20th، سپتامبر 2021
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com
زمان انتشار: 20th, سپتامبر 2021 ساعت 10:02 ق.ظ | کد خبر: 89043

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” حجه‌الاسلام والمسلمین خسروپناه در ۴ شب در بین سوگواران حسینی شهرستان گتوند از اسلام، تشیع، اخلاق و سیره امام حسین سخن گفت.

دکتر خسروپناه ارکان اسلام را عقاید، احکام شرعی و اخلاق دانست و افزود: اخلاق به معنای ملکات نفسانی است و آیات و روایات فراوانی در توصیه به اخلاق آمده است؛ فضیلتی در جان انسان بصورت ملکه و تثبیت شده درآید که ملکه اخلاقی و فضیلت نامیده می‌شود.

حجه‌الاسلام والمسلمین خسروپناه خاطرنشان کرد: در قرآن و روایات در باب اخلاق دو تأکید شده است فضایل را در جان خود ملکه و تثبیت کنید و آنها را در کنشها اظهار کرده و نشان دهید.

حجه‌الاسلام والمسلمین خسروپناه تصریح کرد: امام حسین علیه السلام اخلاق نیک را عبادت و سکوت را زینت می‌شمرند و می‌فرمایند انسان کریم کسی است که قول و سخنش با فعل و عملش یکی باشد.

استاد فلسفه حوزه و دانشگاه  حادثه کربلا را جنگ بین فضیلت و رذیلت و شهادت شهدا را اوج ایثار دانست و گفت: امروز بیش از هر زمان دیگری نیاز است که صفات و فضایل امام حسین(ع)  الگو قرار گیرد.

امام جمعه موقت دزفول درخصوص حقیقت شیعه بودن گفت: شیعه بودن شرایط و آداب و رسومی دارد، گاه افرادی به ظاهر شیعه بودند ولی منحرف شده، دچار وسوسه شیطان شدند.

استاد حوزه و دانشگاه  فلسفه خلقت را شناخت خدا، بندگی خدا و تسلیم، و بی نیازی بندگی غیرخدا عنوان کرد و افزود: شیعه واقعی کسی است که چشم بینا و بصیرت قلبی داشته باشد و خدا را در دل خود حاضر بداند؛ اهل بکاء و خشیت قلبی باشد؛ دارای قلبی سالم از دغلبازی و خیانت و دروغ و بدور از غلّ و غشّ باشد.

حجه‌الاسلام والمسلمین خسروپناه همچنین به بیان حقیقت دین اسلام از نگاه قرآن پرداخت و گفت: خداوند در قرآن تنها دین جامع و مقبول را اسلام می‌داند که شامل رابطه انسان با خدا، با خود، و با طبیعت و ماوراء طبیعت می‌باشد و کسانی که غیر از اسلام را بپذیرند زیانکار می‌شمرد.

امام جمعه موقت دزفول تصریح کرد: در دین اسلام مقصود پیوند عقل و ایمان است و اسلام ایمان و عقل را دو بال رشد و تکامل و بالندگی انسان می‌داند.

دکتر خسروپناه خاطرنشان کرد: اسلام دین جامعی است که ایمان و عقل را جمع می‌کند، گستره ایمان، ایمان به عقاید، احکام شرعی، اخلاق الهی شامل فضایل و رذایل و ایمان به اسرار که در حوزه مباحث عرفانی است، می‌باشد.

امام جمعه موقت دزفول سبک و سیره امام حسین(ع) در شب و روز عاشورا  را مورد توجه قرار داد و گفت: سیره معصومین شامل قول و فعل و تقریر معصومین، درس آموز و حجت است.

حجه‌الاسلام والمسلمین خسروپناه افزود: از سخن و رفتار امام حسین(ع) در شب و روز عاشورا درسهای فراوانی می‌توان آموخت، قدردانی امام از اصحاب در شب عاشورا که بسیار مهم است و باید از آن درس گرفت، نفی شبیه سازی نسبت به کفار، توجه به امنیت خانواده و بانوان که دشمن تا زمان حیات امام جرأت نزدیک شدن به خیمه‌ها را نداشت، توصیه و تأکید به زنان در خصوص حفظ کرامت خود در مقابل دشمن، دعوت به آزادگی که از مهمترین درسهای عاشوراست، عواقب ظلم به دیگران که علاوه بر آخرت در دنیا نیز گریبان گیر انسان می‌شود و نهایتا شجاعت و قوت قلب و دل آرام امام حسین(ع).