22nd، آوریل 2013
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

بیانیه شورای فرهنگ عمومی کشور درخصوص «یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری وانتخابات شوراهای اسلامی»

انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری و همزمانی آن با انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، به یمن الطاف خداوندی، فرصت مجدد خطیر و ارزشمند تجلی حضور میلیونی مردم در حمایت از نظام مقدس جمهوری اسلامی،‌ تبلور افتخار آفرین اوج مردم سالاری دینی و نمود والاترین صحنه بروز آزادی در تحقق اراده ملت­ها در عرصه گیتی است.

زمان انتشار: 22nd, آوریل 2013 ساعت 6:26 ق.ظ | کد خبر: 30449

بیانیه شورای فرهنگ عمومی کشور

درخصوص «یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا»

(مصوب جلسه ۵۸۹ مورخ ۱۹/۱۰/۹۱ شورای فرهنگ عمومی)

 

    انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری و همزمانی آن با انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، به یمن الطاف خداوندی، فرصت مجدد خطیر و ارزشمند تجلی حضور میلیونی مردم در حمایت از نظام مقدس جمهوری اسلامی،‌ تبلور افتخار آفرین اوج مردم سالاری دینی و نمود والاترین صحنه بروز آزادی در تحقق اراده ملت­ها در عرصه گیتی است.

    شورای فرهنگ عمومی کشور ضمن مغتنم شمردن این فرصت، از شوراهای فرهنگ عمومی در مراکز استان­ها و شهرستان­ها درخواست می­کند، در این برهه مهم و سرنوشت­ساز، چونان همیشه، با امعان­نظر و توجه دقیق نسبت به شرایط خاص جمهوری اسلامی در تحمّل بالاترین فشارهای استکبار جهانی، متأثر از گسترش مداوم تحریم­های اقتصادی و آثار و تبعات اجتناب ناپذیر داخلی آن از یک سو، و فرصت گرانسنگ نهضت بیداری اسلامی در منطقه و صیانت از گوهر وحدت ملی در نقش آفرینی توسعه و تعمیم آرمان­ها و ارزش­های انقلاب اسلامی از سوی دیگر، نسبت به انجام وظایف الهی و ملی خود با مدنظر قرار دادن موارد ذیل اهتمام ویژه مبذول دارند:

۱-  تمحّض و تمرکز بر پیش بینی و شناخت فرصت­ها و قوت­ها، تهدیدها و ضعف­های احتمالی پیرامون  انتخابات فوق­الذکر در حوزه مأموریتی شورا و تأمین فرصت­های لازم برای طرح، بررسی، ارزیابی و رسیدن به اتفاق­نظر در موضع­گیری آگاهانه و فعال نسبت به آنها.

۲-    انجام هماهنگی­های لازم میان اعضای شورا و سایر مسؤولین محلی مؤثر در انتخابات به منظور:

۱-۲- طراحی و پیش­بینی برنامه­هایی که موجب تقویت وفاق و همدلی اقوام و گروه­ها، کوچک­شمردن مشکلات و تنگناهای اقتصادی روزمره و افزایش دلبستگی مردم به نظام مقدس جمهوری اسلامی و نهایتاً افزایش مشارکت مردم در انتخابات آتی شود.

۲-۲- عدم اتخاذ مواضع جانبدارانه از نامزدها، احزاب و گروه­های اجتماعی منتسب به آنان

۳-۲- مراعات کامل قانون، عدالت و انصاف در انجام وظایف و مسؤولیت­های اداری

۴-۲- تمهید مقدمات و شرایط لازم در دستگاه­های مسؤول برای موضع­گیری مناسب و به موقع در برابر پیش­آمدهای احتمالی

۵-۲- اطلاع­رسانی، هشیارسازی و توجیه کارکنان تحت مدیریت خود و خانواده­های ایشان نسبت به
مسؤولیت­ها و وظایف آنان در انتخابات

۳- دعوت از رؤسای ستادهای تبلیغاتی کاندیداهای ریاست جمهوری، نامزدهای شوراهای شهر وروستا و فعالین سیاسی شاخص به نحو مقتضی به منظور:

۱-۳- توجه دادن آنان به موقعیت ممتاز و حساس کنونی ایران در جهان اسلام، هم آوایی جبهه استکبار جهانی در تشدید فشارهای ظالمانه بر کشور و صبر و شکیبایی تحسین برانگیز مردم در برابر این فشارهای اجتناب ناپذیر

۲-۳- یادآوری ضرورت امید بخشی به مردم، توجه دادن به دستاوردهای سیاسی، فرهنگی و اقتصادی و پرهیز جدی از تضعیف دستاوردهای انقلاب و نظام جمهوری اسلامی و طرح موضوعات ناامیدکننده

۳-۳- توجیه آنان نسبت به قانون انتخابات، حدود اختیارات و وظایف نامزدها و هواداران آنها

۴-۳- توجه و تاکید بر مراعات اخلاق اسلامی، احترام متقابل در فعالیت­های تبلیغاتی و پرهیز از بی­احترامی نسبت به نامزدهای رقیب

۵-۳- هشدار جدی نسبت به ضرورت عدم طرح و ورود به مسائل اختلاف­برانگیز قومی، مذهبی و محلی

۶-۳- تاکید بر اجتناب از افراط در حمایت و طرفداری از شخصیت و برنامه­های نامزدها

۷-۳- تاکید بر عدم طرح ادعاها و قول­های غیر واقعی و غیر مرتبط و فریب دهنده به وسیله نامزدهای محلی

۸-۳- توصیه به خودداری از اسراف در تبلیغات انتخابات و رعایت موازین اسلامی

۹-۳- تاکید بر مراعات قانون در: تبلیغات، حمایت از نامزدها ، شرکت در انتخابات ، نظارت بر انجام انتخابات و اعتراض نسبت به نتایج آرا و نیز پذیرش نتایج قانونی انتخابات

۴- ارتقاء آگاهی و هشیاری عمومی در راستای ایفای شایسته­تر مسؤولیت­ها از طرق ذیل:

۱-۴- تبیین و توضیح موقعیت­ها و حساسیت­های کشور در قالب اطلاعیه و بیانیه مبتنی بر رهنمود­های مقام معظم رهبری

۲-۴- برگزاری مجالس سخنرانی، جلسات بحث و گفتگو توسط اعضاء و نیز مشارکت فعال آنان در نشست­ها و جلسات مردمی، در میان جوانان بویژه رأی اولی­ها، زنان، تشکل­های صنفی و سازمان­های مردم نهاد به منظور هشیارسازی اذهان عمومی نسبت به محورهای زیر، با تأکید بر پرهیز از جانبداری از کاندیدای خاص.

الف- تشویق و ترغیب مردم به حضور پرشور در انتخابات

ب –تشریح دستاوردهای ارزشمند نظام مقدس جمهوری اسلامی در ابعاد سیاسی، فرهنگی و اقتصادی

ج – ترسیم موقعیت ممتاز کنونی ایران در صحنه بین­المللی در تقابل با استکبار جهانی

د – طرح و پاسخگویی به شبهات و سؤالات مهمی که از طرف دشمنان انقلاب شایع می­شود.

هـ – تبیین ویژگی­های مشترک و متفاوت کاندیداهای ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا، تشریح وظایف و اختیارات آنان و نیز وظیفه مردم نسبت به شرایطی که در انتخابات اخیر با آن روبرو خواهیم شد.

و – تبیین ویژگی­های نامزد اصلح ریاست جمهوری و نیز نامزدهای شایسته برای شوراهای شهر و روستا

ز – تأکید بر این نکته مهم که اختلاف سلائق و تفاوت دیدگاه­ها در انتخابات امری کاملاً طبیعی بوده و با دینداری و ولایتمداری اشخاص مغایرت ندارد.

ح – هشیارسازی مردم برای پرهیز از هر اقدامی که موجب سوء استفاده دشمن و زمینه سازی برای بروز فتنه­های جدید شود.

۳-۴- تبیین مواضع و رهنمودهای مقام معظم رهبری در زمینه انتخاب نامزد اصلح برای مردم و هدایت آنان در جهت مشورت با شخصیت­های خیراندیش، بصیر و انقلابی به منظور شناخت و اتخاذ تصمیم.

امید که مساعی جمیله اعضای محترم و معزز شوراهای فرهنگ عمومی، کیفیت برگزاری انتخابات آتی را به سطحی بالاتر ارتقاء بخشد و این تلاش­ها مورد توجه حضرت بقیه­الله الاعظم قرار گرفته و ذخیره گرانقیمت دستگیری آنان در روز واپسین باشد. انشاءالله….

دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی