۲م، آبان ۱۳۹۹
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

لازمه تقوا توبه از گناه است. + متن کامل خطبه‌ها

امام عسکری(ع) در عصر کوتاه امامت خود مردم را برای عصر غیبت آماده و برای آنها برنامه ریزی کرد.

زمان انتشار: ۲م, آبان ۱۳۹۹ ساعت ۵:۵۷ ب.ظ | کد خبر: 85164

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” آئین باشکوه نمازجمعه دزفول با حضور اقشار مختلف مردم متدین و ولایت مدار دزفول به امامت حجةالاسلام والمسلمین حاج سید محمدعلی قاضی دزفولی در مصلای امام علی(ع) و با رعایت بهداشت سلامت و فاصله گذاری اجتماعی با شکوهی خاص برگزار شد.

لازمه تقوا توبه از گناه است

امام جمعه دزفول در خطبه اول نماز ضمن دعوت خود و مردم به رعایت تقوای الهی گفت: لازمه تقوا توبه از گناه است.

 امام عسکری(ع) در عصر کوتاه امامت خود مردم را برای عصر غیبت آماده و برای آنها برنامه ریزی کرد

امام جمعه دزفول موضوع این خطبه را در آستانه سالروز شهادت امام حسن عسکری(ع) و آغاز امامت حضرت صاحب الزمان(عج) به بحث مهدوی اختصاص داد و اظهار داشت: امام عسکری(ع) در عصر کوتاه امامت خود مردم را برای عصر غیبت آماده و برای آنها برنامه ریزی کرد.

اعتقاد به امامت حضرت و ثبات قدم در آن مسیر و دعا برای تعجیل فرج دو راهبرد نجات بخش در عصر غیبت 

وی از اعتقاد به امامت حضرت و ثبات قدم در آن مسیر و نیز دعا برای تعجیل فرج آن حضرت به عنوان دو راهبرد نجات بخش در عصر غیبت یاد کرد و افزود: از منظر امام سجاد(ع) ثواب یک عمر عبادت، آشنا کردن مردم با امام زمانشان است.

تنها راه نجات و فلاح و رستگاری شناخت حجت خدا و پیروی از اوست

وی افزود: بنا بر سنت الهی، خداوند در هیچ عصر و زمانی زمینش را از حجتش خالی نمی‌گذارد و تنها راه نجات و فلاح و رستگاری شناخت حجت خدا و پیروی از اوست.

امام جمعه دزفول در ادامه با یادآوری حدیثی از منظز امام علی(ع) افزود: اگر کسی علم دین را به دست آورد حلال و حرام خدا را یاد گرفت و به آن عمل کرد دینش به اکمال می‌رسد.

کسی که دعای فرج می‌خواند باید افق نگاهش اصلاح جامعه باشد چون حکومت امام مهدی یک حکومت جهانی است

امام جمعه دزفول در پایان این خطبه با تأکید بر خواندن دعای فرج همراه با عمل صالح گفت: کسی که می‌خواهد دعای فرج بخواند باید افق نگاهش اصلاح جامعه باشد چون حکومت امام مهدی(عج) یک حکومت جهانی است.

حجةالاسلام والمسلمین قاضی در خطبه دوم نمازجمعه دزفول شهادت امام حسن عسکری(ع) را به ساحت مقدس حضرت ولی عصر(عج) و همه مردم و نمازگزاران تسلیت و نیز آغاز امامت امام زمان(عج) را به همه ارادتمندان و منتظران حضرتش تبریک گفت.

گرامیداشت شهیدان  فتحی شقاقی و حسین فهمیده 

وی همچنین سالروز شهادت دکتر فتحی شقاقی دبیر کل جنبش جهاد اسلامی فلسطین که به دست صهیونیستها به شهادت رسید  و نیز سالروز بزرگداشت شهادت نوجوان عزیز شهید محمد حسین فهمیده را که روز نوجوان و روز بسیج دانش آموزی نامیده شده گرامی داشت.

دشمن برای ایجاد تفرقه و اختلاف بین مسلمانان از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کند

امام جمعه دزفول با اشاره به سالروز وفات حضرت عبدالمطلب جد بزرگوار پیامبر اسلام و گرامیداشت هفته وحدت گفت: دشمن برای ایجاد تفرقه و اختلاف بین مسلمانان از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کند.

 برخی از شیعه‌های لندنی به دنبال فتنه هستند

وی افزود: ایران همواره بر وحدت و یکپارچگی امت اسلامی تأکید دارد ولی برخی از شیعه‌های لندنی به دنبال فتنه هستند.

برخی صاحب منصبان ترسو تأثیر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بر ایران را بزرگنمایی می‌کنند

خطیب نمازجمعه دزفول در بخشی دیگر از سخنان خود درخصوص انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت: برخی صاحب منصبان ترسو تأثیر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بر ایران را بزرگنمایی می‌کنند.

 در انتخاب افراد دارای روحیه جهادی و انقلابی در کشور باید دقت کرد

امام جمعه دزفول با تأکید بر لزوم دقت در انتخاب افراد دارای روحیه جهادی و انقلابی در کشور افزود: دشمنی آمریکا با ایران با انتخاب ترامپ یا بایدن تفاوتی نمی‌کند زیرا احزاب مختلف سیاسی آمریکا در سال‌های گذشته انواع و اقسام خصومت‌ها را با ملت ایران داشته‌اند.

مقامت و ایستادگی تنها راه مقابله با تحریم و فشارهای دشمن است

امام جمعه دزفول با اشاره به اعمال فشارهای اقتصادی دشمن علیه ایران گفت: مقامت و ایستادگی تنها راه مقابله با تحریم و فشارهای دشمن است.

مقایسه شرایط صلح امام حسن مجتبی(ع) با شرایط کنونی کشور مغالطه است

خطیب نماز جمعه دزفول با بیان اینکه ترامپ رسما عربستان را گاو شیرده خوانده است، افزود: برخی می‌خواهند شرایط صلح امام حسن مجتبی(ع) را با شرایط کنونی کشور همسان سازی کنند ولی این کار مغالطه است، چراکه ما اکنون از قدرت بازدارندگی خوبی برخورداریم.

بومی سازی تجهیزات نظامی ناشی از مقاومت مردم ایران بوده است

حجةالاسلام والمسلمین قاضی با بیان اینکه هیمنه پوشالی آمریکا با زدن پایگاه عین الاسد شکسته شد، اظهار داشت: برداشتن تحریم‌های تسلیحاتی و بومی سازی تجهیزات نظامی ناشی از مقاومت مردم ایران بوده است.

مقام معظم رهبری همواره بر خودداری از وابستگی به دلار تأکید داشته‌اند ولی متأسفانه گوش شنوایی نبود

وی افزود: عقلانیت انقلابی که متکی به تحلیل‌ رفتار دشمن بوده، سایه جنگ را از سر کشور برداشته است.

خطیب نمازجمعه دزفول با بیان اینکه مدیران نتوانسته‌اند در بحث اقتصاد موفق عمل کنند، اظهار داشت: مقام معظم رهبری همواره بر خودداری از وابستگی به دلار تأکید داشته‌اند ولی متأسفانه گوش شنوایی نبود.

صبر انقلابی و روی کار آمدن دولت جوان و حزب الهی برای دمیدن روحیه امید در جامعه ضروری است

وی صبر انقلابی و روی کار آمدن دولت جوان و حزب الهی را برای دمیدن روحیه امید در جامعه ضروری دانست و افزود: نباید اجاره داد چهره‌های انقلابی زیر سؤال بروند.

ایجاد دوقطبی در جامعه از اهداف دشمن است

حجةالاسلام والمسلمین قاضی ایجاد دوقطبی در جامعه را از اهداف دشمن دانست و گفت: برخی میراث‌خواران انقلاب که عَرَقی هم برای انقلاب نریخته‌اند، سرمایه‌های انسانی و افتخارات ایران اسلامی را مورد بی‌احترامی قرار می‌دهند.

گرامیداشت هفته نیروی انتظامی و تقدیر از زحمات فرماندهان و پرسنل نیروی انتظامی شهرستان دزفول 

امام جمعه دزفول با گرامیداشت هفته نیروی انتظامی و تقدیر از زحمات فرماندهان و پرسنل زحمت کش نیروی انتظامی شهرستان دزفول اظهار داشت: با وجود مشکلات اقتصادی شاهد کاهش ۱۰.۵ درصدی جرایم در دزفول هستیم.

گرامیداشت هفته تربیت بدنی

وی با گرامیداشت هفته تربیت بدنی گفت: تصمیم در مورد محرومیت آل کثیر فوتبالیست دزفولی تیم پرسپولیس در مسابقات آسیایی ظلم بود.

معرفی کتاب همنام با گلهای بهاری

امام جمعه دزفول در پایان خطبه‌های نماز کتاب “همنام با گلهای بهاری” به نویسندگی آقای حسین سیدی با موضوع خصوصیات اخلاقی پیامبر و سیره پیامبر را به دانش پژوهان معرفی کرد.

گزیده‌ای از سخنان فرمانده نیروی انتظامی دزفول پیش از خطبه‌های نمازجمعه دزفول

سخنران پیش از خطبه‌های نمازجمعه دزفول، فرمانده نیروی انتظامی دزفول بود که با گرامیداشت هفته نیروی انتظامی گفت: مردم بعد از گذشت ۴۱ سال از انقلاب، تقصیر و کم کاری مدیران را نمی‌پذیرند.

سرهنگ روح اله گراوندی نظام جمهوری اسلامی را پرچمدار عدل علوی در جهان دانست و افزود: مردم با وجود مشکلات اقتصادی در مراسم شهید بهروان وفاداری خود را به نظام نشان دادند.

وی ادامه داد: با تلاش شبانه روزی پرسنل نیروی انتظامی میزان جرایم با وجود مشکلات اقتصادی نسبت به سال گذشته ۱۰.۵ درصد کاهش یافت.

سرهنگ گراوندی کاهش جرم در شهرستان دزفول را نتیجه تعامل نیروی انتظامی با دستگاه قضایی دانست و افزود: نیروی انتظامی هرگز بدون کمک و حمایت مردم نمی‌تواند امنیت را برقرار کند لذا از مردم انتظار می‌رود همکاری لازم را داشته و بیشتر مراقب اموال خود باشند.

وی در پایان از حمایت امام جمعه، فرماندار، نماینده و اعضای شورای تأمین شهرستان دزفول از نیروی انتظامی قدردانی کرد.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

سَلامُ عَلَیْکُم جَمیعاً ورَحْمَةُ الله

اَعُوذُ بِاللّهِ مِن الشَّیطانِ الرَّجیم

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، اُوصِیکُم وَ نَفسی بتَقوَى اللّه همه شما و خودم را مؤکداً دعوت و توصیه به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

خدای متعال در قرآن کریم سوره حجرات می‌فرماید: اتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ تَوَّابٌ رَحیمٌ در زیر آیه شریفه می‌فرماید: تقوای الهی داشته باشید، از خدا پروا کنید که همانا خداوند عطوف و مهربان به توبه کنندگان است. چون لازمه تقوا پیشگی توبه کردن از گناهان است. خداوند به همه ما توفیق توبه واقعی و نصوح در مسیر تقوا پیشگی کرامت بفرماید ان‌شاءالله.

از آنجایی که در آستانه شهادت امام عسکری(ع) و آغاز امامت حضرت بقیة الله الاعظم مهدی آل محمد(ص) قرار داریم، موضوع خطبه این هفته را موضوعی مهدوی انتخاب کرده‌ایم و ان‌شاءالله بتوانیم در زندگی خودمان جزء منتظران حقیقی آن حضرت باشیم.

عصر نورانی امامت امام عسکری(ع) کوتاه‌ترین دوران امامت ائمه هدی(ع) بوده است. ویژگی منحصر به فردی که در دوران امامت امام عسکری(ع) می‌شود روی آن بحث کرد و مورد توجه قرار داد، انتقال عصرحضور به عصر غیبت بوده است.

فلذا استراتژی و راهبرد دوران شش ساله امام عسکری(ع) بر این برنامه‌ریزی شده بود که مردم را آماده بکنند برای عصر غیبت. هرچند زمینه‌های استفاده کردن از امام غائب را از دوران ائمه(ع) قبلی مثل امام هادی(ع) هم برنامه‌ریزی شده بود که حالا فرصت نیست، در یکی از خطبه‌ها یک بحث مستوفایی در این زمینه داشتیم که نظام وکالت را مورد بحث قرار دادیم.

به هرحال در دوره امامت امام عسکری(ع) استقرار و بحث و تحقق کامل فرهنگ مهدویت مورد عنایت حضرت بود. به دو راهبرد نجات بخش در عصر غیبت باید توجه داشت که موضوع بحث من روی این دو تا مطلب متمرکز شده است. یکی اعتقاد به امامت حضرت و ثبات قدم در مسیر آن است. این یک راهبردی است که باید به آن توجه بشود.

و راهبرد دوم: دعا به تعجیل فرج آن حضرت که خداوند به ما توفیق داده است. حالا دعای فرج چگونه باید باشد در راهبرد دوم عرض خواهم کرد ان‌شاءالله.

اما در خصوص راهبرد اول که اعتقاد به امامت حضرت و ثبات قدم هست امام عسکری(ع) را روایتی از امام سجاد(ع) بازروایی می‌فرماید. که موجز آن قبل از اینکه به تفصیل آن پرداخته بشود این است که امام سجاد(ع) می‌فرماید: خداوند متعال به حضرت موسی(ع) فرمودند: اگر می‌خواهی ثواب یک عمر عبادت در نامه عملت ثبت شود، مردم را با امام زمانشان آشنا کن. این فرمانی است که خدای متعال به حضرت موسی(ع) می‌دهد.

قبل از اینکه توضیح بیشتری از متن روایت عرض بکنم این نکته را توجه داشته باشید به ذهنتان ممکن است بیاید امامت در زمان و عصر بعد از نبی مکرم اسلام ختم انبیاء محمد(ص) بوده است؛ بله امامت اصطلاحی که ما الان قائل هستیم اینچنین است. ولی از جهت سنت الهی خداوند در هیچ عصر و زمانی زمینش را از حجتش خالی نمی‌گذارد. یعنی در زمان همه انبیاء الهی خداوند حجتی برای مردم قرار داده است و در واقع امام و پیشوایی برای مردم قرار داده است.

نکته دوم هم این است که تنها راه نجات و فلاح و رستگاری شناخت حجت خدا و پیروی از اوست. این هم نکته دوم. اما بپردازم به متن روایت. متن روایت چون طولانی هست فقط ترجمه را بیان می‌کنم. دیگر عبارت عربی آن را نمی‌خوانم که وقت نگیرد.

امام عسکری(ع) فرمودند: امام سجاد(ع) فرمود خدا به سوی موسی(ع) وحی فرستاد که مرا محبوب مخلوقاتم گردان و مخلوقات را هم محبوب من کن. این دستور خداوند به حضرت موسی علی نبی و آله. این قسمت از روایت دو نکته را به موسی دستور می‌دهد.

یک: محبت مرا در قلب مخلوقاتم قرار بده و به آنان بفهمان که من هم مخلوقاتم را دوست دارم. این بخش اول روایت است که حضرت موسی(ع) از خدا سؤال می‌کند ای پروردگار چگونه این کار را انجام دهم. خدای متعال فرمود به حضرت موسی که وقتی راهکار از او خواست برای آن دستوری که به او داده بود؛ فرمود: نعمتهای ظاهری و باطنی مرا به آنان یادآوری کن تا مرا دوست بدارند.

یک وظیفه‌ حضرت موسی(ع) یادآوری است نعمتهاست. این یک وظیفه بود که خداوند متعال به او محول کرد.  بعد فرمود ای موسی اگر بنده فراری مرا به سویم بازگردانی یا بنده گمشده‌ام را به خانه من برسانی برای تو از عبادت صد سال که روزه‌هایش را روزه بداری و شبهایش را نماز به پا داری بهتر است.

این نقش هدایتگری انبیاء و اولیاء خدا را نشان می‌دهد که در واقع خدای متعال می‌خواهد این نقش امام را به ما یادآوری بکند. موسی گفت: پروردگارا بنده گریخته از تو کیست؟ چه کسی از تو فرار کرده است؟ فرمود بندگان گنهکار. آن بندگانی که گناه می‌کنند در واقع از در خانه خدا فرار کرده‍‌اند. از خدا فاصله گرفته‌اند. وقتی بنده‌ای اطاعت امر الهی را نکرد بین خودش و خدای خودش فاصله ایجاد کرده است. ولی اگر بنده مطیع درگاه الهی شد، مقرب درگاه الهی می‌شود.

موسی(ع) پرسید گمشده از در خانه‌ات کیست؟ [این سؤال را و جواب را خواهش می‌کنم با دقت تأمل بفرمایید نمازگزاراران عزیز] فرمود: نادانی که امام زمانش را نمی‌شناسد و یا اینکه پس از شناختنش از او غائب است و از حضور ظاهری و باطنی او بهرمند نمی‌شود، ولی تو وی را به امام زمانش نزدیک می‌کنی تا از او بهرمند گردد.

بینید این نکته‌ای هست که خدای متعال از حضرت موسی(ع) می‌خواهد. گمراه چه کسی است؟ گمراه کسی است که نسبت به احکام دینش جاهل باشد، وظیفه‌اش را نداند، نداند تکلیفش چیست؟ این گمراه است. درون چاه می‌افتد. به بیراهه می‌رود.

امیرالمؤمنین(ع) سخنی دارد بسیار نغز و ژرف و گهربار و می‌فرماید: کَمَالَ اَلدِّینِ طَلَبُ اَلْعِلْمِ وَ اَلْعَمَلُ  بِهِ کامل شدن دین هرکس این است که انسان دنبال علم برود، از جهالت بیرون بیاید، احکام دینش را یاد بگیرد و به آنها عمل بکند. اگر کسی علم دین را به دست آورد، حلال و حرام خدا را یاد گرفت و به آن عمل کرد دینش به اکمال می‌رسد.

در خاتمه حضرت سجاد(ع) در ذیل این روایت که امام عسکری(ع) نقل کرده است می‌فرماید: فَأَبْشِرُوا مَعَاشِرَ عُلَمَاءِ شِیعَتِنَا بِالثَّوَابِ اَلْأَعْظَمِ، وَ اَلْجَزَاءِ اَلْأَوْفَرِ این جان کلام امام سجاد(ع) که امام عسکری(ع) آن را نقل می‌کند، همین جاست. می‌فرماید که: پس بشارت باد برعلماء شیعه به ثواب و پاداش اعظم و بزرگی و جزای فراوانی خداوند به خاطر تبلیغ دین و هدایتگری‌های روشنگرانه.

فلذا ما یک نکته ضمنی از همین ذیل روایت استفاده بکنیم. (من عذر خواهی می‌کنم به دلیل وضعیت خاص کرونایی و اینکه وقت خیلی فشرده است، مطالب را خیلی تیتروار می‌گویم و بعضی وقتها ناچارم کلید واژه بیان کنم.)

بر همین اساس علمای دین به دو دسته تقسیم می‌شوند. عالمان دینی که بیان کننده احکام الهی هستند دو دسته می‌شوند. یکی عالمان مهدی اندیش، مهدی باور و مهدی یاور هستند؛ و دسته دوم چه کسانی هستند؟ عالمانی هستند که چنین دغدغه‌ای ندارند و مهدی اندیشی در سیره علمی و عملی آنها تجلی و نمود چندانی ندارد. این دو دسته عالم هستند.

فلذا باید این را توجه داشت که این دو تا راهبردی که راهبرد اولی را عرض کردم ولی به صورت تیتوار بیان کردم و نشد خیلی آن را باز بکنم ان‌شاءالله اگر فرصتی بود در خطبه دیگر توضیحات بیشتری عرض خواهم کرد.

اما راهبرد دوم بحث دعای فرج هست که به ما خیلی تأکید شده است در روایات شده که دعای فرج بخوانید. دعای فرج اولا دایره‌اش خیلی گسترده‌تر و وسیع‌تر از معنای فرج از فرج ظهور مهدی آل محمد(ص) که این نکته بسیار مهمی است باید به آن توجه بشود.

غرض ما از دعای فرج در هر مشکلی است.؛ از مشکلات اجتماعی، فردی مسلمانان، گشایش. گشایش در همه کارها. اما بحثی که اینجا هست در این راهبرد دوم باید به آن توجه بشود که نکته کلیدی و مهمی است، این است که بحث فرج بحثی است که به دنبال دعای فرج باید عمل باشد.

اگر در دعای فرج ما دائم دعای ندبه بخوانیم. دائم تسبیح دستمان باشد بگوییم «اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج» بگوییم، تا عملی پشت سر آن نباشد این دعا بی‌ثمراست. امام رضا(ع) می‌فرماید: وَ مَنْ سَأَلَ اللَّهَ التَّوْفِیقَ وَ لَمْ یَجْتَهِدْ فَقَدِ اسْتَهَزَأَ بِنَفْسِهِ می‌فرماید: که هرکس از خدا توفیق را بطلبد ولی پشت این دعا تلاشی نکند، می‌فرماید: خودش را مسخره کرده است.

«به عمل کار برآید»، «با توکل زانوی اشتر ببند»

فلذا کسی که می‌خواهد دعای فرج بخواند باید این نگاه را داشته باشد، این افق نگاه در ذهنش و در فکرش و در اندیشه‌اش و در باورش باشد که به دنبال اصلاح جامعه باشد. به دنبال اصلاح جامعه‌ای باشد که حضرت که می‌خواهد تشریف بیاورد آن جامعه پذیرای حضرت باشد، آن جامعه جامعه‌ای باشد که استعداد تشریف فرمایی حضرت را  پیدا بکند.

آن وقت چون ما می‌گوییم حکومت امام مهدی(ع) حکومت جهانی است باید این نظر و این نگاه در واقع به اندازه همه جهان باشد یک نگاه جهانی باشد. فلذا همه مقید هستیم، مکلف هستیم در دعای فرج اهل عمل باشیم. اهل مسئولیت باشیم، اهل بی تفاوتی در جامعه نباشیم.

ان‌شاءالله خداوند ظهورش را نزدیک بگرداند و ما را از جمله منتظران حقیقی و یاران حضرت قرار بدهد.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

والسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَ اللّه، همه شما را به دعوت رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

در خطبه اول بیان شد که لازمه تقوا و پرهیزگاری، توبه کردن از گناهان است. خدای متعال در سوره شوری آیه ۲۵ می‌فرماید: هُوَ الَّذِی یَقْبَلُ التَّوْبَةَ عَنْ عِبادِهِ وَ یَعْفُوا عَنِ السَّیِّئاتِ خداوند آن خداوندی است که توبه بندگانش را می‌پذیرد و قلم عفو برگناهانشان می‌کشد.

فلذا توبه کردن به درگاه الهی بهترین و سریع‌ترین راه اصلاح نفس و به وجود آوردن و به دست آوردن و تحصیل کردن رضایت حق تعالی است. خداوند ان‌شاءالله به همه ما توفیق رعایت تقوای الهی کرامت بفرماید.

[ما عذر خواهی می‌کنیم از اینکه اطلاع رسانی مان یک قدری در یکی دو هفته گذشته نقصان داشته است به دلیل اینکه خیلی دیر به ما از استان اطلاع می‌دهند که وضعیت شهرستان با توجه بیماری کرونا به چه صورت هست که ما می‌توانیم نمازجمعه برگزار بکنیم یا نمی‌توانیم فلذا از این جهت از همه نمازگزاران خواهران و برادران ایمانی عذر خواهی می‌کنیم.]

در ابتدای خطبه لازم می‌دانم شهادت حضرت امام حسن عسکری(ع) را به ساحت مقدس حضرت ولی عصر(عج) مهدی آل محمد(ص) و همه محبان عصمت و طهارت تسلیت و تعزیت عرض کنم و همچنین آغاز امامت امام زمان(عج) را به همه ارادتمندان و منتظران حضرتش تبریک و تهنیت عرض کنم.

گرامیداشت سالروز شهادت دکتر فتحی شقاقی دبیر کل جنبش جهاد اسلامی فلسطین که به دست صهیونیستها شربت شهادت نوشید را گرامی می‌داریم و همچنین سالروز بزرگذاشت شهادت نوجوان عزیز شهید محمدحسین فهمیده را هم تبریک عرض می‌کنیم و یادش را گرامی می‌داریم که عنوان روز نوجوان و روز بسیج دانش آموزی عنوان گرفته است که این روز را هم باز گرامی می‌داریم.

۱۲ ربیع الاول ولادت پیامبر گرامی اسلام به روایت اهل سنت و آغاز هفته وحدت را هم گرامی می‌داریم.

همچنین سالروز وفات جناب عبدالمطلب(ع) جد بزرگوار پیامبر(ص) که خیلی به پیغمبر(ص) توجه داشت و خیلی به اسلام خدمت کرد و حمایتهای عبدالمطلب(ع) بود که پیامبر(ص) توانست رشد بکند و نهال نوپای دین خدا را در میان جامعه بوجود بیاورد و وظیفه و رسالتش را به خوبی انجام بدهد که یاد جناب عبدالمطلب(ع) جد بزرگوار را هم گرامی می‌داریم ان‌شاءالله خداوند او را با پیامبر گرامی اسلام(ص) محشور بفرماید.

هفته وحدت هم هست چون ۱۲ ربیع بنا به روایت اهل سنت سالروز ولادت پیامبر(ص) هست که شیعه چون معتقد است ۱۷ ربیع هست این فاصله را بعنوان هفته وحدت در واقع مقرر کرده‌اند که امسال هم ما شاهد بودیم دشمن باز تلاش خودش را کرد که بتواند بلکه بین مسلمانان تفرقه و اختلاف بیاندازد.

اینکه راهبرد همیشگی نظام جمهوری اسلامی بنای بر وحدت امت اسلامی بوده است و یکی از مؤلفه‌های اصلی اسلام ناب محمدی(ص) همین وحدت و همین یکپارچگی امت اسلامی بوده است که همواره جمهوری اسلامی از ابتدا تا کنون و ان‌شاءالله بعدها روی این وحدت امت اسلامی تأکید داشته و خواهد داشت.

اما حالا عده‌ای اندک از این کسانی که شیعه آنها شیعه لندنی است آویزه دست استعمار پیر قرار گرفته‌اند می‌خواهند این وحدت را به هم بزنند حالا زهی خیالی باطل که ان‌شاءالله خداوند یاری گر حق و مسلمانان هست و اینها که با توطئه‌ای و فتنه‌ای که درست می‌کنند ره به جایی نخواهند برد.

موضوع بعدی که باید خدمت نمازگزاران عزیز عرض بکنم. حدود دو هفته به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باقی مانده است. عده‌ای ترسو هستند در همین داخل کشور خودمان، تأثیر انتخابات آمریکا را بر ایران را بزرگنمایی می‌کنند، البته یکی از مشکلات کشور ما همین صاحب منصبان ترسو است.

اینها از یک تشر دشمن جا می‌خورند و نمی‌توانند وظیفه شان را آن چنانی که باید انجام بدهند. روحیه انقلابی هم ندارند، روحیه جهادی هم ندارند، آمده‌اند منصب را هم اشغال کرده‌اند. می‌بینید این مشکلاتی که برای مردم درست شده است مشکلات اقتصادی، مشکلات معیشتی، بخش عمده‌ای از آن برمی‌گردد به همین مسئله.

کسانی هستند که با آرمانهای نظام، آرمانهای شهدا، منویات مقام معظم رهبری، افکار و اندیشه‌های بلند امام راحل، نمی‌توانند همراه بشوند. البته خوب منافعی دارند. مقام پرست هستند، دنیا زده هستند، نمی‌توانند. مشکل گرفتاری ما این است. که مردم باید توی انتخابشان دقت بکنند.

کسانی را انتخاب بکنند توانمند باشند. روحیه‌ای داشته باشند که انقلابی باشد. جهادی باشد. حالا من نسبت به دولت آینده یکی دو تا نکته را عرض خواهم کرد. اما این واقعیتی است که ما این را بدانیم برادران و خواهران، چه ترامپ انتخاب بشود، چه آن یکی بایدن انتخاب بشود به حال ما هیچ فرقی نمی‌کند.

چون اینها دشمنی آنها که فرق نمی‌کند. ما بارها تجربه کرده‌ایم. تازه آنهایی هم که یک ظاهر مهربانانه‌ای به خودشان می‌گیرند آنها خیلی خبیث‌تر هستند که آنها از پشت خنجر می‌زنند.

فلذا حضرت آقا فرمودند: آمریکا آمریکاست، این حزب باشد آن حزب باشد فرقی نمی‌کند. هر کدامشان که آمدند هیچ خیری به ما نرساندند. هر کدامشان که آمدند یکی آمد تحریم کرد. یکی آمد هواپیما را زد. یکی آمد به دشمن ما کمک کرد و انواع و اقسام خصومتها را با ملت ایران به خرج دادند.(شعار مرگ برآمریکا)

ما ان‌شاءالله با رویکرد مقاومت، با رویکرد تسلیم نشدن در مقابل فشار دشمن، این رویکرد ما تجربه کرده‌ایم و دیده‌ایم که هزینه مقاومت خیلی پایین‌تر از هزینه سازش هست. شما عربستان سعودی را ببینید، اینها سازش کردند. چه هزینه‌هایی به آنها تحمیل شد. یکی جنگ یمن است. این جنگ نیابتی که به گردنشان انداختند. که رسما آن ترامپ ملعون گفت او گاوشیرده ماست ما او را می‌دوشیم. این هزینه سازش کردن است.

فلذا این را توجه توجه داشته باشید که ما برای مواجهه با هر حادثه محتملی اگر این روحیه مقاومت را داشته باشیم آماده‌ایم و از چیزی نمی‌ترسیم. بعضی‌ها می‌خواهند یک همسان انگاری داشته باشند شرایط صلح امام حسن مجتبی(ع) را با شرائط امروز ما؛ این یک مغالطه است، یک ادعای بدون دلیل است.

چون شما شرایط عصر امام مجتبی(ع) را ببینید امام مجتبی(ع) تمام فرماندهانش به او خیانت کردند. معاویه همه را خرید. امام مجتبی(ع) وقتی که می‌خواست بیاید نماز جماعت بخواند در بین مردم؛ زره می‌پوشید و خطر ترور حضرت بود. اما الان چه؟ الان ما یک سیلی به گوشه آمریکا زدیم. همان سیلی که در جواب جنایتی که کرد که البته تمام انتقامش نیست برای سردار حاج قاسم سلیمانی. یک سیلی زدیم مجهز‌ترین پایگاه آمریکا در عراق عین الاسد بود جوری هم زدیم که بگوییم نمی‌خواهیم تلفات انسانی بگیریم فقط می‌خواستیم قدرت نمایی بکنیم امکاناتش را زدیم که همه دیدید و شنیدید؛ آمریکا جرأت نکرد یک گلوله به طرف ما شلیک بکند.(تکبیر نمازگزاران)

ما توانستیم مثل گذشته این هیمنه پوشالی آمریکا را در نزد جهانیان خورد بکنیم و این افتخار بزرگی است که ملت ایران دارد. همین برداشته شدن تحریم تسلیحاتی که هفته گذشته اتفاق افتاد؛ در اثر همین مقاومت و ایستادگی بوده است. اگر ما مقاومت نمی‌کردیم، باز اینها توطئه کرده بودند این تحریم را ادامه بدهند.

فلذا امروز ایران کشوری مقتدر برای همه کشورها در منطقه و برای شیطان بزرگ خط نشان می‌کشد. این کجا شرایطش مثل شرایط امام حسن مجتبی(ع) است؟

فلذا ما امروز شاهد هستیم همین مانور پدافند هوایی ولایت که در حال برگزاری است که با اقتدار تمام، کشور عزیزمان را از نفوذ دشمن ایمن می‌دارد و تمام سیستمهای راداری و سیستمهای پدافندی و سیستمهای موشکی کلا اینها بومی هست و به دست جوانان عزیز ما ساخته شده است. اینها در اثر فرهنگ مقاومت و ایستادگی بوده است که این توفیقات به دست آمده است.

بدون تردید ما در همه عرصه‌ها توانسته‌ایم موفقیتهای فراوانی بدست بیاوریم؛ ولی در بعضی عرصه‌ها عقب هستیم. امروز عقلانیت انقلابی که من در خطبه‌های گذشته هم تأکید کردم روی موضوع عقلانیت. موضوع عقلانیت انقلابی که متکی به تحلیلها و محاسبات صحیح و علمی و شناخت دقیق دشمن می‌باشد کشور را در بسیاری از موضع‌ها و در بسیاری از تهدیدها و چالشها عبور داده است و توانسته است.

یک وقتی این تحلیل می‌کردند که چندین جنگ مسلم علیه کشور بوده است که با آن عقلانیتی که رأس آن مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی امام خامنه‌ای با تدبیری که به خرج داده شده است، با عقلانیتی که به خرج داده شده، با به کار گرفتن مؤلفه‌های قدرت سیاسی، نظامی، دیپلماسی که وجود داشته اینها توانسته‌اند سایه جنگ را از سر کشور بردارند. عقلانیت به این معناست.

به هرحال ما البته در بعضی از عرصه‌ها مشکل داریم. بحث اقتصاد و معیشت کشور مشکل حادی است که حضرت آقا سالیان سال است شعار سال را موضوعات اقتصادی قرار می‌دهد. این به خاطر این است که مدیران ما نتوانسته‌اند یک محاسبات عقلانی صحیحی در مسائل اقتصادی داشته باشند. در همین مسئله ارز.

چقدر حضرت آقا سالیان سال تأکید کرد خودتان را وابسته به دلار نکنید. دلار اینجوری است. الان در آمریکا تورم آن کارشناس می‌گفت. می‌گفت: چند سال پیش تورم آن ۴۰۰ درصد بوده است. پس چرا در آمریکا گرانی نیست؟ آمریکا کاری که می‌کند، از آن سالی که پشتوانه طلا را برداشت و بی حد و حصر اسکناس دلار چاپ کرد این تورم را به کشورهای دیگر صادر می‌کند.

الان بخشی از تورم که در کشور ما هست، نتیجه و بازخورد تورمی است که در آمریکا وجود دارد و این صادر می‌شود به کشور ما به دلیل وابستگی ما به دلار؛ که چه قدر حضرت آقا گفت به دلار وابسته نباشید. گوش نکردند.

فلذا اگر در شرایط امروز و حساس امروز ما باید صبر انقلابی داشته باشیم. تمرکز گفتمانی بر موضوع دولت جوان و حزب الهی و جهادی که باید مطالبه‌گر منویات مقام معظم رهبری باشد که ان‌شاءالله یک روح امیدی در مردم دمیده بشود و در کالبد جامعه دمیده بشود.

این تابو و توهمی که بعضی‌ها درست کردند که کشور در بن بست قرار گرفته است نه این درست نیست. ما کشورمان منابع فراوانی دارد، نیروی انسانی دارد و اگر همانطوری که حضرت آقا فرمودند توجه ما به داخل باشد بسیاری از مشکلات حل می‌شود. اگر بعضی از مدیرانی که جز به منافع خودشان به چیزی نمی‌اندیشند، اینها بروند کنار و یک دولت جوان که حزب الهی و جهادی فکر می‌کند، بیاید سرکار قطعا مشکلات کشور حل خواهد شد.

این را کارشناسان می‌گویند من شعار نمی‌دهم. نباید چهره‌های خدوم و انقلابی و متدین و برجسته را زیر سؤال برد. متدینین و انقلابیون و خواص جامعه مراقب باشند و نگذارند پیشکسوتان جهاد و مبارزه و مدافع حریم ولایت و اهل بیت مورد بی مهری بعضی اشخاص قرار بگیرد که ادعای انقلابی گری که آن هم گوش عالم را کر کرده با این ادعایشان.

اینها چه کار کردند برای انقلاب؟ برای انقلاب یک عرقی کردید شما؟ که الان میراث خوار انقلاب شده‌اید؟ کسانی که بقیة السلف دفاع مقدس هستند، یادگار شهدا و رزمندگان هستند، جزء افتخارات این کشور و این سرزمین و این مرز و بوم هستند و مورد وثوق و اطمینان رهبری هستند. چرا مورد طعن و بی احترامی قرار می‌گیرند؟ خواص جامعه مراقب باشند، مواظب باشند.

مباحثی که باعث ایجاد دو قطبی در جامعه می‌شود، اینها از مباحثی است که مورد هدف دشمن است و از انقلابی‌گری به دور است. آن عقلانیت انتقلابی که ما می‌گوییم همین جاست.

خداوندا ان‌شاءالله عاقبت همه ما را ختم به خیر بفرماید.

من در پایان خطبه هم یک تقدیر و تشکری داشته باشم از سبزپوشان عرصه امنیت، برادران بزرگوار نیروی انتظامی که در نمازجمعه ما باشکوه شرکت فرمودند از این عزیزان تقدیر و تشکر می‌کنم. حقیقتاً امنیت ما و آسایش ما به خاطر زحمات شبانه روزی این عزیزان هست و فرماندهی محترم و معزز انتظامی شهرستان دزفول جناب سرهنگ گراوندی گزارشی دادند که بحمدالله تعالی با تلاشی که صورتی گرفته است علیرغم اینکه فشارهای اقتصادی فوق العاده زیاد شده است. چون فشارهای اقتصادی وقتی زیاد می‌شود رابطه مستقیم دارد با جرم و تخلفات، و بزه‌کاری بالا می‌رود.

ولی علیرغم آن بحمدالله امسال نسبت به سال مشابه قبلش ۵/۱۰درصد همه جرایم کاهش پبدا کرده است. این به خاطر یکی از مواردش تلاش و کوشش این عزیزان است که بحمدالله هماهنگی خوبی بین نیروی انتظامی و دادگستری و دادستان محترم وجود دارد که امیدواریم خداوند به این عزیزان توفیق و سلامتی بدهد به خودشان و خانواده‌هایشان که بتوانند انجام وظیفه بکنند.

من تبریکی می‌خواهم دوباره مجدد به شما بگویم پیام رهبری را، که رهبری پیام دادند به شما در هفته نیروی انتظامی و از شما تقدیر و تشکر کردند و این نعمت بزرگی است، برادران عزیز قدر این نعمت را بدانید، فرماندهی مثل رهبر دارید که اینچنین مشفقانه، اینچنین با لطف، با محبت از زحمات و تلاش شما تقدیر می‌کند.

هفته تربیت بدنی را داریم که بنده به همه ورزشکاران عزیز و قهرمانان و افتخارآفرینان کشور مخصوصاً قهرمان عزیزی که اخیراً در مسابقات فوتبال آسیایی افتخار آفرید. چون عرصه بین المللی بود، ملی بود، ما تقدیر می‌کنیم به خاطر همین است که این جای تقدیر دارد، تشکر دارد. هرچند به او ظلم شد و به او ستم شد با آن تصمیمی که درباره‌اش گرفتند. اما الحمدالله رب العالمین اینها باعث افتخار هستند برای کشور عزیزمان، به همه این عزیزان تبریک عرض می‌کنیم به دوستداران ورزش تبرک می‌گوییم. ان‌شاءالله همه عزیزان را حفظ بفرماید.

من در پایان خطبه کتابی را هم معرفی بکنم. وقت گذشته است ببخشید کتاب “همنام با گلهای بهاری” نویسنده حسین سیدی موضوع این کتاب و این تألیف خصوصیات اخلاقی پیامبر(ص) و سیره پیامبر(ص) است که کتاب بسیار ارزشمندی با قلم شیوا و روانی هم هست. هرچند دوستانی که زحمت معرفی کتاب را عهده‌دار هستند اگر در این ایام کتابی در خصوص انتظار و زندگی منتظرانه با توجه به اینکه به امامت امام زمان(عج) قرار داریم معرفی می‌کردند، شایسته‌تر بود.

خدایا پروردگارا به مقربان درگاهت قسمت می‌دهیم اسلام و مسلمانان نصرت کرامت بفرما…

دشمنان اسلام خوار و ذلیل و نیست و نابود بگردان…

فتنه‌ها و توطئه‌های آنان به خودشان برگردان…

پروردگارا شهدای ما و امام شهیدان با سید الشهداء محشور بفرما…

رهبر عظیم الشأن در پناه امام زمان(عج) محافظت بفرما…

پروردگارا بارالها در فرج آقا و مولایمان امام زمان(عج) تعجیل بفرما…

خدایا پروردگارا باران رحمتت را بر ما نازل بگردان…

پروردگارا مریضان، بیماران مخصوصاً بیمارانی که مد نظر هستند بیماران سرطانی، بیماران کرونایی این بیماری کرونا را از کشور ما دفع بفرما…

پروردگارا بارالها ما را از زمره یاران و انصار آن حضرت  قرار بده.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ  فصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ