۵م، مهر ۱۳۹۹
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com
زمان انتشار: ۵م, مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۴۵ ق.ظ | کد خبر: 84675

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” آئین عطرافشانی و غبارروبی گلزار شهدای شهیدآباد دزفول در چهلمین سالگرد دفاع مقدس حجةالاسلام والمسلمین قاضی امام جمعه دزفول به همراه جمعی از مسئولین شهرستان، تیپ ۲۹۲ زرهی سرلشکر شهید غلامرضا آزادی و حوزه‌های مقاومت بسیج دزفول برگزار شد.

شرکت کنندگان در این مراسم معنوی و نورانی با حضور بر مزار نورانی آیت الله قاضی(ره) امام جمعه فقید دزفول و اسوه مقاومت شهرستان دزفول، شهدای ۸ سال دفاع  مقدس، مدافع حرم، مدافع امنیت، شهدای گمنام و شهدای موشکی دشمن در سالهای جنگ تحمیلی، با قرار دادن شاخه‌های گل بر سر مزار و قرائت فاتحه یاد و خاطره شهدا را گرامی داشته و به مقام شامخ شهدا ادای احترام کردند.

شایان ذکر است که در طول ۸ سال دفاع مقدس شهرستان دزفول ۲۶۰۰ شهید گلگون کفن را تقدیم انقلاب و نظام جمهوری اسلامی کرد، در این مدت دزفول بارها و بارها از سوی دشمن بمباران شد ولی مردم این شهر هیچگاه شهر را ترک نکردند و ماندند و مقاومت کردند و موجب شدند که عنوان پایتخت مقاومت و پایداری به شهرستان دزفول اختصاص یابد.

۱۶ مهرماه ۱۳۵۹ و پس از گذشت فقط ۱۷ روز از شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، متجاوزان برای اولین بار با موشک‌های زمین به زمین دزفول را هدف قرار دادند و نام این شهر به عنوان اولین مکانی که مورد هجوم موشکی دشمن قرار گرفته، در تاریخ دفاع مقدس ثبت شد.

در این مدت حدود ۱۷۶ موشک به دزفول اصابت شد، هواپیماهای دشمن ۴۸۹ بمب و راکت و همچنین ۵۸۲۱ گلوله توپ به مناطق مختلف دزفول شلیک کردند.

نتیجه این هجوم ناجوانمردانه ۲۶۰۰ شهید، ۴۰۰۰ جانباز و ۱۴۷ مفقود و جاویدالاثر بود که البته بخشی از این آمار با حضور رزمندگان دزفولی در جبهه‌های جنگ رقم خورده است. همچنین ۱۹۵۰۰ واحد مسکونی در شهر دزفول براثر بمباران‌ها و موشکباران دشمن بین ۲۰ تا ۱۰۰ درصد آسیب دیدند و آمار شهدای موشکی این شهر به صورت قطعی ۷۱۱ نفر است.