۹م، فروردین ۱۴۰۰
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

زمان انتشار: ۹م, فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۰۰ ق.ظ | کد خبر: 87075

انتظار فرج آرمانی است که باید به دنبال آن عمل بیاید، انتظاری که از آن سخن گفته اند، فقط نشستن و اشک ریختن نیست.

گزیده ای از بیانات حضرت ایت الله خامنه ای را درباره(انتظار فرج) و (وظیفه منتظران)

این، اینده قطعی شماست

ملت ایران به فضل پروردگار، با هدایت الهی، با کمکهای معنوی غیبی و با ادعیه زاکیه و هدایتهای معنوی ولی الله الاعظم ارواحنافداه خواهد توانست تمدن اسلامی را بار دیگر در عالم سربلند کند و کاخ با عظمت تمدن اسلامی را برافراشته نماید. این، اینده قطعی شماست. جوانان، خودشان را برای این حرکت عظیم اماده کنند. نیروهای مومن و مخلص، این را هدف قرار دهند.

بیانات در دیدار جمعی از ایثارگران و خانواده های شهدا ۱۳۷۶/۰۵/۲۹

 

امروز باید در جهت حکومت امام زمان(عجل الله تعالی فرجه) کار و تلاش کنیم

ما که منتظر امام زمان هستیم، باید در جهتی که حکومت امام زمان(علیه الاف التحیه و الثناء و عجل الله تعالی فرجه) تشکیل خواهد شد، زندگی امروز را در همان جهت بسازیم و بنا کنیم. البته، ما کوچکتر از ان هستیم که بتوانیم ان گونه بنایی را که اولیای الهی ساختند یا خواهند ساخت، بنا کنیم؛ اما باید در ان جهت تلاش و کار کنیم.

مظهر عدل پروردگار، امام زمان(عج) است و میدانیم که بزرگترین خصوصیت امام زمان(علیه الصلاهوالسلام) – که در دعاها و زیارات و روایات امده است – عدالت میباشد: (یملا الله به الارض قسطا و عدلا).

رابطه قلبی و معنوی بین احاد مردم و امام زمان(عج) یک امر مستحسن، بلکه لازم و دارای اثاری است؛ زیرا امید و انتظار را به طور دایم در دل انسان زنده نگه میدارد.

بیانات در دیدار مسیولان و اقشار مختلف مردم ۱۳۶۸/۱۲/۲۲

 

قبل از فرج، اسایش و راحت طلبی و عافیت نیست!

شما جوانان عزیز که در اغاز زندگی و تلاش خود هستید، باید سعی کنید تا زمینه را برای ان چنان دورانی اماده کنید، دورانی که در ان، ظلم و ستم به هیچ شکلی وجود ندارد، دورانی که در ان، اندیشه و عقول بشر، از همیشه فعالتر و خلاقتر و افریننده تر است، دورانی که ملتها با یکدیگر نمی جنگند، دستهای جنگ افروز عالم همانهایی که جنگهای منطقه ای و جهانی را در گذشته به راه انداختند و می اندازند دیگر نمی توانند جنگی به راه بیندازند، در مقیاس عالم، صلح و امنیت کامل هست، باید برای ان دوران تلاش کرد. قبل از دوران مهدی موعود، اسایش و راحت طلبی و عافیت نیست. در روایات، (والله لتمحصن) و (والله لتغربلن) است، به شدت امتحان می شوید، فشار داده می شوید. امتحان در کجا و چه زمانی است؟ ان وقتی که میدان مجاهدتی هست. قبل از ظهور مهدی موعود، در میدانهای مجاهدت، انسانهای پاک امتحان می شوند. در کوره های ازمایش وارد می شوند و سربلند بیرون می ایند و جهان به دوران ارمانی و هدفی مهدی موعود (ارواحنا فداه) روزبه روز نزدیکتر می شود، این، ان امید بزرگ است، لذا روز نیمه شعبان، روز عید بزرگ است.

بیانات در دیدار مردم قم ۱۳۷۰/۱۱/۳۰

 

زمینه ظهور را باید با حاکمیت قران و اسلام اماده کرد

انتظار، یعنی دل سرشار از امید بودن نسبت به پایان راه زندگی بشر. ممکن است کسانی ان دوران را نبینند و نتوانند درک کنند – فاصله هست – اما بلاشک ان دوران وجود دارد؛ لذا تبریک این عید – که عید امید و عید انتظار فرج و گشایش است – درست نقطه مقابل ان چیزی است که دشمن میخواهد به وجود بیاورد.

ما ان وقتی میتوانیم حقیقتا منتظر به حساب بیاییم که زمینه را اماده کنیم. برای ظهور مهدی موعود(ارواحنافداه) زمینه باید اماده بشود؛ و ان عبارت از عمل کردن به احکام اسلامی و حاکمیت قران و اسلام است. . . اولین قدم برای حاکمیت اسلام و برای نزدیک شدن ملتهای مسلمان به عهد ظهور مهدی موعود (ارواحنافداه و عجل الله فرجه)، به وسیله ملت ایران برداشته شده است؛ و ان، ایجاد حاکمیت قران است.

بیانات در دیدار مردم قم ۱۳۷۰/۱۱/۳۰

 

اگر به سمت صلاح نزدیک بشویم ظهور نزدیک خواهد شد

شما مردم عزیز – بخصوص شما جوانها – هر چه که در صلاح خود، در معرفت و اخلاق و رفتار و کسب صلاحیتها در وجود خودتان بیشتر تلاش کنید این اینده را نزدیکتر خواهید کرد، اینها دست خود ماست اگر ما خودمان را به صلاح نزدیک کنیم، ان روز نزدیک خواهد شد همچنان که شهدای ما با فدا کردن جان خودشان ان روز را نزدیک کردند، ان نسلی که برای انقلاب ان فداکاریها را کردند، با فداکاریهای خودشان ان اینده را نزدیکتر کردند هر چه ما کار خیر و اصلاح درونی خود و تلاش برای اصلاح جامعه انجام بدهیم ان عاقبت را دایما نزدیکتر می کنیم.

بیانات در دیدار اقشار مختلف مردم در سالروز میلاد خجسته امام زمان(عج) ۱۳۷۹/۰۸/۲۲

 

فقط نشستن و اشک ریختن فایده ندارد!

درس دیگر اعتقاد به مهدویت و جشنهای نیمه شعبان برای من و شما این است که هر چند اعتقاد به حضرت مهدی ارواحنافداه یک ارمان والاست و در ان هیچ شکی نیست؛ اما این ارمانی است که باید به دنبال ان عمل بیاید. انتظاری که از ان سخن گفته اند، فقط نشستن و اشک ریختن نیست.

بیانات در دیدار اقشار مختلف مردم به مناسبت نیمه شعبان در مصلای تهران ۱۳۸۱/۰۷/۳۰

 

ما باید خود را برای سربازی امام زمان اماده کنیم

انتظار به معنای این است که ما باید خود را برای سربازی امام زمان اماده کنیم. . . سربازی منجی بزرگی که میخواهد با تمام مراکز قدرت و فساد بین المللی مبارزه کند، احتیاج به خودسازی و اگاهی و روشن بینی دارد. . . ما نباید فکر کنیم که چون امام زمان خواهد امد و دنیا را پر از عدل و داد خواهد کرد، امروز وظیفه ای نداریم؛ نه، بعکس، ما امروز وظیفه داریم در ان جهت حرکت کنیم تا برای ظهور ان بزرگوار اماده شویم. اعتقاد به امام زمان به معنای گوشه گیری نیست. . . . امروز اگر ما میبینیم در هر نقطه دنیا ظلم و بی عدالتی و تبعیض و زورگویی وجود دارد، اینها همان چیزهایی است که امام زمان برای مبارزه با انها می اید. اگر ما سرباز امام زمانیم، باید خود را برای مبارزه با اینها اماده کنیم.

بیانات در دیدار اقشار مختلف مردم به مناسبت نیمه شعبان در مصلای تهران ۱۳۸۱/۰۷/۳۰

 

بزرگترین وظیفه منتظران

بزرگترین وظیفه منتظران امام زمان این است که از لحاظ معنوی و اخلاقی و عملی و پیوندهای دینی و اعتقادی و عاطفی با مومنین و همچنین برای پنجه درافکندن با زورگویان، خود را اماده کنند. کسانی که در دوران دفاع مقدس، سر از پا نشناخته در صفوف دفاع مقدس شرکت میکردند، منتظران حقیقی بودند. کسی که وقتی کشور اسلامی مورد تهدید دشمن است، اماده دفاع از ارزشها و میهن اسلامی و پرچم برافراشته اسلام است، میتواند ادعا کند که اگر امام زمان بیاید، پشت سر ان حضرت در میدانهای خطر قدم خواهد گذاشت. اما کسانی که در مقابل خطر، انحراف و چرب و شیرین دنیا خود را میبازند و زانوانشان سست میشود؛ کسانی که برای مطامع شخصی خود حاضر نیستند حرکتی که مطامع انها را به خطر میاندازد، انجام دهند؛ اینها چطور میتوانند منتظر امام زمان به حساب ایند؟ کسی که در انتظار ان مصلح بزرگ است، باید در خود زمینه های صلاح را اماده سازد و کاری کند که بتواند برای تحقق صلاح بایستد.

بیانات در دیدار اقشار مختلف مردم به مناسبت نیمه شعبان در مصلای تهران ۱۳۸۱/۰۷/۳۰

 

معنای انتظار فرج، انتظار گشایش در گرفتاری عمومی بشریت است

معنای انتظار فرج به عنوان عباره اخرای انتظار ظهور، این است که مومن به اسلام، مومن به مذهب اهل بیت(علیهم السلام) وضعیتی را که در دنیای واقعی وجود دارد، عقده و گره در زندگی بشر میشناسد. واقع قضیه هم همین است. منتظر است که این فروبستگی کار بشر، این گرفتاری عمومی انسانیت گشایش پیدا بکند. مسیله، مسیله گره در کار شخص من و شخص شما نیست. امام زمان (علیه الصلاه و السلام) برای اینکه فرج برای همه بشریت به وجود بیاورد، ظهور میکند که انسان را از فروبستگی نجات بدهد؛ جامعهبشریت را نجات بدهد؛ بلکه تاریخ ایندهبشر را نجات بدهد.

. . . انتظار فرج یعنی قبول نکردن و رد کردن ان وضعیتی که بر اثر جهالت انسانها، بر اثر اغراض بشر بر زندگی انسانیت حاکم شده است. این معنی انتظار فرج است.

بیانات در دیدار اقشار مختلف مردم به مناسبت نیمه شعبان ۱۳۸۷/۰۵/۲۷

 

انتظار حرکت است، سکون نیست

انتظار فرج، انتظار دست قاهر قدرتمند الهی ملکوتی است که باید بیاید و با کمک همین انسانها سیطره ظلم را از بین ببرد و حق را غالب کند و عدل را در زندگی مردم حاکم کند و پرچم توحید را بلند کند؛ انسانها را بنده واقعی خدا بکند. باید برای این کار اماده بود. . . انتظار معنایش این است. انتظار حرکت است؛ انتظار سکون نیست؛ انتظار رها کردن و نشستن برای اینکه کار به خودی خود صورت بگیرد، نیست. انتظار حرکت است. انتظار امادگی است. . . . انتظار فرج یعنی کمر بسته بودن، اماده بودن، خود را از همه جهت برای ان هدفی که امام زمان (علیه الصلاه والسلام) برای ان هدف قیام خواهد کرد، اماده کردن. ان انقلاب بزرگ تاریخی برای ان هدف انجام خواهد گرفت. و او عبارت است از ایجاد عدل و داد، زندگی انسانی، زندگی الهی، عبودیت خدا؛ این معنای انتظار فرج است.

بیانات در دیدار اقشار مختلف مردم به مناسبت نیمه شعبان ۱۳۸۷/۰۵/۲۷

 

زمینه ظهور درصورت پیروزی ملت ایران اماده می شود

امروز مسیر تاریخ، مسیر ظلم است؛ مسیر سلطه گری و سلطه پذیری است؛ یک عده در دنیا سلطه گرند، یک عده در دنیا سلطه پذیرند. اگر حرف شما ملت ایران پیش رفت، اگر شما توانستید پیروز شوید، به ان نقطه موعود برسید، ان وقت مسیر تاریخ عوض خواهد شد؛ زمینه ظهور ولی امر و ولی عصر (ارواحنا له الفداء) اماده خواهد شد؛ دنیا وارد یک مرحله جدیدی خواهد شد. این بسته به عزم امروز من و شماست، این بسته به معرفت امروز من و شماست.

بیانات در دیدار مردم قم ۱۳۹۱/۱۰/۱۹

 

زندگی اصلی بشر از دوران ظهور اغاز می شود

بشریت دارد همین طور این راه را طی میکند تا به اتوبان برسد؛ این اتوبان، دوران مهدویت است، دوران ظهور حضرت مهدی (سلام الله علیه) است. این جور نیست که وقتی به انجا رسیدیم، یک حرکت دفعی انجام بگیرد و بعد هم تمام بشود؛ نه، انجا یک مسیر است. در واقع باید گفت زندگی اصلی بشر و حیات مطلوب بشر از انجا اغاز میشود و بشریت تازه می افتد در راهی که این راه یک صراط مستقیم است و او را به مقصد افرینش میرساند؛ (بشریت) را میرساند، نه احادی از بشریت را، نه افراد را، مجموعه ها را میرساند.

بیانات در دیدار پژوهشگران و کارکنان موسسه (دارالحدیث) و پژوهشگاه (قران و حدیث) ۱۳۹۳/۰۳/۲۱

 

معتقدین به ظهور هیچ گاه دچار ناامیدی نمی شوند

نام امام زمان (عجل الله له الفرج و سلام الله علیه) و یاد این بزرگوار، دایما به ما یاداوری میکند که طلوع خورشید حق و عدل در پایان این شب ظلمانی، قطعی است. انسانها گاهی که امواج متراکم ظلمت و ظلم را مشاهده میکنند، مایوس میشوند. یاد امام زمان نشان دهندهاین است که خورشید طلوع خواهد کرد، روز خواهد امد؛ بله، ظلمات هست، ظالمان و تاریکی افرینان هستند در دنیا، و قرنهای متمادی بوده اند اما پایان این شب سیاه و ظلمانی، قطعا طلوع خورشید است؛ این ان چیزی است که اعتقاد به امام زمان به ما می اموزد؛ این وعده تضمین شدهپروردگار است: السلام علیک ایها العلم المنصوب و العلم المصبوب و الغوث و الرحمه الواسعه وعدا غیر مکذوب؛ وعدهتخلف ناپذیر الهی است. در اول زیارت [هم دارد]: السلام علیک یا وعد الله الذی ضمنه؛ وعده ای که تضمین شده است از طرف پروردگار، ظهور این بزرگوار است. معتقدین به ظهور ولی عصر و وجود ولی عصر (ارواحنا فداه) هیچ گاه دچار ناامیدی و یاس نمیشوند، و میدانند که قطعا این خورشید طلوع خواهد کرد و این تاریکی ها و این سیاهی ها را برطرف خواهد کرد.

بیانات در دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین (علیه السلام) ۱۳۹۶/۰۲/۲۰

 

انتظار یعنی دایم در حال (اماده باش) باشید

ما مامور به انتظاریم؛ انتظار یعنی چه؟ انتظار به معنای مترصد بودن است. در ادبیات نظامی یک چیزی داریم به نام (اماده باش)؛ انتظار یعنی (اماده باش)! باید (اماده باش) باشیم. انسان مومن و منتظر، ان کسی است که در حال (اماده باش) است. اگر امام شما که مامور به ایجاد عدالت و استقرار عدالت در کل جهان است، امروز ظهور بکند، باید من و شما اماده باشیم. این (اماده باش) خیلی مهم است؛ انتظار به این معنا است. انتظار به معنای بی صبری کردن و پا به زمین کوبیدن و چرا دیر شد و چرا نشد و مانند اینها نیست، انتظار یعنی باید دایم در حال (اماده باش) باشید.

بیانات در دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین (علیه السلام) ۱۳۹۶/۰۲/۲۰

 

در انتظار باید اهل عمل به چیزی باشیم که دل امام زمان(عجل الله تعالی فرجه) را شاد می کند

این انتظار، مستلزم صلاح و عمل است؛ باید خودمان را اصلاح کنیم، باید اهل عمل به ان چیزی باشیم که دل ان بزرگوار را شاد میکند. اگر بخواهیم این جور عمل بکنیم و این صلاح و اصلاح را برای خودمان فراهم بکنیم، طبعا نمیتوانیم به عمل فردی اکتفا کنیم. در محیط جامعه، در محیط کشور، در محیط جهانی هم وظایفی هست که باید انجام بدهیم؛ این وظایف چه هستند؟ این همان چیزی است که نیاز دارد به بصیرت، نیاز دارد به معرفت، نیاز دارد به نگرش جهانی، نیاز دارد به روشن بینی؛ این ان چیزی است که شما جوان عزیز فعال امروز به ان موظفید.

بیانات در دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین (علیه السلام) ۱۳۹۶/۰۲/۲۰

 

لازمه انتظار خودسازی است

انتظار، تکلیف بر دوش انسان میگذارد. وقتی انسان یقین دارد که یک چنین اینده ای هست؛ همچنانی که در ایات قران هست: (و لقد کتبنا فی الزبور من بعد الذکر ان الارض یرثها عبادی الصالحون. ان فی هذا لبلاغا لقوم عابدین) – مردمانی که اهل عبودیت خدا هستند، میفهمند – باید خود را اماده کنند، باید منتظر و مترصد باشند. انتظار لازمه اش اماده سازی خود هست. بدانیم که یک حادثه بزرگ واقع خواهد شد و همیشه منتظر باشید. هیچ وقت نمیشود گفت که حالا سالها یا مدتها مانده است که این اتفاق بیفتد، هیچ وقت هم نمیشود گفت که این حادثه نزدیک است و در همین نزدیکی اتفاق خواهد افتاد. همیشه باید مترصد بود، همیشه باید منتظر بود. انتظار ایجاب میکند که انسان خود را به ان شکلی، به ان صورتی، به ان هییت و خلقی نزدیک کند که در دوران مورد انتظار، ان خلق و ان شکل و ان هییت متوقع است. این لازمه انتظار است. وقتی بناست در ان دوران منتظر عدل باشد، حق باشد، توحید باشد، اخلاص باشد، عبودیت خدا باشد – یک چنین دورانی قرار است باشد – ما که منتظر هستیم، باید خودمان را به این امور نزدیک کنیم، خودمان را با عدل اشنا کنیم، اماده عدل کنیم، اماده پذیرش حق کنیم. انتظار یک چنین حالتی را به وجود می اورد.

بیانات در دیدار اساتید و فارغ التحصیلان تخصصی مهدویت ۱۳۹۰/۰۴/۱۸

 

روحیه انتظار از بزرگترین دریچه های فرج برای جامعه اسلامی است

باید منتظر بود. این نگاه ادیان به پایان راه کاروان بشری، نگاه بسیار امیدبخشی است؛ حقیقتا روحیه انتظار و روحیه ارتباط با ولی عصر (ارواحنا فداه) و منتظر ظهور بودن و منتظر ان روز بودن، یکی از بزرگ ترین دریچه های فرج برای جامعه اسلامی است. منتظر فرج هستیم؛ خود این انتظار، فرج است؛ خود این انتظار، دریچه فرج است، امیدبخش است، نیروبخش است؛ از احساس بیهودگی، از احساس ضایع شدن، از نومیدی، از گیج و گمی نسبت به اینده جلوگیری میکند؛ امید میدهد، خط میدهد. مسیله امام زمان (سلام الله علیه) این است و امیدواریم که خدای متعال ما را به معنای واقعی کلمه از منتظران قرار بدهد و چشم ما را به تحقق این وعده الهی روشن کند.

بیانات در دیدار پژوهشگران و کارکنان‌ مؤسسه «دارالحدیث» و پژوهشگاه «قرآن و حدیث» ۲۱/۰۳/۱۳۹۳

منبع: پایگاه اطلاع رسانی حوزه و برگرفته از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری