۲۶م، بهمن ۱۳۹۹
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com
زمان انتشار: ۲۶م, بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۱۲ ق.ظ | کد خبر: 86866

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” حجةالاسلام والمسلمین قاضی امام جمعه دزفول در دیدار پروفسور بختی رییس مؤسسه فرهنگی سازمان اکو و دکتر عصاری رییس دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول ضمن خوشامدگویی گفت: شاید حلقه گمشده جوامع بشری، روشهای تعامل است؛ و مشکلات و تفرقه و جنگ به این دلیل است که جوامع بشری نتوانسته‌اند بر اساس اصول صحیحی تعامل داشته باشند.

امام جمعه دزفول افزود: کلام امام علی(ع) که “مردم دو دسته‌اند یا برادر دینی هستند و یا هم نوع”؛ پیوند جوامع بشری را رقم می‌زند و وجه اشتراک آنها را بیان می‌کند؛ امروزه کلامی رساتر از این جمله نورانی وجود ندارد.

حجةالاسلام والمسلمین قاضی تصریح کرد: کلام مقام معظم رهبری یک نگاه راهبردی به ارتباطات است، اگر این جمله راهبردی بررسی و مطالبه شده و عملیاتی شود می‌تواند در رسیدن به اهداف بلند سازمان اکو بسیار مرثر واقع گردد.

امام جمعه دزفول گفت: سرزمین دزفول علاوه بر پیشینه تاریخی بسیار مهم، در ادوار و قرون مختلف شخصیتهایی را پرورش داده است که برای بشریت خدمات بزرگی انجام داده‌اند؛ علما و خاندانهای علمی بزرگی در این دیار بوده‌اند و به نقل از آیت الله قاضی(ره) در زمانی، در دزفول ۸۰ مجتهد بوده‌اند که هیچکدام ادعای اجتهاد نداشته‌اند.

امام جمعه دزفول تصریح کرد: منطقه‌ای که علما و دانشمندان حضور داشته باشند، مردم لاجرم از سیره و سلوک و نوع رفتار دانشمندان، تربیت شده و شکل می‌گیرند که اثر مستقیم در پیشرفت جوامع بشری دارد.

وی بستر علم و دانش را بهترین بستر ارتباطات و تعامل بشری دانست و خاطرنشان کرد: مؤسسه فرهنگی، قلب سازمان اکو می‌باشد؛ مؤسسه فرهنگی می‌تواند بستر را برای موفقیت سازمان و نزدیک شدن به مقاصد آن فراهم کند، پیوندها را بوجود آورد و زنجیره ارتباطات را بر اساس اسلوب صحیح تعریف کند.

رییس شورای فرهنگ عمومی شهرستان دزفول افزود: مهمترین سرمایه کشورهای اکو گنجینه‌های فرهنگی آنها هستند، اگر سرمایه‌های فرهنگی را شناسایی و بین آنها ارتباط و توازن برقرار شود گام بلندی در جهت رسیدن به اهداف اکو برداشته شده است.

امام جمعه دزفول ضمن اعلام آمادگی شهرستان برای ارتباط بیشتر با این سازمان گفت: سرمایه‌های فراوان و نیروهای انسانی فرهیخته، عالم و محقق و متفکر در شهرستان دزفول هستند که اگر چه هنوز نتوانسته‌ایم از کل ظرفیت موجود استفاده کنیم ولی سعی بر این بوده است که از این سرمایه نهایت استفاده شود.

همچنین دکتر بختی رییس مؤسسه فرهنگی سازمان اکو گفت: بیش از ۴۰ سال است که سازمان اکو برای همکاری گسترده، استفاده از ظرفیت منطقه، همبستگی اقتصادی و رفع موانع موجود جهت رشد و ترقی بین ۳ کشور ایران و ترکیه و پاکستان تأسیس و راه اندازی شده است و امروز کشورهای عضو به ۱۰ کشور رسیده‌اند.

پروفسور بختی افزود: رؤسای این سازمان برای همکاری بیشتر باید مردم کشورهای عضو را با هم آشنا کنند چراکه یکی از اهداف اساسی سازمان اکو گسترش همکاری در زمینه فرهنگی، هنری، علمی و آموزشی بین کشورهای منطقه اکو می‌باشد.

وی خاطرنشان کرد: از اهداف سازمان اکو شبکه سازی است و یکی از این شبکه‌ها شبکه دانشگاههای کشورها می‌باشد، باید با برنامه‌های فرهنگی مردم این کشورها را با هم پیوند داد.

رییس مؤسسه فرهنگی سازمان اکو ادامه داد: ۴ مارس اولین نشست برگزار خواهد شد و رؤسای ۱۰ کشور در این نشست حضور خواهند داشت، رییس دانشگاه جندی شاپور دزفول که قدیمی‌ترین دانشگاه دنیا با ۱۸۰۰ سال قدمت می‌باشد نیز بعنوان مهمان ویژه پیام خود را از سرزمین باستانی دزفول به رؤسای ۱۰ کشور عضو خواهد رساند که موجب افتخار است و باید الگو باشد.

وی با تأکید بر اینکه باید این میراث و دستاورد حفظ شده و به نسل بعد ارائه شود گفت: یادداشت تفاهم و همکاری بین دانشگاه جندی شاپور و مؤسسه فرهنگی اکو جهت معرفی بیشتر این دانشگاه منعقد شده است.