18th، ژوئن 2021
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

وصیت‌نامه شهید مصطفی دیاحسین

البته شهید شدن مقام هر کس نیست.

زمان انتشار: 18th, ژوئن 2021 ساعت 12:00 ق.ظ | کد خبر: 87698

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ 

وصیت‌نامه شهید مصطفی دیاحسین

کُلُّ نَفْسٍ ذَائِقَهُ الْمَوْتِ

هر زنده‌ای سرانجام مزه  مرگ را خواهد چشید و هر کس به علتی از دنیا خواهد رفت.(عنکبوت آیه ۵۷)

حمد بی حد و ثنای بی عدد و شکر بی پایان و پرستش و ستایش یزدان را سرا بود که هر چیزی از هستی او پیداست و درود بی شمار بر  پیغمبر اکرم(ص) و فرزندان و پیروان پاک او باد تا پایان جهان و جهانیان و سلام بر امام زمان مهدی موعود را ارواحناله فداه و سلام و درود به شهدای صدر اسلام تا حال و سلام و درود به رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی و درود به امت قهرمان و شهید پرور ایران.

کم کم فکر کردم که احساس می‌کنم باید وصیتنامه نوشت چون ناظر و حاضر زمانی هستم آن زیبایی خاص زندگی یعنی شهادت را لمس می‌کنم.

تمام بشریت هر کدام به نوبه خود حقی و خدمتی به گردن این بشر دارند و خدمت از هر راه و هر طریقی که بشریت باید سعی بکند خدمت بکند و حق خود را ادا بکند، گاهی انسانها به وسیله نیروی فکری خودشان، خدمت و ای حق را ادا می‌کنند و در بعضی مواقع انسان به وسیله کار بدی حق خودش را ادا می‌کند.

و شهید با ساختن خودش به وسیله خونش که گرامیترین حق در ضابطه مکتب اسلامی معرفی شده است حق خودش را ادا می‌کند؛ که البته شهید شدن مقام هر کس نیست، بلکه شهید شدن آن شهید است که صدق نیت برای خدا باشد و کوچکترین یا ذره‌ای نسبت به خلق یا دنیا در نیت او نباشد؛ چون اگر چنین بود به عنوان شهید شناخته نمی‌شود.

شهید شدن یعنی کلمه عشق را در بر باید داشته باشد که شهید و عشق دو واژه‌ای هستند که لازم و ملزوم هم هستند و آن خالص بودن خود را در حرکتی که حق است به وسیله اخلاص باید نشان بدهد و راه آگانه خود را نسبت به خداوند باری تعالی را به وسیله ایثار و گذشت همراه عشق نشان بدهد و آگانه به معنای اخص یعنی آن (عرف اله) را در تمام شئون زندگی باید پیاده کرد و ثابت کرد که در عرف اله یعنی آن عشق خدایی است؛ برای اینکه راه را ثابت بکند (شهادت) را قرار داد.

البته جای تذکر است، هنگامی که شهید نسبت به دین مبین اسلام و نسبت به حق بشریت و ادای آن عبودیت واقعی خون خود را می‌ریزد که نباید گفت دیگر تمام؛ نه! بلکه هر قطره خون شهید تبدیل به بی‌نهایت خونها می‌شود، تبدیل به آن حقانیت حق خدایی می‌شود که در جامعه این حق ها بیشتر نمایان می‌شوند و اینجاست که یک جامعه یا یک پیکره اجتماع و یک امت به وسیله حقانیت حق که خون شهیدان به ارث رسیده و به جای مانده خود را نشان می‌دهد که نمونه‌اش در حال حاضر در جامعه جمهوری اسلامی این را به وضوح می‌توان لمس و احساس کرد.

حال این صدق نیت باید چگونه باشد؟ باید صدق نیت آنچنان باشد که قبل از آنکه در زندگیمان سخنی یا حرکتی بکنیم و ذره ای از عمل خویش را نشان بدهیم باید آنچنان خود را رشد تعالی بدهیم که کاملا با تمام وجودمان فکر کنیم که آیا نیت ما الله است یا نه؟ چون آگاهی در زندگی انسان این (منیت) و من، من بکار می‌رود و او را به انحراف شیطانی می‌کشاند که اگر انسان، من، و… را در مقابل خدا بگوید، یعنی از او جدا شدن و یا به قول حضرت علی(ع) شیطان دیگر او را برای خودش لانه‌ای در سینه‌اش درست می‌کند و در سینه‌اش تخم گذاری و جوجه می‌کند. و شیطانهای متعددی در وجود او شکل می‌گیرد و به مانند شیطانی که شیطان او را یکی از مأمورین خاص خودش به حساب می‌آورد.

ولی اگر من را شعاعی از خدا بینی، اصلا دیگر منی وجود ندارد و خدایی زیستن بدین معنا، معنا پیدا می‌کند که هر انسانی انگیزه عمل هم خوب و هم بد را ذاتاً می‌فهمد ولی تحت تاثیر عوامل قرار می‌گیرد و باید یک قدرتی مافوق باشد تا آن را تذکرش بدهد و ما وقتی می‌پذیریم و می‌فهمیم چیزی را که به عنوان خوب قبولش کرده‌ایم و برای پیاده کردن باید در ما به صورت آن عشق در بیاید که این عادت عشقی شدن باید انگیزه عشق را به عمل در خود به وجود بیاوریم

به قول حضرت علی(ع) اینها از طریق تحمیل بر خود و بر نفس، به وجود می‌آیند و یا زمانی به وجود می‌آید که خود را ما فوق مادی ببینیم که همان الله می‌باشد نه همان روح و عقل و اراده و راهنمایی بشر به سوی روشنایی می‌باشد و ساختن و تربیت یک انسان از نظر پیامبر اکرم(ص) عظیم الشأن از هر چه خورشید بر آن می‌تابد بر تو و پرارج تراست که پر ارجی همان عظمت انسان به روح انسان است و عظمت انسان به اخلاق و رفتار و کردار و عشق به سنت پیامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار(ع) و عملی کردن آنهاست که آن وقت انسان خدایی می شود و آن صدق نیت را کسب می‌کند و تمام اعضایش در جهت آن هدفی الله است چون که وقتی که من احساس می‌کنم که حد و یا هر صفت رذیله اخلاقی در من به وجود آمده، اگر همین الان آن را نکشم و ریشه‌اش را نزنم بدبخت  شده‌ام، چون بقیه میلها را هم می‌کشاند و به طرف خودش و یک وقت طغیان می‌کند و شیطان هم که هست و بعد…

خلاصه انسان در رابطه با تعلیمات اسلامی و سنت پیامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار(ع) و آن کتاب آسمانی (قرآن) خود را می‌شناسد و شناخت فقط در گرو همین هاست و این شناخت در جریان خدایی زیستن و خدایی عمل کردن رتبه و درجه خودش را بر آن طریقه و شکل تقوا می‌توان پیدا کرد.

امید است که ان‌شاءالله تعالی به این ارزشهای الهی که حق واجب به گردن تمام افراد بشر می‌باشد توجه کافی مبذول گردد تا ان‌شاءالله در همه ابعاد هماهنگ و متناسب با شرایط لازم در روند تکاملی خلقت که شامل این جهان و جهان دیگر است و تحقق درست و دقیق قوانین و خواسته‌های الهی کاروان بشریت به عنوان جزئی از این سیستم حرکت نمائیم ان‌شاءالله تعالی.

و حال سخنی به پدر و مادر و خانواده گرامیم: پدر و مادر و خانواده‌ام دوست دارم به مانند پدران و مادران شهدای به فلک و خون خفته در بین آنها ندایی سر بدهید که چون فرزندی در راه اسلام پرورش داده‌اید و به سوی خدا سوق داده اید.

انّ الجنهَ حُفّتْ بالمکاره، وانّ النّارَ حُفّتْ بالشهوات:    خطبه ۱۷۶

من خود راهی را انتخاب نموده‌ام که با شناخت بوده و راهی ست که حسین بن علی(ع) و دیگر ائمه اطهار (ع) رفته‌اند و راهی است که پیامبر اکرم(ص) برای ترویج و تبلیغ او چه دردها و سختی‌ها و شکنجه‌ها را تحمل کردند تا او را کامل گردانید

وخطبه نهج البلاغه  را که در بالا متذکر شده‌ام معنای آن این است بهشت پیچیده شده به سختی‌ها به دردها و گرفتاریها و جهنم پیچیده شده به خواهش‌های نفس و میل ها و کارهای دنیوی و ائمه اطهار(ع) حرکتشان تمام فشار و درد و ناراحتی بود.

پدر و مادرم و خواهرانم و برادرانم تنها شکر خدا و شکر این انقلاب اسلامی و شکر این نعمت الهی یعنی امام خمینی و روحانیت عزیز را بکنید و این روحانیت که از سلاله پاک پیامبر اکرم(ص) سرچشمه می‌گیرند در کنارش همگام با حکومت جمهوری اسلامی حرکت بکنید اگر کمبودی یا ناراحتی در کشور است به علت اینکه از هر طرف جهان ما را در تنگی قرار داده‌اند البته ما خدا را داریم آنها مسلما شکست خواهند خورد و دارند هم می‌خورند اینها به قول حضرت امام علی(ص): که با سختی و ناراحتی و درد و رنج نوازش خداوند می‌باشند و باید در برابر نوازش خداوند صبر کرد چون نعمت پر ارجی برای ما دارد(خواه در دنیا خواه در آخرت)

چند تقاضا دارم که ان‌شاءالله بعد از شهادتم آنها را انجام دهید.

  • به دوستان و آشنایان یا هر کسی بگوئید که مصطفی راه امام که همان راه اسلام اسلام را رفت و هر کسی این راه را قبول ندارد نباید برسر قبر من بیاید، چون در غیر اینصورت به در پیشگاه خداوند تبارک و تعالی از او شکایت خواهم کرد.
  • برای اینکه روحم آسوده باشد و آن رسالت پدر و مادری خود را در پیشگاه خداوند کامل کنید تنها و تنها متوسل و توکل به خدا همیشه داشته باشید و دوست ندارم در قبرستان یا در میان مردم گریه کنید. در دعای کمیل و در خانه اگر می‌خواهید دلتان خالی شود گریه کنید، ولی به زیادی گریه هم راضی نیستم.
  • گوش به حرف هیچ ضد انقلاب و ضد اسلام بر علیه این روحانیت عزیز مخصوصا امام خمینی ندهید چون موجب کفر به خدا و موجب ناراحتی این همه شهدا اسلام می‌شود و ارگانهای انقلابی مخصوصا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که این یاران امام زمان سلام الله علیه هستند که من خودم را احساس پاسدار هم نمی‌کردم چون لایق آن نبودم که اینها می‌تواند در کنار روحانیت اسلام را زنده و تداوم بخشند.
  • نماز و روزه بدهید برایم بگیرند خواهرم می‌داند چقدر از کی دارم یعنی هر چه دارم از قبل از انقلاب است خواهرم من همیشه یاد تو بوده‌ام دوست دارم همچون فاطمه زهرا(س) و آن صبری که در جامعه بر علیه کفار داشت شما هم داشته باشید و آن اخلاق نیکوی او را که حفظ حجاب و عفت خود را از او یاد بگیرید که چطور بود. چادرش ۱۲ وصله داشت و هیچ به مسائل دنیوی و آن رذیله اخلاقی را به خود نزدیک مکن و زندگی یا در جهاد اصغر هستید یا در جهاد اکبر هستید که البته از همان بدو کودکی تا پایان زندگی جهاد اکبر همیشه به همراه هر انسان است و ان‌شاءالله به لطف خداوند تبارک و تعالی بهتر بتوانید بر او غلبه پیدا بکنید. ان‌شاءالله تعالی.
  • در پایان از همه برادران و خواهران و دوستان و آشنایان خداحافظی می‌کنم و دوباره متذکر می‌شوم که به خانواده‌های شهدا که نور و چراغ این امت هستند سر بزنید و در روزهای پنجشنبه حتما به قبرستان بیائید وبه دعای کمیل این دعائی که پرواز روح انسان به خدا است بروید و حتی الامکان خودسازی امام را عملی داشته باشید. و یک هدیه به تمام دوستان دارم آن هم خطبه ۱۷۵ نهج البلاغه امیرالمؤمنین می‌باشد که ان‌شاءالله این هدیه را بپذیرید و به یاری و توسل به خدا آن را در زندگی خودتان پیاده کنید که خیلی از درس های زندگی را می‌توان از آن خطبه یاد گرفت و همچنین خواندن سوره قل هوالله احد در روز قبل از خواب و ۳۴ بار الله اکبر و ۳۳ بار الحمدلله و ۳۳ بار سبحان الله بعد از نماز و قبل از خواب که احادیثی زیاد از ائمه اطهار(ع) در مورد سوره قل هوالله احد و ذکر ۳۴ بار الله اکبر و ۳۳ بار الحمدلله و ۳۳ بار سبحان الله را در بعد از نماز و قبل از خواب آدم بخواند قلب او رقیق می‌شود. همگی را به خداوند تبارک و تعالی می‌سپارم.

و به حمید برادرم بگوئید که نماز و روزه اش را ترک نکند و همچنین عظیم همگام با برادران و دوستان حرکت بکند که ان‌شاءالله شفاعت خیر برای شما دارم.

وَسَیَعْلَمُ الَّذِینَ ظَلَمُوا أَیَّ مُنْقَلَبٍ یَنْقَلِبُونَ.

مصطفی دیا حسین

منبع: مرکز فرهنگی دفاع مقدس دزفول