12th، سپتامبر 2013
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com
زمان انتشار: 12th, سپتامبر 2013 ساعت 7:01 ق.ظ | کد خبر: 34305

در محضر حجت الاسلام شیخ علی مخدوم رییس مرکز ملی پاسخگویی به دینی هستیم ؛ ضمن تشکر از ایشان به خاطر شرکت در این گفتگو از ایشان می خواهیم که معرفی کوتاهی از این مرکز داشته باشند؟

حجت الاسلام مخدوم: بسم ا… الرحمن الرحیم ، مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی از مجموعه های دفتر تبلیغات اسلامی حوزه ی علمیه ی قم هست که زیرمجموعه ی دفتر مقام معظم رهبری به شمار می آید ؛وظیفه ای که در ماموریت های مرکز ملی پاسخگویی تعریف شده پاسخگویی به سوالات دینی مردم در سراسر کشور هست ؛ برای انجام این وظیفه ،مرکز از مسیرهای مختلف ارتباطی استفاده می کند .

از جمله مشهورترین مسیرهای پاسخگویی ما کا از سایر مسیرها برای مردم آشناتر است تلفن (۰۹۶۴۰۰ )است که قبلاً(۰۹۶۴۰)بود ولی با تغییرات شماره تلفن ها که از مرکز مخابرات در کشور در حال پیش آمدن است به (۰۹۶۴۰۰)تغییر خواهد یافت گرچه در حال حاضر هر دو شماره فعال است و مردم روزانه ۴ ساعت صبح و ۴ ساعت عصر به صورت زنده پاسخگویی به سوالات را به صورت تخصصی انجام می دهد .

در همین مسیر تلفنی و با همین شماره تلفن مسیر پاسخگویی پست صوتی داریم که پرسشگر می تواند این شماره را گرفته و سوال خود را پرسیده ،سوال ضبط شده و با دریافت کد و فاصله ی ۲۴ تا ۴۸ ساعته پس از تماس مجدد و وارد نمودن کد جواب سوال خود را خواهد شنید .

این مسیر پاسخگویی به دلیل استقبال فوق العاده ی مردم و البته از سوی دیگر به خاطر محدودیت امکانات و دیگر شرایط موجود فقط در روز توان پاسخ

20130908_115026

 به ۶۰۰۰ سوال مردم را دارد گرچه ترافیک و درخواست مردم خیلی بیشتر از این میزان است ،پیگیر هستیم تا شرایطی را فراهم کرده تا به فضل الهی سامانه ی پاسخگویی جدید ما که در نرم افزار خود از جدید ترین امکانات به روز دنیا استفاده می کند به زودی افتتاح شده ، الان در حال سپری کردن شرایط آزمایشی است ؛با راه افتادن این سامانه و افزودن خطوط تماس شهری ،شرایطی فراهم شده تا به فضل الهی حجم پاسخگویی و درخواست بیشتر مردم را پشتیبان

ی کنیم .

در حال حاضر حدود ۱۵۰ خط فعال برای پاسخگویی داریم که به ۳۰۰ خط افزایش خواهد یافت و با توجه به سامانه خواهیم توانست تا مدتی این اطمینان را داشته باشیم که مشکل بخشی از ارتباط تماس گیرنده برطرف می شود .

بسته به امکانات و شرایط و ظرفیت های ما تا حدودی این فضا برای ما مصور است تا بتوانیم ظرفیت و امکانات خود را افزایش دهیم ، ان شاءالله بتوانیم با موافقتی که از کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی داشتیم زمینه هایی را فراهم نموده تا این خدمت را در حوزه ی تلفنی افزایش داده و پوشش مناسبی داشته باشیم .

“مجددز”: تا کنون تماس خارج از کشور داشته اید ؟

حجت الاسلام مخدوم : تماس خارج از کشور داریم . لکن تبلیغی برای آن صورت نگرفته ، به خاطر اینکه اولویت ما برطرف کردن نیاز داخلیست درخواست های خیلی زیادی نسبت به این شرایط فعلاً ترجیح ما تامین حداقل بخشی از نیازهای داخلیست و پس از آن به سمت فعالیت های بین المللی خواهیم رفت .


حجت الاسلام مخدوم : در کنار تلفن در فضای مجازی فعالیت های گسترده ای داریم هم به صورت پاسخگویی گفتگو محور زنده (اصطلاحاً چت ) هم به صورت صوتی و هم به صورت متنی آنجا این خدمت را ارائه می دهیم ، بخشی از سایتهای ما فعالیتهای پاسخگویی به صورت پایگاه داده و پایگاه اطلاعات است و بخشی که منحصراً دو پایگاه فعال داریم در حوزه ی پاسخگویی به صورت انجمن های گفتگوی آزاد که در این دو سایت و یا دو انجمن فعالیت به این صورت است که کاربران به صورت آزادانه اشکال و ایراد خود را در چارچوب هایی که انجا مشخص شده بیان کرده و فضای گفتگو محوری بین کاربران در ان مسئله ی دینی پیش امده و نهایتاً کارشناسان ما موظف به این بوده که بحث را جمع بندی و ارائه ی نظر نهایی دهند 

“مجددز”: در زمینه ی فعالیت های مکتوب و سایتها مرتبط بامرکز چه خبر؟

آدرس این دو انجمن ما www.askdin.com و  www.askquran.ir  که اولی انجمن گفتگوی دینی است و دومی کانون گفتگوی قرآنی ،ویژگی کانون گفتگوی قرآنی در این است که بحث ها با محوریت موضوعات قران بررسی و بیان می شود .

در کنار اینها فعالیتی را در جوامع مجازی مختلف در اینترنت داریم ، تلاش کردیم در جاهایی که ایرانیها حضور جدی تری را دارند ما هم ظرفیتی را قرار داده و حضور پیدا کنیم .

در کنار فضای مجازی سابقه ی پاسخگویی به صورت مکتوب در دفتر تبلیغات به سال ۶۲ می رسد.

 از سال ۶۲ فعالیت پاسخگویی به صورت نامه شروع شد . دفتر تبلیغات اولین نهادی بود که به عنوان یک نهاد رسمی متولی امر  پاسخگویی بوده و طی سالها آرام آرام فضای ایمیل به آن اضافه شد و در این مدت نامه های کاغذی به خاطر صرف هزینه ی ارسال و زمان بری حذف شده و از طریق ایمیل جوابگویی می شود.

در کنار این ظرفیتها ،ظرفیت دیگر در حوزه ی پیامک می باشد که مردم می توانند با شماره پیامک ( ۳۰۰۰۹۶۴۰ ) سوالات احکام شرعی خود را با مشخص کردن مرجع تقلید خود پیامک کرده و تلاش ما بر این است تا کمتر از ۲۴ ساعت با نظر مرجع تقلید خودشان با شماره ای که پیامک از آن ارسال شده پاسخگویی می شود .

امکان دیگر در این حوزه مردم به جای ارسال پیامک از گوشی همراه خود از مسیر فضای مجازی ما با آدرس (۳۰۰۰۹۶۴۰٫ir) با تایپ سوال و فرستادن شماره همراه و مرجع تقلید ،سوال مستقیم به سرویسهای ما وارد شده و جواب آن از طریق پیامک به شماره ی ثبت شده ارسال خواهد شد .

در کنار این ظرفیت ها، امکان پرسش حضوری سوالات فراهم شده که در جایگاههای خاص مثل نمایشگاه بین المللی کتاب تعدادی از همکاران ما حاضر شده و به صورت حضوری فعالیت می کنند .

نهایتاً در حوزه ی رسانه تعاملاتی با شبکه های مختلف صدا و سیما به شکلهایی چون تولید مشترک ، پیشنهاد موضوع برنامه ، پیشنهاد بخشی از سناریو و در تدوین بخشی از برنامه های دینی حضور یافته و یا به صورت مستقل یک تولید در برنامه های تلویزیونی را پیگیری می کنیم .در کل به صورت های مختلف با صدا و سیما همکاری داریم.

در رادیوهای مختلفی چون رادیو قرآن ، رادیو معارف، بخش هایی از رادیو جوان و رادیو ایران همکاری داریم .

“مجددز”: معمولاً روزانه چه مقدار مخاطب و یا اصطلاحاً درخواست کننده دارید ؟

حجت الاسلام مخدوم: درخواست از این مجموعه بسیار زیاد است ترافیک روزانه ی تلفنی ما که تماسهای خارج از استانی است و روزانه ۳۰ هزار تماس روزانه به طور متوسط داریم که در روزهای مناسبتی و خاص همچون ماه مبارک رمضان این تماسها چند برابر می شود .

از این حجم درخواست در تلفن فقط قادر به پاسخگویی به ۶ هزار تلفن به صورت روزانه هستیم و لی با در نظر گرفتن سایر ظرفیت ها مجموعاً روزانه به ۱۰ هزار سوال پاسخگویی می شود ؛ در کنار اینها بازدید روزانه از پاسخگویی سوالات در صفحات سایتهای زیرمجموعه ی ما وجود دارد که در آمار ما منظور نمی شود .

س: بیشترین موضوعاتی که مردم مطرح می کنند در چه زمینه هایی است.

حجت الاسلام مخدوم : مناسبت ها و مسیرهای ارتباطی با هم متفاوت است ولی در تجمیع راههای مختلف ارتباطی و مناسبات موجود سوالات احکام شرعی از حجم بیشتری برخوردار است.

“مجددز”: برای گسترش مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی در مراکز استانها و یا شهرهای مهم کشور برنامه ی خاصی دارید ؟

حجت الاسلام مخدوم: برای استفاده از ظرفیت های نیروی انسانی حوزه های شهرستانها یک نمایندگی در اصفهان حدود سه سال پیش فعال شده و نمایندگی دیگر ما در مشهد مقدس در حال راه اندازیست و بخش های زیادی از آن انجام شده و نمایندگی دیگر ما در اهواز ، بخش ها و کارهای مقدماتی آن انجام شده ولی برای راه اندازی آن به زمان نیاز داریم ؛و در دو استان دیگر زمینه آن فراهم و مطالعاتی در این خصوص صورت گرفته از جمله آذربایجان شرقی و استان فارس که در واقع درخواست آن وجود دارد ولی برای اضافه شدن به این مجموعه موافقت دفتر مقام معظم رهبری توسط استانهای درخواست دهنده باید گرفته شود که مستلزم زمان است و البته کمبود امکانات در انجام امور فرهنگی در کشور معضلی است که برای رفع آن در تلاشیم .

“مجددز”: در پایان اگر صحبت خاصی دارید بفرمایید ؟

حجت الاسلام مخدوم: با توجه به ظرفیت محدود ما بسیاری اوقات مردم عزیز ممکن است نتوانند به خاطر حجم تماسها با ما ارتباط برقرار کنند و من به خاطر کاستی ها و شرمندگی در عدم پاسخگویی در این خصوص از مردم عذر خواهی کرده و امیدوارم به فضل الهی با افزایش ظرفیت پاسخگویی و افزایش امکانات و کارشناسان همکار زمینه ای بهتر برای ارتباط با مردم فراهم کنیم .

نظر بینندگان
  1. ناصر says:

    سلام
    انصافا کار در خور توجهی در این مرکز انجام می گیرد و بسیاری از شبهات و سئولات شرعی را پاسخگو بوده اند. که جا دارد از همه ی این عزیزان تقدیر و تشکر نماییم.حقیر از این مرکز دیدن کرده ام و با علم این موضوع را می گویم.
    اما همانگونه که بیان شد. این مرکز با وجود جمعیت ایران اسلامی با وفور مومنین مومنات در سطح کشور اصلا نمی تواند جوابگو باشدو در مقابل شبیخون فرهنگی دشمن قسم خورده،ابدا پاسخگو نیست. امیدواریم با درایت و تیزهوشی که در این مرکز سراغ داریم امکانات و توان چندین برابر گردد.ما نسبت به حجمه های سنگین بد خواهان بسیار کم خود را تجهیز کرده ایم. دست تک تک این عزیزان را می بوسیم.

  2. سید محمد حسن بلاغتی says:

    از زحمات شما و کارشناسان محترم در پاسخگویی ب احکام و سایر چیزهای دیگر در مورد تاریخ وروایات و… متشکرم