18th، مارس 2022
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

وصیت‌نامه شهید مرتضی افراز

شناخت اسلام مهمتر از همه چیز است.

زمان انتشار: 18th, مارس 2022 ساعت 12:00 ق.ظ | کد خبر: 87043

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ 

وصیت‌نامه برادر شهید مرتضی افراز

وَ اسْتَعینُوا بِالصَّبْرِ وَ الصَّلاهِ وَ إِنَّها لَکَبیرَهٌ إِلاَّ عَلَى الْخاشِعینَ

ستایش مخصوص پروردگار جهانیان است. رحمتش را بر بنده اش در دنیا و آخرت واسع است. سپاس از آن خداوندی است که مرگ را بر بنده‌اش آسان می‌گیرد و با نام خود غزل رفتن برای روح او به صدا در می‌آورد.

برادرانم! اکنون که عزم کرده‌ام این پیک را برای شما بنویسم جمعه شب ۱۷/۱۲/۶۳ می‌باشد و میان من و شما فاصله‌هاست، هم دوری مکانی و هم از بعد زمانی اگر از دومی صرف نظر می‌کردم شاید می‌توانستم دردهایم را از روی صحنه دل به ذهن شما انتقال دهم و شاید هم دردی از زخمیان هم با خود داشته باشم. (البته دارم، منظور افراد بیشتر است)

و اکنون که این نوشتار را به این کاغذ منتقل می‌کنم خدا می‌داند که به دست شما می‌رسد یا نه؛ ولی آنقدر آگاهم که روزی شما بزرگ خواهید شد و مسئولیتهای اجتماعی را با وجود خویش حس خواهید کرد و آن زمان را به یاد می‌آورم که عاقبت نامه تلخ مرا به دست خواهید گرفت و به کنجی رفته و مشغول مطالعه آن خواهید شد.

و آن زمان وقتی است که کاسه صبر زمان برای رشد و ترقی فکری شما مهیا شده است و بر گذشته خویش اشک تاسف خواهید ریخت؛ ولی افسوس که زمان نوجوانی و جوانی به شما مهلت تفکر و تدبر در زندگی فردی و اجتماعی و مکتبی و دینی خویش را به شما نداده است.

همانطور که به من هم نداده بود. دستی بر محاسن خواهید کشید و آهی سرد بر آن چیز که از دست شما رفته است خواهید خورد و بر غافل بودن از این اوقات گرانبها حسرت خواهی خورد و اگر کسی به این مسائل علم داشته باشد ولی به فکر اصلاح و پیشرفت نباشد، بسیار راه خسران و زیان پیموده است. اگر دیوانگی نباشد بیهودگی است.

اولین چیز که برای شما می‌نویسم این است که ملیت ما اسلام است. این چیز پربرکت است که عامل اصلی عزت و حیثیت ما شده است و ما را در تمام چهار چوب زندگی حفظ کرده است و آن ملیت‌های کاذب که گاهی همچون شعله‌های سرکش در انسان فوران می‌کند آتش است و شیطان که باعث بر هم ریختن قوانین و سنن سالم و ارزشی اسلام و انسان می‌شود و اختلافات و نزاعها گاهی از این گوشه تحریک می‌شوند.

ملیتهای کاذب و انحرافی همیشه انسان را محصور و محدود در این جهان نگاه می‌دارند، مخرب آخرت انسان که دار قرار اوست می‌شود و زندگی جاودانی را زائل می‌کند.

برادرانم! به شما سفارش می‌کنم که بهتر است در این امر بیشتر بیندیشید و آنچه را مصلحت خویش می‌دانید خط و مشی خویش قرار دهید.

امر دیگری که قرار است برای شما بنویسم این است شما بهترین خدمتی که می‌توانید به اسلام بکنید این است که اسلام را بشناسید در قوانین و دستورات و مسائل آن بسیار دقت کنید. اگر یک فرد مسلمان نظام ارزشی مکتب خویش را نشناسد و به قدر و منزلت آن علم نداشته باشد و دوران زندگی و سختیها را در پیش روی خود مشاهده کند تاب مقاومت نمی‌آورد و کار او به بی‌هدفی می‌کشد و این امر برای یک فرد مسلمان و اجتماع مسلمین خطر بزرگی است و کار به آنجا می‌کشد که گفته‌اند چنین مسلمانانی بهترین خدمتشان به اسلام این است که بگویند ما مسلمان نیستیم و جهل ریشه هر دردی می‌تواند باشد.(امیدوارم که خداوند ما را از این نوع مسلمین بری گرداند)

و از طرفی دید، این خواست قداره بندانی است که اسلام سد راه تجاوز و تعدی آنهاست. آنها می‌خواهند که ما به قدر و منزلت خویشتن جاهل باشیم. در نتیجه با بسیاری از دسیسه‌های دیگر، اگر در زیر دست و پایشان تجلیل نرویم حتماً بر گرده ما سوار می‌شوند و شلاق به ما می‌کوبند همانطور که در کشورهای مسلم دیگر می‌کوبند.

انقلاب موقعیت زمانی را برای همه مسلمین آماده ساخته است. در انتظار همت والای شما غزل دعوت برایتان می‌خواند. گوش آشنا می‌خواهد و عزم راسخ و صبر و استقامت فراوان.

برادرانم! اگر چشم بصیرت را باز کنید خواهید دید در این آتش و دودی که سراسر کره خاکی را فرا گرفته است و در هر نقطه غائله‌ای برپا شده است و غوغا می‌کند، مسلمین هیزم آن هستند و بیگانگان از آن استفاده می‌کنند و اگر درست دقت ریشه این مصیبتها در جهل است و اکنون شمائید که می‌توانید این تجارب تلخ را که در طول نفوذ استعمار بر جوامع مسلمین کسب شده است. دریغا اگر استفاده درست نشود.

در این راه اگر که انتخاب کنید مشکلات بسیاری دامن گیر انسان می‌شود و این مشکلات و موانعی که دشمنان به سر راه می‌اندازند و بسیاری از دوستهای نادان نیز آب به آسیاب دشمن می‌ریزند. تنها کسی که می‌تواند از اسارت و بردگی علائق بیرون آید و هم بر سدها و موانع خارجی غالب آید مومن است که از آهن آبدیده نیز محکمتر است که اگر او را بکشند و زنده کنند و دوباره بکشند و بعد زنده کنند و دوباره بکشند و بعد زنده کنند قلب او تغییر نمی‌کند، آری اگر مومن باشید صد در صد بر این مصیبتهائی که در جهان فائق می‌آئید.

برادرانم، همانطور که عرض کردم شناخت اسلام مهمتر از همه چیز است و لازمه ایمان به آن تعبد محض است حتی اگر بر علیه انسان باشد.

در علوم اسلامی و قرآنی سخت بکوشید که زیربنای تمام علوم دیگر است اگر بدانید فلسفه و مطلبی که در این علم تحقیق شده‌اند. و بعد علوم دیگر بخصوص طب و ریاضیات که اکتساب آنها شاید برای جوامع مسلمین کنونی حیاتی باشد.

(به خود و جامعه دریوزه خود رحم کنید کمر همت ببندید و جهانی را از این مصائب نجات دهید اگر شما تصمیم به دگرگونی وضع اجتماعی خویش داشته باشید خدا بسیار کمک خواهد کرد)

برادرانم! این را بدانید که مبارزه با جهل و اکتساب علم هدف نیست؛ بلکه وسیله است برای رسیدن به فلاح و رستگاری و کمال رشد و تکامل انسان. دلیل رسیدن به کمال و فلاح انعطاف پذیری محض و تعبه مطلق در راه هدف و برای هدف است و معنای این سخن این است که برای انجام امر واجبی که به گردن تمام است هیچ چیز نباید جلو انسان را بگیرد و آنها که به انگیزه خدمت به آینده مشغول درس و مشق و مدرسه شده‌اند و جبهه را ترک می‌کنند بدانند که برای آینده انقلاب نیز فایده نخواهند داشت.

آری برادرانم! کسانیکه می‌توانند اکنون خادم انقلاب باشند؛ ولی از انجام خدمت خودداری کنند در آینده نیز خادم انقلاب نخواهند بود. در نتیجه اینان باید به خویش و زندگی خویش بنگرد که چه چیزی بر او واجب است.

برادرانم! مسئله مبارزه با جهل را که مطرح کردم این است که ما آگاهانه خدمت کنیم و راه را از چاه بشناسیم و خدای نکرده روح خشک مقدسه‌های بی سواد احمق در ما زنده نشود و آن وقت دوران ضربه به مولا حضرت امیر(ع) بر جامعه ما تکرار نشود. تمام این مسائل صفحه‌ای از مثنوی قطوری است که تو خود آن را از روحهای بزرگ خویش خواهید خواند.

برادرانم! درست است که در مورد علم و ایمان خیلی سفارش کرده‌ام ولی موضوع اصلی این است که گرچه نسبت به تمام مسائل باید از طریق علم و فلسفه وارد شد؛ ولی نسبت به مسائل عبادی از راه محبت و عشق باید وارد شد و جوهر حرکت عبادی ایمان و محبت عشق به عبادت است و ارتباط با مبدأ فیض است که انسان را انسان می‌کند و او را عزت و کرامت آخرت و دنیا خواهد داد و از این راه می‌توانید به علوم آشنائی یابید.

برادرانم! این را بدانید که بنده خدا هیچ وقت از عبادت خدا سیر نخواهد شد این مقام نصیب کسی خواهد شد که کثیر العباد باشد. متاسفانه این آرزو ما به گور خواهیم برد.

برادرانم! نسبت به این سفارش باید تیزهوش و تیزگوش باشید و دشمنان نشسته‌اند و از کوچکترین ضعف و سستی ما حداکثر استفاده را می‌کنند. اکنون موقعیتی است که دشمنان زمینه این ضربات را فراهم می‌کنند و گاه و بیگاه دوستان جاهل بیگانگان را در این راه همراهی می‌نمایند و آن هتک و شکستن حرمت شعائر الهی و اسلامی است. نماز و روزه و ماه رمضان و فروع دین محرم و صفر و تاسوعا و عاشورا.

دیگر از مهمترین شعائر اسلامی حجاب است برای مردان و زنان. تمام اینها از شعائر الهی می‌باشند که اجرای اینها باعث تربیت روحهای بزرگ و انسانهای والا خواهد بود و پاره کردن برده این شعائر باعث از بین رفتن حرمت انسان و اجتماع و اسیر مطامع دنیوی شدن و در نتیجه سقوط انسان و اجتماع خواهد بود و کشنده انسان است اگر این شعائر از بین برود حتی در لفظ شعار، وقتی در جائی با بچه‌ها بودم دوست داشتم شعاری گرفته شود که معنای مفهوم و از عقاید و مقدساتمان سرچشمه گرفته باشد و این شکایت من بود از دوستان نادانی که معنای حرف ما را نتوانستند بفهمند. ان‌شاءالله بعداً به راه خواهند آمد و لو به شلاق زمان.

آری برادرانم! چنان که گفته‌اند اگر نتوانی نسبت به خلق نیکوئی کردن لااقل بد خویش را از ایشان باز دار.

امیدوارم در اولین فرصتی که استدراک این نامه برایتان مقدور باشد  آن را با چشم بصیرت بخوانید و بعد می‌خواهید دانست که چقدر نگران این امانتها هستم. شعائر اسلامی باید حفظ شود. یک میلیارد مسلمان اکثراً در گیجی ضربات لگدهای استعمار به سر می‌برند.

بسیاری از گرسنگی و فعلگی از نقاطی از جهان می‌نالند و منتظر شما که افکار و ابزار سالم دارید هستند. آیا دوست ندارید یاری دهید آن کسی را که انتظار یاری از شما دارد؟ اگر که پاسخ منفی است پس انتظار رحمت خاص و مغفرت الهی را نباید داشت. در صورتی که مطمئنم که چنین نیست.

هر روز جمعی از انسانها در مساجد به آتش کشیده می‌شوند جرمشان این است که حق می‌گویند و پیرو اسلام هستند. اگر نسبت به این مصائب که گر بیانگر مسلمین جهان است متعهد و مسئول بودید دلیلش آن است که نماز خوانده‌اید وگرنه خیر.

طوری زندگی کنید که اگر قرار است بسوزید لااقل بسازید و روشنائی بخشید و احسن باشید نه اینکه مانند یک هیزم نیمه سوخته که آتش و شعله نداشته باشد و دود می‌کند.

این مجملی بسیار ناچیز است از حدیث بزرگ مشکلات که شما می‌توانید با همت والای خویش صد برابر اینها اگر باشند به جان بخرید.

از پروردگار رحمان برای همه شما پیروزی و موفقیت در امور الهیتان را مسئلت می‌کنم.

إِنَّا للّه وإِنّا إِلَیهِ رَاجِعُونَ

امیدوارم مرا ببخشید               ۱۷/۱۲/۶۳

منبع: مرکز فرهنگی دفاع مقدس دزفول