21st، ژوئن 2021
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

زمان انتشار: 21st, ژوئن 2021 ساعت 12:00 ق.ظ | کد خبر: 87785

۱۰ ذیقعده روز بزرگداشت امامزاده محمد بن موسی الکاظم(ع) سبزقبا

حضرت محمد بن موسی(ع) به قصد تبلیغ و نشر افکار پدر بزرگوارشان در جهت امامت برادرش، حضرت رضا(ع) از مدینه خارج شده و پس از گذشتن از بیابان های بی آب و علف و سوزان شبه جزیره عربستان از بصره به خرمشهر و آنجا به اهواز و سپس به شهر دزفول وارد می شوند، مهمان خانه ای می شوند که دارای فرزندی مریض است که با عنایت ایشان شفا می یابد و بعد از این، هر کس از دست مبارک ایشان آبی می نوشید، شفا می یافت و چون اکثر اوقات لباس سبز بر تن داشت ایشان را “سبزقبا” نامیدند؛ همانگونه که در شعری که بر درب ورودی حرم نقش بسته: وُ را سبزقبا کُنیه بدادند  که می پوشید دائم سبز در بر.

عمر با برکت ایشان ۱۹ سال بوده و در عنفوان جوانی وفات کرده اند.

حضرت رضا علیه السلام می فرمایند: “من زار اخی محمد بالسوس فکانما زارنی- هر کس برادرم را در منطقه شوش زیارت کرده است گویی مرا زیارت کرده است”.  (لازم به ذکر است که در آن زمان دزفول از توابع شوش بوده است).

صدای اذان مغرب از مناره های دست به آسمان برده حرم بلند می شود، در حالی که تنم از عطر خوش زیارت سرشار است به جمع نمازگزاران ملحق می شوم تا در جوار مرقد مطهر آقا سبزقبا با خدایم سخن بگویم.

حرم و مزار ایشان در قلب شهر دزفول، چهارمین حرم اهل بیت(ع) در کشور و ملجأ مردم شهر دزفول؛ پایتخت مقاومت ایران اسلامی و زائران مشتاقی است که از راههای دور و نزدیک و حتی کشورهای حوزه خلیج فارس رخت سفر بر می بندند تا در حریم سبزش حاجت روا شوند.

حرمی که در بحبوحه جنگ تحمیلی پذیرای انبوه رزمندگان و بسیجیانی از سراسر کشور بود که پس از لبیک به امر امام روح الله(ره) رخصت قدم نهادن در حریم دفاع مقدس را از حضرت سبزقبا(ع) می گرفتند و از سبزای حرمش، با رویی سپید، برات شهادت سرخ حسینی(ع) می گرفتند.

اگر که دلشکسته ای به مرقدش سری بزن                اگر ملول و خسته ای “سبزقبا” صدا بزن