۱۵م، آبان ۱۳۹۹
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com
زمان انتشار: ۱۵م, آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۲۶ ق.ظ | کد خبر: 85408

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” حجةالاسلام والمسلمین قاضی امام جمعه دزفول در آئین افتتاح انجمن تخصصی گویش و فرهنگ دزفولی و با حضور جمعی از مسئولین محلی شهرستان دزفول ضمن تبریک میلاد رسول مهربانی و امام جعفرصادق(ع) از کارهای صورت گرفته در این زمینه تقدیر کرد و گفت: گویش و زبان وسیله‌ای برای ارتباط، انتقال مفاهیم و فرهنگ و دانستنی‌ها بوده و بدون وجود گویش، اجتماعات شکل نمی‌گیرد.

امام جمعه دزفول تلاش در جهت حفظ جایگاه گویش دزفولی را قابل تقدیر دانست و افزود: لغت و اصطلاحات زبان همچون موجود زنده‌ای است که زمانی متولد می‌شود، پس از طی دوران کودکی، نوجوانی و جوانی به کمال می‌رسد و زمانی نیز به دوران پیری رسیده و سپس از بین می‌رود.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان دزفول تصریح کرد: بسیاری از اصطلاحات زبان فارسی تا چند سال پیش رایج بوده و امروز از بین رفته‌اند؛ مهم این است که مجموعه لغات و اصطلاحات را که گویش را تشکیل می‌دهند و گاه در قالب شعر و گاه در قالب ضرب‌المثل متبلور می‌شوند حفظ کرده و از آنها نگهبانی کرد.

حجةالاسلام والمسلمین قاضی اظهار کرد: در این خصوص می‌توان با اساتید، کارشناسان و متخصصین در این زمینه تعامل داشت و کار کلاسیک و بدور از احساسات انجام داد.

وی افزود: حفظ گویش دزفولی کار فرهنگی بسیار وسیع و گسترده‌ای است و باید به نحو احسن صورت گیرد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان دزفول گفت: مقاومت و فرهنگ مقاومت با فرهنگ دزفول گره خورده و باید در گویش‌ها و کارهای فرهنگی بعنوان نقطه قوت فرهنگ دزفول مورد توجه قرار گیرد.