10th، جولای 2021
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

از منظر امام جواد(ع) هرکس به گوینده سخنی گوش فرا بدهد خود را عبد و بنده او ساخته است. + متن کامل خطبه‌ها

ترویج فرهنگ حجاب و عمل به آن می‌تواند از بروز ناهنجاریهای اخلاقی در جامعه جلوگیری نماید.

زمان انتشار: 10th, جولای 2021 ساعت 1:29 ق.ظ | کد خبر: 88298

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” آئین نماز جمعه دزفول با حضور مردم متدین و ولایت مدار دزفول و به امامت حجهالاسلام والمسلمین سید محمد علی قاضی امام جمعه دزفول با رعایت شیوه نامه بهداشتی در مصلای امام علی(ع) برگزار شد. 

 از منظر نبی مکرم اسلام کسی که دوست دارد گرامی‌ترین مردم باشد تقوای الهی پیشه کند

خطیب نماز جمعه دزفول در خطبه اول نماز، ضمن دعوت مردم به رعایت تقوای الهی گفت: از منظر نبی مکرم اسلام کسی که دوست دارد گرامی‌ترین مردم باشد تقوای الهی پیشه کند.

وی افزود: تقوا باعث عزت و کرامت  انسان می‌شود.

نماز جمعه یکی از فضیلتهای معنوی و اجتماعی است که خیر و برکات فراوانی در جامعه به همراه دارد

امام جمعه دزفول با اشاره به تعطیلی ۵ ماه از برگزاری نماز جمعه دزفول با توجه به شرایط کرونایی، از نماز جمعه بعنوان یکی از فضیلتهای معنوی و اجتماعی نام برد که خیر و برکات فراوانی در جامعه به همراه دارد.

وی افزود: ما تابع ستاد کرونا هستیم و انتظار می‌رود با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی از سوی مردم در هفته‌های آینده این فریضه الهی برگزار شود.

از منظر امام جواد(ع) هرکس به گوینده سخنی گوش فرا بدهد خود را عبد و بنده او ساخته است

امام جمعه دزفول در آستانه شهادت امام محمد تقی(ع) به تبیین زندگانی آن امام همام پرداخت و با ذکر حدیثی از آن حضرت افزود: از منظر امام جواد(ع) هرکس به گوینده سخنی گوش فرا بدهد خود را عبد و بنده او ساخته است.

یکی از دستورات اسلامی حجاب است که اگر انسان اسلام را پذیرفت باید حجاب را هم رعایت کرده و به آن عمل نماید

وی همچنین با گرامیداشت هفته عفاف و حجاب به نقش و جایگاه حجاب در پایداری اجتماعی پرداخت و بیان کرد: یکی از دستورات اسلامی حجاب است که اگر انسان اسلام را پذیرفت باید حجاب را هم رعایت کرده و به آن عمل نماید.

از حکمتها و فلسفه حجاب و عفاف از دیدگاه قرآن شکل گیری فرهنگ عفت و حیا در جامعه است

امام جمعه دزفول تأکید کرد: از حکمتها و فلسفه حجاب و عفاف از دیدگاه قرآن شکل گیری فرهنگ عفت و حیا در جامعه است.

 ترویج فرهنگ حجاب و عمل به آن می‌تواند از بروز ناهنجاریهای اخلاقی در جامعه جلوگیری نماید

وی افزود: ترویج فرهنگ حجاب و عمل به آن می‌تواند از بروز ناهنجاریهای اخلاقی در جامعه جلوگیری نماید و موجب طهارت قلبی و ثبات و حفظ امنیت در جامعه شود.

خانواده‌ها باید مراقب فرهنگ حجاب و عفاف فرزندان خود باشند

امام جمعه دزفول با بیان این مطلب که از اهداف شیطان اشاعه و رواج برهنگی در جامعه است تا جامعه بشری را به انحطاط بکشاند، یادآور شد: امروز دشمنان ملت ایران از حمله نظامی و هجمه نظامی ناتوان مانده‌اند و به جنگ نرم روی آورده‌اند تا جوانان دختر و پسر ما را اغفال نمایند اما باید خانواده‌ها مراقب فرهنگ حجاب و عفاف فرزندان خود باشند.

باید برای ازدواج آسان یا کم هزینه در جامعه فرهنگ سازی شود و مردم و مسئولان تلاش کنند

حجهالاسلام والمسلمین قاضی در خطبه دوم نماز جمعه دزفول این هفته، اول ذی الحجه سالروز پیوند آسمانی حضرت علی(ع) و فاطمه(س) و روز ازدواج را تبریک گفت و افزود: باید برای ازدواج آسان یا کم هزینه در جامعه فرهنگ سازی شود و مردم و مسئولان باید در جهت نهادینه کردن فرهنگ ازدواج آسان تلاش کنند تا زمینه ازدواج جوانان فراهم شود.

گرامیداشت قیام خونین مسجد گوهرشاد مشهد

وی ۲۱ تیرماه سالروز قیام خونین مسجد گوهرشاد مشهد علیه کشف حجاب و روز عفاف و حجاب را نیز گرامی داشت.

مردم با خلق حماسه سیاسی انتخابات به دشمن تودهنی زدند

امام جمعه دزفول در بخشی دیگر از خطبه‌های نمازجمعه به آیت الله رئیسی رئیس جمهور منتخب تبریک گفت و افزود: مردم با خلق حماسه سیاسی انتخابات به دشمن تودهنی زدند.

وی افزود:  برگزاری انتخاباتی پرشور باعث دمیده شدن روح امید در جامعه شد ضمن اینکه نیروهای جبهه انقلاب نیز در قضیه انتخابات با بصیرت و برنامه عمل کردند.

مدیرانی توانمند، انقلابی، جهادی، استکبارستیز و مردم دار باید مسئولیت را به دست گیرند 

خطیب نمازجمعه دزفول بر ضرورت پیگیری مسیر حاکم کردن گفتمان انقلاب اسلامی با جدیت و عقلانیت تأکید کرد و افزود: مجال تجربه و اشتباه را نداریم، مدیرانی توانمند، انقلابی، جهادی، استکبارستیز و مردم دار باید مسئولیت را به دست گیرند و در راه خدمت ذره‌ای مماشات نکنند.

وی افزود: هر مدیری که توانمند نباشد و روحیه انقلابی نداشته باشد باید کنار برود.

منتخبان شورا باید به دنبال شهرداری توانمند، انقلابی و جهادی باشند که علاوه بر تجربه در طراز دزفول باشد

امام جمعه دزفول همچنین خطاب به منتخبان شورای اسلامی این شهر افزود: منتخبان شورا  باید به دنبال شهرداری توانمند، انقلابی و جهادی باشند که تجربه لازم را داشته و در طراز دزفول باشد.

وی افزود: دزفول در زمره کلانشهر شدن است، شهردارش باید پاسخگو باشد، با شورای شهر هماهنگ و همدل باشد،  به نظریه خبرگان، کارشناسان و آگاهان اعتماد کند و قائل به پیوست فرهنگی باشد.

اگر پروژه‌ها پیوست فرهنگی داشته باشند ناهنجاری‌های فرهنگی به حداقل می‌رسد

امام جمعه دزفول بر ضرورت الحاق پیوست فرهنگی برای پروژه‌های شهرداری تأکید کرد و گفت: دزفول ظرفیت‌های فراوانی در حوزه  گردشگری دارد و اگر پروژه‌ها پیوست فرهنگی داشته باشند ناهنجاری‌های فرهنگی به حداقل می‌رسد.

قطعی‌های مکرر برق و خاموشی‌های نامتعارف مردم را کلافه کرده است

امام جمعه دزفول در ادامه این خطبه در خصوص قطعی برق گفت: قطعی‌های مکرر برق و خاموشی‌های نامتعارف مردم را کلافه کرده است، مسوولان باید تدبیر بهنگام داشته باشند، باید در زمینه توسعه نیروگاه‌های برق قوی‌تر عمل می‌شد.

وی افزود: در دوره  انتقال مسئولیت به دولت جدید هستیم، باید مراقب باشیم دشمن از این وضعیت سوء استفاده نکند و از آب گل آلود ماهی نگیرد.

حضور ۲۰ ساله آمریکا در افغانستان هیچ پیروزی برای آنها نداشت و مفتضحانه فرار کردند

خطیب نمازجمعه دزفول در خصوص وضعیت منطقه و فرار شبانه و مفتضحانه نظامیان آمریکا از یکی از پادگان‌های افغانستان نیز گفت: آمریکا تخم جنگ و خونریزی را کاشت و با اشغالگری خود و با صرف سه هزار میلیارد دلار بی نتیجه به کشور خود بازگشت که این دلیل آشکاری است بر اینکه شیطان بزرگ در دنیا منزوی شده است .

حجهالاسلام والمسلمین  قاضی افزود: سخنگوی کاخ سفید رسما اعلام کرد حضور ۲۰ ساله در افغانستان هیچ پیروزی برای ما به همراه نداشت و نیروهای نظامی بدون نتیجه به کشور خود بازگشتند.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

سَلامُ عَلَیْکُم جَمیعاً ورَحْمَهُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

اَعُوذُ بِاللّهِ السَّمیعِ الْعلیمِ مِن شَرِّ الشَّیطانِ اللَّعینِ الرَّجیم

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه بندگان خدا خواهران و برادران ایمانی، نمازگزاران عزیز، همه شما و خودم را دعوت به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

رسول گرامی اسلام ختم انبیا محمد مصطفی(ص) در یک حدیث نورانی درباره تقوا می‌فرمایند: مَن أحَبَّ أن یَکونَ أکَرَمَ النّاسِ فَلیَتَّق اللّه می‌فرماید: هرکس که دوست دارد که گرامی‌ترین مردم باشد تقوای الهی پیشه نماید. تقوا باعث عزت انسان می‌شود باعث کرامت انسان می‌شود.

خدا را شاکریم که بار دیگر بعد از حدود پنج ماه با موافقت ستاد کرونای شهرستان دزفول دوباره توفیق اقامه نماز جمعه را پیدا کردیم.

نماز جمعه یکی از عبادتهای کم نظیر فردی و اجتماعی است که خیر و برکات فراوانی برای مؤمنین و جامعه دارد.

ما تابع ستاد کرونا هستیم. امیدواریم که مردم عزیز ما با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و دستورالعملهایی که مسئولین امر ابلاغ می‌کنند، بتوانیم ان‌شاءالله در هفته‌های آینده هم نماز جمعه را اقامه بکنیم و خداوند به حق این روز جمعه و به حق این مکان مقدس و به حق حضور خواهران و برادران ایمانی در این نماز باشکوه، ان‌شاءالله تعالی شر این ویروس منحوس را از سر ملت ما کوتاه بگرداند.

خطبه اول را به جهت اینکه در آستانه شهادت امام محمد تقی جوادالائمه(علیه السلام) هستیم، به آن حضرت اختصاص داده‌ایم و همچنین به صورت مجمل هم اشاره‌ای به مسئله عفاف و حجاب خواهیم داشت، چون در هفته عفاف و حجاب هم قرار داریم و این مسئله بسیار مهم و اساسی برای امنیت اخلاقی در جامعه است.

وجود مقدس امام جواد(ع) می‌فرمایند مَنْ أَصْغی إِلی ناطِق فَقَدْ عَبَدَهُ، فَإِنْ کانَ النّاطِقُ عَنِ اللّهِ فَقَدْ عَبَدَ اللّهَ وَ إِنْ کَانَ النَّاطِقُ یَنْطِقُ عَنْ لِسَانِ إِبْلِیسَ فَقَدْ عَبَدَ إِبْلِیسَ یکی از زیباترین و رساترین احادیث نورانی و کلمات ائمه هدی(ع) این حدیث ارزشمند است. امام جواد(ع) که جوانترین ائمه بوده است و در سن ۲۵ سالگی و بعضیها البته ۲۴ سال هم گفته‌اند، به شهادت رسیده است، منتها اینها علمشان علم لدنّی بوده است. فرق نمی‌کرده است که سنشان در زمان مثلا کودکی و نوجوانی به امامت رسیده باشند یا در سنین بالاتر.

فلذا این حدیث را انتخاب کرده‌ام تا بیانگر آن جایگاه علمی امامت ایشان باشد.

می‌فرماید که: هرکس به گوینده سخنی گوش فرا بدهد، خود را عبد و بنده او ساخته است. معنا و مفهوم این جمله حضرت این است که در حقیقت هرکس که مستمع شخصی می‌شود فکر و ذهن و اندیشه خود را در اختیار او قرار دهد.

فلذا می‌فرماید که: اگر این شخص گوینده از خدا بگوید و از ارزشهای دینی بگوید، از قیامت بگوید، از رسول گرامی اسلام پیامبر بزرگ اسلام حضرت ختم انبیا محمد مصطفی(ص) و از ائمه هدی (علیهم السلام) بگوید در حقیقت این شخص با گوش دادن و دل سپردن به سخنان گوینده، خدا را عبادت کرده است و اگر آن شخص إِنْ کَانَ النَّاطِقُ یَنْطِقُ عَنْ لِسَانِ إِبْلِیسَ ولی اگر آن شخص گوینده، خدای ناکرده از زبان ابلیس و شیطان سخن بگوید، در واقع می‌فرماید فَقَدْ عَبَدَ إِبْلِیسَ و این شخص گوش بکند در حقیقت ابلیس را پیروی کرده است و تبعیت کرده است.

این نکته بسیار مهمی است که همین حدیث حضرت می‌توان در مورد کتاب و نوشتار هم تعمیم داد. یعنی اگر انسان کتابی می‌خواند، در این کتاب نویسنده آن کتاب و مؤلف آن کتاب از خدا و از دین، از ارزشهای الهی بگوید، این شخص خواننده کتاب خدا را عبادت کرده است؛ و اگر نویسنده کتاب از ابلیس بگوید و از شیطان بگوید، مثل آن سلمان رشدی ملعون که آن کتاب را درباره جسارت به پیامبر گرامی اسلام نوشته بود اگر کسی کتاب سلمان رشدی را بخواند تبعیت ابلیس کرده است.

فلذا این نکته مهمی است که باید به آن توجه بشود، ان‌شاءالله خدا به ما توفیق بدهد بتوانیم هم عملمان، هم سخنمان، هم قلبمان همه چیزمان برای رضای خدا باشد.

اما مطلب دیگر که باید به آن اشاره کنم به مناسبت هفته عفاف و حجاب است و نقش و جایگاه عفاف و حجاب در پایداری امنیت اجتماعی، که بحث بسیار دقیقی است و باید به آن توجه بشود. من قبل از اینکه وارد بحث بشوم شبهه‌ای را مطرح می‌کنم که این روزها خیلی مطرح می‌کنند، می‌گویند حجاب اجباری نیست، چرا؟

چون قرآن فرموده است لا إِکْراهَ فِی الدِّینِ دین اجباری نیست؛ چون دین اجباری نیست حجاب هم اجباری نباید باشد. این یک سفسطه‌ای است؛ چون خداوند تبارک و تعالی که فرموده است لا إِکْراهَ فِی الدِّینِ گفته است دین اجباری ندارد، شما می‌خواهید اسلام را بپذیرید می‌خواهید نپذیرید. اما اگر اسلام را با اختیار پذیرفتید باید به دستورات اسلام هم ملتزم باشید. نکته‌اش این است.

که در حقیقت، کسی که مسلمان می‌شود، باید تابع دستور اسلام باشد، یا نباید اسلام را بپذیرد یا اگر اسلام را پذیرفت باید همه دستورات اسلام را هم کامل بپذیرد، نُؤمِنُ بِبَعضٍ وَنَکفُرُ بِبَعضٍ نباشد بعضی را قبول داشته باشد، بعضیها را قبول نداشته باشد.

فلذا این نکته‌اش مهم است که حجاب هم یکی از دستورات اسلامی است. انسان وقتی مسلمان شد باید حجاب را بپذیرد و از آن تخطی نکند. دستور اسلام است. این یک نکته که باید اشاره می‌کردم.

بعضیها هم می‌گویند که حجاب در قرآن نیامده است یک بار مثلا لفظ جلباب به معنی چادر آمده است نه اتفاقا این جور نیست اگر کسی با دقت و تأمل در آیات قرآن دقت بکند در جاها و آیات متعددی در خصوص عفاف؛ که عفاف فراتر از حجاب است، آیات فراوانی آمده است که من خیلی کوتاه و مختصر به بعضی از بیان قرآن درباره عفاف و حجاب اشاره ‌می‌کنم.

و حکمت و فلسفه عفاف و حجاب در قرآن با بیان رسا و زیبا و مستدل است. یکی از حکمتها و فلسفه‌ اصلی پوشش اسلامی، پیشگیری از بروز ناهنجاریهای اخلاقی در جامعه است و حفظ امنیت اخلاقی در جامعه است.

بسیاری از دستورات دینی، ناظر به پیشگیری است. یعنی اسلام دستوراتش به گونه‌ای است که اول سعی می‌کند از مشکلات و چالشهایی که ممکن است برای شخص پیش بیاید پیشگیری بکند. آن وقت اگر آن شخص این دستورات را مورد توجه قرار نداد و گرفتار شد باز راهکارهایی دارد از آنها نجات پیدا می‌کند. ولی پیشگیری در دستورات اسلام اولویت دارد.

بعنوان مثال عرض بکنم، قرآن در آیاتی (من به مضمون اشاره می‌کنم و خود آیات را نمی‌خوانم چون وقت نیست خود آیه را نمی‌خوانم) از آشکار کردن زینتهای زنان برای مردان اجنبی و نامحرم نهی کرده است. چرا؟ به خاطر این است که منشأ بسیاری از مزاحمتها برای بانوان نوع پوشش و نوع رفتار خود آنهاست. فلذا اسلام بعنوان پیشگیری این را بیان کرده است و دستور داده است.

در سوره نور که می‌توان آن را سوره عفت خواند، سیاست پیشگیری از گناه را در احکام الهی به خوبی بیان کرده است. من به بعضی از آیات اشاره می‌کنم مثلا می‌فرماید که زن و مرد زناکار را در جلوی چشم دیگران تنبیه کنید. وقتی می‌خواهید حد زنا را جاری بکنید در مقابل دیدگان دیگران اجرا کنید. که در واقع این درس عبرتی بشود برای دیگران که سراغ این گناه نروند.

در آیه دیگری می‌فرماید: هرکس اشاعه فحشا را دوست بدارد عذاب دردناک خواهد داشت. اینها همه تهدیدهای قرآنی است برای اینکه پیشگیری از گناه بکند. در آیه دیگری می‌فرماید: کسانی که به زنان پاکدامن تهمت می‌زنند،عذاب عظیمی در انتظار آنها خواهد بود. باز ببینید آن پاکدامنی را و زنان پاکدامن را از حریمشان دفاع کردن، حفظ کردن، می‌فرماید پاکان به سراغ ناپاکان نروند. انسانهای پاک، انسانهای متقی، انسانهای پرهیزگار، انسانهای با ایمان، سراغ انسانهای آلوده نروند. الطَّیِّباتُ لِلطَّیِّبِینَ

یکی دیگر از حکمتها و فلسفه حجاب و عفاف از دید قرآن شکل گیری فرهنگ عفت و حیاء در جامعه است. اینها حالا همه مستندات قرآنی دارد من به صورت تیتروار عرض می‌کنم فرصت نیست که من اینها را بیان بکنم، استناد بکنم به تک تک آیات، مضمون آیات را عرض می‌کنم آن فضایی که در قرآن نسبت به عفاف و حجاب است خدمت عزیزان بیان می‌کنم.

در سوره قصص در داستان دختران حضرت شعیب(ع) و رفتار آنها که توأم با حیا و عفاف در برخورد با حضرت موسی(ع) است داستان را مفصل نقل می‌کند که اشاره‌ای داشته باشم به دو سه کلمه از آیه‌اش. می‌فرماید تَمْشِی عَلَى اسْتِحْیَاء یعنی در حالی که آن زن در نهایت شرم و حیا راه می‌رفت ببینید آن قدر دقیق است قرآن، که حرکات زن هم را دارد تشبیه می‌کند که حرکات زن، راه رفتنش باید توأم با حیا و با عفت باشد. می‌گوید که آن خانمی که در نهایت شرم و حیا راه می‌رفت نزد وی آمد، نزد در واقع حضرت موسی آمد. این یکی از نکاتی است که باید به آن توجه لازم بشود.

یکی دیگری از مطالبی که قرآن نسبت به آن توجه می‌کند و مسئله مبتلا به که در جامعه ما هست ایجاد طهارت قلبی در افراد جامعه. حجاب و عفاف باعث می‌شود که قلبها پاکیزه باشد خوب دقت بفرمایید اینها نکات کلیدی و مهمی است که بنده عرض می‌کنم خیلی مختصر می‌گویم ولی من خواهش می‌کنم خواهران و برادران مطلب را بگیرند. مخصوصا خواهران عزیز که مورد خطاب این آیات هستند.

ببینید در آیه ۳۵ سوره احزاب بعد از اینکه خدای متعال به مؤمنین و مردان مؤمن می‌گوید که با همسران پیامبر چگونه رفتاری داشته باشند، بعد وقتی آن رفتاری را که از ناشی از حیا و عفت و پاکدامنی است بیان می‌کند، می‌فرماید: این رفتار برای شما، که بسیار هم قرآن آن را موشکافی کرده است؛ می‌فرماید: این رفتار برای شما ذَلِکُمْ أَطْهَرُ لِقُلُوبِکُمْ وَ قُلُوبِهِنَ این رفتار برای شما باعث طهارت قلب شما مؤمنین و زنان مؤمنه می‌شود. این خیلی نکته مهمی است که باید به آن توجه بشود.

ببینید بخشی از این بحثها آسیب شناسی حجاب و عفاف است که باید به آن توجه شود در جامعه. در قرآن تصریح دارد که شیطان و جنود شیطان همواره درصدد اشاعه فحشا و فساد در جامعه ایمانی و اخلاق مدار هستند و دنبال برهم زدن امنیت اجتماعی هستند. این کار شیطان است. بنابراین یکی از اهداف مهم شیطان اشاعه و رواج برهنگی در جامعه است تا جامعه بشری را به انحطاط بکشاند.

داستان بلعم باعورا را در همین سوره اعراف مفصل بیان می‌کند. بلعم باعورا یکی از دانشمندان بنی اسرائیل بود که به دلیل دنیا پرستی و تبعیت از هوای نفس منحرف شد. بلعم باعورا آمد با دشمنان حضرت موسی، نقشه ریختند. (همین جنگ نرمی که ما داریم می‌بینیم.) بلعم باعورا دستور داد زنان آرایش بکنند و کالاهای مختلف را بدست بگیرند و به میان بنی اسرائیل بروند و برای خرید و فروش با آنها معامله بکنند خلاصه خود را نشان بدهند و بعد این زنان به آنها دستور داد که اگر لشکریان حضرت موسی(ع) از شما خواستند کامجویی بکنند قبول بکنید. و بعد بلعم باعورا می‌گوید که اگر یکی از لشکریان حضرت موسی(ع) زنا انجام داد ما پیروزیم. در جنگ نرم اینجوری است.

فلذا امروز دشمنان ملت ایران از حمله نظامی و هجمه نظامی ناتوانند چون قدرت نظامی ما را می‌دانند. چه کار کردند؟ روی آوردند به جنگ نرم. در جنگ نرم هم برای جوانان ما، برای دختران ما، پسران ما، حتی دانش آموزان ما، دانشجویان ما، برای خانواده‌های ما، نقشه کشیدند و فتنه چیدند که اینها را بی حیا و بی عفت کنند.

و یکی از راههای بی حیا کردن همین حجاب را برداشتن و حجاب را کمرنک کردن در جامعه است. این نقشه دشمن است. خانواده‌ها مراقب باشند، سرسری نگیرند بی توجهی به عفاف و حجاب را. این نقشه‌ای است که دشمن خانه‌ها را ویران می‌کند. خانواده‌ها را از هم می پاشاند. شیطان برنده این صحنه است و این جنگ نرم است، باید مراقب باشیم.

ان‌شاءالله خداوند نقشه‌ها و فتنه‌های دشمنان را به خودشان برگرداند.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

والسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَهُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی اُوصِیکُم وَ نَفسی بتَقوَى اللّه همه شما و خودم را دعوت به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

رسول گرامی اسلام می‌فرماید: عَلَیْکَ بِتَقْوَى اللَّهِ فَإِنَّهَا جِمَاعُ کُلِّ خَیْرٍ می‌فرماید: بر شما باد به تقوا و خداترسی به درستی که تقوا و خدا ترسی تجمیع کننده و منشأ هر خیری است. اگر انسان دنبال خیر هست در زندگی خود، بهترین و اثرگذار‌ترین راه برای رسیدن به خیر کامل در زندگی رعایت تقوی است.

امیدواریم خدای متعال در همه عرصه‌های زندگی به ما تقوای الهی کرامت بفرماید.

اول ذی الحجه سالروز پیوند آسمانی و ازدواج حضرت امیرالمؤمنین علی (علیه اسلام) و همچنین حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) و روز ازدواج است، که باید برای ازدواج آسان، ازدواج بدون هزینه، یا کمتر هزینه، ازدواجهایی که هزینه‌های سنگین در برندارد، و به ازدواج آسان مشهور است، در جامعه باید فرهنگ سازی بشود و هم مردم و هم مسئولین باید در نهادینه کردن فرهنگ ازدواج آسان تلاش بکنند، کوشش کنند، همگی به دنبال این باشند که ازدواج آسان باشد.

فلذا این نکته بسیار مهمی است که در جامعه همواره باید تلاش بکنیم برای فراهم سازی زمینه ازدواج جوانان، که متأسفانه این سالهای اخیر ازدواج با مشکلات عدیده‌ای مواجه شده است و سن ازدواج بالا رفته است.

۲۱ تیرماه سالروز قیام خونین مسجد گوهرشاد مشهد علیه کشف حجاب رضاخانی و رضاشاهی هست، و روز حجاب و عفاف است که آن را هم گرامی می‌داریم که در خطبه اول نسبت به بحث حجاب و عفاف مطالبی خدمت عزیزان عرضه شد و تقدیم گردید.

مطلب بعدی که باید خدمت نمازگزاران عزیز عرض بکنم، تبریک به رئیس جمهور منتخب آیت الله رئیسی و اعضای شورای اسلامی شهر دزفول است که البته باید به مردم تبریک گفت؛ مردمی که این حماسه عظیم را خلق کردند و تودهنی به دشمنان زدند و دشمن را مأیوس کردند، این جای تبریک دارد. همچنین به رئیس جدید قوه قضائیه جناب مستطاب حجه‌الاسلام والمسلمین حاج آقا اژه‌ای هم تبریک عرض می‌کنیم و آرزوی موفقیت برای ایشان داریم و انتظارمان این هست از جناب آقای اژه‌ای که همان روش و منشی که آیت الله رئیسی داشتند و رهبری هم از او راضی بودند همان روش را در قوه قضائیه ادامه بدهند ان‌شاءالله.

پیام انتخابات، پیام تحول بود، پیام رویکرد جدید بود، پیام دمیده شدن روح امید و نشاط در مردم خسته از مشکلات بود. فلذا نیروهای جبهه انقلاب بحمدالله تعالی در قضیه انتخابات بسیار خوب عمل کردند، با بصیرت عمل کردند، با برنامه عمل کردند. و ان‌شاءلله باید فکر نکنند توانستند یک نامزد و داوطلبی که انقلابی هست، به گفتمان انقلاب اسلامی اعتقاد و باور دارد و دنبال یک دولت انقلابی و جهادی و جوان و پرتلاش هست، کار تمام شد؛ نه! باید این دولت را کمک کرد. تازه کار شروع شده است.

فلذا باید با جدیدت و مجاهدت و تدبیر و عقلانیت مسیر حاکم کردن گفتمان انقلاب اسلامی را پیگیری و طی کنیم، این خیلی نکته مهمی است. فرصت کم است. مجال تجربه کردن و اشتباه را نداریم. مدیرانی توانمند، انقلابی، جهادی، بانشاط و فسادستیز و مردمدار، باید کارها را به دست بگیرند در انتخاب مدیران، ذرّه‎ای تعارف با کسی نکنید. ذرّه‌ای مماشات نکنید. هر مدیری که ضعیف است، هر مدیری ناتوان است، هر مدیری روحیه انقلابی و جهادی ندارد، باید کنار برود. تعارفی هم با کسی نداریم. فرصت نداریم. ما فرصتهای زیادی را از دست داده‌ایم. باید جبران بکنیم.

بنده سعی کرده‌ام با سازوکار مناسبی، نیروها و مدیران انقلابی و جوان دزفولی را که می‌شناسم، برای یاری کردن دولت سیزدهم معرفی کنم. این تلاش را من کرده‌ام.

همچنین به منتخبین محترم شورای اسلامی تبریک عرض می‌کنم. و خدمتشان هم که رسیدیم، تشریف آوردند، به آنها عرض کردم به دنبال یک شهرداری باشید که انتخاب شهرداری که آدم توانمندی باشد، آدم انقلابی باشد، فکر جهادی داشته باشد، تجربه لازم را داشته باشد، شهرداری باشد که در تراز دزفول باشد دزفول شهر بزرگی است. دزفول در زمره کلان شهر شدن است. باید شهرداری قوی و کسی باشد که فکر بلند و افق بلندی در کار داشته باشد.

فلذا ما از عزیزان خواهش کردیم شهرداری باشد که پاسخگو باشد شهرداری باشد که هماهنگ با شورای شهر باشد و همدل باشد. شهرداری باشد که به نظریه خبرگان و کارشناسان اعتنا بکند. نگوید من رئیس هستم هرچه خودم تصمیم گرفتم. شهرداری باشد که نظریه کارشناس برای او مهم باشد. اگر در پروژهای عمرانی، در پارک سازی، در فضا سازی، شهرداری باشد که قائل به پیوست فرهنگی باشد، پروژه‌های همه باید پیوست فرهنگی داشته باشد. یکی از مشکلات شهر ما که شهر گردشگری در دزفول است و از شهرهای دیگر برای گردشگری و تفریح و تفرج به دزفول می‌آیند و آن مشکلات و ناهنجاریهای اخلاقی بوجود می‌آید که من دیشب تا دیروقت پیامها برای من می‌آمد، برادران و عزیزان؛ هم ستاد اجرایی امر به معروف و نهی از منکر و هم برادران و عزیزان نیروی انتظامی پیوسته داشتند جلو منکرات را می‌گرفتند. در مواردی دستگیر می‌کردند، تحویل نیروی انتظامی می‌دادند. اگر یک پیوست فرهنگی صحیح باشد، حاشیه‌ها و تبعیات و ناهنجاریهای اخلاقی  کم می‌شود و به حداقل می‌رسد.

فلذا اینها را باید مد نظر داشته باشیم و ما انتظارمان این است که یک تحول فرهنگی در شهرداری که بسیار اثرگذاراست در شهر، ان‌شاءالله ایجاد بشود.

مطلب بعدی که باید اشاره کنم قطعی‌های برق و خاموشی‌های غیرمتعارف واقعا ملت ایران را کلافه کرده است. حالا فرصت نیست موشکافی بکنم که ببینم علت چه هست؛ ولی باید مسئولین تدبیر به هنگام داشته باشند. باید اقدامات، ناظر به پیشگیری و پیش بینی‌های لازم باشد. در زمینه توسعه نیروگاههای برق باید قوی‌تر عمل می‌شد. حضرت آقا فرمودند: چند سال پیش فرمودند که ما احتیاج به انرژی هسته داریم.

یک وقتی مثلا با همین خشکسالی برخورد کردیم. سوختهای فسیلی نفت ما تمام شد، چه کار می‌خواهیم بکنیم برای انرژی. حضرت آقا فرمود برویم از آمریکا گدایی بکنیم. خیلی سال پیش فرمودند. به این فرمایش حضرت آقا باید توجه می‌شد.

من دیدم در خبرها در خبر ۲۰:۳۰ هم پخش شد خیلی دلم سوخت هور را (هویزه و هورالعظیم) را گذاشتند تا آبش خشک بشود و آن همه آبزی و ماهی از بین برود آن وقت گفتند حق آبه آن را از کرخه دادیم، نوش دارو بعد از مرگ سهراب؟ یعنی نمی‌توانید پیش بینی بکنید؟ می‌توانستید پیش بینی بکنید. هم هواشناسی شما، هم کم بارندگی و خشک سالی را از ماهها قبل می‌توانستید پیش بینی بکنید هم گرمی هوا را می‌توانستید پیش بینی بکنید، باید تدبیر می‌کردید.

ولی این نکته را من عرض بکنم، برادران و خواهران، ما در دوران بسیار حساسی هستیم، دوره انتقال مسئولیت به دولت جدید است که ان‌شاءالله خواهد آمد. مراقب باشیم دشمن از این مشکلات که برای مردم پیش آمده است سوء استفاده نکند و کشور را ملتهب نکند و آشوب درست نکنند، چون برنامه دشمنان دارد. اینها به دنبال آن هستند از آب گلال آلود ماهی خود را بگیرند. باید هوشیار باشیم و بیدار باشیم.

مطلب دیگری که باید اشاره بکنم در یکی دو روز گذشته، اخبار فرار مفتضحانه نظامیان آمریکا از پایگاه بگرام افغانستان که به صورت شبانه هم فرار کردند و حتی به دولت افغانستان هم اطلاع ندادند که ما داریم می‌رویم؛ آن پادگان و پایگاه را تخلیه کردند و فرار را بر قرار ترجیح دادند. آنها آمدند مثل دیگر کشورها همچون عراق و سوریه تخم جنگ و نزاع و خونریزی را کاشتند و با اشغالگری خودشان با بر باد دادن چیزی که خودشان می‌گویند، ۳۰۰۰ میلیارد دلار، بی نتیجه برداشت. با کارنامه‌ای از جنایت و خیانت به ملتهای منطقه، اینها به کشور خودشان برگشتند. و این خود دلیل آشکاری است بر اینکه شیطان بزرگ در غرب آسیا منزوی شده است و به انزوا کشیده شده است. (شعار مرگ برآمریکای نمازگزاران)

سخنگوی کاخ سفید من این خبر شاید چند ساعت پیش است که دارم عرض می‌کنم. در خبرها آمده بود. رسما اعلام کرد که حضور ۲۰ ساله ما در افغانستان برای ما هیچ پیروزی به همراه نداشت. یعنی آمدند خراب کردند، کشتند، از بین بردند و بدون نتیجه به کشورشان برگشتند.

فلذا این نکته مهمی است که باید توجه بشود. امیدواریم که ان‌شاءالله خداوند شر شیطان بزرگ را از سر کشورهای مسلمان کم بکند و فتنه شان را به خودشان برگرداند و ان‌شاءالله ما بتوانیم در تمام کشورهای اسلامی، امت اسلامی با ید واحده در مقابل اسرائیل و آمریکا و اعوان و انصار آن ایستادگی بکند.

پروردگارا بارالها به مقربان درگاهت قسمت می‌دهیم عواقب امور همه ما را به ختم خیر بگردان…

اسلام و مسلمانان نصرت کرامت بفرما…

دشمنان اسلام و خوار و ذلیل و نیست و نابود بگردان…

پروردگارا نقشه‌های آنان را به خودشان برگردان…

شهدای ما و امام شهیدان و همه ذوی الحقوق را مشمول رحمتت قرار بده…

رهبر عظیم الشأن در پناه امام زمان(عج) محافظت بفرما…

در فرج آقا و مولایمان امام زمان(عج) تعجیل بفرما…

پروردگارا بارالها لباس عافیت و تندرستی بر تن بیماران و مخصوصاً مریضانی که مد نظر هستند و التماس گفتند، خدایا به حق امروز به حق این ماه شریف ماه ذی القعده است که مناسبتهای بسیار معنوی و مهمی در آن وجود داشته است که من فرصت نشد به آنها اشاره بکنم، خدایا به حق این ماه به حق این مکان شریف به حق نماز به عبادت پروردگار خدایا لباس عافیت بر تن همه بیماران بپوشان…

شر این بیماری را از سر ملتها کوتاه بگردان.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ  فصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَهُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ