30th، جولای 2021
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

از منظر نبی مکرم اسلام هرکس دوست دارد نزد مردم جزء با عزت‌ترین انسانها باشد باید تقوای الهی پیشه کند. + متن کامل خطبه‌ها

خداوند به بندگانش عقل داده تا به سخنان، با حوصله گوش دهند و از سخن نیکو پیروی کنند.

زمان انتشار: 30th, جولای 2021 ساعت 5:39 ب.ظ | کد خبر: 88508

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” آئین نماز جمعه دزفول با حضور مردم متدین و ولایت مدار دزفول و به امامت حجهالاسلام والمسلمین سید محمد علی قاضی امام جمعه دزفول با رعایت شیوه نامه بهداشتی در مصلای امام علی(ع) برگزار شد.

تقوای الهی از منظر پیامبر گرامی اسلام 

خطیب نماز جمعه دزفول در خطبه اول نماز ضمن دعوت مردم به رعایت تقوای الهی گفت: از منظر نبی مکرم اسلام هرکس دوست دارد نزد مردم جزء با عزت‌ترین انسانها باشد باید تقوای الهی پیشه کند.

خداوند به بندگانش عقل داده تا به سخنان، با حوصله گوش دهند و از سخن نیکو پیروی کنند

امام جمعه دزفول ولادت امام موسی کاظم(ع) را تبریک گفت و درخصوص عقل و خرد انسان از منظر آن حضرت افزود: خداوند به بندگانش عقل داده تا به سخنان، با حوصله گوش دهند و از سخن نیکو پیروی کنند.

وی افزود: افرادی که این خصلتها را داشته باشند صاحبان فکر و اندیشه در جامعه به شمار می‌روند.

گرامیداشت روز مباهله پیامبر اسلام و تبیین این واقعه تاریخی 

امام جمعه دزفول همچنین با گرامیداشت روز مباهله پیامبر اسلام به تبیین این واقعه تاریخی پرداخت و گفت: حضور رسول خدا و دخت گرامی ایشان و امام علی و امام حسن و امام حسین علیهم السلام برای مباهله با مسیحیان نجران موجب انصراف علمای مسیحی در مباهله شد.

تولید محتوای وقایع تاریخی در قالب هنر تأثیر زیادی در جامعه دارد

امام جمعه دزفول با اشاره به نقش آفرینی تولید محتوا در زمینه وقایع تاریخی از سوی رسانه‌ها، هنرمندان و فیلمسازان افزود: با تولید محتوا در این زمینه می‌توان مقابل جنگ نرم دشمن ایستاد و باعث رشد و تعالی جامعه شد.

وی افزود: تولید محتوا در قالب هنر تأثیر زیادی در جامعه دارد.

حقوق بشر غربی ابزاری برای سوء استفاده دشمن است

حجهالاسلام والمسلمین قاضی در خطبه دوم نماز جمعه دزفول سالروز رحلت عالم ربانی آیت الله مشکینی را گرامی داشت و به روز حقوق بشر اسلامی اشاره کرد و گفت: باید حقوق بشر اسلامی که برگرفته از دین و برای کرامت انسانی است را با حقوق بشر غربی که ابزاری برای سوء استفاده دشمن است، مقایسه کرد.

الگوی سبک زندگی، تربیت فرزند و همسرداری باید براساس منش اهل بیت(ع) و حضرت فاطمه زهرا(س) باشد

وی با بیان اینکه غربی‌ها فقط ادعای حمایت از حقوق بشر را دارند، افزود: الگوی سبک زندگی، تربیت فرزند و همسرداری باید براساس منش اهل بیت(ع) و حضرت فاطمه زهرا(ع) باشد چون معنویات و دلبستگی به آنها باعث ارتقا و نجات انسان می‌شود.

امام جمعه دزفول با بیان اینکه آرامش در گرو وابسته نشدن به دنیا است، گفت: هر کس از یاد خدا روی گرداند خداوند معیشت او را تنگ و زندگی را برای او دشوار می‌کند.

تبیین بیانات مهم مقام معظم رهبری در دیدار با دولتمردان 

خطیب نماز جمعه دزفول در بخشی دیگر از خطبه‌های نمازجمعه با اشاره به دیدار دولتمردان با مقام معظم رهبری افزود: حضرت آقا در این دیدار یادآور شدند که فرصت خدمت به مردم یک نعمت بزرگ الهی است که باید از تمام توان از این فرصت استفاده و به مردم خدمت کرد.

وی با تأکید بر لزوم استفاده از تجربه دولت گذشته و عبرت گیری از آن افزود: دولت اعتماد به غرب را تجربه کرد که جواب نداد و معلوم شد از این طریق مشکلی حل نمی‌شود.

امام جمعه دزفول بیان کرد: دل دشمن برای ما نسوخته و بنا به فرموده حضرت آقا اگر بتواند ضربه هم به ما می‌زند و اگر جایی ضربه نزده نتوانسته است.

دشمن تلاش دارد با مذاکره ما را مشغول و از سرمایه‌های داخلی‌مان غافل کند

حجهالاسلام والمسلمین قاضی با بیان اینکه هرگز اعتماد به غرب نتیجه‌ای در برنداشته است، اظهار داشت: دشمن تلاش دارد با مذاکره ما را مشغول و از سرمایه‌های داخلی‌مان غافل کند.

آمریکایی‌ها در نقض تعهد، لنگه ندارند همانگونه که قذافی و صدام حسین به آنها اعتماد کردند و دچار بلا شدند

وی با بیان اینکه برخی با وجود فرصت‌ سوزی‌های زیاد همچنان به دنبال مذاکره بودند، افزود: حضرت آقا فرمودند آمریکایی‌ها در نقض تعهد، لنگه ندارند همانگونه که قذافی و صدام حسین به آنها اعتماد کردند و دچار بلا شدند.

امام جمعه دزفول بیان کرد: آمریکایی‌ها در حرف می‌گفتند تحریم‌ها را بر می‌داریم ولی در عمل نه تنها تحریم‌ها را برنداشتند بلکه تلاش داشتند جمله‌ای به متن توافق‌نامه اضافه کنند تا براساس آن راه را برای مذاکره در موضوعات مختلف نظیر مسایل دفاعی موشکی، حقوق بشر و مسایل منطقه‌ای باز بگذارند و از طریق آنها ما را به چالش بکشند.

وی با بیان اینکه دولت از این موضوع بارها ضربه خورد ولی باز هم به دنبال مذاکره رفت، افزود: دشمن به دنبال امضای ما است تا بتواند از طریق آن به ما فشار بیاورد.

اعتماد دولت به دشمن در جریان مذاکرات هسته‌ای تجربه‌ای ناموفق است دولت جدید به توان داخلی اعتماد کند

امام جمعه دزفول اعتماد دولت به دشمن در جریان مذاکرات هسته‌ای را تجربه‌ای ناموفق دانست و گفت: دولت جدید از این تجربه استفاده و به توان داخلی و استفاده از نیروهای جوان و جهادی اعتماد کند.

امام جمعه دزفول مذاکره و نقض تعهد از سوی آمریکا را تجربه ای برای دولتمردان دانست و گفت: متأسفانه در دولت گذشته توجهی به رویش‌ها نشد و افرادی خسته و ناتوان در مسئولیت‌ها گماشته شدند که نتیجه آن نفوذ عده‌ای در بدنه دولت شد.

گرانی‌های لجام گسیخته باعث نارضایتی مردم شد

وی با انتقاد از عملکرد دولت‌های یازدهم و دوازدهم افزود: گرانی‌های لجام گسیخته باعث نارضایتی مردم شد.

اعتراض مردم خوزستان به کم آبی را به حق بود

امام جمعه دزفول اعتراض مردم خوزستان به کم آبی را به حق دانست و گفت: انتظار می‌رفت مسئولان پیش از اعتراضات مردمی و سوء استفاده شبکه‌های معاند مشکل کشاورزان و قطعی برق را برطرف کنند.

وی با تأکید بر لزوم مبارزه مستمر دولت جدید با فساد و رانت افزود: اگر مسئولان به تذکرات رهبر معظم انقلاب توجه و آنها را عملی می‌کردند به طور قطع این مشکلات پیش نمی‌آمدند.

امام جمعه دزفول با تأکید بر لزوم تلاش جهادی دولت جدید بری جبران عقب افتادگی‌ها اظهار داشت: در دولت جدید یا کسی مسئولیت نپذیرد یا بداند که برای رفع مشکلات کشور باید به صورت شبانه روزی تلاش کند.

توزیع  ۱۲۰هزار پرس غذا بمناسبت عید غدیر بین نیازمندان 

حجهالاسلام والمسلمین قاضی با قدردانی از تلاش دست اندرکاران در گرامیداشت عید غدیر خم در دزفول اظهار داشت: ۱۲۰ هزار پرس غذا در روزهای قبل در سطح شهرستان دزفول طبخ و بین نیازمندان توزیع شد که ۲۴ هزار پرس آن در مصلای دزفول طبخ شدند.

وی با اشاره به راه اندازی ۲۰ کاروان شادی در دزفول افزود: نزدیک به ۶ هزار بسته معیشتی به مناسبت عید غدیر بین نیازمندان دزفول توزیع و ۱۰ نمایشنامه اجرا شد که جای قدردانی دارد.

جذب نیروی بومی در بیمارستان تأمین اجتماعی باید در اولویت باشد

امام جمعه دزفول با بیان اینکه بیمارستان تأمین اجتماعی این شهرستان آماده بهره برداری است، گفت: فلسفه این بیمارستان خدمت به اقشار مختلف جامعه به ویژه اقشار ضعیف است.

وی افزود: این قشر هرگاه اتفاقی برای کشور افتاد سینه سپر می‌کنند از این رو نظام باید به آنها توجه ویژه داشته باشد.

حجهالاسلام والمسلمین قاضی با تأکید بر اینکه برنامه مدیریتی این بیمارستان باید در اختیار مسئولان شهرستان دزفول باشد، اظهار داشت: جذب نیروی بومی در این بیمارستان باید در اولویت باشد ضمن اینکه باید شرایط مساوی و آزمون استخدامی برای جذب نیروها برقرار شود.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

سَلامُ عَلَیْکُم جَمیعاً ورَحْمَهُ اللهِ

 اَعُوذُ بِاللّهِ السَّمیعِ الْعلیمِ مِن شَرِّ الشَّیطانِ اللَّعینِ الرَّجیم

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه، بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، اُوصِیکُم وَ نَفسی بتَقوَى اللّه همه شما و خودم را دعوت به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

رسول گرامی اسلام حضرت ختم انبیا محد مصطفی(ص) می‌فرماید: مَن أحَبَّ أن یَکونَ أکَرَمَ النّاسِ فَلیَتَّقِ اللّه هرکس دوست دارد که در چشم مردم، در نظر مردم، جزء گرامی‌ترین انسانها باشد، تقوا و خداترسی را سرلوحه کار خودش قرار بدهد. تقوا باعث می‌شود که انسان نزد مردم عزیز باشد. باعزت باشد، با کرامت باشد، گرامی باشد.

فلذا تقوا در جامعه کارکردهای فراوانی دارد؛ یکی از کارکردهایش همین است، یعنی در واقع در جامعه‌ای که مدار آن جامعه بر اساس تقوا باشد، انسانها در چشم مردم گرامی می‌شوند، کریم می‌شوند، بزرگوار می‌شوند. فلذا این در جامعه خیلی کمک می‌کند.

امیدواریم که خدای متعال به همه ما توفیق کرامت کند که بتوانیم در زمره پرهزگاران و متقین باشیم ان‌شاءالله.

به جهت در پیش رو بودن ولادت باب الحوائج امام موسی کاظم(علیه السلام) و همچنین سالروز مباهله پیامبر گرامی اسلام(ص) با مسیحیان نجران در سال ۱۰ قمری و همچنین انگشتربخشی حضرت امیرالمؤمنین(ع) در حال رکوع و نماز، و نزول سوره هل اتی، سوره دهر، در شأن امیرالمؤمنین(ع) و همچنین حضرت زهرا(سلام الله علیه) و امام حسن و امام حسین علیهماالسلام و روز خانواده خطبه اول را اختصاص داده‌ایم به این مطالب؛ هرچند وقت خطبه کوتاه است و ما نمی‌توانیم درباره هر کدامشان مطالب مستوفایی بیان کنیم، اما چه بکنیم، سعی می‌کنیم که از هرکدام خوشه‌ای برچینیم.

ان‌شاءالله که این منش و روشی که اهل بیت(ع) داشتند و ما ذکر می‌کنیم و یاد می‌کنیم در خطبه‌ها، در زندگانی ما جاری و ساری باشد.

در کتاب شریف تحف العقول روایت نسبتاً طولانی از امام کاظم(علیه السلام) در توصیف عقل و خرد ذکر شده است که برای یکی از اصحاب و یارانش به نام هشام، این روایت را نقل کرده است. خیلی روایت زیبایی است و قابل استفاده است. حالا بنده یک چند جمله‌ای را از این روایت را انتخاب کرده‌ام تقدیم عزیزان می‌کنم.

البته در این روایت حضرت امام موسی کاظم(علیه السلام) برای هر مطلبی که در توصیف عقل و خرد انسان بیان می‌فرماید، استناد می‌کند به یک آیه از آیات قرآن شریف.

فلذا در ابتدا می‌فرماید که: إنّ اللّه تَبارکَ و تعالى بَشَّرَ أهلَ العَقلِ و الفَهمِ فی کِتابِهِ خداوند تبارک و تعالی بشارت داده است اهل عقل و فهم و درک و اهل شعور را در کتابش به این آیه که می‌فرماید: فقال:َ فبَشِّرْ عِبادِ الّذِینَ یَستَمِعونَ القَولَ فیَتَّبِعونَ أحْسَنَهُ اُولئکَ الّذینَ هَداهُمُ اللّه ُ و اُولئکَ هُمْ اُولوا الألْباب یعنی خداوند بشارت داده است به بندگانش کسانی که سخن را می‌شنوند؛ سخن را گوش می‌دهند. این متن آیه و معنای آیه است. بندگان خدا کسانی هستند که وقتی سخنی هست این سخن را با حوصله گوش می‌دهند. هنوز آن گوینده سخنش را نگفته مثلا در رد یا در اثباتش سخنی نمی‌گویند، اول گوش می‌دهند.

سیره پیامبر این بود، گوش می‌داد. می‌فرماید: سخن را گوش می‌دهند یَستَمِعونَ القَولَ شنونده سخن هستند. فیَتَّبِعونَ أحْسَنَهُ آن وقت از آن سخن احسن و زیبایی که گفته می‌شود از آن پیروی می‌کنند. بعد می‌فرماید: اُولئکَ الّذینَ هَداهُمُ اللّه ُ اینها کسانی هستند که بواسطه این خصلتی که دارند، هدایت شده‌اند و اُولئکَ هُمْ اُولوا الألْباب اینها صاحبان فکرهستند. اُولوا الألْباب یعنی صاحبان اندیشه هستند، صاحبان فکر هستند.

بعد در فراز دیگری از این روایت می‌فرماید: وَ لَقَدْ آتَیْنا لُقْمانَ الْحِکْمَهَ ما به لقمان حکمت دادیم. قرآن می‌فرماید. «قَالَ الْفَهْمَ وَ الْعَقْلَ» می‌فرماید که خداوند که به لقمان حکمت عنایت کرد، منظور از حکمت چیست؟ یعنی خداوند تبارک و تعالی عقل و فهم به او داد.

فلذا عرض کنم خدمت انور شما در یک فراز دیگری می‌فرماید: ای هشام هرکس (من دیگر عربی آن را نمی‌خوانم که طولانی نشود.) هرکس سه چیز را بر سه چیز مسلط سازد گویی در نابودی خرد خویش هوای نفسش را یاری رسانده است. یعنی عقلش را کنار گذاشته است، آن هوای نفسش را بر خودش حاکم کرده است.

یکی می‌فرماید: مَنْ أَظْلَمَ نُورَ تَفَکُّرِهِ بِطُولِ أَمَلِهِ، یعنی با طولانی نمودن آرزوهایش، آرزوهای طولانی داشته باشد که مثلا من فلان خانه را باید بخرم. فلان ماشین را بخرم. در دنیا آرزوهای طولانی. فلان باغ باید بخرم. به فلان مقام و منصب باید برسم. آرزوهای طولانی دارد.(توجه فرمودید) اگر این آرزوهای طولانی را داشته باشد در حقیقت نور فکر و اندیشه خودش با این آرزوهای طولانی از بین می‌برد.

بعد می‌فرماید: وَ مَحَا طَرَائِفَ حِکْمَتِهِ بِفُضُولِ کَلَامِهِ، و با زیاده گویی خودش، انسان اگر آدم پرحرفی باشد، خیلی حرف بزند، بعضی‌ها هستند دست خودشان نیست؛ دائم هرچی به ذهنشان آمد زود بر زبانشان جاری می‌شود؛ پرحرف هستند. زیاد حرف می‌زنند. می‌فرماید که: اگر انسان پر حرفی باشد با زیاده گویی خودش آن نکات جالب و حکمت آمیز سخنانش محو می‌شود و از بین می‌رود.

و در حقیقت می‌خواهد در این فراز بفرماید: در پرگویی و پر حرفی نکات مهم سخن گم می‌شود و دیده نمی‌شود و شنیده نمی‌شود. و أَطْفَأَ نُورَ عِبْرَتِهِ بِشَهَوَاتِ نَفْسِهِ  می‌فرماید که و با پیروی خواهشهای نفسانی خود آن روشنی و نور عبرتها و پندهای خودش را خاموش کرده است. انسانی که اهل عبرت گرفتن باشد که آن حدیث امام جواد(ع) هست که انسان سه تا خصلت نیاز دارد که تَوْفِیقٍ مِنَ اللَّهِ وَ وَاعِظٍ مِنْ نَفْسِهِ وَ قَبُولٍ مِمَّنْ یَنْصَحُهُ یکی اینکه توفیق الهی نصیب حالش بشود، دیگر اینکه یک واعظ درونی داشته باشد، سوم اینکه گوش شنوای نصیحت داشته باشد. اگر کسی از هواهای نفسانی خود پیروی بکند، این نصیحت شنوی و این پند شنوی او از بین می‌رود.

بعد می‌فرماید که: در نتیجه این کار، این سه تا اتفاق که برای کسی افتاد، گویی کأنه هوای نفسانی خود را بر نابودی و از بین بردن عقل و خرد خود یاری کرده است. اتفاقی که می‌افتد اگر کسی این کار را بکندو در ادامه روایت است که (این عین روایت است که ترجمه کردم خدمت عزیزان تقدیم می‌کنم) و هرکس خرد و عقل و فهم خود را از بین ببرد و ضایع نماید در حقیقت دین و دنیای خود را تباه کرده است. این یک حدیث بسیار نغزی بود از امام کاظم(علیه اسلام).

امیدواریم که توفیق داشته باشیم در همه عرصه‌های زندگی خودمان خرد و عقل و عقلانیت در زندگی خودمان حاکم باشد نه اینکه پیروی از هوای نفس و خواهشهای نفسانی و دلبستگی به دنیا و اینجور مسائل.

یکی دیگر از مناسبتهایی که باید اشاره بکنیم البته نمی‌توانیم حقش را ادا بکنیم، روز مباهله است که من در سالهای گذشته گاهی به همین مناسبت گاهی اوقات یک خطبه را اختصاص می‌دادم؛ ولی امروز چون فرصت نیست اشاره‌ای می‌کنم.

در مباهله می‌دانید که دو دسته یا دو شخص مقابل همدیگر قرار می‌گیرند و نسبت به اعتقادات خودشان دروغگو را لعنت می‌کنند. پیامبر(ص) هم با مسیحیان نجران قرار مباهله گذاشت، آن روزی که قرار مباهله و در موعدی و مکانی که بنای مباهله بود، پیامبر(ص) را دیدند که همراه امیرالمؤمنین(ع) و فاطمه زهرا(سلام الله علیهما) و حسنین، امام حسن و امام حسین(علیهما السلام) دستشان را گرفته است و با یک صلابتی دارد قدم برمی‌دارد که ترسیدند؛ وقتی این صلابت و هیبت پیامبر را دیدند، علمای مسیح ترسیدند و از مباهله منصرف شدند و در حقیقت تسلیم شدند.

یکی از آنها گفت: من این افرادی را که پیغمبر(ص) همراه با خودش آورده است اگر اینها دست به دعا بردارند، کوه از جا کنده می‌شود، ترسیدند و عقب نشینی کردند.

وقتی انسان به یاد این واقعه تاریخی و اعتقادی اسلام میافتد، یک شعفی و یک بهجتی به او دست می‌دهد. فلذا این را من عرض بکنم باید اینها مرتب تذکر داده بشود در جامعه؛ یادآوری داده شود اینها باعث زیادتی ایمان و اعتقاد ما می‌شود.

فلذا به نظرم می‌رسد ای کاش مطالبی از این دست، مثل قضیه مباهله را ما بتوانیم، شبیه درست کنیم. چطور در قضیه عاشورا شبیه درست می‌کنیم برای انتقال فرهنگ عاشورا و زنده نگه داشتن فرهنگ عاشورا؛ در مباهله هم می‌شود این کار را کرد و برای کودکانمان، برای نوجوانان و برای جوانانمان بتوانیم، این شبیه را، این داستان را دوباره بازخوانی بکنیم و نمایش بدهیم درحقیقت، که متأسفانه به نظر من رسانه‌های ما، صدا و سیمای ما، هنرمندان ما، در این مسئله کم کاری می‌کنند.

باید مسئله به این مهمی را هر ساله روی آن کار بکنند؛ چون بعد از عید غدیر است در ماه ذی الحجه است و از روزهای بزرگ ماه ذی الحجه است باید روی آن کار فرهنگی بشود، کار تبلیغی بشود، کار معرفت افزایی صورت بگیرد.

همین طور مسئله حاتم بخشی امیرالمؤمنین(ع). امیرالمؤمنین(ع) که مستمند آمد در مسجد، هیچ کس به او کمک نکرد و امیرالمؤمنین(ع) به او کمک کرد، در حال رکوع بود، انگشتر به او داد که این آیه شریفه صراحتاً آمده است و شیعه و سنی می‌گویند مصداق این آیه شریفه امیرالمؤمنین(ع) است و شاید در آن آیه شریفه ابلاغ که ما هفته گذشته بیان کردیم یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنْزِلَ إِلَیْکَ این مَا أُنْزِلَ یکی بحث حاتم بخشی امیرالمؤمنین(ع) بوده است.

که عرض کردیم خدای متعال وقتی به پیغمبر(ص) خود می‌فرماید: از ابلاغ جانشینی امیرالمؤمنین(ع) نترس؛ مردم به تو آسیبی نمی‌رسانند. ما آن چیزی که به تو فرو فرستادیم ابلاغ بکن، شاید یکی از آنها همین باشد. چون خدای متعال در آیات متعددی جایگاه و فضائل و مناقب امیرالمؤمنین(ع) را در آیات قرآن، یا با رمزو راز یا صراحتاً بیان کرده بود. حالا درست است که اسم علی(ع) را نیاورده بود به خاطر اینکه متعصبین یک دفعه آیات را منکر نشوند و در واقع آیات را تحریف نکنند. فلذا این نکته مهمی است که باید در این زمینه هم باز کار بشود.

همچنین بحث سوره هل اتی هست که سوره انسان هست که نزول این سوره مبارکه باز یکی از نقاط قوت اعتقادی ماست؛ که در فضیلت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) و اهل بیت عصمت و طهارت(ع) نازل شده است و آیه وَیُطْعِمُونَ الطَّعَامَ عَلَى حُبِّهِ مِسْکِینًا وَیَتِیمًا وَأَسِیرًا در این سوره شریفه سوره هل اتی آمده است. که به هرحال باز هم این هم زمینه‌ای دارد که اگر ما بتوانیم در زمینه تولید محتوا بهترین روش برخورد با جنگ نرم دشمن، این محتوا و مطالب اعتقادی است که ما داریم.

اگر اینها در یک قالب زیبا و جذاب و هنرمندانه‌ای به جامعه ارائه بشود، بسیاری از مردم و بسیاری از جوانان بسیاری از زن و مرد ما که فطرت پاکی دارند، اینها را می‌پذیرند و آن هجمه دشمن و آن جنگ نرم دشمن که علیه اسلام دارد، علیه اعتقادات ما دارد از بین می‌رود و شکست می‌خورد.

فلذا باید در این زمینه کار بشود این محتوایی که ما امروز می‌بینیم، رسانه‌های ما، هنرمندان ما، فیلمسازان ما، داستان نویسان ما، البته در زمینه کتاب، زیاد کتاب نوشته شده است، ولی در زمینه هنر، چه اشکال دارد مثلا در مدارس ما، موضوع انشاء بچه‌ها را این مطالب قرار بدهند و مثلا از بچه‌ها بخواهند از دانش آموزان بخواهند، بگویند این واقعه تاریخی را پیدا کنید، الان که اینترنت هم هست و به راحتی می‌تواند سرچ بکند و موضوع را بدست بیاورد بگوید شما مثلا بروید نظرتان را در مورد این حادثه‌ای که در اسلام اتفاق است بنویسد، انشاء بدهند. این چقدر می‌تواند باعث رشد و تعالی یک جامعه باشد. رشد اعتقادی و فکری و اندیشه فکری.

امیدواریم  که خدای متعال به ما توفیق بدهد که بیشتر با این معارف الهی آشنا بشویم.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

والسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَهُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه، بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، اُوصِیکُم وَ نَفسی وَ نَفسی وَ نَفسی بتَقوَى اللّه همه شما و خودم را دعوت به تقوای الهی می‌نمایم.

رسول گرامی اسلام(ص) می‌فرماید: من اصبح و همّه التقوی ثم اصاب فیما بین ذلک ذنبا، غفر الله له خیلی حدیث قشنگی است از وجود نازنین رسول گرامی اسلام(ص) که می‌فرماید: اگر کسی (من اینجوری معنی کرده‌ام این حدیث را) اگر کسی مدار زندگی خود را بر اساس تقوا قرار بدهد، یعنی همّ و غمّش در زندگی خود تقوا باشد. من اصبح وهمّه التقوی باصطلاح در زندگی اهتمامش به تقوا باشد.

می‌فرماید: و در این بین اگر یک دفعه دچار لغزشی شد، دچار اشتباهی شد، دچار گناهی شد، خداوند بواسطه اینکه اهتمام این شخص به تقوا هست، تلاش و کوشش او به تقوا هست، آن گناهش را می‌بخشد. و در حقیقت خدای متعال (من اینجوری برداشت کرده‌ام از این حدیث نورانی) خداوند تبارک و تعالی نمی‌پسندد که در نامه متقین و پرهیزگاران گناهی باشد. این خاصیت تقواست که انسانهای متقی و پرهیزگار پرونده شان همیشه پاک و سفید است. اگر متقی و تقوا و پرهیزگار واقعی باشیم.

امیدواریم خدای متعال به ما توفیق بدهد که در همه عرصه‌های زندگی همت ما و همّ ما، بر تقوا و خدا ترسی باشد. ان‌شاءالله.

سالروز رحلت عالم وارسته و استاد اخلاق، شیخ علی اکبر مشکینی(رضوان الله تعالی علیه) را داریم که حقیقتاً این عالم بزرگ، تندیس اخلاق و تواضع و فروتنی بود من بارها از محضرشان استفاده کرده بودم. حتی مدتی در کلاس اخلاقشان هم شرکت کرده بودم. انصافاً مردی بود که انسان وقتی او را می‌دید احساس می‌کرد یک فرشته‌ای را می‌بیند.

امیدواریم خدای متعال روح ملکوتی این عالم بزرگ را با اولیاءالله محشور بگرداند.

همچنین مناسبت روز حقوق بشر اسلامی را در هفته‌ پیش رو داریم، که جا دارد ما یک مقایسه‌ای انجام بدهیم بین حقوق بشر اسلامی که برگرفته از دین و رعایت کرامت انسانی است و همچنین حقوق بشر غربی که فقط بهانه و مستمسکی است که در دست زورمدران عالم است برای سوء استفاده، و ابزاری است که بتوانند در جهت منافع و مطامع خودشان از این عنوان مقدس حقوق بشر، سوء استفاده بکنند که باید جامعه بشر ما بصیرت داشته باشد و این ادعای پوچ و بیهوده‌ای که غربیها در خصوص حقوق بشر دارند را بشناسند. اینها دروغگو هستند. اینها حقه می‌زنند، کلک می‌زنند. راست نمی‌گویند صادق نیستند در حقوق بشر.

به مناسبت سالروز نزول سوره هل اتی که روز خانواده است باید اشاره‌ای داشته باشیم که در خطبه اول هم اشاره شد. ان‌شاءالله بتوانیم الگوی ما در سبک زندگی و تربیت فرزند و همسرداری، روش و منش اهل بیت(ع) و فاطمه زهرا (سلام الله علیها) باشد. ان‌شاءالله بتوانیم این را نصب العین قرار بدهیم چون آنچه که فلاح و رستگاری انسان را در دنیا و آخرت رقم می‌زند معنویات و دلبستگی به مسائل به معنوی است.

وابسته بودن به زر و زیور دنیا انسان را به فلاکت و هلاکت می‌رساند. انسان را نجات نمی‌دهد. آرامش و آسودگی خاطر در زندگی، در گرو وابسته نبودن به دنیاست و دلبسته نشدن به دنیاست. که خدای متعال در قرآن کریم می‌فرماید: وَ مَنْ أَعْرَضَ عَنْ ذِکْرِی فَإِنَّ لَهُ مَعِیشَهً ضَنْکاً وَ نَحْشُرُهُ یَوْمَ الْقِیامَهِ أَعْمى‌ می‌فرماید: به نظرم در سوره طه هست این آیه شریفه؛ هرکس از یاد خدا روی برگرداند، خدا را در زندگی فراموش کند، خداوند معیشت او را تنگ می‌کند.

ممکن است به ظاهر خیلی ثروتمند باشد هان! ولی یک حرصی دارد، یک آز و طمعی دارد که هرچه ثروتش بالاتر می‌رود دائم بیشتر تشنه دنیا می‌شود. احساس نمی‌کند در آرامش است. این مال و این ثروت به دردش می‌خورد، از آن استفاده بکند.

فلذا هر کس از خدا روی برگرداند، خدا زندگی او را سخت می‌کند و روز قیامت او را کور محشور می‌کند.

(حالا فرصت نیست آیات بعدی هم دارد که احتیاج به توضیح دارد که فرصتی نیست، ولی اجالتاً این را عرض بکنم خدمت شما، من این مطلب را گفتم که در زندگی خودمان باید روش و منش اهل بیت عصمت و طهارت(ع) را داشته باشیم و یکی از این راههایش این است که مسائل معنوی، یاد خدا در زندگی ما باشد، ذکر و یاد و خدا باشد.)

اما چون در آستانه آغاز به کار دولت سیزدهم هستیم و دو سه روز قبل هم که دولت با مقام معظم رهبری در پایان کارش دیداری داشت، نکاتی را خدمت عزیزان خیلی مختصر عرض می‌کنم.

مقام معظم رهبری حضرت آقا، یادآور شدند که فرصت خدمت به مردم یک نعمت بزرگ است، هرکس مجالی پیدا می‌کند، توفیق پیدا می‌کند که مسئولیتی بپذیرد، فرمودند: این را به چشم یک نعمت بزرگ الهی نگاه کند. فرمودند که شکر این نعمت آن است که از همه توان خود برای پیشبرد اهداف انقلاب استفاده کند، این شخصی که این نعمت و این توفیق را بدست آورده است.

و همچنین فرمودند: هرکاری که در جهت خدمت به مردم و با نیّت الهی و اخلاص انجام بشود، قطعاً در دیوان الهی فراموش شدنی نیست و ذخیره واقعی دوران مسئولیت افراد می‌شود در چنین کارها و تلاشهایی که دارند.

اما نکته کلیدی و راهبردی که فرمودند: از تجربیات این دولت باید استفاده شود. دولت سیزدهم که سر کار می‌آید ان‌شاءالله که به زودی هم کارش را شروع می‌کند، باید از تجربیات دولت گذشته استفاده بکند که حضرت آقا به چند موردش اشاره فرمودند که من یک قدری توضیح عرض بکنم.

فرمودند که: باید استفاده بشود و به نظر بنده حقیر باید عبرت گرفته بشود. این مطلب را خیلی رسا و مستدل بیان کردند که این دولت اعتماد به غرب را تجربه کرد و جواب نداد. در دولت یازدهم و دوازدهم اینها رفتند اعتماد کردند به غرب، با غربیها با آمریکاییها مذاکره کردند و این اعتماد به غرب، حضرت می‌فرماید: جواب نداد. فرمودند: در این دولت اعتماد به غرب معلوم شد که مشکلی را حل نمی‌کند و آنها دلشان برای ما نسوخته است (این را بنده دارم عرض می‌کنم غربی‌ها دلشان برای ما نسوخته است و به ما کمک نمی‌کنند و اگر هم بتوانند ضربه هم می‌زنند.)

و حضرت آقا فرمود: ولی آنجایی هم که ضربه نزده‌اند و نمی‌زنند، دلیلش این است که دستشان نمی‌رسد که به ما ضربه بزنند. توانشان را ندارند، و الا اگر دستشان برسد ضربه هم می‌زنند. این نکته بسیار مهم و پند و عبرتی است که باید دولت سیزدهم بگیرد که نباید به دشمن اعتماد کرد.

دشمن دنبال مطامع و منافع خودش هست. صراحتاً حضرت آقا به دولت دوازدهم فرمودند: هرکجا کارها را منوط به غرب و مذاکره با آنان و آمریکا کردید ناموفق بودید؛ چون آنها که نمی‌خواهند کاری پیش برود. آنها می‌خواهند مذاکره را طولانی بکنند، شما را مشغول مذاکرات بکنند، شما را از توانمندی داخلی که دارید و یک سرمایه نقدی در دستتان هست و در اختیار خودتان هست، از آن باز بدارند.

فلذا می‌فرماید: هرجا که بدون اعتماد به غرب حرکت و از آنها قطع امید کردید موفق بودید و پیش رفتید. این نکته کلیدی و راهبردی است که حضرت آقا می‌فرماید که نباید به دشمنان اعتماد کرد. نباید با آنها تکیه کرد. حالا این سؤال به ذهن می‌آید که چرا ۸ سال فرصت را اینچنین سوزاندید و تا لحظه آخر در مذاکرات وین فرصت سوزی کردید تا همین یکی دو هفته قبل، اینها دست بردار نبودند باز می‌رفتند در وین مذاکره می‌کردند و خلاصه … بابا ول کنید اینها می‌خواهند که شما را وادار کنند یک جایی یک نکته‌ای را بپذیرید که حضرت آقا توضیح می‌دهند؛

آمریکاییها در بدعهدی و نقض پیمان و توجیه کردن بی تعهدی لنگه ندارند. ما تجربه آن را داریم با کشورهای دیگر که حکومتهای آمریکایی دارند اینها خیلی … خود همین صدام حسین به آمریکاییها اعتماد کرد، که این بلا سرش آمد. معمر قذافی لیبی اعتماد به آمریکا کرد که آن بلا سرش آمد. الان مصر آن اخوان المسلمین بود حزبشون، رئیس جمهورش مرسی بود، باز اعتماد کرد آن بلا سرش آمد. اینها در عهد شکنی و تقض عهد لنگه ندارند، آمریکاییها.

حضرت آقا فرمودند که: آمریکاییها در حرف می‌گویند ما تحریمها را برمی‌داریم؛ اما در عمل، ما دیدیم که تحریمها را برنداشت و نخواهند برداشت. فقط وعده می‌دهند وعده سر خرمن می‌دهند. بعد نکته دقیقی که باز حضرت آقا فرمودند در این دیدار، فرمودند تازه شرط هم می‌گذارند که باید در همین توافق جمله‌ای بگنجانید که بعداً درباره موضوعات دیگر هم بحث بشود؛ یعنی ما نسبت به تحریمها در برجام مذاکره کردیم. اینها می‌گویند نه ما باید برویم برجام دو، برجام سه، موشکی ایران، قدرت منطقه ایران، حقوق بشر ایران، چه چه … همین جور پشت سر همدیگر، باید یک جمله‌ای بگذارید که راه را برای مذاکره درباره موارد دیگر با ایران، ما باز بکنیم و جلو ایران را بگیریم.

آن وقت این جمله بهانه‌ای بشود که مسائل دفاعی ما را، مسائل موشکی ما را، مسائل حقوق بشر ما را، مسائل منطقه‌ای ما را، به چالش بکشند و در حقیقت اینها می‌خواهند با دست خودمان ما آتویی به دستشان بدهیم، مدرک و سندی به دستشان بدهیم در آن توافق جمله‌ای امضا بکنیم که اینها سعی کنند فشار بیشتری به ما بیاورند و ما را وادار به تسلیم شدن بکنند. اینها در مذاکرات غرضشان این است که متأسفانه

گوش اگر گوش تو و ناله اگر ناله ماست     آنچه البته به جایی نرسد فریاد است

هرچی رهبری گفتند، هرچی دلسوزان نظام گفتند، اینها دائم گفتند کاسبان تحریم. اینها دائم مسخره کردند( شعار هَیْهَاتَ مِنَّا الذِّلَّه نماز گزاران)

آمریکاییها کاملا ناجوانمردانه و خباثت آلود با ملت ایران برخورد می‌کنند و هیچ ابایی از نقض قول و تعهدات خود را ندارند و تعجب ما از دولت این است که با اینکه از این سوراخ بارها گزیده شده بود، باز دوباره عبرت نگرفتند و می‌خواستند دست در سوراخ بکنند.

از نقض کردن برجام توسط آمریکاییها عبرت نگرفتند و فرصتهای طلایی را از دست دادند. بسیاری از این مشکلات کشور که امروز ما شاهد آن هستیم مال همین بود که اعتماد به دشمن کردند و داشتند تلاش می‌کردند که کارها با اعتماد به آمریکا پیش ببرند؛ و این آب در هاون کوبیدن بود.

مقام معظم رهبری در پایان فرمایشات خود در جمع بندی اینجور می‌فرماید: این یک تجربه بسیار مهم برای دولت و دولتمردان آینده و همچنین برای همه فعالان در صحنه سیاسی است؛ این یک تجربه تاریخی برای ماست. ضرر کردیم، عقب افتادیم، ولی تجربه پیدا کردیم.

من می‌خواهم عرض بکنم حالا در پایان دولت یازدهم و دوازدهم مختصر نقدی داشته باشم. این تریبون مال نقد است. من اهل تندی و اینها نیستم، استدلال می‌کنم، نقد می‌کنم. ببینید در دولت یازدهم و دوازدهم اینها رویش را قبول نداشتند و به نیروهای جوان و انقلابی و جهادی روی خوش نشان نمی‌دادند و چسبیده بودند به یک سری مدیر پیر و خسته و فشل که اینها حال کار کردن نداشتند و با رها کردن کارها؛ مدیری بود باید دقت می‌کرد، باید وقت می‌گذاشت، نظارت می‌کرد، معاون او کیست؟ کارکنان او چه کسانی هستند؟ برنامه های او چه چیز است؟ مصوبات مجلی او چیست؟ فلان معاون او با چه کسی ارتباط دارد؟ نظارت می‌کرد. اینها را خلاصه انجام نمی‌دادند و باعث می‌شد که کارها زمین بماند و افراد فرصت طلب و سوء استفاده چی و نفوذی دشمن بتوانند در بدنه مدیریت دولت و مدیریت کشور نفوذ بکنند و خودشان را جا بیاندازند.

اصلا برایش مهم نبود این دولت، مشکل مردم چیست؟ گرفتاری مردم چیست؟ در مصاحبه‌ها حرف می‌زدند، به تعبیری گفتار درمانیشان خوب بود، ولی در عمل اینچنین نبودند.

فلذا ما دیدیم که کارها در دولت یازدهم و دوازدهم شده یک کلاف سر درگم. کسی هم نبود جوابگو باشد. رسانه‌ها هم وقتی مصاحبه می‌کردند، نقد می‌کردند، اینها توجیه می‌کردند. گاهی اوقات هم خلاصه یک تندیهایی هم بوجود می‌آمد، یک تشنجهایی بوجود می‌آمد، که بعضا هم منجر به دو قطبی شدن جامعه می‌شد که ضررش بیشتر بود.

فلذا ما می‌دیدیم مثلا یک روز بحث تخم مرغ بود، یک روز مسئله مرغ بود، یک روز مسئله گران شدن لبنیات بود، یک روز این گرانیهای لجام گسیخته بود که حدّ یقفی نداشتند. آن کاسب و آن دکان‌دار صبح بلند می‌شد می‌دید مثلا قیمت فلان کالا یک دفعه دو برابر شده است. حالا خدایا من چه بکنم؟ این کالای که من دارم به این قیمت قبلی بفروشم می‌رفتی می‌گفت گران شده است، می‌گفت آقا همین را بخواهم بخرم الان اینقدر قیمت آن است.

اینها باعث نارضایتی مردم می‌شد. الان ببینید همین موضوع کم آبی و مشکل بی آبی استان خوزستان، استان مظلوم خودمان خوزستان عزیز کأنه دستی در کاربود؛ که تا صدای مردم را در بیاورد. تا مردم را وادار به اعتراض بکند. آن وقت مردم که اعتراض می‌کردند، صدایشان در می‌آمد، اعتراض به حق هم می‌کردند، مشکل داشتند.

ائمه جمعه در خطبه‌هایشان می‌گفتند، نقد می‌کردند، اعتراض می‌کردند، تذکر می‌دادند، خوب می‌گذاشتند رسانه‌های بیگانه سوء استفاده بکنند از این مسائل، آنوقت می‌دیدیم مثلا آن را حل می‌کردند.

همین مسئله مثلا قطع برقی بود که باعث نارضایتی مردم شد، خوب شما دیدید که وقتی که صدای مردم درآمد و خلاصه دیدند می‌خواهند مردم اعتراض بکنند، تجمع بکنند، آمدند نشستند، راهکار پیدا کردن و حل کردن.

پس معلوم می‌شود که حالا یا سوء مدیریت است یا بی تدبیری است یا دستی در کار است که اینجور مردم را می‌خواهند ناراضی کنند؛ و نسبت به هشدارها و تذکرات هم توجهی نداشتند. ککشان نمی‌گزید. حضرت آقا هرچه به آنها تذکر می‌داد، هشدار می‌داد که در قضیه خوزستان هم فرمودند اگر نسبت به هشدارهایی که از قبل داده شده بود، در مورد آب خوزستان، فاضلاب خوزستان، فاضلاب اهواز، اگر آن تذکراتی که حضرت آقا دادند و از صندوق ذخیره ارزی هم اختصاص بودجه دادند برای آنها و به آنها هم دادند، اگر به این هشدارها عمل می‌شد این وضع بوجود نمی‌آمد.

فلذا این وضع اسف باری که برای مردم و مخصوصا مردم خوزستان بوجود آوردند بینی و بین الله روز قیامت مسئول هستند. باید جوابگو باشند. باید جوابگوی شهدا باشند، شهدایی که جان عزیزانشان برای این کشور و عزت این کشور فدا کردند، شما چه کردید؟ فقط حقوقهای نجومی گرفتید؟ ثروتهایی آنچنانی بر ثروت خود افزودید؟ با رانت و با ویژه خواری، مال و منال آنچنانی به هم زدید؟ روز قیامت چطور می‌خواهید جواب خدا را بدهید؟ می‌گذرد بالاخره دولت شما هم تمام شد.

خلاصه همه این مسائل باید تجربه گرانبهایی برای دولت جدید باشد. دولت جدید باید پشت سرش را نگاه کند که ببیند چه اتفاقی افتاده است، ولی برنامه ریزی‌اش برای افق به آینده باشد. و اجازه ندهد این مشکلات و معضلات ان‌شاءالله تکرار بشود. باید دولت جدید با نظارت دقیق و مبارزه مستمر با فساد و ویژه خواری و رانت، اجازه ظهور و بروز این مسائل را مجدد ندهد.

البته تا بدنه مدیریت از مدیران نالایق و سوء استفاده چی تسویه بشود زمان بر است. ولی همانطوری که رئیس جمهور منتخب کار را شروع کرد، آیت‌الله رئیسی هنوز رسما کارش شروع نشده است ولی جلساتش را شروع کرده است. در باب مسکن، در باب … ، در بزنگاههای مشکل کشور شروع کرده است، با مسئولین، با همین مسئولین دولت فعلی کار را شروع کرد.

فلذا توصیه ما این است در این دولت آینده یا کسی مسئولیت نپذیرد، یا اگر پذیرفت بداند شب و روزش باید وقف باشد. باید خودش را وقف خدمت بکند. باید هرچه توان دارد، برای حل مشکلات کشور به کار بگیرد.

ان‌شاءالله همین روش جهادی و انقلابی را کسانی که می‌خواهند مسئولیت بپذیرند مد نظرشان داشته باشند. چون ما اصلا فرصت نداریم. ما خیلی از کارها عقب هستیم. باید با یک تلاش جهادی و انقلابی جبران مافات بکنیم. جبران عقب ماندگی بکنیم.

در خاتمه من باید تشکری داشته باشم از همه عزیزان غدیری که در این ایام، خیلی خوب تلاش کردند و حقیتاً جوانها، هیئات مذهبی،گروههای جهادی، مردم، همه ما را رو سفید کردند. من یک اشاره‌ای داشته باشم. البته آمار تقریبی است. شاید از این هم خیلی بیشتر باشد. در این چند روز قریب به ۱۲۰ هزار پرس غذا طبخ شد و بین مردم و نیازمندان تقسیم شد. یک نمونه‌اش همین آشپزخانه خودمان در مصلی که برادران ستاد اربعین هستند اینجا و کار می‌کنند، به نظرم آمار ۲۴ هزار پرس را در شب و روز عید پخت کردند آمار خیلی بالایی است بعضی از این برادران می‌گفتند که ما دو روز است نخوابیدیم. خوشحال هم هستیم، خسته هم نیستیم.

قریب ۶ هزار بسته معیشتی توسط گروههای جهادی، هیئات مذهبی و دستگاهها توزیع شد بین نیازمندان، ۲۰ تا کاروان شادی به راه افتاد. ۱۰ تا نمایشنامه اجرا شد و کارهای متعدد دیگری که بحمدالله تعالی برجسته کرد بزرگداشت غدیر را در شهرستان، که از همه عزیزان تشکر می‌کنم.

من تذکری را عرض بکنم در پایان سخنانم. بیمارستان تأمین اجتماعی دزفول قریب ۲۷۰ هزار نفر بیمه تأمین اجتماعی، تحت پوشش در شهرستان داریم، که این بیمارستان داستانش مفصل است من نمی‌خواهم وارد جزئیات بشوم بعد از فراز و نشیبهای فراوانی بالاخره آماده افتتاح و بهربرداری شده است.

من می‌خواهم عرض بکنم فلسفه بیمارستان تأمین اجتماعی، خدمت به اقشار مختلف مردم است. بویژه قشر ضعیف و آسیب پذیر جامعه همان قشری که امام همیشه از آنها یاد می‌کرد؛ رهبر معظم انقلاب همیشه سفارش آنها را می‌کند. امام تعبیر می‌کرد پابرهنه‌ها. این قشر برای ما مهم است. اینها هستند که اگر اتفاقی برای کشور بیافتد، مشکلی برای کشور پیش بیاید، اینها سینه سپر می‌کنند. نظام باید به اینها برسد. اگر می‌خواهد برای ثبات نظام سرمایه گذاری بشود، رسیدگی به اینهاست.

فلذا ما این تقاضا را داریم که باید این بیمارستان، برنامه مدیریتی و اداره‌اش به گونه‌ای باشد که مستقیم به این اقشار ضعیف و خیلی ضعیف رسیدگی بکند. اختیار این بیمارستان، مدیریت این بیمارستان در دست مسئولین شهرستان باشد، نه برای استان و همچنین کارکنانی که در این بیمارستان انتخاب می‌شود به جز مواردی که ممکن است بحثهای تخصصی باشد مثلا در دزفول نداشته باشیم، ولی باید تمام کارکنان بومی دزفول باشند و یک شرائط مساوی برای همه باشد. خلاصه یک آزمونی باشد که در یک شرائط مساوی همه شرکت بکنند و خلاصه سفارش و پارتی بازی و اینها نباشد در این قضیه.

ان‌شاءالله خداوند به ما یاری بکند که بتوانیم در خدمت فقرا و نیازمندان باشیم.

پروردگارا به مقربان درگاهت قسمت می‌دهیم اسلام و مسلمانان نصرت و کرامت بفرما…

دشمنان اسلام خوار و ذلیل و نیست و نابود بگردان…

پروردگارا بارالها نقشه‌های دشمنان به خودشان برگردان…

شهدای ما و امام شهیدان مشمول رحمتت قرار بده…

رهبرعظیم الشأن در پناه امام زمان(عج) محافظت بفرما…

در فرج آقا و مولایمان امام زمان(عج) تعجیل بفرما…

پروردگارا بارالها این ویروس منحوس را شرش را از سر کشور ما و ملت ما کوتاه بگردان…

مریضان مخصوصا مریضانی که مد نظر هستند لباس عافیت بر تنشان بپوشان…

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ  فصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَهُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ