۲۸م، مهر ۱۳۹۹
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com
زمان انتشار: ۲۸م, مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۵۲ ق.ظ | کد خبر: 85074

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” حجةالاسلام والمسلمین قاضی امام جمعه دزفول در جمع نمازگزاران مسجد امام هادی(ع) و با حضور مهندس فرهمندپور سرپرست فرمانداری ویژه شهرستان دزفول و جمعی دیگر از مسئولین شهرستان در شام رحلت پیامبر(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) و شب شهادت امام رضا(ع) با اشاره به آیات قرآن گفت: بزرگترین سرمایه پیامبر اخلاق نیکو می‌باشد که به این وسیله بر قلبها حکومت می‌کند.

امام جمعه دزفول اظهار کرد: پیامبر در فتح مکه، همه مشرکین را که به رسول اکرم(ص) اهانت کرده بودند عفو کرد و با این کار ریشه‌های نهال نوپای اسلام را محکم و استوار نمود.

امام جمعه دزفول افزود: اخلاق نیکوی پیامبر یکی از عللی بود که اسلام را مستحکم کرد و در قرآن به صراحت بیان شده است که اگر اخلاق لیّن و نرم پیامبر نبود، هرآینه مردم از اطراف ایشان پراکنده می‌شدند.

وی اخلاق امام حسن مجتبی(ع) را اخلاق نبوی دانست که حتی با دشمن خود با اخلاق نیکو رفتار می‌کند و افزود: همسان انگاری مسائل امروز کشور با صلح امام حسن(ع) کاملا اشتباه است و نوعی مغالطه و شیطنت می‌باشد چراکه شرایط امروز جمهوری اسلامی همانند دوران امام حسن(ع) نیست.

حجةالاسلام والمسلمین قاضی تصریح کرد: اگر شرایط زمان امام حسین(ع) همانند زمان امام حسن(ع) بود، امام حسین(ع) نیز صلح می‌کرد و اگر شرایط زمان امام حسن(ع) همانند شرایط زمانه امام حسین(ع) بود ایشان نیز قیام می‌کردند.

وی افزود: اگر امام حسن(ع) هزینه گران صلح را متحمل شد و قهرمانانه ترین نرمش تاریخ را رقم زد و موجب حفظ و بقای اسلام شد و مقام معظم رهبری در این خصوص می‌فرمایند “من معتقدم امام حسن(ع) شجاع ترین چهره تاریخ اسلام است که خود را فدای مصلحت کرد و تن به صلح داد”.

امام جمعه دزفول عقل را ابزار بصیرت دانست و گفت: احکام دین مبتنی بر عقلانیت می‌باشد و یکی از مراجع و منابع شیعه برای استنباط احکام شرعی، عقل است؛ در حدیثی از امام علی(ع) مبنی بر عقلانیت آمده است، عاقل کسی نیست که خوبی را از بدی تشخیص دهد بلکه عاقل کسی است که بداند کدام امر ضرر کمتری دارد.

حجةالاسلام والمسلمین قاضی افزود: یکی از اصلی ترین و مهمترین جنبه‌های عقلانیت در محاسبات، کنار گذاشتن هوای نفس و امراض قلبی در تصمیم گیری است که شامل ترس، راحت طلبی و قدرت طلبی می‌باشد، اگر انسان بتواند بدور از امراض قلبی تصمیم بگیرد، محاسبه درستی انجام داده است.

امام جمعه دزفول شرط عقلانیت را ایستادگی دانست و اظهار کرد: علاوه بر آیات و روایات و احادیث، عقل نیز حکم می‌کند که باید در مقابل دشمن ایستادگی کرد و به زانو در نیامد.

حجةالاسلام والمسلمین قاضی افزود: مأمون با پیشنهاد خلافت به امام رضا(ع) قصد داشت کل مکتب اهل بیت را ترور شخصیت کند ولی امام توطئه مأمون را شناخت و با نپذیرفتن آن، توطئه را خنثی کرد و حتی با پیشنهاد ولایت عهدی در پی آن بود که جایگاه اهل بیت را زیر سؤال ببرد و امام با شرایط خاص خود این توطئه را نیز نقش بر آب کرد.

امام جمعه دزفول تصریح کرد: مبارزه مأمون که داناترین خلفای بنی عباس بود با مبارزه دیگر خلفا با اهل بیت متفاوت و در حیطه اندیشه و تفکر و اعتقاد بود.

شایان ذکر است که نماز جماعت مغرب و عشا به امامت امام جمعه دزفول اقامه شد و این مراسم با عزاداری و نوحه خوانی پایان یافت.