی ها.

هفته درس آموزی از کلاس معلم بشریت، حضرت ختمی مرتبت (ص) است که بر برکت میلادش، چهره جهان دگرگون شد و شرک‌ها و نفاق‌ها به یکرنگی گرایید و خصومت‌های چندین ساله به «اخوت اسلامی» مبدل گشت و مهاجر و انصار، برادر شدند و عرب و عجم و سیاه و سفید، یار و برادر گشتند.

نعمت الهی در سایه میلاد پیامبر نور، بر مردم تکمیل شد و مردم «راه» را از «چاه» باز شناختند و در سایه هدایت‌های آن رسول وحدت و برادری، از «ضلالت» به «هدایت» و از «ظلمت» به «نور» و از «تفرقه» به «وفاق» رسیدند.

اکنون نیز که پیش از چهارده قرن از آن تاریخ می‌گذرد، هم خاطره آن میلاد، شکوه آفرین و الفت بخش است، هم «وحدت» به صورت یک نیاز اساسی برای امت محمدی (ص)، چهره می‌نماید.

وحدت توصیه الهی در قرآن کریم

خداوند در قرآن تمامی پیروان ادیان توحیدی را به وحدت بر اساس مشترکات فرا می‌خواند.

آیات فراوان در قرآن هست که تاکید بر وحدت مسلمانان و یکپارچگی آنان دارد.

از نظر عقل و منطق هم، کسانی که خداوند را، پیامبرش را و کتاب پیامبر را قبول دارند؛ باید در یک جبهه واحد باشند.

هر کتاب آسمانی مسلمانان، به همان اندازه که بر روی وحدت آنان تاکید شده، از تفرقه و جدایی میان مسلمانان نهی شده است.

قرآن کریم دراین باره می‌فرماید:

وَ اعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ اللّهِ جَمِیعًا وَلاَ تَفَرَّقُواْ وَاذْکُرُواْ نِعْمَهَ اللّهِ عَلَیْکُمْ إِذْ کُنتُمْ أَعْدَاءً فَأَلَّفَ بَیْنَ قُلُوبِکُمْ فَأَصْبَحْتُم بِنِعْمَتِهِ إِخْوَانًا وَکُنتُمْ عَلَیَ شَفَا حُفْرَهٍ مِّنَ النَّارِ فَأَنقَذَکُم مِّنْهَا.

مگی به رشته دین خدا چنگ زده، به راه‌های متفرق نروید و به یاد آرید این نعمت بزرگ خدا را که شما با هم دشمن بودید و خدا در دل‌های شما الفت و مهربانی انداخت و به لطف خداوند همه، برادر دینی یکدیگر شدید، و در صورتی که در پرتگاه آتش بودید، خدا شما را نجات داد.

همان گونه که با اتحاد قطرات آب، جوی‌های آب، و با به هم پیوستن جوی‌های کوچک به همدیگر، رودخانه‌ای عظیم ایجاد می‌شود، با اتحاد انسان‌ها نیز صف‌های بزرگی به وجود می‌آید که پشت هر دشمنی را می‌لرزاند و او را به وحشت می‌اندازد. اتحاد را می‌توان، نخ تسبیحی دانست که مهره‌ها را در کنار هم نگه می‌دارد و ارتباط منظمی بین آنها برقرار می‌سازد و آنها را از پراکندگی، دورافتادگی و گم شدن حفظ می‌کند و اگر این نخ پاره شود، انسجام مهره‌ها گسسته می‌شود و هر کدام به جانبی خواهد رفت.

«وحدت به معنای یگانه شدن، یکتایی و یگانگی است» و «وحدت مسلمین، به معنای یگانگی و هماهنگی مسلمانان در سایه توحید و نبوت و قرآن و تکیه ننمودن آنها بر ممیّزات مذهبی و قومی است.

همان امری که مجد و عظمت و شوکت آنان در گرو آن است و همان چیزی که پیامبر و قرآنِ مسلمانان با لحنی بلیغ و بیانی رسا، پیروانِ خود را بدان دعوت می‌کند».

دعوت اسلام به وحدت و انسجام

اسلام، جهانیان را به صلح و هم بستگی دعوت می‌کند و این یگانگی، سنگ بنیان اسلام بود که توانست آن را طی چهارده قرن، در برابر عوامل بنیان شکن نگاه دارد.

در تاریخ پرفراز و نشیب اسلام، تفرقه و دو دستگی میان مذاهب و ملت‌های اسلامی، از مسائل پیچیده و بنیان برافکنِ جوامع اسلامی بوده و همین عامل، خسارت‌های مادی و معنویِ جبران ناپذیری بر پیکر امت واحد اسلامی وارد کرده است.

علی (ع) از اصحاب خود به دلیل تفرقه گلایه می‌کند و می‌فرماید: «به خدا سوگند! این واقعیت قلب انسان را می‌میراند و دچار غم و اندوه می‌کند که شامیان در باطل خود وحدت دارند و شما در حقّ خود متفرق اید.» ایشان در جای دیگر می‌فرماید: «از پراکندگی بپرهیزید که انسانِ تنها، بهره شیطان است؛ آن گونه که گوسفندِ تنها، طعمه گرگ خواهد بود».

اتحاد و وحدت مسلمانان در عصر حاضر

در دنیای امروز، حضور بیش از یک میلیارد مسلمان و پیشرفت و تعالیِ بی‌سابقه بعضی از کشورهای اسلامی، به ویژه کشور ایران، زنگ خطری را برای استکبار جهانی به وجود آورده است و به یقین آنها آرام نخواهند نشست.

دشمنان که از آغاز ظهور اسلام از این امتِ واحد ضربه‌های سنگینی خورده اند، در صورت غفلت مسلمانان، از اختلاف‌های آنان سود خواهند جست و به آن دامن خواهند زد.

دوری از اسلام اصیل و قرآن کریم، تعصب و لجاجت بدون برهان و منطق، قومیت گرایی و نژادپرستی، دنیاگرایی و نیز تفرقه انگیزی قدرت‌های بزرگ به منظور سلطه بر مسلمانان و منابع مالی و فکری آنها را می‌توان بخشی از دلایل بروز اختلاف در میان مسلمانان دانست.

در جهان اسلام، هر کس به دنبال وحدت مسلمانان باشد و در این راستا مجاهدت نماید، کاری خدایی انجام می‌دهد و در نقطه مقابل، هر کس با هر انگیزه و دلیلی به دنبال ایجاد تفرقه در میان مسلمانان باشد، کاری شیطانی انجام می‌دهد.

تبعیت از کانون واحد و قرارگاه معین، یکپارچگی ایجاد می‌کند.

موفقیت‌ها برای پیروان یک مکتب، با وحدت آنان به دست می‌آید.

مسلمانان دارای اصول، مبانی و اهداف مشترک هستند.

اگر با وجود برخورداری از کثرت جمعیت و تمامی مواهب الهی، گرفتار مصیبت‌ها و عقب ماندگی‌ها و فلاکت‌ها شده اند، دلیل اصلی آن در عدم پایبندی عملی به این اصول و مبانی است.

دلیل اصلی مشکلات در جهان اسلام، تفرقه و عدم تبعیت و پیروی از آن کانون واحد و قرارگاه اصلی است.

ایران اسلامی، منادی وحدت

طرح اندیشه وحدت جهان اسلام، از جمله دغدغه‌های فکری دیرینه و اساسی حضرت امام خمینی (ره) بود که در طول دوران فعالیت اجتماعی و سیاسی خود، چه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و چه بعد از آن، لحظه‌ای از این موضوع غفلت نکرد.

نام گذاری هفته وحدت، تشکیل کنفرانس‌ها و سمینارهای بین المللی وحدت اسلامی، و تأسیس مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به فرمان مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه‌ای مدّ ظلّه العالی، بهترین شاهد گویا بر این مدعاست که جمهوری اسلامی ایران، همواره منادی راستین وحدت و اتحاد در جهان می‌باشد.

کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی، یکی از بزرگ‌ترین تجلی گاه‌های وحدت مسلمانان و ارزنده‌ترین همایشِ جهانیِ دانشمندان و اندیشمندانِ مذاهب اسلامی است که همه ساله برگزار می‌شود.

ضرورت وحدت و اتحاد فراگیردر جهان اسلام

در زمان حاضر جریان تکفیر، بیشترین دشمنی را با موضوع وحدت در جهان اسلام به صورت عملی انجام می‌دهد.

جریان تکفیر به شکل امروزی، به طور قطع ساخته دست استعمارگران و صهیونیزم بین الملل است.

این جریان که در قالب گروه‌های تروریستی در سال‌های اخیر فعال شده، بیشترین ضربه را بر اسلام و مسلمین وارد ساخته است.

گروه‌های تکفیری همانند داعش، کارکردی جز جلوگیری از وحدت مسلمین در راستای تامین منافع دشمنان اسلام ندارند.

بر همین اساس است که دشمنان به تقویت آنان می‌پردازند.

تصریح ترامپ مبنی بر اینکه، آمریکا موسس داعش است، نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها و صهیونیست ها، چگونه از وحدت مسلمین وحشت دارند و برای جلوگیری از این وحدت، برای ایجاد اختلاف، جنگ و کشتار در جهان اسلام به دست خود مسلمانان، سرمایه گذاری می‌کنند.

متاسفانه در داخل جهان اسلام، خاندانی که مدعی خادم حرمین شریفین است، پرچمدار این تفکر تکفیری وهابی می‌باشد.

بررسی‌ها در دهه‌های اخیر نشان می‌دهد، رژیم آل سعود بیشترین خدمات را به بیگانگان و دشمنان مسلمانان داشته است.

اگر بپذیریم که تنها راه رهایی مسلمانان از وضعیت اسف بار کنونی، رسیدن به وحدت و غلبه بر اختلافات است، باید یک نهضت فکری – فرهنگی در جهان اسلام علیه جریان تکفیر به راه افتد.

مسلمانان باید به صورت یکپارچه علیه این تفکر و اندیشه انحرافی تفرقه افکن قیام کنند.

برای شکل گیری این نهضت فکری – فرهنگی، علما، نخبگان و خواص در جهان اسلام، مسئولیتی بس سنگین بر عهده دارند.

داعش از بعد نظامی در منطقه و خصوصا کشورهای عراق و سوریه شکست خورد و به تاریخ پیوست.

اگر فکر و اندیشه داعش فرونریزد، روزی دیگر و در جایی دیگر، این اندیشه انحرافی در جهان اسلام، حمام‌های خون به راه خواهد انداخت.

دشمنان مصمم هستند از این تفکر انحرافی برای ضربه به اسلام و مسلمین استفاده مستمر داشته باشند.

تنها راه ناکام ساختن دشمنان، خشکاندن ریشه‌های این تفکر و اندیشه ضد وحدت در جهان اسلام است. با اتحاد و انسجام به دعوت قرآن و اسلام با شعار «وَ اعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ اللّهِ جَمِیعًا وَلاَ تَفَرَّقُواْ» در هفته وحدت جامه عمل بپوشانیم تا در تمام عرصه‌ها پیروز میدان باشیم.

منبع: سایت تبیان