27th، سپتامبر 2021
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com
زمان انتشار: 27th, سپتامبر 2021 ساعت 3:26 ب.ظ | کد خبر: 89133

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” در پی ارتحال دانشمند ذوالفنون علامه حسن زاده آملی از سوی حجه‌‌الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسرو پناه پیام تسلیتی صادر شد.

در متن پیام امام جمعه موقت دزفول آمده است:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ 

یا أَیَّتُهَا النَّفْسُ الْمُطْمَئِنَّهُ ارْجِعِی إِلى رَبِّکِ راضِیَهً مَرْضِیَّهً فَادْخُلِی فِی عِبادِی وَ ادْخُلِی جَنَّتِی

ارتحال دردناک عالم معقول و منقول، حکیم متأله، دانشمند ذوالفنون، شیخنا العلامه حضرت آیت الله المعظم حسن زاده آملی رضوان الله تعالی علیه را به پیشگاه حضرت صاحب الامر ارواحنا له الفداء و مقام معظم رهبری و مراجع تقلید و حوزه‌های علمیه و شاگردان و دوستداران و خانواده بزرگوار ایشان تسلیت عرض می‌کنم.

این حکیم الهی سالها از بزرگان معقول و منقول حوزه‌های علمیه آمل و تهران و قم بهره برد و نزد علامه رفیعی قزوینی، علامه فاضل تونی، علامه محمدتقی آملی، علامه ابوالحسن شعرانی، علامه الهی قمشه‌ای، علامه سید محمد حسین طباطبایی، علامه سید محمد حسن الهی طباطبایی و دیگر فقیهان و حکیمان تتلمذ کرد و در علوم مختلف فلسفی و عرفانی و کلامی و تفسیری و روایی و رجالی و فقهی و ریاضی و هیأت و طب و ادبیات پژوهش نمود و شاگردان ممتازی تربیت کرد.

علامه شعرانی، این عالم ربانی را مولانا الاجل و مصباح العلم و شمس الهدایه خواندند.

سلوک علامه حسن زاده سلوک جمعی بود؛ جمع سلوک نظری و سلوک عملی؛ هم در سلوک عقلی و حکمت و عرفان نظری به وصال رسید و هم جان خود را با ریاضت‌ها و اربعین‌های عملی به مرحله کشف و شهود رساند.

آثار وزین این حکیم می‌تواند مبانی فلسفی پارادایم و استراتژی علوم انسانی اسلامی را تأمین کند و عالمان علوم اجتماعی را در مسیر تعالی و حکمی سازی علوم انسانی بارور سازد.

علامه حسن زاده در اوج فتنه‌ها، مردم را به ولایت مداری فرا خواند و فرمود: «گوشتان به دهان رهبری باشد چون ایشان گوششان به دهان حضرت حجت(عج) است.»
علامه ذوفنون با همه مقامات علمی و عملی خود در اوج تواضع بود؛ آنگونه که حاضر شد علاوه بر برگزاری دروس متعارف حکمت و عرفان، جلسات اختصاصی برای رفع اشکال یک طلبه جوان علاقه‌مند به حکمت و عرفان و طب داشته باشد.

اهل معرفت می‌دانند که چه حکیم و عارف و ریاضیدان و مفسر و عالم به علوم غریبه را از دست دادند که بی شک در عصر ما بی نظیر و خواجه نصیرالدین طوسی قرن پانزدهم بود.

خداوند متعال، رضوان و جنت فردوس را نصیب این عالم ربانی سازند و او را مهمان مولی الموحدین امیرالمؤمنین و ائمه اطهار علیهم السلام گرداند که آنچه معرفت حقیقی و سلوک عرفانی است در خانه اهل بیت عصمت و طهارت است و لاغیر.

خداوند متعال به خانواده محترم و شاگردان و دوستانش، صبر جمیل و اجر جزیل مرحمت فرماید.

«به سوی تو آمده‌ام؛ به حقّ خودت مرا به من برمگردان الهی!

الهی! پیشانی بر خاک نهادن آسان است، دل از خاک برداشتن دشوار است.

الهی! تو پاک آفریده‌ای، ما آلوده کرده‌ایم.

الهی! گرگ و پلنگ را رام توان کرد، با نفس سرکش چه باید کرد؟

الهی! انگشتری سلیمانی‌ام دادی، انگشت سلیمانی‌ام ده.

الهی! اگر ستّارالعیوب نبودی، ما از رسوایی چه می‌کردیم؟»

                                                                                                      وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَهُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

                                                                                                    عبدالحسین خسروپناه دزفولی

                                                                                                         طلبه حوزه علمیه قم

                                                                                                              ۴ مهر ۱۴۰۰