23rd، جولای 2021
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

رساندن پیام غدیر به سراسر جهان رسالتی مهم و ضروری است. + متن کامل خطبه‌ها

اگر در آغاز آن دوران، به سفارش پیامبر اسلام عمل می‌شد ولایت و حاکمیت در جایگاه اصلی خود قرار می‌گرفت و الان جامعه اسلامی دچار تشتت نمی‌شد.

زمان انتشار: 23rd, جولای 2021 ساعت 5:43 ب.ظ | کد خبر: 88466

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” آئین نماز جمعه دزفول با حضور مردم متدین و ولایت مدار دزفول و به امامت حجهالاسلام والمسلمین سید محمد علی قاضی امام جمعه دزفول با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در مصلای امام علی(ع) برگزار شد.

عمل بدون تقوا پایدار نیست و در نامه عمل او ثبت نمی‌شود‌

خطیب نماز جمعه دزفول در خطبه اول نماز ضمن دعوت مردم به رعایت تقوای الهی گفت: نبی مکرم اسلام در حدیثی فرمودند کسی که تقوا نداشته باشد تا در خلوت او را از کارهای بد باز بدارد، خداوند عمل او را نمی‌پذیرد.

وی افزود: عمل بدون تقوا پایدار نیست و در نامه عمل او ثبت نمی‌شود.

تبیین واقعه غدیر از منظر پیامبر گرامی اسلام 

امام جمعه دزفول در ادامه به تبیین واقعه غدیر پرداخت و گفت: علیرغم ابلاغ غدیر از سوی پروردگار، توسط رسول گرامی اسلام، متأسفانه این واقعه تارخی مهم مورد توجه مردم قرار نگرفت.

اگر به پیام غدیر عمل می‌شد اکنون جامعه اسلامی دچار تشتت نمی‌شد

وی افزود: اگر در آغاز آن دوران به سفارش پیامبر اسلام عمل می‌شد ولایت و حاکمیت در جایگاه اصلی خود قرار می‌گرفت و الان جامعه اسلامی دچار تشتت نمی‌شد.

رساندن پیام غدیر به سراسر جهان رسالتی مهم و ضروری است

امام جمعه دزفول با یادآوری توصیه پیام اکرم(ع) در رساندن پیام غدیر به حاضران و غایبان و جوامع اسلامی افزود: رساندن پیام غدیر به سراسر جهان رسالتی مهم و ضروری است که در این زمینه عالمان بزرگواری مانند علامه امینی و سیدبن طاووس با استناد به اخبار و روایات معتبر و تهیه آثار مکتوب زیبا و جذاب در نشر پیام غدیر در جهان اسلام نقش آفرینی کردند.

مردم به نماز جمعه که یک تکلیف سیاسی اجتماعی است اهتمام بیشتری ورزند

امام جمعه دزفول همچنین از نماز جمعه به عنوان یک تکلیف سیاسی اجتماعی نام برد و تصریح کرد: با توجه به تأکیدات اهل بیت علیهم السلام و بزرگان دین در اهمیت نماز جمعه از عموم مردم خواست که به این فریضیه مهم دینی اهتمام بیشتری ورزند.

 به علمای دین بخصوص عالمان بزرگ این شهرستان باید توجه بیشتری شود

خطیب نماز جمعه دزفول در پایان این خطبه توجه به علمای دین بخصوص عالمان بزرگ این شهرستان را مهم برشمرد و از دکتر خسروپناه بعنوان فقیهی برجسته یاد کرد.

تبریک عید غدیرخم و گرامیداشت تأسیس نماز جمعه در سال ۱۳۵۸

حجهالاسلام والمسلمین قاضی در خطبه دوم نماز جمعه دزفول و در آستانه عید غدیر خم با تبریک این عید خجسته گفت: بنده از همه مؤمنین که  این روزها برای برپایی این عید بزرگ تلاش می‌کنند از جمله ستاد اربعین، مساجد، گروههای جهادی، هیئت‌های مذهبی، مداحان عزیز، روحانیت معزز، خطبا، مبلغین و همه مردم صمیمانه تشکر می‌نمایم.

امام جمعه دزفول همچنین سالروز تأسیس نماز جمعه در سال ۱۳۵۸را گرامی داشت و گفت: مردم باید قدر عالمان شهرستان دزفول را بدانند تا دچار آسیب و لطمات نشوند.

وی قدرشناسی از عالمان را باعث رشد و بلوغ دینی دانست و افزود: متأسفانه برخی شخصیت‌ها و متدینین دزفول در نماز جمعه یا کم شرکت می‌کنند یا شرکت نمی‌کنند حال آنکه همواره بزرگان دین بر حضور و برگزاری نماز جمعه تأکید داشته‌اند.

حجم بالای اخبار جعلی علیه ایران در این روزها نشان از عصبانیت دشمن از مردم ایران است

خطیب نماز جمعه دزفول با اشاره به جنگ روانی دشمن علیه ایران گفت: حجم بالای اخبار جعلی علیه ایران در این روزها نشان از عصبانیت دشمن از مردم ایران است.

وی افزود: خوشبختانه سواد رسانه‌ای مردم بالا رفته و هر خبر کذبی را نمی‌پذیرند.

هدف دشمن از جنگ روانی، ایجاد چالش در زمان تحول دولت جدید است

امام جمعه دزفول هدف دشمن از جنگ روانی را ایجاد چالش در زمان تحول دولت عنوان و بیان کرد: طبق نظر کارشناسان، ایران ۱۸۰ برابر کشورهای دیگر تحت هجوم اخبار جعلی است که این موضوع نشان می‌دهد دشمن خیلی از ایران عصبانی است.

وی رفع مشکلاتی نظیر معیشت و گرانی‌های لجام گسیخته را مطالبه اصلی مردم دانست و افزود: دشمن در تلاش است تا دولت جدید به جای مشکلات، درگیر اعتراضات باشد.

تدبیر رئیس جمهور منتخب و دعوت از سایر رقبا نقشه دشمنان را نقش برآب کرد

امام جمعه دزفول با بیان اینکه دشمن از مشارکت پرشور مردم در انتخابات عصبانی است، ادامه داد: دشمن انتظار داشت بعد از انتخابات ریاست جمهوری شرایط کشور ناآرام شود ولی فضای آرام ایجاد شده در پی تدبیر رئیس جمهور منتخب و دعوت از سایر رقبا نقشه آنها را نقش برآب کرد.

رفع مشکلات و آرامش در کشور دشمن را نا امید می‌کند

امام جمعه دزفول گفت: رفع مشکلات و آرامش در کشور دشمن را نا امید می‌کند چراکه در صورت وجود مشکل می‌تواند جوانان را تحریک و ایجاد اغتشاش کند.

تلف شدن دام‌ها و کشاورزی در استان ناراحت کننده بود

خطیب نماز جمعه دزفول با اشاره به تنش آبی و مشکلات ایجاد شده برای کشاورزان خوزستان گفت: تلف شدن دام‌ها و کشاورزی ناراحت کننده بود، البته باید این نکته را مدنظر داشت که مشکل کم آبی مربوط به سال‌های اخیر نیست بلکه به سه دهه قبل بر می‌گردد.

خوزستان مشکلات زیادی را به خود دیده و باید با تدبیر و عقلانیت و ارزش دادن به مردم غیور خوزستان به دنبال راه چاره باشیم

وی با بیان اینکه منابع آب به خوبی مدیریت نشده‌اند، افزود: خوزستان مشکلات زیادی را به خود دیده و باید با تدبیر و عقلانیت و ارزش دادن به مردم غیور خوزستان به دنبال راه چاره باشیم.

مسئولان باید با افراد مسلحی که جان و اموال مردم، بسیج و نیروهای انتظامی را به خطر می‌اندازند به شدت برخورد کنند

امام جمعه دزفول با بیان اینکه هرگز ناامنی را بر نمی‌تابیم، گفت: مسئولان باید با افراد مسلحی که جان و اموال مردم، بسیج و نیروهای انتظامی را به خطر می‌اندازند به شدت برخورد کنند.

حساب آشوبگران دست نشانده دشمنان با جوانان فریب خورده جدا است

وی با بیان اینکه حساب آشوبگران دست نشانده دشمنان با جوانان فریب خورده جدا است، افزود: جوانانی که جزو عوامل اصلی اغتشاش نبودند مورد عفو قرار گرفته‌اند.

 رئیس جمهور  منتخب تأکید کرد: حتی یک روز نباید رسیدگی به مشکلات خوزستان را عقب بیندازیم

امام جمعه دزفول با قدردانی از نیروهای بسیج و انتظامی که اجازه ندادند اغتشاش در دزفول شکل گیرد، بیان کرد: رییس جمهور منتخب تشکیل شورای راهبردی را پیشنهاد دادند و فرمودند حتی یک روز نباید رسیدگی به مشکلات خوزستان را عقب بیندازیم.

وی افزود: قرار است استاندار ویژه برای خوزستان در نظر گذفته شود تا بتواند مشکلات استان را به خوبی در جلسات هیأت دولت مطرح و رسیدگی کند.

حضرت آقا فرمودند: اگر رسیدگی‌های لازم توسط مسئولان انجام می‌شد این مشکلات پیش نمی‌آمد

امام جمعه دزفول با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری درخصوص مشکلات خوزستان گفت: حضرت آقا هم در این زمینه دغدغه دارند به گونه‌ای که در مورد مشکلات خوزستان عنوان فرمودند این استان در دوران هشت سال دفاع مقدس خوش درخشیده و اگر رسیدگی‌های لازم توسط مسئولان انجام می‌شد این مشکلات پیش نمی‌آمد.

وی با اشاره به وضعیت آب کشاورزی دزفول اظهار داشت: کشاورزان تعهد دادند کشت تابستانه نداشته باشند و به جای آن کشت پاییزه را انجام دهند.

حجهالاسلام والمسلمین قاضی اظهار داشت: اولویت دولت بعد، می‌تواند تحقق مطالبات بر جا مانده رهبر معظم انقلاب نظیر رسیدگی به معیشت و مقابله با مافیای واردات که کمر تولید را شکسته، باشد.

طرح بزرگ خط لوله انتقال نفت گوره به جاسک طرحی مهم و راهبردی است

وی با اشاره به طرح بزرگ خط لوله انتقال نفت گوره به جاسک را طرحی مهم و راهبردی خواند و افزود: خارجی‌ها در سال‌های گذشته این طرح را تحریم کردند ولی ۲۵ پیمانکار داخلی با همدلی و کار جهادی توانستند این طرح بزرگ را اجرا کنند.

امام جمعه دزفول با بیان اینکه یک هزار کیلومتر خط انتقال در این طرح ایجاد شده است، گفت: با اجرای این طرح می‌توان روزانه بیش از یک میلیون بشکه نفت خام را از بوشهر به دریای عمان منتقل کرد؛ علاوه بر آن هنگام بسته شدن تنگه هرمز مشکلی برای صادرات نفت کشور ایجاد نمی‌شود.

با ایجاد تشکیل شورای راهبردی گام بلندی برای توسعه پایدار دزفول برداشته شد

امام جمعه دزفول با اشاره به تشکیل شورای راهبردی رشد و توسعه این شهرستان با حضور شخصیت‌های برجسته دزفول بیان کرد: با ایجاد این شورا گام بلندی برای توسعه پایدار دزفول برداشته شد.

وی با اشاره به تشکیل کارگروه‌های هفت گانه این شورا افزود: پیشنهاد دادم یک بانک اطلاعات از شخصیت‌های دزفول تهبه شود تا به شورای راهبردی رشد و توسعه دزفول کمک فکری دهند.

رزمنده جانباز علیرضا شهربانوزاده در راه اسلام تلاش زیادی کرد و در دفاع از حریم اهل بیت علیهم السلام نیز حضور اثرگذاری داشت

امام جمعه دزفول در پایان با تسلیت عروج شهادت گونه و رزمنده و جانباز علیرضا شهربانو زاده اظهار داشت: این رزمنده در راه اسلام تلاش زیادی کرد و در دفاع از حریم اهل بیت علیهم السلام نیز حضور اثرگذاری داشت.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

سَلامُ عَلَیْکُم جَمیعاً ورَحْمَهُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

اَعُوذُ بِاللّهِ مِن الشَّیطانِ الرَّجیم

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه، بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، نمازگزاران عزیز، همه شما و خودم را دعوت به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

رسول گرامی اسلام حضرت ختم انبیا محمد مصطفی(ص) در یک حدیث بسیار زیبا و نغزی درباره تقوا می‌فرماید: مَن لَم یَکُن لَهُ وَرَعٌ یَرُدُّهُ عَن مَعصیَهِ اللّهِ تعالى إذا خَلا بها لَم یَعبَأِ اللّهُ بِشیء عَمَلِهِ می‌فرماید: کسی که تقوا نداشته باشد تا موقع خلوت، او را از کارهای بد و نافرمانی و معصیت الهی باز بدارد خداوند تبارک و تعالی به عمل او هیچ اعتنایی نمی‌کند. یعنی معلوم است که عمل بدون تقوا پایدار نیست و در نامه عمل انسان ثبت نمی‌شود.

امیدواریم که خدای متعال به ما توفیق بدهد که اعمال صالحمان توأم و همراه با تقوا و خدا ترسی باشد. ان‌نشاءالله.

در خطبه اول دو تا مناسبت مهم و اساسی داریم که در هفته آینده پیش روی ماست و باید به آنها توجه داشته باشیم و تذکری بدهیم؛ یکی عیدالله الاکبر، عید غدیرخم، عید ولایت و امامت است و دیگری سالروز تشکیل نماز جمعه در سال ۵۸ که به دستور حضرت روح‌الله در روز ۵ مرداد در نظام مقدس جمهوری اسلامی آغاز شد.

البته عظمت غدیر به گونه‌ای است که حتی بخواهیم به صورت مجمل به آن بپردازیم و اشاره کنیم می‌طلبد که جلسات متعددی را درباره آن بحث و تحلیل داشته باشیم. اما بسنده می‌کنیم به گوشه‌ای از یکی از ابعاد غدیر و اشاره‌ای می‌کنیم که ان‌شاءالله بتوانیم ما هم در ابلاغ پیام غدیر سهیم و شریک باشیم.

اگر به غدیر و به فرمان الهی که در غدیر داده شد، عمل می‌شد، بشریت امروز شاهد این همه تباهی و فساد نبود، و فرهنگ غدیر می‌توانست محور امنیت جهانی باشد. چون بعد از نیاز هدایت به وحی و رُسُل الهی و پیامبران، دومین نیاز بنیادین و ضروری انسان و جامعه انسانی امنیت فردی و اجتماعی است.

از منظر قرآن کریم، آیات متعددی در خصوص اهمیت امنیت و جایگاه امنیت بیان شده است. هنگامی که حضرت ابراهیم علی نبینا و آله وارد سرزمین مکه شد و خانه کعبه را بنیان نهاد، اولین چیزی که از خداوند برای آن سرزمین تقاضا کرد، نعمت امنیت بود.

رَبِّ اجعَل هذا بَلَدًا آمِنًا وَارزُق أَهلَهُ مِنَ الثَّمَراتِ یعنی حضرت ابراهیم(ع) در دعای خود، امنیت را اصلی‌ترین نیاز اجتماعی و قبل از هر چیز دیگری مد نظر قرار داد. به محض اینکه خانه خدا را بنیان نهاد، از خدا خواست این خانه محل امن باشد و این نشان دهنده جایگاه امنیت است.

اگر در جامعه‌ای امنیت حاکم نباشد، فراهم کردن یک اقتصاد سالم که در این آیه ارتزاق اهل آن سرزمین از ثمرات، ممکن نخواهد بود؛ این مطلبی است که در تفسیر نمونه در ذیل این آیه شریفه آمده است. خانه کعبه بعد از محور توحید، محل امن و امنیت قرار داده شده است. این نکته بسیار مهمی است که باید به آن توجه بشود.

در حدیثی از امام صادق(ع) در تحف العقول آمده است که سه چیز هستند که عموم مردم به آن سه چیز احتیاج دارند؛ یکی امنیت، یکی عدالت و دیگری فراوانی نعمت. امام صادق(ع) این سه چیز را می‌فرماید که عموم مردم به این سه چیز احتیاج دارند، و جالب این است که در فرمایش حضرت امنیت بر عدالت که در ردیف والاترین ارزشهای الهی و انسانی است مقدم شده است.

و عدالت در رتبه دوم قرار گرفته است. چراکه تا امنیت و آرامش در جامعه‌ای نباشد برقراری عدالت امری محال و غیر ممکن خواهد بود و لذا امنیت خیلی جایگاه مهمی دارد.

نکته بسیار مهم دیگری که در بحث غدیر باید به آن اشاره کنیم که ان‌شاءالله ما هم جزء کسانی باشیم که در زمره این حدیث و در زمره این فرمان الهی باشیم، همان بحث رساندن پیام غدیر است. ما هرچه از غدیر بازمانده‌ایم در طول تاریخ به خاطر این بوده است که نتوانسته‌ایم پیام غدیر را آنچنان که شایسته است برسانیم.

دارد که فَلْیُبَلِّغِ الْحاضِر الْغائِبَ وَ الْوالِدُ الْوَلَدَ می‌فرماید که پس باید شاهد و آن کسی که حاضر بوده است به کسی که غائب بوده است در قضیه غدیر پیام را برساند و پدران به فرزندان پیام غدیر را برسانند. این نشان دهنده این است که یک وظیفه مستمر که زمان هم نمی‌شناسد و این دستور مختص یک زمان خاصی نیست، باید همه ما رساننده پیام غدیر باشیم؛ تا ان‌شاءالله پیام غدیر جهانی بشود و همه بشریت پیام غدیر را بشنود و یکی از راهکارهای زمینه سازی ظهور حضرت همین رساندن پیام غدیر به دنیا و بشریت است.

فلذا من از همین جا یک گریزی بزنم در خصوص کسانی که در این پیام رسانی غدیر توانستند توفیقی بدست بیاورند، دارای مراتب و مدارج و درجاتی هستند. بعنوان نمونه اشاره کنم، عالمانی که عالمان غدیری هستند که دارای مرتبه و جایگاه بسیار بلندی هستند؛ منجمله این عالمان می‌توان از علامه امینی رضوان تعالی الله علیه، صاحب کتاب عظیم الغدیر نام برد. یا می‌توان از سید بن طاووس این عالم جلیل القدر شیعی نام برد که انصافاً [من مطالعه می‌کردم در حالات ایشان فرصتی نبود که دیگر نقل بکنم، چون وقت خطبه تنگ است و باید به خطبه دوم به مطالب دیگر برسیم] فقط من یک اشاره‌ای بکنم که دو تا کتاب ایشان که در فضائل و مناقب امیرالمؤمنین(ع) دارد که یکی کتاب الیقین فی اختصاص به مولنا علی باامره المؤمنین و دیگری اَلطَّرائف فی مَعْرِفَهِ مَذاهِبِ الطَّوائف این دو کتاب سید بن طاوس در باب مناقب و فضیلتهای امیرالمؤمنین(ع) است.

یکی از وظائف اصلی ما این است که ما آنقدر باید فضائل و مناقب امیرالمؤمنین و اهل بیت(ع) را نشر بدهیم که تمام دنیا با اهل بیت و امیرالمؤمنین(ع) آشنا بشوند و بشناسند و اگر ما بتوانیم خوب این را انجام بدهیم، آنچنان شخصیت و فضائل و مناقب امیرالمؤمنین(ع) و اهل بیت جذبه دارد که مطمئن باشید تمام دنیا این را می‌پذیرند؛ این یک شعار نیست؛ این حقیقت انکار ناپذیراست. ما کوتاهی کردیم، در پیام غدیر ما کوتاهی کردیم.

که امام رضا(ع) می‌فرماید: لَوْ عَلِمُوا مَحاسِنَ کَلامِنا لاَتَّبَعُونا اگر مردم زیباییهای سخن ما را بشناسند هر آینه از سخنان ما پیروی می‌کنند. این سخن امام رضا علیه السلام است. ان‌شاءالله ما بتوانیم این مطلب را انجام بدهیم از همین منظر من نکته‌ای را تذکر بدهم که مردم باید قدرشناس عالمانشان باشند. جامعه‌ای که قدر شناس عالمان خود نباشد به آسیبها و لطمه‌های جدی مبتلا خواهد شد.

چه بسا عالمانی باشند که قدر آنها و جایگاه علمی آنها و وارستگی آنها مجهول است؛ ما الان در دزفول خودمان، هم در قم عالمانی داریم که یا مجتهد هستند یا قریب به اجتهاد، هم در همین حوزه علمیه جنب نماز جمعه خودمان عالمانی داریم که یا مجتهد هستند، یا قریب به اجتهاد هستند. بنده این مطلب را از روی احساس این که خودم هم لباسم هستند و هم تعصبی دارم نمی‌گویم، روی علم دارم می‌گویم.

نمونه‌اش را خدمت شما عرض بکنم. بنده خودم، به چشم خودم اجازه پنج یا شش تا نقل روایت و اجتهاد از علما و مجتهدین و مراجع را برای حاج آقا خسرو پناه خودم دیده‌ام. این را عرض بکنم از روی علم می‌گویم. همچنین در قم همین طور.

فلذا قدر شناسی از عالمان دینی یک نوع بلوغ و رشد دینی در جامعه به حساب می‌آید. فلذا متدینین، مؤمنین، مراقب و مواظب باشند قدر و منزلت علما را بشناسند و خدای نکرده نسبت به ساحت مقدس آنها اسائه ادبی نشود.

چند جمله‌ای هم در مورد اهمیت و نقش و جایگاه و کارکرد نمازجمعه بیان کنم و این فریضه الهی را ان‌شاءالله ما توفیق داشته باشیم شرکت بکنیم و بهره مند بشویم از فیوضات این فریضه الهی.

مسلمانان سه دسته اجتماع دارند سه نوع اجتماع دارند؛ اجتماع دینی عرض می‌کنم. یکی اجتماع روزانه است که نماز جماعت است. یکی اجتماع هفتگی است که نماز جمعه است و دیگری اجتماع سالانه است که کنگره عظیم حج است که امسال متأسفانه به خاطر این بلیّه کرونا این دو سال است که از این اجتماع عظیم و بی بدیل حج، امت اسلامی آنچنان که باید و شاید بهره مند نمی‌شود و محروم است.

و ما اگر برگردیم در سیره ائمه هدی(ع) و خاندان اهل بیت(ع) نگاه بکنیم می بینیم که نماز جمعه تا زمان امام حسن مجتبی(ع) توسط خود حضرات معصومین علیهم السلام اقامه می‌شد.

فلذا بسیاری از خطبه‌ها و خطابه‌های امیرالمؤمنین(ع) به خاطر آن خطبه‌هایی بوده است که در نمازجمعه خوانده است و در نهج‌البلاغه به دست ما رسیده است.

اهمیت نماز جمعه آنچنان بوده است که حتی خاندان رسالت، در دورانی که خود امکان برپایی نماز جمعه را نداشتند، در نماز جمعه‌های رسمی برپا شده از سوی حکومت، شرکت می‌کردند. حالا ما نمی‌دونیم احتیاطاً به خاطر اینکه ممکن بود آن امام جماعت، امام جمعه، عدالت لازم را نداشته باشد، نماز ظهر خود را اعاده می‌کردند، یا به چه صورتی بود، ما نمی‌دانیم؛ ولی مهم این است که از نظر منظر و مرئای ائمه اطهار و ائمه هدی علیهم السلام اینها نماز جمعه‌ها را ولو اینکه توسط حکام جور بنی العباس، بنی امیه خوانده می‌شد اینها شرکت می‌کردند و این نشان دهنده جایگاه این فریضه الهی است.

حتی بعضی وقتها خودشان اگر شرکت نمی‌کردند، توصیه می‌کردند که یک شخصیتهایی شاخصی که از پیروان اهل بیت(ع) بودند مثل زراره و دیگران، اینها در نماز جمعه شرکت می‌کردند.

فلذا من از همین اینجا گلایه‌ای خیلی  برادرانه هم عرض بکنم، از اشخاص و متدینینی که واقعاً ولایی هم هستند، از عزیزان هستند یا در نمازجمعه کمتر شرکت می‌کنند یا اصلا شرکت نمی‌کنند، واقعا دستور ائمه هدی(ع) دراین زمینه چیست؟ من می‌خواهم عرض بکنم نه شما از امام معصوم و شخصیتهای شاخص اهل بیت(ع) بالاتر هستید و نه ما که نماز جمعه می‌خوانیم از حاکمان طاغوت بدتر هستیم.

در روایت است که نمازجمعه هم زیارت مؤمنین است هم باعث شکوه و عظمت اسلام می‌شود. خدای متعال هم در سوره نور آیه ۳۵ می‌فرماید: یَهْدِی اللَّهُ لِنُورِهِ مَنْ یَشَاءُ می‌فرماید: خداوند هرکسی را بخواهد به نور خود هدایت می‌کند.

امیدواریم که توفیقات الهی، توفیقات عبادت و بندگی خدا نصیب همه ما بشود و ان‌شاءالله ما در زمره نمازگزاران، روز قیامت محشور بشویم.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

والسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَهُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه، بندگان خدا، اُوصِیکُم وَ نَفسی بتَقوَى اللّه همه شما و خودم را دعوت به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

رسول گرامی اسلام در یک حدیثی می‌فرماید: وَ کُنْ وَرِعاً تَکُنْ أَعْبَدَ النَّاسِ می‌فرماید: پرهیزگار باش تا عابدترین مردم باشی. معلوم می‌شود که تقوا در عبادت و بندگی خدا نقش کلیدی دارد.

امیدواریم که خدای متعال به ما توفیق بدهد که در همه عبادتهایمان، در همه اعمالمان تقوا و خدا ترسی را سرلوحه زندگی‌مان قرار بدهیم.

ابتدا عرض تبریک و تهنیت داریم به مناسبت عیدالله الاکبر، عید غدیرخم به همه مؤمنین و مؤمنات و ان‌شاءالله همه ما جزء متمسکین به ولایت امیرالمؤمنین(ع) باشیم.

از همه عزیزانی که تلاش می‌کنند کوشش می‌کنند تا این روز را بزرگ بدارند، از ستاد اربعین، از مساجد، از گروههای جهادی، از هیئات مذهبی، از مداحین عزیز، از روحانیت معزز، خطبا، مبلغین، همه و همه بنده تشکر می‌کنم و از اینکه هرساله مراسم باشکوه ایام دهه ولایت و امامت و همچنین عیدالله الاکبر غدیرخم بسیار باشکوه‌تر برگزار می‌شود، تشکر می‌کنم.

همچنین تبریک داریم ولادت امام هادی علیه السلام را که بعنوان تیمن و تبرک حدیثی از آن بزرگوار را خدمت عزیزان تقدیم کنیم.

حضرت در یک حدیثی می‌فرماید: الدُّنیا سوقٌ رَبِحَ فیها قَومٌ و خَسِرَ آخَرُونَ؛ دنیا مانند بازاری است، حضرت دنیا را تشبیه به بازار کرده است که می‌فرماید: عدّه‌ای در این بازارسود می‌کنند و عمل صالح انجام می‌دهند و نامه عملشان را آنجا پر می‎کنند، پروندشان را پر از اعمال صالح می‌کنند و خَسِرَ آخَرُونَ؛ و بعضی‌ها هم که از عمل صالح و بندگی خدا غفلت می‌کنند در این دنیا، که ضرر می‌کنند، خسارت می‌بینند.

امیدواریم که ما جز آن دسته‌ای باشیم که در بازار دنیا، بازار مکّاره دنیا، جز کسانی باشیم که سود کرده باشیم برای آخرتمان ان‌شاءالله.

این روزها ما شاهد هستیم که دشمنان ملت ایران، از تمام توان خودشان در جنگ روانی علیه ما استفاده می‌کنند. البته مردم بحمدالله تعالی سواد رسانه‌ای آنها بالا رفته است و هرچیزی را به راحتی در این فضای مجازی و این رسانه‌های بیگانه نمی‌پذیرند.

اما طبق برآوردهای متخصصان علوم ارتباطات ایران ۱۸۰ برابر کشورهای دیگر، تحت هجوم اخبار جعلی و جنگ روانی رسانه‌های بیگانه قرار دارد. ببینید از این همه هجمه، هجمه‌ای که به ما می‌شود، باید بفهمیم که دشمن به هرحال از دست ما خیلی عصبانی است و حالا من یک بخشی را هم به این مطلب اختصاص داده‌ام.

سعی دشمن این است که در آستانه انتقال و جابه‌جایی دولت، کشور را دچار التهابات ساختگی و تشنجات بکند، تا دولت جدید در چنین شرائطی، دولت را تحویل بگیرد و در ابتدای کار، به جای پرداختن به حل مشکلات اساسی کشور و همچنین یک استارت قوی بزند که مشکلات کشور حل بشود وجهه همت خود را صرف رفع اعتراضات و همچنین التهاباتی که ساختگی است و بوجود آورده‌اند، بکنند و از کارهای مهم باز بماند.

و از حل مشکلاتی هم چون گرانیهای لجام گسیخته، بیکاری و مسائل اقتصادی و معشیتی مردم، اینها را نتواند رسیدگی بکند که درخواست اصلی مردم همین است. مطالبه اصلی مردم همین است. اصلا پیام انتخاب مردم همین بود. البته این هجمه وسیع دشمن عللی دارد که من اشاره می‌کنم.

یکی اینکه دشمن از مشارکت پرشور مردم در انتخابات عصبانی است. از اینکه دشمن دید شنبه بعد از انتخابات آن فضای برادری و مهربانی و فضای آرام کشور، بعد از رقابتها که تبدیل به رفاقت شده است بوجود آمد از این ناراحت است دشمن. دوست داشت حالا آن خلاصه بداخلاقی‌هایی که در انتخابات بود بعد از انتخابات هم ادامه پیدا بکند.

بحمدالله تعالی با تدبیری که شد، با آن بزرگواری که شد مخصوصاً از ناحیه رئیس جمهور منتخب، همه این نقشه‌ها نقش برآب شد. آن جلسه دوستانه‌ای که با بقیه نامزدها گرفته شد و از آنها درخواست شد که کمک بکنند، نقشه دشمن را نقش برآب کرد.

یکی دیگر دشمن از شکست و بی نتیجه بودن مذاکرات وین خشمگین است و از شکل گیری کابینه‌ای که با خدمت شروع بکند، با روحیه جهادی شروع بکند که از روز اول بنا را بگذارد بر خدمت خالصانه و کار جهادی و انقلابی، از این روحیه و از این رویکرد، دشمن بسیار نگران است. چون دشمن با باقی بودن مشکلات است که می‌تواند مردم را بعضی از جوانان را تحریک بکند، به خیابان بکشد، اغتشاش درست بکند. فلذا دشمن خیلی از دست ملت ایران نارحت و عصبانی هست. دلائل آن هم بعضی از آنها این است که عرض کردم.

اما قصه غم انگیز استان عزیزمان خوزستان سربلند و سرافراز، که مسئله کم آبی و بی آبی واقعاً برای هر انسانی ناراحت کننده است. که وقتی ما کشاورزان را می‌بینیم، دامداران را می‌بینیم که واقعاً اینها جزء زحمت کش‌ترین اقشار جامعه هستند و تمام سرمایه شان همین چند تا دامی است که دارند. اینها از بی آبی دارند تلف می‌شوند. از بین می‌روند، واقعاً انسان دلش به درد می‌آید.

من یک توضیحی داده باشم که مسئله کم آبی و بی آبی مال امروز و فردا نیست. مال دیروز و سه روز پیش و یک ماه قبل و دو ماه قبل، یک سال قبل نیست؛ بلکه این برمی‌گردد به سه دهه قبل که مدیریت منابع آب در کشور دچار کم تدبیری و سوء تدبیر شده است. و یک نقشه راه درست ما نداشته‌ایم. البته بعید نیست که در اثر نفوذ دشمن در بدنه مدیریتی و کارشناسی آب و خاک بوده باشد. این را باید دقت بکنیم. توجه داشته باشیم.

خوزستان بزرگ و سرافراز و عزیز ما در این سالها، کم مهری‌ها، غفلتها و سوء مدیریتی‌های زیادی را تحمل کرده است. الان هم با هیاهو و شعار دادن و دنبال مقصر گشتن و این چیزها مشکل حل نمی‌شود. چاره کار اینها نیست؛ بلکه باید با تدبیر، با عقلانیت، با برنامه ریزی، با ارزش دادن به مردم غیور و شهید خوزستان، دنبال راهکارهای اساسی و بنیادی باشیم.

البته مردم هم بحمدالله صف خودشان را از آشوبگران که به دنبال منافع دشمنان ما بودند جدا کردند. و مسئله امنیت ما البته خط قرمز نظام است. ما هیچ جایی تحت هیچ شرائطی ناامنی را برنمی‌تابیم و این را باید مسئولین آویزه گوششان بکنند. نباید یک آشوبگر و اغتشاش‌گر مسلح که مردم و نیروهای انتظامی [که یک نیروی انتظامی هم به شهادت رسید در ماهشهر] و بسیج را که مورد هجمه قرار می‌دهند، به طرفشان تیراندازی می‌کنند، بگوییم مثلا یک نااهلی آمده است چند تا تیر شلیک کرده است. نه اینجور نیست. این آشوبگر است. اغتشاش‌گر است باید با شدت با او برخورد بشود.(تکبیر نمازگزاران)

حساب یک همچون آشوبگری که دست نشان دهنده و مزدور دشمنان ماست؛ با چند تا جوانی که فریب خورده‌اند و تحت تأثیر احساسات شده‌اند و چیزی در فضای مجازی دیده‌اند، به هرحال گول خوردند، فریب خوردند و یک عکس العملی نشان دادند، این حسابش با آن اشخاص جداست، که مسئولین هم توجه دارند این جوانهایی که دستگیر شده‌اند و اگر اینها جز عوامل اصلی ناامنی نبوده‌اند رأفت و بخشش و نظام شامل حال اینها می‌شود.

اما در این خصوص، جلسه بسیار مهم و راهبردی رئیس جمهور منتخب با بزرگان استان خوزستان و مسئولین مربوطه بسیار مهم و اساسی و راهبردی بود که چند تا نکته را من عرض کنم خدمت شما که در این جلسه رئیس منتخب آیت‌الله رئیسی فرمودند که به نظرم گام اساسی و بلندی در حل مشکلات خوزستان خواهد بود.

یکی فرمودند: تشکیل شورای راهبردی خوزستان، چه از اشخاص حقیقی چه اشخاص حقوقی که البته این پیشنهاد را هم جناب مستطاب حجه‌ الاسلام حاج آقای خسرو پناه چند روز پیش در پیامی که دادند این پیشنهاد را دادند که یک شورای راهبردی برای استان خوزستان تشکیل بشود.

دوم نکته‌ای که رئیس جمهور منتخب فرمودند که مسئله محوری و کلیدی است، فرمودند: هزینه کردن در خوزستان، سرمایه گذاری است؛ و همچنین فرمودند: یک روز نباید رسیدگی به مشکلات خوزستان را عقب بیاندازیم و فرمودند که: باید در استان خوزستان، استانداری ویژه منصوب بشود که این استاندار حق شرکت در جلسات هیئت دولت را هم داشته باشد. این نگاه، نگاهِ در تراز مردم استان خوزستان است که من تشکر می‌کنم از رئیس جمهور منتخب.

امیدواریم که ان‌شاءالله تمام این موارد اجرائی و عملیاتی بشود. هرچند من امروز در گوشی خود دیدم رهبر انقلاب هم در اخبار آمده است که وقتی که دوز دوم واکسنش را تزریق کردند فرمودند که: واقعاً دردآور است که در استان خوزستان، با این مردم وفاداری که دارد، با این همه امکانات و استعدادهای طبیعی و با این همه کارخانجات، وضع مردم به جایی برسد که آنها را ناراحت و ناراضی کند. حضرت آقا هم سر این قضیه دغدغه دارند.

در دوران هشت سال دفاع مقدس (اینها فرمایشات حضرت آقاست که دارم از روی گوشیم می‌خوانم) در دوران هشت سال دفاع مقدس آنهایی که لب خط مقدم مشکلات بودند، مردم خوزستان بودند. اگر رسیدگیهای لازم در وقت خود انجام می‌گرفت، مسلما این وضعیت برای مردم پیش نمی‌آمد. مسئولان و دولتهای بعدی حل مشکلات خوزستان را به صورت جدی دنبال کنند. [این فرمایشات امروز حضرت آقاست درباره خوزستان که ما تشکر می‌کنیم از ایشان هم.] خداوند وجود ذیجود ایشان را برای ما حفظ کنند به برکت صلوات بر محمد و آل محمد(ص).

مطلب بعدی که باید اشاره‌ای داشته باشم. اولویتهای دولت آینده درحقیقت می‌تواند، مطالبات رهبری از دولتهای قبل باشد. که تحقق پیدا نکرده است. من اشاره‌ای داشته باشم، حضرت آقا به نظرم در ۶ خرداد ماه ۱۴۰۰ فرمودند: مسئله اصلی مردم بیکاری جوانهاست. مسئله اصلی مردم، معیشت طبقات ضعیف جامعه است. مسئله اصلی مردم، مافیای واردات است که کمر تولید داخلی را می‌شکند. مسئله اصلی مردم، سیاستهای غلطی است که فلان جوان مبتکر را که می‌تواند کاری انجام بدهد مأیوس می‌کند. این نکات مهمی است که حضرت آقا بیان کردند و مطالبه کردند.

من دو سه مطلب دیگر هم را عرض بکنم خدمت عزیزان و خطبه را پایان بدهم.

یکی مسئله پروژه خط لوله گوره به جاسک بود که این پروژه بسیار پروژه مهم و استراتژیکی برای کشور عزیزمان بود. سالیان گذشته خارجی‌ها این پروژه را تحریم کردند و انجام ندادند؛ ولی بحمدالله تعالی از آنجایی که ما تهدیدها را تبدیل به فرصت می‌کنیم به نظرم گزارش که می‌دادند، ۲۵ پیمانکار داخلی با همدیگر همدل شدند و این پروژه عظیم را که بیش از هزار کیلومتر لوله گذاری بود به سرانجام رساندند.

و الان روزانه ما می‌توانیم از بوشهر و مناطق نفت خیزی که در ساحل خلیج فارس هستند، بیش از یک میلیون بشکه نفت خام را به جاسک منتقل کنیم در دریای عمان. معنای آن می‌دانید چیست؟ معنای آن این است که ما یک روزی مجبور شدیم تنگه هرمز را ببندیم و گلوی دشمن را بفشاریم، اگر مجبور شدیم این کار را بکنیم، خیالمان از بابت صادرات نفت خودمان راحت است. چون ما این طرف در دریای عمان می‌توانیم نفت را صادر کنیم. فلذا این پروژه بسیار بزرگی است بود که دیروز به بهره برداری رسید. من تشکر می‌کنم.

دو سه تا مسئله شهری من تذکر بدهم. نسبت به وضعیت آب کشاورزی شهرستان دزفول، من گزارشی که از مسئولین گرفتم، کشاورزان عزیز ما پذیرفتند که کشت تابستانه امسال نداشته باشند. و همچنین به جای آن کشت پاییزه را بتوانند استفاده بکنند و بهره برداری بکنند که تمهیدات لازم در این زمینه اندیشیده شده است و ان‌شاءالله امیدواریم که مشکلی برای کشاورزان ما از جهت آب پیش نیاید به یاری خدا.

من تشکر می‌کنم از شورای تأمین و نیروی انتظامی و بسیجیان عزیز که نگذاشتند این اغتشاشی که می‌خواست در دزفول شکل بگیرد، با دقت، با پیگیری با هوشیاری، هرچه بود در نطفه خفه‌اش کردند. چند تا جوان فریب خورده آمدند با موتور در دزفول می‌چرخیدند و یک چند تا مثلا تیر شکلیک می‌کردند. در مناطق حاشیه شهر هم خود بزرگان آن شهر را به اصطلاح با آنها صحبت کردند آنها خودشان کنترل و هدایت کردند و الحمدالله تعالی مشکلی پیش نیامد خدا را شکر در باب ناامنی در دزفول.

مطلب دیگری که باید عرض بکنم بحمدالله تعالی یک گام بلندی برای توسعه و برنامه ریزی توسعه پایدار دزفول در هفته گذشته در پنج شنبه‌ای که گذشت نه این پنج شنبه، پنج شنبه قبلی، کلید خورد، که بسیار کار بزرگی بود. البته مقدمات آن از یکی دو سال قبل فراهم شده بود که رسماً جلسه شورای راهبردی رشد و توسعه پایدار شهرستان دزفول در تهران با حضور بزرگان دزفول، (مثل سردار رشید، مثل جناب آقای دکتر مخبر، مثل آقای کیانی و نخبگان و فرهیختگان دزفول، مثل حاج آقای خسرو پناه، حاج آقا بهجت پور و سردار شاهوارپور و بسیاری از بزرگان و از نخبگان) که کارگروههای هفتگانه‌ای تشکیل شد؛ آنجا از شورای منتخبین مردم هم دعوت شد.

خیلی بحثهای بسیار کاربردی و خوبی صورت گرفت. کارگروهها گزارش دادند و شروع به کار کرد و که این گام بسیار بلندی در کارهای فرهنگی، اقتصادی، کشاورزی، تجاری، علوم و دانش و همه عرصه‌ها، بهداشت و درمان و خلاصه کار بسیار بزرگی بود که من از همه دست اندرکاران این کار بزرگ که عزیزانی بودند با اخلاص این کار را پیگیری کردند و انجام دادند تقدیر و تشکر می‌کنم.

البته ما آنجا هم پیشنهاد دادیم که یک بانک اطلاعات از نیروهای توانمند دزفولی، (حالا در دزفول باشند، در استان باشند، در تهران باشند در کشور باشند حتی خارج کشور اعلام آمادگی کردند.) که در واقع کمک کنند به این کار بزرگی که شروع شده است، کمک فکری بدهند، کمک علمی بدهند، که این کار بسیار خوبی است که می‌تواند الگویی باشد برای دیگر شهرها و در طلیعه دولت جدید هم می‌تواند ان‌شاءالله به فال نیک باشد؛ در این ایامی هم که ایام ماه ذی الحجه و اعیاد ذی الحجه است به فال نیک می‌گیریم، ان‌شاءلله خداوند خیر و برکت را نصیب مردم متدین و شریف و نجیب دزفول بگرداند ان‌شاءلله.

در خاتمه لازم می‌دانم عرض تسلیتی داشته باشم به خانواده محترم رزمنده دوران دفاع مقدس، جانباز عزیز و مدافع حرم و حریم اهل بیت عصمت و طهارت(ع) برادر عزیز و گرامی جناب آقای مرحوم حاج علیرضا شهربانو زاده که واقعاً ایشان یک انسان مجاهدی بود، در تمام طول دوران عمرش جهاد کرد، در جبهه‌ها بود؛ از حریم اسلام و انقلاب و اهل بیت(ع) دفاع کرد. خداوند ان‌شاءلله ایشان را، با ارواح طیبه شهدا و برادر شهیدش محشور بگرداند، به خانواده عزیز ایشان هم تسلیت عرض می‌کنیم.

چندتا دعا می‌کنیم لطف مؤمنین آمین بگویند:

خدایا پروردگارا به مقربان درگاهت قسمت می‌دهیم اسلام و مسلمین نصرت کرامت بفرما…

دشمنان اسلام خوار و ذلیل و نیست و نابود بگردان…

پروردگارا توطئه‌ها و نقشه‌های آنان به خودشان برگردان…

شهدای ما، امام شهیدان و ذوی الحقوق را با سید الشهداء محشور بگردان…

رهبر عظیم الشأن در پناه امام زمان(عج) حفظ بفرما…

در فرج آقا امام زمان(عج) مولایمان، سیدمان، سرورمان، هرچه زود و زودتردر فرجش تعجیل بفرما…

پروردگارا بارالها لباس عافیت و تندرستی برتن همه بیماران، مخصوصاً بیماران مد نظرو بیماران کرونایی خدایا: به حق این اعیاد به حق این روزهای مبارک، لباس عافیت بر تن همه بیماران بپوشان…

پروردگارا شر این ویروس منحوس را از سر ملت ما کوتاه بگردان.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ  فصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَهُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ