16th، آگوست 2021
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com
زمان انتشار: 16th, آگوست 2021 ساعت 10:41 ق.ظ | کد خبر: 88718

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” امام جمعه دزفول در شب هفتم ماه محرم در حسینیه ثارالله دزفول که در فضای باز و رعایت تمام موازین بهداشتی برگزار شد در خصوص شخصیت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) گفت: دعای عرفه امام حسین(ع) و قیام و نهضت عاشورا دو شاهکار نظری و عملی امام هستند و هر دو مبتنی بر اصل توحید بوده و نگاهی توحیدی به نظام هستی دارند.

حجه‌الاسلام والمسلمین افزود: پیوند و ارتباط معنایی و معرفتی بین دعای عرفه و قیام عاشورا وجود دارد؛ دعای عرفه کربلای نظری سیدالشهدا و حماسه کربلا دعای عرفه عملی سیدالشهدا می‌باشد.

امام جمعه دزفول با اشاره به فرازهایی از دعای عرفه، امام عصر(عج) را ضروری ترین اضطرار و نیاز بشریت دانست و اظهار داشت: حیات طیبه و به کمال رسیدن حیات در گرو مضطر دانستن خود به امام زمان و حجت حق می‌باشد و تا بشریت آن را درک نکند و به این ضرورت نرسد زمینه ظهور فراهم نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه انسان باید نگاه و باور صحیحی به ولایت داشته باشد، تصریح کرد: امام هم صراط دنیا و هم صراط اعراف که وادی و موقفی در آخرت است که باید برای ورود به بهشت از آن گذشت، می‌باشد و دست ضعفایی که در وادی اعراف مانده‌اند را می‌گیرد، وادی اعراف بر اساس اسناد قرآنی از ریباترین و امیدبخش ترین صحنه‌های محشر است.

امام جمعه دزفول تمام انبیاء و اولیاء الهی را دعوت کننده به عقل عملی و نظری دانست و افزود: هرکس در عبادت تلاش کند ولی امامی نداشته باشد سعی بیهوده کرده است؛ باطن پیام قیام امام حسین(ع) نجات انسانها از جهل و نادانی و گمراهی است، جهالت بواسطه به اسارت کشیده شدن عقل نظری؛ و گمراهی و ضلالت و گناه عمدی بواسطه اسارت عقل عملی است.

امام جمعه دزفول خاطرنشان کرد: عقل نظری جزم است و مسئول سامان بخشی اندیشه و اعتقادات انسان، و عقل عملی عزم است و عهده‌دار تنظیم انگیزه انسان و آن چیزی است که خداوند بوسیله آن بندگی و موجب تحصیل بهشت می‌شود.

حجه‌الاسلام والمسلمین قاضی تصریح کرد: تنها با جزم نمی‌توان به بهشت رسید بلکه جزم، با عزم انسان را به بهشت می‌رساند و باید توجه داشت که با اسارت عقل عملی عزم از انسان گرفته می‌شود.

رییس شورای فرهنگ عمومی شهرستان دزفول افزود: امام عصر(عج) با ظهور خود عقلانیت را در جامعه نهادینه و عقول را به کمال می‌رساند؛ و تا جامعه آمادگی کامل نداشته باشد که عقول به کمال برسد زمینه ظهور فراهم نخواهد شد.