9th، اکتبر 2020
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

حرکت در مکتب امام حسین(ع) بهترین راه نجات بشریت در عالم هستی است.+متن کامل خطبه‌ها

پیروی از حضرت سیدالشهدا علیه السلام مساوی با عزت و سعادت در دنیا و رستگاری در آخرت است.

زمان انتشار: 9th, اکتبر 2020 ساعت 8:10 ب.ظ | کد خبر: 84920

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” آئین پرصلابت نمازجمعه دزفول با حضور اقشار مختلف مردم متدین و ولایت مدار دزفول به امامت حجهالاسلام والمسلمین قاضی امام جمعه دزفول با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در مصلای امام علی(ع) دزفول برگزار شد.

خداترسی عین تقوا بوده و انسان خداترس امیدوار به فضل و رحمت واسعه الهی است

خطیب نمازجمعه دزفول در خطبه اول نماز ضمن دعوت به رعایت تقوای الهی گفت: از منظر امام علی(ع) تقوا آرمان و مقصد هرجوینده‌ای است و هرکس امید به رحمت خدا داشته باشد و تقوا پیشه کند به امید و آرزویش می‌رسد.

امام جمعه دزفول افزود: خداترسی عین تقوا بوده و انسان خداترس امیدوار به فضل و رحمت واسعه الهی است.

در ایام اربعین مردم دزفول با توجه به وضعیت کرونایی خوش درخشیدند

امام جمعه دزفول در ادامه از همه دوستداران و ارادتمندان سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) هیئتهای عزاداری و ستاد اربعین تقدیر کرد و افزود: در ایام اربعین مردم با توجه به وضعیت کرونایی خوش درخشیدند.

مردم نذورات خود را با تهیه بسته‌های معشیتی در کمک به نیازمندان قرار دادند

امام جمعه دزفول اظهار کرد: کمکهای مؤمنانه و مواسات و همدلی به خوبی انجام شد و مردم نذورات خود را باتهیه بسته‌های معشیتی در کمک به نیازمندان قرار دادند.

مردم با غمی مضاعف به تبعیت از مقام معظم رهبری زیارت اربعین و روضه‌ها را غریبانه در منازلشان برگزار کردند

امام جمعه دزفول با بیان تفاوتهای اربعین امسال در مقایسه با سال گذشته گفت: اربعین حسینی را با دلی مالامال از غصه و اندوه از عدم توفیق در راهپیمایی بزرگ اربعین پشت سر گذاشته و ارادتمندان اباعبدالله الحسین(ع) با غمی مضاعف به تبعیت از مقام معظم رهبری مجالس روضه‌ها و زیارت اربعین را غریبانه در منازلشان برگزار کردند.

امام جمعه دزفول تصریح کرد: با توجه به عنایات امام حسین(ع) از آن حضرت بخواهیم که در ریشه کنی این بلا دعا فرماید و ما را در مسیر رشد و تعالی قرار دهد.

پیروی از اباعبدالله(ع) مساوی با عزت و سعادت در دنیا و رستگاری در آخرت است

وی افزود: پیروی از اباعبدالله(ع) مساوی با عزت و سعادت در دنیا و رستگاری در آخرت است.

امام جمعه دزفول تأکید کرد: مردم با قرائت زیارت اربعین که یکی از نشانه‌های مؤمن است درحقیقت منشور کامل قیام عاشورا را به منصه ظهور رساندند.

حرکت در مکتب امام حسین(ع) بهترین راه نجات بشریت در عالم هستی است

امام جمعه دزفول گفت: اربعین تجلی همدلی وفادارانه و بیعت گونه در زمینه سازی ظهور حجت حق و امام زمان(عج الله تعالی شریف) است.

امام جمعه دزفول افزود: حرکت در مکتب امام حسین(ع) بهترین راه نجات بشریت در عالم هستی است.

مسئولان باید پاسخگوی گرانی افسارگسیخته باشند

حجهالاسلام والمسلمین قاضی در خطبه دوم نماز با بیان اینکه مسئولان باید پاسخگوی گرانی افسارگسیخته باشند گفت: مردم به گرانی‌های اخیر اعتراض دارند ولی به خاطر مناعت طبع حرفی نمی‌زنند.

امام جمعه دزفول با انتقاد از وضعیت گرانی‌ کالاهای اساسی افزود: مسئولان باید احساس وظیفه کنند، احساس می‌شود برخی مدیران و مسئولان پاسخگو نیستند و کار را رها کرده و به انتقادات نیز پاسخ نمی‌دهند.

وی افزود: باید فکری کرد، مسئولان پاسخگوی فشار سنگینی که بر دوش مردم و اقشار آسیب پذیر است باشند.

اگر بیکاری معضل اصلی کشور است راهکار آن تولید است که مقام معظم رهبری بارها تذکر داده‌اند

امام جمعه دزفول اظهار داشت: اگر بیکاری معضل اصلی کشور است راهکار آن تولید است که مقام معظم رهبری بارها تذکر داده‌اند ولی بجز برخی افراد انقلابی کسی توجه نمی‌کند.

مسئولان باید به وعده‌های خود در خصوص مسکن عمل کنند

امام جمعه دزفول افزود: کالاهای زیادی در وضعیت گرانی کنونی، در انبار نگهداری می‌شود که باید جلوی آن گرفته شود، مسئولان باید به وعده‌های خود در خصوص مسکن عمل کنند و با تدبیر خود مردم را خانه‌دار کنند.

نقدینگی باید در مسیر تولید داخلی قرار گیرد تا بتوان مشکلات کشور را حل کرد

وی ضمن انتقاد از کاهش ارزش پول ملی تأکید کرد: نقدینگی باید در مسیر تولید داخلی قرار گیرد تا بتوان مشکلات کشور را حل کرد.

اگر مشکل قطعه در کشور وجود دارد از توانمدی جوانان استفاده شود

خطیب نمازجمعه دزفول گفت: در بیشتر موارد بیان می شود فلان قطعه کالا در کشور موجود نیست اگر مشکل قطعه در کشور وجود دارد از توانمندی جوانان استفاده شود چرا که برداشتن مشکلات اقتصادی در کشور همت می‌خواهد.

بیان نتایج نشست شورای اداری ارتباطات و فناوری اطلاعات در دزفول

حجهالاسلام والمسلمین قاضی به نشست شورای اداری ارتباطات و فناوری اطلاعات در دزفول اشاره کرد و گفت: ۳۱۰ میلیارد ریال پروژه ارتباطات در نقاط مختلف دزفول بهره برداری شد که این طرحها موجب توسعه و پیشرفت در هر منطقه می‌شود.

باید به درستی از ظرفیت وقف استفاده شود

وی ۲۷ صفر سالروز وقف را گرامی داشت و گفت: باید به درستی از ظرفیت وقف استفاده شود، متأسفانه از بیشتر موقوفه‌ها به درستی استفاده نمی‌شود.

مشکل کرونا سراسری است و آحاد مردم باید رعایت کنند

امام جمعه دزفول در خصوص وضعیت کرونا نیز گفت: این مشکل سراسری است و آحاد مردم باید رعایت کنند زیرا این بیماری واکسن و دارو ندارد و تنها راهکار آن پیشگیری است.

خطیب نماز جمعه دزفول اظهار داشت: بی توجهی و کوتاهی به این ویروس از طرف یک عضو خانواده، همه را درگیر می کند لذا همه باید دستورالعملهای بهداشتی را رعایت کنند.

حجهالاسلام والمسلمین قاضی دزفولی افزود: برخی مسئولان هم دچار ترس شده‌اند، هرکس مسئولیتی برعهده گرفته باید مسئولیت پذیر باشد و جسارت تصمیم‌های مهم و کارآمد را داشته باشد، اگر مسئولی جرأت اخذ تصمیم‌های سازنده را ندارد باید کنار برود.

مسئول نباید در مقابل دشمن جا بزند و کار باید به افرادی سپرده شود که جسور باشند

وی با بیان اینکه مسئولان باید با برنامه ریزی و تدبیر، مشکلات را حل کنند گفت: مسئول نباید در مقابل دشمن جا بزند و کار باید به افرادی سپرده شود که جسور باشند.

تبیین طرح پیوند شایسته

امام جمعه دزفول در خصوص اجرای طرح پیوند شایسته نیز گفت: این طرح در راستای تحقق جامعه اسلامی و با محوریت مسجد برنامه ریزی شده است، بر اساس این طرح، مسجد مرکز فعالیتهای فرهنگی می‌شود که توسط مسئولان و نخبگان فرهنگی اجرا خواهد شد تا جامعه اسلامی و تمدن اسلامی شکل بگیرد.

وی افزود: دزفول به عنوان شهر پایلوت برای اجرای این طرح مطرح شده که امیدواریم به خوبی این طرح در دزفول اجرا شود.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

سَلامُ عَلَیْکُم جَمیعاً وَ رَحْمَهُ الله

اَعُوذُ بِاللّهِ مِن شَرِّ الشَّیطانِ الرَّجیم

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، اُوصِیکُم وَ نَفسی بتَقوَى اللّه همه شما و خودم را دعوت به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

تعبیر بسیار زیبایی دارد امیرالمؤمنین(ع) امیر سخن علی(علیه السلام) که می‌فرماید: اُوصِیکُم بتَقوَى اللّه؛ فإنّها غِبطَهُ الطّالِبِ الرّاجی می‌فرماید: شما را به تقوای الهی توصیه می‌کنم به درستی که تقوای الهی آرمان و مقصد هر جوینده‌ای است و هر جوینده امیدواری.

هرکس امید به رحمت الهی داشته باشد، تقوا پیشه می‌کند و این تقواپیشگی او را به امید و آرزویش می‌رساند.

فلذا این جمله خیلی جمله زیبایی است چون خداترسی عین تقوا است و کسی که و انسانی که خداترس باشد، امیدوار به فضل و رحمت واسعه الهی است. این رمز این سخن زیباست درباره تقوا و پرهیزگاری و خدا ترسی.

ان‌شاءالله خداوند تبارک و تعالی توفیق تقوای با معرفت به همه ما کرامت بفرماید.

من لازم می‌دانم در ابتدای خطبه اول از همه عزیزان، محبین و دوستداران و ارادتمندان سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع)، همه هیئتهای عزاداری، ستاد اربعین و دیگر عزیزانی که در این ایام اربعین واقعاً با توجه به وضعیت و شرائط کرونایی انصافاً خوش درخشیدند و انجام وظیفه کردند و در عین حال که رعایت کردند آن دستورالعملهای بهداشتی را و مجالسی که گرفتند همه با رعایت همان شیوه نامه‌ها و پروتکلهای بهداشتی بود، ولی بسیار باشکوه برگزار کردند؛ هم مجالس عزا را خوب برگزار کردند، هم کمکهای مؤمنانه و مواسات و همدلی را به خوبی برگزار کردند که بسیاری از نذوراتی که باید صرف روضه‌ها و صرف اطعامهایی که در این ایام مرسوم بوده است انجام می‌شد اینها را صرف کمک به نیازمندان کردند، بسته‌های معشیتی تهیه کردند که جای شکر و سپاس دارد خداوند ان‌شاءالله به شایستگی از همگی قبول بفرماید و اجر و پاداش شما را هم فرج آقا امام زمان قرار بدهد و هم دفع این بلا و این مریضی و این ناراحتی ان‌شاءالله.

اربعین حسینی با دلی مالامال از غصه و اندوه از عدم توفیق در راهپیمایی بزرگ اربعین را پشت سر گذاشتیم. امسال در کشور عزیزمان همه محبان و ارادتمندان ابی عبدالله الحسین(ع) غمی مضاعف داشتند و غبطه‌ای بی پایان. ولی مگر می‌شود ذرّه‌ای از آن حرارتی که خداوند در عشق و مودت و محبت حسین بن علی(ع) در قلبهای مؤمنین قرار داده شده است کاسته بشود؟ هرگز! این عشق و این محبت یک امر الهی است.

چراغی را که ایزد برفروزد         هرآن کس پف کند ریشه‌اش بسوزد

مردم در خانه‌هایشان، در مجالس غریبانه روضه‌ای که برگزار کردند، در مجالس دیگری که با آن عظمتی که سالهای گذشته برگزار می‌شد، با آن جمعیتهایی که سالهای گذشته برگزار می‌شد، نمی‌شد آن جمعیتها بیایند و بعضی وقتها خیلی غریبانه با چند نفر این روضه را برگزار می‌کردند که انسان خیلی محزون می‌شد، غمگین می‌شد وقتی این روضه را با آن شکل می‌گیریم.

اما همانطوری که حضرت آقا فرمودند در فرمایشاتشان که در نزد ابی اعبدالله الحسین(ع) در محضرش شِکوِه بکنیدف بگویید آقا جان ما دوست داشتیم خدمت شما برسیم، مشتاق زیارت اربعین بودیم، بیاییم در کربلای معلا عرض ارادت کنیم، ولی نشد. این شِکوه‌ها، این عرض ارادتها اثر می‌کند، این دعاها اثر می‌کند.

«وقتی ابی عبدالله الحسین(ع) نسبت به آن افسر بعثی عراقی زمان صدام را که می‌آید یک پیرمردی را که بساط پذیرایی از زوار اباعبدالله الحسین(ع) پهن کرده است، آن را به هم می‌زند با لگد به ظرف غذا می‌زند و آن را می‌ریزید و بعد پیرمرد به او می‌گوید چرا اینکار را کردی مال زائرین اباعبدالله الحسین(ع) بود. می‌گوید کردم. می‌گوید می‌روم شکایت به امام حسین(ع) می‌کنم. می‌گوید برو به هرکس شکایت می‌خواهی بکنی بکن. بعد این پیرمرد ناراحت؛ عربها عادتی دارند وقتی که خیلی غمگین باشند این اگال را به گردن می‌ا‌ندازند. می‌رود حرم آقا اباعبدالله الحسین(ع) عرض شکایت می‌کند. آنجا خوابش می‌گیرد. خیلی ناراحت است. می‌گوید این افسر عراقی اینچنین به من کرد. من از تو می‌خواهم که … من برای زوار تو این غذا را تو درست کرده بودم.

خلاصه وقتی که خواب می‌رود در عالم خواب خدمت اباعبدالله الحسین(ع) می‌رسد و حضرت می‌فرماید به آن پیرمرد عرب که درست می‌گویی. ولی این شخص یک بار در جنگ ایران و عراق در مرز چذابه با دو نفر هم به اسم فلانی و فلانی همراهش بودند، هواپیمای ایرانی آمد بمباران کرد آن دو تا همراهش کشته شدند خودش فرار کرد. آمد وقتی می‌خواست آب بنوشد، آب که نوشید گفت سلام بر لب تشنه تو یا اباعبدالله الحسین(ع).

سلامی به ما داد و حقی به گردن ما دارد. همین شخص می‌گوید رفتم آن افسر را پیدا کردم به او گفتم که من رفتم شکایتت را بکنم. تا من را دید گفت شکایت کردی؟ گفتم بله شکایت کردم ولی آقا اباعبدالله الحسین(ع) اینچنین گفت. آن افسر بعثی می‌گفتند که متنبه شد و آمد به او گفت ده تا دیگ می‌گذاری به خرج من، چند تا گوساله هم می‌گیری قربانی می‌کنی و هرکس هم گفت بگو من گفتم.»

آقا اباعبدالله الحسین(ع) نسبت به دشمنان خود این چنین توجه می‌کند.

دوستان را کجا بری تو که با دشمنان نظر داری

حالا دوستانش را چه قدر توجه می‌کند.

فلذا ان‌شاءالله از حضرت بخواهیم و حضرت توجه می‌کند، عنایت می‌کند. دستگاه امام حسین(ع) سرتا سر لطف و کرامت است. این را ما باید درس بگیریم، پیام بگیریم؛ هم عاشورایش هم اربعینش همه‌اش پند و اندرز و درس آموزی است. هرکس حضرت ابی عبدالله الحسین(ع) را الگو قرار بدهد در زندگی، اسوه قرار بدهد، مطمئن باشد که در مسیر رشد و تعالی قرار گرفته است و دنیایش با سعادت می‌شود و آخرتش رستگار می‌شود.

این پیروی کردن از ابی عبدالله(ع) است و پیروی کردن از ابی عبدالله(ع) مساوی است با عزت و سعادت در دنیا و رستگاری در آخرت.

فلذا ان‌شاء‌الله همه ما مقید باشیم. اینکه خود حضرت هم در آن نامه‌ای که به مردم بصره نوشت فرمود: وَ اِنْ تَسْمَعُوا قَوْلی وَ تُطیعُوا أَمْری اَهْدِکُمْ سَبیلَ الرَّشادِ  حضرت نسبت به مردم بصره فرمود اگر حرف مرا گوش بگیرید و فرمان مرا فرمانبردار باشید، مطمئن باشید که من به شما راه رشد، راه تعالی، راه سعادت را نشان شما می‌دهم و شما را سر آن راه می‌گذارم.

فلذا امام حسین(ع) این جمله‌ای که فرمود، این جمله را با خون مطهرش امضا کرد. جانش را پای این سخنش گذاشت.

فلذا در این سخن ابی عبدالله(ع) هیچ شک و تردیدی نیست. در طول تاریخ هیچ کس از رفتن به راه امام حسین(ع)، از پیمودن مسیر و راه امام حسین(ع) و منش امام حسین(ع) پشیمان نشده است و ضرر نکرده است.

وقتی گاندی آتش پرست می‌گوید تنها راه نجات ما از زیر بار ظلم و یوغ اجانب و بیگانه و انگلیسی‌ها راه امام حسین(ع) است. او مسلمان نیست و اعتقادی هم ندارد، ولی می‌شناسد.

فلذا امام حسین(ع) با شهادتش و با مکتبش، مسیر و راه حق طلبی و حق خواهی را برای بشریت تا ابد ترسیم فرمود. اربعین حسینی کامل کننده قیام عاشورای اباعبدالله الحسین(ع) است و اگر اربعین نمی‌بود عاشورا به آن هدف متعالی خود نمی‌رسید. اینکه در شعارها می‌گوییم “کربلا در کربلا می‌ماند اگر زینب نبود” به خاطر همین است. به خاطر وجود مقدس امام سجاد(ع) و حضرت زینب کبری(س) است که عاشورا و پیام عاشورا ابتر نماند و این دو تا بزرگوار در بستر اربعین بود که توانستند پیام امام حسین(ع) و قیامش را برسانند و آن را جاودانه بکنند.

فلذا زیارت اربعین که این همه روی آن تأکید می‌شود و سیره بزرگان بوده است منشور کاملی از قیام عاشوراست که آن را بعنوان نشانه مؤمن در روایات ما ذکر شده است که نشانه مؤمن پنج چیز است. امام عسگری(ع) می‌فرماید. یکی از آنها زیارت اربعین است.

فلذا زیارت اربعین را می‌توان نقشه راهی به حساب آورد که این نقشه راه تا ظهور مهدی آل محمد(ص) پیش روی مشتاقان حق و فضیلت قرار داده شده است و در حقیقت اربعین تجلی همدلی وفادارانه و بیعت گونه در زمینه سازی ظهور حجت حق و امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف است.

آنجا که حضرت می‌فرماید در همین زیارت اربعین: وَبَذَلَ مُهْجَتَهُ فِیکَ لِیَسْتَنْقِذَ عِبَادَکَ مِنَ الْجَهَالَهِ، وَحَیْرَهِ الضَّلالَهِ، جانش را فدا کرد در راه تو، (در آن زیارتنامه می‌خوانیم) خدایا امام حسین(ع) جانش را در راه تو فدا کرد، قلبش را داد، تا اینکه بندگان تو را از گمراهی، از نادانی، از جهالت، از حیران بودن، از سرگردان بودن نجات بدهد.

فلذا این راهی که امام حسین(ع) پیش روی ما گذاشت، قطعاً مقدس‌ترین و با فضیلت‌ترین و نجات بخش‌ترین راه برای بشریت در عالم هستی و خلقت است که مانند آن وجود ندارد. این راهی است که امام حسین(ع) پیش روی ما قرار داده است. فلذا ما باید معرفت پیدا بکنیم.

اما امروز روز جمعه است. دیروز هم که اربعین حسینی بود. دلهای ما هم غمگین است. امسال، عرض کردم اربعین غصه‌اش و غمش برای همه ما مضاعف بود. التجایی پیدا بکنیم به آقایمان، مولایمان، سرورمان، سیدمان، امام زمانمان. عرضه بداریم همان آقایی که دعایش به اجابت می‌رسد که اگر دست به دعا بردارد این دعا به موضع اجابت می‌رسد.

در دعای ندبه می‌خوانیم أینَ المُضطَرُّ الّذِی یُجَابُ إذا دعی.  کجاست آن مضطری که اجابت شود هنگامی که دعا می‌کند؟ آقاجان با چشمی اشکبار و دلی مضطر و اندوهبار عرضه می‌داریم، جهان در اضطرار به سر می‌برد. کی می‌شود پا در رکاب بکنی و تشریف بیاوری و جهان را از این اضطراب و از این نگرانی ها بیرون بیاوری؟

چقدر خانواده‌ها که عزیزانشان در اثر این کرونا ازدستشان رفتند. چقدر روضه‌ها و تجمعات مذهبی در بعضی از شهرها نماز جمعه‌ها و نماز جماعتها تعطیل شد. ما هم یک مدتی تعطیل بود. مردم نمی‌توانند پیش همدیگر دید و بازدید بروند. صله ارحام نمی‌توانند انجام بدهند و محدودیتهایی دیگری که بوجود آمده است و مردم در ناراحتی هستند، در اضطراب هستند، در استرس هستند.

آقاجان غیر تو هم پناهی هم ندارند، غیر از تو هم کسی را ندارند که عرض حاجت بکنند، متوسل بشوند که تو از خدا بخواهی تو حجت خدا روی زمین هستی، تو دعایت مستجاب می‌شود آقاجان.

امیدواریم خدای متعال توفیق بدهد که امام زمان(ع) در حق همه ما دعا بکند، برای رفع گرفتاری و مشکل مسلمانان و همه بشریت چون همه بشریت ان‌شاءالله تشریف می‌آورد و برای همه هدایت بشریت تشریف می‌آورد.

ان‌شاءالله این بلای منحوس و بلای نگران کننده و نارحت کننده از سر مسلمانان و دوستداران اهل بیت(ع) و همه مردم دنیا این شرش کم بشود.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

والسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَهُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَ اللّه، بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، شما همگی نمازگراران عزیز را در این روز جمعه در این مصلا در این محل عبادت، دعوت به رعایت تقوای الهی می‌نمایم و خودم را مؤکداً توصیه می‌کنم که توفیق پیدا بکنم تا آنجایی که در توانم هست مراعات حدود الهی بنمایم و تقوای الهی را پیشه خود نمایم؛ ان‌شاءالله.

امیرالمؤمنین(ع) یک جمله‌ای دارد، جمله خیلی زیبایی است می‌فرماید اسْتَشْعِرُوا التَّقْوی شِعاراً باطِناً می‌فرماید که تقوا را شعار دل و قلبتان قرار بدهید. یعنی تقوا برایتان ملکه باشد. خدا ترسی اگر برای انسان ملکه شد، انسان در هرحالی که باشد، انسان در هر شرائطی که باشد آن ملکه تقوا همیشه همراه او است و نمی‌گذارد که خدای نکرده نافرمانی بکند، گناهی مرتکب بشود، معصیتی مرتکب بشود. این خیلی نکته مهمی است.

دیدید انسان اگر مثلا شنا کردن یاد بگیرد، اگر چند سال هم شنا نکند، شنا کردن یادش نمی‌رود. وقتی در رودخانه برود باز شنا کردن یادش هست. ملکه به این معناست. وقتی ملکه شد دیگر از شما جدا نمی‌شود.

امیدواریم خدای متعال به ما توفیق بدهد که تقوای الهی ملکه قلبی همه ما بشود؛ ان‌شاءالله.

در خصوص وضعیت بیماری کرونا و اوج گیری این بیماری در کشور عزیزمان و اینکه وضعیت بسیاری از استانها وضعیت قرمزی شده است؛ من چند تا نکته را به اختصار عرض می‌کنم.

این مشکل یک مشکلی ملی و فراگیر است و مختص یک شهر و یک استان و یک منطقه نیست؛ بلکه در تمام کشور این مشکل وجود دارد و باید آحاد مردم و مسئولین اهتمام ویژه داشته باشند و احساس مسئولیت بکنند. چون این بیماری نه دارویی دارد نه واکسنی دارد. فعلا تنها راه حل، پیشگیری است.

پیشگیری هم به این است که همه مراعات کنند. اگر مثلا ۹۵ درصد جامعه رعایت کردند ۵ درصد رعایت نکرد باز اثر خودش را دارد و این بیماری ریشه کن نمی‌شود. باز گسترش پیدا می‌کند. ببینید مثلا گاهی اوقات در یک خانواده همه اعضای خانواده مراعات می‌کنند، ولی یکی از آنها بی توجهی می‌کند، اهمالی می‌کند همه را گرفتار می‌کند.

فلذا کسی نگوید مثلا کرونا روی من اثر نمی‌کند؛ خوب روی تو اثر نمی‌کند. ممکن است تو ناقل باشی خودت مریض نشوی، ولی دیگران را مریض کنی. باید مراعات کنی، باید ماسک بزنی، باید فاصله اجتماعی را رعایت کنی.

فلذا این را باید توجه کرد. البته متأسفانه بعضی از مسئولین ما خوف ورشان داشته است و ترسیده‌اند و واهمه کرده‌اند. ما می‌گوییم آقا مراقب باشید. این مشکلی است مثل بقیه مشکلات. باید با تدبیر، با تلاش، با آگاهی رساندن، با اطلاع دادن، با برنامه ریزی آن را حل بکنیم. مشکلی نیست که راه حل نداشته باشد. راه حل دارد. ولی باید همت کرد.

هرکس مسئولیتی می‌پذیرد باید خودش را آماده کند که آن خطرات و آن مشکلات آن مسئولیت را که در حوزه آن مسئولیت است بپذیرد و قبول کند. این نکته مهمی است. و در حقیقت در حوزه کاری خودش و حوزه مسئولیت خودش جرأت و جسارت تصمیم‌های مهم و کارآمد را داشته باشد.

فلذا مسئولی اگر ترسو باشد، یا مرعوب مشکلات بشود و نتواند به موقع و بهنگام تصمیم بگیرد، بهتر است کارش را کنار بگذارد؛ چون آدم موفقی در کارش نیست. یک مسئول وقتی می‌تواند موفق باشد در کارش که با جرأت، با جسارت تصمیم بگیرد. تصمیم سازی بکند و نترسد. اگر می‌خواهد موفق باشد.

البته بعضی از مسئولیتهای بزرگ کشور دل شیر می‌خواهد. دزفولی‌ها یک مثل دارد می‌گویند “گپی خرج داره”. کسی که می‌خواهد بزرگ باشد، باید روحش هم بزرگ باشد. فکرش هم بزرگ باشد. اندیشه‌اش هم بزرگ باشد. باید تدبیرش، روحش بزرگوار باشد. اینها همه متناسب با آن شغلش و مسئولیتش باید باشد. اگر این چنین نباشد موفق نیست.

امیرالمؤمنین(ع) جمله زیبایی دارد. می‌فرماید: اگر می‌خواهید موفق باشید به دریای مرگ بزنید تا به ساحل پیروزی برسید. همان کاری که شهدای ما کردند. شهدای ما آن دل را داشتند. دل شیر داشتند. رزمندگان ما دل شیر داشتند. ۸۰۰ متر رودخانه را در تاریکی در دل شب می‌خواست با یک لباس غواصی، فوقش یک سلاح کلانشیکف همراهش ببرد، برود آن طرف رودخانه که آن طرفش دهها نوع موانع گذاشته بودند و یک ارتش تا دندان مسلح منتظرشان بود.

واقعا این جمله امیرالمؤمنین(ع)درباره اینها صدق می‌کند اینها به دریای مرگ زدند تا به ساحل پیروزی رسیدند. در کار هم همین طور است. کشور ما یک کشوری است که گفته است می‌خواهیم روی پای خودمان بایستیم و مستقل باشیم در مقابل دشمنان به زانو درنیاییم، تسلیم نشویم همین است؛ هرکس می‌خواهد بیاید مسئول بشود باید جُربزه این را داشته باشد که مقابل آمریکا بایستد.

در مقابل دشمن مرعوب نشود وا نخورد، وا نزند. عقب نشینی نکند. اگر کسی این روحیه را دارد جلو بیاید. اگر این را ندارد برود کنار. باید کارها را به کسانی داد به مسئولانی داد که به اندازه آن مسئولیتشان تدبیر داشته باشد. جرأت داشته باشند. جسارت داشته باشند.

امیدواریم که ان‌شاءالله این بلای خانمان سوز از سر کشور عزیز ما و همه ملتها شرش را کم بکند.

من یک توضیحی بدهم درباره یک طرحی است در خصوص مسائل فرهنگی جامعه، تحت عنوان پیوند شایسته. این طرح در خصوص معضلات فرهنگی جامعه است که طرح بسیار خوبی است که ما در جلسه شورای فرهنگ عمومی به آن اشاره‌ای کردیم و اجمالاً جز دستور جلسه شورای فرهنگی بوده است منتها بحثش ادامه دارد.

آن طرح در راستای تحقق جامعه اسلامی است که برنامه ریزی شده و با محوریت مسجد و استفاده از مسجد برنامه ریزی شده است. در حقیقت مسجد محور محله اسلامی می‌شود که منزل و مدرسه و محله را در برمی‌گیرد. یک مرکزی می‌شود مسجد که تمام ظرفیتهایی که در مسجد وجود دارد به کار گرفته می‌شود؛ حالا جزئیات طرح فراوان است فرصت نیست من تشریح بکنم. قطعاً ما در جلساتی که خواهیم گرفت با مسئولین و نخبگان و فعالان فرهنگی جامعه طرح را تشریح خواهم کرد.

اگر ما بتوانیم در جامعه محله اسلامی را شکل بدهیم، گام بعدی این است که جامعه اسلامی شکل می‌گیرد و اگر جامعه اسلامی شکل گرفت، تمدن اسلامی آن چیزی که حضرت آقا خیلی روی آن تأکید دارد شکل پیدا می‌کند.

فلذا البته این کار بزرگی است. تمام تقریباً آیتم‌ها و ریز برنامه‌ها تعریف شده است؛ ولی خوب باید برویم توی عمل ببینیم وقتی که رفتیم توی عمل، کجایش کم و زیاد دارد، دوباره چکش کاری بشود، آسیب شناسی بشود، کم و زیاد بشود، حک و اصلاح بشود، تا ان‌شاءالله ما بتوانیم با برنامه … ببینید الان با شرایطی که جامعه دارد، با تهدیدهای فرهنگی که وجود دارد، با هجمه‌ها و شبیخون‌هایی فرهنگی که وجود دارد که دیگر با این وضع فضای مجازی و رسانه‌ها که الی ماشاءالله که نمی ‍شود کاری کرد، باید برنامه داشته باشیم.

با شعار و سخنرانی و با خطبه خواندن نمی‌شود. باید برنامه داشت، برنامه دقیق، مدون، کارشناسی شده، دشمن شناسی شده، آن وقت به پایش ایستاد، اهتمام ورزید و آن را به ثمر نشاند و از نیروی جوان جامعه هم استفاده کرد.

خلاصه این طرح، طرح بسیار خوبی است؛ ان‌شاءالله امیدواریم که این طرح بتواند در جامعه … ما پیشنهاد داده‌ایم دزفول را بعنوان شهر پایلوت انتخاب بکنند و بتوانیم آن را انجام بدهیم ان‌شاءالله برای کل جامعه.

حالا هرکس به توان خودش با آن تعهدی که مسئولین فرهنگی آن دارند، نخبگان فرهنگی و فعالان فرهنگی دارند می‌تواند این طرح میزان موفقیتش بیشتر باشد.ان‌شاءالله

مطلب دیگری که باید در این خطبه به آن خطبه اشاره بکنم این وضعیت گرانیهای لجام گسیخته‌ای است که تا کجا می‌خواهد برود؟ بالاخره اینکه انسان در جامعه شب بخوابد بعد صبح بلند بشود ببیند مثلا قیمت یک چیزی، خودرو، سکه، طلا، خوار و بار و ارزاق عمومی، اجناس، چند برابر بشود رشد چشم گیری پیدا بکند تا کی؟ تا کجا؟

اینها بهرحال باید مسئولین احساس وظیفه کنند. ما احساسمان این است که بعضی‌ها کار را رها کرده‌اند. بعضی از مدیران و مسئولین به خاطر اینکه پاسخگو نیستند؛ همین جوری رها کرده‌ اند و به انتقادات و نقدهایی که صورت می‌گیرد هیچ وقعه‌ای قرار نمی‌دهند. من نمی‌دانم در کشور ما چند تا نواب صفوی نیست؟ چند تا ابوذر نیست؟ یقه اینها را بگیرد؟ خوب یک کسی کاری بکند. دائم منتظریم حضرت آقا بیاید وسط میدان؟ خوب شهدا اگر بودند خیلی از آنها مطمئن بودم این کار را می‌کردند.

فلذا باید فکری کرد.متأسفانه بعضی از مسئولین این فشار سنگینی که بر دوش مردم هست، فشار خیلی سنگین است. ما در جامعه هستیم از نزدیک می‌بینیم. اقشار آسیب پذیر خیلی به آنها فشار آمده است. خیلی در مضیقه هستند. نامه‌هایی که به دست ما می‌رسد. آدمهایی هستند. عزت نفس دارند. مناعت طبع دارند. چیزی نمی‌گویند. واقعاً با سیلی صورتشان را سرخ نگه داشته‌اند.

ما چقدر دائم این بسته‌های معیشتی، کمکهای مؤمنانه را جمع آوری کنیم. البته خیلی هم اینها مؤثر است. این کار داریم را انجام می‌دهیم. این پخت و پزهایی که صورت می‌گیرد، این توزیعهایی که صورت می‌گیرد، گروههای جهادی که دارند شبانه روز کار با دست خالی می‌کنند، ولی آنچه در توانشان هست انجام می‌دهند، نیروهای انقلابی و متدین.

بعضی از این مسئولین ککشان هم نمی‌گزد. یک مصاحبه‌ای می‌کنند، یک چیز بی ربطی هم جواب می‌دهند و می‌روند، کسی هم نیست یقه آنها را بگیرد که این حرف چیه که زدی؟

ما راهکار داریم. اگر بیکاری معضل اصلی کشور است، اینجوری نیست که ما بگوییم کشور در بن بست اقتصادی قرار گرفته است. نه اینجور نیست! اگر بیکاری معضل اصلی کشور است راه حل آن تولید است. چقدر حضرت آقا روی تولید و جهش تولید، اقتصاد مقاومتی همه اینها را دائم اسم گذاری بکند، دائم بیان بکند، ولی کسی اعتنا نمی‌کند. کمتر کسی، فقط نیروهای انقلابی و متدین حرف آقا را گوش می‌کند.

اگر این گرانیها و بالا رفتن قیمتها را بخواهیم جلوگیری کنیم این است که قدر زیادی از این اجناس را داخل انبارها گذاشتند؛ بروید در گمرک‌ها چقدر جنس و کالا خوابیده است، در انبارها چقدر جنس خوابیده است. هرچند وقت یک بار ۲۰:۳۰ یک پارکینگی هست ایران خودرو نشان می‌دهد چقدر سازندگان خودرو چقدر ماشین آنجا انبار کرده‌اند برای یک وسیله کوچک نگذاشتند گفتند آقا این یدکی اش را ندارد.

اگر شما می‌گویید مشکل مسکن است، راه حل دارد. بیایید به آن وعده‌هایی که به مردم برای ساخت مسکن دادید، عمل بکنید. هم اشتغال ایجاد می‌شود، هم مسکن مشکلش حل می‌شود. اینها چیزهایی نیست که ربطی به تحریمها داشته باشد. اگر شما مشکل کاهش ارزش پول ملی را می‌گویید خوب بیایید با آن توطئه‌های امنیتی سیاسی که برای بالا بردن قیمت دلار دارند تلاش می‌کنند با آن توطئه‌ها برخورد بکنید.

می‌دانید هم چه کسانی هستند و کجا هستند و چه هستند. چون دستگاه اطلاعاتی ما خیلی قوی است. اما نمی‌دانیم چرا مماشات می‌شود. اگر مشکل کمبود سرمایه در کشور است، اولا سرمایه ما داریم. نقدینگی ما آن چنان زیاد است که نمی‌دانند چه کارش بکنند، شما بیایید این را به طرف تولید هدایتش بکنید. (این نقدینگی‌ها و این سرمایه‌ها را) یا بیایید این طرحهای نیمه کاره‌ای که باقی مانده است و پروژه‌هایی که نیمه کاره هستند اینها را تکمیل کنید؛ حرف می‌زنید ولی عمل نمی‌کنید.

اگر مشکل کمبود قطعات یدکی در کشور دارید، راه حل آن خیلی آسان است. بیایید از مراکز تحقیقاتی و پژوهشی که در دانشگاه‌ها هستند، این جوانان مستعد ما را راه بیاندازید. قطعه ساز ما در کشور خیلی داریم. بیایید بشینید پای حرفشان بگویید مشکل شما چیست که شما قطعه نمی‌سازید؟ مشکل سرمایه است؟ مشکل مجوز است؟ مشکل شما چیست؟

اینها را حل بکنید، بها بدهید به توانمدی داخلی که حضرت آقا بارها تأکید می‌کنند. خلاصه مشکلات اقتصادی؛ حالا ردیف من می‌خواستم بخوانم. ولی فرصت نیست. کارشناسان اقتصادی راهکارهای کارشناسانه می‌دهند. اینها شعاری نیستند. واقعا شعار نیستند. ولی همت می‌خواهد. عرض کردم بعضی‌ها رها کردند.

هفته پُست را هم داریم که گرامی می‌داریم خدمات و زحمات کارکنان خدوم اداره پُست را در سرتاسر کشور، اینها تلاششان، کوششان شبانه روزی است. خدمات متنوعی در اداره پُست و تشکیلات پُست انجام می‌دهند. از خدماتی که مربوط به خودشان هست تا خدماتی که مربوط به خودشان نیست. مثلا کارت ملی یا گواهی نامه یا خدمات دیگری که معمولا اینها مال ادارات دیگر است و اینها متکفل شده  و انجام می‌دهند.

ما رفتیم سری به اداره پُست زدیم آنجا دیدیم در اداره پُست دزفول خودمان مثلا در سال شاید چند صد هزار مرسوله وارد می‌شود و جابجا می‌شود. اینها شبانه روز مرسوله‌ها را دسته بندی می‌کنند، جدا می‌کنند، کُد می‌زنند، رهگیری می‌زنند و الان در این شرائط کرونایی به شدت در خطر آلودگی هستند؛ ولی بحمدالله تعالی این عزیزان خدمت می‌کنند که تشکر می‌کنیم از این عزیزان.

‌جلسه شورای اداری ارتباطات بود در هفته‌ای که گذشت و فن آوری و اطلاعات که جلسه بسیار خوبی بود. تعداد زیادی از مدیران کل عرصه هم پُست، هم مخابرات، هم ارتباطات، مدیر کل زیر ساخت بود، مدیر کل مخابرات بود، مدیر اداره کل اداره پُست بود، نماینده مدیر کل ارتباطات وزیر در استان بود و تعدادی از مسئولین، نماینده ایرانسل بود، نماینده همراه اول بود در استان که اینها آمدند و ۳۱ میلیارد پروژه ارتباطاتی و رسانه‌ای در شهرستان دزفول در سطح شهرستان، حتی نقاط دور دست که در واقع آنجا باید ارتباطاتشان، هم زیر ساختهای همراه اول هم ایرانسل باید آنجا تعمیم می‌شد راه اندازی شد و به بهره برداری رسید که در پیشرفت و توسعه دزفول خیلی مهم است.

چون می‌دانید الفبای توسعه پیشرفت در هر منطقه ارتباطات است. اگر این درست بشود راه را برای توسعه و پیشرفت هر منطقه‌ای هموار می‌کند؛ که من از تمام دست اندرکاران و بانیان این جلسه تشکر می‌کنم. هم نماینده محترم، هم فرماندار، هم بنده حقیر در جلسه بودیم؛ آنجا بسیار جلسه البته طولانی هم بود ولی بحمدالله تصمیمات خوبی گرفته شد و بررسی خوبی و گزارشات خوبی داده شد که تشکر می‌کنیم.

۲۷ صفر داریم سالروز وقف است که این سنت نبوی را گرامی می‌داریم. باید به درستی از ظرفیت وقف در جامعه استفاده بشود. متأسفانه خیلی از موقوفات ما از مسیر اصلی خود خارج شده‌اند. یا تعطیل هستند، یا دست افراد ناصالحی هستند که باید این وقف، این سنت نبوی اگر اجرا بشود و از زمینه‌اش و از ظرفیت آن در جامعه استفاده بشود اثرات بسیار مثبتی در همه عرصه‌ها دارد. هم عرصه فرهنگی، هم عرصه اقتصادی، هم عرصه اجتماعی و همه عرصه‌ها را می‌تواند تحت تأثیر خودش قرار بدهد.

سالروز شهادت پنجمین شهید محراب حضرت آیت الله اشرفی اصفهانی را داریم که امام جمعه کرمانشاه و نماینده حضرت امام در استان کرمانشاه بودند که امیدواریم خداوند روح ملکوتی آن عالم وارسته را با سید الشهداء محشور بگرداند.

درگذشت عالم وارسته مرحوم حجهالاسلام والمسلمین حاج آقا شریعتی امام جمعه اسبق دزفول را هم داریم که من توفیقی شد هفته گذشته که رفتم قم منزلشان سری زدم عرض تسلیت همه نمازگزان را ابلاغ کردم  خانواده‌اش خیلی هم خوشحال شدند و تشکر کردند و گفتند من تشکر بکنم. عالم وارسته‌ای بود. قریب چهار پنج سال امام جمعه دزفول بود و این فریضه الهی را اقامه می‌کرد خداوند ایشان را هم با سید الشهداء محشور بفرماید.

همچنین خبر درگذشت روحانی فاضل و وارسته و صدیق ارجمندمان جناب مستطاب حجهالاسلام حاج آقا سجادی تبار را به خانواده ایشان و جامعه روحانیت شهرستان دزفول تسلیت و تعزیت عرض می‌کنم. خداند ان‌شاءالله این روحانی وارسته و محب اهل بیت(ع) را با مولا و آقایش ابی عبدالله الحسین(ع) محشور بگرداند.

کتابی را معرفی بکنیم که این کتاب، کتاب بسیار خوبی است. عنوان کتاب هست “آن سوی مرگ”. درواقع این کتاب جمع آوری شده خاطرات کسانی است که برای موقت توانستند بروند آن دنیا دوباره برگردند و این خاطرات به تأیید بسیاری از علما و بزرگان رسیده است و منطبق با آن مشی عرفانی بسیاری از علما و بزرگان است که این کتاب نگاشته شده است. بسیار کتاب آموزنده و عبرت آموزی است امیدواریم توفیق پیدا بکنید و این کتاب را بخوانید.

پروردگارا بارالها به مقربان درگاهت قسمت می‌دهیم اسلام و مسلمانان نصرت کرامت بفرما…

دشمنان اسلام خوار و ذلیل و نیست و نابود بگردان…

پروردگارا بار‌الها نقشه‌ها و توطئه‌ها آن به خودشان برگردان…

بار‌الها پروردگارا شهدای ما و امام شهیدان با سید الشهداء محشور بفرما…

رهبر عظیم الشأن و علما و بزرگان و خدمتگزاران به دینت در پناه امام زمان(عج) محافظت بفرما…

پروردگارا در فرج آقا و مولا امام زمان تعجیل بفرما…

خدایا پروردگارا مریضان مخصوصا مریضانی که التماس دعا گفتند مریضان کرونایی خدایا همه مریضان مخصوصا کسانی که مد نظر هستند التماس دعا گفتند خدایا به حق این روزها به حق صاحب این روزها لباس عافیت بر تن همه‌شان بپوشان.

خدایا پروردگارا مشکلات ما، مشکلات جوانان ما را به فضل و بزرگیت حل بفرما…

پروردگارا بارالها تو را قسم می‌دهیم عاقبت همه ما را ختم به خیر بگردان.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ  فصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَهُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ