۲۰م، بهمن ۱۳۹۹
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com
زمان انتشار: ۲۰م, بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۱۳ ب.ظ | کد خبر: 86673

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” در ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی با حضور شریعتی استاندار خوزستان، حجةالاسلام والمسلمین قاضی امام جمعه دزفول و جمعی از مسئولین شهرستان دزفول طرح سورتینگ و بسته بندی مرکبات و سردخانه نگهداری میوه و سبزی شرکت کشاورزی جلگه دز، با ۲۹۰ میلیون تومان تسهیلات و ۳ میلیارد و ۵۱۰ میلیون تومان سرمایه ثابت، افتتاح شد.

به گفته مهندسین این شرکت، این طرح شامل دو فاز است که در فاز اول در ۲ هکتار فرصت گلخانه‌ای، ۴ سالن در ۱۸ هزار متر مربع سالن مفید قابل کشت است که ۶ هکتار نیز در طرح توسعه آن در سال آینده شروع خواهد شد.

کشت این طرح هیدروپونیک و بدون نیاز به خاک بوده و تمام نیازهای گیاه، کاملا هوشمند طراحی شده است.

سالن تأسیسات برای جوابگویی به ۸ هکتار فضای گلخانه طراحی شده است؛ در حال حاضر در ۳ سالن، گوجه کشت شده و بستر کشت خیار در یک سالن دیگر نیز فراهم است.

گوجه تولید شده در ۱۸ هزار متر کشت شده حدود ۶۳۰ تن در سال است و برداشت خیار نیز از هر متر مربع بین ۳۵ تا ۴۰ کیلو خواهد بود.

یکی از محاسن این طرح، جمع آوری پس آب گیاه بوده که پس از فیلتراسیون به چرخه برمی‌گردد که علاوه بر کاهش هزینه برای محیط زیست نیز هیچ گونه آلودگی نخواهد داشت.

از آنجایی که خوزستان قطب کشاورزی می‌باشد این شرکت آمادگی انتقال تجربیات را دارد تا سرمایه گذاران بدون آزمون و خطا بتوانند الگو برداری کنند.