17th، آگوست 2012
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com
زمان انتشار: 17th, آگوست 2012 ساعت 11:00 ق.ظ | کد خبر: 20589

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز ” امام جمعه دزفول در بین صلاتین نماز جمعه دزفول در خصوص میزان میزان و مقدار زکات فطره عید فطر امسال گفت :

۱٫ کسانی که قوت غالب غذای آنها گندم می باشد به میزان سه کیلو گندم که معادل ریالی آن ۲۵۰۰۰ ریال می باشد

۲٫ کسانی که قوت غالب آنها برنج می باشد ، ۲کیلو از نوع برنجی که غالباً مصرف می نمایند و یا معادل ریالی آن

 

______________________________________

به گزارش “مجد دز “ متن پرسش های مردم و پاسخ های معظم له که در پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری منتشر شده به شرح ذیل است:

پرداخت زکات فطره به خویشان مستحق سؤال: آیا پدر مى‏تواند زکات فطره را به فرزند دانشجوى خود که محتاج است، بدهد؟ جواب: اگر فرزندان فقیر باشند، پدر و مادر باید مخارج واجب آنان را بپردازند و نمى‌توان چیزى از زکات فطره را بابت مخارج زندگى به آنها داد ولى براى اداى دین و یا مایحتاجى که تأمین آن بر پدر واجب نیست اشکال ندارد.

سؤال: آیا جایز است زکات فطره را به عنوان هدیه، به خویشاوندان آبرومند و مستحق داد؟ جواب: مى‏تواند به عنوان هدیه بدهد و لازم نیست به او بگوید زکات فطره است؛ ولى باید در نیت قصد زکات کند. زمان کنار گذاشتن فطره

س: زمان کنار گذاشتن فطره و پرداخت آن چه موقع است؟ ج) بعد از اثبات حلول ماه شوال مى‌تواند آن را کنار بگذارد اگر نماز عید فطر مى‏خواند، بنابر احتیاط واجب باید پیش از نماز پرداخت کند یا کنار بگذارد و اگر نماز عید نمى‏خواند، تا ظهر روز عید فطر مهلت دارد.

پرداخت زکات فطره پیش از ماه رمضان

س: آیا جایز است پیش از ماه رمضان، فطره را به فقیر داد؟ ج) خیر، کفایت نمى‏کند؛ ولى مى‏تواند آن را به عنوان قرض به او بدهد و در روز عید فطر، طلب خود را بابت فطره حساب کند.

زکات فطره میهمان

س: میهمانى که فقط شب عید فطر به خانه انسان بیاید، تکلیف فطره‏اش چه مى‏شود؟ ج) فطره او بر عهده صاحب خانه نیست.

س: اگر میهمان فطره خودش را بدهد، آیا از عهده صاحب خانه ساقط مى‏شود؟ ج) در فرضى که نان خور محسوب شود اگر با اجازه صاحب خانه و از طرف او فطره خودش را بدهد، از عهده میزبان ساقط مى‏شود.

س: اگر انسان شب عید فطر میهمان داشته باشد و صبح متوجه شود که عید بوده؛ آیا فطره آنها بر او واجب است؟ ج) ناآگاهى از رؤیت هلال، تأثیرى در حکم پرداخت فطره ندارد لکن گذشت که فطره میهمان یک شبه بر عهده خودش مى‌باشد.

جنس زکات فطره

س: زکات فطره را باید از قوت متعارف داد، یا قوت شرعى؟ ج) اگر از گندم، جو، خرما، برنج و مانند اینها داده شود، کفایت مى‏کند و منحصر به قوت غالب نیست.

زکات فطره زن ناشزه‏

س: زنى که از تمکین شوهر خود دارى مى‏کند، آیا زکات فطره او از شوهرش برداشته مى‏شود؟ ج) خیر، باید شوهرش زکات فطره او را بدهد؛ مگر آنکه نان خور شخص دیگرى باشد.

زکات فطره زن

س: اگر زن به جهت نیاز شوهر، در تأمین مخارج زندگى کمک کند؛ چه کسى باید زکات فطره آنها را بدهد؟ ج) اگر زن نان‏خور شوهر محسوب شود، باید شوهر در صورت توانایى زکات فطره خود و همسرش را بدهد و اگر زن نان‏خور شوهر و کس دیگرى نباشد، باید خودش زکات فطره‏اش را بدهد.

کیفیت پرداخت زکات فطره

س: آیا زکات فطره را مى‏توان به خانواده فقیر غیر متدین داد؟ ج) در زکات فطره، عدالتِ گیرنده لازم نیست؛ ولى به کسى که آشکارا گناه کبیره انجام مى‏دهد، بنابر احتیاط نباید زکات فطره داد.

انتقال زکات فطره‏

س: جایز است زکات فطره را در شهر دیگرى بدهیم؟ ج) اگر در محل و شهر خودش مستحق پیدا نشود، مى‏تواند آن را به شهر دیگرى ببرد.

مقدار زکات فطره

س: مقدار فطره چقدر است؟ ج) شخص باید براى خودش و کسانى که نان خور او محسوب مى‏شوند، براى هر نفر سه کیلو از خوراک مردم (مانند گندم، جو، خرما، کشمش، برنج، ذرت و یا مانند اینها) و یا پول یکى از آنها را به مستحق بدهد.

فطره زن و فرزند

س: پدرى که زکات فطره نمى‏دهد، تکلیف زن و فرزند او چه مى‏شود؟ ج) بر آنان تکلیفى نیست و لازم نیست فطره بدهند.

زکات فطره فقیر

س: آیا پرداخت زکات فطره بر کسى که توان مالى ندارد، واجب است؟ ج) اگر فقیر باشد، زکات فطره بر او واجب نیست و اگر سه کیلو گندم و مانند آن و یا قیمت آنها را دارد، مستحب است آن را به عنوان زکات فطره بدهد و چنانچه افرادى تحت تکفل دارد، مى‏تواند آن را به قصد فطره، بین نفرات خانواده دست گردان کنند و بهتر است نفر آخر، آن را به کسى بدهد که از خودشان نباشد.

پرداخت زکات فطره به واجب النفقه

س: آیا پدر مى‏تواند زکات فطره را به فرزند دانشجوى خود که محتاج است، بدهد؟ ج) اگر فرزندان فقیر باشند، پدر و مادر باید مخارج واجب آنان را بپردازند و نمى‌توان چیزى از زکات فطره را بابت مخارج زندگى به آنها داد ولى براى اداى دین و یا مایحتاجى که تأمین آن بر پدر واجب نیست اشکال ندارد.

پرداخت فطره غیر سید به سید

س: کسى که سید نیست، مى‏تواند فطره را به سید بدهد؟ ج) خیر، جایز نیست.

مصرف زکات فطره در امور فرهنگى

س: آیا جایز است زکات فطره را در امور فرهنگى و مذهبى که باعث نشر معارف دین مى‏شود صرف کرد؟ ج) صرف زکات فطره در راه نشر معارف دین اشکال ندارد؛ ولى بهتر است آن را به فقیر بدهند. کنار گذاشتن فطره و تصرف در آن

س: اگر شخص فطره را کنار بگذارد، مى‏تواند از آن استفاده کند و بعد به جاى آن مال دیگرى بگذارد؟ ج) خیر، باید همان را که کنار گذاشته، براى فطره بدهد.

زکات فطره زنى که تأمین کننده مخارج زندگى است

س: اگر زن به جهت نیاز شوهر، در تأمین مخارج زندگى کمک کند؛ چه کسى باید زکات فطره آنها را بدهد؟ ج) اگر زن نان‏خور شوهر محسوب شود، باید شوهر در صورت توانایى زکات فطره خود و همسرش را بدهد و اگر زن نان‏خور شوهر و کس دیگرى نباشد، باید خودش زکات فطره‏اش را بدهد