28th، ژوئن 2021
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

زمان انتشار: 28th, ژوئن 2021 ساعت 12:00 ق.ظ | کد خبر: 88115

 مقاومت اسطوره ای دکتر بهشتی

شهید مظلوم، دکتر بهشتی، بسیار خون سرد و بردبار بود، از تهمت ها باکی نداشت و با همان روش حکیمانه خود، مردانه ایستادگی کرد. وی رنج می برد از رفتار کسانی که او را می شناختند و سال ها همکار و هم نشین او بودند، ولی به ناحق، حقش را نادیده می گرفتند و تلاش او را در سازندگی نسل جدید اسلامی و شناخت اسلام راستین هدر می دادند. او از این رفتارها شکایت و گله می کرد و خوب می دانست که از کجا سرچشمه می گیرد. او رژیم شاه و صهیونیسم بین المللی را دشمنان قسم خورده تجدید تفکر اسلامی و محرک اصلی آن اعمال ناروا می دانست که با این طرز تفکر جدید اسلامی و حامیان و ناشران آن به مبارزه برمی خاستند.

شهید بهشتی و ولایت فقیه

یک روز پس از سوء قصد به جان آیت الله خامنه ای در ششم تیر سال ۱۳۶۰، در ساعت بیست و سی دقیقه شامگاه روز یکشنبه، هفتم تیر ۱۳۶۰، جلسه ای در سالن اجتماعات دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی، واقع در سرچشمه تهران برگزار شد. نمایندگان مجلس و برخی اعضای هیئت دولت در جلسه حاضر بودند و درباره تورم بحث می شد. برخی از اعضا خواستند درباره انتخابات ریاست جمهوری نیز صحبت شود. شهید بهشتی سخنانش را با این عنوان آغاز کرد: «ما بار دیگر نباید اجازه دهیم استعمارگران برای ما مهره سازی کنند و سرنوشت مردم ما را به بازی بگیرند…. » این آخرین کلماتی بود که از لبان حق گوی ایشان شنیده شد. ناگهان انفجاری مهیب روی داد و در کمتر از ثانیه ای، از سالن اجتماعات حزب جمهوری اسلامی جز تلی از خاک چیزی نماند. فاجعه انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی ایران در تهران و شهادت مظلومانه هفتاد و دو تن از برجستگان و نیروهای شایسته و کارآمد انقلاب و در رأس آنها دکتر شهید بهشتی، با توطئه سازمان منافقین، واکنش استکبار جهانی و عوامل داخلی آنها در قبال برکناری بنی صدر خائن و حذف ضد انقلاب از صحنه سیاسی کشور با تدبیر مسئولان نظام اسلامی بود.

با شهادت این یاران والامقام انقلاب، سیر انقلاب اسلامی بر مبنای اسلام و ولایت و فقاهت، قوت و بالندگی یافت و توطئه های منافقان و نقشه های التقاطی و انحرافی آنان را رسوا ساخت. اگر حیات و شهادت فرزانگانی چون شهید بهشتی نبود، شاید سرنوشت انقلاب به گونه ای دیگر رقم می خورد. امام خمینی رحمه الله، با کمال شهامت و شجاعت، به سرعت پس از حادثه فرمود: «گرفتن این شهیدان از ملت، ملت را عقب نمی نشاند؛ صف ها فشرده تر می شود، مشت ها گرهش محکم تر می شود. شما نمی توانید با ترور بعضی شخصیت ها، با بمب گذاشتن در بعضی جاها، هر جا که باشد، نمی توانید این ملت را از صحنه خارج کنید. این ملت در سرتاسر کشور، الان در صحنه است…».

امام با این سخنان حماسی از دل برآمده، روحیه دیگری به ملت بخشید و با سرانگشت تدبیر خود، نگذاشت کشور حتی یک روز، دچار بحران شود. بی شک، ولایت فقیه برای ملت ما راز عزت، عظمت و استقلال بوده است.

سلام و درود خدا بر شهید مظلوم، بهشتی که فرمود: «ما معتقدان سرسخت به ولایت فقیه و امامت قاطع رهبر عالی قدرمان هستیم. اصل ولایت فقیه در اسلام، تعارف نیست و یک اصل بنیادی نظام اسلامی است»

ایجاد رابطه و وساطت میان امام و گروه های مبارز

رابطه و سابقه شهید بهشتی با امام و اعتماد کامل امام به این یار حقیقی، او را در سال های مبارزه، به یکی از یاران نزدیک و طرف مشورت امام و رازداران انقلاب تبدیل کرده بود و شهید بهشتی نقش خود را از این رهگذر به خوبی ایفا می کرد. او یکی از بهترین رابط های امام و قشرهای مبارز؛ اعم از روحانی و روشن فکر بود و خط مشی امام را برای گروه ها و گرایش ها روشن می کرد و افکار و پیام های گروه ها را به عرض امام می رساند.

 چاره اندیشی در پیشبرد انقلاب

آیت الله بهشتی را باید از چاره اندیشان انقلاب و حلال مشکلات روزمره دانست؛ مشکلاتی که با توطئه عمال رژیم و اعوان و انصارش یا با خامی و ندانم کاری و تضاد آراء و عقاید خود انقلابیان، سنگ راه انقلاب بودند. وی مردی بسیار تیزهوش، کاردان و مدبر بود، در کارهای انقلابی مانند اعتصاب ها، راه پیمایی ها، نوشتن اعلامیه ها، جبهه گیری ها و برخوردها، صاحب نظر و قطب ارشاد و مرجع رجوع و تصمیم گیرنده بود. آنچه شاید در شیوه فعالیت های سیاسی آیت الله بهشتی به آن توجه نشده باشد، آن است که وی در کارهای حساس، همواره از دوستان نزدیک و باوفای خویش کمک می گرفت و کارها را به نام و با حضور آنان اجرا می کرد و خود به طور مستقیم و غیر علنی بر آن نظارت داشت.

 سخن بزرگان

 امام خمینی رحمه الله

«دشمنان، با شهید بهشتی که مظلوم زیست و مظلوم مرد و خار چشم دشمنان اسلام بود، دشمنی سرسخت داشتند».

«آقای بهشتی رحمه الله که یک نفر آدمی بود مجاهد برای اسلام، به درد می خورد، فعال بود، دانشمند بود، مدیر بود و دیدید که در صحنه کشور چه فضاحت ها درآوردند، مردم را منحرف کردند، مردم یک وقتی بیدار شدند که بهشتی ای در کار نبود».

«بهشتی است».

«مراتب فضل ایشان و مراتب تفکر ایشان و مراتب تعهد ایشان بر من معلوم بود».

«من او را یک فرد متعهد، مجتهد، متدین، علاقمند به ملت و علاقمند به اسلام و به درد بخور برای جامعه خودمان می دانستم»

منبع: پایگاه اطلاع رسانی حوزه