۱۶م، آبان ۱۳۹۹
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

از منظر قرآن کریم تقوای الهی موجب می‌شود که انسان مشمول لطف خاص خدای متعال شود. + متن کامل خطبه‌ها

جامعه بشری می‌تواند با تقواپیشگی خود را به مقام قرب الهی برساند.

زمان انتشار: ۱۶م, آبان ۱۳۹۹ ساعت ۶:۳۷ ب.ظ | کد خبر: 85554

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” آئین دشمن شکن نمازجمعه دزفول با حضور اقشار مختلف مردم مؤمن و ولایت مدار دزفول به امامت حجةالاسلام والمسلمین قاضی امام جمعه دزفول در مصلای امام علی(ع) این شهرستان برگزار شد.

از منظر قرآن کریم تقوای الهی موجب می‌شود که انسان مشمول لطف خاص خدای متعال شود

خطیب نمازجمعه دزفول در خطبه اول نماز ضمن دعوت به پرهیزکاری گفت: از منظر قرآن کریم تقوای الهی موجب می‌شود که انسان مشمول لطف خاص خدای متعال شود.

جامعه بشری می‌تواند با تقواپیشگی خود را به مقام قرب الهی برساند

وی افزود: جامعه بشری می‌تواند با تقواپیشگی خود را به مقام قرب الهی برساند.

تبیین حدیثی از امام جعفر صادق(ع) در خصوص رعایت حقوق اجتماعی در شرایط سخت معیشتی و اقتصادی

امام جمعه دزفول با توجه به ایام ولادت رئیس مذهب تشیّع امام جعفر صادق(ع) به تبیین حدیثی از آن حضرت در خصوص رعایت حقوق اجتماعی در شرایط سخت معیشتی و اقتصادی پرداخت و افزود: از منظر آن حضرت گرانی قیمتها، اخلاق و رفتار مردم را نامطلوب می‌سازد، امانت داری را ازبین می‌برد و مردم و مسلمانان را از فشار و سختی به ستوه می‌آورد.

گرانی، تورم و خیانت در امانت آثار زیانباری در جامعه به همراه دارد و مسئولان مربوطه باید مراقب باشند

وی با بیان اینکه در این حدیث شریف آن حضرت به سه جنبه فردی و اجتماعی جامعه اشاره فرموده اند یادآور شد: گرانی، تورم و خیانت در امانت آثار زیانباری در جامعه به همراه دارد که متولیان و مسئولان مربوطه باید مراقب باشند.

اگر مسئولی در انجام وظایف خود به مردم خیانت ورزد در روز قیامت باید پاسخگوی ۸۰ میلیون ایرانی باشد

امام جمعه دزفول با اشاره به حدیثی از نبی مکرم اسلام تأکید کرد: اگر مسئولی در انجام وظایف خود به مردم خیانت ورزد در روز قیامت باید پاسخگوی ۸۰ میلیون ایرانی باشد.

افرادی باید مسئولیت بپذیرند که شایستگی آن را داشته باشند در غیر این صورت خیانت کرده‌اند

امام جمعه دزفول در جمع بندی این حدیث اظهار داشت: افرادی باید مسئولیت بپذیرند که شایستگی آن را داشته باشند در غیر این صورت به خدای متعال، پیامبر گرامی اسلام و مسلمانان خیانت کرده‌اند.

حضرت آقا با تدبیر و دور اندیشی تهدیدهای دشمنان را تبدیل به فرصت کرده است

حجةالاسلام والمسلمین قاضی در خطبه دوم نمازجمعه دزفول به تبیین سخنان اخیر مقام معظم رهبری پرداخت و گفت: حضرت آقا با تدبیر و دور اندیشی تهدیدهای دشمنان را تبدیل به فرصت کرده است.

حضرت آقا با افشای دست‌های پشت پرده، پوچ بودن حقوق بشر و آزادی بیان دولت فرانسه را برملا ساخت

امام جمعه دزفول با اشاره به علنی شدن دشمنی غربی‌ها با اسلام، با اهانت به پیامبر اکرم(ص) اظهار داشت: حضرت آقا با افشای دست‌های پشت پرده، پوچ بودن حقوق بشر و آزادی بیان دولت فرانسه را برملا ساخت.

وی با بیان اینکه این توهین‌ها خدشه‌ای بر چهره پیامبر اسلام وارد نمی‌کنند، افزود: این اقدامات نشان دهنده انحطاط فرهنگ غرب است.

هر دولتی که در آمریکا سر کار بیاید، عروسک خیمه شب بازی رژیم صهیونیستی است

امام جمعه دزفول با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت: هر دولتی که در آمریکا سر کار بیاید، عروسک خیمه شب بازی رژیم صهیونیستی است.

رفت و آمد رؤسای جمهوری آمریکا هیچ تأثیری بر رفتار ایران ندارد

خطیب نماز جمعه دزفول درخصوص تحلیل رهبر معظم انقلاب در مورد انتخابات آمریکا افزود: رفت و آمد رؤسای جمهوری آمریکا هیچ تأثیری بر رفتار ایران ندارد.

امام جمعه دزفول گفت: برخی افراد ساده لوح تصور می‌کنند اگر بایدن رئیس جمهور شود، شرایط بهتر می‌شود درحالیکه این شخص هنگام شهادت سردار سلیمانی بیانیه داد.

موضع مقام معظم رهبری در مورد مسئله قره باغ حکیمانه و مقتدرانه است

وی موضع مقام معظم رهبری در مورد مسئله قره باغ را حکیمانه و مقتدرانه دانست و افزود: گرانی‌های افسارگسیخته داخل کشور توجیهی ندارند.

راه علاج مشکلات اقتصادی کشور بنا به فرموده مقام معظم رهبری امید به توانمندی داخل کشور است

حجةالاسلام والمسلمین قاضی راه علاج مشکلات اقتصادی کشور را بنا به فرموده مقام معظم رهبری امید به توانمندی داخل کشور دانست.

تبیین تطبیقی شاخص‌های انقلابی‌گری و انقلابی‌نمایی

خطیب نمازجمعه دزفول در بخش دیگری از خطبه‌های نماز جمعه با تأکید بر لزوم بررسی تطبیقی شاخص‌های انقلابی‌گری و انقلابی‌نمایی گفت: برخی، توهین و پرخاشگری را انقلابی‌گری می‌دانند حال آنکه خود هیچ نقدی را برنمی‌تابند و همه را نقد می‌کنند.

انتقادها و تذکرات جدی آیت الله قاضی(ره) منجر به استحکام بیشتر و رضایتمندی مردم می‌شد

وی با اشاره به انتقادهای آیت الله قاضی دزفولی(ره) امام جمعه فقید دزفول افزود: این انتقادها و تذکرات جدی منجر به استحکام بیشتر و رضایتمندی مردم می‌شد لذا باید توجه داشت که انتقادها باعث دوقطبی شدن جامعه و توهین به شخصیت افراد نشود.

شهید طهرانی مقدم کار بزرگی برای صنعت موشکی ایران کرد

حجةالاسلام والمسلمین قاضی سالروز شهادت طهرانی مقدم را گرامی داشت و اظهار کرد: این شهید والامقام پدر موشکی ایران، دانشمندی برجسته و دارای نگاهی بلند بود و کار بزرگی برای صنعت موشکی ایران کرد.

معرفی کتاب تاریخ مستطاب آمریکا

وی با اشاره به آیین عمامه گذاری طلاب چهار شهر دزفول، شوشتر، اندیمشک و شوش در مصلای امام علی(ع) دزفول به معرفی کتاب تاریخ مستطاب آمریکا پرداخت.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

سَلامُ عَلَیْکُم جَمیعاً ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

اَعُوذُ بِاللّهِ مِن الشَّیطانِ الرَّجیم

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه، بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، همه شما وخودم را مؤکداً دعوت به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

تقوای الهی باعث می‌شود که انسان مشمول لطف خاص خدای متعال بشود. در سوره بقره خدای متعال می‌فرماید: وَاتَّقُوا اللَّهَ وَاعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ مَعَ الْمُتَّقِینَ می‌فرماید که: تقوا داشته باشید و بدانید که خداوند با تقوا پیشگان است، با پروا پیشگان است، کسانی که از خدای متعال ترس دارند، کسانی که به اوامر و نواهی خدای متعال عنایت دارند.

انسان می‌تواند با پروا پیشگی و تقوا خود را به مقام قرب الهی برساند و خود مورد لطف و محبت و عنایت خدای متعال قرار بدهد.

از آنجایی که ولادت امام صادق(ع) هم زمان با میلاد و خجسته نورانی رسول رحمت محمد مصطفی(صلی الله علیه وآله) پیامبر مهربانیهاست؛ کمتر فرصتی پیش می‌آید که ما درباره سیره زندگانی امام صادق(علیه السلام) و منش و روش ایشان و سبک زندگی ایشان و تاریخ ایشان سخن بگوییم. موضوع بحث ما را به همین جهت در این خطبه انتخاب کرده‌ایم درباره امام صادق(علیه السلام) یک حدیث و یک روایتی که متناسب شرایط روز ما هم هست و آن حدیثی است که رعایت حقوق اجتماعی در شرایط سخت معیشتی و اقتصادی است.

(این مورد بحث ماست که در این خطبه مورد توجه قرار می‌گیرد.)

حضرت در یک روایت مهمی که در کتاب شریف کافی نقل شده است می‌فرمایند: گرانی قیمتها اخلاق و رفتار مردم را نامطلوب می‌سازد، امانتداری را از بین می‌برد و مردم مسلمان را از فشار و سختی به ستوه می‌آورد. که بخشی از روایت را هم اشاره می‌کنم. غَلاءُ السِّعرِ یُسِیءُ الخُلُقَ ، و یُذهِبُ الأمانَةَ می‌فرماید که در این حدیث شریف به سه جنبه موارد اجتماعی و فردی اشاره شده است.

یکی جنبه اخلاق اجتماعی است؛ که عبارت است حُسن خلق است که چقدر در روایات ما در آموزه‌های دینی روی حُسن خلق تأکید شده است. که در زمان فشار اقتصادی و گرانی و تورم بداخلاقی‌ها زیاد می‌شود و اثر مستقیم این بداخلاقی‌ها و این گرانی روی رفتار مردم می‌گذارد.

مثلا می‌بینیم ما رأفتها، مهربانیها، ترحمها از بین می‌روند؛ که الان ما نمونه‌اش را به عینه داریم می‌بینیم. کسی به کسی ترحم نمی‌کند. به نسبت آدم فقیر و نیازمند کسی عنایت نمی‌کند. آن دکان دار حاضر نیست مثلا اگر کسی آدم ضعیفی هست، یا آن بازاری یا آن تاجر یا آن کسی که می‌خواهد دستمزدی بگیرد، اگر کسی ضعیف هست، مثلا تخفیف برایش بدهد. چنین چیزی نیست، می‌گوید قیمتش هم این است. کم هم نمی‌گذارد.

خیلی وقتها دیدید بعضی از مردم برای درمان آدم فقیر و ضعیف پول جمع می‌کنند؛ آن پزشک حاضر نیست از دستمزدش بگذرد. این نشان دهنده این است که نامهربانی‌ها زیاد می‌شود. وقتی می‌روی می‌بینی یک شَبه قیمت جنسها گران شده است. درصد زیادی رشد کرده است. به او می‌گویی دیروز آمدم این قیمت بود حالا چرا این قیمت است با بداخلاقی جوابت را می‌دهد می‌گوید همین است. می‌خواهی بخر می‌خواهی نخر. اگر هم نخری فردا که بیای باز گرانتر می‌شود.

اینها خیلی از نظر اجتماعی و جامعه شناسی روی افراد اثر می‌کند. وقتی شخصی می‌رود بازار مثلا این بداخلاقی را می‌بیند وقتی می‌آید در خانه ممکن است عکس العملش در خانه، خودش را نشان بدهد.

فلذا روی همه چیز اثر می‌گذارند و جنبه دیگری که در این حدیث مشاهده می‌شود زایل شدن یک حق اجتماعی است و حقوق اجتماعی است که امانتداری را از بین می‌برد که می‌فرماید و یُذهِبُ الأمانَةَ  و امانتداری را از بین می‌برد که این آثار بسیار زیان باری برای جامعه دارد. اگر خدای نکرده در جامعه امانت رعایت نشود آثار خیلی بدی دارد.

در کتاب شریف غررالحکم حدیثی از امیرالمؤمنین(ع) نقل می‌کنند می‌فرماید أفضلُ الإیمانِ الأمانةُ، أقْبَحُ الأخلاقِ الخِیانةُ می‌فرماید: با فضیلت‌ترین ایمان انسان این است که امانتدار باشد. امانتداری ناشی از ایمان انسان است و قبیح‌ترین و زشت‌ترین اخلاقها خیانت کردن در امانت است.

رسول گرامی اسلام حضرت ختم انبیا محمد مصطفی(ص) قبل از مبعوث شدنش به رسالت، لقب امین داشت و با لقب امین مشهور بود. حتی مشرکین، حتی کسانی که دشمن پیغمبر بودند می‌آمدند، کالاهایشان و آن چیز ارزشمندشان را پیش پیامبر(ص) امانت می‌گذاشتند.

روایت دیگری از امیرالمؤمنین(ع) إذا ظهرت الخیانات ارتفعت البرکات خیلی حدیث کاربردی است می‌فرماید: وقتی که خیانت در جامعه علنی بشود، آشکار بشود، برکات در آن جامعه از بین می‌رود. این خیلی مسئله مهمی است. البته بحث امانت و امانتداری در فرهنگ روایات ما معنای بسیار گسترده دارد که اگر فرصت می‌بود باید چند خطبه در خصوص بحث امانتداری ما بیان می‌کردیم.

پیامبر اکرم حضرت ختم انبیاء محمد مصطفی(ص) یک حدیثی در کتاب شریف بحار از طرف پیامبر(ص) نقل شده است که می‌فرماید: غایَةُ الخِیانَةِ نَقضُ العُهُودِ  نهایت و انتهای خیانت کردن این است که انسان عهدها را نقض بکند و لذا کوفیان وقتی عهدشان را با امام حسین(ع) نقض کردند بزرگترین خیانت را کردند.

مِن جمله خیانتهای خطرناک که در نامه ۲۶ نهج البلاغه از امیرالمؤمنین(ع) نقل شده است و إِنَّ أَعْظَمَ الْخِیَانَةِ خِیَانَةُ الْأُمَّةِ وَ أَفْظَعَ الْغِشِّ غِشُّ الْأَئِمَّةِ می‌فرماید: بزرگترین خیانتها، خیانتها به امت و مردم است. انسان یک مسئولیتی داشته باشد، مسئولیتش که برمی‌گردد به همه مردم، باید در مقابل همه مردم تعهدش را انجام بدهد، آن وقت این شخص خیانت بکند.

و بعد می‌فرماید: و از ذلت بارترین و رسواترین غشها (غشها همان فریب کاری است) غشهای پیشوایان است کسانی که مسئول هستند. کسانی که اداره جامعه اسلامی را بعهده دارند. فریب کاری خیلی بد است فریبکاری از ناحیه آنها خیلی سنگین تر از فریبکاری یک شخص عادی است. اگر مسئولی در انجام وظائفش خیانت کرد، روز قیامت باید به ۸۰ میلیون ایرانی جوابگو باشد.(تکبیر نمازگزاران)

و یک حدیثی دیگری هم در پایان خطبه عرض بکنم که بسیار هشداردهنده و تکان دهنده است. از زبان نبی مکرم اسلام روی عن النبی(ص) مَنْ تَقَدَّمَ عَلی قَومٍ مِنَ الْمُسْلِمینَ وَ هُوَ یَری أَنَّ فیهِمْ مَن هو افضلُ منه فقد خانَ اللَّه‏ و رسولَه و المُسلمیِن. می‌فرماید: هرکس که یک کاری را یک مسئولیتی را عهده دار بشود و خودش دنبال بکند که آن مسئولیت بگیرد، این در حالی باشد که افراد شایسته تری برای مسئولیت در جامعه وجود داشته باشند و اگر نرود آنها را دعوت بکند و بگوید به جای من این مسئولیت را عهده دار باش می‌فرماید: این شخص اینچنینی هم به خدا، هم به پیامبر(ص)، هم به مسلمانان خیانت کرده است.

حالا چقدر ما در جامعه خودمان داریم افراد فرصت طلب و جاه طلبی که هیچ صلاحیتی هم ندارند، هیچ شایستگی هم ندارند و به پست و مقامهایی هم رسیده‌اند و به آنها پست و مقام داده‌اند و خودشان هم راحت دارند سوء استفاده می‌برند از پست و مقامها. این حدیث شامل حالشان می‌شود. اینها انسانهایی هستند که به خدا و پیامبر(ص) و مردم خیانت کردند این نص صریح حدیث پیامبر(ص) است.

امیدواریم خداوند توفیق امانتداری در همه عرصه‌های زندگی به ما کرامت بفرماید.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

والسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه، بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی اُوصِیکُم وَ نَفسی بتَقوَى اللّه همه شما و خودم را دعوت به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

بر اساس آموزه‌های دینی ما، شرط قبولی اعمال و پذیرفته شدن اعمال مؤمن، تقوا و پرهیزگاری است که خدای متعال در سوره مائده آیه ۲۷ می‌فرماید: إِنَّمَا یَتَقَبَّلُ اللَّهُ مِنَ الْمُتَّقِینَ خداوند از پرهیزگاران قبول می‌کند. این را خوب دقت بفرمایید. خدای متعال عمل توأم با تقوا و پرهیزگاری را می‌پذیرد و در درگاهش مورد قبول واقع می‌شود و عملی که از تقوا به دور باشد، هرگز پذیرفته نخواهد شد هرچند هم عمل خیلی بزرگ باشد.

فلذا باید دقت بکنیم که وقتی داریم عملی را انجام می‌دهیم کار خیری انجام می‌دهیم در چهار چوب تقوا آن کار خیر را انجام بدهیم. در چهار چوب رعایت حدود الهی آن امر خیر را انجام بدهیم. این خیلی مسئله مهمی است. یک دفعه خدای نکرده آن امر خیر با هواهای نفسانی ما آمیخته نشود. برای رضایت الهی باشد. برای قرب و مقام الهی باشد آن عمل خیر. این خیلی مهم است که باید دقت بشود.

موضوع اولی که در خطبه دوم باید مورد توجه و تأکید قرار بگیرد، تحلیل و تبیین فرمایشات مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی امام خامنه‌ای که انصافاً حضرت آقا با تدبیری که دارند، با آن کیاستی که دارند و دوراندیشی که دارند تهدیدهایی را که دشمنان برای ملت ایران فراهم می‌کنند، آنها را تبدیل به فرصت می‌کند. این خیلی امر حکیمانه‌ای است که از ناحیه ایشان بارها ما مشاهده کرده‌ایم که دشمن یک پروژه‌ای را کلید می‌زند علیه ملت ایران و با تدبیر ایشان آن تهدید تبدیل به فرصت می‌شود.

وقتی غربیها دشمنی خودشان را با اصل اسلام و نبی مکرم اسلام(ص) علنی می‌کنند و این دسیسه هم توسط رئیس جمهور ابله فرانسه کلید می‌خورد و علنی می‌شود حضرت آقا با افشای دستهایی که پشت پرده در این حادثه وجود دارد و با اشاره به خشم و اعتراض گسترد امت اسلامی آن را نشان دهنده زنده بودن جوامع اسلامی ذکر می‌کند و دقیق، مستند، فرانسوی‌ها را نقد می‌کند. و دولت فرانسه را نقد می‌کند و آن ادعای حقوق بشری و دموکراسی را که دارند کامل زیر سؤال می‌برد.

[یک به یک می‌شمرد. شما منافقین این کار را کردید، شما به صدام این کمکها را کردید، مستند است. به اصطلاح امروزی مو لای درزش هم نمی رسد استدلالهای آقا]

فلذا این نکته مهمی است و چقدر زیبا و رسا پوچ بودن ادعای حقوق بشری و آزادی بیانی که دولت فرانسه ادعا می‌کند آن را برملا می‌سازد. و فرمودند در این فرمایشات بسیار گهربارشان در روز ۱۷ ربیع؛ چهره نورانی پیامبر رحمت با امثال این کارهایی که اخیرا انجام شد و قبلا هم انجام شده است به آن خدشه‌ای وارد نمی‌شود، بلکه روز به روز این آفتاب، درخشان‌تر و فروزان‌تر می‌شود و بیان این مسئله که این کارها نشانه ذات ظلمانی تمدن غرب است.

خیلی دقیق حضرت آقا این مطلب را تحلیل ‌کرد و این فرهنگ غرب را حقیقتش را برملا ساخت و از ریشه زد.(با استدلال) یعنی اگر اینها کمی عاقل باشند آن نامه‌ای که حضرت آقا برای جوانان فرانسوی فرستاد و چند تا سؤال خیلی مختصر که آن دارندگان آن رسانه‌های فضای مجازی خیلی تلاش کردند این را قطع بکنند و نگذارند که این پیام حضرت آقا به دست جوانان فرانسوی برسد، ولی باز ناکام ماندند و نتوانستند.

نکته اساسی و مهمی که در فرمایشات حضرت آقا درباره انتخابات آمریکا بیان شد، خیلی نکته مهمی است. که خیلی بحث و حرف و حدیثهایی بود که مثلا اگر ترامپ بیاید چه می‌شود‍! اگر بایدن بیاید چه می‌شود! حضرت آقا آمدند موضع قرص و محکم نظام جمهوری اسلامی را در قبال این مسئله بسیار مهم بیان کردند و اینکه این رفت آمد اشخاص هیچ تأثیری در سیاست بین‌المللی ما ندارد و ما به طور مشخص و اصولی سیاست‌های بین‌المللی داریم و از آنها عدول نخواهیم کرد.

حالا ترامپ این ترامپ دیوانه احمق بیاید یا آن بایدن فریبکار بیاید. در آمریکا هر رئیس جمهوری که سر کار بیاید، نهایت آن عروسک خیمه شب بازی صهیونیستهاست.

و همیشه اینچنین بوده است هان! همیشه هرکس توانسته است با صهیونیستها بیشتر لابی کند، نامزد انتخابات آمریکا شده است. پشت پرده اینها این است. حالا بعضی‌ها خیلی آدمهای ساده لوحی هستند یا خودشان را به ساده لوحی می‌زنند. می‌گویند مثلا اگر بایدن بیاید چه می‌شود چه نمی‌شود. بایدن برای شهادت حاج قاسم سلیمانی بیانیه داد و صحه گذاشت روی این شهادت و جنایت.

فلذا این را دقت داشته باشید که ما موضع اصولی و اساسی در مقابل استکبار جهانی داریم. بیش از چهار دهه است این موضع را داشته‌ایم و این موضع ما را حفظ کرده است. یک روز اینجوری است، کشورهایی بوده‌اند که تغییر موضع دادند. فریب آمریکا را خورده‌اند ولی بعضی از آنها اسم و رسمی از آن حاکمشان اصلا نیست.

خیلیها بودند ادعای ضد صهیونیست بودن، ضد آمریکا بودن داشتند، ولی بعد از آن با آمریکا هم کاسه شدند. در موضع بیان جنگ قره‌باغ حضرت آقا چقدر مواضع حکیمانه و عادلانه و مقتدرانه‌ای را بیان فرمودند. در مسئله گرانی‌ها که فرمودند: این گرانی‌ها توجیه ندارد. این گرانیهای افسار گسیخته توجیهی ندارد.

فرمودند که: این معضل و مشکل با هماهنگی اگر بین دستگاه باشد قابل حل است و از ناهماهنگی بین دستگاهها گلایه کردند، انتقاد کردند و از صبر و تحمل و شکیبایی مردم و نجابت مردم تشکر کردند. اینها مسئله مهمی است و راه علاج را هم بیان کردند.

فرمودند: راه علاج این مسئله و مشکل، به داخل برمی‌گردد. چشمتان را از بیرون بکنید و بعد فرمودند: منظور این نیست که با بیرون رابطه نداشته باشید. نه! می‌گوید: امیدتان به داخل باشد. امیدتان به توانمندیهای خودتان باشد. و بشارتی هم که فرمودند: افول آمریکای مستکبر را هم بشارت دادند که ان‌شاءالله در پایان عرایضم اشاره‌ای خواهم کرد.

دو موضوع مهم هستند که بنده می‌خواستم سر فرصت به آنها پرداخته بشود. یکی که در خطبه‌های گذشته هم اشاراتی هم داشتم یکی بیان شاخصه‌های دولت جوان و انقلابی و حزب الهی که در مراحل پنجگانه تحقق تمدن اسلامی بسیار مهم است. سیر تطوری که هست به انقلاب اسلامی، نظام اسلامی، دولت اسلامی، جامعه اسلامی و نهایتاً تمدن اسلامی. این سیر باید طی بشود.

البته ما هنوز در اوایل راه هستیم و هنوز مسیر طولانی تا به آن تمدن اسلامی برسیم راه داریم ولی به هرحال این سیری است که ان‌شاءالله باید طی بشود که منجر به ظهور حضرت بشود و ان‌شاءالله چشم ناقابل ما به جمال منور او روشن و منور بشود صلواتی ختم بفرمایید.

و موضوع دوم که در جای خودش بسیار اهمیت دارد بررسی تطبیقی برخی شاخصهای انقلابی گری و شاخصه‌های انقلابی نمایی. این هم باز نکته مهمی است. یک مسئله مبتلا به در جامعه ما است. اجمالا من اشاره‌ای داشته باشم تا سر فرصت ان‌شاءالله در خطبه‌ای به صورت مستوفا خدمت خواهران و برادران تقدیم نمایم.

آخر بعضی‌ها تندی کردن را و پرخاشگری را هم ردیف انقلابی بودن می‌دانند. و عده‌ای هم دانسته یا دانسته احسنت و به به می‌گویند. که ما بحث عقلانیت را خیلی مطرح کردیم. من ان‌شاءالله اگر فرصتی شد شاخصها را اتفاقا یادداشت کرده دارم در یک خطبه‌ای که فرصت  باشد این شاخصها را بیان می‌کنم که به چه کسی انقلابی واقعی می‌گویند؟

مرحوم آیت الله قاضی گاهی اوقات در خطبه‌هایش انتقادهای بسیار تندی می‎فرمودند. ولی این نقدها و این انتقادها و بعضی وقتها تَشَر هم می‌زد به گونه‌ای نبود که دشمن سوء استفاده بکند. بلکه این انتقادها و بعضا تذکرهای جدی و هشداردهنده آیت الله قاضی منجر به استحکام بیشتر نظام و رضایتمندی مردم می‌شد.

مثلا می‌گفت: فلانی چرا این کار را انجام نمی‌دهی؟ چرا وظیفه‌ات را انجام نمی‌دهی؟ مثلا می‌روم شکایت تو را به امام می‌کنم. وقتی می‌گفت: شکایت تو را به امام می‌کنم معلوم می‌شد مرجع این شکایت و گلایه‎اش برمی‌گردد به امام و دشمن نمی‌‌توانست سوء استفاده‌ای بکند.

فلذا این نکته مهمی است که باید نحوه انتقاد و تذکر به گونه‌ای باشد که دشمن سوء استفاده نکند. در جامعه دو قطبی بوجود نیاورد. اختلاف بوجود نیاورد. باعث آبرو ریزی کسی نشود. مچ گیری نباشد. البته ما این را هم دیده بودیم در زمان آیت الله قاضی، هیچ کس از انتقادهای ایشان ناراحت نمی‌شد. من خودم بارها خدمتشان بودیم. خدمت مسئولین کشوری می‌رسیدند و از آنها انتقاد شدید هم می‌کرد در خطبه‌ها، ولی ایشان با روی باز، آن را می‌پذیرفت؛ چون می‌دانست برای خدا حرف می‌زند. از روی هوای نفس نیست. فلذا کسی از انتقاد ایشان ناراحت نمی‌شد. این نتیجه اخلاص هست.

فلذا باید توجه داشت. متأسفانه ما می‌بینیم بعضی‌ها خودشان ذره‌ای انتقادپذیر نیستند. هیچ نقدی را برنمی‌تابند، ولی به خودشان اجازه می‌دهند که و این حق را برای خودشان قائل هستند به همه کس و همه چیز انتقاد بکنند و گاهی اوقات تا سر حد تخطئه هم پیش می‌روند که این کار درستی نیست.

موضوع بعدی که باید اشاره‌ای داشته باشیم؛ سالروز شهادت سردار شهید طهرانی مقدم است که انصافا شهید بزرگی بود. انصافا می‌توانست اسمش را گذاشت شهید بزرگ اقتدار ملی؛ این تعبیر، تعبیر رسایی درباره ایشان است. ایشان پدر اقتدار موشکی ایران بود. سرداری عالی قدر بود. دانشمندی برجسته بود. پارسایی بی‌ادعا بود. دارای اخلاص و همتی بلند بود. نگاهی بلند به افقهای بلند داشت و حضرت آقا هم فرمودند یکی از خصوصیات ایشان مدیریت قوی بود که داشت. کار بزرگی برای کشور ما کرد. الان همین صنعت موشکی ما بزرگترین ضمانت امنیت ماست که ما مرهون این شهید والامقام هستیم که خود این شهید بزرگوار وعده نابودی اسرائیل را هم داده بود (به نظرم من مطمئن نیستم گفته بود که روی قبرم بنویسید من اسرائیل را نابود خواهم کرد و همین طور می‌شود ان‌شاءالله.)

ان‌شاءالله خداوند روح مطهر این شهید والا مقام را با ارواح طیبه اولیاءالله محشور کند.

بحث دیگری که باید به آن اشاره بشود؛ دیگر من کم کم عرایضم را خاتمه بدهم. ما شب گذشته در همین مصلی البته با رعایت پروتکلهای بهداشتی و تعداد نه چندان زیادی از مسئولین و روحانیون و علما و شخصیتهای حوزوی و اساتید حوزه و طلاب، مراسم عمامه گذاری را داشتیم در شهرستان دزفول از چهار شهر شمال خوزستان، اندیمشک و دزفول و شوش و شوشتر که بسیار مراسم باشکوهی بود و تعداد زیادی از طلاب به کسوت شریف روحانیت درآمدند و ان‌شاءالله مبلغ دین باشند.

من کتابی را هم معرفی بکنم. کتاب “تاریخ مستطاب آمریکا” یک کتاب طنز گونه‌است. اسم کتاب تاریخ مستطاب آمریکاست. یک کتاب طنز گونه است که در سه بخش تنظیم شده است. بخش اول آن برمی‌گردد که پیدایش آمریکا که آمریکا از چه زمانی پیدا شده است؟ تاریخی ندارد آمریکا. به نظرم کمتر از سه قرن باشد. همه تاریخ آمریکا سه قرن است. اساسی ندارد. ریشه‌ای ندارد. و تمام این شهروندان آمریکایی اکثرا از کشورهای دیگر بوده‌اند که به اصطلاح در آنجا ساکن شده‌اند و تابعیت گرفته‌اند از آمریکا و الا خودشان چیزی ندارد. ریشه و اساسی ندارند. و بخش دیگری دارد کتاب، سیاستهای آمریکا در عرصه بین الملل این هم باز خیلی مسئله جالبی است. و بخش سومش سیاست آمریکا درباره ایران و کشور عزیزمان این هم باز خیلی مطلب جالبی است. توصیه می‌کنم مطالعه بفرمایید. طنز گونه هم که هست باعث خستگی هم نمی‌شود.

خدایا پروردگارا تو را به مقربان درگاهت قسمت می‌دهیم اسلام و مسلمین پیروز و ظفرمند بگردان…

دشمنان اسلام شکست و نابودی و اضمحلال نصیبشان بگردان…

پروردگارا بارالها مریضان مخصوصاً مریضانی که مد نظر هستند مریضان کرونایی، بیمارانی که التماس دعا گفتند، خدایا به حق بزرگیت لباس عافیت برتن همه آنها بپوشان…

شر این ویروس منحوس را از سر ملت ایران و همه ملتهای جهان کم بفرما…

شهدای ما و ذوی الحقوق ما را رحمت و غفران الهی نصیبشان بگردان…

خدمتگزاران به دین و اسلام و قرآن مخصوصا مقام معظم رهبری توفیق و سلامتی و تندرستی کرامت بفرما…

در ظهور حجت حق امام زمان(عج) تعجیل بفرما…

عاقبت همه ما را ختم به خیر بگردان…

پروردگارا مهمات ما مشکلات ما مشکلات گرانی، تورم، مشکلات فرهنگی، مشکلات اقتصادی جوانان، مشکلات ازدواج جوانان خدایا بارالها به حق مقربان درگاهت در این روز جمعه خدایا همه آنها را کفایت بفرما…

بارالها پروردگار بیش از نیمی از فصل پاییز گذشته است زمینهای ما تشنه هستند خدایا به حق مقربان درگاهت به حق عیدی که یکی دو روز گذشت عیدی ما را قرار بده باران رحمتت را بر ما نازل بگردان.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ  فصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ