8th، اکتبر 2021
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

از منظر امام علی(ع) لغزشهای انسانهای باتقوا بسیار اندک و ناچیز است. + متن کامل خطبه‌ها

باید عدالت را از منش و رفتار امیرالمؤمنین حضرت علی بن ابیطالب(ع) الگو گرفت و آن را در جامعه نهادینه کرد.

زمان انتشار: 8th, اکتبر 2021 ساعت 6:11 ب.ظ | کد خبر: 89236

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” آئین نماز جمعه دزفول با حضور مردم متدین و ولایت مدار دزفول و به امامت حجه‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی قاضی امام جمعه دزفول، با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در مصلای امام علی(ع) قرارگاه فرهنگی شهرستان برگزار شد.

از منظر امام علی(ع) لغزشهای انسانهای باتقوا بسیار اندک و ناچیز است

خطیب نماز جمعه دزفول در خطبه اول نماز ضمن دعوت به تقوای الهی گفت: از منظر امام علی(ع) افراد با تقوا انسانهایی هستند که به دلیل خدا ترسی و رعایت حلال و حرام خدا، لغزشهای آنها بسیار اندک و ناچیز است.

عدالت و تحقق آن در جامعه از منظر قرآن

امام جمعه دزفول در ادامه بحث عدالت و تحقق آن در جامعه از منظر قرآن گفت: در قرآن کریم نزدیک به ۳۹ آیه در مورد عدالت و حدود ۲۹۰ آیه دیگر در مورد ظلم و ستم نازل شده است.

وی افزود: یکی از اهداف بزرگ انبیاء الهی در جامعه، ایجاد قسط و عدل؛ و عدالت خواهی در طول تاریخ بشریت موجب جدال عدالت طلبان و ستمگران بوده است.

باید عدالت را از منش و رفتار امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب(ع) الگو گرفت و آن را در جامعه نهادینه کرد

امام جمعه دزفول با تعریفی از مفهوم عدالت و نقش آن در جوامع بشری گفت: باید عدالت را از منش و رفتار امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب(ع) الگو گرفت و آن را در جامعه نهادینه کرد.

جوامع بشری نیازمند عدالتی هستند که اگر برقرار شود همه کارها در جای خود قرار می‌گیرد

وی افزود: جوامع بشری نیازمند عدالتی هستند که اگر برقرار شود همه کارها در جای خود قرار می‌گیرد و دیگر محلی برای صدقه دادن و ترحم بر نیازمندان باقی نخواهد گذاشت.

عدم دسترسی مساوی افراد به فرصتها یکی از مهمترین بی عدالتیها در جامعه است

امام جمعه دزفول از عدم دسترسی مساوی افراد به فرصتها بعنوان یکی از مهمترین بی عدالتیها در جامعه نام برد و افزود: توزیع فرصتها برای مردم باید یکسان و برای همه باشد تا جامعه به رشد و تعالی برسد.

پرهیزکاران دارای نفسی قانع و راضی به آنچه خداوند برای آنها مقدر کرده است می‌باشند

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی در خطبه دوم نماز جمعه دزفول ضمن تأکید به رعایت نفس قانع گفت: از منظر امام علی علیه السلام پرهیزکاران افرادی هستند که دارای نفسی قانع و راضی به آنچه خداوند برای آنها مقدر کرده است می‌باشند.

اخراج آمریکا از منطقه بعنوان یک راهبرد کلیدی و همه جانبه نیروهای مسلح کشور باید باشد

امام جمعه دزفول با اشاره به  فرمایشات اخیر امام خامنه‌ای در جمع دانش آموختگان نیروهای مسلح گفت: اخراج آمریکا از منطقه بعنوان یک راهبرد کلیدی و همه جانبه نیروهای مسلح کشور باید باشد.

وی افزود: این راهبرد باید برجسته سازی شده و تبدیل به گفتمان در سیاست خارجی و در ارتباطات با کشورهای منطقه قرار گیرد.

جبهه مقاومت با رهبری انقلاب اسلامی، امنیت را به دیگر کشورها هدیه داده است

امام جمعه دزفول با بیان اینکه امنیت نباید عاریه‌ای باشد بلکه باید درون زا و مستقل باشد، اظهار داشت: متأسفانه امنیت برخی کشورهای منطقه عاریه‌ای است حال آنکه ایران اسلامی هیچ وقت در عمر انقلاب اسلامی به گدایی امنیت نپرداخته است.

خطیب نماز جمعه با بیان اینکه جبهه مقاومت با رهبری انقلاب اسلامی، امنیت را به دیگر کشورها هدیه داده است، اظهار داشت: استقلال در امنیت، زیرساخت اصلی استقلال در اقتصاد، فرهنگ و سایر حوزه‌ها است.

وی افزود: امنیت کویت در زمان حمله صدام توسط آمریکا تأمین می‌شد ولی امیر آن بعد از شکست به عربستان فرار کرد.

حضرت آقا به صراحت به این کشورها توصیه کردند به پشتیبانی بیگانگان دلخوش نباشند

امام جمعه دزفول با اشاره به تحرکات آذربایجان و ترکیه و اتکای آنها به ناتو و دیگر کشورها گفت: حضرت آقا به صراحت به این کشورها توصیه کردند به پشتیبانی بیگانگان دلخوش نباشند.

مسئولان باید پیگیر رفع مشکلات باشند اما نباید دقت را فدای سرعت کنند و ملاک انتصاب باید مرّ قانون باشد

امام جمعه دزفول درخصوص اولویت‌های دولت سیزدهم گفت: مسئولان باید پیگیر رفع مشکلات باشند اما نباید دقت را فدای سرعت کنند ضمن اینکه در انتصابات باید دقت بیشتری صورت گیرد و ملاک باید مرّ قانون باشد.

دولت سیزدهم باید مراقب نفوذی‌ها و کارشکنان باشد

وی با بیان اینکه دولت سیزدهم باید مراقب نفوذی‌ها و کارشکنان باشد، افزود: برخی افراد دوست ندارند دولت جدید موفق و مشکلات مردم رفع شوند.

با ورود دولت جدید بارقه امیدی در دل مردم ایجاد شده و مردم نسبت به رفع مشکلات امیدوار شده‌اند

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی اظهار داشت: با ورود دولت جدید بارقه امیدی در دل مردم ایجاد شده و مردم نسبت به رفع مشکلات امیدوار شده‌اند لذا باید این روحیه در جامعه حفظ شود.

قدردانی از روند مطلوب واکسیناسیون و موفقیت در نزولی شدن کرونا و لزوم واکسن زدن

خطیب جمعه دزفول در فرازی دیگر از خطبه‌های نماز جمعه با قدردانی از روند مطلوب واکسیناسیون و موفقیت در نزولی شدن کرونا بیان کرد: برخی نسبت به وعده ستاد اجرایی حضرت امام(ره) مبنی بر تولید واکسن انتقاد می‌کنند که البته اگر کارشکنی‌ها نبود و دستگاه‌ها وارد کشور می‌شد وعده تولید واکسن هم محقق می‌شد.

وی افزود: مصاحبه دکتر مخبر و اینکه ایران توان تولید واکسن را دارد باعث ایجاد رقابت بین کشورها برای صادر کردن واکسن به ایران شد.

امام جمعه دزفول بیان داشت: برخی افراد نادان در واکسن زدن شبهه ایجاد می‌کنند حال آنکه خداوند متعال به حضرت موسی فرموده بود برای درمان بیماری ابتدا به من توسل کنید و سپس به پزشک مراجعه و دارو استفاده کنید.

تقدیر از حضور آیت الله رئیسی در متن مردم و اقدامات امید بخش ایشان در سفرهای استانی

امام جمعه دزفول با اشاره به سفرهای استانی رییس جمهوری به مناطق محروم گفت: حضور آیت الله رئیسی در متن مردم از اقدامات امید بخشی است که در هشت سال گذشته به فراموشی سپرده شده بود.

وی افزود: مردم وقتی رییس جمهوری را از نزدیک دیدند و نامه خود را به دست او دادند نسبت به رفع مشکلات امیدوار خواهند شد.

با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری مسائل کشور و مسائل دینی به خوبی در صدا و سیما تبیین شوند

خطیب نماز جمعه دزفول با اشاره به حکم رییس جدید سازمان صدا و سیما اظهار داشت: هدایت فرهنگی و جهاد تبیین، تقویت روحیه ملی و انقلابی، افزایش همبستگی ملی و ترویج سبک زندگانی اسلامی و ایرانی مورد تأکید رهبر معظم انقلاب برای صدا و سیما بودند.

وی با بیان اینکه دشمن تلاش زیادی برای جداکردن جوانان ما از هویت دینی و ارزش‌های انقلاب اسلامی می‌کند، افزود: دشمن از ناآگاهی مردم سوء استفاده زیادی می‌کند که لازم است مسائل کشور و مسائل دینی به خوبی در صدا و سیما تبیین شوند.

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی بیان کرد: وقتی انقلاب اسلامی پیروز شد یک خبرنگار سراغ شهید مطهری رفت و از او سؤال کرد شما دوست دارید چه مسئولیتی در کشور داشته باشید که او پاسخ داد دوست دارم رییس رادیو و تلویزیون شوم.

مفاد حکم ریاست صدا و سیما برای نهاد امامت جمعه باید مورد توجه و دقت قرار گیرد

وی صدا و سیما را آوردگاهی برای مقابله با جنگ نرم و قرارگاهی برای نشر امید و نشاط در فضای عمومی دانست و افزود: مفاد حکم ریاست صدا و سیما برای نهاد امامت جمعه باید مورد توجه و دقت قرار گیرد چراکه ائمه جمعه وظیفه هدایت فرهنگی و انقلابی را برعهده دارند.

تنیده شدن خون‌های پاک شهیدان سلیمانی و ابومهدی پیوند عمیقی بین شیعیان این کشورها ایجاد کرد

امام جمعه دزفول با بیان اینکه اربعین حسینی امسال نیز باشکوه هرچه تمامتر برگزار شد، گفت: با وجود تلاش زیاد دشمن برای جدایی بین شیعیان ایران و عراق، تنیده شدن خون‌های پاک و مطهر شهیدان سردار قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس پیوند عمیقی بین شیعیان این کشورها ایجاد کرد.

وی با بیان اینکه برخی افراد با قرار دادن عکس رهبری در خودرو یا پروفایل خود ادعای ولایتمداری دارند، افزود: برخی افراد منافق سوء استفاده‌های زیادی با این ظاهرسازی انجام می‌دهند که دولت سیزدهم باید در انتصاب‌های خود توجه ویژه‌ای به این موضوع داشته باشد.

وی در بخشی دیگر از خطبه‌های نماز به درک واصل شدن کاریکاتوریست اهانت کننده به پیامبر اسلام و همچنین پیروزی قهرمانان کشتی ایران را تبریک گفت.

امام جمعه دزفول با تبریک آغاز ماه ربیع الاول بیان کرد: شاهد فداکاری بی‌مانند امیرالمؤمنین(ع) در آرمیدن در بستر پیامبر اسلام هستیم تا پیامبر با خاطر آسوده به مکه مراجعه کند.

وی با اشاره به آغاز هفته نیروی انتظامی اظهار داشت: امیدواریم این نیروها وظایف خود را به خوبی انجام داده و امنیت را در جامعه تأمین کنند.

لزوم آبرسانی به مناطق محروم به ویژه روستاهای بخش‌های سردشت و شهیون

خطیب جمعه دزفول با تأکید بر لزوم آبرسانی به مناطق محروم به ویژه روستاهای بخش‌های سردشت و شهیون گفت: ستاد بحران شهرستان دزفول باید در اسرع وقت این موضوع را پیگیری و از بروز مشکل جلوگیری کند.

دعوت امام جمعه دزفول از آیت الله شیخ منصور پرهیزگار برای اقامه دعای باران با حضور همه مردم

وی خواستار دعای باران از سوی همه اقشار جامعه شد و افزود: کسی دغدغه این را نداشته باشد که مبادا دعا کنیم و باران نبارد چون ما مکلف به دعا هستیم و حکمت خدا هرچه باشد باید به آن رضایت داشته باشیم.

امام جمعه دزفول در پایان از عالم فرهیخته و با تقوا آیت الله شیخ منصور پرهیزگار که از علمای فاضل این شهرستان هستند درخواست کرد که متصدی امر دعای باران بشوند.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

سَلامُ عَلَیْکُم جَمیعاً ورَحْمَهُ اللهِ وَ بَرَکاتُهُ

اَعُوذُ بِاللَّهِ مِنَ الشَّیْطَانِ الرَّجِیمِ

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، همه شما و خودم را دعوت به پرهیزگاری و رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

افراد با تقوا انسانهایی هستند که به دلیل خدا ترسی و رعایت حلال و حرام خدا، لغزشهای آنها بسیار اندک و ناچیز است.

فلذا امیرالمؤمنین(ع) در نهج‌البلاغه درخصوص انسانهای با تقوا می‌فرماید: قَلِیلاً زَلَلَـهُ یعنی لغزشهای آنها بسیار کم و ناچیز است.

امیدواریم که با توفیق تقوای الهی و پرهیزگاری، لغزشها و اشتباهات ما هم به حداقل و اندک برسد.

همانطوری که خطبه قبل وعده داده بودم که ان‌شاءالله اگر فرصتی شد و توفیقی پیدا کردیم به مقوله عدالت و تحقق آن در جامعه خواهیم پرداخت، از این هفته سعی می‌کنیم مباحثی را پیرامون عدالت، تقدیم نمازگزاران عزیز نماییم.

همه ادیان اعم از ادیان آسمانی و غیر آسمانی به مقوله عدالت توجه ویژه‌ای داشته‌اند. در اسلام هم این مبحث به طور خاص مورد توجه قرار گرفته است. در قرآن کریم قریب به ۳۹ آیه شریفه در مورد عدالت نازل شده است. حدود ۲۹۰ آیه دیگر در مورد ظلم و ستم نازل شده است. بعنوان نمونه آیه ۲۵ سوره حدید که می‌فرماید: لَقَدْ أَرْسَلْنَا رُسُلَنَا بِالْبَیِّنَاتِ وَأَنْزَلْنَا مَعَهُمُ الْکِتَابَ وَالْمِیزَانَ لِیَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ

یکی از اهداف بزرگ انبیاء الهی در جامعه ایجاد قسط و عدل بوده است و این آیه بیانگر این مأموریت پیامبران الهی بوده است. و همچنین اگر از جهت تاریخی یک تأملی داشته باشیم، این مطلب را خواهیم دریافت که همواره عدالت و عدالت خواهی در طول تاریخ بشریت موجب جدال عدالت طلبان و ستمگران بوده است.

فلذا حالا باید یک قدری نسبت به معنای عدالت و مفهوم عدالت تا آنجایی که وقت اقتضا می‌کند، بنده به صورت مختصر خدمت عزیزان عرض می‌کنم.

یکی از تعاریفی که در معنای عدل و عدالت شده است به معنای ضد ظلم و جور و هم معنای قسط است. البته برخی معنای عدالت را رعایت حقوق دیگران در برابر ظلم و تجاوز به حساب آورده‌اند؛ از این جهت عدالت می‌شود گفت اِعْطاءُ کُلِّ ذی حَقٍّ حَقَّهُ انسان هر صاحب حقی را به حقش برساند؛ این می‌شود عدالت.

که الان در حقیقت کار اصلی دادگستری ما همین است. یعنی هرکس احساس می‌کند، حقش ضایع شده است به دادگستری مراجعه می‌کند، به دادگاه مراجعه می‌کند و دادگاه هم وظیفه دارد حقش را استیفاء بکند و حقش را به او برساند.

این یک تعریف؛ یک تعریف دیگری که قدری جامع‌تر و کامل‌تر در معنای عدالت است؛ به معنای اینکه هرچیزی را در جای خودش نهادن، یا هرکاری به وجه شایسته انجام دادن و بجا انجام دادن. این تقریبا جامع‌ترین تعریفی که از عدالت شده است شاید همین تعریف باشد «وضع کل شیء فی موضعه» قرار دادن هر شیء در محل خودش. این تعریف عدالت است.

البته در مفهوم عدالت هم گفته شده است که یکی از بنیادی‌ترین مفاهیم که در علوم اسلامی و انسانی از آن یاد می‌شود مفهوم عدالت است؛ به دلیل اهمیت و نقشی که در جوامع بشری دارد. عدالت در جوامع بشری یک نقش تعیین کننده دارد.

فلذا در مثل است «المُلکَ یَبقَی مَعَ الکُفرِ وَ لا یَبقَی مَعَ الظُّلمِ» پادشاهی ممکن است با کفر استمرار پیدا بکند، ولی با ظلم استمرار پیدا نمی‌کند. هر نظامی، نظام حکومتی برمبنای ظلم پایه ریزی شود بالاخره یک روزی سرنگون می‌شود و جامعه تحمل ظلم و ستم آن حاکم و آن نظام را نخواهند کرد.

فلذا باید در عدالت و مفهوم آن دقت بیشتری بشود. اول ما یک بحث مفهوم شناسی را در باب عرض خواهیم کرد. یعنی اگر بخواهیم عدالت را دقیق‌تر و عینی‌تر مورد کنکاش قرار بدهیم لاجرم ناچار به ذکر مصادیقی از عدالت هستیم که برای ما ملموس‌تر بشود، عدالت معنایش چیست؟ عدالت به چه صورت تحقق پیدا می‌کند؟

از همین جا باید به سراغ شخصیتی مثل امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب(ع) حضرت علی(ع) برویم تا بتوانیم با علی(علیه السلام) و منش و رفتار علی(علیه السلام) به صورت حقیقی و عینی ترجمان عدالت و عدالت خواهی باشیم.

شهید مطهری در کتاب «سیری در نهج البلاغه» می‌فرماید: اسلام به عدالت تنها توصیه نکرد و تنها به اجرای آن قناعت نکرد؛ بلکه عمده این است که اسلام ارزش عدالت را بالا برد و اسلام توانست جایگاه عدالت را و نقشی که عدالت می‌تواند در جامعه داشته باشد به خوبی تبیین نماید.

جوامع بشری نیازمند عدالتی هست که اگر آن عدالت برقرار بشود، همه کارها در جای خودش قرار می‌گیرد و دیگر محلی برای صدقه دادن و ترحم بر نیازمندان باقی نخواهد گذاشت؛ بلکه همه به حق خودشان می‌رسند. اگر یکی از مشکلاتی که در جامعه ما می‌بینیم اقشار آسیب پذیری هستند به خاطر این است که ما در مقوله عدالت یک قدری عقب هستیم و نتوانسته‌ایم آنجوری که اسلام به ما دستور داده است که عدالت را در جامعه اجرا بکنیم آن توفیق را پیدا نکرده‌ایم. اگر اینچنین باشد دیگر تبعیض و اختلاف طبقاتی بوجود نخواهد آمد و این همه فاصله بین غنی و فقیر از بین می‌رود.

[مثلا بعنوان مثال عرض بکنم. حالا در ادامه بحث ان‌شاءالله مصادیق فراوان تری و کاربردتری از عدالت را و چالشها و آسیبهای عدالت را بیان خواهیم کرد.]

یکی از مهمترین بی‌عدالتی‌هایی که ممکن است که در جامعه رخ بنماید، عدم دسترسی مساوی افراد به فرصتها می‌باشد. اگر در جامعه فرصتهایی وجود دارد، باید توضیح این فرصتها علی السویه باشد در جامعه. همه امکان اینکه به آن فرصت دسترسی پیدا بکنند را داشته باشند. اینجور نباشد که فرصتها در جامعه مال اشخاص خاصی باشد، مال نور چشمی‌ها باشد، مال سفارش شده‌ها باشد، مال پارتی بازی شده‌ها باشد.

علی(علیه السلام) شاخص اصلی حکومتش را بر مدار عدالت قرار می‌دهد و ستیز خود را با کسانی که در مدار عدالت نمی‌باشند در خطبه ۱۷۳ چنین بیان می‌کند.خوب دقت بفرمایید. إِنِّی أُقَاتِلُ رَجُلَیْنِ، رَجُلًا ادَّعَى مَا لَیْسَ لَهُ، وَ آخَرَ مَنَعَ الَّذِی عَلَیْهِ

امیرالمؤمنین می فرماید: با دو کس من ستیز می‌کنم. یکی آن کسی که ادعا می‌کند چیزی را که از آن خودش نیست و می‌خواهد آن را غصب بکند و دیگری کسی که از ادای حق سر باز می‌زند. حالا ببینید با این تعریفی که امیرالمؤمنین(ع) در جامعه انجام می‌دهد، چقدر ما اشخاصی داریم در جوامع که زیر بار حق نمی‌روند، چقدر اشخاصی داریم که مال دیگران راف مال یتیم را، مال انسانهای ضعیف را غصب می‌کنند.

آن وقت هم مثلا یک آدمهای ضعیفی هستند، اصلا قدرت استیفاء حقشان را ندارند. نمی‌دانند حتما باید بروند دادگاه مراجعه بکنند. ظلمهایی که گاهی اوقات در جامعه واقع می‌شود، این نیست که ما فقط بگوییم فقط حکومت ممکن است ظالم باشد. انسانها در جامعه خودشان به خودشان ظلم می‌کنند.

فلذا این نکته مهمی است که باید به آن توجه بشود که اگر جامعه‌ای به این بلوغ برسد، به این رشد برسد، به این تعالی برسد، که عدالت و عدالت خواهی نزدش پذیرفته باشد. شما ببینید افراد فرصت طلب، افراد دنیا طلب، وقتی در جامعه هم کسانی پیدا می‌شوند که عدالت خواه هستند، با تبعیضات مبارزه می‌کنند؛ سعی می‌کنند آنها را تخریب بکنند. سعی می‌کنند آنها را از چشم مردم را بیاندازند.

یعنی مقوله عدالت و اجرای عدالت یک کار ساده‌ای نیست. هم پذیرش آن برای جامعه خیلی مشکل است. در زمان امیرالمؤمنین(ع) جامعه اسلامی آن روز عدالت امیرالمؤمنین(ع) را برنتابید.

فلذا جمله‌ای است حکیمانه که می‌فرماید: قُتِلَ عَلِیٌّ فِی مِحْرَابِ عِبَادَتِهِ لِشِدَّهَ عَدْلِهِ در محراب عبادت کشته شد به خاطر شدت عدالتش. یعنی جامعه آن روز عدالت امیرالمؤمنین(ع) را تاب نیاورد.

امیدواریم که ان‌شاءالله توفیق پیدا بکنیم این بحث را ادامه بدهیم که یک بحث کاربردی هست و مبتلابه در جامعه است و بیشتر با معارف الهی آشنا بشویم.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

والسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَهُ اللهِ وَ بَرَکاتُهُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه بندگان خدا، اُوصِیکُم وَ نَفسی وَ نَفسی وَ نَفسی بتَقوَى اللّه خواهران و برادران ایمانی، همه شما را به رعایت تقوای الهی و پرهیزگاری دعوت می‌نمایم.

امیرالمؤمنین(ع) درخصوص صفات متقین و پرهیزگاران در نهج‌البلاغه می‌فرماید: قَانِعَهً نَفْسُهُ یعنی متقین کسانی هستند که دارای نفسی قانع هستند. آنچه که خداوند تبارک و تعالی برای آنها مقدر کرده است به آن راضی هستند، زیاده خواه نیستند، نفسی قانع دارند. این خیلی خصلت رشد و ومعنوی است برای یک انسان که دارای نفسی قانع باشد.

امیدواریم خدای متعال به ما توفیق پرهیزگاری در همه عرصه‌های زندگی عنایت و کرامت بفرماید.

در این خطبه یکی از مهمترین نکاتی که باید مورد بحث و بررسی قرار بگیرد فرمایشات مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای(حفظه الله تعالی) که در جمع دانش آموختگان نیروهای مسلح بیان فرمودند. مطلب اساسی که حضرت آقا بارها به آن تأکید داشتند و به نظرم خطبه گذشته من اشاره‌ای به این نکته داشتم که اخراج آمریکا از منطقه، بعنوان یک راهبرد کلیدی و همه جانبه نیروهای مسلح کشور باید باشد.

در واقع این گزاره که آمریکا باید از منطقه اخراج گردد، باید برجسته‌سازی بشود، باید تبدیل گفتمان در منطقه بشود. گفتمان سازی ما باید درست بکنیم. در سیاست خارجی خود، در عملکردمان، در ارتباطات با کشورهای منطقه، باید به این سمت و سو برویم تا بتوانیم همان هدف بزرگی که رهبری برای ما تعیین کرده‌اند و آن اخراج آمریکا از منطقه است این تحقق پیدا بکند و ان‌شاءالله به فضل و یاری خدا، این هدف بزرگ به زودی تحقق پیدا خواهد کرد. ان‌شاءالله

نکته مهم دیگری که در فرمایشات آقا بود، اینکه امنیت نباید امنیت عاریه‌ای باشد. توضیح بدهم من امنیت عاریه‌ای چیست؟ بلکه امنیت باید درون زا و برخود و مستقل باشد. ایران اسلامی در ۴۳ سال که بر انقلاب اسلامی می‌گذرد، هیچوقت به گدایی امنیت از دیگر کشورها نپرداخته است و بلکه بارها در برقراری امنیت برای کشورهای دیگر کمک کرد.

الان شما جبهه مقاومت را ببینید؛ جبهه مقاومت با رهبری ایران اسلامی همین کار را کرده است. امنیت را به دیگر کشورها هدیه داده است و این یکی از بزرگترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است. این نکته را باید توجه داشت که استقلال در امنیت زیرساخت اصلی استقلال در اقتصاد و فرهنگ و دیگر عرصه‌هاست که باید به آن توجه بشود.

ما امروز می‌بینیم که امنیت کشورهای اروپایی و برخی از کشورهای آسیایی عاریه‌ای است، مستقل نیست. خاطر شما هست که در جنگ خلیج فارس وقتی که صدام به کویت حمله کرد، کویتی که به اصطلاح امنیت آن یک امنیت عاریه‌ای بود و یک رژیم وابسته به آمریکا داشت، یک روز هم نتوانستند مقاومت کنند و امیر آنها زود فرار کرد رفت عربستان. اینها امنیت عاریه‌ای است و چالشها و مشکلاتی که یک امنیت عاریه‌ای دارد.

به هرحال وقتی که ما اروپایی‌هایی را که امنیتشان متکی به دیگران است را مشاهده می‌کنیم و متکی به ناتو است، تکلیف کشورهایی مثل امارات و عربستان و ترکیه و آذربایجان و امثال این کشورها دیگر معلوم می‌شود و حضرت آقا هم صریحاً توصیه فرمود به کشورهای آذربایجان و ترکیه در این قضیه فتنه‌ای که اتفاق افتاده بود. فرمودند که: اینها از چاه کندن برای دیگران برحذر باشند. چرا؟ چون که کسی که برای دیگری چاه می‌کند اول خودش داخل چاه می‌افتد.

«ای که چاه می‌کنی بهر کسی، اول خودت دوم کسی» این مثل است، مثل معروف و حکیمانه‌ای است. این نکته مهمی بود که در فرمایشات آقا بود.

[اما در خصوص اولویتهای دولت سیزدهم. دو سه نکته را بنده عرض می‌کنم.]

در دولت سیزدهم من یک تذکر جدی دارم آن هم این است که دقت نباید فدای سرعت بشود. پیگیر باشند مسئولین عزیز، رئیس محترم جمهور، معاون اول، با سرعت هم کارشان را انجام بدهند، ولی دقت را فدا نکنندف در انتصابات دقت بشود.

معیارها و شاخصها و ملاکها کاملا رعایت بشود. مرّ قانون اجرا بشود. و هرکس هم می‌خواهد بیاید جلو، خودش را آماده خدمت بکند که شبانه روز خدمت بکند و بهره‌ای هم از دنیا نداشته باشد. حقوق نجومی و … آنچنان طمع نکند. اینها ملاک انتصابات باشد. و باید مراقب نفوذی‌ها و کارشکنان در بدنه دولت باشیم. این نکته مهمی است. چون عده‌ای هستند که از بدنه دولت قبل هستند، اینها دلشان نمی‌خواهد که دولت سیزدهم موفق باشد.

به شکلهای نامحسوس، غیر مستقیم کارشکنی می‌کنند. نمی‌گذارند کار پیش برود. نمی‌گذارند مشکلات مردم حل بشود. اینها باید دقت بشود در انتصابات.

بحمدالله یک بارقه امیدی در دل مردم بوجود آمده است و مردم نسبت به حل مشکلات کشور و شکستن بن بستها امیدوار شده‌اند. این امید نباید تبدیل به ناامیدی بشود. این امید سرمایه خیلی بزرگی است.

بحمدالله این حرکت گسترده و این نهضت همگانی واکسیناسیون و پیگیری مجدانه هم تولید واکسن در کشور، هم ورود واکسن و واردات واکسن در کشور، این واقعا قابل تقدیر است. باعث امیدواری آن در موقعیت و موفقیت در مبارزه با بیماری کرونا شده است.

من نکته‌ای را عرض بکنم حالا شاید اینجا مناسبت داشته باشد. خیلی‌ها انتقاد می‌کردند به آقای مخبر که چرا ستاد اجرایی گفته است مثلا تا شهریور ماه ۵۰ میلیون دوز واکسن تولید می‌کند و فلان و اینها.

واقعا برنامه ریزی کرده بودند، این اتفاق هم بنا بود بیافتد و اگر کارشکنی‌هایی نبود، اگر آن دستگاهها و تجهیزاتی که ما از خارج می‌خواستیم اینها را اذیت نمی‌کردند و به ما می‌دادند این اتفاق می‌افتاد. ولی علیرغم اینکه می‌توانستند پیش بینی بکنند یک (اگری) در آن بگذارند. ولی مخصوصاً به ایشان توصیه شده است که (اگر) را نگوید می‌دانید چرا؟

اگر کشورهای خارجی احساس می‌کردند که ما توان ساختن واکسن را نداریم، باور کنید به این راحتی به ما واکسن نمی‌دادند. ولی با همان مصاحبه احساس کردند که ایران اسلامی قدرت تولید واکسن را دارد، فلذا یک رقابتی بین آنها افتاد که ما از این بازار فروش واکسن به ایران عقب نیافتیم. این نکته‌ای بود که در واقع من گفتم خدمت عزیزان توضیحی عرض بکنم.

البته توکل و توسل به دعا در کنار تلاش می‌تواند نتیجه‌ ساز باشد و خنثی کننده اشخاص نادانی که در امر واکسیناسیون شبهه می‌کنند و کارشکنی می‌کنند. در روایت است که حضرت موسی(علی نبینا و آله) به خدای متعال عرضه داشت که می‌خواهم بدون خوردن دارو از مریضی شفا پیدا بکنم، این تقاضا را از خدا کرد.

خدای متعال به موسی فرمود: حکمت مرا به هم نزن. حکمت من در مداوای مریضان و بیماران این است که یک: توکل و توسل به خدای متعال. دو: مراجعه به پزشک. سه: استفاده از دارو. و این خدای متعال و دست قدرت اوست که شفا را در دارو قرار داده است. تَجرِی الاُمور بِأسبابِها. این نکته مهمی است که باید به آن توجه بشود.

مطلب دیگری که باید اشاره کنیم، سفرهای رئیس جمهور و وزرا به استانهای مختلف و با اولویتهای استانهای محروم و کمتر برخوردار است و این هم باز حرکت بسیار ارزشمندی است و حضور در بین مردم، در متن مردم، بخصوص مناطق حاشیه نشین و همچنین افراد دردمند و ضعیف جامعه از اقدامات امید بخشی است که در ۸ سال گذشته به فراموشی سپرده شده بود.

گوش دادن به درد دل مردم مستقیم، چهره به چهره، نامه‌های مردم را مستقیم گرفتن، بعد سازو کاری تعریف کردن که به این نامه‌ها یک به یک رسیدگی بشود. اینها امید آفرین است. مردم احساس می‌کنند که مشکلات آنها برای نظام مقدس جمهوری اسلامی اهمیت دارد. فلذا این امیدوار کننده است.

مطلب بعدی که باید عرض کنم در خصوص حکم جدید رئیس سازمان صدا و سیما بود که رهبری چهارتا اولویت را در این حکم بیان کردند؛ یکی: هدایت فرهنگی و جهاد تبیین، جهاد تبیین. یکی از مشکلاتمان در جامعه این است که دشمن از عدم آگاهی مردم خیلی سوء استفاده می‌کند. اگر ما بتوانیم مطالب کشور را درست تبیین بکنیم، مطالب دینی را درست تبیین بکنیم؛ که امام رضا(ع) می‌فرماید فَإِنَّ النَّاسَ لَوْ عَلِمُوا مَحَاسِنَ کَلَامِنَا لَاتَّبَعُونَا. اگر مردم زیباییهای سخن ما را بشناسند هر آینه از ما پیروی می‌کنند. این جهاد تبیین خیلی مهم است.

و دوم: تقویت روحی و احساس هویت ملی و انقلابی. بحث هویت ملی خیلی نکته مهمی است. دشمن خیلی سعی می‌کند جوانان ما را از هویتشان جدا کند. دشمن سعی می‌کند ارزشهای دفاع مقدس را به انحراف بکشاند. یکی از وظیفه‌های صدا و سیما همین است.

و سوم: ترویج سبک زندگانی اسلامی و ایرانی که یکی از عرصه‌های مهم جنگ نرم ما با دشمن همین است. باز تبیین سبک زندگی اسلامی و ایرانی. این خیلی نکته مهمی است یکی از عرصه‌ها و جبهه‌های پرکارزار و پر مبارزه است در جنگ نرم با دشمن.

و دیگری: افزایش همبستگی ملی. این هم باز خیلی مهم است که باید به آن توجه بشود. البته صدا و سیما از منظر رهبری؛ من یک مختصر تحلیلی بکنم که از منظر رهبری چگونه است؟

[حالا یک داستانی از شهید مطهری نقل می‌کنم می‌ترسم طولانی بشود ولی خلاصه عرض می‌کنم. می‌گویند وقتی انقلاب اسلامی داشت پیروز می‌شد، خبرنگار رفت خدمت استاد شهید مطهری و بعد از شهید مطهری سؤال کرد که آیا انقلاب که پیروز شد و رژیم ستم شاهی پهلوی ساقط شد و حکومت جدید تشکیل شد، شما مایل هستید چه مسئولیتی در آن حکومت داشته باشید؟ خیلی ها ممکن است بگویند من دوست دارم مثلا وزیر علوم بشوم به دانشگاهها برسم؛ یا مثلا بگوید وزیر آموزش پرورش بشوم. ایشان هیچ کدام از اینها را نفرمود. فرمود: من دوست دارم رئیس رادیو و تلویزیون بشوم. چون شهید مطهری اثر رادیو و تلویزیون در جامعه را می‌دانست چقدر است]

فلذا از منظر رهبری صدا و سیما دانشگاهی است برای ارتقاء سطح آگاهی و معرفت عمومی است. صدا و سیما از منظر رهبری آوردگاهی است برای مقابله با امواج خصمانه تحریف دشمنان در جنگ نرم. از منظر رهبری صدا و سیما آسایشگاهی است که برای بهره مندی چشم و دل از جلوه‌های زیبایی و هنر که در جامعه استفاده می‌شود.

صدا و سیما قرارگاهی است برای نشر و پراکندن امید و نشاط در فضای عمومی کشور. اینها در واقع رسالتهای گسترده و مهم و سنگینی است که صدا و سیما دارد. اگرچه این رسالتها و وظایف در حکم رئیس صدا و سیما آمده است، اما مفاد این حکم؛ می‌خواهم این استفاده را بکنم برای نهاد امامت جمعه که رسالت اصلی نهاد امام جمعه هدایت فرهنگی و انقلابی است.

باید مورد توجه و دقت قرار بگیرد که ما باز در این زمینه، ائمه محترم جمعه کشور وظیفه دارند در هدایت فرهنگی و هدایت انقلابی، تمام این گزینه‌هایی که در حکم رهبری به رئیس صدا و سیما بود در دستور کار ائمه جمعه هم باید قرار بگیرد.

امروز روز اول ماه ربیع الاول است، روز جمعه هم هست. ماه ربیع ماه شادی و سرور اهل بیت (علیهم السلام) است و همچنین لیله‌المبیت و هجرت پیامبر است که این هم باز مناسبت مهمی است و ما شاهد فداکاری بی مانند امیرالمؤمنین(ع) در آرمیدن در بستر پیامبر گرامی اسلام هستیم که پیامبر بتواند با خاطری آسوده به مدینه هجرت بکند که خداوند در آیه ۲۰۷ سوره بقره این کار امیرالمؤمنین(ع) را ستوده است می‌فرماید وَمِنَ النَّاسِ مَنْ یَشْرِی نَفْسَهُ ابْتِغَاءَ مَرْضَاتِ اللَّهِ  وَاللَّهُ رَءُوفٌ بِالْعِبَادِ قرآن به خاطر این جانبازی امیرالمؤمنین(علیه السلام) در راه تحقق اهداف نبی مکرم اسلام حضرت ختم انبیا محمد مصطفی(ص) سر تعظیم فرود آورده است و اینچنین او را ستوده است.

البته امیرالمؤمنین(ع) غیر از این مأموریت مهم و سرنوشت‌ساز، از طرف پیامبر مأموریتهای دیگری هم به او واگذار شده بود، حالا من اشاره‌ای به بعضی‌ها از آنها می‌کنم. امیرالمؤمنین(ع) باز مسئولیت پیدا کرده بود که فقط به فداکاری که انجام داد منحصر نمی‌شود. از طرف رسول خدا(ص) مأمور بود، چون پیامبر امانتدار مردم بود. حتی مشرکین، کسانی که دشمن پیغمبر بودند پیش پیغمبر امانت می‌گذاشتند و او را به امانتداری قبول داشتند. دشمن پیغمبر، پیغمبر را به امانتداری قبول داشت.

فلذا بسیاری از امانتهای مردم مکه نزد پیغمبر بود، حتی مشرکین، و امیرالمؤمنین(ع) مأمور شد که اعلام بکند که هرکس طلبی از پیغمبر دارد، وجهی پیش پیغمبر دارد، امانتی دارد، در فلان نقطه بیاید و بگیرد. و دیگری اینکه تعداد زیادی از مسلمانها که موفق به هجرت به یثرب و مدینه نشده بودند، منجمله خود حضرت فاطمه زهرا(س) و فاطمه بنت اسد مادر بزرگوارش اینها را بعد که خودش هم به مدینه و یثرب مهاجرت کرد اینها را همراه خودش ببرد.

امیدواریم خدای متعال ما را معرفت عنایت بکند که اینگونه فداکاریهای برای اسلام را بیشتر برای جامعه بشری تبیین بکنیم تا ان‌شاءالله اینها الگو بشود برای جوانان ما.

همچنین آغاز هفته نیروی انتظامی را داریم که این هفته را بر قامت سبزپوشان عرصه امنیت و آرامش جامعه تبریک و تهنیت عرض می‌کنیم و ان‌شاءالله از خدا می‌خواهیم خداوند آنها را یاری کند که به نحو احسن وظایفشان را انجام بدهند و این امنیت که یک نعمت بی بدیلی است، به جامعه اهدا بکنند.

بحمدالله تعالی اربعین حسینی هم با شکوه هرچه تمام‌تر برگزار شد که جلوه‌ای از همبستگی امت اسلام است. بنده که توفیق داشتم مشرف شدم برای عتبات عالیات و نائب الزیاره همه عزیزان بودیم؛

[یک خاطره‌ای را نقل می‌کنم که خاطره شیرینی است که من از آن درس گرفتم. خود روز اربعین ما وقتی که مشرف شدیم به حرم حضرت اباعبدالله(علیه السلام) ان‌شاءالله خداوند قسمت همه عزیزان بکند، در آن ازدحام جمعیت وقتی داشتیم می‌آمدیم بیرون، جمعیت فشرده بود، همدیگر را هُل می‌دادند. غیر اختیاری هم بود؛ یعنی دست آدم نبود. یک زائر عراقی یک گلایه‌ای کرد مثلا به زبان عراقی، یک اظهار ناراحتی کرد. دوستی که همراه ما بود چون به زبان عربی مسلط بود، این را شنید و بعد به او گفت که اگر یک عراقی از یک ایرانی ناراحت شد و یا یک ایرانی از عراقی ناراحت شد، اینها یاد ارتباط شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس بیافتند که اینها چقدر با همدیگر صمیمی بودند، یک دفعه وقتی این جمله را به آن زائر عراقی گفت، اشک او شروع کرد به آمدن و گریه کردن و عذرخواهی کرد.]

من در توفیقی که پیدا کردم رفتیم به زیارت مزار نورانی شهید ابومهدی المهندس که در وادی السلام هست نسبتاً در نقطه دوری هم بود، با فاصله بود، در واقع قطر قبرستان وادی السلام بود، آنجا در دفتر یادبودش این را یادداشت کردم حالا گفتتند که فلانی مثلا امام جمعه است دفتر یادبود آوردند چیزی نوشتیم آنجا، نوشتم که تنیده شدن خونهای پاک و مطهر شهیدان حاج قاسم و ابومهدی المهندس باعث یک پیوند عمیق و عریق بین ملت شیعه ایران و عراق شد. این را من آنجا یادداشت کردم و واقعا هم همین طور است و دشمن هم خیلی سعی می‌کند، دشمن خیلی سعی می‌کند که این اتحاد و این همدلی و همبستگی را از دو ملت ایران و عراق بگیرد و ان‌شاءالله ناکام خواهد ماند.

یک تبریکی هم داشته باشیم به خاطر به درک واصل شدن لارس ویلکس اگر درست اسمش را بگویم، این کاریکاتور اهانت کننده به ساحت مقدس پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله وسلم) که در ایام رحلت نبی مکرم اسلام(ص) به درک واصل شد. این هم الحمدالله خبر خوب را به شما بدهیم.

و تبریک دیگری هم داشته باشیم برای قهرمانی کشتی گیران عزیز و دلاور کشورمان داشته باشیم که انصافاً همانطور که حضرت آقا فرمودند، دل مردم ما را و جوانان را شاد کردند، خدا به شما توفیق بدهد که بتوانید برای کشور عزیزتان افتخار آفرینی بکنید.

نکته‌ای هم را عرض بکنم که این نکته مبتلا بهی است در جامعه چون محل نماز جمعه، محل بیان نکات است. ما می‌بینیم گاهی اوقات اشخاصی با قرار دادن عکس رهبری در ماشینشان، در محل کارشان، حتی در پروفایل موبایلشان ادعای ولایتمداری می‌کنند، ولی ما می‌گوییم که ولایتمداری به اینجور چیزها نیست، ولایتمداری به این است که انسانها در رفتارشان، در گفتارشان، در منش خود از تأکیدات و از فرمایشات رهبری عملا پیروی کنند.

هستند کسانی که آن سوء استفاده‌هایی که می‌خواهند بکنند، آن فرصت طلبیهایی که دارند، پشت این ظاهر سازی‌های ولایتمداری پنهان و قایم می‌شوند که اینها افراد منافقی هستند. ما داریم افرادی که در تمام دولتها و در تمام جناحهای سیاسی که آمده است این سرکار بوده است و مسئول بوده است و آن فریاد ولایتمداری او گوش عالم را کَر کرده است. اینها را باید توجه داشته باشیم مخصوصا در دولت سیزدهم توجه آنها به اینها باشد، که خیلی مهم است. نباید یک شخصی که ادعای ولایتمداری می‌کند اهل بده و بستون باشد زد و بند سیاسی باشد اهل معامله باشد. اینها را مسئولین در انتصاباتشان دقت بکنند.

(یکی دو نکته دیگر را عرض بکنم و خطبه را به پایان ببرم طولانی شد عذرخواهی می‌کنم.)

تذکر کمبود آب و امکان ایجاد بحران برای بعضی از روستاهای شهرستان دزفول مخصوصا بخش شهیون و بخش سردشت. مسئولین قبل از اینکه بحران بوجود بیاید، پیش بینی بکنند و از همین الان من این را عرض می‌کنم، به ستاد بحران شهرستان رسماً اعلام می‌کنم چون من گزارشها را گرفتم و بر اساس گزارشهای دقیق این را عرض می‌کنم که اگر آب این روستا قطع شد باید به این روستا آب رسانی بشود. از حالا به فکر امکانات و تانکر و وسیله باشند. نه اینکه در دقیقه نود بخواهند فکری بکنند.

یک مطلب دیگری که من باز مصرّانه و متضرعانه از مؤمنین مخصوصاً از روحانیت عزیز استدعا دارم، برادران خواهران، دعای باران است. من از همین جا از عالم فرهیخته و با تقوا آیت‌الله شیخ منصور پرهیزگار که از علمای فاضل این شهرستان هستند، از ایشان درخواست می‌کنم که ان‌شاءالله متصدی امر دعای باران بشوند و خود بنده هم در خدمت ایشان هستم و از عزیزان اعزه گرامی، فضلای گرامی، اسلاتید حوزه، طلاب عزیز، فضلا،  کشاورزان، مؤمنین، متدینین و همه اقشار می‌خواهم که در این حرکت معنوی همکاری بکنند.

البته کسی دغدغه نکند که ممکن است ما برویم دعای باران و باران نیاید. این را نترسید برادران. چون ما مأمور به دعا هستیمف ما مکلّف به دعا هستیم. اما اینکه حکمت متعالی خدای متعال و مصلحت خدا چه اقتضا بکند آن چیز دیگری ما به آن راضی هستیم هرچه باشد. فلذا از همه عزیزان خواهش می‌کنم این بحث دعای باران را به یاری خدا جدی بگیرند ان‌شاءالله رحمت خود را بر ما نازل بفرماید.

خدایا پروردگارا به مقربان درگاهت قسمت می‌دهیم اسلام و مسلمانان نصرت کرامت بفرما…

دشمنان اسلام خوار و ذلیل و نیست و نابود بگردان…

پروردگارا نقشه‌ها و توطئه‌های آنان را به خودشان برگردان…

شهدای ما و امام شهیدان مشمول رحمتت قرار بده…

رهبرعظیم الشأن و علما و مراجع تقلید در پناه امام زمان‌ حفظ بفرما…

پروردگارا بارالها در فرج آقا و مولایمان امام زمان(عج) تعجیل بفرما…

لباس عافیت بر تن بیماران مخصوصا بیماران مد نظر و بیماران کرونایی خدایا به حق این ماه ربیع که امروز روز اول آن است به حق عظمت این ماه خدایا لباس عافیت بر تن همه آنها بپوشان…

پروردگارا بارالها تو را قسم می‌دهیم باران رحمت خود را بر ما نازل بگردان.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ  فصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَهُ اللهِ وَ بَرَکاتُهُ